Announcement

Collapse
No announcement yet.

Απορίες γιά την Θητεία στον Στρατό ΙΙ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Απορίες γιά την Θητεία στον Στρατό ΙΙ

    1. Στη Μονάδα, μηχανάκι ή αυτοκίνητο, επιτρέπεται; Πού θα το παρκάρω; Μπορώ ελεύθερα να περνώ με το μηχανάκι ή το αυτοκίνητο την πύλη;

    2. Υπάρχουν στρατιωτικά πλυντήρια; Κάθε πότε πλένονται τα στρατιωτικά σεντόνια και οι στρατιωτικές κάλτσες μας; Μπορούμε να τα βγάζουμε έξω από το Στρατόπεδο και να τα πλένουμε στο σπίτι μας; Επιτρέπεται αυτό;

    3. Στην Μονάδα, μπαίνει κάποιο στρατιωτικό αυτοκίνητο για να μεταφέρει τους εξοδούχους στρατιώτες μέχρι την πόλη, ή πρέπει κανονίζουν μόνοι τους για μεταφορικό μέσον;

    4. Για το κουρεματάκι πρέπει να πληρώνουμε ή υπάρχει σε κάθε Μονάδα κουρέας; Αυτός ο κουρέας κουρεύει δωρεάν;

    5. Τι περιλαμβάνει η πρωϊνή γυμναστική; Τι πρέπει να φοράμε; Αθλητικά ή κανονική στολή;

    6. Τα αθλητικά στρατιωτικά ρούχα τα δίνει ο Στρατός, ή αγοράζουμε δικά μας; Αν έχουμε δικά μας, μας αφήνει ο επιλοχίας να τα φοράμε;
    Τα στρατιωτικά αθλητικά περιλαμβάνουν παπούτσια και σορτσάκι;

    7. Μπορούμε στη Μονάδα να οργανώσουμε αγώνες ποδοσφαίρου, καλαθόσφαιρας (μπάσκετ) κλπ μεταξύ μας στον ελεύθερο χρόνο; Επιτρέπεται αυτό;

    8. Ποιές ώρες λειτουργεί το ΚΨΜ (Κέντρο Ψυχαγωγίας) της Μονάδος; Μπορώ εκεί, εκτός από σάντουϊτσ να βρώ και γραφικά, μπλουζάκια με την ελληνική σημαία κλπ; Υπάρχουν και τίποτα επιτραπέζια πχ τάβλι, για να περνάμε τις ελεύθερες ώρες;

    9. Αν στην έξοδο τύχει κάτι και θέλω να καθυστερήσω να γυρίσω, χρειάζεται να ειδοποιήσω τη Μονάδα;

    10. Δικαιούμαι μετακίνηση με C-130; Ποιά είναι η διαδικασία;

    11. Πώς καθαρίζονται οι στρατιωτικές αρβύλες από τις λάσπες;

    12. Αν αρρωστήσω, τι γίνεται; Μπορώ να πάω σε ιδιώτη γιατρό, ή αυτό δεν επιτρέπεται; Αν είμαι σε άδεια;

    13. Πόσες ώρες είναι η σκοπιά; Το πόσες ώρες είναι, το γράφει κάποιο εγχειρίδιο; Είναι το ίδιο σε όλες τις Μονάδες;

    14. Tι εκπαίδευση κάνουμε στη "Νυχτερινή";

    15. Πώς μπορώ να πάω στα ΛΟΚ ή στην Στρατονομία ή στην Προεδρική Φρουρά; Κατατάσσομαι κατευθείαν εκεί ή πηγαίνω με μετάθεση;

    16. Πώς θα καθαρίσω το όπλο μου μετά από την βολή;

    17. Γίνονται στον Στρατό αγώνες σκοποβολής μεταξύ τών Μονάδων; Παίρνει καμμιά τιμητική αδειούλα όποιος βγαίνει πρώτος;

    18. Τι αγγαρείες κάνουν στον Στρατό;

    19. Με τι όπλα μπορώ να κάνω βολή στον Στρατό; Πρέπει να πάω στα ΛΟΚ για να κάνω βολή με πολυβόλο; Πώς θα καθαρίσω το όπλο μου μετά από την βολή;

    20. Από πού θα βρώ πληροφορίες για αναβολές, σημειώματα κατατάξεως κλπ;

    #2
    Πατριωτη... Εγώ είμουν στον Στρατο Επαγγελματιας Οπλίτης. Σε ενημερώνω πώς τέτοιου ειδους Πληροφορίες δέν πρέπει να δημοσιέυονται γιατί ο κακός γείτωνας ψάχνει διαρκως πληροφορίες. Ας μην του το κάνουμε πιο ευκολο. Όμως μπορείς να προμηθευτείς απο το Στρατολογικό Γραφείο που ανήκεις το εντυπο με τις οδηγίες για τους νεοσύλλεκτους. Θα είμαι στη διαθεσή σου για οτι άλλο προκυψει.

    Comment


      #3
      Originally posted by Patriwtis100% View Post
      Πατριωτη... Εγώ είμουν στον Στρατο Επαγγελματιας Οπλίτης. Σε ενημερώνω πώς τέτοιου ειδους Πληροφορίες δέν πρέπει να δημοσιέυονται γιατί ο κακός γείτωνας ψάχνει διαρκως πληροφορίες. Ας μην του το κάνουμε πιο ευκολο. Όμως μπορείς να προμηθευτείς απο το Στρατολογικό Γραφείο που ανήκεις το εντυπο με τις οδηγίες για τους νεοσύλλεκτους. Θα είμαι στη διαθεσή σου για οτι άλλο προκυψει.
      Μπράβο φίλε μου,και εγώ γιά αυτό δεν απάντησα .... άλλωστε τόσα που ρωτάει θέλουν ημέρες γιά να απαντηθούν!!

      Comment


        #4
        ΘΑ ΣΟΥ ΤΑ ΜΑΘΟΥΝ ΟΙ....ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟΙ..ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΣΤΡΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΞΕΓΝΙΑΣΤΗ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΟΥ............

        Comment


          #5
          παίδες χαιρετώ.τωρα το νοέμβριο παροτσιάζομαι στρατο...είμαι προστάτης, εχει πεθανει ο πατέρας μου οπότε υπηρετώ 8 μηνες σωστα?θα ήθελα να σας κανω μερικες ερωτησεις?εχω μεγαλη μυωπια εξιμηση στο ενα και εξιμηση στο άλλο.οταν παρουσιαστω χρειαζεται να τους πάω καποιο χαρτι που να το αποδεικνυει ή ο βαθμός αυτός δεν θα επηρεάσει καθολου την θητεία μου?γενικά μπορείτε να μου δωσετε καμμια συμβουλη οσοι εχετε παει προσφατα?ειναι τα πραγματα τοσο δυσκολα οσο το φανταζομαι?

          Comment

          Working...
          X