Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 51
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Νικος69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα απο την κρυα αθηνα agoriani η γυναικα μου ειναι τεχνολογος ακτινολογος με 10 χρονια υπηρεσια μηπως ξερεις να μας πεις εαν πρεπει να παω στα νοσοκομεια να ρωτησω εαν θελουν ατομα ? τωρα που θα ερθω μελβουρνη και γενικα που να παω να ρωτησω ?
    Κοιτά πρώτα στα ειδικά site ή υπηρεσίες που υπάρχουν και μετά κάνουν τα χαρτιά τους για την θέση που τους ενδιαφέρει.
    Κοίτα για δουλειές μόλις έρθεις στην Εφημερίδα του Σαββάτου, που είναι η μεγάλη, όπως οι Κυριακάτικες στην πατρίδα και όπωσδήποτε το http://www.jobsearch.gov.au/ και το http://www.deewr.gov.au/Employment/J...s/default.aspx που είναι όπως βλέπεις κρατικά και ενδεικτικά και το http://www.seek.com.au/ που είναι ιδιωτικό.
    Σημαντικό είναι να κοιτάξεις και μέσα απο τις ιστοσελίδες της ένωσης, σωματείου, αρχής αναγνώρισης του επαγγέλματος που σε ενδιαφέρει για πιο εξειδικευμένα εργαλεία αναζήτησης εργασίας μόνο για το επάγγελμα αυτό.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

Γεια σου Agoriani
    Διάβασα σχεδόν όλα τα post αλλά δεν βρήκα πουθενά την δικιά μου περίπτωση
    Είμαι ηλεκτρολόγος ΤΕΙ αλλά είμαι 45,5 χρονών, πια visa είναι καλήτερη για μένα

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lift Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σου Agoriani
    Διάβασα σχεδόν όλα τα post αλλά δεν βρήκα πουθενά την δικιά μου περίπτωση
    Είμαι ηλεκτρολόγος ΤΕΙ αλλά είμαι 45,5 χρονών, πια visa είναι καλήτερη για μένα
    Έκανα ενα post για όσους είναι πάνω απο 45 που είναι και το όριο για τις περισσότερες βίζες και εκεί θα προσπαθήσω να μαζέψω οτι πληροφορίες βρούμε για αυτό το θέμα.

Agoriani καλησπέρα, τι εννοεις με τα ημερομηνία απάντησης και ημερομηνία αναγνώρισης? Ποια η διαφορά ουσιαστικα?

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο leyteris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Agoriani καλησπέρα, τι εννοεις με τα ημερομηνία απάντησης και ημερομηνία αναγνώρισης? Ποια η διαφορά ουσιαστικα?
    Για βοήθησέ με λίγο περισσότερο γιατι δεν θυμάμαι για ποιό πράγμα αναφέρεσε.

Αναφερομαι στο υπόμνημα για την αναγνώριση επαγγέλματος/προυπηρεσίας, που μου άφησες το σημείωμα να το κάνω copy-paste.

Ειμαι έτοιμος να υποβάλω online application για skilled sponsored visa subclass 176. Τις 2 φωτογραφίες διαβατηρίου που θέλουν πως τις στέλνω?Τις σκανάρω και αυτές, τις στέλνω ταχυδρομικά ή δεν τις θέλουν καθόλου? Επίσης το δικό μου διαβατήριο λήγει σε 1.5 χρόνο. Αυτοι όμως λένε να χρησιμοποιήσεις για τη βίζα το διαβατήριο με το οποιο θα ταξιδέψεις αν εγκριθει η βίζα και να ειναι σε ισχύ για τουλάχιστον 2 χρόνια. Η αστυνομία (τουλάχιστον στο επισημο site) λεει οτι μονο αν λήγει σε λιγοτερο απο 8 μηνες μπορεις να το ανανεώσεις!Τι νομίζεις οτι μπορώ να κάνω? Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα! Ευχαριστώ!

"Passport details

The passport you use should be the one you intend to use to travel to Australia if a visa is granted. This passport should be valid for at least two years.

This passport must be used to provide evidence of your identity when required as part of your application process. You and any accompanying family members on your passport will need to present this passport to the doctor when undertaking health examinations. Accompanying family members who are not on your passport will also need to provide their own passport.

You must provide certified copies, and translations where necessary, of the 'Personal Particulars' page of all your passport/s, and those of any accompanying family members. You should also include any stamps or authorisations amending passport details, such as passport validity extensions.

If you, or any family member, do not currently hold a passport, or need to renew a passport, please do so before lodging your application so the certified copies of the relevant pages can be included in your application."

Τελικά τη βρήκα μόνος μου την απάντηση. Τα παραπάνω ειναι απλά μια σύσταση. Αυτό που τελικά λέει στην online application ειναι το εξης: "It is strongly recommended that the passport be valid for at least six months. "

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο leyteris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναγνώριση πότε σου ολοκληρώθηκε η διαδικασία.
    Απάντηση πότε σε ενημέρωσαν οτι έλαβαν τα δικαιολογητικά και άρχισαν την διαδικασία.

γεια σας είμαστε 3 φίλοι 25-27-26 αντίστοιχα και αποφασίσουμε να αφήσουμε την ελλάδα και να μεταναστεύσουμε στην αυστραλία .. είμαστε όλοι απόφοιτοι τεε. ο σπύρος έχεις συγγενείς (brisbane) που θα μπορέσουν να μας κατευθύνουν τις πρώτες μέρες και να μας βοηθήσουν για δουλειά για να μπορέσουμε να βγάλουμε και βίζα κάποια στιγμή αφού έχουμε σκοπό να πάμε σαν τουρίστες με τρίμηνη αν δεν κάνω λάθος. θα ήθελα λίγο την γνώμη σας. ο alex είναι επαγγελματίας στις κατασκευές στεγών με κεραμίδια εγώ(πέτρος) 7 χροβια μηχανικός μοτοσικλέτας αλλα χωρίς την άδεια "ασκεσεος" επαγγέλματος. πείτε μας την γνώμη σας ευχαριστούμε εκ τον προτερων..

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο petros-spyros-alex Εμφάνιση μηνυμάτων
    γεια σας είμαστε 3 φίλοι 25-27-26 αντίστοιχα και αποφασίσουμε να αφήσουμε την ελλάδα και να μεταναστεύσουμε στην αυστραλία .. είμαστε όλοι απόφοιτοι τεε. ο σπύρος έχεις συγγενείς (brisbane) που θα μπορέσουν να μας κατευθύνουν τις πρώτες μέρες και να μας βοηθήσουν για δουλειά για να μπορέσουμε να βγάλουμε και βίζα κάποια στιγμή αφού έχουμε σκοπό να πάμε σαν τουρίστες με τρίμηνη αν δεν κάνω λάθος. θα ήθελα λίγο την γνώμη σας. ο alex είναι επαγγελματίας στις κατασκευές στεγών με κεραμίδια εγώ(πέτρος) 7 χροβια μηχανικός μοτοσικλέτας αλλα χωρίς την άδεια "ασκεσεος" επαγγέλματος. πείτε μας την γνώμη σας ευχαριστούμε εκ τον προτερων..
    Μα με τουριστική που θα πάτε δεν μπορείτε να εργαστείτε.
    Και εφόσον φτάσετε και μέχρι να μπορέσετε να εργαστείτε πρέπει να έχετε τα απαραίτητα χρήματα για να συντηρηθείτε. Ακόμα θα πρέπει να έχετε ενα σωρό χαρτιά κοντά για να κάνετε την βίζα σας απο εδώ και πρέπει να ξέρετε ποιά βίζα θα αιτηθείτε για να ξέρετε και ποιά χαρτιά θα πάρετε μαζί σας.
    Δεν είναι καλή ιδέα μάλον έτσι όπως το έχετε σκεφτεί. Μπορεί να πιάνει σε χώρες σαν την Ελλάδα αλλά εδώ θα μπλέξετε και δεν θα καταφέρετε τελικά να πετύχετε το σκοπό της μόνιμης βίζας.

Επίσης ο τρίτος δεν μας είπες τι επάγγελμα κάνει.

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XV)
    Από Agoriani in forum Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 184
    Τελευταίο Μήνυμα: 30.01.2012, 00:04
  2. Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (X)
    Από Nikos Mech Eng in forum Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 148
    Τελευταίο Μήνυμα: 25.09.2011, 17:40
  3. Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (IX)
    Από elbag in forum Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 137
    Τελευταίο Μήνυμα: 06.09.2011, 13:16
  4. Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (V)
    Από corinos in forum Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 121
    Τελευταίο Μήνυμα: 23.05.2011, 13:17
  5. Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (ΙV)
    Από Agoriani in forum Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 171
    Τελευταίο Μήνυμα: 09.03.2011, 12:51

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like