Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 69
    Για το επάγγελμα του μηχανικού (engineer) για να μπορείς να υπογράψεις δεν αρκεί η αναγνώριση άλλο αναγνωρισμένο και άλλο ισότιμο. Για να μπορείς να υπογράψεις σαν μηχανικός πρέπει να είσαι registered όπως άλλωστε ζητάνε και όλες οι αγγελίες που έχω δεί μέχρι τώρα και αυτό γίνεται μόνο μέσω engineers australia διαφορετικά με το άλλο απλά σου αναγνωρίζουν ότι έχεις τελειώσει ένα πανεπιστήμιο και τίποτα παραπάνω. Όπως και σε μας εδώ μπορεί να έχεις αναγνωρισμένο πτυχίο ή δίπλωμα μηχανικού αλλά την τελική απόφαση που σου δίνει την άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος σου την δίνει το ΤΕΕ. Τέλος πάντων θα δείξει. Πάντως και κάποια ξαδέλφη που έχω στην Αυστραλία και είναι Χημικός Μηχανικός έχει γραφτεί και αυτή στους Engineers Australia.

Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο demi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το επάγγελμα του μηχανικού (engineer) για να μπορείς να υπογράψεις δεν αρκεί η αναγνώριση άλλο αναγνωρισμένο και άλλο ισότιμο. Για να μπορείς να υπογράψεις σαν μηχανικός πρέπει να είσαι registered όπως άλλωστε ζητάνε και όλες οι αγγελίες που έχω δεί μέχρι τώρα και αυτό γίνεται μόνο μέσω engineers australia διαφορετικά με το άλλο απλά σου αναγνωρίζουν ότι έχεις τελειώσει ένα πανεπιστήμιο και τίποτα παραπάνω. Όπως και σε μας εδώ μπορεί να έχεις αναγνωρισμένο πτυχίο ή δίπλωμα μηχανικού αλλά την τελική απόφαση που σου δίνει την άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος σου την δίνει το ΤΕΕ. Τέλος πάντων θα δείξει. Πάντως και κάποια ξαδέλφη που έχω στην Αυστραλία και είναι Χημικός Μηχανικός έχει γραφτεί και αυτή στους Engineers Australia.
    Δηλ. δεν χρειάζεται καθόλου να αναγνωρίσεις τις σπουδές στην ΑΕΙ?
    Επαναλαμβάνω για όσους παρακολουθούν οτι ο Panos1966 και η demi είναι Αυστραλοί υπήκοοι και μπορούν να χρησιμοποιήσουν τις υπηρεσίες της ΑΕΙ.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Agoriani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλ. δεν χρειάζεται καθόλου να αναγνωρίσεις τις σπουδές στην ΑΕΙ?
    Επαναλαμβάνω για όσους παρακολουθούν οτι ο Panos1966 και η demi είναι Αυστραλοί υπήκοοι και μπορούν να χρησιμοποιήσουν τις υπηρεσίες της ΑΕΙ.
    Αγοριανή δεν ξέρω αν ισχύει για όλους τους μηχανικούς. Εγώ πάντως στην λίστα με τα επαγγέλματα στο επάγγελμα Mining and Mettalurgical Engineer έχει σαν αρχή αναγνώρισης και πιστοποίησης τους engineers australia και τους ausim που είναι η ένωση των μεταλλειολόγων - μεταλλουργών αλλά για να γραφτείς εκεί πρέπει να έχεις τελειώσει με το assesment από τους engineers australia. Επίσης και άλλες ειδικότητες μηχανικών που είδα όπως Chemical Engineer, Mechanical Engineer παντού αναφέρει το Engineers Australia. Τώρα αν ίσως κάποιος έχει περάσει τα πτυχία του από το ΑΕΙ στους Engineers Australia να κάνει την αίτηση που απαευθύνεται στα αναγνωρισμένα πτυχία από Αυστραλία , πράγμα που σημαίνει ότι δεν χρειάζεται να γράψει narratives για την εργασία του και τα έξοδα του Assesment είναι λιγότερα. Αν όμως τα αθροίσεις με τα έξοδα του ΑΕΙ έρχονται στον ίδιο παρανομαστή απλά ίσως γλιτώνεις μόνο τα narratives που απαιτεί το STAGE 1 ASSESMENT των engineers australia. Το σίγουρο είναι ότι μόνο το ΑΕΙ δεν φτάνει χρειάζεσαι και τους Engineers Australia οι οποίοι στην περίπτωση των μηχανικών υπερκαλύτουν το ΑΕΙ. Πάντως εγώ έχω στείλει τα χαρτιά και την αίτηση μόνο στους Engineers Australia. Ακόμα δεν έχω κάποια ειδοποίηση και μάλιστα τσεκάρωντας χτες και το λογριασμό μου δεν έχουν ακόμα τραβήξει ούτε τα fees του assesment. Οποιαδήποτε εξέλιξη υπάρξει θα ενημερώσω.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο panos1966 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσον αφορα την αναγνώριση απο αυτούς το έχουν κατατάξει σαν Bachelor Degree αλλά τι Bachelor των ΤΑFE ή των UNIVERCITY?
    Δεν το διευκρινίζουν αυτό στο έντυπο που μου έστειλαν, ας μου πει κάποιος αν γνωρίζει σχετικά.
    απο οτι έχω δεί, σαν πτυχία ανώτατης εκπαίδευσης υπάρχουν των πανεπιστήμια και διάφόρων άλλα ιδρύματων.
    Higher education or post-secondary education refers to a level of education that is provided at academies, universities, colleges, seminaries, institutes of technology, and certain other collegiate-level institutions, such as vocational schools, trade schools, and career colleges, that award academic degrees or professional certifications.
    το ζήτημα είναι αν όλα τους δίνουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα σε κάθε ειδικότητα ή αν υπάρχει περιορισμός όπως αυτός μεταξύ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ-ΤΕΙ στην ελλάδα.

απο οτι είδα τα TAFE είναι κατώτερα, δεν νομίζω να στο έχουν αναγνωρίσει σαν TAFE, αν και είναι λίγο μπερδεμένα τα πράγματα. http://en.wikipedia.org/wiki/TAFE
    Qualifications awarded by TAFE colleges

TAFE colleges generally award qualifications up to the level of advanced diploma, which is below that of Bachelor degree within the Australian Qualifications Framework.
    In many instances TAFE study can be used as partial credit towards Bachelor degree-level university programs.

From 2002 the TAFE education sector has been able to offer Bachelor degrees and post-graduate diploma courses to fill niche areas, particularly vocationally focused areas of study based on industry needs. As at June 2009 10 TAFE colleges (mainly in Victoria, but also Western Australia, ACT, and Queensland) now confer their own degree-level awards and post graduate diplomas, though not beyond the level of Bachelor degree; this practice is somewhat controversial due to the blurring of once clearly defined boundaries between sectors.[1][2]

Students who enroll in these undergraduate degree courses at TAFE are required to pay full fees and are not entitled to Commonwealth Government supported student fee loans. While Universities have the ability and power to design and offer their own degree courses, each TAFE degree course must be assessed and approved by the Higher Education Accreditation Committee (HEAC).[1]

TAFEs in some states can also teach senior high school qualifications, like the VCE and the Higher School Certificate. Some universities, e.g. Charles Darwin University and Royal Melbourne Institute of Technology, offer TAFE courses; these are funded by the local state and territory governments. Some High Schools also deliver courses developed and accredited by TAFEs.

Some private institutions also offer courses from TAFEs, however they more commonly offer other vocational education and training courses.

Note that many Australians refer to all sub-degree courses as 'TAFE' courses, no matter what institution creates or delivers the course. Before the 1990s, the TAFEs had a near monopoly in the sector. TAFE courses provide students an opportunity for certificate, diploma, and advanced diploma qualifications in a wide range of areas

Είμαι Διπλωματούχος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός, μέλος ΤΕΕ και προσπαθώ να μαζέψω τα απαραίτητα χαρτιά για την αναγνώριση του πτυχίου μου από τους Engineers Australia. Κινούμαι με βάση τον οδηγό: http://www.engineersaustralia.org.au...iteName=ieaust

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος συνάδερφος γνωρίζει το εξής:
    Η χώρα μας δεν περιλαμβάνεται στο Washington Accord που αφορά τους Engineers Professionals (βλέπε σελίδα 10 του οδηγού στο Link).
    Συνεπώς η αναγνώριση του πτυχίου μας γίνεται δια μέσου της οδού "Assesment of Non-Recognized Qualifications" (σελ 14 από τον οδηγό στο Link).

Αν ισχύουν τα παραπάνω, απ' ότι διαβάζω θα πάρει 16 εβδομάδες η διεκπεραίωση του αιτήματος και θα κοστίσει $500!

Μπορεί κάποιος συνάδερφος μηχανικός να μου επιβεβαιώσει τα παραπάνω?
    Πολλοί Μηχανικοί απ'όσο ξέρω θέλουν να προβούν στην συγκεκριμένη διαδικασία, οπότε το post αυτό μπορεί να μας βοηθήσει όλους και να λύσει τυχόν απορίες.

Ευχαριστώ και καλή τύχη και υπομονή σε όλους μας...

Θα μπορούσε ο administrator να βάλει το Post αυτό σαν υπόμνημα, ώστε να μπει πιο ψηλα και να είναι πιο ορατο?

Ευχαριστώ

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο maria12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι Διπλωματούχος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός, μέλος ΤΕΕ και προσπαθώ να μαζέψω τα απαραίτητα χαρτιά για την αναγνώριση του πτυχίου μου από τους Engineers Australia. Κινούμαι με βάση τον οδηγό: http://www.engineersaustralia.org.au...iteName=ieaust

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος συνάδερφος γνωρίζει το εξής:
    Η χώρα μας δεν περιλαμβάνεται στο Washington Accord που αφορά τους Engineers Professionals (βλέπε σελίδα 10 του οδηγού στο Link).
    Συνεπώς η αναγνώριση του πτυχίου μας γίνεται δια μέσου της οδού "Assesment of Non-Recognized Qualifications" (σελ 14 από τον οδηγό στο Link).

Αν ισχύουν τα παραπάνω, απ' ότι διαβάζω θα πάρει 16 εβδομάδες η διεκπεραίωση του αιτήματος και θα κοστίσει $500!

Μπορεί κάποιος συνάδερφος μηχανικός να μου επιβεβαιώσει τα παραπάνω?
    Πολλοί Μηχανικοί απ'όσο ξέρω θέλουν να προβούν στην συγκεκριμένη διαδικασία, οπότε το post αυτό μπορεί να μας βοηθήσει όλους και να λύσει τυχόν απορίες.

Ευχαριστώ και καλή τύχη και υπομονή σε όλους μας...
    Μαρία σου έχω απαντήσει και στο μήνυμα. Είναι ακριβώς έτσι όπως τα λές . Τα πανεπιστήμια της Ελλάδας πουθενά join the club λοιπόν ASSESMNT COMPETENCY STAGE 1 ( 3 NARRATINVES, 500AUD, μεταφράσεις όλων των τιτλών σπουδών , αναλυτικές βαθμολογίες, πτυχία, σεμινάρια , άλλα πιστοποιητικά στο Υπουργείο Εξωτερικών, εξαρτάται από τις σελίδες αλλά εμένα μου πήγαν περίπου 150ευρώ και να βάλεις και τα έξοδα να πάω στην Αθήνα γιατί είμαι από επαρχία υπολόγισε και θα δείς, σημειωτέον και πολύ σημαντικό χρει΄΄αζεσαι και πτυχίο IELTS στα αγγλικά πάνω από 6 με άριστα το 9 και αυτό βέβαια έχει άλλα έξοδα εγώ μέχρι στιγμής με όλα αυτά και κάποια μαθήματα αγγλικών για το ΙΕΛΤΣ έχω δώσει περίπου 2500ευρώ.
    ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟΦΑΣΗ ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΤΩ.

Ακριβώς όπως τα λέτε ειναι τα πράγματα. Και γώ έχω δώσει μέχρι στιγμής αυτό το ποσό περίπου. Όμως οι κόποι άρχισαν να ανταμοίβονται. Σήμερα ήρθε το πρώτο assessment της γυναίκας μου. Την αναγνώρισαν ώς Engineering Technologist (233914). Σε λίγο περιμένω και το δικό μου. Εμεις είμαστε μηχανικοί ΤΕΙ.

Να υπενθυμίσω οτι :

Υπάρχει το post αυτό που εκτός απο την δική μου μετανάστευση (Spouce-partnet visa), συμπεριλαμβάνει και την μετανάστευση φιλικού ζευγαριού που η κοπέλα είναι μηχανικός.
    Η υπόθεση βρίσκεται σε εξέλιξη και γράφω οτιδήποτε εχει γίνει και προσθέτω οτιδήποτε νεότερο με το που γίνεται.

Επίσης υπάρχει το post αυτό που είναι για τους χρόνους επεξεργασίας της αναγνώρισης πτυχίου ή προυπηρεσίας.

Ακόμη υπάρχει και το post αυτό για τους χρόνους επεξεργασίας των visas, όσων ολοκλήρωσαν την αναγνώριση πτυχίου-προυπηρεσίας και προχώρησαν παρακάτω.

Να τσεκάρετε τα post ακόμα και αν δεν εμφανίζουν οτι έχουν νέα μηνύματα γιατι πολλοί κάνουν επεξεργασία, πράτωντας σωστά, αλλά δεν φαίνεται οτι πρόσθεσαν κάτι νεότερο, χωρίς να μπείτε μέσα στο post και να διαβάσετε.

Μετά απο την παράκληση της Maria12, και μιας και οι μηχανικοί που εκδηλώνουν ενδιαφέρον είναι αρκετοί, φτιάχνω αυτό το post για να βρίσκει ο μελοντικός μετανάστης μηχανικός πληροφορίες απο συναδέλφους του που ήδη ξεκίνησαν την διαδικασία.
    Επειδή τα μηνύματα ταξινομούνται βάση ημερομηνίας, και θα ρίξω εδω μέσα μηνύματα και τις απαντήσεις τους που μπορεί να είναι διάσπαρτα σε άλλα post, αν και καινούργιο post θα γεμίσει γρήγορα και φαντάζομαι οτι θα πάμε σε Ι, ΙΙ, ΙΙΙ κ.τ.λ.
    Θερμή παράκληση απο τους μελοντικούς αναγνώστες να διαβάσουν όλα τα post και τις απαντήσεις τους εδώ, μετά τα υπόλοιπα και έπειτα να κάνουν τα δικά τους με τις δικές τους ερωτήσεις, αν και εφόσον είδαν οτι δεν καλύπτονται απο τα ήδη υπάρχοντα.
    Επίσης να χρησιμοποιούν την δυνατότητα αναζήτησης που υπάρχει ώστε να ψαρέψουν ενα θέμα σχετικό με αυτό που τους ενδιαφέρει πριν κάνουν δικό τους.

Υπενθυμίζω για όσους/ες ξεκίνησαν την διαδικασία αναγνώρισης να γράψουν για τους χρόνους επεξεργασίας στο αντίστοιχο post, όπως και όταν στείλουν για την σχετική βίζα αντίστοιχα.

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No5)
    Από Agoriani in forum Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ
    Απαντήσεις: 568
    Τελευταίο Μήνυμα: 05.02.2019, 23:21
  2. Για όσους είναι πάνω απο 45.
    Από Agoriani in forum Διάφορα Θέματα / Αρχείο παλαιών θεμάτων
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 19.06.2012, 00:34
  3. Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No4)
    Απαντήσεις: 100
    Τελευταίο Μήνυμα: 30.09.2011, 13:46
  4. Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No3)
    Από Μιχάλης in forum Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 03.06.2011, 18:44
  5. Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No2)
    Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο Μήνυμα: 07.03.2011, 16:38

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like