Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (ΙΙΙ)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    ΣΕ ΠΟΣΑ ΑΤΟΜΑ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΜΙΑ ΑΥΣΤΡΑΛΕΖΑ?

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..ΕΧΩ ΜΙΑ ΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΥΣΡΑΛΙΑ ΕΙΜΑΣΤΕ 2 ΑΔΕΛΦΕΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΤΡΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΗΤΕΡΕΣ ΜΑΣ.ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΜΟΝΙΜΑ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΡΟΣΚΑΛΕΣΕΙ ΟΛΟΥΣ?ΚΑΙ ΑΝ ΟΧΙ ΜΕΧΡΙ ΠΟΣΑ ΑΤΟΜΑ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ?ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ..

    Comment


      #32
      ΣΕ ΠΟΣΑ ΑΤΟΜΑ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΜΙΑ ΑΥΣΤΡΑΛΕΖΑ?

      ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΕΧΩ ΜΙΑ ΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΥΣΡΑΛΙΑ ΠΟΣΑ ΑΤΟΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΚΑΛΕΣΕΙ?

      Comment


        #33
        Originally posted by ΠΟΠΗ View Post
        ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΕΧΩ ΜΙΑ ΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΥΣΡΑΛΙΑ ΠΟΣΑ ΑΤΟΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΚΑΛΕΣΕΙ?
        Γεια σου ΠΟΠΗ
        Για να σε προσκαλέσει κάποιος από Αυστραλία νομίζω, ότι θα πρέπει να αποδείξει, ότι μπορεί να σε φροντίζει για όσο χρόνο σε κάλεσε, εγώ που ρώτησα ένα φίλο μου στη Αυστραλία μου είπε για 800 ευρώ το άτομο ανά μήνα περίπου, και πρέπει να υπάρχουν σε τράπεζα αυτά τα λεφτά, αυτό που σου λέω δεν είναι 100% σίγουρο.

        Ας μας το διευκρινίσει κάποιος άλλος εδώ μέσα που είναι πιο σίγουρος

        Comment


          #34
          ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΛΗ ΑΓΟΡΙΑΝΗ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ.ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΣΟΥ ΗΤΝ ΕΥΚΟΛΟ ΑΓΟΡΙΑΝΗ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ?ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΑ ΑΤΟΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΚΑΛΕΣΕΙ ΜΙΑ ΑΥΣΤΡΑΛΕΖΑ?ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΛΗ...........

          Comment


            #35
            Originally posted by ΠΟΠΗ View Post
            ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΛΗ ΑΓΟΡΙΑΝΗ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ.ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΣΟΥ ΗΤΝ ΕΥΚΟΛΟ ΑΓΟΡΙΑΝΗ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ?ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΑ ΑΤΟΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΚΑΛΕΣΕΙ ΜΙΑ ΑΥΣΤΡΑΛΕΖΑ?ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΛΗ...........
            Όταν κάποιος από την Αυστραλία προσκαλεί κάποιον για μετανάστευση δεσμέυεται ουσιαστικα οτι θα του παρέχει αν χρειαστεί στέγη ή οικονομική βοήθεια, childcare και οτι αλλη υποστήριξη χρειαστεί για τα πρώτα 2 χρόνια. Προφανώς η οικονομικη, και οικογενειακή κατάσταση του σπόνσορα θα πρέπει να αποδεικνύουν οτι μπορεί να ανταπεξέλθει σε αυτή τη δέσμευση. Μπορέι μια πρόσκληση να αφορά μια ολόκληρη οικογένεια ή ενα άτομο ξεχωριστά.

            Ελπίζω να βοηθησα...
            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

            Comment


              #36
              Αγόριαννη, ξέρεις αν στην Skill Matching Database συμπεριλαμβάνεται μόνο ο main applicant ή και ο secondary?Έχει μπει η γυναικα μου αλλα εγώ δεν φαινομαι ακομα, ουτε φυσικα μου εχει ερθει κανενα email σχετικα με αυτο. Μου κανει εντύπωση γιατι κατα τη διαρκεια της αιτησης ζήτησε και έβαλα και τα δικα μου qualifications για να δημοσιευτουν στην database.
              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

              Comment


                #37
                ΟΚ

                ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ?ΕΧΩ ΜΙΑ ΘΕΙΑ ΠΟΥ ΦΕΥΓΕΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΜΗΝΑ ΓΙΑ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ.ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΗΡΘΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΝΑ ΞΑΝΑΦΥΓΕΙ..ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ?

                Comment


                  #38
                  Originally posted by ΠΟΠΗ
                  ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΛΗ ΑΓΟΡΙΑΝΝΗ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΧΡΙΣΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΓΟΡΙΑΝΝΗ...ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΠΟΣΑ ΑΤΟΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΚΑΛΕΣΕΙ ΜΙΑ ΑΥΣΤΡΑΛΕΖΑ?ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΥΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΥ..
                  Πόπη έναν μπορεί να προσκαλέσει αλλά εκείνος ο ενας μπορεί να έχει και άλλους στην αίτησή του.
                  Θα κοιτάξω να βρώ το fact sheet που το έγραφε αυτό και θα στο δείξω.
                  Υπομονή και επιμονή patriotes.

                  Comment


                    #39
                    ΑΓΟΡΙΑΝΝΗ

                    ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΛΥ ΑΓΟΡΙΑΝΝΗ ΜΟΥ....ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ?Η ΘΕΙΑ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΜΗΝΕΣ ΗΡΘΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΣΤΡΑΛΕΖΙΚΗ ΥΠΙΚΟΤΗΤΑ.ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΝΕΙΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΚΑΛΕΣΕΙ ΑΤΟΜΑ?ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΛΥ.

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by ΠΟΠΗ View Post
                      ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΛΥ ΑΓΟΡΙΑΝΝΗ ΜΟΥ....ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ?Η ΘΕΙΑ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΜΗΝΕΣ ΗΡΘΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΣΤΡΑΛΕΖΙΚΗ ΥΠΙΚΟΤΗΤΑ.ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΝΕΙΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΚΑΛΕΣΕΙ ΑΤΟΜΑ?ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΛΥ.
                      Επίσης και για αυτό θα βρώ το fact sheet και θα στο δείξω γιατι δεν θυμάμαι αυτή την λεπτομέρεια.
                      Υπομονή και επιμονή patriotes.

                      Comment


                        #41
                        Job Wanted (invitation)

                        geia xara, edw kai 2weeks eimai Melbourne, me tourist visa..

                        afoy rwthsa/epsaksa , telika brhka oti prepei na brw kapoion gia na moy 'kanei' to subclass 457 kai ola einai ok, me ~ $1500 (den xreiazetai na gyrisw pisw kan)

                        to 8ema moy einai twra, h doyleia, psaxnw psaxnw kai den briskw (prosoxh, to epaggelma prepei na einai sthn lista me ta skilled occupations)

                        eimai software developer exw milhsei me job agents kai moy len , oti den yparxei periptwsh na mporesw na brw doyleia mesw aytwn (logo ths tourist visa), dioti ola ta sites exoyn adverts apo agents only. Oso kai na toys lew gia to 457 , den ypokiptoyn...


                        sas grafw edw , mhnpws tyxwn exete kati ypopsin sas, se ayto to occupation einai se otidhpote allo! den paei allo.. prepei piasw doyleia.


                        Doyleies me black money plenty but i have to find a real one...


                        Comment


                          #42
                          Originally posted by ZAKARI View Post
                          geia xara, edw kai 2weeks eimai Melbourne, me tourist visa..

                          afoy rwthsa/epsaksa , telika brhka oti prepei na brw kapoion gia na moy 'kanei' to subclass 457 kai ola einai ok, me ~ $1500 (den xreiazetai na gyrisw pisw kan)

                          to 8ema moy einai twra, h doyleia, psaxnw psaxnw kai den briskw (prosoxh, to epaggelma prepei na einai sthn lista me ta skilled occupations)

                          eimai software developer exw milhsei me job agents kai moy len , oti den yparxei periptwsh na mporesw na brw doyleia mesw aytwn (logo ths tourist visa), dioti ola ta sites exoyn adverts apo agents only. Oso kai na toys lew gia to 457 , den ypokiptoyn...


                          sas grafw edw , mhnpws tyxwn exete kati ypopsin sas, se ayto to occupation einai se otidhpote allo! den paei allo.. prepei piasw doyleia.


                          Doyleies me black money plenty but i have to find a real one...


                          Πρώτα απο όλα να πούμε οτι το 457 είναι η : Subclass 457 – Business (Long Stay) visa – Standard Business Sponsorship

                          Μετά να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου, δεν έχεις αναγνωρίσει το επάγγελμα προφανός, εδώ μέσω της σχετικής αρχής ή το έχεις αναγνωρίσει. Μάλον χρειάζετε να το αναγνωρίσεις ή δεν χρειάζετε?
                          Απο μια ματιά που έριξα στην 457, είδα πολλές λεπτομέρειες μια για τον εργοδότη μια για τον εργαζόμενο. Ακρη σε όλο αυτό το θέμα θα βγάλεις μέσω κάποιου πράκτορα μετανάστευσης;

                          Στην συνέχεια να εκθέσω με αφορμή το δικό σου post μερικές σκέψεις.
                          Εαν υποθέσουμε οτι αποφασίζεις να εργαστείς μαύρα μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία της βίζα; σου, λόγω του οτι απλά ζητάς να βγάλεις τα προς το ζείν. Στο μεταξύ όμως σε κάνουν με κάποιο τρόπο τσακωτό και αυτομάτος χάνεις όλο το λαμπρό μέλον που ονειρευόσουν εδώ στην Αυστραλία γιατι σε ξαναστέλνουν πίσω και έχεις πλέον και φάκελο με παρατυπίες για να σε θυμούνται.
                          Εσύ προσπαθούσες να κάνεις το καλύτερο δυνατό και το σύστημα σε οδήγησε να παρατυπήσεις.
                          Αν υπήρχε η δυνατότητα να σε βοηθήσει κάποιος μέχρι να βγεί η βίζα σου, να σου προσφέρει πολύ φθινό σπίτι να μείνεις, και αποτελούσε τον συνδετικό κρίκο μεταξύ εσένα σαν Έλληνα μετανάστη με ειδικότητα και των εργοδοτών Αυστραλών και Ελλήνων που να ζητάνε την δική σου ειδικότητα, δεν θα τα κατάφερνες και δεν θα ήσουν αιωνίως ευγνώμων για τον ευεργέτη σου αυτό;

                          Ερώτηση: ΠΟΥ είναι η περίφημη Ελληνική παροικία? Τι εννούμε όταν λέμε οτι υπάρχουν μετά την Αθήνα συγκεντρωμένοι περισσότεροι Έλληνες στην Μελβούρνη παρά σε κάποια Ελληνική πόλη; Μήπως να είναι τάχα η παρέλαση με τους τσολιάδες; Μήπως να είναι η grrektown; Μήπως να είναι το σουβλάκι και ο φραπές να μην μας λύψει;
                          Να το πω διαφορετικά: ΑΝ τόσα χρόνια ΔΕΝ έχει δημιουργηθεί ενα κέντρο βοήθειας για τους επαναπατριζώμενους Έλληνες που αντιμετωπίζουν προβλήματα που σχεδόν όλοι όσοι είναι εδώ τα αντιμετώπισαν και τα ξέρουν, ΜΗΠΩΣ είναι η ώρα και με την ευκαιρία του νέου μεταναστευτικού κύματος που έρχετε ΝΑ γίνει;
                          Εκείνη την λέξη που είπε ο Σαββόπουλος πριν χρόνια, μόλις ξύρισε το μουστάκι και τα μούσια, την είχε φιλοσοφίσει. Και ας την πήρε πίσω μετά. Έμεινε μέσα μας να μας στοιχειώνει.
                          Υπομονή και επιμονή patriotes.

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by Agoriani View Post
                            Πρώτα απο όλα να πούμε οτι το 457 είναι η : Subclass 457 – Business (Long Stay) visa – Standard Business Sponsorship

                            Στην συνέχεια να εκθέσω με αφορμή το δικό σου post μερικές σκέψεις.
                            Εαν υποθέσουμε οτι αποφασίζεις να εργαστείς μαύρα μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία της βίζα; σου, λόγω του οτι απλά ζητάς να βγάλεις τα προς το ζείν. Στο μεταξύ όμως σε κάνουν με κάποιο τρόπο τσακωτό και αυτομάτος χάνεις όλο το λαμπρό μέλον που ονειρευόσουν εδώ στην Αυστραλία γιατι σε ξαναστέλνουν πίσω και έχεις πλέον και φάκελο με παρατυπίες για να σε θυμούνται.
                            Εσύ προσπαθούσες να κάνεις το καλύτερο δυνατό και το σύστημα σε οδήγησε να παρατυπήσεις.
                            Αν υπήρχε η δυνατότητα να σε βοηθήσει κάποιος μέχρι να βγεί η βίζα σου, να σου προσφέρει πολύ φθινό σπίτι να μείνεις, και αποτελούσε τον συνδετικό κρίκο μεταξύ εσένα σαν Έλληνα μετανάστη με ειδικότητα και των εργοδοτών Αυστραλών και Ελλήνων που να ζητάνε την δική σου ειδικότητα, δεν θα τα κατάφερνες και δεν θα ήσουν αιωνίως ευγνώμων για τον ευεργέτη σου αυτό;

                            Ερώτηση: ΠΟΥ είναι η περίφημη Ελληνική παροικία? Τι εννούμε όταν λέμε οτι υπάρχουν μετά την Αθήνα συγκεντρωμένοι περισσότεροι Έλληνες στην Μελβούρνη παρά σε κάποια Ελληνική πόλη; Μήπως να είναι τάχα η παρέλαση με τους τσολιάδες; Μήπως να είναι η grrektown; Μήπως να είναι το σουβλάκι και ο φραπές να μην μας λύψει;
                            Να το πω διαφορετικά: ΑΝ τόσα χρόνια ΔΕΝ έχει δημιουργηθεί ενα κέντρο βοήθειας για τους επαναπατριζώμενους Έλληνες που αντιμετωπίζουν προβλήματα που σχεδόν όλοι όσοι είναι εδώ τα αντιμετώπισαν και τα ξέρουν, ΜΗΠΩΣ είναι η ώρα και με την ευκαιρία του νέου μεταναστευτικού κύματος που έρχετε ΝΑ γίνει;
                            Εκείνη την λέξη που είπε ο Σαββόπουλος πριν χρόνια, μόλις ξύρισε το μουστάκι και τα μούσια, την είχε φιλοσοφίσει. Και ας την πήρε πίσω μετά. Έμεινε μέσα μας να μας στοιχειώνει.
                            Πολύ σωστή η παρατήρηση που κάνεις Agoriani.
                            Το πρόβλημα που αντιμετωπίζει ο ZAKARI είναι το πρόβλημα που απασχολεί ΟΛΟΥΣ τους Έλληνες που θέλουν να έρθουν κάτω για να ψάξουν να βρούν δουλειά.
                            Για όσους έχουν στην Αυστραλία κάποιο συγγενή-θείο-θεία κτλ, τα πράγματα είναι μεν ευκολότερα, αλλά έχουν και περιορισμούς. Πόσο πια να σε φιλοξενήσουν και οι συγγενείς? Δεν γίνεται επ'αόριστον, καταλαβαίνετε... :confused:
                            Από την άλλη υπάρχουν και οι λιγότερο τυχεροί που δεν έχουν κάποιο συγγενή, οπότε τα πράγματα είναι ακόμη πιο πολύ πιεσμένα χρονικά και οικονομικά...
                            Η ελληνική παροικία θα πρέπει να κάνει κάτι γι'αυτο... και ειδικά την περίοδο αυτή που η Ελλάδα περνά μαύρες ώρες... (Συγνώμη που τα δραματοποιώ άλλα, έτσι είναι τα πράγματα...)

                            Διαβάζοντας το παραπάνω θέμα που άνοιξε ο ZAKARI και σχολίασε και ο Agoriani, μου ήρθε στο μυαλό ένα ντοκιμαντέρ που είχα δει πριν από κάποια χρόνια στη ΕΤ3, σχετικά με την ορθόδοξη κοινότητα της Βοστώνης. Όπως γνωρίζουμε όλοι μας, πολλοί Έλληνες καταφεύγουν στα Νοσηλευτικά κέντρα των ΗΠΑ, και συγκεκριμένα στα περίφημα Νοσηλευτικά κέντρα της Βοστώνης για ιατρικές επεμβάσεις κτλ. Η ορθόδοξη ελληνική κοινότητα, με την βοήθεια ελλήνων εθελοντών, δημιουργησε ενα κέντρο φιλοξενίας (σαν ξενοδοχείο) για τους συγγενείς των αρρώστων, προκειμένου έτσι να μπορέσουν να ανταπεξέλθουν στο δυσβάσταχτο οικονομικό κόστος του ξενοδοχείου. Η φιλοξενία για τους στενούς συγγενείς είναι φυσικά δωρεάν, μαζί και το φαγητό εάν δεν κάνω λάθος. Γνωρίζετε φυσικά ότι πολλοί είναι αναγκασμένοι να παραμέινουν για πολλούς μήνες μαζί με τους αρρώστους, αν πρόκειται για κάποιο σημαντικό πρόβλημα υγείας, οπότε η πρωτοβουλία της εκκλησίας για δωρεάν φιλοξενία είναι μία σανίδα σωτηρίας. Η ελληνική φιλοξενία ξεδιπλώνεται και αποκαλύπτει όλο της το μεγαλείο. Αποδεικνύει ότι οι Έλληνες όταν θέλουμε, μπορούμε να στηρίξουμε ο ένας τον άλλον και να βρούμε λύση.

                            Κάτι αντίστοιχο περιμένουμε να δούμε από την Ελληνική παροικία Μελβούρνης, Σϊδνευ, Περθ, Αδελαίδας, Μπρισμπειν κτλ...
                            Η Ορθόδοξη εκκλησία της Αυστραλιανής ομογένειας είναι παρα μα πάρα πολύ ισχυρή, και ο λόγος της περνάει, και έχει ιδιαίτερη βαρύτητα. Όπως είπε χαρακτηριστικά ένας φίλος Ελληνοαυστραλός, ο οποίος έφυγε από εκεί και ήρθε να ζήσει εδώ, ο πιο εύκολος τρόπος να μεταναστεύσεις είναι να είσαι ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΑΠΑΣ! ΑΝ δεν κάνω λάθος, δεν απαιτείται να ξέρει ο υποψήφιος αγγλικά, βασική προυπόθεση είναι να γνωρίζει καλά την ελληνική γλώσσα! (οι άντρες τρεχάτε να γίνετε διάκοι!-οι γυναίκες κάτι θα άλλο θα βρούμε!) να γελάσουμε και λιγάκι αλλιώς δεν βγαίνει...

                            Αν λοιπόν γνωρίζετε κάτι σχετικό με την βοήθεια που μπορεί να προσφέρει η Ελληνο-ορθόδοξη εκκλησία, αλλά και άλλες ελληνικές ενώσεις, σε έλληνες μετανάστες που ψάχνουν εργασία εκεί, μπορεί το forum αυτό να γίνει ένας δίαυλος επικοινωνίας των Ελλήνων, κατοίκων της Ελλάδας, με ελληνικούς φορείς εκεί.
                            Για παράδειγμα η θεία μου στην Μελβούρνη μου αναφέρει συνεχώς για την Australian-Greek Wellfare Society: http://www.agws.com.au/ (εκεί που λέει services μπορούμε να παρακαλέσουμε για μία μικρή επέκταση των δραστηριοτήτων π.χ. immigration services, για στήριξη υλική, ψυχολογική κτλ σε έλληνες μετανάστες)

                            Agoriani αν μπορείς δημιούργησε ένα νέο θέμα με αντίστοιχο τίτλο, προκειμένου να ξεκινήσει μία σχετική συζήτηση...

                            Comment


                              #44
                              Μετά να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου, δεν έχεις αναγνωρίσει το επάγγελμα προφανός, εδώ μέσω της σχετικής αρχής ή το έχεις αναγνωρίσει. Μάλον χρειάζετε να το αναγνωρίσεις ή δεν χρειάζετε?
                              Απο μια ματιά που έριξα στην 457, είδα πολλές λεπτομέρειες μια για τον εργοδότη μια για τον εργαζόμενο. Ακρη σε όλο αυτό το θέμα θα βγάλεις μέσω κάποιου πράκτορα μετανάστευσης;
                              Exw milhsei hdh me migration agent, h timh poy exw anaferei anw8en einai plafon. Apla gia to 457 subclass prepei na eisai sta skilled occupations tipota allo. Dineis ta lefta kai perneis 4year resident. Egw proswpika exw to diploma metafrasmeno apo to Ypoyrgeio sthn Ellada , alla oso kai ean exw milhsei me ton agent den moy exei pei oti xreiazetai, se erwthsh moy gia ayto h apanthsh htan 'ama 3ereis thn doyleia mhn anhsyxeis'

                              Εαν υποθέσουμε οτι αποφασίζεις να εργαστείς μαύρα μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία της βίζα; σου, λόγω του οτι απλά ζητάς να βγάλεις τα προς το ζείν. Στο μεταξύ όμως σε κάνουν με κάποιο τρόπο τσακωτό και αυτομάτος χάνεις όλο το λαμπρό μέλον που ονειρευόσουν εδώ στην Αυστραλία γιατι σε ξαναστέλνουν πίσω και έχεις πλέον και φάκελο με παρατυπίες για να σε θυμούνται.
                              Apo oti exw rwthsei polla magazia, den yparxei yphresia na kanei NTOY sta magazia (like SDOE). Exw milhsei me an8rwpoys poy exoyn 30xronia magazi, moy eipan 'tipota kai pote den exw akoysei' . H alh8eia einai oti NAI ama tyxwn ginei ayto 'σε κάνουν με κάποιο τρόπο τσακωτό' tote klafta.. :(

                              Το πρόβλημα που αντιμετωπίζει ο ZAKARI είναι το πρόβλημα που απασχολεί ΟΛΟΥΣ τους Έλληνες που θέλουν να έρθουν κάτω για να ψάξουν να βρούν δουλειά.
                              Osoi einai se ayta ta occupations :
                              -Heavy Equipment Mechanics
                              -Welders
                              -Constructor
                              -Panel Beaters
                              -Fitters
                              -Metal Fabricators
                              -Boilermakers
                              -Vehicle Painters
                              -Motor Mechanics
                              -Diesel Mechanics
                              -Builder

                              see full list @:
                              Code:
                              http://www.aussievisas.com.au/migrate-to-australia-visa.htm
                              or
                              http://www.wrs-international.com/index.php?id=142
                              or
                              http://www.ozvisa.com/skilled/sol_trades_persons.htm
                              WARNING these are 3rd party sites, dont send them money!


                              Yparxei agent (ton plhrwneis, -> edw einai official registered)
                              Code:
                              http://www.mara.gov.au/
                              poy sas briskei doyleia, edw sthn Australia, kai sas kanei kai to subclass 457 (dioti ta epaggelmata ayta einai sthn lista me ta skilled)

                              ΑΝ τόσα χρόνια ΔΕΝ έχει δημιουργηθεί ενα κέντρο βοήθειας για τους επαναπατριζώμενους Έλληνες που αντιμετωπίζουν προβλήματα που σχεδόν όλοι όσοι είναι εδώ τα αντιμετώπισαν και τα ξέρουν, ΜΗΠΩΣ είναι η ώρα και με την ευκαιρία του νέου μεταναστευτικού κύματος που έρχετε ΝΑ γίνει;
                              Ennoeite prepei na ginei (kai pistepse me, den xreiazetai grafeio kan), egw opws eipa eimai edw 2-2.5weeks ,yparxoyn polloi ellhnes epixeirhmaties sta skilled occuppations to 8ema einai, kapoios na toys kataxwhsh se ena online database system (web page) wste oi GREEK citizens na mporoyn na er8oyn se epafh me GREEK erdogotes den einai tpt dyskolo.

                              Comment


                                #45
                                μετανάστευση στην αυστραλία

                                για σας πρώτη φορά γράφω εδώ και θάθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις. ειμε αυστραλός ήπικουος και η γυνεκα μου ελληνίδα ζούμε στην ελλάδα τώρα και θέλουμε να φύγουμε για αυστραλία επιγοντος. εινε καλύτερα να της βγάλο μια τουριστική βίζα και να φτιάξω τα χαρτιά της στη αυστραλία?η να ξεκινήσω της διαδικασίες από εδώ ??γιατη βλέπω αν τα στείλουμε τα χαρτιά στη γερμανία θα αργισουνε πόλη .ευχαριστώ αν μπορεί καπιος να με βοηθήσει και αν ξέρει καπιος καπιον στην ελλάδα που μπορεί να με βοηθειση

                                Comment

                                Working...
                                X