Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με μεταφορά χρημάτων απο και προς την Αυστραλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Σχετικά με μεταφορά χρημάτων προς την Αυστραλία

    Έφτιαξα αυτό το post για να μπούνε ολα τα θέματα σχετικά με τράπεζες και λογαριασμούς στην Αυστραλία αλλά και στην πατρίδα, για να μπορεί κάποιος να βρίσκει γρήγορα και μόνα τους τα σχετικά.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

    Comment


      #17
      Originally posted by Agoriani View Post
      Έφτιαξα αυτό το post για να μπούνε ολα τα θέματα σχετικά με τράπεζες και λογαριασμούς στην Αυστραλία αλλά και στην πατρίδα, για να μπορεί κάποιος να βρίσκει γρήγορα και μόνα τους τα σχετικά.
      Αγόριαννη καλημερα απο Θεσσαλονίκη, εξακολουθούμε να έχουμε καλοκαιρινες θερμοκρασίες, τουλάχιστον μας βοηθάει λίγο και ο καιρός όσον αφορά την κατανάλωση πετρελαίου. θέλω να σε ρωτήσω κάτι εντελώς πληροφοριακά. κοίταξες καθόλου πόσο είναι το επιτόκιο για πιστωτική κάρτα εκεί? και τι τόκο σου δίνει για αποταμιευτικό λογαριασμό? είμαι περίεργη να κάνω την συγκριση με τις δικες μας τράπεζες. χαίρομαι που σιγά σιγά τακτοποιείς τις δυσκολίες σου. καλή συνέχεια και κουράγιο.
      i don't do drugs, i am drugs!

      Comment


        #18
        Originally posted by alkioni View Post
        Αγόριαννη καλημερα απο Θεσσαλονίκη, εξακολουθούμε να έχουμε καλοκαιρινες θερμοκρασίες, τουλάχιστον μας βοηθάει λίγο και ο καιρός όσον αφορά την κατανάλωση πετρελαίου. θέλω να σε ρωτήσω κάτι εντελώς πληροφοριακά. κοίταξες καθόλου πόσο είναι το επιτόκιο για πιστωτική κάρτα εκεί? και τι τόκο σου δίνει για αποταμιευτικό λογαριασμό? είμαι περίεργη να κάνω την συγκριση με τις δικες μας τράπεζες. χαίρομαι που σιγά σιγά τακτοποιείς τις δυσκολίες σου. καλή συνέχεια και κουράγιο.
        Ενα καλό site για αυτά είναι το http://www.infochoice.com.au/banking...rd-comparison/
        και γενικά το http://www.infochoice.com.au για διάφορες συγκρίσεις.

        Βέβαια μην παραλήψεις να δεις τα επίσημα site των τραπεζών εδώ στην Αυστραλία.
        Προσωπικά δεν μπορώ να βγάλω πιστωτική ακόμα και οι λογαριασμοί που έκανα είναι καθημερινής τραπεζικής, οχι αποταμίευσης γιατι εκτός του οτι δεν έχω και τίποτα να αποταμιεύσω στους λογαριασμούς αυτούς λειτουργούν χρεώσεις στις αναλήψεις σαν αποθάρυνση και επικτότηση της αποταμίευσης.
        Μια λίστα με τις τράπεζες εδώ:
        List of banks in Australia
        Υπομονή και επιμονή patriotes.

        Comment


          #19
          Αν εχω λογαριασμό στην Ελλαδα και με την καρτα VISA/DEBIT παω σε μηχάνημα ΑΤΜ στην Aυστραλία και βγάλω χρήματα τι χρεώνουν εκει?

          Comment


            #20
            Originally posted by panos1966 View Post
            Αν εχω λογαριασμό στην Ελλαδα και με την καρτα VISA/DEBIT παω σε μηχάνημα ΑΤΜ στην Aυστραλία και βγάλω χρήματα τι χρεώνουν εκει?
            Αυτό και άλλα ερωτήματα όποιος τα ξέρει ας μας πει:

            Τι χρεώσεις υπάρχουν όταν:

            Σηκώνουμε με κάρτα μετρητά απο λογαριασμό στην Ελλάδα, σε ΑΤΜ τράπεζας της Αυστραλίας
            Πληρώνουμε με DEBIT κάρτα Ελληνικής τράπεζας, σε μαγαζί στην Αυστραλία και παράλληλα σηκώνουμε και μετρητά.
            Πληρώνουμε με πιστωτική κάρτα Ελληνικής τράπεζας, λογαριασμό στην Αυστραλία
            κ.α. πολλά...
            Υπομονή και επιμονή patriotes.

            Comment


              #21
              Originally posted by Agoriani View Post
              Αυτό και άλλα ερωτήματα όποιος τα ξέρει ας μας πει:

              Τι χρεώσεις υπάρχουν όταν:

              Σηκώνουμε με κάρτα μετρητά απο λογαριασμό στην Ελλάδα, σε ΑΤΜ τράπεζας της Αυστραλίας
              Πληρώνουμε με DEBIT κάρτα Ελληνικής τράπεζας, σε μαγαζί στην Αυστραλία και παράλληλα σηκώνουμε και μετρητά.
              Πληρώνουμε με πιστωτική κάρτα Ελληνικής τράπεζας, λογαριασμό στην Αυστραλία
              κ.α. πολλά...
              Πέρυσι που ήμουν στην Αυστραλία με την ελληνική κάρτα της Πειραιώς που σήκωνα χρήματα από αυστραλία μου κρατούσαν περίπου 5 δολλάρια για κάθε 1500 δολλάρια που σήκωνα. Την debit δεν μπόρεσα να την χρησιμοποιήσω ποτέ σε μαγαζί για να ψωνίσω. Δεν ξέρω γιατί παρόλο που μου είχαν πεί από ελλάδα ότι γίνεται. Την κάρτα visa την χρησιμοποιούσα μόνο για να σηκώνω χρήματα από τον ελληνικό μου λογαριασμό ταμιευτηρίου και οι χρεώσεις ήταν περίπου 5 δολλάρια κάθε 1500 δολλάρια ανάληψη, τώρα αυτά που σας λέω στο περίπου κάνοντας ένα τσεκάρισμα όταν επέστρεψα.

              Comment


                #22
                Για ένα εμβασμα που έκανα από Ελλάδα (εθνική) στην Αυστραλία (HSBC) 3030 ευρώ, μου χρέωσε η εθνική τα 30 ευρώ, και έφτασαν 2975 από τα οποία η HSBC φαίνεται να χρέωσε άλλα 10$ = 7,21ευρώ. Ξέρω οτι το έμβασμα πήγε μέσω Φρανκφούρτης. Ειναι λογική αυτή η χρέωση? Βασικά αναρωτιέμαι για τα 25 ευρώ λιγότερα που εφτασαν εκει. Αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει.


                Ευχαριστω!!!!
                Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                Comment


                  #23
                  Originally posted by leyteris77 View Post
                  Για ένα εμβασμα που έκανα από Ελλάδα (εθνική) στην Αυστραλία (HSBC) 3030 ευρώ, μου χρέωσε η εθνική τα 30 ευρώ, και έφτασαν 2975 από τα οποία η HSBC φαίνεται να χρέωσε άλλα 10$ = 7,21ευρώ. Ξέρω οτι το έμβασμα πήγε μέσω Φρανκφούρτης. Ειναι λογική αυτή η χρέωση? Βασικά αναρωτιέμαι για τα 25 ευρώ λιγότερα που εφτασαν εκει. Αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει.


                  Ευχαριστω!!!!
                  Εδώ είναι η σελίδα της Εθνικής τράπεζας Ελλάδος για τα εμβάσματα προς το εξωτερικό.

                  Σε αυτή την σελίδα με έκπληξη ανακαλύπτει κανείς οτι στέλνεις χωρίς χρεώσεις εμβάσματα στις χώρες :Αίγυπτος, Αλβανία, Αρμενία, Βουλγαρία, Γεωργία, Ινδία, Μολδαβία, Μπαγκλαντές, Ουκρανία, Πακιστάν, Πολωνία, Ρουμανία, Ρωσία, Σρι Λάνκα (Κεϋλάνη), Τουρκία, Φιλιππίνες, εύκολα και γρήγορα, όπως λένε αλλά στην χώρα με τον περισσότερο Ελληνικό πληθυσμό εκτός Ελλάδος οχι. (Φυσικά γιατι Τράπεζα της Ελλάδος λέει οχι των Ελλήνων).

                  Εδώ έχει την τιμολόγιση που εφαρμόζουν.
                  Σύμφωνα με αυτή προκύπτει οτι για την μεταφορά του ποσού που περιέγραψες κρατάνε 2 τις χιλίεις το λιγότερο 12 και 5 ακόμα για έξοδα (αυτοί ξέρουν πως με το δικό σου χρήμα έχουν και έξοδα).
                  Ανάλογα σου εφάρμοσε και η Αυστραλέζικη HSBC χρέωση 10AUD γιατι τους έφερες χρήμα και σε μαλώνουν.
                  Υπομονή και επιμονή patriotes.

                  Comment


                    #24
                    Αν μπορούσα να τα βάλω σε ένα περιστέρι, θα τα έβαζα...έλα όμως που τους έχουμε ανάγκη!!!

                    Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by leyteris77 View Post
                      Αν μπορούσα να τα βάλω σε ένα περιστέρι, θα τα έβαζα...έλα όμως που τους έχουμε ανάγκη!!!

                      Ξέχασα να σου πω οτι έκανα μεταφορά 1500AUD απο Πειραιώς στην ΝΑΒ και φτάσανε 1480AUD.
                      Το μόνο καλό που εχω βρεί, και ας με διορθώσει κάποιος, είναι οτι υπάρχει ανώτατο όριο.
                      Υπομονή και επιμονή patriotes.

                      Comment


                        #26
                        λοιπον ...ευκολο γρηγορο ΓΙΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ κανεις τα εξης βηματα
                        1. μπαινεις και ανοιγεις λογαριασμο εδω http://www.hsbc.com.au/1/2/personal/savings
                        2.με εμαιλ θα παρεις εναν αριθμο και θα εκτυπωσεις καποιες φορμες
                        3.πας σε μια ελληνικη τραπεζα HSBC και ανοιγεις ενα απλο λογαρασμο και του δειχνεις το εμαιλ και τις φορμες
                        4.συμπληρωνετε τις φορμες και τις υπογραφει
                        5.τις βαζεις σε φακελο και της στελνεις ταχυδρομικως στην τραπεζα HSBC αυστραλιας
                        6.σου απαντουν μετα απο μερες οτι ο λογαριασμος ειναι ανοικτος και εαν θελεις εχεις και internet access
                        τελος
                        7.μεταφερεις απο εδω στην εκει τραπεζα .....το χρημααααααααααα

                        Αρα βγαζεις το χρημα εξω σε ασφαλη τραπεζα και οταν θα παω εκει θα με περιμενει το χρημα

                        ΚΑΛΟ ???!?????

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by angelo View Post
                          λοιπον ...ευκολο γρηγορο ΓΙΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ κανεις τα εξης βηματα
                          1. μπαινεις και ανοιγεις λογαριασμο εδω http://www.hsbc.com.au/1/2/personal/savings
                          2.με εμαιλ θα παρεις εναν αριθμο και θα εκτυπωσεις καποιες φορμες
                          3.πας σε μια ελληνικη τραπεζα HSBC και ανοιγεις ενα απλο λογαρασμο και του δειχνεις το εμαιλ και τις φορμες
                          4.συμπληρωνετε τις φορμες και τις υπογραφει
                          5.τις βαζεις σε φακελο και της στελνεις ταχυδρομικως στην τραπεζα HSBC αυστραλιας
                          6.σου απαντουν μετα απο μερες οτι ο λογαριασμος ειναι ανοικτος και εαν θελεις εχεις και internet access
                          τελος
                          7.μεταφερεις απο εδω στην εκει τραπεζα .....το χρημααααααααααα

                          Αρα βγαζεις το χρημα εξω σε ασφαλη τραπεζα και οταν θα παω εκει θα με περιμενει το χρημα

                          ΚΑΛΟ ???!?????
                          και με τι χρεώσεις??

                          Comment


                            #28
                            ...εννοειται οτι εισαι υπηκοος !!!
                            χρεωσεις δεν εχω ελεγξει ακομα ...μολις το δω θα σας το αναφερω

                            Comment


                              #29
                              Για μεταφορά πάνω από 100.000 δολλάρια αυστραλίας από την ελλάδα σε λογαριασμό της αυστραλίας η χρέωση ήταν 10 δολλάρια αυστραλίας και η ισοτιμία ήταν 1 δολλάριο = 0,706 ευρώ. Η διαδικασία κράτησε μια βδομάδα περίπου. Για να ανοίξει κάποιος λογαριασμό στην Αυστραλία αν δεν είναι υπήκοος πρέπει να έρθει εδώ ένα ταξίδι με το ξένο διαβατήριο του σαν τουρίστας χωρίς να χρειαστεί άμεσα να καταθέσει χρήματα στον λογαριασμό που θα νοίξει και μετά να γυρίσε πίσω στην Ελλάδα ή να χρησιμοποιήσει το web banking και να μεταφέρει όσα χρήματα θέλει. Αυτά αποδεδειγμένα συμβαίνουν στην Commonwealth Bank που συνεργάζομαι ήδη.

                              Comment


                                #30
                                Έχω αρκετά πράγματα που θα ήθελα να ρωτήσω

                                1) Σε ποια ελληνική τράπεζα να δημιουργήσω λογαριασμό ώστε να βολεύει περισσότερο με Αυστραλία? μπερλοκ με κωδικούς, να τα ελέγχω με iPad μεταφορές χρημάτων κλπ.

                                2) Ποτέ να ανοίξω λογαριασμό σε τράπεζα τις Αυστραλίας και σε ποια τράπεζα?

                                3) για να σερφάρω στο Ίντερνετ, δωρεάν wifi θα βρίσκω εύκολα? είναι όπως στην Ελλάδα που βρίσκεις πλέον στο δρόμο σε πλατείες καφε και mall η τα έχουν κλειδωμένα?

                                Αυτά για σήμερα σύντομα θα έχω και άλλες ερωτήσεις, ελπίζω να μη σας κουράζω...

                                Comment

                                Working...
                                X