Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (Νο1)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by lift View Post
    Γεια σου demi και ευχαριστώ για την απάντησή σου

    Και να τα πάρουμε από την αρχή :
    Φυσικά όλα με αποστίλ , επικυρωμένα ,μεταφρασμένα κλπ

    1)δίπλωμα(ΑΕΙ) ή πτυχίο(ΤΕΙ)
    2)αναλυτική βαθμολογία των μαθημάτων
    3)πρόγραμμα σπουδών
    4)περιγράμματα σπουδών
    5)αλλά πιστοποιητικά και πτυχία
    6)βεβαίωση εγγραφής από ΤΕΕ (ΑΕΙ) ή ΕΕΤΕΜ (ΤΕΙ)
    7) 3 narratives δηλαδή 3 δοκίμια…κλπ
    8) τα αποτελέσματα του IELTS από 6 και πάνω
    9)βιογραφικό σημείωμα
    10) αίτηση για STAGE 1 ASSESMENT COMPETENCY και 500 δολάρια μέσω visas.
    11)περιμένω λίγους μήνες και όταν πάρω θετική εισήγηση μετά
    12) χρειάζεται ένα ενημερωμένο cv
    13)συμπλήρωση μιας φόρμας και 500 δολάρια μέσω visas.

    Και μετά από όλα τα παραπάνω έχεις γίνει μέλος των Engineers Australia

    Σωστά;

    Σε παρακαλώ μπορείς να με βοηθήσεις σε κάποια ερωτήματα που έχω;

    Α)Το 3 & 4 δεν το ανέφερες ενώ σε κάποιο άλλο πόστ κάποιος τα έστειλε και αυτά
    Β)Στο 5 εκτός από αυτά που αναφέρεις μπορείς να βάλεις και τις άδειες εξασκήσεως επαγγέλματος που έχεις πάρει στην Ελλάδα βάση του πτυχίου σου;
    Γ)Στο 7 κάνει να περιγράψω διάφορες μελέτες που έχω κάνει κατά την διάρκεια που ήμουν ελεύθερος επαγγελματίας (πχ μελέτη ανελκυστήρα ,μελέτη θέρμανσης ,μελέτη ηλεκτρολογικής εγκατάστασης ,κλπ); Επίσης δεν κατάλαβα αυτό=(μετά να κάνεις αντιστοίχηση των elements στην κάθε κατηγορία μηχανικού με την αντίστοιχη παράγραφο των επεισοδίων σου…)ένα μικρό παράδειγμα θα βοηθούσε.
    Δ)Στο 11 πόσους περίπου μήνες πρέπει να περιμένει κάποιος που δεν είναι αυστραλός;
    Ε)Το 12 τι είναι το cv;
    Ζ)Το 13 ποιας φόρμας;
    Η)Επίσης τα δολάρια είναι Αυστραλίας;

    Ευχαριστώ
    Lift καλησπέρα,
    Θα προσπαθήσω να σου απαντήσω στις ερωτήσεις σου. Καταρχήν το cv ή resume είναι το βιογραφικό σημείωμα. Πολύ χρήσιμη λέξη την συναντάς συχνά στις αγγελίες.
    Από τις ερωτήσεις σου φαίνεται ότι δεν έχεις επισκεφτεί σχεδόν καθόλου το site των ENGINEERS AUSTRALIA. ΞΕΚΙΝΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΤΩΡΑ!!! ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΝΑΛΕΥΘΟΥΝ ΟΛΑ ΣΕ ΕΝΑ POST. Και συγκεκριμένα το booklet που βρίσκεται εδώ http://www.engineersaustralia.org.au...iteName=ieaust
    Στην σελίδα 29 γράφει για τα elements για τους engineers technologists και πριν δείνει και παράδειγμα για το τι πρέπει να κάνεις.
    Εγώ πρόγραμμα σπουδών και περίγραμμα σπουδών δεν είχα βάλει απλά τους είχα γράψει το site της σχολής μου που είναι και στα Αγγλικά. Τα narratives που λες πολύ σωστά γράψε για κάποιες μελέτες που είχες κάνει και μην ξεχάσεις την αντιστοιχία με τα elements. Άδειες εξάσκησης επαγγέλματος βάλε ότι έχεις και δεν έχεις για να ενισχύσεις την αίτησή σου.
    Τώρα για χρόνο αναμονής αν δεν είσαι αυστραλός υπήκοος είναι 4 μήνες (16 εβδομάδες λέει το Booklet), εμένα που είμαι υπήκοος μου πήρε 30 ημέρες μαζί με τα ταχυδρομεία. Πάντως έχω αντιληφθεί ότι αν δεν είσαι υπήκοος ο έλεγχος είναι αρκετά πιο αυστηρός.
    Η φόρμα που ρωτάς είναι στην 47 σελίδα του booklet που σου λέω παραπάνω και που πρέπει να αρχίσεις να διαβάζεις.
    Θα πάμε στην Αυστραλία, μιλάμε για την Αυστραλία άρα και τα δολλάρια είναι Αυστραλίας

    Comment


      #32
      Originally posted by lift View Post
      Καινούργιο είναι αυτό: (γνώση και εμπειρία από την Australian Market)
      Και τι χρειάζεται να κάνουμε για αυτό;
      Για αυτό δεν χρειάζεται και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα παρά μόνο το σταυρό σου. Είναι όπως στην Ελλάδα σου ζητάνε προυπηρεσία όταν τελειώνεις την σχολή και ψάχνεις για δουλειά. Ετσι και η γνώση της αυστραλέζικης αγοράς επιτυγχάνεται με το να πας εκεί να βρεις μια δουλειά ίσως όχι τόσο καλή στην αρχή και να αρχίσεις να αποκτάς αυστραλέζικη εμπειρία και γνώση της αυστραλέζικης αγοράς.

      Comment


        #33
        Originally posted by demi View Post
        Lift καλησπέρα,
        Θα προσπαθήσω να σου απαντήσω στις ερωτήσεις σου. Καταρχήν το cv ή resume είναι το βιογραφικό σημείωμα. Πολύ χρήσιμη λέξη την συναντάς συχνά στις αγγελίες.
        Από τις ερωτήσεις σου φαίνεται ότι δεν έχεις επισκεφτεί σχεδόν καθόλου το site των ENGINEERS AUSTRALIA. ΞΕΚΙΝΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΤΩΡΑ!!! ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΝΑΛΕΥΘΟΥΝ ΟΛΑ ΣΕ ΕΝΑ POST. Και συγκεκριμένα το booklet που βρίσκεται εδώ http://www.engineersaustralia.org.au...iteName=ieaust
        Στην σελίδα 29 γράφει για τα elements για τους engineers technologists και πριν δείνει και παράδειγμα για το τι πρέπει να κάνεις.
        Εγώ πρόγραμμα σπουδών και περίγραμμα σπουδών δεν είχα βάλει απλά τους είχα γράψει το site της σχολής μου που είναι και στα Αγγλικά. Τα narratives που λες πολύ σωστά γράψε για κάποιες μελέτες που είχες κάνει και μην ξεχάσεις την αντιστοιχία με τα elements. Άδειες εξάσκησης επαγγέλματος βάλε ότι έχεις και δεν έχεις για να ενισχύσεις την αίτησή σου.
        Τώρα για χρόνο αναμονής αν δεν είσαι αυστραλός υπήκοος είναι 4 μήνες (16 εβδομάδες λέει το Booklet), εμένα που είμαι υπήκοος μου πήρε 30 ημέρες μαζί με τα ταχυδρομεία. Πάντως έχω αντιληφθεί ότι αν δεν είσαι υπήκοος ο έλεγχος είναι αρκετά πιο αυστηρός.
        Η φόρμα που ρωτάς είναι στην 47 σελίδα του booklet που σου λέω παραπάνω και που πρέπει να αρχίσεις να διαβάζεις.
        Θα πάμε στην Αυστραλία, μιλάμε για την Αυστραλία άρα και τα δολλάρια είναι Αυστραλίας

        Γεια σου demi και ευχαριστώ για την άμεση απάντηση

        Το πρόβλημα μου εάν είδες τα προηγούμενα ποστ είναι βασικά τα αγγλικά που είναι αρκετά φτωχά( ήδη έχω αρχίσει επαφές με φροντιστήρια για να τα βελτιώσω στο επίπεδο που πρέπει) ,για αυτό δεν μπήκα στο ENGINEERS AUSTRALIA αφού δεν καταλαβαίνω σχεδόν τίποτα, έτσι προσπαθώ από εσάς (να ’στε καλά) να πάρω όσες πληροφορίες μπορώ ,χωρίς να σας δεσμεύω σε τίποτα φυσικά

        Δηλαδή θέλω να μαθαίνω τα αγγλικά και παράλληλα να μαζεύω τα διάφορα χαρτιά έτσι ώστε να μην χάνω χρόνο(αν και για τα αγγλικά θα μου πάρει λίγους μήνες)

        Εάν βρω και κανένα συνάδελφο από την Θεσσαλονίκη που θέλει και αυτός να μεταναστεύσει και συνεργαστούμε θα είναι ότι καλύτερο πιστεύω


        Και τώρα στο θέμα, δηλαδή θέλει δυο βιογραφικά, ένα που καταθέτουμε την πρώτη αίτηση και ένα όταν κάνουμε την εγγραφή;

        Με τα narratives και την αντιστοιχία των elements μάλλον θα χρειαστώ βοήθεια γιατί όπως είπα τα αγγλικά είναι άσε να πάνε, αλλά δεν πειράζει … σιγά-σιγά θα τα καταφέρω

        Για το site της σχολής μου αυτό δεν είναι στα αγγλικά οπότε θα πρέπει να στείλω το πρόγραμμα & περίγραμμα σπουδών της σχολής μου και το πολύ-πολύ να αναφέρω και το site άσχετα εάν είναι στα ελληνικά.


        Ευχαριστώ

        Comment


          #34
          Originally posted by demi View Post
          Για αυτό δεν χρειάζεται και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα παρά μόνο το σταυρό σου. Είναι όπως στην Ελλάδα σου ζητάνε προυπηρεσία όταν τελειώνεις την σχολή και ψάχνεις για δουλειά. Ετσι και η γνώση της αυστραλέζικης αγοράς επιτυγχάνεται με το να πας εκεί να βρεις μια δουλειά ίσως όχι τόσο καλή στην αρχή και να αρχίσεις να αποκτάς αυστραλέζικη εμπειρία και γνώση της αυστραλέζικης αγοράς.


          Δηλαδή, εάν εγώ που είμαι 23 χρόνια στη ελληνική αγορά, τους αποδείξω προϋπηρεσία, δεν την δέχονται στο Australian Market;

          Comment


            #35
            Έχω διαβάσει όλο το Booklet για το "Guide to assessment of eligibility" http://www.engineersaustralia.org.au...iteName=ieaust
            αλλά δεν έχω βρει να λέει κάπου για το πόσο χρόνο διαρκεί η παραπάνω διαδικασια.
            Tο "6-12 εβδομάδες", δεν το βρήκα πουθενα-διορθώστε με αν κάνω λάθος- αλλά το αναφέρει το site των enginners (http://www.engineersaustralia.org.au...8-16FF03511C24) που αφορά όσους ενδιαφέρονται για την skilled migration visa.

            Ο χρόνος λοιπόν της επεξεργασίας για eligibility (όχι membership) ίσως και να είναι πιο μικρός, αν πάρω παράδεγμα από την Demi που χρειάστηκε ένα μήνα. Ναι μεν έχει την αυστραλιανή υπηκοότητα, αλλά ποιος ξέρει... (λόγια παρηγοριάς για εμάς που δεν είμαστε Αυστραλοί!)

            Comment


              #36
              Originally posted by maria12 View Post
              Έχω διαβάσει όλο το Booklet για το "Guide to assessment of eligibility" http://www.engineersaustralia.org.au...iteName=ieaust
              αλλά δεν έχω βρει να λέει κάπου για το πόσο χρόνο διαρκεί η παραπάνω διαδικασια.
              Tο "6-12 εβδομάδες", δεν το βρήκα πουθενα-διορθώστε με αν κάνω λάθος- αλλά το αναφέρει το site των enginners (http://www.engineersaustralia.org.au...8-16FF03511C24) που αφορά όσους ενδιαφέρονται για την skilled migration visa.

              Ο χρόνος λοιπόν της επεξεργασίας για eligibility (όχι membership) ίσως και να είναι πιο μικρός, αν πάρω παράδεγμα από την Demi που χρειάστηκε ένα μήνα. Ναι μεν έχει την αυστραλιανή υπηκοότητα, αλλά ποιος ξέρει... (λόγια παρηγοριάς για εμάς που δεν είμαστε Αυστραλοί!)
              Maria12 κοίτα το post με τους χρόνους επεξεργασίας και συμπλήρωσε και με δικά σου στοιχεία αν θές οταν στείλεις.
              Υπομονή και επιμονή patriotes.

              Comment


                #37
                Originally posted by maria12 View Post
                Έχω διαβάσει όλο το Booklet για το "Guide to assessment of eligibility" http://www.engineersaustralia.org.au...iteName=ieaust
                αλλά δεν έχω βρει να λέει κάπου για το πόσο χρόνο διαρκεί η παραπάνω διαδικασια.
                Tο "6-12 εβδομάδες", δεν το βρήκα πουθενα-διορθώστε με αν κάνω λάθος- αλλά το αναφέρει το site των enginners (http://www.engineersaustralia.org.au...8-16FF03511C24) που αφορά όσους ενδιαφέρονται για την skilled migration visa.

                Ο χρόνος λοιπόν της επεξεργασίας για eligibility (όχι membership) ίσως και να είναι πιο μικρός, αν πάρω παράδεγμα από την Demi που χρειάστηκε ένα μήνα. Ναι μεν έχει την αυστραλιανή υπηκοότητα, αλλά ποιος ξέρει... (λόγια παρηγοριάς για εμάς που δεν είμαστε Αυστραλοί!)
                Maria,
                για κοίτα εδώ
                Non-accredited qualifications – turnaround is currently about 16 weeks from the date of receipt. Note this time can be highly variable depending on numbers of incoming applications
                Accredited Australian and Accord qualifications – up to 3 weeks.
                Please do NOT contact Engineers Australia within these timeframes, as it will further delay processing times for all applications.

                Note: This advice supersedes that given on pages 7 and 25 of the MSA Booklet for the foreseeable future.

                στην διεύθυνση :http://www.engineersaustralia.org.au...a/msa_home.cfm

                Comment


                  #38
                  Originally posted by lift View Post
                  Δηλαδή, εάν εγώ που είμαι 23 χρόνια στη ελληνική αγορά, τους αποδείξω προϋπηρεσία, δεν την δέχονται στο Australian Market;
                  Δεν ξέρω τι να σου πω πάντως εγώ που παιρνάω τώρα κάποιες συνεντεύξεις μέσω web camera και skype καταλαβαίνω ότι αυτό είναι ένα πρόβλημα (με 15 χρόνια προυπηρεσία στην ελληνική αγορά και πολύ δυνατό βιογραφικό). Συμβουλή άσε τα χαρτιά και ασχολήσου δυνατά με τα αγγλικά.

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by demi View Post
                    Ξέρω και εγώ ρε Κωνσταντίνε νομίζω ότι μόνο οι ENGINEERS που έχω κάνει αρκούν τώρα ανα μου ζητήσουν και τίποτα άλλο θα το κάνω από εκεί. Πάντως μέχρι στιγμή που έχω στείλει κάποιες αιτήσεις για δουλειά δεν μου έχει ζητήσει κανείς κάτι παραπάνω. Όταν τους λέω member of Engineers Australia αρκεί. Αυτό που όμως δεν έχω παρόλο που το βιογραφικό μου είναι πολύ δυνατό είναι γνώση και εμεπιρία από την Australian Market που λένε και αυτοί και εκεί αρχίζουν λίγο τα πράγματα να δυσκολέυουν. Anyway τελευταία έχω κάποιες σοβαρές συζητήσεις και έχω δώσει και κάποια interview μέσω του skype και πιστεύω ότι κάτι θα παίξει από αυτά στο τέλος.


                    βασικά σε ρωταω γιατι και εμενα το immigration.gov.au ελεγε οτι θελω αναγνωριση απο VETASSESS αλλα μολις τους εστειλα e-mail με λεπτομέρειες μου είπαν οτι επειδή είμαι υπήκοος δεν χρειαζεται, είναι μόνο για τους ξένου μου ειπαν!
                    επειδή ε'ιμαι αυστραλός πρέπει να πάρω αναγνωριση απο OQU ειπαν, εσύ είσαι σίγουρη πως πρέπει να έχεις απο τους Engineers Australia ή μηπως παιδεύεσαι τσάμπα? το ξεκαθάρισες αν πρέπει να γράφονται εκει και οι αυστραλοι?

                    σχετικα με το OQU, ναι αν χρειαζεται θα γραφτείς εκει, πρέπει να μένεις αυστραλία για να κάνεις αιτηση! ετσι και αλλιως ειναι πολύ απλό και καμια σχεση με τα αλλα! αν θές στείλε τους e-mail να τους ρωτήσεις αν χρειαζεσαι εγγραφή, απλά για να ξερεις αν θα εχεις και αυτο υποψη οταν φτασεις!

                    σχετικα με δουλεια,λογικο ειναι να προτιμούν καποιον που εχει εργαστει εκει, αλλα με τοση εμπειρία που εχεις θα βρείς κατι πιστεύω! δεν μπορεί! καλη τυχη ευχομαι!
                    Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by maria12 View Post
                      Έχω διαβάσει όλο το Booklet για το "Guide to assessment of eligibility" http://www.engineersaustralia.org.au...iteName=ieaust
                      αλλά δεν έχω βρει να λέει κάπου για το πόσο χρόνο διαρκεί η παραπάνω διαδικασια.
                      Tο "6-12 εβδομάδες", δεν το βρήκα πουθενα-διορθώστε με αν κάνω λάθος- αλλά το αναφέρει το site των enginners (http://www.engineersaustralia.org.au...8-16FF03511C24) που αφορά όσους ενδιαφέρονται για την skilled migration visa.

                      Ο χρόνος λοιπόν της επεξεργασίας για eligibility (όχι membership) ίσως και να είναι πιο μικρός, αν πάρω παράδεγμα από την Demi που χρειάστηκε ένα μήνα. Ναι μεν έχει την αυστραλιανή υπηκοότητα, αλλά ποιος ξέρει... (λόγια παρηγοριάς για εμάς που δεν είμαστε Αυστραλοί!)
                      Εφόσον δεν ειστε αυστραλοί υπήκοοι και για non-accredited qualifications ο χρόνος ειναι 16 βδομαδες ακριβώς. Εγώ πήρα την απάντηση στις 17/1/11 στις 17 βδομάδες ισως λόγω Χριστουγεννων. Παιδία μην σας φαινεται ο χρόνος πολύς, αν σκεφτεις οτι θελεις και παλι πολυ χρόνο να ετοιμασεις τα χαρτια για τη βίζα.
                      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by demi View Post
                        Δεν ξέρω τι να σου πω πάντως εγώ που παιρνάω τώρα κάποιες συνεντεύξεις μέσω web camera και skype καταλαβαίνω ότι αυτό είναι ένα πρόβλημα (με 15 χρόνια προυπηρεσία στην ελληνική αγορά και πολύ δυνατό βιογραφικό). Συμβουλή άσε τα χαρτιά και ασχολήσου δυνατά με τα αγγλικά.
                        Ευχαριστώ για την συμβουλή αλλά θέλω να φύγω το συντομότερο δυνατό, δεν αντέχω άλλο εδώ

                        Οπότε παράλληλα με τα αγγλικά ,θέλω να ετοιμάζω τα χαρτιά για την αναγνώριση και τα χαρτιά για την βίζα

                        Έχω ένα φίλο στην Μελβούρνη, που ήδη ψάχνει δουλειά για εμένα, μπορεί να φύγω και να κάνω την αναγνώριση από εκεί, οπότε πρέπει να τα έχω έτοιμα αυτά, έστω και στα ελληνικά με αποστίλ

                        Ευχαριστώ για την υπομονή σου

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by konstantinos1 View Post
                          βασικά σε ρωταω γιατι και εμενα το immigration.gov.au ελεγε οτι θελω αναγνωριση απο VETASSESS αλλα μολις τους εστειλα e-mail με λεπτομέρειες μου είπαν οτι επειδή είμαι υπήκοος δεν χρειαζεται, είναι μόνο για τους ξένου μου ειπαν!
                          επειδή ε'ιμαι αυστραλός πρέπει να πάρω αναγνωριση απο OQU ειπαν, εσύ είσαι σίγουρη πως πρέπει να έχεις απο τους Engineers Australia ή μηπως παιδεύεσαι τσάμπα? το ξεκαθάρισες αν πρέπει να γράφονται εκει και οι αυστραλοι?

                          σχετικα με το OQU, ναι αν χρειαζεται θα γραφτείς εκει, πρέπει να μένεις αυστραλία για να κάνεις αιτηση! ετσι και αλλιως ειναι πολύ απλό και καμια σχεση με τα αλλα! αν θές στείλε τους e-mail να τους ρωτήσεις αν χρειαζεσαι εγγραφή, απλά για να ξερεις αν θα εχεις και αυτο υποψη οταν φτασεις!

                          σχετικα με δουλεια,λογικο ειναι να προτιμούν καποιον που εχει εργαστει εκει, αλλα με τοση εμπειρία που εχεις θα βρείς κατι πιστεύω! δεν μπορεί! καλη τυχη ευχομαι!
                          Για το engineers australia το έχω ξεκαθαρίσει χρειάζεται σίγουρα. Είναι σαν το δικό μας το ΤΕΕ αλλά με πιό ουσιαστικό ρολό. Όλοι οι μηχανικοί αυστραλοί και ξένοι γράφονται εκεί και ακόμα μετά αν επιθυμείς να γραφτείς σε κάποιο άλλο επιστημονικό assosiation σε ρωτάνε αν έχεις eligibility για τους engineers australia. Άλλωστε τώρα έχω τελειώσει με αυτούς έχω πάρει eligibility.

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by demi View Post
                            Για το engineers australia το έχω ξεκαθαρίσει χρειάζεται σίγουρα. Είναι σαν το δικό μας το ΤΕΕ αλλά με πιό ουσιαστικό ρολό. Όλοι οι μηχανικοί αυστραλοί και ξένοι γράφονται εκεί και ακόμα μετά αν επιθυμείς να γραφτείς σε κάποιο άλλο επιστημονικό assosiation σε ρωτάνε αν έχεις eligibility για τους engineers australia. Άλλωστε τώρα έχω τελειώσει με αυτούς έχω πάρει eligibility.

                            Γεια σας παιδιά

                            Μια απορία
                            Γιατί δεν γράφετε τα συγκεκριμένα πόστ στο υπόμνημα Για όσους είναι Μηχανικοί από ΤΕΙ ή ΑΕΙ για να είναι όλα μαζεμένα κάπου, και να μην ψάχνουμε εδώ και εκεί;

                            ευχαριστώ

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by demi View Post
                              Lift καλησπέρα,
                              Θα προσπαθήσω να σου απαντήσω στις ερωτήσεις σου. Καταρχήν το cv ή resume είναι το βιογραφικό σημείωμα. Πολύ χρήσιμη λέξη την συναντάς συχνά στις αγγελίες.
                              Από τις ερωτήσεις σου φαίνεται ότι δεν έχεις επισκεφτεί σχεδόν καθόλου το site των ENGINEERS AUSTRALIA. ΞΕΚΙΝΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΤΩΡΑ!!! ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΝΑΛΕΥΘΟΥΝ ΟΛΑ ΣΕ ΕΝΑ POST. Και συγκεκριμένα το booklet που βρίσκεται εδώ http://www.engineersaustralia.org.au...iteName=ieaust
                              Στην σελίδα 29 γράφει για τα elements για τους engineers technologists και πριν δείνει και παράδειγμα για το τι πρέπει να κάνεις.
                              Εγώ πρόγραμμα σπουδών και περίγραμμα σπουδών δεν είχα βάλει απλά τους είχα γράψει το site της σχολής μου που είναι και στα Αγγλικά. Τα narratives που λες πολύ σωστά γράψε για κάποιες μελέτες που είχες κάνει και μην ξεχάσεις την αντιστοιχία με τα elements. Άδειες εξάσκησης επαγγέλματος βάλε ότι έχεις και δεν έχεις για να ενισχύσεις την αίτησή σου.
                              Τώρα για χρόνο αναμονής αν δεν είσαι αυστραλός υπήκοος είναι 4 μήνες (16 εβδομάδες λέει το Booklet), εμένα που είμαι υπήκοος μου πήρε 30 ημέρες μαζί με τα ταχυδρομεία. Πάντως έχω αντιληφθεί ότι αν δεν είσαι υπήκοος ο έλεγχος είναι αρκετά πιο αυστηρός.
                              Η φόρμα που ρωτάς είναι στην 47 σελίδα του booklet που σου λέω παραπάνω και που πρέπει να αρχίσεις να διαβάζεις.
                              Θα πάμε στην Αυστραλία, μιλάμε για την Αυστραλία άρα και τα δολλάρια είναι Αυστραλίας
                              Αυτό το booklet με τα elements κλπ είναι το τελευταίο και αναφέρεται και για μηχανικούς που είναι εκτός Αυστραλίας;
                              Μήπως υπάρχει κάτι νεότερο ;
                              Γιατί το έκανα μια ψιλομετάφραση και άρχισα σιγά-σιγά να καταλαβαίνω τι γίνεται.
                              Μην παιδεύομαι τζάμπα.
                              Επίσης πρέπει να αντιστοιχίσω όλα τα elements που υπάρχουν στο booklet ή κάποια από αυτά ή τέλος πάντων τα περισσότερα;


                              Ευχαρστω

                              Comment


                                #45
                                Originally posted by lift View Post
                                Αυτό το booklet με τα elements κλπ είναι το τελευταίο και αναφέρεται και για μηχανικούς που είναι εκτός Αυστραλίας;
                                Μήπως υπάρχει κάτι νεότερο ;
                                Γιατί το έκανα μια ψιλομετάφραση και άρχισα σιγά-σιγά να καταλαβαίνω τι γίνεται.
                                Μην παιδεύομαι τζάμπα.
                                Επίσης πρέπει να αντιστοιχίσω όλα τα elements που υπάρχουν στο booklet ή κάποια από αυτά ή τέλος πάντων τα περισσότερα;


                                Ευχαριστώ
                                Μάλλον για τα elements πρέπει να τα καλύψουμε όλα από την ψιλομετάφραση που έκανα.

                                Comment

                                Working...
                                X