Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (ΙΙΙ)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Sorry για την καθυστέρηση αλλα οι ρυθμοι εδώ ειναι λίγο ζόρικοι! Οι εντυπώσεις απο τη Μελβούρνη είναι οι καλύτερες! Πέρα από το οτι ειναι ενα μερος που έχει δουλειες και ευκαιρίες θεωρώ οτι ειναι ένας ιδανικός τόπος για να ζήσεις και να μεγαλώσεις τα παιδιά σου. Ειναι ο συνδυασμος του να ζεις σε μεγαλη πολη, να τα έχεις όλα στα πόδια σου και απο την άλλη να ζεις μεσα στο πράσινο και τη φύση, σαν να εισαι σε χωριό. Βλέπεις πραγματα που στην Ελλάδα χρειάζεται να ταξιδέψεις 2-3 ώρες για να τα έχεις και αν τα υπάρχουν (μιλάω για χώρους πρασινου κλπ). Υπάρχει τάξη και καθαριότητα παντου. Γενικά ειναι ένα καλοσχεδιασμένο σύστημα που απλώς κυλάει ομαλά. Ελπίζω να μην είμαι υπερβολικος αλλα κάπως έτσι έχουν τα πράγματα.

    Υ.Γ. Έτυχε να πάω σε ένα δημόσιο νοσοκομείο και είδα πως έχει η κατάσταση. Το καλύτερο ιδιωτικό μας συγκρίνεται με το χειρότερο δημόσιο τους.
    Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

    Comment


      #17
      Originally posted by konstantinos1 View Post
      γεια και χαρά σε ολους!

      στο thread "Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση για Αυστραλία (ΙΙ)" είχα γραψει σχετικά με την αναγνώριση του πτυχίου ΤΕΙ τεχνολογιας γεωπονίας αλλα εχει κλειδώσει πλέον οπότε συνεχίζω εδω!

      λοιπόν, στο http://www.immi.gov.au/asri/occupati...-scientist.htm που είναι το αντίστοιχο επάγγελμα εκει, λέει οτι θα πρεπει να ζητήσει κάποιος αναγνώριση απο την αρχή αναγνώρισης του επαγγελματος, το VETASSESS (http://www.vetassess.com.au/).

      εστειλα λοιπον e-mail στο VETASSESS και μου απαντησαν οτι μόνο οι αλλαδαποί οφείλουν να αναγνωρίσουν το επάγγελμα αυτό στην αυστραλία, εγώ επειδή είμαι αυστραλός υπηκοος δεν χρειαζεται να κανω αναγνωριση απο αυτούς αλλα απο το Overseas Qualification Unit.
      παραθέτω το e-mail:
      Dear Mr. ....,
      Thank you for your enquiry. It sounds like you need to contact the Overseas Qualification Unit so your qualification from Greece can be assessed at an Australian level. VETASSESS are in assessment for Migration purposes which you do not need as your already an Australian Citizen.
      Below are details for the OQU should you want to contact them:
      Overseas Qualifications Unit
      GPO Box 4509
      Melbourne Vic. 3001
      Telephone: 61 3 9208 3317, 1800 042 745
      Email: oqu@employment.vic.gov.au
      Website: Business Victoria
      I hope this information is of help to you. Please do not hesitate to contact us should you require any further information.
      Regards,

      στο Website του Overseas Qualification Unit λεει οτι για την αναγνώριση χρειάζονται τα παρακάτω:
      Documents to submit
      Along with the Confidential Client Registration Form (hyperlink), make sure you have the following documents to submit:
      1. Certified copies of your citizenship certificate or passport identifying page and visa to show you are permitted to live permanently in Victoria
      2. Certified copy of your transcript of subjects (mark sheet)
      3. Certified copies of translations of your degree/diploma certificate and transcript of subjects into English if not already in English
      4. Certified copy showing evidence of a name change (if applicable) i.e. marriage certificate
      Indian passport holders are also required to show the last page of your passport
      Microsoft Word Document
      επειτα, έστειλα e-mail στο Overseas Qualification Unit και ουσιαστικά δεν μου απάντησαν αν οντως είναι το αρμόδιο οργανο αναγνώρισης και με παραπέμπουν στο website τους. πάντως αναφέρουν οτι παιρνει 6 βδομάδες η διαδικασία αναγνωρισης και ειναι δωρεάν. απο τα δικαιολογητικά που ζητανε στο website τους πάντως προκύπτει οτι δεν χρειάζεται ουτε το πιστοποιητικο γνωσης αγγλικών!
      παραθέτω το e-mail:
      Dear Konstantinos,
      Thank you for your email. Please refer to our website www.workforce.vic.gov.au/oqu for eligibility, the list of documents required for assessment and the application form. All documents need to be certified by a justice of the peace and posted by mail. We are currently not making any appointments.
      Please be advised that our current processing time for qualifications assessments is approximately 6 weeks and is free of charge.
      To obtain information about occupations, employment and/or industry seminars in Victoria, please visit the following websites:


      Kind regards,
      Information Officer
      Overseas Qualifications Unit

      Ειχα στειλει και εγω σε αυτους τα δικαιολογητικά αλλά μου απάντησαν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι αν δεν είμαι μόνιμος κάτοικος Victorias. Εγώ είμαι Ελλάδα ακόμα. Και ότι η αναγνώριση ισχύει μόνο για την Victoria.

      Comment


        #18
        Originally posted by panos1966 View Post
        Ειχα στειλει και εγω σε αυτους τα δικαιολογητικά αλλά μου απάντησαν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι αν δεν είμαι μόνιμος κάτοικος Victorias. Εγώ είμαι Ελλάδα ακόμα. Και ότι η αναγνώριση ισχύει μόνο για την Victoria.
        ναι, ειναι για υπηκοους και για την πολιτεια της βικτωρια μονο αφου μενεις εκει.

        ομως ειναι καλή περίπτωση γιατι μπορεις οταν πας να κανεις την αιτηση που ειναι και μαλιστα δωρεαν και δεν απαιτει αγγλικα!

        αν ενδιαφερεσαι για αλλη πολιτεία βρες την αντιστοιχη υπηρεσια της πολιτειας σου!
        Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

        Comment


          #19
          Originally posted by konstantinos1 View Post
          ναι, ειναι για υπηκοους και για την πολιτεια της βικτωρια μονο αφου μενεις εκει.

          ομως ειναι καλή περίπτωση γιατι μπορεις οταν πας να κανεις την αιτηση που ειναι και μαλιστα δωρεαν και δεν απαιτει αγγλικα!

          αν ενδιαφερεσαι για αλλη πολιτεία βρες την αντιστοιχη υπηρεσια της πολιτειας σου!
          Πάντως είναι κάτι σχετικά εύκολο, τζάμπα και μπορείς να το κάνεις και από εκεί όταν αποφασίσεις σε ποια πολιτεία θέλεις να ζήσεις , γιατί εγλω είμαι ανάμεσα σε κανά 2 πολιτείες για εγκατάσταση όπότε δεν έχει νόημα να το κάνω αυτό τώρα από Ελλάδα. Σωστά?

          Comment


            #20
            ελπιδα για καλυτερη ζωη

            καλημερα απο την κρυα αθηνα agoriani η γυναικα μου ειναι τεχνολογος ακτινολογος με 10 χρονια υπηρεσια μηπως ξερεις να μας πεις εαν πρεπει να παω στα νοσοκομεια να ρωτησω εαν θελουν ατομα ? τωρα που θα ερθω μελβουρνη και γενικα που να παω να ρωτησω ?

            Comment


              #21
              Originally posted by Νικος69 View Post
              καλημερα απο την κρυα αθηνα agoriani η γυναικα μου ειναι τεχνολογος ακτινολογος με 10 χρονια υπηρεσια μηπως ξερεις να μας πεις εαν πρεπει να παω στα νοσοκομεια να ρωτησω εαν θελουν ατομα ? τωρα που θα ερθω μελβουρνη και γενικα που να παω να ρωτησω ?
              Κοιτά πρώτα στα ειδικά site ή υπηρεσίες που υπάρχουν και μετά κάνουν τα χαρτιά τους για την θέση που τους ενδιαφέρει.
              Κοίτα για δουλειές μόλις έρθεις στην Εφημερίδα του Σαββάτου, που είναι η μεγάλη, όπως οι Κυριακάτικες στην πατρίδα και όπωσδήποτε το http://www.jobsearch.gov.au/ και το http://www.deewr.gov.au/Employment/J...s/default.aspx που είναι όπως βλέπεις κρατικά και ενδεικτικά και το http://www.seek.com.au/ που είναι ιδιωτικό.
              Σημαντικό είναι να κοιτάξεις και μέσα απο τις ιστοσελίδες της ένωσης, σωματείου, αρχής αναγνώρισης του επαγγέλματος που σε ενδιαφέρει για πιο εξειδικευμένα εργαλεία αναζήτησης εργασίας μόνο για το επάγγελμα αυτό.
              Υπομονή και επιμονή patriotes.

              Comment


                #22
                Γεια σου Agoriani
                Διάβασα σχεδόν όλα τα post αλλά δεν βρήκα πουθενά την δικιά μου περίπτωση
                Είμαι ηλεκτρολόγος ΤΕΙ αλλά είμαι 45,5 χρονών, πια visa είναι καλήτερη για μένα

                Comment


                  #23
                  Originally posted by lift View Post
                  Γεια σου Agoriani
                  Διάβασα σχεδόν όλα τα post αλλά δεν βρήκα πουθενά την δικιά μου περίπτωση
                  Είμαι ηλεκτρολόγος ΤΕΙ αλλά είμαι 45,5 χρονών, πια visa είναι καλήτερη για μένα
                  Έκανα ενα post για όσους είναι πάνω απο 45 που είναι και το όριο για τις περισσότερες βίζες και εκεί θα προσπαθήσω να μαζέψω οτι πληροφορίες βρούμε για αυτό το θέμα.
                  Υπομονή και επιμονή patriotes.

                  Comment


                    #24
                    Agoriani καλησπέρα, τι εννοεις με τα ημερομηνία απάντησης και ημερομηνία αναγνώρισης? Ποια η διαφορά ουσιαστικα?
                    Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by leyteris77 View Post
                      Agoriani καλησπέρα, τι εννοεις με τα ημερομηνία απάντησης και ημερομηνία αναγνώρισης? Ποια η διαφορά ουσιαστικα?
                      Για βοήθησέ με λίγο περισσότερο γιατι δεν θυμάμαι για ποιό πράγμα αναφέρεσε.
                      Υπομονή και επιμονή patriotes.

                      Comment


                        #26
                        Αναφερομαι στο υπόμνημα για την αναγνώριση επαγγέλματος/προυπηρεσίας, που μου άφησες το σημείωμα να το κάνω copy-paste.

                        Ειμαι έτοιμος να υποβάλω online application για skilled sponsored visa subclass 176. Τις 2 φωτογραφίες διαβατηρίου που θέλουν πως τις στέλνω?Τις σκανάρω και αυτές, τις στέλνω ταχυδρομικά ή δεν τις θέλουν καθόλου? Επίσης το δικό μου διαβατήριο λήγει σε 1.5 χρόνο. Αυτοι όμως λένε να χρησιμοποιήσεις για τη βίζα το διαβατήριο με το οποιο θα ταξιδέψεις αν εγκριθει η βίζα και να ειναι σε ισχύ για τουλάχιστον 2 χρόνια. Η αστυνομία (τουλάχιστον στο επισημο site) λεει οτι μονο αν λήγει σε λιγοτερο απο 8 μηνες μπορεις να το ανανεώσεις!Τι νομίζεις οτι μπορώ να κάνω? Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα! Ευχαριστώ!

                        "Passport details

                        The passport you use should be the one you intend to use to travel to Australia if a visa is granted. This passport should be valid for at least two years.

                        This passport must be used to provide evidence of your identity when required as part of your application process. You and any accompanying family members on your passport will need to present this passport to the doctor when undertaking health examinations. Accompanying family members who are not on your passport will also need to provide their own passport.

                        You must provide certified copies, and translations where necessary, of the 'Personal Particulars' page of all your passport/s, and those of any accompanying family members. You should also include any stamps or authorisations amending passport details, such as passport validity extensions.

                        If you, or any family member, do not currently hold a passport, or need to renew a passport, please do so before lodging your application so the certified copies of the relevant pages can be included in your application."
                        Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                        Comment


                          #27
                          Τελικά τη βρήκα μόνος μου την απάντηση. Τα παραπάνω ειναι απλά μια σύσταση. Αυτό που τελικά λέει στην online application ειναι το εξης: "It is strongly recommended that the passport be valid for at least six months. "

                          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by leyteris77 View Post
                            Agoriani καλησπέρα, τι εννοεις με τα ημερομηνία απάντησης και ημερομηνία αναγνώρισης? Ποια η διαφορά ουσιαστικα?
                            Αναγνώριση πότε σου ολοκληρώθηκε η διαδικασία.
                            Απάντηση πότε σε ενημέρωσαν οτι έλαβαν τα δικαιολογητικά και άρχισαν την διαδικασία.
                            Υπομονή και επιμονή patriotes.

                            Comment


                              #29
                              γεια σας είμαστε 3 φίλοι 25-27-26 αντίστοιχα και αποφασίσουμε να αφήσουμε την ελλάδα και να μεταναστεύσουμε στην αυστραλία .. είμαστε όλοι απόφοιτοι τεε. ο σπύρος έχεις συγγενείς (brisbane) που θα μπορέσουν να μας κατευθύνουν τις πρώτες μέρες και να μας βοηθήσουν για δουλειά για να μπορέσουμε να βγάλουμε και βίζα κάποια στιγμή αφού έχουμε σκοπό να πάμε σαν τουρίστες με τρίμηνη αν δεν κάνω λάθος. θα ήθελα λίγο την γνώμη σας. ο alex είναι επαγγελματίας στις κατασκευές στεγών με κεραμίδια εγώ(πέτρος) 7 χροβια μηχανικός μοτοσικλέτας αλλα χωρίς την άδεια "ασκεσεος" επαγγέλματος. πείτε μας την γνώμη σας ευχαριστούμε εκ τον προτερων..

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by petros-spyros-alex View Post
                                γεια σας είμαστε 3 φίλοι 25-27-26 αντίστοιχα και αποφασίσουμε να αφήσουμε την ελλάδα και να μεταναστεύσουμε στην αυστραλία .. είμαστε όλοι απόφοιτοι τεε. ο σπύρος έχεις συγγενείς (brisbane) που θα μπορέσουν να μας κατευθύνουν τις πρώτες μέρες και να μας βοηθήσουν για δουλειά για να μπορέσουμε να βγάλουμε και βίζα κάποια στιγμή αφού έχουμε σκοπό να πάμε σαν τουρίστες με τρίμηνη αν δεν κάνω λάθος. θα ήθελα λίγο την γνώμη σας. ο alex είναι επαγγελματίας στις κατασκευές στεγών με κεραμίδια εγώ(πέτρος) 7 χροβια μηχανικός μοτοσικλέτας αλλα χωρίς την άδεια "ασκεσεος" επαγγέλματος. πείτε μας την γνώμη σας ευχαριστούμε εκ τον προτερων..
                                Μα με τουριστική που θα πάτε δεν μπορείτε να εργαστείτε.
                                Και εφόσον φτάσετε και μέχρι να μπορέσετε να εργαστείτε πρέπει να έχετε τα απαραίτητα χρήματα για να συντηρηθείτε. Ακόμα θα πρέπει να έχετε ενα σωρό χαρτιά κοντά για να κάνετε την βίζα σας απο εδώ και πρέπει να ξέρετε ποιά βίζα θα αιτηθείτε για να ξέρετε και ποιά χαρτιά θα πάρετε μαζί σας.
                                Δεν είναι καλή ιδέα μάλον έτσι όπως το έχετε σκεφτεί. Μπορεί να πιάνει σε χώρες σαν την Ελλάδα αλλά εδώ θα μπλέξετε και δεν θα καταφέρετε τελικά να πετύχετε το σκοπό της μόνιμης βίζας.

                                Επίσης ο τρίτος δεν μας είπες τι επάγγελμα κάνει.
                                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                                Comment

                                Working...
                                X