Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση απο την Αυστραλία - Agoriani

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Tεεελεια τοτε...
    εισαι σουπερ... ενημερωσε μασ.. σε ευχαριστω πολυ πολυυυ...

    Comment


      Ετοιμάζονται για νέους Έλληνες μετανάστες στην Αυστραλία!

      Σειρά συναντήσεων πραγματοποιεί τον τελευταίο καιρό η Ελληνική Ορθόδοξη Κοινότητα της Μελβούρνης στην Αυστραλία, με στόχο να προετοιμάσει το έδαφος προκειμένου η χώρα να είναι έτοιμη να υποδεχτεί Έλληνες μετανάστες.

      Τις επόμενες ημέρες οι εκπρόσωποι της Ελληνικής Κοινότητας, έχουν προγραμματίσει συνάντηση με τον ομοσπονδιακό υπουργό Μετανάστευσης κ. Κρις Μπόουεν, προκειμένου να συζητήσουν το θέμα της μετανάστευσης Ελλήνων πολιτών στην Αυστραλία, ως αποτέλεσμα της οικονομικής κρίσης που αντιμετωπίζει η Ελλάδα.

      Στην διάθεση του κ. Μπόουεν τέθηκαν τα πρόσφατα δημοσιεύματα του "Νέου Κόσμου" που ανέδειξε το όλο θέμα μαζί με την σημείωση ότι αποτελεί αίτημα της ομογένειας να ανοίξουν οι πόρτες για Έλληνες που θέλουν να μεταναστεύσουν από την Ελλάδα.

      Σημειώνεται ότι η Κοινότητα έχει ήδη συστήσει πολυπολιτισμική επιτροπή, αποτελούμενη από ειδικούς σε μεταναστευτικά θέματα και μέσα στις επόμενες δύο εβδομάδες θα καλέσει και αντιπροσώπους παροικιακών οργανώσεων και άλλους ενδιαφερόμενους για να συμμετάσχουν στην προετοιμασία των προτάσεων προς την κυβέρνηση, δίνοντας έτσι έναν παμπαροικιακό χαρακτήρα στην όλη προσπάθεια.

      Παράλληλα, το γραφείο της Κοινότητας συγκεντρώνει στοιχεία σχετικά με εξειδικευμένους επαγγελματίες που ενδιαφέρονται να έρθουν στην Αυστραλία και οι ειδικότητες των οποίων ικανοποιούν τις προϋποθέσεις του υπουργείου Μετανάστευσης. Επίσης έχει επαφές με ανώτερα στελέχη ειδικών γραφείων ευρέσεως εργασίας, εξετάζοντας τις δυνατότητες απασχόλησης εξειδικευμένων επαγγελματιών από την Ελλάδα, και οι οποίοι διαβεβαιώνουν ότι όχι μόνο τώρα, αλλά και στο μέλλον θα υπάρχει μεγάλη ζήτηση για ορισμένα επαγγέλματα.

      Βρείτε ειδήσεις για Ελλάδα, Πολιτική, Οικονομία, Κόσμος, Σπορ, Αυτοκίνητο, People, Πολιτισμός, Τεχνολογία, Περιβάλλον, English, Έκτακτη επικαιρότητα, Breaking news, σκάνδαλο, τρόικα, εκλογές, γεγονότα, περισσότερα στο protothema.gr
      "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

      Comment


        Originally posted by AntonisThess View Post
        Σειρά συναντήσεων πραγματοποιεί τον τελευταίο καιρό η Ελληνική Ορθόδοξη Κοινότητα της Μελβούρνης στην Αυστραλία, με στόχο να προετοιμάσει το έδαφος προκειμένου η χώρα να είναι έτοιμη να υποδεχτεί Έλληνες μετανάστες.

        Τις επόμενες ημέρες οι εκπρόσωποι της Ελληνικής Κοινότητας, έχουν προγραμματίσει συνάντηση με τον ομοσπονδιακό υπουργό Μετανάστευσης κ. Κρις Μπόουεν, προκειμένου να συζητήσουν το θέμα της μετανάστευσης Ελλήνων πολιτών στην Αυστραλία, ως αποτέλεσμα της οικονομικής κρίσης που αντιμετωπίζει η Ελλάδα.

        Στην διάθεση του κ. Μπόουεν τέθηκαν τα πρόσφατα δημοσιεύματα του "Νέου Κόσμου" που ανέδειξε το όλο θέμα μαζί με την σημείωση ότι αποτελεί αίτημα της ομογένειας να ανοίξουν οι πόρτες για Έλληνες που θέλουν να μεταναστεύσουν από την Ελλάδα.

        Σημειώνεται ότι η Κοινότητα έχει ήδη συστήσει πολυπολιτισμική επιτροπή, αποτελούμενη από ειδικούς σε μεταναστευτικά θέματα και μέσα στις επόμενες δύο εβδομάδες θα καλέσει και αντιπροσώπους παροικιακών οργανώσεων και άλλους ενδιαφερόμενους για να συμμετάσχουν στην προετοιμασία των προτάσεων προς την κυβέρνηση, δίνοντας έτσι έναν παμπαροικιακό χαρακτήρα στην όλη προσπάθεια.

        Παράλληλα, το γραφείο της Κοινότητας συγκεντρώνει στοιχεία σχετικά με εξειδικευμένους επαγγελματίες που ενδιαφέρονται να έρθουν στην Αυστραλία και οι ειδικότητες των οποίων ικανοποιούν τις προϋποθέσεις του υπουργείου Μετανάστευσης. Επίσης έχει επαφές με ανώτερα στελέχη ειδικών γραφείων ευρέσεως εργασίας, εξετάζοντας τις δυνατότητες απασχόλησης εξειδικευμένων επαγγελματιών από την Ελλάδα, και οι οποίοι διαβεβαιώνουν ότι όχι μόνο τώρα, αλλά και στο μέλλον θα υπάρχει μεγάλη ζήτηση για ορισμένα επαγγέλματα.

        http://www.protothema.gr
        Κρατιέμαι μέρες τώρα να το σχολιάσω ή οχι. Τελικά θα πω την γνώμη μου γιατί πολλοί φίλοι, μου έστειλαν αυτή την είδηση που έπαιξε τελευταία.
        Μετά απο την πλήρη απογοήτευση που εχω γνωρίσει στο πρόσωπο όλων των πολιτικών δυνάμεων της πατρίδας, πολιτικές δυνάμεις που την έφτασαν μέχρι εδώ που είναι (δεν πιστεύω οτι τα φάγαμε μαζί), πλέον δεν κρατάω κάν μικρό καλάθι μετά απο εξαγγελίες και ανακοινώσεις. ΕΡΓΑ θέλω οχι μπλα μπλα.
        Όποιος θέλει να κάνει εργο το κάνει και μετά αν έχει χρόνο μιλάει. Βαρέθηκα να μιλάνε για το τι θα κάνουν και μετά απλά να το ξεχνάμε όλοι μαζί με την επικαιρότητα.
        Στην τελική δεν πιστεύω, αλλά μακάρι να βγώ άπιστος Θωμάς, οτι κανενός είδους κοινότητα, παροικία, αποικία, σύλλογος, Εκκλησία, υπουργείο, οργανισμός, ή πατρίδα θα ενδιαφερθεί για το τι θα γίνουν οι μετανάστες. Αν ενδιαφέρονταν δεν θα υπήρχαν μετανάστες, ίσως.
        Έτσι λοιπόν διάβασα και εγώ την είδηση αυτή και την προσπέρασα όπως προσπερνάω τις ειδήσεις που είναι ξένα κόλλυβα.
        Θα το ξαναπώ πάλι, μακάρι να βγώ ψεύτης.
        Νομίζω όμως οτι πρώτον υπάρχει το www.immi.gov.au που ευτυχώς το φτιάξανε οι άνθρωποι και δεν χρειάζεται να κάνεις αιτήσεις χωρίς λόγο και γνώση και να παίρνεις τηλέφωνα δεξιά και αριστερά.
        Μετά υπάρχουν οι πιστοποιημένοι απο το μόνο αρμόδιο όργανο της Αυστραλίας που λέγεται MARA (mara.gov.au), και ονομάζονται immigrant agents. Είναι οι μόνοι που είναι νόμιμοι και δικαιούχοι στο να εκπροσωπούν κάποιον απέναντι στο υπουργείο μετανάστευσης και τις διαδικασίες του. Δίνουν πληροφορίες και παρέχουν υπηρεσίες.
        Μετά υπάρχει το internet και τα άπειρα site με πληροφορίες για διάφορα θέματα.
        Υπάρχουν βέβαια και οι επιτήδειοι που περιμένουν να αρπάξουν κάποιον πάνω στην ανάγκη και στήνουν γραφεία και ιστοσελίδες με παροχή υπηρεσιών μετανάστευσης και είναι εκτός ελέγχου, εκτός νόμου πολλές φορές και αμφιβόλου ποιότητας στην παροχή υπηρεσιών.
        Για αυτό λέω συνέχεια, πάντα site με το gov στην κατάληξη που πάει να πει οτι είναι κρατικό επίσημο site της κυβέρνησης της Αυστραλίας και αποκλείετε να λέει κάτι για να σας εξαπατήσει.
        Μετά για αυτό λέω πάντα στους immigrant agents του MARA για παροχή υπηρεσιών και οχι σε γραφεία που ανοίγουν νύχτα και ξεφυτρώνουν σαν τα μανιτάρια.

        Στο τέλος θα έλεγα οτι καλύτερα θα ήταν να έπαιρνε πρωτοβουλία η παροικία και να απαντούσε επίσημα στα ερωτήματα μέσω μιας ιστοσελίδας, όπως το patriotaki, και να έλυνε τις απορίες πριν αυτές οδηγήσουν κάποιον σε παραπληροφόρηση ή ύποπτα γραφεία μετανάστευσης, παρά να κάνει ραντεβού με πολιτικούς πρώτα για να προετοιμάσει το έδαφος για μετανάστευση. Το έδαφος είναι έτοιμο, εδώ είναι. Οι διαδικασίες υπάρχουν. Μήπως θα αλλάξουν κατι στις διαδικασίες ειδικά για τους Έλληνες, στο υπουργείο μετανάστευσης της Αυστραλίας μετά απο οσα θέλετε ραντεβού; Θα ανοίξουν οι πόρτες! Δηλαδή; Για όλο τον υπόλοιπο κόσμο θα υπάρχουν οι ίδιες διαδικασίες για τις βίζες και για τους Έλληνες θα είναι διαφορετικές; ΜΑΚΑΡΙ και εγώ λεω αλλά πως να το πιστέψω αυτό!
        Άμεση επαφή εργοδοτών με εργαζόμενους θα ήταν επίσης καλό να δημιουργούσε η παροικία, αλλά οχι σήμερα, χτές.
        Το νέο μεταναστευτικό κύμα έχει αρχίσει εδώ και καιρό και είμαι πεπεισμένος οτι το κρύβουν επιμελώς απο την κοινή γνώμη.
        Έβλεπα τα post μου να φτάνουν τις 10.000 αναγνώσεις μεσα σε 2 μήνες και αναρωτιόμουν πόσοι άνθρωποι ψάχνουν και εκείνοι και ακόμα δεν έτυχε να πέσουν στα αρθρα αυτά και να διαβάσουν κάτι χρήσιμο. Το ίδιο διάστημα σποραδικά και υποτονικά δημοσιεύματα στον τύπο ανέφεραν οτι φεύγουν τα μυαλά της Ελλάδας κ.τ.λ. Πουθενά αναφορά σε αριθμούς. Μόνο εγώ έβλεπα τα νούμερα απο τις αναγνώσεις να φουσκώνουν? Και φουσκώνουν ακόμα...
        Υπομονή και επιμονή patriotes.

        Comment


          Συμφωνώ και συμπληρώνω...

          Agoriani φίλε μου συμφωνώ με όλα όσα έγραψες.

          Απλώς το έβαλα γιατί μου "κέντρισε" το ενδιαφέρον η τελευταία παράγραφο δλδ.
          "Παράλληλα, το γραφείο της Κοινότητας συγκεντρώνει στοιχεία σχετικά με εξειδικευμένους επαγγελματίες που ενδιαφέρονται να έρθουν στην Αυστραλία και οι ειδικότητες των οποίων ικανοποιούν τις προϋποθέσεις του υπουργείου Μετανάστευσης. Επίσης έχει επαφές με ανώτερα στελέχη ειδικών γραφείων ευρέσεως εργασίας, εξετάζοντας τις δυνατότητες απασχόλησης εξειδικευμένων επαγγελματιών από την Ελλάδα".....

          Με έβαλε σε σκέψεις ποιό είναι αυτό το "γραφείο της Κοινότητας" που δεν δίνουν επίσημα στοιχεία του και στην τελική "από που" συγκεντρώνει στοιχεία πολιτών "με εξειδικευμένους επαγγελματίες" ??? Ποιό είναι αυτό το "άγνωστο" αντίστοιχο συνεργαζομένο ιδιωτικό γραφείο ??? Κανένα δλδ. "δικό τους παιδί" ???
          Απλά ήθελα να "αναδείξω" το παρασκήνιο των πολιτικών μας, που δεν θα έχουν μάλλον σε τίποτα να τους ζηλέψουν οι αντίστοιχοι "τοπικοί παράγοντες" των Ελληνικών Κοινοτήτων στην Αυστραλία και γενικά ανά τον κόσμο "όμοιοί " τους!

          Προσωπικά ήμουν σχετικά νέος το 1990 για να αναμειχθώ στα κοινά των μεταναστών ως μετανάστης στην Γερμανία, αλλά τώρα διαθέτω και την ωριμότητα και το πείσμα για να διεκδικήσω ότι μου αναλογεί.
          Απλά δεν θα ανεχθώ ούτε "ακίδα" εκμετάλευσης από "ασθενικές" ελληνικές κοινοτήτες.
          Νιώθω την ανάγκη ως Έλληνας να βάλω το δικό μου "πετραδάκι" πολιτισμού και αν γίνεται να ταράξω τα νερά αυτής της νεκρόφυλης κοινονικοπολιτικής "λίμνης".

          Σου προτείνω φίλε Agoriani, αν απλά έχεις τον χρόνο να κάνεις ένα "διερευνητικό" τηλέφωνο στην Ελληνική Κοινότητα Μελβούρνης με βάση αυτήν την ανακοίνωση συνεργασίας τους με Ελλάδα.Ας σου δώσουν πληροφορίες στο κάτω-κάτω.
          Εάν δεν βγάλεις "λαβράκι" έχει καλώς. Ας αποδείξουν "αυτοί" ποιό είναι αυτό το γραφείο που συνεργάζονται.
          Αν δεν το κάνουν, απλά έχεις ένα καλό "λαβράκι" και κάντους "ρόμπα" φίλε στο διαδύκτιο και όπου μπορείς!
          Προσωπικά θα τηλεφωνούσα και σε αντίπαλες εφημερίδες.
          "Τέρμα οι τζάμπα μάγκες" που καταστρέψανε το μέλλον μας !
          Καιρός να πάρουμε την ζωή μας στα χέρια μας και αν γίνεται και την χώρα μας πίσω, από τα πολιτικά παράσιτα !!

          "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

          Comment


            *******************Δοκιμή μήπως και γίνει τελικά να πάει κάτω απο τα 2 αρχικά post ώστε να συνεχιστεί το ημερολόγιο***********************


            28/4/11
            Σήμερα είχα ραντεβού πάλι με την Diversitat. Με πέρασαν στο stream 1 τώρα που πήρα χρήματα απο το Centrelink, πρίν ήμουν stream 1 limited. Αυτό σημαίνει περισσότερες υποχρεώσεις απο εμένα.
            Να πω την εκτίμησή μου.
            Πίστευα οτι θα είχα πίστωση χρόνου μέχρι να αναγνωρίσω τα overseas προσόντα μου απο την overseas qualification unit η οποία ζητάει 8 εβδομάδες, και στο μεταξύ θα έψαχνα για δουλειά περισσότερο αναγνωριστικά ώστε να δω πως δουλεύει το σύστημα εύρεσης εργασίας συμπληρώνοντας το βιογραφικό μου και οτι άλλο χρειάζεται και δημιουργόντας προφίλ στα ανάλογα site εύρεσης εργασίας κ.τ.λ. και ψάχνωντας για την καλύτερη εργασία.
            Το γεγονός όμως οτι έκανα εγγραφή για επίδομα ανεργίας, με βάζει σε μια σειρά διαδικασιών που δεν αφήνουν περιθώρια αλλά έχουν σαφείς ημερομηνίες για διάφορες ενέργειες που πρέπει να γίνουν και ουσιαστικά κυρίως πρέπει να πάς με το πρόγραμμα-κανάλι που σε βάζουν.
            Για παράδειγμα η Daversitat τούτη τη φορά μου έδωσε ενα σωρό χαρτιά να υπογράψω οτι αφενός τους εξουσιοδωτώ να στέλνουν το βιογραφικό μου όπου κρίνουν και να με ενημερώνουν και να ενεργούν εκ μέρους μου στην εύρεση εργασίας, αφετέρου όμως οτι αν δεν με βρούν στο τηλέφωνο και δεν φανώ στα ραντεβού να κάνουν έγγραφο στο Centrelink και εκείνο με την σειρά του να κόψει το επίδομα ανεργίας.
            Δίκαια αυτά μέχρι εδώ. Το γεγονός όμως οτι πρέπει να παρουσιαστώ σε όποιες συνεντεύξεις για εργασία μου κλείσουν αυτοί, ακόμα και για δουλειές που δεν θα τις διάλεγα κανονικά, και ίσως και δουλειές διαφορετικού κλάδου απο οτι κάνω μέχρι τώρα και εχω σπουδάσει και γνωρίζω να κάνω μάλον δεν είναι και τόσο καλό.
            Βέβαια υπάρχνου τρόποι για να παρακαμφθεί αυτό αλλά θέλω να πω ίσως είναι καλύτερα αντί να έκανα αίτηση για το επίδομα και στο μεταξύ να εχω την φασαρία που σταμάτησαν να πληρώνουν την σύζηγο γιατι δεν είχα ΑΦΜ και πάγωσαν όλα μέχρι να πάρω το ΑΦΜ και να τους το δώσω και στο μεταξύ μου έκλεισαν ενα ραντεβού με stream1 limited που μόνο ενα resume - βιογραφικό φτιάξαμε, λες και δεν είχα έτοιμο το δικό μου βιογραφικό, και πολύ φασαρία και πέρα δώθε και ολα αυτά την στιγμή που εχω ολα τα χαρτιά που πιθανώς θα μου ζητήσουν, μεταφρασμένα έτοιμα σαν τον Χάρυ Κλύν στο κλασικό βιντεάκι που έχει ενα καροτσάκι με οτι χαρτί υπάρχει και δεν υπάρχει και τελικά τρώει πόρτα γιατι κλείσανε. Λέω ίσως να παίρναμε λιγότερα χρήματα και να είχα την πολύτέλεια του χρόνου να διαλέξω εγώ την εργασία μου, έστω και αν θα είναι διαφορετικού κλάδου απο το επάγγελμα που έκανα στην πατρίδα, αλλά να είναι στην απόσταση που θέλω απο το σπίτι μου, στο ωράριο που θέλω, με τα ανάλογα χρήματα που θα θέλω κ.τ.λ.
            Λέω για κανένα που θα ακολουθήσει τις ίδιες διαδικασίες μήπως θα πρέπει να το σκεφτεί γιατι εγώ πλέον δεν εχω επιλογή. Ακολουθάω το επίσημο κανάλι εύρεσης εργασίας και παράλληλα βέβαια προσπαθώ και μόνος μου μέσω αγγελιών, και ιστοσελίδων.
            Υπομονή και επιμονή patriotes.

            Comment


              Αgoriani καλησπέρα,

              Και εγώ το ίδιο κανάλι έχω ακολουθήσει αλλά προς το παρόν δεν με έχουν ενοχλήσει ακόμα , παρά μόνο την πρώτη φορά που φτιάξαμε το βιογραφικό. Τα υπέγραψα και εγώ αυτά τα χαρτιά που λες αλλά στην ουσία μάλλον τυπικά μου φαίνονται γιατί εμένα δεν με έχει ενοχλήσει κανείς ακόμα τουλάχιστον. Μου είπαν όμως ότι για το πρώτο τρίμηνο μπορεί να μου ζητήσουν να πάω από τα γραφεία του centrelink κάποιες φορές αλλά μετά σταματάνε. Βέβαια εγώ στον 1ο και πριν αρχίσουν να με πληρώνουν είχα πάει περίπου 4 φορές από τα γραφεία γιατί μου ζητάγε το centrelink να πάω και είχα μιλήσει άλλες τόσες στο τηλέφωνο με διάφορους που μου τηλεφωνούσαν και ρωτούσαν ξανά και ξανά τα ίδια για να τσεκάρουν μάλλον άμα απαντάω παντα το ίδιο. Τώρα έχουν ηρεμήσει εννοώ ότι το τελευταίο ραντεβού το έκανα μαζί τους 6/4 και απλά κάθε 15 ημέρες κάνω ένα form από το internet που τους ενημερώνω αν έχει αλλάξει κάτι με τα οικονομικά μου στοιχεία.

              Comment


                Originally posted by demi View Post
                Αgoriani καλησπέρα,

                Και εγώ το ίδιο κανάλι έχω ακολουθήσει αλλά προς το παρόν δεν με έχουν ενοχλήσει ακόμα , παρά μόνο την πρώτη φορά που φτιάξαμε το βιογραφικό. Τα υπέγραψα και εγώ αυτά τα χαρτιά που λες αλλά στην ουσία μάλλον τυπικά μου φαίνονται γιατί εμένα δεν με έχει ενοχλήσει κανείς ακόμα τουλάχιστον. Μου είπαν όμως ότι για το πρώτο τρίμηνο μπορεί να μου ζητήσουν να πάω από τα γραφεία του centrelink κάποιες φορές αλλά μετά σταματάνε. Βέβαια εγώ στον 1ο και πριν αρχίσουν να με πληρώνουν είχα πάει περίπου 4 φορές από τα γραφεία γιατί μου ζητάγε το centrelink να πάω και είχα μιλήσει άλλες τόσες στο τηλέφωνο με διάφορους που μου τηλεφωνούσαν και ρωτούσαν ξανά και ξανά τα ίδια για να τσεκάρουν μάλλον άμα απαντάω παντα το ίδιο. Τώρα έχουν ηρεμήσει εννοώ ότι το τελευταίο ραντεβού το έκανα μαζί τους 6/4 και απλά κάθε 15 ημέρες κάνω ένα form από το internet που τους ενημερώνω αν έχει αλλάξει κάτι με τα οικονομικά μου στοιχεία.
                Αυτό θέλανε και απο εμένα Demi. Μου έδωσαν στα γραφεία τους όνομα χρήστη και κωδικό για να μπαίνω στο site τους και να κάνω την φόρμα αλλαγής κατάστασης εργασίας κάθε 15 μέρες.
                Να σημειώσω οτι δεν μου απέδωσε το σύστημα απο μόνο του κωδικό και όνομα χρήστη παρόλο που έκανα τις απαραίτητες ενέργειες απο την ιστοσελίδα τους. Μόνο απο το γραφείο ολοκληρώθηκε η διαδικασία.
                Τέλος πάντων και αύριο έχω ενα ραντεβού μαζί τους, για άγνωστο λόγο μέχρι στιγμής. Για να δούμε.
                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                Comment


                  Δεν ίσχυε το ραντεβού για την επόμενη μέρα γιατι πήγα την προηγούμενη. Μπήκα στην σελίδα τους και μετά έκανα σύνδεση με τα στοιχεία μου που μου έδωσαν και απο το προσωπικό μου control panel είδα οτι δεν είχα ραντεβού την επομένη.
                  Επίσης είδα οτι εχω σε εκκρεμότητα να στείλω νεα αίτηση δήλωση αλλαγής ή οχι της κατάστασής μου προς το τέλος του μήνα.
                  Απο οτι συζήτησα με παλαιότερους εδώ, τα συστήματα αυτά δεν υπήρχαν παλαιότερα, αν και υπήρχε μηχανοργάνωση σχεδόν απο την δεκαετία του 70, και πολοί παλιοί πλέον δεν γνωρίζουν τις διαδικασίες που ισχύουν τώρα. Οπότε ΠΡΟΣΟΧΗ αν συμβουλεύεστε παλαιότερο εδώ στην Αυστραλία, να μην θεωρήσετε δεδομένο οτι σας πει γιατι πολλά έχουν αλλάξει απο οταν εκείνος ήταν νέος μετανάστης εδώ και μάθαινε τα συστήματα.
                  Έκανα ακόμα ενα ραντεβού με την Diversitat και διαπίστωσα απο την μια ενδιαφέρον απο την μεριά τους για να μου βρούν εργασία, απο την άλλη επειδή και αυτοί προσπαθούν να βγάλουν χρήματα απο την διαδικασία αυτή, προσπαθούν να αλλάξουν stream στην κατηγορία μου ώστε να αυξηθούν και τα χρήματα που θα πάρουν απο την ομοσπονδιακή κυβέρνηση για την εργασία τους.
                  Στα τυπικά τουλάχιστον και τις διαδικασίες είναι πολλοί καλοί. Επίσης έχουν κατανόηση στην αλλαγή του χρόνου των ραντεβού που τους άλλαξα μερικές φορές.
                  Μετά απο μερικές εβδομάδες και εφόσον συνεχιστεί η κατάσταση του να μην βρίσκω εργασία στο αντικείμενό μου θα μου επανα αξιολογήσουν την κατάστασή μου και τα πάντα απο την αρχή και ίσως χρειαστεί να βρώ μια οποιαδήποτε εργασία για λίγο καιρό.
                  Στο μεταξύ βρήκα μερικά online μαθήματα πάνω στο αντικείμενό μου αλλά επειδή είναι ιδιωτικό το κέντρο που τα κάνει δεν επιδοτούνται.
                  Μέσα απο το Diversitat όμως ή το centrelink γίνονται και διοργανώνονται μαθήματα που είναι δωρεάν ή με πολύ μικρή συμμετοχή. Το αντικείμενό τους όμως είναι περιορισμένο σε ορισμένα θέματα που δεν είναι εξειδικευμένα ανα επάγγελμα αλλά είναι περισσότερο γενικού τύπου και χαρακτήρα.
                  Π.χ. υπάρχει σεμινάριο απο το Diersitat σχετικό με την αναζήτηση εργασίας στην Αυστραλία. Οι περισσότεροι όπως λένε, δεν θέλουν να πάνε στην αρχή αλλά στο τέλος ανακαλύπτουν πόσο πολύ τους βοήθησε που πήγαν, στο να βρούν εργασία.
                  Με όλα αυτά αναρωτιέμαι γενικά για την ποιότητα των μεταναστών γενικά απο τη μια και απο την άλλη θαυμάζω την οργάνωση που έχουν για τον άνθρωπο που δεν γνωρίζει.
                  Έπειτα πέρασα απο το TAFE που είναι εδώ στο Geelong γιατι είναι η δεύτερη περίοδος εγγραφών για μερικά μαθήματα πλήρους φοίτησης, μιας και τα μερικής φοίτησης είναι ολο το χρόνο.
                  Εκεί τους ρώτησα πρώτα για εμένα σαν φοιτητή εσωτερικού και μετά για εναν υποτιθέμενο φοιτητή απο το εξωτερικό.
                  Οι φοιτητές απο το εξωτερικό έχουν πρόσβαση σε ενα υποσύνολο των μαθημάτων που γίνονται. Δηλαδή οχι σε όλα. Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα απο την αρχή:
                  Πρώτα κάνει αίτηση εκδήλωσης ενδιαφέροντος παρακολούθησης κάποιου μαθήματος που είναι για διεθνής φοιτητές και εφόσον του απαντήσουν θετικά με ενα συγκεκριμένο έγγραφο, κάνει αίτηση για φοιτητική βίζα.
                  Το έντυπο αίτηση εκδήλωσης ενδιαφέροντος είναι διαθέσιμο απο τις ιστοσελίδες όλων των TAFE ή Universities και είναι διαφορετικό ανα σχολή.
                  Επίσης στις ιστοσελίδες των ιδρυμάτων αυτών είναι και τα έντυπα για αίτηση χορήγησης δωματίου στις εγκαταστάσεις του ιδρύματος (on Campus).
                  Ο φοιτητής μπορεί να εργάζετε μέχρι 20 ώρες την εβδομάδα κατα την περίοδο των μαθημάτων και τις αργίες και σαββατοκύριακα απεριόριστα.
                  Εχει δυνατότητα να φέρει με την δική του βίζα μέλη της οικογένειάς του, μαζί του ή αργότερα.
                  Βέβαια το κάθε μάθημα έχει και ενα κόστος και πρέπει να πληρώσει το 5% της αξίας του συνήθως στην αρχή και έπειτα σιγά σιγά το υπόλοιπο ποσό. Ακόμη έχει και το κόστος της ζωής εδώ αλλά αν είναι κάποιος που δεν έχει σπουδάσει ακόμα τίποτα ή έχει αλλά είναι κάτι ασήμαντο και έχει την δυνατότητα να αναλάβει το κόστος των μαθημάτων και ταυτόχρονα βρεί μια εργασία part time για τα έξοδά του, ουσιαστικά κάνει επένδυση στο μέλλον του γιατι στο τέλος θα βρεί εργασία μετά το τέλος των σπουδών του πάνω στο αντικείμενό του εδώ στην Αυστραλία και αλλάζοντας την βίζα απο φοιτητική σε εργοδότη μένει και εργάζεται. Ή ακόμα και επιστρέφοντας στην πατρίδα θα έχει εξοπλιστεί με ενα χαρτί που τόσο σημαντικά είναι στην πατρίδα.
                  Προσωπικά αν δεν είχα την οικογένεια θα ξεκίναγα σπουδές άνετα απο το 0 ώστε στο τέλος να έχω :
                  Τα Αγγλικά μου σε τέλειο επίπεδο, γνώσεις απο Αυστραλέζικο ίδρυμα για την Αυστραλέζική αγορά εργασίας, βίζα για να σπουδάσω άνετα, και έπειτα βίζα για να εργαστώ άνετα πιστεύω εφόσον θα έχω πολύ περισσότερες πιθανότητες για εργασία άμμεσα μιας και θα εχω τίτλο σπουδών απο την Αυστραλία άμμεσα αναγνωρίσιμο.
                  Τώρα όμως μιας και δεν είμαι μόνος αλλά και πλέον μπορώ να παρακολουθήσω οτι μάθημα θέλω σαν μόνιμος κάτοικος, πρώτα απο ολα εχω πρόσβαση σε ολα τα μαθήματα σπουδών.
                  Έπειτα αν δεν εχω τα χρήματα υπάρχει ενα κρατικό δάνειο σπουδών που σου δίνει η ομοσπονδιακή κυβέρνηση τα χρήματα να σπουδάσεις και τα επιστρέφεις αργότερα που εργάζεσαι μέσω φόρων.
                  Ακόμα λόγω επαγγελματικής προυπηρεσίας έχω την δυνατότητα μετά απο αξιολόγηση να μου αναγνωρίσουν την εμπειρία μου και την επάρκειά μου στο αντικείμενό μου και με αυτό τον τρόπο είτε να περάσω μερικά μαθήματα, κυρίως εισαγωγικά, είτε να μειώσω τον συνολικό χρόνο σπουδών.
                  Η εγγραφή γίνεται μετά απο αίτηση όπως και για εναν διεθνή φοιτητή, και εφόσον γίνει δεκτή απο το ίδρυμα.
                  Τώρα για κάποιον που έχει σπουδάσει κάτι εκτός Αυστραλίας και θέλει μετά να συνεχίσει εδώ.
                  Εφόσον είναι μόνιμος κάτοικος ή πολίτης μπορεί να χρησιμοποιήσει την Overseas Qualification Unit και να αναγνωρίσει πρώτα τις σπουδές του και να τον κατατάξουν σύμφωνα με τα ισχύοντα στο εσωτερικό σε ποιό επίπεδο σπουδών βρίσκεται.
                  Μετά μπορεί να αρχίσει να ψάχνει απο το επίπεδο αυτό και πάνω.
                  Το ίδιο και ενας διεθνής φοιτητής, με την διαφορά οτι θα αναγνωρίσει πρώτα τις σπουδές του, μέσω του ιδρύματός του ή της αρχής αναγνώρισης του επαγγέλματός του.
                  Είναι μια ενδιαφέρουσα περίπτωση η οποία δεν εχω δεί να συζητιέται στο patriotaki ούτε κόσμος να ψάχνει κάτι γύρω απο τις σπουδές στην Αυστραλία.
                  Είναι κρίμα γιατι είναι ενα απο τα ποιό σίγουρα μονοπάτια που ανοίγουν το δρόμο για μόνιμη κατοίκηση και πολλές πιθανότητες για καλή εργασία.
                  Φυσικά πριν την παρακολούθηση οποιουδήποτε μαθήματος προηγείται επάρκεια στα Αγγλικά είτε με αξιολόγηση εφόσον υπάρχει, είτε με παρακολούθηση μαθήματος και εξετάσεις IELTS με βαθμό για το TAFE που ρώτησα 5,5. Ισως τα πανεπιστήμια να ζητάνε περισσότερο.
                  Υπομονή και επιμονή patriotes.

                  Comment


                    ΤΟ ΜΕΓΆΛΟ ΜΥΣΤΙΚΌ

                    Θα σας αποκαλύψω σήμερα τον κύριο λόγο που δεν μπαίνουν να δώσουν πληροφορίες οι μετανάστες στην Αυστραλία.
                    Λέγεται αδιαφορία.

                    Δεν μπορεί να υπάρχει ο μεγαλύτερος Ελληνικός πληθυσμός μετά την Αθήνα στην Μελβούρνη και γενικά σε όλη την Αυστραλία τόσος Ελληνισμός και ενας μετανάστης στην Γερμανία να φτιάχνει το patriotaki και ενας άλλος με το που αποφασίζει να μεταναστεύσει να αρχίσει να γράφει κάτι στο διαδίκτυο και τόσο καιρό τόσοι Έλληνες να μην έχουν γράψει κάτι σχετικό ή να μην έχουν δώσει πληροφορίες.
                    Πρέπει να υπάρχει μεγάλη αδιαφορία.

                    Είναι εκείνη η αδιαφορία που χαρακτηρίζει το γένος μας, ο ένας για τον άλλο, και μας κάνει να πολωνόμαστε σε στρατόπεδα φιλο-ξένα. Όπου η λέξη -ξένα βάλε όποια λέξη θέλεις: βρετανικά, αμερικανικά, γαλλικά κ.τ.λ.

                    Υπάρχει και ενας άλλος λόγος αλλά ο κυρίως λόγος πρέπει να είναι η αδιαφορία.
                    Ο άλλος λόγος είναι ότι εφόσον είναι στην Αυστραλία κάποιος και πλέον υπόκειται στους νόμους του κράτους αυτού, υπάρχει νόμος που απαγορεύει την παροχή συμβουλών για θέματα βίζας, αμισθί ή εμμισθί σε όσους δεν είναι εγγεγραμμένοι μεταναστευτικοί πράκτορες.
                    ΜΟΝΟ οι πράκτορες μετανάστευσης έχουν το δικαίωμα να παρέχουν συμβουλές και φυσικά να δρουν στο όνομα του εντολοδόχου τους ώστε να του καταθέσουν τα χαρτιά του και να του τρέξουν τις διαδικασίες για την έκδοση κάποιας βίζας.
                    Επομένως γνωρίζεται τώρα και τον δεύτερο λόγο που δεν κάθεται κάποιος, που είναι ήδη στην Αυστραλία, να γράψει πέντε πράγματα πάνω στις ερωτήσεις που πέφτουν βροχή.

                    Το καλό είναι οτι κάποιος απο Ελλάδα μπορεί να κάνει οτι θέλει γιατι δεν είναι υπο το καθεστώς των νόμων της Αυστραλίας και επίσης δεν υπάρχει νόμος στην Ελλάδα που να απαγορεύει παροχή συμβουλών για θέματα βίζας απο οσο γνωρίζω.

                    Οπότε παρακαλούνται τα παλαιότερα ή και καινούργια μέλη που έχουν γνώσεις πάνω στο αντικείμενο να δραστηριοποιηθούν ώστε να απαντάται και κάποιο ερώτημα απο τα χιλιάδες που έχουν μαζευτεί σιγά σιγά εδώ.

                    Εμείς απο την Αυστραλία δεν αδιαφορούμε, τουλάχιστον οχι όλοι, αλλά έχουμε τα χέρια μας δεμένα σε ρόλο παρατηρητή.
                    Γράφουμε για αυτά που μπορούμε και επιτρέπεται δηλαδή για οτιδήποτε εκτός απο συμβουλές για θέματα βίζας.
                    Υπομονή και επιμονή patriotes.

                    Comment


                      Μπορει στην Αυστραλια να υπαρχει νομος που απαγορευει την παροχη συμβουλων για θεματα βιζας,μπορουν ομως αν θελουν να γραψουν απλα πραμματα σχετικα με το πως θα μπορουσαν να βρουν δουλεια οι Ελληνες κ.λ.π
                      Επισης δεν γραφουνε ουτε οι Ελληνες της Γερμανιας που ειναι κι εκει παρα πολλοι,ουτε απο Αμερικη.
                      Αρα ο λογος ειναι η αδιαφορια.

                      Μου εχει κανει τρομερη εντυπωση,οταν βλεπω καπου σχολια απο Ελληνες του εξωτερικου,ειναι για να βριζουν για την κατασταση στην Ελλαδα.Μονο αυτο!
                      Πχ σε σχολια απο ειδησιογραφικα αρθρα,γραφει καποιος....''ειμαι Ελληνας της Αμερικης-της Γερμανιας κ.λ.π,η Ελλαδα ειναι ετσι κι ετσι,ενω εδω ειναι αλλιως!!!''....μονο αυτο.
                      Ακομα κι εδω αυτο εχει γινει μερικες φορες απο Ελληνες του εξωτερικου.

                      ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ΒΡΕ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ,ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΧΩΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.ΜΙΑ ΖΩΗ ΕΤΣΙ ΗΤΑΝ,ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΚΙ ΕΤΣΙ ΘΑ'ΝΑΙ,τι να κανουμε τωρα?Εχετε να πειτε κατι αλλο?

                      Βεβαια υπαρχει και το ενδεχομενο,να μπαινουν κυριως Ελληνες που ενδιαφερονται να μεταναστευσουν,παρα αυτοι που ειναι ηδη εξω.Ομως εκτος απο πληροφοριες για αυτους που θελουν να μεταναστευσουν,θα μπορουσαν να ανταλλαζαν και πληροφοριες και οι μεταναστες που ειναι ηδη εξω.
                      Επισης ενας αλλος λογος ισως ειναι,οτι και η κατασταση εξω δεν ειναι πολυ καλη και ισως πολλοι να θελουν να αποτρεψουν πολλους Ελληνες να μεταναστευσουν και γι αυτο να αποφευγουν να γραψουν κατι.

                      Comment


                        Παιδιά δεν νομίζω οτι απαγορεύεται η παροχή συμβουλών για θέματα βίζας αμισθί. Θυμάμαι οτι όταν έκανα την αίτηση είχε κάποιες ερωτήσει σχετικά με το αν έλαβες βοιηθεια για να τη συμπληρώσεις, αν η βοηθεια ηταν από migration agent και αν όχι αν το πλήρωσες αυτό το άτομο και πόσο ή αν έκανες κάπιο δώρο. Εστιάζει δλδ στο γεγονός οτι έλαβες βοηθεια με πληρωμη από κάποιον που δεν ειναι agent. Βεβαια αυτό δεν πιστεύω οτι σημαίνει οτι ο οποιοσδήποτε μπορει να ανοίξει μια ιστοσελίδα και να δίνει συμβουλες έστω και τσαμπα χωρις να ειναι πιστοποιημένος και να ξέρει τη νομοθεσία. Αλλά το να δίνεις συμβουλες σε φιλικό επίπεδο ή ακόμα και σε κάποιο φόρουμ όπως αυτό εδώ, δεν νομίζω οτι απαγορεύεται.
                        Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                        Comment


                          Originally posted by leyteris77 View Post
                          Παιδιά δεν νομίζω οτι απαγορεύεται η παροχή συμβουλών για θέματα βίζας αμισθί. Θυμάμαι οτι όταν έκανα την αίτηση είχε κάποιες ερωτήσει σχετικά με το αν έλαβες βοιηθεια για να τη συμπληρώσεις, αν η βοηθεια ηταν από migration agent και αν όχι αν το πλήρωσες αυτό το άτομο και πόσο ή αν έκανες κάπιο δώρο. Εστιάζει δλδ στο γεγονός οτι έλαβες βοηθεια με πληρωμη από κάποιον που δεν ειναι agent. Βεβαια αυτό δεν πιστεύω οτι σημαίνει οτι ο οποιοσδήποτε μπορει να ανοίξει μια ιστοσελίδα και να δίνει συμβουλες έστω και τσαμπα χωρις να ειναι πιστοποιημένος και να ξέρει τη νομοθεσία. Αλλά το να δίνεις συμβουλες σε φιλικό επίπεδο ή ακόμα και σε κάποιο φόρουμ όπως αυτό εδώ, δεν νομίζω οτι απαγορεύεται.
                          Απαγορεύεται και η χωρίς πληρωμή παροχή συμβουλών φίλε Leyteris77.
                          Κοίτα εδω για πληροφορίες και ακόμα πιο μέσα στο άρθρο αυτό.
                          Υπομονή και επιμονή patriotes.

                          Comment


                            Originally posted by Agoriani View Post
                            Απαγορεύεται και η χωρίς πληρωμή παροχή συμβουλών φίλε Leyteris77.
                            Κοίτα εδω για πληροφορίες και ακόμα πιο μέσα στο άρθρο αυτό.
                            Agoriani αν επιμενεις πάω πασσο...κάτι παραπάνω θα ξέρεις.
                            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                            Comment


                              16 Μαΐου

                              Σήμερα άρχισα τα σεμινάρια της Diversitat σχετικά με το πως βρίσκεις εργασία.
                              Ο εισηγητής είπε μερικά πολύ χρήσιμα πράγματα τα οποία θα μοιραστώ μαζί σας.
                              Αν και γενικά το μάθημα μου θύμισε το βιβλίο το μυστικό και ήταν λίγο σαν συνεδρία αυτογνωσίας και αύξησης της αυτοεκτίμησης και του confident μάλον είναι χρήσιμα για τις μικρές λεπτομέρειες καθώς και για ενα πρόγραμμα που θα δούμε τις επόμενες μέρες και απο οτι λένε είναι κορυφαίο.
                              Μία ατάκα που άκουσα και κατέγραψα είναι οτι σε δουλειές που είναι κάτω των ικανοτήτων σου μην γράφεις στο βιογραφικό σου στοιχεία που θα δώσουν να καταλάβει ο εργοδότης οτι είσαι πάνω απο τις απαιτήσεις.
                              π.χ. Για δουλειά πωλητή κάποιος γράφει στο βιογραφικό του οτι έχει πτυχίο σαν μηχανικός.
                              Γιατι το αποτέλεσμα είναι 2 πράγματα. Πρώτον οτι ο εργοδότης θα νομίσει οτι είσαι αποτυχημένος σαν μηχανικός που προσπαθείς να κάνεις κάτι σε άλλη κατηγορία της αγοράς και δεύτερο θα καταλάβει οτι πιθανότατα ψάχνεις για δουλειά καθώς προσπαθείς να βρείς ΤΗΝ δουλειά και θα του φύγεις μόλις θα βρείς κάτι σαν μηχανικός και έτσι δεν μπορεί να σε πάρει και να επενδύσει πάνω σου με εκπαίδευση κ.τ.λ.

                              Μια δεύτερη είναι να μην στέλνουμε τα βιογραφικά μας με φάξ ή mail ή μέσω ιδιωτικών γραφείων που βοηθάνε με το αζημίωτο να σου βρούνε εργασία γιατι συνήθως καταλήγουν στο καλάθι με τα άχρηστα και στο συρτάρι απο το οποίο θα τραβήξει το επόμενο βιογραφικό που θα προσλάβει κάποιον είναι εκείνα που τα έφεραν οι ίδιοι αυτοπροσώπως, συστήθηκαν, έσφιξαν το χέρι και μίλησαν παρουσιάζοντας τον εαυτό τους και γιατι υπερέχουν έναντι των άλλων και πρέπει να προτιμηθούν.
                              Πράγματα που τα εχω ξανακάνει, τα έχω ξαναδιαβάσει τα εχω σπουδάσει στην διοίκηση επιχειρήσεων αλλά ποτέ δεν τα έκανα πράξη στην Ελλάδα, ούτε τα θυμήθηκα όταν έπρεπε γιατι σε πιάνει και ενα πράγμα σαν να είχες κρατήσει σημειώσεις σε μια σελίδα και την ώρα που την ανοίγεις να την διαβάσεις είναι άσπρη χωρίς τίποτα.
                              Ενας κορυφαίος μάνατζερ, μεγάλης εταιρίας στην Ελλάδα (δεν λεω ονόματα αλλά είναι αλήθεια), μου είχε πει οταν του είπα οτι θα μεταναστεύσω στην Αυστραλία καθώς του έφτιαχνα το laptop στο γραφείο του, οτι είναι πολύ ανταγωνιστικό το περιβάλλον και είχα φανταστεί οτι αναφέρεται σε επίπεδο στελεχών που νομίζω οτι παντού είναι πολύ ανταγωνιστικό το περιβάλλον, σε όποια χώρα, εταιρία και αν είσαι. Ετσι δεν είχα δώσει μεγάλη σημασία στα λόγια του αλλά νομίζω οτι αποδεικνύεται μέρα με την μέρα οτι είναι ανταγωνιστικό σε όλα τα επίπεδα εργασιών.
                              Την δουλειά που κυνηγάς θα την πάρει αυτός που το σκέφτηκε χτές και σήμερα έκανε τις ενέργειες που πρέπει ενώ εσύ το σκέφτεσαι σήμερα και αναβάλεις τις ενέργειες που πρέπει για αύριο. (Παραλαγή του μότο που έχει στο γραφείο του ο πεθερός μου).

                              Να αναφέρω οτι εχω εμπειρία στην δουλειά μου απο το 1998 και διάφορα χαρτιά οχι πτυχίο όμως. Για την αναγνώριση των χαρτιών θα σας πω λεπτομέρειες οταν θα εχω νεα.
                              Είμαι πάλι στα θρανία για 2 εβδομάδες για ενα σεμινάριο του πως να οργανώσεις την δουλειά που λέγεται βρίσκω δουλειά.
                              Υπομονή και επιμονή patriotes.

                              Comment


                                Agorianι, τέτοιο σεμινάριο μπορώ να περάσω και εγώ όταν κατέβω κάτω, πληρώνεις, ειναι μόνο για αυστραλους πολίτες? Τι παίζει ακριβώς?
                                Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                                Comment

                                Working...
                                X