Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση απο την Αυστραλία - Agoriani

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by panos1966 View Post
    Της ΕΛΠΑ το διεθνές δίπλωμα οδήγησης έχει ισχύ για ένα χρόνο από ότι γράφει επάνω.
    Μήπως οι 6 μήνες αφορούν το μεταφρασμένο απλό Ελληνικό δίπλωμα οδήγησης?
    Ετσι κι αλλιως μόλις πας εκεί και δώσεις το μεταφρασμένο Ελληνικό σου βγάζουν Αυστραλέζικο δίπλωμα χωρίς διαδικασίες.
    Οχι οι 6 μήνες αφορούν εμένα και πότε θα έχω την partner visa και θα βγάλω το κανονικό της Αυστραλίας μετά.

    Επειδή όμως νομίζω οτι μπορεί να μπερδέψουμε κανένα που διαβάζει, να υπενθυμίσω οτι εχω αρχίσει ενα post Σχετικά με την οδήγηση στην Αυστραλία.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

    Comment


      #62
      θα ηθελα να μαθω με ποια εταιρεια εκανες την μεταφορα του οικιακου σου εξοπλισμου απο ελλαδα - αυστραλια και ποσο σου κοστισε ολη αυτη η ιστορια. Χρεωνουν σε κιλα 'η τετραγωνικα?

      Comment


        #63
        Originally posted by lszik View Post
        θα ηθελα να μαθω με ποια εταιρεια εκανες την μεταφορα του οικιακου σου εξοπλισμου απο ελλαδα - αυστραλια και ποσο σου κοστισε ολη αυτη η ιστορια. Χρεωνουν σε κιλα 'η τετραγωνικα?
        Κοίτα στο post Ενημερωτικά δελτία και λεπτομέρειες + FAQ.
        Υπομονή και επιμονή patriotes.

        Comment


          #64
          Agoriani καλημέρα,

          Σχετικά με το κινητό που αναφέρεις στο post, η συσκευή από ελλάδα σου δούλεψε? Εγώ πέρυσι είχα μαζί μου ένα Nokia Comunicator και με τις κάρτες της Αυστραλίας δεν δούλευε γιατί μου είπαν ότι ήταν κλειδωμένο, ενώ του άντρα μου ένα Nokia N95 και αυτό αγορασμένο από ελλάδα δούλευε μια χαρά.

          Comment


            #65
            Originally posted by demi View Post
            Agoriani καλημέρα,

            Σχετικά με το κινητό που αναφέρεις στο post, η συσκευή από ελλάδα σου δούλεψε? Εγώ πέρυσι είχα μαζί μου ένα Nokia Comunicator και με τις κάρτες της Αυστραλίας δεν δούλευε γιατί μου είπαν ότι ήταν κλειδωμένο, ενώ του άντρα μου ένα Nokia N95 και αυτό αγορασμένο από ελλάδα δούλευε μια χαρά.
            Μια LG που είχα πάρει με πρόγραμμα απο την Vodaphone, δεν είναι smart phone και δούλεψε κανονικά.
            Υπομονή και επιμονή patriotes.

            Comment


              #66
              Agoriani,τι πράγματα πήρες από Ελλάδα γιατί μου φαίνεται σχετικά φτηνά.Κάνε
              μιά περιγραφή των πραγμάτων και αν μπορείς πες μας και εταιρείες που ασχολούνται.
              Tα 1440$ που πήρατε,είναι το επίδομα ανεργίας?
              Μόλις βρείτε σπίτι θα δικαιούστε και επίδομα ενοικίου?πόσα?

              Thanks!

              Comment


                #67
                Originally posted by australian View Post
                Agoriani,τι πράγματα πήρες από Ελλάδα γιατί μου φαίνεται σχετικά φτηνά.Κάνε
                μιά περιγραφή των πραγμάτων και αν μπορείς πες μας και εταιρείες που ασχολούνται.
                Tα 1440$ που πήρατε,είναι το επίδομα ανεργίας?
                Μόλις βρείτε σπίτι θα δικαιούστε και επίδομα ενοικίου?πόσα?

                Thanks!
                Είναι πολύ πιο εύκολο να σου πω τι δεν πήρα:
                Δεν πήρα ξύλινα έπιπλα και αντικείμενα για να μην χρειαστεί να περάσουν καρατνίνα για έντομα.
                Δεν πήρα κραβάτια στρώματα καρέκλες τραπέζια κ.τ.λ.
                Δεν πήρα αντικείμενα που μπορώ να ζήσω χωρίς αυτά.
                Δεν πήρα αντικείμενα που μπορώ να αγοράσω ξανά σιγά σιγά χωρίς να αλλάξει τίποτα στην καθημερινότητά μας.

                Πήρα όμως αρκετά πολύμπριζα σούκο δικά μας γιατι εδώ έχουν διαφορετικό βίζμα και επειδή πήρα μερικές ηλεκτρικές συσκευές όπως υπολογιστή, σκληρούς εξωτερικούς κτλ για να μην παίρνω πολλούς αντάπτορες πήρα πολλά πολύμπριζα που με ενα αντάπτορα θα δουλέψουν οι συσκευές μου.
                Πήρα μερικά χαζά ίσως αντικείμενα που θα με βοηθάνε ψυχολογικά στην μετανάστευση, όπως μερικά απο τα βιβλία μου, και μερικές απο τις φωτογραφίες.
                Θα σε βοηθήσει και η εταιρία που θα διαλέξεις και θα σου πει τι να αποφύγεις.
                Στο post αυτό που είμαστε αλλά στην αρχική σελίδα, έχω μαζέψει μερικά tips που θα φανούν χρήσιμα σε όποιον ξεκινήσει την διαδικασία για μετανάστευση.
                Τα χρήματα αυτά είναι επίδομα ανεργίας, για την γυναίκα μου μόνο, με ενα παιδί.
                Όταν ενοικιάσουμε σπίτι με το ενοικιαστήριο θα κάνουμε αίτηση για την επιδότηση. Πόσα θα είναι θα σας πω όταν θα γίνει και αυτό.
                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                Comment


                  #68
                  Kόστος ζωής στην Αυστραλία (Μελβούρνη)

                  Μετά από αρκέτη έρευνα και βλέποντας τα πράγματα από κοντά και έχοντας συζητήσεις με πολλούς ανθρώπους, έχω συγκεντρώσει τον παρακάτω πίνακα σχετικά με το κόστος ζωής στην Μελβούρνη.

                  -------weekly / monthly / yearly
                  Rent 346 |1500 |18000
                  Food 231 |1000 |12000
                  Health insurance 46 | 200 | 2400
                  Childcare 173 | 750 | 9000
                  Recreation 41 | 179 | 2150
                  Petrol (1500km/month) 46 | 200 | 2400
                  Car Insurance + reg 23 | 100 | 1200
                  Home insurance 16 | 69 | 832
                  Electricity 17 | 74 | 892
                  Gas 26 | 114 | 1373
                  Water 30 | 132 | 1580
                  Council Rates 25 | 107 | 1280
                  Phone/Internet 25 | 107 | 1284
                  Mobile phones 23 | 100 | 1200

                  Σύνολο 55591$

                  Τα κόστη αφορούν μια τετραμελή οικογένεια. Η τιμή του ενοικίου ειναι για σπίτια όχι πολύ κοντά αλλά όυτε και πολύ μακριά από την πόλη. Η ασφάλεια υγείας μάλλον είναι για τα βασικά και για το σπίτι περιλαμβάνει και το κτίριο και τα περιεχόμενα. Το childcare αφορά την φύλαξη ενός παιδιού 50 ώρες την εβδομάδα. Έχω αφαιρέσει τα χρήματα που παιρνεις πίσω από το κράτος. Παρακάτω ειναι 2 site με κάποιες περισσότερες λεπτομέρεις.


                  Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                  Comment


                    #69
                    Agoriani οταν γραφτει καποιος στο Centrelink για το επίδομα εργασίας σου βρισκουν και δουλεια αυτοί ή όχι?

                    Comment


                      #70
                      Originally posted by panos1966 View Post
                      Agoriani οταν γραφτει καποιος στο Centrelink για το επίδομα εργασίας σου βρισκουν και δουλεια αυτοί ή όχι?
                      Δεν έχουμε ξεκινήσει την διαδικασία που σε βάζουν, αλλά έχουν μια σειρά απο βήματα που πρέπει να κάνεις και σε βοηθάνε με αυτό τον τρόπο. Ίσως στο τέλος να σου βρίσκουν και δουλειά με αυτό τον τρόπο αλλά δεν το έχω κάνει ακόμα. Μόλις θα φτάσω εκεί θα σας το πω.
                      Υπομονή και επιμονή patriotes.

                      Comment


                        #71
                        απο οτι μου εχει πει ο αδερφός μου που πήγε πριν περιπου 13-14 χρόνια του έδιναν ταμειο ανεργίας εως οτου να του βρουν δουλειά. μπορούσε να αρνηθεί κάποιες δουλειές, μετα απο ενα σημείο βέβαια θα του το εκοβαν αν συνέχιζε να μην δεχεται τις δουλειές που του εβρισκαν! επειδή δεν ήξερε καλα αγγλικα του έκαναν μαθήματα αγγλικών.

                        απο ενα γνωστό μου που ειχε πάει πιο πρόσφατα πριν λίγα χρόνια, αλλα δυστυχως δεν μιλήσαμε για πολύ, μου είπε οτι επειδή δεν του έβρισκαν δουλειά του είπαν να πάει να μάθει καποια τεχνη. τελικα αυτος εφυγε για προσωπικούς λογους ομως.
                        Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                        Comment


                          #72
                          Originally posted by Agoriani View Post
                          30/1/11
                          2/2
                          Τελικά σήμερα που απάντησαν απο το House Office απφάσισαν οτι θα δώσουν το bond μόνο στην σύζηγο που έιναι Αυστραλή υπήκοος αυτή τη στιγμή και αρά το 50% της αξίας του. Δίκαιο μεν αλλά αν το ήξερα δεν θα κάναμε το ενοικιαστήριο στα ονόματα και των 2. Άρα προσοχή στο μέλον για όσους ετοιμάζονται για κάτι παρόμοιο με σύζηγο Αυστραλή/ό το ενοικιαστήριο να είναι στο όνομα του Αυστραλού υπηκοου.
                          3-4-5/2/11
                          Εξοπλιζώμαστε σιγά σιγά για το σπίτι. Είχε προσφορές το TARGET παπλώματα και σεντόνια κτλ και βάλαμε μερικά ακόμα lay bay.
                          Αγόρασα και ενα πολυμηχάνημα και τώρα μπορώ να ανεβάσω και τις κάρτες εισερχομένων επιβατών για την Αυστραλία που σας είχα πει οτι δίνουν ή στο αεροπλάνο (πέρσι η Emirates) ή στο αεροδρόμιο και πρέπει να συμπληρώσετε πρίν περάσετε τον έλεγχο διαβατηρίων.
                          Είναι σκαναρισμένη η Ελληνική έκδοσή της και απο τις 2 μεριές.
                          Attached Files
                          Υπομονή και επιμονή patriotes.

                          Comment


                            #73
                            Originally posted by spiros
                            Θα ηθελα να γραψω και εγω,πως μας βλεπουν οι ξενοι εξω και τι γνωμη εχουν για την Ελλαδα,επιδη γραφτηκε κατι παραπανω και συγνωμη αν βγαινω οφ τοπικ,γιατι εδω γραφονται για θεματα της Αυστραλιας.

                            Ειμαι εδω και 4 μηνες στην Αυστρια,δουλευω σε χωρο οπου το 70- 80% ειναι Αυστριακοι και μου εχει κανει εντυπωση το ποσο καλη γνωμη εχουν για την Ελλαδα και τους Ελληνες,ενω οι μισοι τουλαχιστον Αυστριακοι που εχω γνωρισει και εχω μιλησει,εχουν ταξιδεψει Ελλαδα.Εχουν παρα πολυ καλη εντυπωση για μας και την χωρα μας και ολοι θελουν να καταφερουν να πανε για διακοπες και συχνα με ρωταν ποσο στοιχιζει το φερυ απο Ιταλια και ποσες ωρες κανει και ολα αυτα...

                            Επισης να ξερετε,οτι οι μεγαλυτεροι διαφημηστες της πατριδα μας,ειμαστε εμεις οι ιδιοι!
                            Τι θελω να πω?
                            Αν ειμαστε σωστοι και τυπικοι στην δουλεια μας,στις συναναστροφες μας με τους αλλους κ.λ.π,τοτε και αυτοι θα εχουν καλη γνωμη για μας και την Ελλαδα.Αν φερομαστε σαν αξεστοι και τους γραφουμε ολους στα....τοτε και αυτοι,φυσικο ειναι να μην μας γουσταρουν και να μην λεει κανεις τοτε,οτι δεν γουσταρουν την Ελλαδα και τους Ελληνες!

                            Αυτα...και μπραβο στον Agoriani για το ποσο βοηθαει οσους θελουν να μεταναστεψουν στην Αυστραλια.Η χωρα μας διανυει τωρα την πιο δυσκολη περιοδο της.Πολυ κοσμος στην Ελλαδα ειναι σε τραγικη κατασταση,μεγαλωνουν παιδια,δεν εχουν να ζησουν.Προσπαθουν να μαθουν πληροφοριες για το πως θα μπορουσαν να ζησουν στο εξωτερικο και κατα ποσο ειναι εκει καλυτερα τα πραμματα.
                            εμενα βασικα μου κανει εντυπωση που εχουν καλη εντυπωση για την ελλάδα...χαχαχα
                            εννοώ ετσι οπως τα εχει κάνει η ελλάδα θεωρώ λογικο να μην εχουν καλη εντύπωση, εδω εχουμε παψει οι ιδιοι να εχουμε καλη εντυπωση για την ελλάδα... τεσπα

                            αααα, για διακοπές και οι ολλανδοί ενδιαφέρονται...

                            σχετικα με τη συμπεριφορά μας εννοείται οτι ειναι ετσι, οπως εννοείται και οτι η δικη μου συμπεριφορα είναι άψογη οποτε δεν είναι αυτός ο λόγος που εχουν αυτη την εικόνα για την ελλάδα, είναι ομως πράγματι η συμπεριφορα αυτη που εχουν πολλοί ελληνες κυριως εντος ελλάδας , η οικονομία μας και η ανοργανωσια μας! και αυτο ακριβως ρωτάω....εξαιτίας αυτων πως μας αντιμετωπίζουν? και λεω οτι εδώ μας παίρνει ολους η μπάλα λιγακι...


                            παντως εχω και την εντυπωση πως στουςι αυστριακοι αρεσει περισσότερο η ελλάδα αλλα και γενικα εχουν λιγότερο κριτικη στάση εναντι αλλων λαων οποτε ισως αυτα βοηθάνε...δεν εχω παει ποτε αυστρια, απο κάποιους τουριστες ελλαδα κρινω...εσυ σπυρο που εισαι εκει πες μας...


                            Υ.Γ. αααα, μιας και εισαι ευρώπη αν θέλεις μπορείς να ρίξεις μια ματιά σε ενα ωραιο ελληνικό φόρουμ μετανάστευσης για τις βορειες χωρες! ειναι το http://www.mofeu.eu παιρνεις απίστευτες πληροφορίες ενώ ειναι πραγματικα πολυ ενδιαφερον και εχει παρειστικο στυλ..
                            φυσικά και οποιος αλλος ζει ή ενδιαφέρεται να μετεγκατασταθεί στην βορεια ευρωπη ή απλά θελει πληροφοριες και το σκεφτεται ας ριξει μια ματια...εχει πλάκα!
                            Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                            Comment


                              #74
                              Originally posted by lift View Post


                              Αρχικό μήνυμα απο bigbiggerbiggest;

                              Γεια σας. κατα τύχη βρήκα αυτό το τόπικ στο google και είπα να σας πω την γνώμη μου μιας και έχω εμπειρία απο ζωή στο εξωτερικό(αν και είναι παλιό το τόπικ..)
                              η αρραβωνιαστικιά μου μένει αυστραλία κι εγώ ελλαδα(θα παντρευτούμε του χρόνουκαι θα μείνουμε Ελλάδα..έχει έρθει αρκετές φορές εδώ και πραγματικά έχει ξεχάσει ήδη την Αυστραλία).γνωριστήκαμε όταν ήταν διακοπές ελλάδα. στον φίλο που θέλει να πάει εκεί έχω να πω λίγα πράγματα:
                              1)σαρέσει να φοβάσαι να περπατήσεις στις 9 το βράδυ στο κέντρο τησ πόλησ γιατί δεν υπαρχει κανείς?
                              2)σαρέσει να βλέπεις ειδήσεις με φοβερή εγκληματηκότητα που ο καθένας έχει και ένα πιστόλι?
                              3)σαρέσει τα παιδιά σου να τελειώσουν το λύκειο και να τους λένε 1+1 και να λένε 11?
                              4)σαρέσει που εκεί τα παιδιά στα σχολεία(ΛΥΚΕΪΟΥ!ακόμα και οι μεγάλοι) δεν ξέρουν ποιον έχουν προθυπουργό?
                              5)σαρέσει που οι γιατροί τους όπως και στην αγγλία είναι άσχετοι?
                              6)σαρέσει να ξυπνήσεις μια μέρα γέρος και να πεις πω ρε γαμώτο τόσα χρόνια δουλειά δεν κάθησα καθόλου?(ξυπνάν 5:30 το πρωί και γυρίζουν σπίτι στις 7 το βράδυ)
                              7)σαρέσει να παίρνεις το μπουκαλάκι με νερό 8 δολλάρια?
                              8)σαρέσει να έχεις ιντερνετ 256 και 512 kbps haha
                              9)σαρέσει να φοβάσαι να αφήσεις τα παιδιά σου μόνα τους για 1 δευτερόλεπτο?
                              10)σαρέσει να σε αντιμετοπίζουν πραγματικά πολύ ρατσιστικά οι αυστραλοί?
                              11)σαρέσει να βλέπεις τα παιδιά σου απο τις 7 μέχρι τις 8 που θα κοιμηθείς?
                              12)σαρέσει να πληρώσεις 40.000 για να σπουδάσει το κάθε παιδί?

                              ε εντάξει μπορώ να πω και άλλα..αλλά αν δεν σαρέσει έστω και ένα απο τα παραπάνω μην το επιχειρήσεις

                              Και τι έχεις να πεις για αυτά;
                              εγω παλι εχω να πω οτι κατα 99% ο συγγραφέας είναι ελληνάρας....ελεος...προφανως και θα υπάρχουν αρνητικά και εκει αλλα αυτος το παρουσιαζει σαν κατι με τα παντα αρνητικα και την ελλάδα που δεν εχει κανενα!!!

                              κοιτα, είχα δει σε ενα αλλο σαιτ επίσης μια τυπισα που ελεγε οτι ειναι υπηκοος και εχει ζησει εκει και ελεγε σιγα μωρε την αυστραλία, οτι η οικονομία της δεν ειναι καλυτερη απο την ελλαδα, οτι με βαση τους μισθούς ερχεται μια η αλλη , κοροιδευε εναν ο οποιος έλεγε για τα επιδοματα και τη βοηθεια απο το κράτος εκει κτλ.
                              αυτα το 2006 αν θυμαμαι καλα...δηλαδή π.κ. (προ κρισης), θα ηθελα πολύ να ακούσω λοιπον την αποψη της και συγκριση των 2 οικονομιων σημερα...χαχχαα
                              Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                              Comment


                                #75
                                Και η Ιρλανδια εχει χρεωκοπησει οπως και εμεις.
                                Υπαρχει κανενας που δεν γουσταρει τους Ιρλανδους γι αυτο το λογο?

                                Επισης μπορει στην Γερμανια-Αυστρια-Ολλανδια και αλλες βορειες χωρες,να υπαρχει οργανωμενο κρατος κ.λ.π,αλλα γενικα στις μεσογειακες χωρες,ψιλομπαχαλο ειναι και αλλος τροπος ζωης.

                                Εχει παει κανεις νοτεια Ιταλια?Μπαρι ας πουμε...ειναι ιδια κατασταση με Ελλαδα.
                                Η Πορτογαλλια στα προθυρα της χρεωκοπειας ειναι και αυτοι.
                                Στην Ελλαδα εχουν φτασει στο σημειο να λενε οτι ειναι ντροπη που απεργουν και γραφουν οι ξενες εφημεριδες οτι ολο απεργουμε και μετα βλεπουμε οτι και στην Γαλλια και στην Αγγλια γινονται απεργιες και πεφτει ξυλο με την εκει αστυνομια και τοτε μονο λενε τα ιδια γινονται και εξω.

                                Εγω πιστευω απλα,οτι στην Ελλαδα οταν μπηκαμε στο ΔΝΤ,ξεκινησε μια οργανωμενη προσπαθεια απο τους πολιτικους και τα ελενχομενα ΜΜΕ,να περασει στον κοσμο οτι οι Ελληνες φταιμε για την κατασταση,γιατι ειμαστε λαμογια,γιατι ''μαζι τα φαγαμε'',γιατι ετσι...γιατι αλλιως....ωστε να νιωσει ο κοσμος οτι ειναι συνυπευθηνος και να μην ξεσηκωθει κατα των πολιτικων και γινει κολαση,οπως πχ ειχε γινει στην Αργεντινη.

                                Γιατι οταν ειχε χρεωκοπησει η Αργεντινη,τοτε γραφανε στον Ελληνικο τυπο,οτι φταιει η κυβερνηση της Αργεντινης και η διαφθορα τους και κανενας δεν εγραφε οτι οι Αργεντινοι πολιτες ειναι λαμογια?

                                Εχει περασει λοιπον στον Ελληνα αυτη η απαξιωση και νομιζουμε οτι παντου δεν μας χωνευουν και μας θεωρουν σκαρτους,ενω δεν ειναι ετσι.

                                Comment

                                Working...
                                X