Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με μεταφορά χρημάτων απο και προς την Αυστραλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by Go-to-AUS View Post
    Έχω αρκετά πράγματα που θα ήθελα να ρωτήσω

    1) Σε ποια ελληνική τράπεζα να δημιουργήσω λογαριασμό ώστε να βολεύει περισσότερο με Αυστραλία? μπερλοκ με κωδικούς, να τα ελέγχω με iPad μεταφορές χρημάτων κλπ.

    2) Ποτέ να ανοίξω λογαριασμό σε τράπεζα τις Αυστραλίας και σε ποια τράπεζα?

    3) για να σερφάρω στο Ίντερνετ, δωρεάν wifi θα βρίσκω εύκολα? είναι όπως στην Ελλάδα που βρίσκεις πλέον στο δρόμο σε πλατείες καφε και mall η τα έχουν κλειδωμένα?

    Αυτά για σήμερα σύντομα θα έχω και άλλες ερωτήσεις, ελπίζω να μη σας κουράζω...
    1) Το θέμα είναι ποιάς τράπεζας το site σου αρέσει περισσότερο και σε εξυπηρετεί περισσότερο.
    Σχεδόν όλες χρεώνουν το ίδιο, με κλιμακωτή χρέωση με ανώτερο ποσό χρέωσης τα 20euro περίπου.
    Όλες δίνουν κλειδί, μερικές το χρεώνουν.

    2) Λογαριασμό μπορείς να ανοίξεις και τώρα απο μακριά. π.χ. στην National Australian Bank (NAB), επιτρέπει να κάνεις λογαρισαμό απο μακριά και μετά όταν έρθεις να τον ενεργοποιήσεις. Στο μεταξύ μπορείς να κάνεις μεταφορά αλλά δεν θα είναι διαθέσημα τα χρήματα μέχρι να τον ενεργοποιήσεις.
    Άλλες τράπεζες έχουν διαφορετικά συστήματα. Μερικές είναι : Comonwealth Bank of Australia, Australia New Zealand (ANZ), Bendigo κ.α.

    3) Τα εμπορικά κέντρα έχουν δωρεάν wifi συνήθως στο food court. Το ίδιο πολλά καταστήματα που χρησιμοποιούν το μέσο αυτό για να προσελκύσουν κόσμο. Οι βιβλιοθήκες έχουν επίσης δωρεάν wifi, καθώς και υπολογιστές.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

    Comment


      #32
      Εμβάσματα

      Γεια χαρά σε όλους σας.

      Έχω να κάνω την εξής ερώτηση: Ισχύει ότι το κράτος της Αυστραλίας κρατάει περίπου το 40% επί του ποσού των εμβασμάτων που μπορεί να στείλει ένας υπήκοος ή μη από την Αυστραλία?

      ευχαριστώ πολύ,
      Βίκη

      Comment


        #33
        Originally posted by vdereka View Post
        Γεια χαρά σε όλους σας.

        Έχω να κάνω την εξής ερώτηση: Ισχύει ότι το κράτος της Αυστραλίας κρατάει περίπου το 40% επί του ποσού των εμβασμάτων που μπορεί να στείλει ένας υπήκοος ή μη από την Αυστραλία?

        ευχαριστώ πολύ,
        Βίκη
        diavase ligo parapanw..

        Comment


          #34
          Originally posted by Agoriani View Post

          2) Λογαριασμό μπορείς να ανοίξεις και τώρα απο μακριά. π.χ. στην National Australian Bank (NAB), επιτρέπει να κάνεις λογαρισαμό απο μακριά και μετά όταν έρθεις να τον ενεργοποιήσεις. Στο μεταξύ μπορείς να κάνεις μεταφορά αλλά δεν θα είναι διαθέσημα τα χρήματα μέχρι να τον ενεργοποιήσεις.
          Άλλες τράπεζες έχουν διαφορετικά συστήματα. Μερικές είναι : Comonwealth Bank of Australia
          H Comonwealth Bank of Australia έχει αυτή τη δυνατότητα επίσης.
          Ένα ζήτημα που θα αντιμετωπίσετε όμως, είναι ότι για να ενεργοποιήσετε το λογαριασμό σας μόλις φτάσετε στην Αυστραλία, δεν μπορείτε να το κάνετε σε οποιοδήποτε υποκατάστημα αλλά μόνο σε ένα συγκεκριμένο για international-overseas customers
          Πληροφοριακά ΝΑΒ= Οπως η Εθνική στην Ελλάδα και Commonwealth Bank of Australia ( Ξεκίνησε και αυτή ως κρατική πάρα πολύ παλιά) ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΗΜΟΦΙΛΕΣΤΕΡΕΣ.

          Comment


            #35
            Originally posted by FREDDOS View Post
            H Comonwealth Bank of Australia έχει αυτή τη δυνατότητα επίσης.
            Ένα ζήτημα που θα αντιμετωπίσετε όμως, είναι ότι για να ενεργοποιήσετε το λογαριασμό σας μόλις φτάσετε στην Αυστραλία, δεν μπορείτε να το κάνετε σε οποιοδήποτε υποκατάστημα αλλά μόνο σε ένα συγκεκριμένο για international-overseas customers
            Πληροφοριακά ΝΑΒ= Οπως η Εθνική στην Ελλάδα και Commonwealth Bank of Australia ( Ξεκίνησε και αυτή ως κρατική πάρα πολύ παλιά) ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΗΜΟΦΙΛΕΣΤΕΡΕΣ.
            Μην σας ξεγελάει ο τίτλος, η Εθνική τράπεζα της Ελλάδος δεν είναι κρατική ούτε εθνική.

            Η NAB τώρα είναι κρατική, όπως περιγράφει το όνομα National Australian Bank. Αμα αρχίσεις να ψάχνεις όμως...πάλι σε Rotchild δεν θα πέσεις?
            Κρατική και εθνική είναι η Τράπεζα της Ελλάδος. Σκέτο.
            Η πρώτη είναι ιδιωτική της οποίας μάλιστα τις μετοχές τις διαπραγματεύεται το Χρηματιστήριο Νέας Υόρκης και οχι Αθηνών.

            Επίσης ήδη κάποιοι άνοιξαν λογαριασμό μέσω internet σε τράπεζες της Αυστραλίας και όταν ήρθαν εδώ τον ενεργοποίησαν με μια απλή επίσκεψη σε ενα απο τα καταστήματα. Δεν ξέρω απο που έχεις αυτή την πληροφόρηση fredo αλλά είναι μάλλον παλιά.
            Υπομονή και επιμονή patriotes.

            Comment


              #36
              Τράπεζα

              Ήθελα και γω να ρωτήσω κάτι, αν κάποιος ξέρει. Αν ανόιξω λογ/μό από Ελλάδα, μπορεί κάποιος που είναι Αυστραλία να μου καταθέσει χρήματα σε αυτόν το λογαριασμό? Η πρέπει να τον ενεργοποιήσω πρώτα?

              Comment


                #37
                Μετά απο μεγάλη έρευνα κατέληξα στο ότι ο οικονομικότερος και βολικότερος τρόπος για διαχείρηση των χρημάτων στην ελλάδα και την αυστραλία είναι η Citibank.

                Πριν φύγω από την ελλάδα άνοιξα ένα λογαριασμό στη Citibank και έβγαλα μια debit card και μια πιστωτική. Φυσικά ενεργοποίησα και το ebanking.

                Μόλις έφτασα εδώ και χρησιμοποιώ την ελληνικη debit για να βγαζω χρήματα από τα ATM της Citibank Australia (και των συνεργαζόμενων τραπεζών) χωρίς χρέωση.

                Χθες ανοίξαμε και λογαριασμό στη Citibank Australia και περιμενω να μου έρθουν οι κωδικοί και οι κάρτες.

                Το πλεόν ενδιαφέρον είναι ότι οι μεταφορές μεταξύ λογαριασμών Citibank ελλάδας και αυστραλία είναι δωρεάν και άμεσες μέσω του προγράμματος global transfers. Τουλάχιστον αυτό ισχύει σήμερα, δεν ξέρω τι μπορεί να αλλάξει στο παρελθόν.

                Η HSBC ήταν επισης από τις επιλογές που είδα αλλά ήταν πιο ακριβή και ήθελε να έχεις υψηλά μέσα υπόλοιπα για να έχει δωρεάν υπηρεσίες (αρκετές χιλιάδες ευρώ)

                Comment


                  #38
                  Συνναλαγμα

                  Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση στα πατριωτάκια που είναι ήδη Αυστραλία. Επειδή φεύγουμε κι εμείς για μελβουρνη αρχές Φεβρουαρίου, τι γίνεται με τα χρήματα που θα έχουμε μαζί? Συμφέρει να τα μετατρέψουμε από Ελλάδα σε αυστρ. δολλάρια ή να τα μετατρέψουμε εκεί?
                  Επίσης κάπου είχα διαβάσει ότι καλό θα είναι να μην έχουμε πάνω από 6.000 δολλάρια περίπου μαζί γιατί μπορεί να μην πάρουμε τα επιδόματα ανεργίας κλπ. Ερχόμαστε με parter visa για τον σύζυγο και είμαστε τετραμελή οικογένεια. Ισχύει αυτό?΄
                  Ακόμα εμαθα ότι έχει τραπεζα Κύπρου στην Μελβουρνη. Μηπως να ανοίξω λογαριασμό εδώ στην Κυπρου και να τα σηκώσω έπειτα από εκεί...έστω αυτά τα λίγα που υπάρχουν..?

                  Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας.:confused:

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by jini View Post
                    Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση στα πατριωτάκια που είναι ήδη Αυστραλία. Επειδή φεύγουμε κι εμείς για μελβουρνη αρχές Φεβρουαρίου, τι γίνεται με τα χρήματα που θα έχουμε μαζί? Συμφέρει να τα μετατρέψουμε από Ελλάδα σε αυστρ. δολλάρια ή να τα μετατρέψουμε εκεί?
                    Επίσης κάπου είχα διαβάσει ότι καλό θα είναι να μην έχουμε πάνω από 6.000 δολλάρια περίπου μαζί γιατί μπορεί να μην πάρουμε τα επιδόματα ανεργίας κλπ. Ερχόμαστε με parter visa για τον σύζυγο και είμαστε τετραμελή οικογένεια. Ισχύει αυτό?΄
                    Ακόμα εμαθα ότι έχει τραπεζα Κύπρου στην Μελβουρνη. Μηπως να ανοίξω λογαριασμό εδώ στην Κυπρου και να τα σηκώσω έπειτα από εκεί...έστω αυτά τα λίγα που υπάρχουν..?

                    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας.:confused:
                    να τα κανεις στο αεροδρομιο σου κανουν καλη τιμη αν εχεις πολλα ευρω,καθε ατομο μικρο η μεγαλο δικαιουτε εως 10000 δολ.στο τελονειο σε
                    ρωτανε και τιποτε αλλο,στο σεντρελικ σε ρωτανε ποσα εχεις και εσυ τους λες 5000-6000 δολ.οτι χρηματα βαλεις εστω και στην Κυπρου θα φανουν ολα στο ταμειο ανεργειας φαντασου εγω απο 10/11 που ηρθα τα εχω δωσει σε συγγενη μου γιατι δεν μπορω να τα φανεροσω και να ανοιξεις λογαριασμο και να βαλεις εως 1000 δολ. και μεταφρασμενα χαρτια μην ξεχασεις

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                      να τα κανεις στο αεροδρομιο σου κανουν καλη τιμη αν εχεις πολλα ευρω,καθε ατομο μικρο η μεγαλο δικαιουτε εως 10000 δολ.στο τελονειο σε
                      ρωτανε και τιποτε αλλο,στο σεντρελικ σε ρωτανε ποσα εχεις και εσυ τους λες 5000-6000 δολ.οτι χρηματα βαλεις εστω και στην Κυπρου θα φανουν ολα στο ταμειο ανεργειας φαντασου εγω απο 10/11 που ηρθα τα εχω δωσει σε συγγενη μου γιατι δεν μπορω να τα φανεροσω και να ανοιξεις λογαριασμο και να βαλεις εως 1000 δολ. και μεταφρασμενα χαρτια μην ξεχασεις
                      θα ηθελα να μεταφερω 2-3 ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΕΥΡΩ.(ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ) !!εγω μετεφερα λεφτα απο κυπρου σε κυπρου ,κωστα κατι που δεν καταλαβα,εαν εχεις λεφτα λεμε στην κυπρου και οταν πας κατω ανοιξεις λογαριασμο στην NAB και τον δωσεις στο centerlink υπαρχει προβλημα;;
                      καλα χριστουγεννα σε ολους!!!
                      ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by kikirikoy View Post
                        θα ηθελα να μεταφερω 2-3 ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΕΥΡΩ.(ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ) !!εγω μετεφερα λεφτα απο κυπρου σε κυπρου ,κωστα κατι που δεν καταλαβα,εαν εχεις λεφτα λεμε στην κυπρου και οταν πας κατω ανοιξεις λογαριασμο στην NAB και τον δωσεις στο centerlink υπαρχει προβλημα;;
                        καλα χριστουγεννα σε ολους!!!
                        Στο Centrelink σε ρωτάνε να τους δώσεις εναν λογαριασμό για να σου βάζουν μέσα τα χρήματα του επιδόματος.
                        Σου ζητάνε βέβαια Bank statements για τους λογαριασμούς που τους δηλώνεις αλλά δεν σου απαγορεύει κανείς να έχεις πεντακόσιους λογαριασμούς και φυσικά να μην τους δώσεις παρα μόνο εναν.
                        Είναι πολύ λογικό και ενας λόγος είναι οτι άνοιξες τους λογαριασμούς αυτούς μετά που έκανες την διαδικασία με τα χαρτιά στο Centrelink.
                        Άλλος είναι οτι σου αρέσει να έχεις πολλούς λογαριασμούς γιατι έτσι σε βολεύει εκεί που βρίσκεσαι και εκεί που βρίσκονται τα υποκαταστήματα κ.τ.λ.
                        Εαν δεν δωθεί εισαγγελική εντολή δεν σου ανοίγουν λογαριασμούς έτσι δεν μάθαμε απο την πατρίδα;
                        Ή μάλλον ποτέ δεν ανοίγουν τους λογαριασμούς σου, ετσι μάθαμε.
                        Ακόμα και αν κατάκλεψες το σύμπαν, ή όπως το λένε καταχράστηκες το σύμπαν. Ιδίως αν έκανες αυτό.
                        Υπομονή και επιμονή patriotes.

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                          να τα κανεις στο αεροδρομιο σου κανουν καλη τιμη αν εχεις πολλα ευρω,καθε ατομο μικρο η μεγαλο δικαιουτε εως 10000 δολ.στο τελονειο σε
                          ρωτανε και τιποτε αλλο,στο σεντρελικ σε ρωτανε ποσα εχεις και εσυ τους λες 5000-6000 δολ.οτι χρηματα βαλεις εστω και στην Κυπρου θα φανουν ολα στο ταμειο ανεργειας φαντασου εγω απο 10/11 που ηρθα τα εχω δωσει σε συγγενη μου γιατι δεν μπορω να τα φανεροσω και να ανοιξεις λογαριασμο και να βαλεις εως 1000 δολ. και μεταφρασμενα χαρτια μην ξεχασεις
                          Σε ευχαριστώ πολύ! κατάλαβα ανοιγμα λογαριασμού λοιπον για το centerlink (αφου βγάλω αφμ απ'ότι έχω διαβάσει) με εως 1000δολλάρια.

                          Μεταφρασμένα χαρτιά? ποια ακριβώς? εκτός από αυτά που έχω στείλει βερολίνο και θα τα πάρω πίσω όπου να'ναι (ληξιαρχικές πράξεις, διαβατήριο ελληνικό συζύγου κλπ) θα κάνω και το δίπλωμά του τώρα διεθνες τι άλλο χρειάζεται? κλείσιμο λογαριασμού εδώ πχ?

                          Ευχαριστώ.

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by Agoriani View Post
                            Στο Centrelink σε ρωτάνε να τους δώσεις εναν λογαριασμό για να σου βάζουν μέσα τα χρήματα του επιδόματος.
                            Σου ζητάνε βέβαια Bank statements για τους λογαριασμούς που τους δηλώνεις αλλά δεν σου απαγορεύει κανείς να έχεις πεντακόσιους λογαριασμούς και φυσικά να μην τους δώσεις παρα μόνο εναν.
                            Είναι πολύ λογικό και ενας λόγος είναι οτι άνοιξες τους λογαριασμούς αυτούς μετά που έκανες την διαδικασία με τα χαρτιά στο Centrelink.
                            Άλλος είναι οτι σου αρέσει να έχεις πολλούς λογαριασμούς γιατι έτσι σε βολεύει εκεί που βρίσκεσαι και εκεί που βρίσκονται τα υποκαταστήματα κ.τ.λ.
                            Εαν δεν δωθεί εισαγγελική εντολή δεν σου ανοίγουν λογαριασμούς έτσι δεν μάθαμε απο την πατρίδα;
                            Ή μάλλον ποτέ δεν ανοίγουν τους λογαριασμούς σου, ετσι μάθαμε.
                            Ακόμα και αν κατάκλεψες το σύμπαν, ή όπως το λένε καταχράστηκες το σύμπαν. Ιδίως αν έκανες αυτό.
                            πηγα στην κυπρου στο oakleigh και τους ειπα θελω να βαλω χρηματα σε εναν λογαριασμο και μου ειπαν προς τιμην τους οτι το centrelink
                            εχει προσβαση σε ολους τους λογαριασμους αυτο ειναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ εμπειρια και οποιος θελει την ακουει ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by jini View Post
                              Σε ευχαριστώ πολύ! κατάλαβα ανοιγμα λογαριασμού λοιπον για το centerlink (αφου βγάλω αφμ απ'ότι έχω διαβάσει) με εως 1000δολλάρια.

                              Μεταφρασμένα χαρτιά? ποια ακριβώς? εκτός από αυτά που έχω στείλει βερολίνο και θα τα πάρω πίσω όπου να'ναι (ληξιαρχικές πράξεις, διαβατήριο ελληνικό συζύγου κλπ) θα κάνω και το δίπλωμά του τώρα διεθνες τι άλλο χρειάζεται? κλείσιμο λογαριασμού εδώ πχ?

                              Ευχαριστώ.
                              ναι και απο ποτε εχετε κοινο λογαριασμο και για να μην κουραζουμε τα πατριοτακια διαβασε παλιοτερες αναρτησεις απο μενα και αλλα παιδια Καλα χριστουγεννα

                              Comment


                                #45
                                http://www.centrelink.gov.au/internet/internet.nsf/vLanguageFilestoreByCodes/mcco261_0910_el/$File/mcco261_0910el.pdf


                                το βρήκα χρήσιμο
                                ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                                Comment

                                Working...
                                X