Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση απο την Αυστραλία - Agoriani

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by panos1966 View Post
    Ειχα ρωτήσει στην Αυστραλία το καλοκαίρι στο Centrelink και μου είπαν ότι πρέπει να εισε υπήκοος και να έχεις τουλάχιστον 2 χρόνια παραμονής εκεί γα να πάρεις το επίδομα. Εγώ γεννήθηκα Αυστραλία και έφυγα στα 3,5 μου άρα έχω ήδη 2 χρόνια παραμονής εκεί! Ετσι ακριβώς μου είχαν πει τότε.
    πάνο εγώ ξέρω πως οι υπήκοοι παίρνουν αμέσως ταμείο και αυτοί με βίζα πρέπει να εχουν 2 χρόνια εκεί. μήπως αυτό εννοούσαν οταν σου το είπαν? το έχω ακούσει και διαβάσει πολλές φορές αυτό, δεν νομίζω να μην ισχύει.
    Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

    Comment


      #17
      Originally posted by konstantinos1 View Post
      πάνο εγώ ξέρω πως οι υπήκοοι παίρνουν αμέσως ταμείο και αυτοί με βίζα πρέπει να εχουν 2 χρόνια εκεί. μήπως αυτό εννοούσαν οταν σου το είπαν? το έχω ακούσει και διαβάσει πολλές φορές αυτό, δεν νομίζω να μην ισχύει.
      Στο site του centrelink στα αγγλικά λέει ότι πρέπει να περιμένεις μιά βδομάδα αλλά στις ελληνικές οδηγίες λέει ότι πρέπει να μείνεις εκεί για 104 εβδομάδες. Δεν ξέρω αν το ίδιο ισχύει και για τους υπήκοους, έχω λίγο μπερδευτεί. Το να πρέπει να κάτσεις 104 βδομάδες συμπίπτει με τις οδηγίες που δίνουν ότι πρέπει να έχεις χρήματα για να καλύψεις τισ ανάγκες σου για τα 2 πρώτα χρόνια, και την δήλωση που υπογράφεις σαν σπόνσορας κάποιου ότι μπορείς να τον στηρίξεις οικονομικά τον πρώτο καιρό, αλλά αν κάτσει ΄κάποιος 104 βδομάδες τι νόημα έχει μετά το Newstart allowance? αφου μετά από 2 χρόνια δεν είσαι Newstart. Τέλος πάντων ας δούμε τι έχει να μας πεί και ο agoriani που είναι ήδη εκεί και τα ψάχνει. Πέρυσι πάντως που ήμουνα εκεί οι συγγενείς μου μου είπαν ότι αν είσαι υπήκοος τα παίρνεις τα επιδόματα αμέσως. Δεν είχα πάει στο centrelink αλλά οι συγγενείς από εκεί μου είπαν ότι την επόμενη φορά που θα πάω έστω και για διακοπές να μην βγάλω εισητήριο με επιστροφή γιατί για όσο καιρό κάτσω μπορώ να παίρνω επίδομα και να βγάλω ένα μέρος των εξόδων του εισητηρίου. Είτε έτσι είτε αλλιώς συμφωνώ με τον agoriani ότι από ότι φαίνεται το κράτος είναι αρωγός σου και σε μιά στραβή που θα σου τύχει σε στηρίζει , με αντίθεση στην Ελλάδα που σε μιά στραβή σου δίνει μια κλοτσιά να πάς ακόμα παρακάτω.

      Comment


        #18
        Χρόνια πολλά σε όλους και εύχομαι να πάνε όλα καλά στο νεο ξεκίνημα του agoriani!!
        Σχετικά με τα επιδόματα γράφει ότι από την αναμονή των 104 εβδομάδων εξαιρούνται όσοι έχουν σύζυγο μόνιμο κάτοικο Αυστραλίας.
        Residence requirements
        To claim and qualify for Newstart Allowance, you must be an Australian resident and in Australia on the day that you lodge your claim.

        To qualify as an Australian resident, you must be living in Australia as:

        an Australian citizen, or
        the holder of a permanent resident visa, or
        a New Zealand citizen who was in Australia on 26 February 2001, or for 12 months in the 2 years immediately before that date, or was assessed as "protected" before 26 February 2004.
        You also need to meet a 104-week newly arrived resident’s waiting period or be exempt from this requirement, for example if you are a refugee or the partner of an Australian citizen.

        Comment


          #19
          Originally posted by konstantinos1 View Post
          424 ευρώ θα πρέπει να είναι για εναν άνεργο, η γυναίκα σου δεν δικαιούται επιπλέον λόγω παιδιών? ή τα επιπλέον λόγω παιδιών είναι το family που είπες, τα 157?
          για αρχή και χωρίς να δουλεύετε πράγματι μια χαρά είναι οι παροχές που σας προσφέρουν!

          αρα το αφμ πρεπει να βγαίνει αυθημερόν και σας το έστειλαν, οποτε εγώ λέω να το βγάλω εκεί.

          σχετικα με τα 12.000 που λέγαμε σε ποιό συμπέρασμα κατέληξες?
          424 είναι έκαστος, δικαιούτε λόγω παιδιού και είναι το μόνο σίγουρο προς το παρόν. Τις τιμές κοίτατες απο το αρχικό post.
          Δεν είναι μόνο για αρχή αλλά και κατα την διάρκεια της ζωής, επαγγελματικής και κανονικής. Ουσιαστικά τα παίρνεις συνέχεια απλά μειώνονται όσο εισόδημα έχεις περισσότερο. Δίκαιο ε;

          Δεν ξέρω αν βγαίνει αυθημερόν αλλά δεν είναι και τόσο σηματνικό πράμα να το πάρεις μερικές μέρες μετά. Ετσι κι αλλιώς δεν κάνουν σε καμία περίπτωση έτσι όπως μας είχαν συνηθίσει οι δικοί μας πίσω στο πατρίδα.

          Σχετικά με τα 12Κ, επειδή είχα δεί και εγώ το site της Γενικής γραματείας και καλά, εκτός οτι πρέπει να εχει να αναναιωθεί απο το 1980, μάλον είναι μερικοί χαραμοφάηδες δημόσιοι εγκάθετοι που αλλάζουν κάθε φορά που αλλάζει κόμα και κυβέρνηση και δεν ξέρουν τι είναι ακριβώς το αντικείμενο της υπηρεσίας τους. Εκτός αν κάνουν προπαγάνδα. Ολα καλά στο Ελλάδα ενώ έξω οι κακόμοιροι οι απόδιμοι τα βγάζουν πέρα δύσκολα. Σίγουρα υπάρχουν και τέτοιοι. Ίσως να είναι περισσότεροι απο τους επιτυχημένους. Καλύτερα όμως να διαβάσω τέτοια στοιχεία απο την στατιστική υπηρεσία των Αυστραλών.
          Κάπου είχα διαβάσει και το εξής: Οι Έλληνες της Αυστραλίας δεν είχαν πρόσβαση για μεγάλο διάστημα σε ιδιοκτησία με αποτέλεσμα να μην μπορούν να γίνουν αγρότες ευηπόλιπτοι πολίτες της εποχής και να αφομοιωθούν με την υπόλοιπη κοινωνία που πάντα τους έβλεπε σαν φτηνά χέρια και τίποτα παραπάνω. Μιλάμε πάντα για εποχή που ο αγρότης ήταν ο ιδανικός πολίτης. Άιντε τώρα που το διάβασα αυτό...
          Υπομονή και επιμονή patriotes.

          Comment


            #20
            agoriani, το παίρνουμε αμέσως το ταμείο οσοι εχουμε υπηκοοτητα ήέτσι δεν είναι? τι λένε οι πληροφορίες σου?
            Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

            Comment


              #21
              Agoriani καλησπέρα, χρόνια πολλά και καλή χρονιά. Πως πάει καμμιά καινούρια ενδιαφέρουσα εμπειρία από down under? Με την οδήγηση πως τα πάτε προσαρμοστήκατε? Έχετε κάνει τίποτα ενέργειες για σπίτι ή για δουλειά? Κάτι περίεργο μέχρι στιγμής? Διάβασα αυτό με τους κτηνιάτρους που έγραψες. Πάντως και στην Ελλάδα επειδή μιά γνωστή μου δουλεύει σε εταιρεία με τροφές σκύλων κ.τ.λ. παθαίνεις πλάκα αν ακούσεις τα χρήματα και τους τζίρους που μιλάμε. Τι να πω το hobby πληρώνεται από ότι φαίνεται παντού. Anyway περιμένουμε τα νέα σου. Να είσαι καλά!!

              Comment


                #22
                Originally posted by demi View Post
                Agoriani καλησπέρα, χρόνια πολλά και καλή χρονιά. Πως πάει καμμιά καινούρια ενδιαφέρουσα εμπειρία από down under? Με την οδήγηση πως τα πάτε προσαρμοστήκατε? Έχετε κάνει τίποτα ενέργειες για σπίτι ή για δουλειά? Κάτι περίεργο μέχρι στιγμής? Διάβασα αυτό με τους κτηνιάτρους που έγραψες. Πάντως και στην Ελλάδα επειδή μιά γνωστή μου δουλεύει σε εταιρεία με τροφές σκύλων κ.τ.λ. παθαίνεις πλάκα αν ακούσεις τα χρήματα και τους τζίρους που μιλάμε. Τι να πω το hobby πληρώνεται από ότι φαίνεται παντού. Anyway περιμένουμε τα νέα σου. Να είσαι καλά!!
                Σε αυτο το post, στην αρχική σελίδα κάνω συνέχεια επεξεργασία και προσθέτω καινούργιο κείμενο.
                Το ίδιο κάνω και στο σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία απο Ελλάδα.
                Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια demi. Νά σαι καλά και εσύ.
                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                Comment


                  #23
                  αγοριανη καλησπερα και χρονια πολλα! καλη χρονια σε σενα και στην οικογενεια σου και φυσικα σε ολους τους φιλους του πατριοτακι!πολλα τα ερωτηματα που θελω να σου κανω ,αλλα θα μεινω στα πιο σημαντικα.ξεκινησα να συγκεντρωνο τα δικαιωλογιτικα που αφορουν την μεταναστευση [συμφωνα με το post σου αλλα και του demi] και θα αφησω τελευταιο το ποινικο μητρωο.ο λογος που αφηνω τελευταιο το ποιν. μητρωο ειναι γιατι σκεφτομαι αφου τα συγκεντρωσο ολα και αναγνωρισω το πτυχιο μου[αναγνωρισα τα χρονια που εχω επιπλοποιιο απο το 1996 μεσω του τεβε]να φυγω για Αυστραλια και να καταθεσω απο εκει ωστε να εχει ισχυι.βεβαια θα πρεπει να μπαινοβγαινω ανα διαστηματα αλλα εχω καποιους συγγενεις στους οποιους θα εργαζομαι και θα μπορω να καλυπτω εξοδα αλλα και να μπω στο κλιμα των αυστραλων.το βλεπεις εφικτο να γινει κατι τετοιο η να το αποριψω και να καταθεσω απο εδω?Υ.Γ.ειδα το αυτοκινιτο που αγορασατε και μεσω του google earth και το σπιτι που ανεφερες στην αναποκριση. http://www.patriotaki.com/images/smilies/bravo_1.png αυτα για την ωρα σε χαιρετω και σου ευχομαι καθε επιτυχια!!

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by ιωαννις View Post
                    αγοριανη καλησπερα και χρονια πολλα! καλη χρονια σε σενα και στην οικογενεια σου και φυσικα σε ολους τους φιλους του πατριοτακι!πολλα τα ερωτηματα που θελω να σου κανω ,αλλα θα μεινω στα πιο σημαντικα.ξεκινησα να συγκεντρωνο τα δικαιωλογιτικα που αφορουν την μεταναστευση [συμφωνα με το post σου αλλα και του demi] και θα αφησω τελευταιο το ποινικο μητρωο.ο λογος που αφηνω τελευταιο το ποιν. μητρωο ειναι γιατι σκεφτομαι αφου τα συγκεντρωσο ολα και αναγνωρισω το πτυχιο μου[αναγνωρισα τα χρονια που εχω επιπλοποιιο απο το 1996 μεσω του τεβε]να φυγω για Αυστραλια και να καταθεσω απο εκει ωστε να εχει ισχυι.βεβαια θα πρεπει να μπαινοβγαινω ανα διαστηματα αλλα εχω καποιους συγγενεις στους οποιους θα εργαζομαι και θα μπορω να καλυπτω εξοδα αλλα και να μπω στο κλιμα των αυστραλων.το βλεπεις εφικτο να γινει κατι τετοιο η να το αποριψω και να καταθεσω απο εδω?Υ.Γ.ειδα το αυτοκινιτο που αγορασατε και μεσω του google earth και το σπιτι που ανεφερες στην αναποκριση. http://www.patriotaki.com/images/smilies/bravo_1.png αυτα για την ωρα σε χαιρετω και σου ευχομαι καθε επιτυχια!!
                    Γιάννη χρόνια πολλά και καλή χρονιά.
                    Πως θα μπορούσα να σου έλεγα οτι δεν είναι εφικτό και καλό σχέδιο αυτό απο την στιγμή που το έκανα και εγώ. Δεν θα είμαι αντικειμενικός θέλω να πω. Η διαφορά είναι οτι εγώ έκανα τα χαρτιά απο Ελλάδα οσο πιο γρήγορα μπορόυσα για να μετράει ο χρόνος επεξεργασίας ώσπου να φτάσουμε στην Αυστραλία κ.τ.λ.
                    Εκ των υστέρων θα έλεγα οτι μάλον καλύτερα θα ήταν να έκανα και εγώ τα χαρτιά απο εδώ γιατι τώρα που τα εχω καταθέσει στο Βερολίνο και είμαι Αυστραλία ποιόν να ρωτήσω εδώ και για τι. Απλά περιμένω mail κάθε μέρα. Εχω και μια ανησυχία μην μου ζητήσουν τίποτα που δεν θα μπορώ να το κάνω απο εδω.
                    Το τέλος θα δείξει.
                    Άρα θα έλεγα οτι είναι εφικτό και καλό σχέδιο!
                    Οι μετακινήσεις στην Νέα Ζηλανδία δεν είναι και τόσο πρόβλημα. Φτηνές είναι και λίγο κάνει το αεροπλάνο να πάει. Το ίδιο θα κάνω και εγώ αν χρειαστεί.

                    Ηθελα όμως να σε παρακαλέσω αν μπορείς να γράψεις τι εκανες σχετικά με τα χρέη που θα αφήσεις πίσω γιατι είναι πολλοί εκείνοι που έχουν χρέη και θέλουν να φύγουν και νομίζουν οτι είναι αδύνατο.
                    Υπομονή και επιμονή patriotes.

                    Comment


                      #25
                      καλή χρονιά σε όλους! agoriani καλό ξεκίνημα στη νέα σας ζωη σου εύχομαι! Εγω θα παω το καλοκαιρι Αυστραλία και έχω αυστραλεζικο διαβατηριο, μπορείς να μου πεις αν μπορω να παρω επιδομα ανεργειας γιατι ψιλομπερδευτηκα με ολα αυτα που γραφονται; Επισης ηθελα να ρωτησω σχετικα με την κορη σου πως της φαινεται η αλλαγη και αν δειχνει να προσαρμοζεται γιατι ανησυχω για τα παιδια μου. Ευχαριστώ!

                      Comment


                        #26
                        Γεια σου Agoriani στην μακρινή Αυστραλία

                        Θέλω να σου πω ότι το forum σου είναι πολύ ενημερωμένο με πάρα πολλές χρήσιμες πληροφορίες, οι οποίες με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ.

                        Όπως πολλοί εδώ μέσα έτσι και εγώ έχω αποφασίσει να φύγω για Αυστραλία μεσα στο επόμενο εξάμηνο.

                        Έχω ψάξει για βίζα και έχω αποφασίσει να βγάλω την work and holiday βίζα για αρχή και εάν μου αρέσει η ζωή εκεί να δω για κάτι πιο μόνιμο (δεν θέλω να ρισκάρω απο τώρα με την μόνιμη βίζα)
                        Αυτές τις μέρες ψάχνω για να δω μήπως μπορώ να βρω και κάποια δουλειά προτού έρθω αλλά ήθελα να σε ρωτήσω για ένα άλλο θέμα που ίσως μπορούσες να με βοηθήσεις.

                        Μου έχουν πει κάποια άτομα ότι πρέπει να κάνω ταξιδιωτική ασφάλιση πριν φύγω, έχω ψάξει σε διάφορα site αλλά δεν έβγαλα άκρη αν χρειάζεται ή όχι και επίσης μου φάνηκαν και πολύ ακριβές οι ασφαλίσεις που είδα. Είναι τελικά αναγκαία η ταξιδιωτική ασφάλιση για 1 χρόνο ταξίδι στην Αυστραλία?

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by stella82 View Post
                          καλή χρονιά σε όλους! agoriani καλό ξεκίνημα στη νέα σας ζωη σου εύχομαι! Εγω θα παω το καλοκαιρι Αυστραλία και έχω αυστραλεζικο διαβατηριο, μπορείς να μου πεις αν μπορω να παρω επιδομα ανεργειας γιατι ψιλομπερδευτηκα με ολα αυτα που γραφονται; Επισης ηθελα να ρωτησω σχετικα με την κορη σου πως της φαινεται η αλλαγη και αν δειχνει να προσαρμοζεται γιατι ανησυχω για τα παιδια μου. Ευχαριστώ!
                          Το πρόβλημα που συνάντησα μέχρι τώρα είναι οτι ενώ κανονικά δικαιούσε σαν Αυστραλέζα υπήκοος, έχωντας Αυστραλέζικο διαβατήριο, απο την άλλη ζητάν 2 απο τα χαρτιά που έργαψα στο αρχικό post σε αυτό το θέμα και για αυτό φρόντισε να πάρεις μαζί σου κάποια απο αυτά. Αυτό για να βεβαιωθούν οτι πράγματι ήρθες για να μήνεις και οχι για να εκμεταλευτείς το σύστημα για διακοπές τσάμπα και πάλι πίσω μετά.
                          Δεν είναι μόνο αυτό όμως. Αν ήσουν μόνη θα ήταν μόνο αυτό. Επειδή θα έρθει και ο σύζηγος και εκείνος δεν είναι Αυστραλός υπήκοος, αν είναι με βίζα που δεν του επιτρέπει να εργαστεί δεν μπορεί μάλον να πάρει ΑΦΜ. Και δυστηχώς ζητάνε και το ΑΦΜ του συζήγου στα χαρτιά που θα πρέπει να συμπληρώσεις εσυ.
                          Λέω μάλον όμως γιατι ενας υπάλληλος μου είπε οτι μπορώ να πάρω ΑΦΜ ακόμα και αν είμαι με τουριστική βίζα (δεν μου επιτρέπει να εργαστώ). Στο site της εφορίας έχει ενα τέστ με το οποίο μου γνωμοδοτεί οτι είμαι κάτοικος για φορολογικούς λόγους. Αρα ίσως και για αυτό το λόγο να μου δίνουν και ΑΦΜ.
                          Όπως και να έχει θα ξέρω στις 11/1 που έχω ραντεβού στο Centrelink.

                          Όμως υπάρχουν πολλά επιδόματα απο το Centrelink. Ακόμα και να μην μπορείς να πάρεις το ανεργίας π.χ. θα μπορείς να πάρεις για τα παιδιά κ.τ.λ.

                          Η κόρη μου είναι πολύ πιο χαρούμενη εδώ. Φύγαμε απο χειμώνα με βαριά ρούχα και ήρθαμε καλοκαίρι εδώ με μπλουζάκια. Επίσης έχει χώρο ακόμα και εδώ στο σπίτι για να παίζει. Όπου πάμε την παίρνουμε μαζί γιατι μπορούμε να εξυπηρετηθούμε πολύ εύκολα για όλα. Απλός έχουμε μαζί μια τσάντα με δικά της πραγματάκια.
                          Η γυναίκα μου έτσι κι αλλιώς της μίλαγε Αγγλικά στην Ελλάδα και καταλάβαινε αλλά τώρα έχει αρχίσει να αρπάζει ήδη απο εδώ τα thank you και τα good night και σε λίγο δεν θα καταλαβαίνει μόνο αλλά και θα αρχίσει να βάζει Αγγλικές λεξούλες στο λεξιλόγιό της.
                          Υπομονή και επιμονή patriotes.

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by blue_mermaid View Post
                            Γεια σου Agoriani στην μακρινή Αυστραλία

                            Θέλω να σου πω ότι το forum σου είναι πολύ ενημερωμένο με πάρα πολλές χρήσιμες πληροφορίες, οι οποίες με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ.

                            Όπως πολλοί εδώ μέσα έτσι και εγώ έχω αποφασίσει να φύγω για Αυστραλία μεσα στο επόμενο εξάμηνο.

                            Έχω ψάξει για βίζα και έχω αποφασίσει να βγάλω την work and holiday βίζα για αρχή και εάν μου αρέσει η ζωή εκεί να δω για κάτι πιο μόνιμο (δεν θέλω να ρισκάρω απο τώρα με την μόνιμη βίζα)
                            Αυτές τις μέρες ψάχνω για να δω μήπως μπορώ να βρω και κάποια δουλειά προτού έρθω αλλά ήθελα να σε ρωτήσω για ένα άλλο θέμα που ίσως μπορούσες να με βοηθήσεις.

                            Μου έχουν πει κάποια άτομα ότι πρέπει να κάνω ταξιδιωτική ασφάλιση πριν φύγω, έχω ψάξει σε διάφορα site αλλά δεν έβγαλα άκρη αν χρειάζεται ή όχι και επίσης μου φάνηκαν και πολύ ακριβές οι ασφαλίσεις που είδα. Είναι τελικά αναγκαία η ταξιδιωτική ασφάλιση για 1 χρόνο ταξίδι στην Αυστραλία?
                            Για μένα είναι ναι. Αν έρθεις με βίζα που δεν σου δίνει πρόσβαση στο Medicare καλό θα είναι να ασφαλίσεις τα νώτα σου για πάν ενδεχώμενο. Ακόμα και αν έχεις πρόσβαση στο Medicare πρέπει να κάνεις και μια ιδιωτική, πόσο μάλον οταν δεν έχεις.

                            Ομως πως θα βγάλεις την βίζα που λες εφόσον η Ελλάδα δεν είναι μέσα στις χώρες που υπάγονται στο πρόγραμμα Working Holidays; Εκτός και έχεις διαβατήριο απο κάποια απο τις χώρες που είναι στο πρόγραμμα.
                            Υπομονή και επιμονή patriotes.

                            Comment


                              #29
                              καλημερα σε ολοι την παρεα και χρονια πολλα στους εορταζοντες!τελικα η Ελλαδα τρωη τα παιδια της!διαβασα το μηνυμα του χρηστου και πικραθηκα, θυμωσα, εξοργιστηκα!αστυνομικος σε μια απο τις πιο ευαισθητες περιοχες τις πατριδας μας και μισθος 1300 ευρω? ελεος!και γενικα δεν ειναι αμοιβη αυτη για τους ανθρωπους που περιμενουμε να μας προστατευσουν με την ζωη τους πολλες φορες! Τωρα σε απαντηση του Αγοριανη τι θα κανω με τα χρεη μου υπολογιζω στην αναλγησια του δημοσιου!και τι ενοω με αυτο.λιγες μερες προτου να φυγω θα κανω αναγνωριση χρεων και ταυτοχρονα ρυθμισει οφειλων.τι σημαινη αυτο¨.κανωντας ρυθμιση οφειλων αυτοματως αναστελονται οι οποιες απαγορευσεις απο δημοσιο , οαεε,κλπ.βεβαια αυτο απαιτη χρηματα επιπλεον απο αυτα που υπολογιζα αλλα δεν γινεται αλλιως.αφου γινουν οι ρυθμισεις και πληρωνοντας ΜΟΝΟ τις πρωτες δοσεις σε καθε φορεα ειμαι ελευθερος να παω οπου θελω χωρις περιορισμο.Και λεω μονο τις πρωτες δοσεις γιατι εκ των πραγματων δεν θα μπορω να συνεχισω να τιςπληρωμες αφου θα βρισκομαι μακρια προσπαθωντας να τακτοποιηθω .συνεπεια μη καταβολης των δοσεων του διακανονισμου θα ειναι να κινηθη εκ νεου το δημοσιο εναντιων μου.χρονικα σημαινη 1] καταγγελια της συμβασεις μετα απο περιπου 6 μηνες [ το χρονοδιαγραμα μου δοθηκε απο φιλο εφοριακο]2]μυνηση απο ΟΑΕΕ η οποια σε χρονο μου δινει περιπου 1.5 με 2 χρονια μεχρι την επιδοση της αποφασεις του δικαστηριου.Με αυτον τον τροπο κερδιζω χρονο ωστε να εχω τακτοποιηθη σπιτι,δουλεια και ισως και μερικες οικονομιες ωστε να μπορεσω να ξεκινισω εκ νεου ρυθμιση και φυσικα να ειμαι συνεπης εως οτου εξοφληθουν.και φυσικα ολοι γνωριζουμε ποσο γρηγορα κινηται το ελληνικο δημοσιο που σημαινη οτι το χρονικο περιθωριο που αναφερω να ειναι μεγαλυτερο.Υ.Γ.ενας φιλος μου ο οποιος ειναι στο Μπρισμπειν ηταν εδω για τις γιορτες και με δικη του προτροπη συνταξαμε ενα βιογραφικο μου με φωτο και συστατικες απο εργα που εχω κανει και θα με συστησει σε πελατες του μηπως και καταφερω να παω με σπονσορα και γλυτωσω καποια χρηματα.βεβαια αυτο με δεσμευη αλλα αυτο ειναι και το ζητουμενο ,να βρω δουλεια γρηγορα και με καποια διασφαλισει για τα πρωτα χρονια.μετα εχει ο Θεος!αυτα για τωρα οτιδηποτε νεωτερο θα σας ενημερωσω. Καλο κουραγιο σε ολους μας!

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by blue_mermaid View Post
                                Γεια σου Agoriani στην μακρινή Αυστραλία

                                Θέλω να σου πω ότι το forum σου είναι πολύ ενημερωμένο με πάρα πολλές χρήσιμες πληροφορίες, οι οποίες με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ.

                                Όπως πολλοί εδώ μέσα έτσι και εγώ έχω αποφασίσει να φύγω για Αυστραλία μεσα στο επόμενο εξάμηνο.

                                Έχω ψάξει για βίζα και έχω αποφασίσει να βγάλω την work and holiday βίζα για αρχή και εάν μου αρέσει η ζωή εκεί να δω για κάτι πιο μόνιμο (δεν θέλω να ρισκάρω απο τώρα με την μόνιμη βίζα)
                                Αυτές τις μέρες ψάχνω για να δω μήπως μπορώ να βρω και κάποια δουλειά προτού έρθω αλλά ήθελα να σε ρωτήσω για ένα άλλο θέμα που ίσως μπορούσες να με βοηθήσεις.

                                Μου έχουν πει κάποια άτομα ότι πρέπει να κάνω ταξιδιωτική ασφάλιση πριν φύγω, έχω ψάξει σε διάφορα site αλλά δεν έβγαλα άκρη αν χρειάζεται ή όχι και επίσης μου φάνηκαν και πολύ ακριβές οι ασφαλίσεις που είδα. Είναι τελικά αναγκαία η ταξιδιωτική ασφάλιση για 1 χρόνο ταξίδι στην Αυστραλία?
                                Δεν υπάρχει ταξιδιωτική ασφάλιση από την Ελλάδα. Το είχα ρωτήσει και εγώ πέρυσι που ταξίδεψα. Καλύτερα φύγε έτσι και όταν φτάσεις κάνεις μία από εκεί. Ακόμα και σε ένα ταξιδιωτικό γραφείο μπορείς να κάνεις ασφάλεια τουριστική που να σε καλύπτει για όσο μείνεις στην Αυστραλία, φυσικά όχι για μόνιμα. Πάντως αυτό το φρούτο η Ελλάδα δεν το γνωρίζει απλά.

                                Comment

                                Working...
                                X