Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (Νο1)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Θα μπορούσε ο administrator να βάλει το Post αυτό σαν υπόμνημα, ώστε να μπει πιο ψηλα και να είναι πιο ορατο?

    Ευχαριστώ

    Comment


      #17
      Originally posted by maria12 View Post
      Είμαι Διπλωματούχος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός, μέλος ΤΕΕ και προσπαθώ να μαζέψω τα απαραίτητα χαρτιά για την αναγνώριση του πτυχίου μου από τους Engineers Australia. Κινούμαι με βάση τον οδηγό: http://www.engineersaustralia.org.au...iteName=ieaust

      Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος συνάδερφος γνωρίζει το εξής:
      Η χώρα μας δεν περιλαμβάνεται στο Washington Accord που αφορά τους Engineers Professionals (βλέπε σελίδα 10 του οδηγού στο Link).
      Συνεπώς η αναγνώριση του πτυχίου μας γίνεται δια μέσου της οδού "Assesment of Non-Recognized Qualifications" (σελ 14 από τον οδηγό στο Link).

      Αν ισχύουν τα παραπάνω, απ' ότι διαβάζω θα πάρει 16 εβδομάδες η διεκπεραίωση του αιτήματος και θα κοστίσει $500!

      Μπορεί κάποιος συνάδερφος μηχανικός να μου επιβεβαιώσει τα παραπάνω?
      Πολλοί Μηχανικοί απ'όσο ξέρω θέλουν να προβούν στην συγκεκριμένη διαδικασία, οπότε το post αυτό μπορεί να μας βοηθήσει όλους και να λύσει τυχόν απορίες.

      Ευχαριστώ και καλή τύχη και υπομονή σε όλους μας...
      Μαρία σου έχω απαντήσει και στο μήνυμα. Είναι ακριβώς έτσι όπως τα λές . Τα πανεπιστήμια της Ελλάδας πουθενά join the club λοιπόν ASSESMNT COMPETENCY STAGE 1 ( 3 NARRATINVES, 500AUD, μεταφράσεις όλων των τιτλών σπουδών , αναλυτικές βαθμολογίες, πτυχία, σεμινάρια , άλλα πιστοποιητικά στο Υπουργείο Εξωτερικών, εξαρτάται από τις σελίδες αλλά εμένα μου πήγαν περίπου 150ευρώ και να βάλεις και τα έξοδα να πάω στην Αθήνα γιατί είμαι από επαρχία υπολόγισε και θα δείς, σημειωτέον και πολύ σημαντικό χρει΄΄αζεσαι και πτυχίο IELTS στα αγγλικά πάνω από 6 με άριστα το 9 και αυτό βέβαια έχει άλλα έξοδα εγώ μέχρι στιγμής με όλα αυτά και κάποια μαθήματα αγγλικών για το ΙΕΛΤΣ έχω δώσει περίπου 2500ευρώ.
      ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟΦΑΣΗ ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΤΩ.

      Comment


        #18
        Ακριβώς όπως τα λέτε ειναι τα πράγματα. Και γώ έχω δώσει μέχρι στιγμής αυτό το ποσό περίπου. Όμως οι κόποι άρχισαν να ανταμοίβονται. Σήμερα ήρθε το πρώτο assessment της γυναίκας μου. Την αναγνώρισαν ώς Engineering Technologist (233914). Σε λίγο περιμένω και το δικό μου. Εμεις είμαστε μηχανικοί ΤΕΙ.
        Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

        Comment


          #19
          Να υπενθυμίσω οτι :

          Υπάρχει το post αυτό που εκτός απο την δική μου μετανάστευση (Spouce-partnet visa), συμπεριλαμβάνει και την μετανάστευση φιλικού ζευγαριού που η κοπέλα είναι μηχανικός.
          Η υπόθεση βρίσκεται σε εξέλιξη και γράφω οτιδήποτε εχει γίνει και προσθέτω οτιδήποτε νεότερο με το που γίνεται.

          Επίσης υπάρχει το post αυτό που είναι για τους χρόνους επεξεργασίας της αναγνώρισης πτυχίου ή προυπηρεσίας.

          Ακόμη υπάρχει και το post αυτό για τους χρόνους επεξεργασίας των visas, όσων ολοκλήρωσαν την αναγνώριση πτυχίου-προυπηρεσίας και προχώρησαν παρακάτω.

          Να τσεκάρετε τα post ακόμα και αν δεν εμφανίζουν οτι έχουν νέα μηνύματα γιατι πολλοί κάνουν επεξεργασία, πράτωντας σωστά, αλλά δεν φαίνεται οτι πρόσθεσαν κάτι νεότερο, χωρίς να μπείτε μέσα στο post και να διαβάσετε.
          Υπομονή και επιμονή patriotes.

          Comment


            #20
            Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ

            Μετά απο την παράκληση της Maria12, και μιας και οι μηχανικοί που εκδηλώνουν ενδιαφέρον είναι αρκετοί, φτιάχνω αυτό το post για να βρίσκει ο μελοντικός μετανάστης μηχανικός πληροφορίες απο συναδέλφους του που ήδη ξεκίνησαν την διαδικασία.
            Επειδή τα μηνύματα ταξινομούνται βάση ημερομηνίας, και θα ρίξω εδω μέσα μηνύματα και τις απαντήσεις τους που μπορεί να είναι διάσπαρτα σε άλλα post, αν και καινούργιο post θα γεμίσει γρήγορα και φαντάζομαι οτι θα πάμε σε Ι, ΙΙ, ΙΙΙ κ.τ.λ.
            Θερμή παράκληση απο τους μελοντικούς αναγνώστες να διαβάσουν όλα τα post και τις απαντήσεις τους εδώ, μετά τα υπόλοιπα και έπειτα να κάνουν τα δικά τους με τις δικές τους ερωτήσεις, αν και εφόσον είδαν οτι δεν καλύπτονται απο τα ήδη υπάρχοντα.
            Επίσης να χρησιμοποιούν την δυνατότητα αναζήτησης που υπάρχει ώστε να ψαρέψουν ενα θέμα σχετικό με αυτό που τους ενδιαφέρει πριν κάνουν δικό τους.

            Υπενθυμίζω για όσους/ες ξεκίνησαν την διαδικασία αναγνώρισης να γράψουν για τους χρόνους επεξεργασίας στο αντίστοιχο post, όπως και όταν στείλουν για την σχετική βίζα αντίστοιχα.
            Υπομονή και επιμονή patriotes.

            Comment


              #21
              Originally posted by demi View Post
              Πάντως είναι κάτι σχετικά εύκολο, τζάμπα και μπορείς να το κάνεις και από εκεί όταν αποφασίσεις σε ποια πολιτεία θέλεις να ζήσεις , γιατί εγλω είμαι ανάμεσα σε κανά 2 πολιτείες για εγκατάσταση όπότε δεν έχει νόημα να το κάνω αυτό τώρα από Ελλάδα. Σωστά?
              demi, γιατι θελεις να ζητήσεις αναγνώριση απο αυτούς εσυ? αν θυμάμαι καλά η ειδικότητά σου απαιτεί να εχεις αναγνώριση απο τους engineers australia, ετσι δεν είναι? ή πρεπει εκτός απο τους engineers australia να παρεις αναγνώριση και απο αυτους?
              Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

              Comment


                #22
                θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση κομβικής σημασίας, και παρακαλώ όποιος γνωρίζει να δώσει μία εμπεριστατωμένη απάντηση, διότι το συγκεκριμένο θέμα αφορά αρκετό κόσμο που θέλει να φύγει για Αυστραλία.

                Κάποιος δεν έχει Αυτραλιανή υπηκοότητα, ούτε έχει πρώτου βαθμού συγγενείς για να εξασφαλίσει -μέσω πρόσκλησης- νόμινη άδεια παραμονής. Αυτός λοιπόν επιθυμεί να μεταβεί στην "γείτονα" (ειρωνικά) χώρα προκειμένου να δοκιμαστεί στην αγορά εργασίας.

                1. Υπαρχει τρόπος ώστε, μέχρι να γίνει η αναγνώριση του πτυχίου του ενδιαφερόμενου μετανάστη, (λόγου χάρη Μηχανικού ΑΕΙ-ΤΕΙ, μιας και αφορά τη δική μου περίπτωση), να μπορέσει να μεταβεί στην χώρα με κάποια άλλου είδους βίζα (ένα είδος "bridging visa") και να εργαστεί ως ανειδίκευτος εργάτης, πωλητής, σερβιτόρος, ώστε να βγάζει τα προς το ζην? Και όλα αυτά μέχρι να μπορέσει να πάρει απάντηση από την αρχή αναγνώρισης του πτυχίου του, προκειμένου να μπορεί να εργαστεί με την βασική του ιδιότητα.
                Υπάρχει τέτοια βίζα?

                Με προυπόθεση το παραπάνω ερώτημα, ακολουθεί και το εξής.

                2.Έστω ότι υπάρχει τέτοια βίζα (την υποτιθέμενη "bridging" βίζα). Έχω ακούσει ότι στην Αυστραλία, άπαξ' και είσαι κάτι (π.χ. μηχανικός), δεν μπορείς να εργαστείς με άλλη ιδιότητα, (π.χ. υπάλληλος σε κατάστημα). Η βασική σου ιδιότητα σε περιορίζει στα στενά της πλαίσια? Θέτω το ερώτημα αυτό επειδή οι εμπειρίες μου είναι καθαρά εμπειρίες από τον Ελληνικό εργασιακό χώρο, όπου το ποσοστό ετεροαπασχόλησης είναι στα ύψη. Αν δηλαδή κάποιος, αφού έχει αναγνωρίσει το πτυχίο του μηχανικού, δεν μπορεί να βρει δουλειά ως μηχανικός, μπορεί να ετεροαπαχοληθεί προκειμένου να βγάλει τα προς το ζην?

                Το μόνο που έχω καταφέρει να βρω στο θέμα του "περιμένω μέχρι να βρω εργοδότη" είναι κάποιες visas που ονομάζονται qualifying http://www.immi.gov.au/skilled/skill...ying-visas.htm. Υποθέτω λοιπόν ότι αν έχεις κάποι από αυτές τις βίζες μπορείς να είσαι στην Αυστραλία νόμιμα, και να ψάχνεις παράλληλα να βρείς εργασία στην ιδιότητά σου.

                Όποια διευκρίνση και παρατήρηση, δεκτή.

                Comment


                  #23
                  FAQs for Engineering Migrants to Australia


                  Επίσης διαβάστε το post Σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία απο Ελλάδα γιατι έχει πολλά Hints and Tips για τα χαρτιά και την διαδικασία της βίζας.
                  Υπομονή και επιμονή patriotes.

                  Comment


                    #24
                    Σε ευχαριστώ Agorgiani,
                    Το έχω διαβάσει το post 2-3 φορές, αλλά επειδή συνεχώς εμπλουτίζεται, πρέπει να ξαναδιαβαστεί ξανά και ξανά γιατί όλο και κάτι θα έχει ξεφύγει.

                    Να'σαι καλά! Εύχομαι καλή τύχη στην νέα σου ζωή!

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by maria12 View Post
                      θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση κομβικής σημασίας, και παρακαλώ όποιος γνωρίζει να δώσει μία εμπεριστατωμένη απάντηση, διότι το συγκεκριμένο θέμα αφορά αρκετό κόσμο που θέλει να φύγει για Αυστραλία.

                      Κάποιος δεν έχει Αυτραλιανή υπηκοότητα, ούτε έχει πρώτου βαθμού συγγενείς για να εξασφαλίσει -μέσω πρόσκλησης- νόμινη άδεια παραμονής. Αυτός λοιπόν επιθυμεί να μεταβεί στην "γείτονα" (ειρωνικά) χώρα προκειμένου να δοκιμαστεί στην αγορά εργασίας.

                      1. Υπαρχει τρόπος ώστε, μέχρι να γίνει η αναγνώριση του πτυχίου του ενδιαφερόμενου μετανάστη, (λόγου χάρη Μηχανικού ΑΕΙ-ΤΕΙ, μιας και αφορά τη δική μου περίπτωση), να μπορέσει να μεταβεί στην χώρα με κάποια άλλου είδους βίζα (ένα είδος "bridging visa") και να εργαστεί ως ανειδίκευτος εργάτης, πωλητής, σερβιτόρος, ώστε να βγάζει τα προς το ζην? Και όλα αυτά μέχρι να μπορέσει να πάρει απάντηση από την αρχή αναγνώρισης του πτυχίου του, προκειμένου να μπορεί να εργαστεί με την βασική του ιδιότητα.
                      Υπάρχει τέτοια βίζα?

                      Με προυπόθεση το παραπάνω ερώτημα, ακολουθεί και το εξής.

                      2.Έστω ότι υπάρχει τέτοια βίζα (την υποτιθέμενη "bridging" βίζα). Έχω ακούσει ότι στην Αυστραλία, άπαξ' και είσαι κάτι (π.χ. μηχανικός), δεν μπορείς να εργαστείς με άλλη ιδιότητα, (π.χ. υπάλληλος σε κατάστημα). Η βασική σου ιδιότητα σε περιορίζει στα στενά της πλαίσια? Θέτω το ερώτημα αυτό επειδή οι εμπειρίες μου είναι καθαρά εμπειρίες από τον Ελληνικό εργασιακό χώρο, όπου το ποσοστό ετεροαπασχόλησης είναι στα ύψη. Αν δηλαδή κάποιος, αφού έχει αναγνωρίσει το πτυχίο του μηχανικού, δεν μπορεί να βρει δουλειά ως μηχανικός, μπορεί να ετεροαπαχοληθεί προκειμένου να βγάλει τα προς το ζην?

                      Το μόνο που έχω καταφέρει να βρω στο θέμα του "περιμένω μέχρι να βρω εργοδότη" είναι κάποιες visas που ονομάζονται qualifying http://www.immi.gov.au/skilled/skill...ying-visas.htm. Υποθέτω λοιπόν ότι αν έχεις κάποι από αυτές τις βίζες μπορείς να είσαι στην Αυστραλία νόμιμα, και να ψάχνεις παράλληλα να βρείς εργασία στην ιδιότητά σου.

                      Όποια διευκρίνση και παρατήρηση, δεκτή.
                      Θα ήθελα να διευκρινήσω σε όποιον διάβασε ή διαβάζει τις ερωτήσεις της Maria12 οτι:
                      Bridging visas είναι ενας όρος που περιγράφει κάτι συγκεκριεμένο. Τι; Κοιτάξτε εδώ: Form 1024i – Bridging visas ( 58KB PDF file)
                      Υπομονή και επιμονή patriotes.

                      Comment


                        #26
                        Γεια σου Agoriani

                        Μια παράκληση εάν είναι δυνατό ,καλό θα ήταν να ανέβει σε αυτό το πόστ τι ζητάνε ακριβός από το Engineers Australia η μια γενική περίληψη για τα χαρτιά που ζητάνε για να γίνει αναγνώριση, έτσι ώστε, να μπορεί και κάποιος σαν και εμένα, που τα αγγλικά του είναι φτωχά, να έχει την δυνατότητα να αρχίζει σιγά-σιγά να τα μαζεύει (εξυπακούεται ότι μετά θα πάει και σε μια σχολή για να μάθει αγγλικά και όχι μόνο).

                        Επίσης καλό θα ήταν σε υπόμνημα να υπάρχει μια λίστα με χαρτιά & έγγραφα που χρειαζόμαστε η θα χρειαστούμε κάποια στιγμή στην Αυστραλία για να τα έχουμε έτοιμα με αποστίλ και μετάφραση γιατί εάν φύγουμε από την Ελλάδα μετά θα είναι δύσκολο να τα βρούμε

                        ευχαριστώ

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by lift View Post
                          Γεια σου Agoriani

                          Μια παράκληση εάν είναι δυνατό ,καλό θα ήταν να ανέβει σε αυτό το πόστ τι ζητάνε ακριβός από το Engineers Australia η μια γενική περίληψη για τα χαρτιά που ζητάνε για να γίνει αναγνώριση, έτσι ώστε, να μπορεί και κάποιος σαν και εμένα, που τα αγγλικά του είναι φτωχά, να έχει την δυνατότητα να αρχίζει σιγά-σιγά να τα μαζεύει (εξυπακούεται ότι μετά θα πάει και σε μια σχολή για να μάθει αγγλικά και όχι μόνο).

                          Επίσης καλό θα ήταν σε υπόμνημα να υπάρχει μια λίστα με χαρτιά & έγγραφα που χρειαζόμαστε η θα χρειαστούμε κάποια στιγμή στην Αυστραλία για να τα έχουμε έτοιμα με αποστίλ και μετάφραση γιατί εάν φύγουμε από την Ελλάδα μετά θα είναι δύσκολο να τα βρούμε

                          ευχαριστώ
                          LIFT γεια σου,

                          Λοιπόν αυτά τα χαρτιά που χρειάζεσαι μόνο για την αναγν΄΄ωριση των Engineers Australia και όχι για την visa επειδή την διαδικασία την έχω κάνει είναι τα εξής :

                          - Μεταφρασμένα και επικυρωμένα : το δίπλωμα (πτυχίο), την αναλυτική βαθμολογία των μαθημάτων, οτιδήποτε άλλα πιστοποιητικά και πτυχία έχεις από πιθανά σεμινάρια, κάποια βεβαίωση εγγραφής σε επιστημονικό σύλλογο (πχ ΤΕΕ κ.τ.λ) βοηθάει, 3 narratives δηλαδή 3 δοκίμια που θα περιγράφουν 3 projects τα οποία έχεις χειριστεί σαν μηχανικός ακόμα και στην ΄φοιτιτική σου περίοδο, τα επεισόδια αυτά πρέπει να είναι γραμμένα στα αγγλικά με 800 λέξεις το καθένα και να έχεις αριθμήσει τις παραγράφους και μετά να κάνεις αντιστοίχιση των elements στην κάθε κατηγορία μηχανικού με την αντίστοιχη παράγραφο των επεισοδίων σου. Δηλαδή ζητάνε ας πούμε τα elements καλή γνώση μαθηματικών και φυσικής , σε ποια παράγραφο των επεισοδίων σου φαίνεται αυτό. Επίσης ακόμα φωτοτυπία των αποτελεσμάτων του IELTS από 6 και πάνω ( και από την εμπέιρία επειδή ψάχνω και για δουλειά σαν μηχανικός στην αυστραλία , οι εργοδότες στις δουλειές συνήθως ζητάνε από 7 και πάνω) , ένα βιογραφικό σημείωμα ,συμπληρωμένη την αίτηση για STAGE 1 ASSESMENT COMPETENCY και περίπου 500 δολλάρια σε ένα λογαριασμό που θα μπορέσουν να τραβήξουν αυτοί μέσω visas. Αν τα ετοιμάσεις όλα αυτά , τα στέλνεις και αν δεν είσαι Αυστραλός Υπήκοος περιμένεις περίπου μήνες και παίρνεις την απάντηση η οποία είναι ένα γράμμα που σου λέει ότι έχεις δικαίωμα να γραφτείς μέλος στους Engineers Australia, ΠΡΟΣΟΧΗ δεν είσαι ακόμα γραμμένος χρειάζεατι ένα ενημερωμένο cv, μια συμπλήρωση μιας φόρμας και 500 δολλάρια ακόμα για να γίνεις μέλος τους.

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by konstantinos1 View Post
                            demi, γιατι θελεις να ζητήσεις αναγνώριση απο αυτούς εσυ? αν θυμάμαι καλά η ειδικότητά σου απαιτεί να εχεις αναγνώριση απο τους engineers australia, ετσι δεν είναι? ή πρεπει εκτός απο τους engineers australia να παρεις αναγνώριση και απο αυτους?
                            Ξέρω και εγώ ρε Κωνσταντίνε νομίζω ότι μόνο οι ENGINEERS που έχω κάνει αρκούν τώρα ανα μου ζητήσουν και τίποτα άλλο θα το κάνω από εκεί. Πάντως μέχρι στιγμή που έχω στείλει κάποιες αιτήσεις για δουλειά δεν μου έχει ζητήσει κανείς κάτι παραπάνω. Όταν τους λέω member of Engineers Australia αρκεί. Αυτό που όμως δεν έχω παρόλο που το βιογραφικό μου είναι πολύ δυνατό είναι γνώση και εμεπιρία από την Australian Market που λένε και αυτοί και εκεί αρχίζουν λίγο τα πράγματα να δυσκολέυουν. Anyway τελευταία έχω κάποιες σοβαρές συζητήσεις και έχω δώσει και κάποια interview μέσω του skype και πιστεύω ότι κάτι θα παίξει από αυτά στο τέλος.

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by demi View Post
                              LIFT γεια σου,

                              Λοιπόν αυτά τα χαρτιά που χρειάζεσαι μόνο για την αναγν΄΄ωριση των Engineers Australia και όχι για την visa επειδή την διαδικασία την έχω κάνει είναι τα εξής :

                              - Μεταφρασμένα και επικυρωμένα : το δίπλωμα (πτυχίο), την αναλυτική βαθμολογία των μαθημάτων, οτιδήποτε άλλα πιστοποιητικά και πτυχία έχεις από πιθανά σεμινάρια, κάποια βεβαίωση εγγραφής σε επιστημονικό σύλλογο (πχ ΤΕΕ κ.τ.λ) βοηθάει, 3 narratives δηλαδή 3 δοκίμια που θα περιγράφουν 3 projects τα οποία έχεις χειριστεί σαν μηχανικός ακόμα και στην ΄φοιτιτική σου περίοδο, τα επεισόδια αυτά πρέπει να είναι γραμμένα στα αγγλικά με 800 λέξεις το καθένα και να έχεις αριθμήσει τις παραγράφους και μετά να κάνεις αντιστοίχιση των elements στην κάθε κατηγορία μηχανικού με την αντίστοιχη παράγραφο των επεισοδίων σου. Δηλαδή ζητάνε ας πούμε τα elements καλή γνώση μαθηματικών και φυσικής , σε ποια παράγραφο των επεισοδίων σου φαίνεται αυτό. Επίσης ακόμα φωτοτυπία των αποτελεσμάτων του IELTS από 6 και πάνω ( και από την εμπέιρία επειδή ψάχνω και για δουλειά σαν μηχανικός στην αυστραλία , οι εργοδότες στις δουλειές συνήθως ζητάνε από 7 και πάνω) , ένα βιογραφικό σημείωμα ,συμπληρωμένη την αίτηση για STAGE 1 ASSESMENT COMPETENCY και περίπου 500 δολλάρια σε ένα λογαριασμό που θα μπορέσουν να τραβήξουν αυτοί μέσω visas. Αν τα ετοιμάσεις όλα αυτά , τα στέλνεις και αν δεν είσαι Αυστραλός Υπήκοος περιμένεις περίπου μήνες και παίρνεις την απάντηση η οποία είναι ένα γράμμα που σου λέει ότι έχεις δικαίωμα να γραφτείς μέλος στους Engineers Australia, ΠΡΟΣΟΧΗ δεν είσαι ακόμα γραμμένος χρειάζεατι ένα ενημερωμένο cv, μια συμπλήρωση μιας φόρμας και 500 δολλάρια ακόμα για να γίνεις μέλος τους.

                              Γεια σου demi και ευχαριστώ για την απάντησή σου

                              Και να τα πάρουμε από την αρχή :
                              Φυσικά όλα με αποστίλ , επικυρωμένα ,μεταφρασμένα κλπ

                              1)δίπλωμα(ΑΕΙ) ή πτυχίο(ΤΕΙ)
                              2)αναλυτική βαθμολογία των μαθημάτων
                              3)πρόγραμμα σπουδών
                              4)περιγράμματα σπουδών
                              5)αλλά πιστοποιητικά και πτυχία
                              6)βεβαίωση εγγραφής από ΤΕΕ (ΑΕΙ) ή ΕΕΤΕΜ (ΤΕΙ)
                              7) 3 narratives δηλαδή 3 δοκίμια…κλπ
                              8) τα αποτελέσματα του IELTS από 6 και πάνω
                              9)βιογραφικό σημείωμα
                              10) αίτηση για STAGE 1 ASSESMENT COMPETENCY και 500 δολάρια μέσω visas.
                              11)περιμένω λίγους μήνες και όταν πάρω θετική εισήγηση μετά
                              12) χρειάζεται ένα ενημερωμένο cv
                              13)συμπλήρωση μιας φόρμας και 500 δολάρια μέσω visas.

                              Και μετά από όλα τα παραπάνω έχεις γίνει μέλος των Engineers Australia

                              Σωστά;

                              Σε παρακαλώ μπορείς να με βοηθήσεις σε κάποια ερωτήματα που έχω;

                              Α)Το 3 & 4 δεν το ανέφερες ενώ σε κάποιο άλλο πόστ κάποιος τα έστειλε και αυτά
                              Β)Στο 5 εκτός από αυτά που αναφέρεις μπορείς να βάλεις και τις άδειες εξασκήσεως επαγγέλματος που έχεις πάρει στην Ελλάδα βάση του πτυχίου σου;
                              Γ)Στο 7 κάνει να περιγράψω διάφορες μελέτες που έχω κάνει κατά την διάρκεια που ήμουν ελεύθερος επαγγελματίας (πχ μελέτη ανελκυστήρα ,μελέτη θέρμανσης ,μελέτη ηλεκτρολογικής εγκατάστασης ,κλπ); Επίσης δεν κατάλαβα αυτό=(μετά να κάνεις αντιστοίχηση των elements στην κάθε κατηγορία μηχανικού με την αντίστοιχη παράγραφο των επεισοδίων σου…)ένα μικρό παράδειγμα θα βοηθούσε.
                              Δ)Στο 11 πόσους περίπου μήνες πρέπει να περιμένει κάποιος που δεν είναι αυστραλός;
                              Ε)Το 12 τι είναι το cv;
                              Ζ)Το 13 ποιας φόρμας;
                              Η)Επίσης τα δολάρια είναι Αυστραλίας;

                              Ευχαριστώ

                              Comment


                                #30
                                Καινούργιο είναι αυτό: (γνώση και εμπειρία από την Australian Market)
                                Και τι χρειάζεται να κάνουμε για αυτό;

                                Comment

                                Working...
                                X