Announcement

Collapse
No announcement yet.

Απορίες γιά την Θητεία στον Στρατό Ι

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Απορίες γιά την Θητεία στον Στρατό Ι

    Απορίες γιά την Θητεία στον Στρατό
    1. Το συσσίτιο στη Μονάδα είναι καλο ή πρέπει να φροντίζει κανείς να συμπληρώνει κι απ'έξω; Ισχύει το ίδιο και στις ασκήσεις;
    Τρώμε σε στρατιωτικούς δίσκους ή σε καραβάνες;

    2. Τα κρεββάτια στους θαλάμους είναι υποχρωτικά πάντα πάνω-κάτω ή όταν υπάρχει χώρος είναι όλα κάτω; Αν είναι πάνω-κάτω οι νέοι κοιμούνται υποχρεωτικά στά πάνω;

    3.Το στρώσιμο τού κρεββατιού γίνεται φυσικά με τον στρατιωτικό τρόπο. Αναγράφεται κάπου ποιός ακριβώς είναι αυτός ο τρόπος ή κάθε Μονάδα έχει δικό της τρόπο στρωσίματος κρεββατιών;
    Αν ναι, που μπορούμε να το βρούμε (εγχειρίδιο κλπ).
    Μπορούμε το βράδυ να χρησιμοποιούμε δικά μας σεντόνια; Υπνόσακκο πολιτικό;

    4. Για τα πολιτικά μας ρούχα και τα ξυριστικά υπάρχει πρόβλεψη ώστε κάθε στρατιώτης να έχει ένα ερμάριο για να τα ασφαλίζει;

    5. Πρέπει υποχρεωτικά να φοράμε τις στρατιωτικές ή είναι θέμα θαλαμάρχη να μας επιτρέπει να φοράμε πολιτικές πιτζάμες και παντόφλες; Το αναγράφει αυτό κανένα εγχειρίδιο;

    6 Στις στολές παραλλαγής που μας δίνουν, θα ραφεί κανένα διακριτικό για να μη μπερδεύονται με στολές συναδέλφων; Το αναγράφει αυτό κάποιο εγχειρίδιο, όσον αφορά τον τρόπο αναγραφής;

    7. Στον Στρατό, μπορώ να βλέπω τα e-mails μου; Υπάρχει τέτοια δυνατότητα;

    8. Στον Στρατό, μπορώ να στείλω δέμα ή επιστολή; Επιτρέπεται αυτό; Λογικά θα υπάρχει κάποια συγκεκριμένη διαδικασία. Ποιά είναι η διαδικασία;

    9. Τι υλικά δίνει στην κατάταξη ο Στρατός;

    10. Τι υλικά ΔΕΝ δίνει στην κατάταξη ο Στρατός, και πρέπει να φροντίσω εγώ;

    11. Στο διαδίκτυο υπάρχουν ανεβασμένες χιλιάδες φωτογραφίες από Μονάδες. Τελικά τι ισχύει με τα κινητά; Μπορώ να έχω στη Μονάδα; Υπάρχουν μπρίζες για να το φορτίζω;

    12. Στην Μονάδα, επιτρέπται να έχω ξυριστική μηχανή;

    13. Με τη στολή, μπορώ να φοράω ό,τι άλλο θέλω (δαχτυλίδι, σταυρουδάκι κλπ); Το σταυρουδάκι υπάρχει περίπτωση να εμποδίζει στις ασκήσεις;

    14. Στην Μονάδα, το βράδυ θα χρειαστώ φακό; Τον δίνει η Μονάδα; Ή τον αγοράζω εγώ;

    15. Με τη στολή, μπορώ να φοράω γυαλιά ηλιου;

    16. Αν με "χτυπήσουν" οι αρβύλες, μπορώ να αγοράσω άλλου τύπου (αμερικανικές);

    17. Αν έχω κάποιο πρόβλημα, σε ποιόν θα απευθυνθώ; Στον λοχία; Πού θα τον βρώ;

    18. Στη Μονάδα, γίνεται να μού στείλουν χρήματα με ταχυδρομική επιταγή;

    19. Παίρνω επί μονίμου βάσεως κάποια φάρμακα. Φυσικά, τώρα τα αγοράζω από το φαρμακείο, με βιβλιάριο ταμείου του πατέρα μου. Στη Μονάδα, που θα βρίσκω τα φάρμακά μου; Θα ισχύει το ίδιο βιβλιάριο;

    20. Όταν είμαι εξοδούχος, πρέπει υποχρεωτικά να βγαίνω με πολιτικά; Μπορώ να βγαίνω και με στολή;
Working...
X