Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργαζόμενοι απο Ελλάδα για αναδοχή απο εργοδότες στην Αυστραλία.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Έβαλα τα μηνύματά σας εδώ ώστε μήπως και τα δεί και κανένας εργοδότης.
    Για την Νηπιαγωγό νομίζω οτι είναι καλύτερο να ρωτήσει στο υπουργείο παιδίας αν γίνεται μετάταξη/μετάθεση ή όπως αλλιώς το λένε.
    Αλλά σαν νηπιαγωγός εδώ θα βρεί εργασία εφόσον αναγνωρίσει τις σπουδές της ή πάρει κάποιες σπουδές που θα της αναγνωρίσουν την εμπειρία και τις προηγούμενες σπουδές απο το εξωτερικό και θα κάνει ουσιαστικά λίγα μαθήματα ώστε να πάρει τον απαραίτητο τίτλο εδώ.

    Οι αυτοκινητιστές μπορούν να κοιτάξουν και στο post αυτό που έχει εναν κατάλογο με τα γραφεία εύρεσης εργασίας που συνεργάζονται και με μεγάλες εταιρίες για να τους βρίσκουν προσωπικό κ.τ.λ.

    Εκεί μπορούν να βρούν πληροφορίες σχετικά με εταιρίες μεταλλευμάτων που έχουν εγκαταστάσεις κυρίως στην Δυτική Αυστραλία και ζητάνε σχεδόν μόνιμα κόσμο.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

    Comment


      #17
      Originally posted by airvako View Post
      Καλησπέρα.. Είμαι αυτοκινητιστής 42 ετών και θα ήθελα να μάθω τις πιθανότητες εύρεσης εργασία στη μελβούρνη καθώς και αν μου δίνεται η δυνατότητα μόνιμης εγκατάστασης. Ακομα θα ήθελα να μαθω αν υπάρχουν αξιόλογα γραφεία ομογενών στην αυστραλία.Οποιαδήποτε πληροφορία θα ήταν χρήσιμη. Ευχαριστώ...
      Εδώ έχει και το link για το site της Ελληνικής Ορθόδοξης κοινότητας Μελβούρνης που διαφημίζουν εδώ και λίγο καιρό ενα γραφείο με μεταναστευτικό πράκτορα και δικηγόρο.
      Υπομονή και επιμονή patriotes.

      Comment


        #18
        Καλησπέρα και απο εμενα παρακολουθώ με εξαιρετικο ενδιαφερον την συζητηση σας έχω τελειωσει ΤΕΙ Πληροφορικης είμαι 27 χρονων και δυο χρόνια ανεργος θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν προοπτικές σε αυτό το επάγγελμα στην αυστραλια μιας και το σκεφτομαι πλεον σοβαρα να μεταβω εκει.

        Comment


          #19
          Originally posted by konstantinos1 View Post
          σιγουρα, αλλα λιγο δύσκολο να μπαίνει κανείς εδώ και συνεχώς να ρωτάει πράγματα αλλα να μην κινεί και καμια διαδικασία για μετανάστευση ωστε να γράψει και καμια σχετική πληροφορία εδώ...πχ. εγώ τελικά δεν θα πάω προς το παρόν αυστραλία (θα παω ολλανδια στις 3/2 μεχρι το καλοκαίρι και επειτα βλέπω) οπότε δεν έχω κινήσει καμια διαδικασία αλλα παρόλα αυτα τις πληροφορίες για το πιστοποιητικό γέννησης αυτραλίας που ζήτησα και για το διαβατήριο μου και βιζες γονέων που ρώτησα τη διαδικασια (αν και δεν το έβγαλα) τις εγραψα εδω εστω αυτές! μια πληροφορία που μοιάζει ασήμαντη μπορεί να γλιτώσει κάποιον απο πολύ χαμένο χρόνο και κόπο!
          konstantinos,
          συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!

          Comment


            #20
            ΕΙΜΑΙ ΑΡΧΙΤΕΚΤΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ, 38 ΕΤΩΝ, ΔΟΥΛΕΨΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΧΑ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟ. ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΣΧΗΜΩΝ ΣΥΝΘΗΚΩΝ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (ΜΕ ΤΟ ΣΥΖΥΓΟ, ΕΠΙΣΗΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ). ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΓΓΛΙΚΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ (ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ PROFICIENCY) KI AN KAΠΟΙΟΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΑΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΣΤΟ e-mail: raslaban@yahoo.gr
            ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!

            Comment


              #21
              για σas καπιοsνα με μαs βοηθισειναπαμε και εμειs στην αυστραλια για δουλεια ΤΟ ΤΗΛειναι6975955752 και το mail george-1200@hotmail.com ευχαριστω πολλη

              Comment


                #22
                Καλημέρα λέγομαι Αποστόλης και ζω στον βόλο έχω επιχείρηση που ειδικεύετε με τα υδραυλικά και την θέρμανση, έχω την άδεια του υδραυλικού καθώς και την άδεια για φυσικό αέριο, έχω βγάλει τεχνικές επαγγελματικές σχολές και γνωρίζω αγγλικά σε σχετικά καλό επίπεδο .
                Για τους γνωστούς πια λόγους ψάχνω και εγώ εργασία στο εξωτερικό και φυσικά στην Αυστραλία για ακόμη καλύτερα …… αν λοιπόν μπορεί κάποιος να βρει χρησιμότητα σε εμένα θα χαρώ να επικοινωνήσουμε ….. εργάζομαι ως υδραυλικός πάνω από 10 χρόνια και κατέχω καλά την τέχνη .

                6977503311
                Ευχαριστώ

                Comment


                  #23
                  amorianos

                  καλησπερα σε ολουs .ειμαι ακομα χωρισ δουλεια και ακομα στην ελλαδα. δεν καταφερα ακομα να βρω μια εταιρια πουνα χρειαζεται μαραγκουσ μια και αυτοσ ειναι ο ποιο γρηγοροσ τροποσ να παω στην αυστραλια.δεν ξερω που μπορω να βρω κατι. αν μπορει να βοηθησει.σασ ευχαρηστω

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by lacost26 View Post
                    eime mixanikos autokiniton kai caxno doulia stin australia.me pira sta jeep.to til.eine.6937817924
                    απάντηση-προς Brad Kent <thevicarno9@y7mail.com>
                    προς [Διαθέσιμος/η] "g.manousidis@gmail.com" <g.manousidis@gmail.com>
                    ημερομηνία 1 Αυγούστου 2011 12:55 π.μ.
                    θέμα Re: Re: Reply to your ad: lorrie driver
                    yes george keep in touch get a licence n experience with big trucks the biggest that u can find in europe, how are things in greece i spent 6 months living on the island of KOS plenty of yahmus.Do You have any friends who are diesel mechanics or welders i need them as well where do you live in greece
                    yahsoo
                    Brad
                    Pedros is my greek name


                    Βλέπετε εγώ δεν έχω δίπλωμα Ε και αυτός θέλει Ε.
                    Συγχρόνος ψάχνει για μηχανικούς πετρελαιομηχανών και συγκολητές.
                    Αν καποιος εχει τα προσόντα ας επικοινωνήσει απ ευθείας.

                    Καλή τύχη.
                    Η Σουηδία θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

                    Comment


                      #25
                      ΓΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΕΙΜΑ ΚΑΙ ΕΦΩ ΣΤΗΝ ΛΙΣΤΑ ΤΩΝ ΑΝΕΡΓΩΝ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΣΑΝ ΤΕΧΝΙΤΗΣ ΜΑΡΑΓΚΟΣ ΣΕ ΣΠΙΤΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΡΟΥΑΖΕΡΟΠΛΟΙΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΜΙΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΕΜΑΘΑ ΖΗΤΑΝΕ ΜΑΡΑΓΚΟΥΣ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ .ΤΟ ΤΗΛ.ΕΙΝΑΙ6975955752 ΚΑΙ MAIL georgeox@hotmail.com ΑΚΟΜΑ ΕΧΩ ΔΥΠΛΟΜΑ ΚΛΑΡΚ ΕΩΣ 100 HP ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

                      Comment


                        #26
                        Παιδιά αν δεν απαντάμε δεν είναι γιατί σας αγνοούμε αλλά δεν μπορούμε να βοηθήσουμε... κι εμείς μια δουλειά βρήκαμε, ψάχνοντας μόνοι μας. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος, πρέπει κι εσείς να κάνετε το ίδιο, διαβάζετε το φόρουμ για οδηγίες.

                        Comment


                          #27
                          Ακούγετε ότι μακριά απο τα μεγάλα αστικά κέντρα είναι ευκολότερο να βρεθεί εργασία, και ευκολότερο να βγει βίζα, μήπως γνωρίζει κάποιος για τι αποστάσεις μιλάνε? Το Darwin η το Cairns είναι που λένε μακριά? Η μιλάνε για χωριό στην έρημο με 10 σπίτια στη μέση του πουθενά? Δεν μπορώ να το καταλάβω γιατί δεν το είδα να διευκρινίζεται κάπου.

                          Είμαι έμπειρος ηλεκτρόλογος χωρίς πτυχίο, 32 ετών και γνωστής της αγγλικής γλώσσας και όπως είπα και σε προηγούμενο πόστ, σχεδιάζω ταξίδι με τουριστική βίζα για να δω τι παίζει και να ψάξω για δουλειά, χορηγό κλπ.

                          Πάω εντελώς ξεκάρφοτα χωρίς κάποιον συγγενή ή φίλο για να με φιλοξενήσει σχεδιάζοντας να μείνω σε hostel, οργανωμένος πάντα με τον κατάλληλο εξοπλισμό και έχοντας μαζί μου δίπλωμα αυτοκινήτου απο ελπα, ασφάλεια ιατρικής περίθαλψης, Internet on the go κλπ... να αρχίσω το ψάξιμο μέχρι να πετύχω το στόχο μου!

                          Είναι λίγο τρελό αλλα θα το τολμήσω γιατι αισθάνομαι ότι είναι ο πιο αποτελεσματικός και γρήγορος τρόπος (για εμένα που δεν έχω πτυχίο). Αν κάθομαι και ψάχνομαι online απο ελλάδα περιμένοντας κάποιον να με πάρει απο το χεράκι σίγουρα θα αποτύχω.

                          Το εισητήριο δεν το έχω βγάλει ακόμα και ο μόνος λόγος είναι ότι σκεύτομαι ίσως πρέπει να πάω σε κάποια περιοχή κάπως απομακρισμένη για να είναι πιο εύκολα. Εσείς τι λέτε? Κατα την γνωμη σας που θα ήταν ευκολότερο να δοκιμάσω την τύχη μου?

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by Go-to-AUS View Post
                            Ακούγετε ότι μακριά απο τα μεγάλα αστικά κέντρα είναι ευκολότερο να βρει κάποιος εργασία, και ευκολότερο να βγει η βίζα, μήπως γνωρίζει κάποιος για τι αποστάσεις μιλάνε? Το Darwin η το cairns είναι που λένε μακριά? η μιλάνε για χωριό στην έρημο με 10 σπίτια στη μέση του πουθενά? Δεν το κατάλαβα γιατί δεν το είδα πουθενά να διευκρινίζεται.

                            Είμαι έμπειρος ηλεκτρόλογος χωρίς πτυχίο, 32 ετών και γνωστής της αγγλικής γλώσσας και όπως είπα και σε προηγούμενο πόστ, σχεδιάζω ταξίδι με τουριστική βίζα για να δω τι παίζει και να ψάξω για δουλειά και χορηγό.

                            Πάω εντελώς ξεκάρφοτα χωρίς κάποιον συγγενή ή φίλο για να με φιλοξενήσει και σχεδιάζω να μείνω σε hostel, οργανωμένος πάντα με τον κατάλληλο εξοπλισμό και έχοντας μαζί μου δίπλωμα αυτοκινήτου απο ελπα, ασφάλεια ιατρικής περίθαλψης, Internet on the go κλπ... να αρχίσω το ψάξιμο μέχρι να πετύχω το στόχο μου!

                            Είναι λίγο τρελό αλλα θα το τολμήσω γιατι αισθάνομαι ότι είναι ο πιο αποτελεσματικός και γρήγορος τρόπος (για εμένα που δεν έχω πτυχίο). Αν κάθομαι και ψάχνομαι online απο ελλάδα περιμένοντας κάποιον να με πάρει απο το χεράκι σίγουρα θα αποτύχω.

                            Το εισητήριο δεν το έχω βγάλει ακόμα και ο μόνος λόγος είναι ότι σκευτομαι ίσως πρέπει να πάω σε κάποια περιοχή κάπως απομακρισμένη για να είναι πιο εύκολα. Εσείς τι λέτε? Κατα την γνωμη σας που θα ήταν ευκολότερο να δοκιμάσω την τύχη μου?


                            τσέκαρε αν θέλεις αυτη τη σελίδα http://www.immi.gov.au/living-in-aus.../locations.htm. αν επιλέξεις κάποια πολιτεία σε πάει στην επίσημη σελίδα της κ εκει με λιγη υπομονη κ ψαξιμο μπορεις θα βρεις μια επιλογη για δουλεια κ τι ειδικοτητες ζητανε κ σε ποια πολη. επισης υπαρχει η ωισα ragional η οποια βγιανει πιο γρηγορα κ μπορεις να δεις λεπτομερεις γι'αυτην εδω http://www.immi.gov.au/skilled/regional-employment/.
                            Επίσης αν τελικά φύγεις ενημέρωσε μας γιατι κ εγω σκέφτομαι να κάνω κάτι ανάλογο μια που δεν εχω κανενα γνωστο εκει.

                            καλη τυχη!

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by Go-to-AUS View Post
                              Ακούγετε ότι μακριά απο τα μεγάλα αστικά κέντρα είναι ευκολότερο να βρεθεί εργασία, και ευκολότερο να βγει βίζα, μήπως γνωρίζει κάποιος για τι αποστάσεις μιλάνε? Το Darwin η το Cairns είναι που λένε μακριά? Η μιλάνε για χωριό στην έρημο με 10 σπίτια στη μέση του πουθενά? Δεν μπορώ να το καταλάβω γιατί δεν το είδα να διευκρινίζεται κάπου.

                              Είμαι έμπειρος ηλεκτρόλογος χωρίς πτυχίο, 32 ετών και γνωστής της αγγλικής γλώσσας και όπως είπα και σε προηγούμενο πόστ, σχεδιάζω ταξίδι με τουριστική βίζα για να δω τι παίζει και να ψάξω για δουλειά, χορηγό κλπ.

                              Πάω εντελώς ξεκάρφοτα χωρίς κάποιον συγγενή ή φίλο για να με φιλοξενήσει σχεδιάζοντας να μείνω σε hostel, οργανωμένος πάντα με τον κατάλληλο εξοπλισμό και έχοντας μαζί μου δίπλωμα αυτοκινήτου απο ελπα, ασφάλεια ιατρικής περίθαλψης, Internet on the go κλπ... να αρχίσω το ψάξιμο μέχρι να πετύχω το στόχο μου!

                              Είναι λίγο τρελό αλλα θα το τολμήσω γιατι αισθάνομαι ότι είναι ο πιο αποτελεσματικός και γρήγορος τρόπος (για εμένα που δεν έχω πτυχίο). Αν κάθομαι και ψάχνομαι online απο ελλάδα περιμένοντας κάποιον να με πάρει απο το χεράκι σίγουρα θα αποτύχω.

                              Το εισητήριο δεν το έχω βγάλει ακόμα και ο μόνος λόγος είναι ότι σκεύτομαι ίσως πρέπει να πάω σε κάποια περιοχή κάπως απομακρισμένη για να είναι πιο εύκολα. Εσείς τι λέτε? Κατα την γνωμη σας που θα ήταν ευκολότερο να δοκιμάσω την τύχη μου?
                              To Darwin και το Cairns που αναφέρεις είναι μακριά από Μελβούρνη και Σύδνευ και είναι και μεταξύ τους μακριά. όμως να ξέρεις ότι όταν λένε regional εννούν και πιό μικρές πόλεις ακόμα. Αυτές που λές είναι μεγάλες όλεις με καμμιά 500.000 κατοίκους τουλάχιστον η καθεμιά. Για παράδειγμα εγώ είχα πάει για συνέντευξη για δουλειά σε μια περιοχή 500 χιλιόμετρα από το Σύδνευ (1 ώρα με το αεροπλάνο) και με 15.000 κατοίκους.

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by Olga Bbl View Post
                                τσέκαρε αν θέλεις αυτη τη σελί

                                Επίσης αν τελικά φύγεις ενημέρωσε μας γιατι κ εγω σκέφτομαι να κάνω κάτι ανάλογο μια που δεν εχω κανενα γνωστο εκει.

                                καλη τυχη!
                                Olga ευχαριστώ για την απάντηση, και εγώ απο την μεριά μου θα γράφω ότι νέο υπάρχει.

                                Τελικά αρχίζω να καταλαβαίνω τι εννοούν όταν λένε μακριά απο αστικό κέντρο
                                Τα βίντεο στη παρακάτω σελίδα αναφέρονται στην περιοχή west central Queensland "outback" το διαφημίζουν και απο ότι φένετε υπάρχει μεγάλη ζήτηση για καινούργιους κατοίκους ακόμα και αν είναι να έρθουν και απο το εξωτερικό (αν κατάλαβα καλά).



                                Τα χωριά αυτά είναι στη μέση του πουθενά πολυ μικρά γύρω στους 1.000 κατοίκους το καθένα μέσα στην έρημο και μακρυά το ένα απο το άλλο και με αρκετή ζέστη.

                                Ίσως είναι η ευκολότερη λύση για αρχή, αρκεί κάποιος να ξέρει μια τέχνη. Τώρα αν παλεύεται στην ερημιά είναι άλλο θεμά..

                                Μερικά απο τα χωριά


                                Comment

                                Working...
                                X