Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση απο την Αυστραλία - Agoriani

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Agoriani , καλημέρα από Καλαμάτα. Τελικά ΑΦΜ που λέγαμε δεν μπορώ να βγάλω από εδώ αλλά πρέπει να είμαι εκεί για να βγάλω. Για τον λογαριασμό από ελλάδα σε αυστραλέζικη τράπεζα σίγουρα ισχύει. Μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό από Ελλάδα και να μεταφέρεις και χρήματα και για να τον ενεργοποιήσεις χρειάζεσαι μόνο το διαβατήριο σου αν εμφανιστείς στην Τράπεζα εντός 6 εβδομάδων από όταν μπήκες στην Αυστραλία. Δεν μας έχεις πεί τι έκανες τελικά με τον οικιακό εξοπλισμό. Μετέφερες πράγματα από ελλάδα με μεταφορική? Τα χαρτιά που ζητάνε στην γυναίκα σου για να έχει κάλυψη η κόρη δεν τα βλέπω και πολύ εύκολα. Γιατί για παράδειγμα ας πούμε ότι κάποιος μένει σε δικό του σπίτι στην Ελλάδα και είναι ελέυθερος επαγγελματίας και πάει στην αυστραλία , όντας αυστραλός υπήκοος , που θα βρεί την διακοπή ενοικίου, ή την απόλυση/παρίτηση από την δουλειά του? Δηλαδή και τώρα που είμαι Ελλάδα εγώ δεν ξέρω αν μπορώ να έχω αυτά τα έγγραφα. όταν λές 2 χαρτιά πρέπει να είναι ένα από την κατηγορία της Ελλάδας και ένα από την κατηγοριά της Αυστραλίας ή δεν παίζει ρόλο 2 από οποιαδήποτε κατηγορία?

    Comment


      #32
      Originally posted by demi View Post
      Agoriani , καλημέρα από Καλαμάτα. Τελικά ΑΦΜ που λέγαμε δεν μπορώ να βγάλω από εδώ αλλά πρέπει να είμαι εκεί για να βγάλω. Για τον λογαριασμό από ελλάδα σε αυστραλέζικη τράπεζα σίγουρα ισχύει. Μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό από Ελλάδα και να μεταφέρεις και χρήματα και για να τον ενεργοποιήσεις χρειάζεσαι μόνο το διαβατήριο σου αν εμφανιστείς στην Τράπεζα εντός 6 εβδομάδων από όταν μπήκες στην Αυστραλία. Δεν μας έχεις πεί τι έκανες τελικά με τον οικιακό εξοπλισμό. Μετέφερες πράγματα από ελλάδα με μεταφορική? Τα χαρτιά που ζητάνε στην γυναίκα σου για να έχει κάλυψη η κόρη δεν τα βλέπω και πολύ εύκολα. Γιατί για παράδειγμα ας πούμε ότι κάποιος μένει σε δικό του σπίτι στην Ελλάδα και είναι ελέυθερος επαγγελματίας και πάει στην αυστραλία , όντας αυστραλός υπήκοος , που θα βρεί την διακοπή ενοικίου, ή την απόλυση/παρίτηση από την δουλειά του? Δηλαδή και τώρα που είμαι Ελλάδα εγώ δεν ξέρω αν μπορώ να έχω αυτά τα έγγραφα. όταν λές 2 χαρτιά πρέπει να είναι ένα από την κατηγορία της Ελλάδας και ένα από την κατηγοριά της Αυστραλίας ή δεν παίζει ρόλο 2 από οποιαδήποτε κατηγορία?
      Καλησπέρα demi απο Αυστραλία.
      2 απο οποιαδήποτε κατηγορία. Θα σου πω και σίγουρα μετά την Δευτέρα που έχουμε ραντεβού.
      Μπορεί να βρεί ίσως οποιοδήποτε απο όλα στην λίστα όμως. Επίσης μπορεί να πάρει το χαρτί της διακοπής της ασφάλειας, ή χαρτί απο το ασφαλιστηκό ταμείο του για την διακοπή και πόσα χρόνια ήταν, ακόμα και επαγγελματίας να ήταν.
      Τα πράγματα δεν τα έστειλα απο Ελλάδα και τέλειωσα απο εδώ το κιβωτολόγιο και το έκανα mail στην εταιρία μεταφορών για να προωθηθεί η διαδικασία. Δεν εχω νεώτερα προς το παρόν αλλα δεν βιάζομαι κιόλας γιατι ούτε σπίτι έχουμε βρεί ακόμα.
      Για τον λογαριασμό βέβαια γίνεται αλλά στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα. Πάλι ραντεβού έχω για να ανοίξω λογαριασμό και να δούμε αν θα γίνεται. Απο εδώ πάντως κάνεις λογαριασμό στην nab.
      Υπομονή και επιμονή patriotes.

      Comment


        #33
        Originally posted by Agoriani View Post
        Καλησπέρα demi απο Αυστραλία.
        2 απο οποιαδήποτε κατηγορία. Θα σου πω και σίγουρα μετά την Δευτέρα που έχουμε ραντεβού.
        Μπορεί να βρεί ίσως οποιοδήποτε απο όλα στην λίστα όμως. Επίσης μπορεί να πάρει το χαρτί της διακοπής της ασφάλειας, ή χαρτί απο το ασφαλιστηκό ταμείο του για την διακοπή και πόσα χρόνια ήταν, ακόμα και επαγγελματίας να ήταν.
        Τα πράγματα δεν τα έστειλα απο Ελλάδα και τέλειωσα απο εδώ το κιβωτολόγιο και το έκανα mail στην εταιρία μεταφορών για να προωθηθεί η διαδικασία. Δεν εχω νεώτερα προς το παρόν αλλα δεν βιάζομαι κιόλας γιατι ούτε σπίτι έχουμε βρεί ακόμα.
        Για τον λογαριασμό βέβαια γίνεται αλλά στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα. Πάλι ραντεβού έχω για να ανοίξω λογαριασμό και να δούμε αν θα γίνεται. Απο εδώ πάντως κάνεις λογαριασμό στην nab.
        Άκου τώρα το τρελό ελληνικό δεδομένο να πάθεις πλάκα γιατί προφανώς δεν το ξέρεις. Εγώ που είμαι μηχανικός είμαι ασφαλισμένη στην Ελλάδα από το ΤΣΜΕΔΕ σημερινό ΕΤΑΑ. Αυτό είναι ταμείο μηχανικών, γιατρών και δικηγόρων , οι οποίοι είναι υποχρεωμένοι να είναι ασφαλισμένοι σε αυτό εφόρου ζωής, γιατί αν διαγραφείς από το ταμείο καταθέτεις αυτομάτως και την άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος. Το ταμείο το πληρώνουμε είτε δουλεύουμε είτε είμαστε άνεργοι. Μιλάμε για 4000 ευρώ το χρόνο. Άρα αν διαγραφείς από το ταμείο πρέπει να καταθέσεις την άδεια εξασκήσεως επαγγελματος και αν κάποια στιγμή θέλεις να ξαναγραφτείς , ας πούμε μετά από 5-6 χρόνια που έχω σκοπό να επιστρέψω πίσω θα πρέπει να ξαναδώσω εξετάσεις για την άδεια αλλά το πιό σημαντικό θα πρέπει να πληρώσω για τα 5-6 αυτά χρόνια που είχα κάνει διακοπή. Δεν νοείται για το ελληνικό κράτος να μετανοιώσεις κάποια στιγμή και να πεις εγώ για τα επόμενα 5 χρόνια δεν θέλω να είμαι μηχανικός και θέλω να είμαι οτιδήποτε άλλο. Απίστευτο έτσι? Πως σου φαίνεται? Αποφασίζεις στα 18 να σπουδάσεις κάτι και σε στιγματίζει αυτό για μια ζωή. Ατελείωτο ελληνικό κράτος.

        Comment


          #34
          Originally posted by demi View Post
          Δεν υπάρχει ταξιδιωτική ασφάλιση από την Ελλάδα. Το είχα ρωτήσει και εγώ πέρυσι που ταξίδεψα. Καλύτερα φύγε έτσι και όταν φτάσεις κάνεις μία από εκεί. Ακόμα και σε ένα ταξιδιωτικό γραφείο μπορείς να κάνεις ασφάλεια τουριστική που να σε καλύπτει για όσο μείνεις στην Αυστραλία, φυσικά όχι για μόνιμα. Πάντως αυτό το φρούτο η Ελλάδα δεν το γνωρίζει απλά.
          Πέρσι που ταξιδέψαμε για 2 μήνες στην Αυστραλία, επειδή ήταν λιγότερο απο 2 χρονών η μικρή και είχα αυξημένη ανησυχία σχετικά με το οτι θα χάναμε την επαφή με την παιδίατρό μας, έψαξα και βρήκα ασφάλεια οικογενειακή για επισκέπτες στην Αυστραλία και ο μόνος λόγος που τελικά δεν την έκανα ήταν γιατι η σύζηγος ήταν καλυμμένη απο το Medicare με κάρτα που είχε ο πατέρας της, απο παλιά και αυτοδικαίος έπιανε και το παιδί. Οπότε μόνο εμένα ρίσκαρα να μην πάθω τίποτα.
          Είδα λοιπόν οτι και απο μακριά, απο Ελλάδα μπορείς να κάνεις τέτοια ασφάλιση, σε εταιρία εδώ στην Αυστραλία.
          Εδω και εδώ π.χ.
          Δεν είναι αποτέλεσμα έρευνας αλλά τυχαία τα 2 πρώτα αποτελέσματα που βρήκα στο google.
          Απο το site του Medicare μπορείς να βρείς ασφαλιτηκές εταιρίες πάλι.
          Υπομονή και επιμονή patriotes.

          Comment


            #35
            [B]Χρόνια πολλά καλή χρονιά και σου εύχομαι το καλύτερο για το Καινούριο σου ξεκίνημα Σε διαβάζω καθημερινά Και το μόνο που έχω να πω είναι Ένα τεράστιο ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μας δίνεις
            Να ξέρεις μόνο ότι έχεις πολλές ευχές από την Ελλάδα, γιατί είσαι η ελπίδα πολλών, και το να τα καταφέρεις καλά, σημαίνει ότι έχουν κι αυτοί ελπίδες

            Έχω μόνο μια ερώτηση
            Επειδή οι γνώσεις τώρα έχουνε μεγαλώσει Κι επειδή η περίπτωση η δικιά μου με τη δικιά σου ταιριάζουνε δηλ.
            Είμαι παντρεμένος με Αυστραλέζα έχουμε βγάλει το αυστραλιανό διαβατήριο της γυναίκας έχω αλλάξει την υπηκοότητα της μάνας στις ληξιαρχικές γέννησης των παιδιών μου είμαι στη φάση να μεταφέρω την Υπηκοότητα των παιδιών σε αυστραλέζικη είναι καλύτερο να περιμένουμε να βγει η partner visa και μετά να κατεβώ η να κατεβώ όπως εσένα με e- βίζα και μετά να περιμένω να πάρουμε την partner visa
            Συγκεντρωτικά τι χαρτιά θα πρέπει να πάρω μαζί μου από την Ελλάδα Και αν έχεις κάνει έναν πρόχειρο υπολογισμό για το πόσα χρήματα θα πρέπει να έχει η οικογένεια για το ταξίδι και το πρώτο ξεκίνημα πριν βγούν τα επιδόματα [/B]

            ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

            Comment


              #36
              Originally posted by kikirikoy View Post
              [B]Χρόνια πολλά καλή χρονιά και σου εύχομαι το καλύτερο για το Καινούριο σου ξεκίνημα Σε διαβάζω καθημερινά Και το μόνο που έχω να πω είναι Ένα τεράστιο ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μας δίνεις
              Να ξέρεις μόνο ότι έχεις πολλές ευχές από την Ελλάδα, γιατί είσαι η ελπίδα πολλών, και το να τα καταφέρεις καλά, σημαίνει ότι έχουν κι αυτοί ελπίδες

              Έχω μόνο μια ερώτηση
              Επειδή οι γνώσεις τώρα έχουνε μεγαλώσει Κι επειδή η περίπτωση η δικιά μου με τη δικιά σου ταιριάζουνε δηλ.
              Είμαι παντρεμένος με Αυστραλέζα έχουμε βγάλει το αυστραλιανό διαβατήριο της γυναίκας έχω αλλάξει την υπηκοότητα της μάνας στις ληξιαρχικές γέννησης των παιδιών μου είμαι στη φάση να μεταφέρω την Υπηκοότητα των παιδιών σε αυστραλέζικη είναι καλύτερο να περιμένουμε να βγει η partner visa και μετά να κατεβώ η να κατεβώ όπως εσένα με e- βίζα και μετά να περιμένω να πάρουμε την partner visa
              Συγκεντρωτικά τι χαρτιά θα πρέπει να πάρω μαζί μου από την Ελλάδα Και αν έχεις κάνει έναν πρόχειρο υπολογισμό για το πόσα χρήματα θα πρέπει να έχει η οικογένεια για το ταξίδι και το πρώτο ξεκίνημα πριν βγούν τα επιδόματα [/B]

              Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
              Δεν θεωρώ τον εαυτό μου αντιπροσωπευτικό παράδειγμα, γιατι εχω Αυστραλέζα σύζηγο μεν αλλά και πεθερικά εδώ στην Αυστραλία που βοηθάνε. Δεν ήρθα χωρίς να έχω που να μείνω π.χ. Με πήρε κάποιος απο το αεροδρόμιο κ.τ.λ.
              Δεν ξέρω αν δεν έχεις κάποιον εδώ πως μπορείς να οργανώσεις κάτι τέτοιο όπως η μετανάστευση μιας οικογένειας. Θα υπάρχει τρόπος αλλά εκ πείρας δεν τον γνωρίζω. Εκείνο που ξέρω όμως είναι οτι εφόσον υπάρχει υγεία και θέληση, ολα γίνονται.
              Στις ενέργειες που περιγράφεις ξέχασες να αναφέρεις μετά την απόδοση της Αυστραλέζικης υπηκοότητας στα παιδιά να τους βγάλεις και διαβατήριο. Ετσι μάνα και παιδιά θα έρθουν χωρίς βίζα και με πλήρη δικαιώματα*.
              Για σένα τώρα, πρώτα απο όλα δεν γνωρίζω αν είναι καλύτερα να κάνεις την αίτηση απο εκεί ή απο εδω. Το σίγουρο είναι οτι έχει λιγότερο χρόνο επεξεργασίας αν την καταθέσεις απο εδώ και το πόσο γρήγορα θα την πάρεις είναι πολύ βασικό για να ξεκλειδώσεις τα επιδόματα και την ασφάλιση.
              Αν απο την άλλη είναι να έρθεις σε μερικούς μήνες τότε καλύτερα είναι να την καταθέσεις απο εκεί να κερδίσεις χρόνο. Εγώ έτσι έκανα.
              Στο μεταξύ απο οτι είδα και σας έγραψα έχουν αλλάξει πράγματα σε σχέση με το παρελθόν και εχουν κλειδώσει την πρόσβαση στα επιδόματα σε ζευγάρια που ο ενας είναι με τουριστική βίζα ακόμα και αν ο άλλος είναι Αυστραλός υπήκοος. εχω ενα σχετικό ραντεβού την Τρίτη και θα σας πώ αν αλλάξει κάτι.
              Μαλον όμως μέχρι να μου εκδοθεί η partner βίζα μου δεν έχω επιδόματα. Αυτό επηρεάζει πολλά πράγματα εκτός απο τα επιδόματα. Επhρεάζει την πρόσβαση στο Medicare. Σε άνοιγμα λογαριασμών και έκδοση πιστωτικής. Στην ιδιωτική ασφάλεια. Στην ενοικίαση ή αγορά κατοικίας κ.τ.λ.
              Χρήματα τώρα για να πάρεις μαζί αν δεν θα έχεις τα επιδόματα υπολόγισε όσα θές και εκεί το μήνα. Λιγότερα είναι κανονικά αλλά καλύτερα να περισσεύουν παρά να λύπουν.
              Υπομονή και επιμονή patriotes.

              Comment


                #37
                Agoriani καλησπέρα,

                Δεν είδα να σχολιάζεις καθόλου το δικό μας ασφαλιστικό σύστημα. Anyway, λίγο κουφό μου ακούγεται αυτό με την τουριστική visa συζύγου με αυστραλό υπήκοο. Δηλαδή η γυναίκα σου και η μικρή τώρα που είναι αυστραλοί υπήκοοι δεν έχουν medicare? Η γυναίκα σου δεν μπορεί να ανοίξει λογαριασμό σε Τράπεζα ή να νοικιάσει σπίτι , έστω και στο όνομά της επείδή εσύ είσαι με τουριστική visa? Εντάξει για κάποια οικογενειακά επιδόματα από το centrelink να το καταλάβω αλλά τα υπόλοιπα λίγο κουφά και συντηριτικά μου ακούγονται. Δηλαδή εγώ που σκέφτομαι τον πρώτο καιρό να κατέβω down under μόνη μου δεν θα έχω πρόσβαση πουθενά και ας είμαι αυστραλή υπήκοος? Και αν δεν μπορούμε να έχουμε πρόσβαση σε ενοικίαση σπιτιού, σε λογαριασμό Τραπέζης , σε πιστωτικές κάρτες τότε τι σόι sponsors είμαστε στους συζήγους?

                Comment


                  #38
                  Originally posted by demi View Post
                  Agoriani καλησπέρα,

                  Δεν είδα να σχολιάζεις καθόλου το δικό μας ασφαλιστικό σύστημα. Anyway, λίγο κουφό μου ακούγεται αυτό με την τουριστική visa συζύγου με αυστραλό υπήκοο. Δηλαδή η γυναίκα σου και η μικρή τώρα που είναι αυστραλοί υπήκοοι δεν έχουν medicare? Η γυναίκα σου δεν μπορεί να ανοίξει λογαριασμό σε Τράπεζα ή να νοικιάσει σπίτι , έστω και στο όνομά της επείδή εσύ είσαι με τουριστική visa? Εντάξει για κάποια οικογενειακά επιδόματα από το centrelink να το καταλάβω αλλά τα υπόλοιπα λίγο κουφά και συντηριτικά μου ακούγονται. Δηλαδή εγώ που σκέφτομαι τον πρώτο καιρό να κατέβω down under μόνη μου δεν θα έχω πρόσβαση πουθενά και ας είμαι αυστραλή υπήκοος? Και αν δεν μπορούμε να έχουμε πρόσβαση σε ενοικίαση σπιτιού, σε λογαριασμό Τραπέζης , σε πιστωτικές κάρτες τότε τι σόι sponsors είμαστε στους συζήγους?
                  Καλησπέρα Demi

                  Το ασφαλιστικό της Ελλάδας εννοείς; Αν ναι τι νόημα θα έχει να το σχολιάσω. Ατέλειωτα post μπορεί να γίνουν για να περιγράψουμε απλά το χάος του.
                  Ακρίβώς αυτή είναι η βάση του σκεπτικού. Εφόσον αναλαμβάνεις σπόνσορας σε μη Αυστραλό, πως ζητάς μετά επιδόματα. Μπορείς να σπονσοράρεις ή δεν μπορείς δηλαδή. Γιατι απο την μια σπονσοράρεις και απο την άλλη ζητάς επίδομα δηλαδή βοήθεια. Αυτό αντιλαμβάνομαι έχει αλλάξει σαν δόγμα.
                  Όμως τα επιδόματα έχουν ανώτατα όρια και κατώτατα. Μπορεί απλώς να μην παίρνεις το ανώτατο.
                  Όπως και να έχει αυτά που σας λέω είναι οτι συναντώ καθημερινά, με τα χαρτιά τα τηλέφωνα και την προσωπική επαφή. Έχω και το ραντεβού αύριο να σας πω αν γίνεται κάτι τελικά και τι.

                  Ακόμα μην απογοητεύεσε οτι δεν έχεις πρόσβαση σε τίποτα. Αλλά αν δείς την φόρμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος για ενοικίαση απο τα μεσιτικά θα προβληματιστείς γιατι ζητάει προηγούμενη ενοικίαση, τωρινή, εισόδημα, δουλειά κ.τ.λ. Βέβαια υπάρχει και η απευθείας ενοικίαση, χωρίς μεσιτικό.
                  Επίσης οι τράπεζα για να σου βγάλει πιστωτική πως θα βγάλει οταν δεν έχεις ούτε μια φορολογική δήλωση, και πως να έχεις τέτοια αφού μόλις ήρθες;
                  Η απάντηση είναι όμως οτι αυτό το κράτος έτσι φτιάχτηκε, απο μετανάστες. Σχεδόν οι περισσότεροι απο οσους θα σε εξυπηρετήσουν ήταν πρίν απο σένα στην ίδια κατάσταση. Υπάρχει κατανόηση, συννενόηση και δίνουν λύσεις. Αρκεί να υπάρχει ευθύτητα και ειλικρίνια.
                  Ακόμα αλλάξανε την πρόσβαση στο medicare όπως σας είπα, για Αυστραλούς που ήταν 10 χρόνια ή περισσότερο έξω και ζητάνε ενδείξεις οτι ήρθες για να μήνεις και οχι για να περάσεις καλά τις διακοπές σου και πάλι πίσω. Λογικά δεν είναι αυτά που ζητάνε;
                  Υπομονή και επιμονή patriotes.

                  Comment


                    #39
                    Η καλή μέρα από Ελλάδα
                    θα θελα να σε ρωτήσω μήπως έχεις μάθει τη μέση τιμή της παροχής ρεύματος, νερού ,τηλεφώνου, Και κινητών τηλεφώνων.Για ένα Μεσαίου Σπιτικό

                    Και ακόμη μια ερώτηση βλέπω ότι τα σπίτια είναι επιπλωμένα νοικιάζονται η πωλούνται έτσι όπως τα βλέπουμε ?
                    ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                    Comment


                      #40
                      Και κάτι ακόμα τα επιδόματα Που αναγραφής είναι για όλη την Αυστραλία οπουδήποτε κι αν πας ?
                      ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by kikirikoy View Post
                        Η καλή μέρα από Ελλάδα
                        θα θελα να σε ρωτήσω μήπως έχεις μάθει τη μέση τιμή της παροχής ρεύματος, νερού ,τηλεφώνου, Και κινητών τηλεφώνων.Για ένα Μεσαίου Σπιτικό

                        Και ακόμη μια ερώτηση βλέπω ότι τα σπίτια είναι επιπλωμένα νοικιάζονται η πωλούνται έτσι όπως τα βλέπουμε ?
                        Πρώτα απο όλα με το Internet υπάρχει ενα θέμα.
                        Οι συνδέσεις είναι με ανώτατο όριο μεταφοράς δεδομένων ανα μήνα και όταν περάσεις το όριο, η ταχύτητά σου απο broandband γίνεται dial-up.
                        Μόνο η εταιρία DODO έχει unlimited πρόγραμμα αλλά δεν διευκρινίζει αν είναι αυτό που καταλαβαίνουμε ή unlimited ταχύτητα αλλά με όριο στην μεταφορά.
                        Στις εταιρίες κινητής, καμία δεν έχει πλήρη κάλυψη στην ήπειρο αλλά ανα περιοχές και οδικά δύκτια. Έχουν όμως όλες πακέτα για internet πρόσβαση απο το κινητό και ειδικά πακέτα για το i-pad το i-phone και τα android.
                        Η τηλεόραση νομίζεις οτι είναι απο την δεκαετία του 50. Η ελέυθερη είναι τόσο πολύ υποβαθμισμένη (κατ΄εμένα είναι μια χαρά σε σχέση με τις μ@#$#@ς που παίζουν τα δικά μας κανάλια) για να σε σπρώξει να βάλεις καλωδιακή ή δορυφορική. Απο τέτοιες έχει οτι θες. Με το ανάλογο κόστος.
                        Έχεις επιλογή στην εταιρία ρεύματος και γκαζιού που θα βάλεις και υπάρχουν αρκετές επιλογές.
                        Ενα site που βρήκα για συγκρίσεις είναι το http://youcompare.com.au/

                        Τα σπίτια μπορεί να είναι με έπιπλα ή άλλες συσκευές. Θα το αναγράφει το σχετικό κειμενάκι που υπάρχει απο κάτω. Αν δεν λέει τίποτα για έπιπλα θα έχει μόνο ηλεκτρική κουζίνα και μερικές φορές και πλυντήριο πιάτων. Οι φωτογραφίες συνήθως είναι τραβηγμένες ενώ έμεναν μέσα ακόμα για να φαίνεται ακόμα πιο γεμάτο και cozy το σπιτικό. Αν πας στα inspections όμως θα τα δείς άδεια και άχαρα. Υπάρχει και κατηγορία inspection ενώ ακόμα μένουν μέσα αλλά αυτό γίνεται συνήθως όταν πουλιέται.
                        Προσοχή στα units που δεν έχουν χώρο backyard για να παίζουν τα παιδιά και επίσης προσοχή στις περιοχές που ψάχνεις. Δεν θές ο γείτονας να είναι με αναστολή για φόνους ε;
                        Υπομονή και επιμονή patriotes.

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by kikirikoy View Post
                          Και κάτι ακόμα τα επιδόματα Που αναγραφής είναι για όλη την Αυστραλία οπουδήποτε κι αν πας ?
                          Τα επιδόματα του Centrelink είναι για όλη την Αυστραλία ναι.
                          Υπομονή και επιμονή patriotes.

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by Agoriani View Post
                            Ακόμα αλλάξανε την πρόσβαση στο medicare όπως σας είπα, για Αυστραλούς που ήταν 10 χρόνια ή περισσότερο έξω και ζητάνε ενδείξεις οτι ήρθες για να μήνεις και οχι για να περάσεις καλά τις διακοπές σου και πάλι πίσω. Λογικά δεν είναι αυτά που ζητάνε;
                            και πως θα αποδειξουμε οσοι λύπουμε πανω απο 10 χρόνια οτι πάμε να μείνουμε μονιμα? πρεπει να το αποδείξουμε και για το ταμειο ανεργειας ή αυτό τουλάχιστον το δίνουν αμέσως?
                            Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by konstantinos1 View Post
                              και πως θα αποδειξουμε οσοι λύπουμε πανω απο 10 χρόνια οτι πάμε να μείνουμε μονιμα? πρεπει να το αποδείξουμε και για το ταμειο ανεργειας ή αυτό τουλάχιστον το δίνουν αμέσως?
                              Μόνο στο Medicare ζήτησαν τα χαρτιά που σας είπα, οποιαδήποτε 2.
                              π.χ. ενα απο Ελλάδα και ενα απο Αυστραλία. Ή και τα 2 απο Αυστραλία.

                              Σας το ξαναλέω για να μην μπερδευτείτε. Οι Αυστραλοί υπήκοοι παιρνετε τα επιδόματα απο την ημερομηνία που θα κάνετε claim για να τα πάρετε. Θα σας δοθούν τα λεφτά όμως αμέσως μόλις ξεκαθαρίσετε οποιεσδήποτε εκρεμμότητες με χαρτιά που σας ζήτησαν και δεν τα καταθέσατε.
                              Υπομονή και επιμονή patriotes.

                              Comment


                                #45
                                Καταρχας σου ευχομαι Καλη Χρονια και οτι το καλυτερο στην νεα σου ζωη. Εγω μαλλον κατεβαινω τον αλλο μηνα αμα εχω προλαβει να τελειωσω τις δουλειες εδω στην ελλαδα. Οπως σου ειχα πει εχω διαβατηριο αυστραλιας γιατι γενηθηκα εκει. Ειδα πως σου ζητανε κατι χαρτια να εχεις απο ελλαδα και αυστραλια. Απο ελλαδα το μονο που μπορω να εχω ειναι η διακοπη απο την εργασια μου εδω. Σπιτι στο ονομα μου δεν εχω ακομα, ειναι στο ονομα των γονιων μου, νοικι δεν εχω διακοπη πληρωμης γιατι ηταν περιεργη η κατασταση και δεν το δηλωνα, ουτε επιπλωση για μετακομιση εχω να δηλωσω, ουτε θελω να κλεισω λογαριασμο τραπεζης. Με την ασφαλεια (ΥΓΕΙΑ) δεν το καταλαβα. Απο αυστραλια στην αρχη δεν θα εχω κανενα χαρτι, γιατι προσωρινα θα μεινω φιλοξενουμενος σε φιλικο σπιτι.(νοικι,λογαριασμοι νερου, γκαζιου κλπ). Οσο για δουλεια δεν ξερω ακομη τι θα βρω.

                                Comment

                                Working...
                                X