Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (Νο1)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (Νο1)

    Originally posted by Agoriani View Post
    Φίλε Panos1966

    Αν μπορείς και θες ανημέρωσέ μας τι έγινε τελικά με την αναγνώριση του επαγγέλματός σου απο το site που έλεγες στο παραπάνω post σου.
    Αναγνωρίστηκε το πτυχίο μου (Ηλεκτρονικός ΤΕΙ) από το ΑΕΙ της Αυστραλίας σαν Bachelor Degree, το οποίο είναι μόνο για τους υπηκοους Αυστραλίας.
    Η αίτηση μεχρι την αναγνώριση ήταν περίπου 2 μήνες και χρειάστηκε να τους ξαναστείλω κάποια δικαιολογητικά ενώ τους τα είχα ταχυδρομήσει όλα μαζί.
    Θα πρέπει να το αναγνωρίσω τώρα και στους Engineers of Australia αλλά πρέπει να πάρω το IELTS πρώτα, μπορεί να το δώσω και στην Αυστραλία όταν πάω τον Ιανουάριο στην Αδελαίδα.


    #2
    Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ

    Originally posted by panos1966 View Post
    Αναγνωρίστηκε το πτυχίο μου (Ηλεκτρονικός ΤΕΙ) από το ΑΕΙ της Αυστραλίας σαν Bachelor Degree, το οποίο είναι μόνο για τους υπηκοους Αυστραλίας.
    Η αίτηση μεχρι την αναγνώριση ήταν περίπου 2 μήνες και χρειάστηκε να τους ξαναστείλω κάποια δικαιολογητικά ενώ τους τα είχα ταχυδρομήσει όλα μαζί.
    Θα πρέπει να το αναγνωρίσω τώρα και στους Engineers of Australia αλλά πρέπει να πάρω το IELTS πρώτα, μπορεί να το δώσω και στην Αυστραλία όταν πάω τον Ιανουάριο στην Αδελαίδα.

    http://www.aei.gov.au/AEI/Qualificat...mation/step123
    Συγχαρητήρια Panos1966 και καλή συνέχεια.

    Αν μπορείς κάνε και ενα reply στο κατάλληλο post με τους χρόνους επεξεργασίας για το αρχείο.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

    Comment


      #3
      συγχαρητηρια Panos 1966 και σου ευχομαι οτι καλυτερο στην νεα σου πατριδα, και οπως ελεγαν και οι αρχαιοι υμων προγονοι οπου γης και πατρις!

      Comment


        #4
        Originally posted by panos1966 View Post
        Αντε και εγω στην ιδια κατασταση είμαι με σενα (ειμαι Αυστραλος υπήκοος και προκειται να πάρω και την οικογένεια μαζι.
        Θελω να αναγνωρίσω το πτυχίο μου απο ΤΕΙ. Εχω κανει τις μεταφρασεις και προκειται να το στειλω στο

        Εχει κάνει κανείς κάτι ανάλογο?

        για να καταλαβω κατι, γιατι δεν το επιασα καλα, πρωτα στελνουμε για αναγνωριση πτυχιου στο ΑΕΙ τους και μετα κανουμε αιτηση στον συλλογο που ανηκει ο καθενας συμφωνα με το επαγγελμα του? εγω ειμαι στην διαδικασια για να παρω το πτυχιο των αγγλικων.
        i don't do drugs, i am drugs!

        Comment


          #5
          Originally posted by alkioni View Post
          για να καταλαβω κατι, γιατι δεν το επιασα καλα, πρωτα στελνουμε για αναγνωριση πτυχιου στο ΑΕΙ τους και μετα κανουμε αιτηση στον συλλογο που ανηκει ο καθενας συμφωνα με το επαγγελμα του? εγω ειμαι στην διαδικασια για να παρω το πτυχιο των αγγλικων.
          Alkioni μην μπερδεύεσαι, ο panos είναι Αυστραλός υπήκοος και μπορεί να χρησιμοποιήσει το ΑΕΙ.
          Υπομονή και επιμονή patriotes.

          Comment


            #6
            Originally posted by Agoriani View Post
            Alkioni μην μπερδεύεσαι, ο panos είναι Αυστραλός υπήκοος και μπορεί να χρησιμοποιήσει το ΑΕΙ.


            thanks, Αγοριαννη γιατι προς στιγμην μπερδευτηκα, αρα ειμαι στο σωστο δρομο. παντως για να ενημερωσω οσους ενδιαφερονται στο ielts το επιπεδο 7 δεν ειναι και τοσο ευκολο για καποιον που δεν εξασκει την γλωσσα, το δυσκολο μερος ειναι οτι ζητανε 7 σε καθε ενα κομματι του πτυχιου.:D
            i don't do drugs, i am drugs!

            Comment


              #7
              Originally posted by panos1966 View Post
              Αναγνωρίστηκε το πτυχίο μου (Ηλεκτρονικός ΤΕΙ) από το ΑΕΙ της Αυστραλίας σαν Bachelor Degree, το οποίο είναι μόνο για τους υπηκοους Αυστραλίας.
              Η αίτηση μεχρι την αναγνώριση ήταν περίπου 2 μήνες και χρειάστηκε να τους ξαναστείλω κάποια δικαιολογητικά ενώ τους τα είχα ταχυδρομήσει όλα μαζί.
              Θα πρέπει να το αναγνωρίσω τώρα και στους Engineers of Australia αλλά πρέπει να πάρω το IELTS πρώτα, μπορεί να το δώσω και στην Αυστραλία όταν πάω τον Ιανουάριο στην Αδελαίδα.

              http://www.aei.gov.au/AEI/Qualificat...mation/step123
              Πάνο καλημέρα για εξήγησε μου γιατί πήγες πρώτα μέσω ΑΕΙ και μετά στους engineers australia? Και εγώ αυστραλή υπήκοος είμαι αλλά απευθηνθηκα στους engineers australia με την μία . Μήπως μπορεί κανείς να με βοηθήσει με αυτό? Αγοριανή έχεις καμμιά άποψη σχετικά με αυτό?

              Comment


                #8
                Originally posted by alkioni View Post
                thanks, Αγοριαννη γιατι προς στιγμην μπερδευτηκα, αρα ειμαι στο σωστο δρομο. παντως για να ενημερωσω οσους ενδιαφερονται στο ielts το επιπεδο 7 δεν ειναι και τοσο ευκολο για καποιον που δεν εξασκει την γλωσσα, το δυσκολο μερος ειναι οτι ζητανε 7 σε καθε ενα κομματι του πτυχιου.:D
                Αλκιόνη τι επάγγελμα έχεις και ζητάνε 7? Εγώ στους engineers austalia είδα ότι ζητάνε από 6 και πάνω σε κάθε κομμάτι του πτυχίου.Άλλαξε κάτι ή έχει να κάνει με το επάγγελμα??

                Comment


                  #9
                  Originally posted by demi View Post
                  Πάνο καλημέρα για εξήγησε μου γιατί πήγες πρώτα μέσω ΑΕΙ και μετά στους engineers australia? Και εγώ αυστραλή υπήκοος είμαι αλλά απευθηνθηκα στους engineers australia με την μία . Μήπως μπορεί κανείς να με βοηθήσει με αυτό? Αγοριανή έχεις καμμιά άποψη σχετικά με αυτό?
                  Γιατι απλώς δεν έχω ακόμα πάρει το IELTS και το ΑΕΙ δεν το χρειάζετε.......
                  Οσον αφορα την αναγνώριση απο αυτούς το έχουν κατατάξει σαν Bachelor Degree αλλά τι Bachelor των ΤΑFE ή των UNIVERCITY?
                  Δεν το διευκρινίζουν αυτό στο έντυπο που μου έστειλαν, ας μου πει κάποιος αν γνωρίζει σχετικά.

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by demi View Post
                    Πάνο καλημέρα για εξήγησε μου γιατί πήγες πρώτα μέσω ΑΕΙ και μετά στους engineers australia? Και εγώ αυστραλή υπήκοος είμαι αλλά απευθηνθηκα στους engineers australia με την μία . Μήπως μπορεί κανείς να με βοηθήσει με αυτό? Αγοριανή έχεις καμμιά άποψη σχετικά με αυτό?
                    Νομίζω οτι:
                    Αυστραλός υπήκοος που δεν θέλει βίζα για να πάει το μόνο που χρειάζεται είναι να αναγνωρίσει τις σπουδές του και μετά την έκανε.
                    Αναγνωρίζει τις σπουδές του στο ΑΕΙ και είναι έτοιμος να φύγει.
                    Μπορεί να φύγει και να αναγνωρίσει μετά τις σπουδές επίσης.
                    Το έτερον ήμιση (αν θέλει να ακολουθήσει) μπορεί να κάνει partner visa.
                    Τα παιδιά γίνονται έτσι κι αλλιώς Αυστραλεζάκια με διαβατήρια και gg.
                    Υπομονή και επιμονή patriotes.

                    Comment


                      #11
                      Για το επάγγελμα του μηχανικού (engineer) για να μπορείς να υπογράψεις δεν αρκεί η αναγνώριση άλλο αναγνωρισμένο και άλλο ισότιμο. Για να μπορείς να υπογράψεις σαν μηχανικός πρέπει να είσαι registered όπως άλλωστε ζητάνε και όλες οι αγγελίες που έχω δεί μέχρι τώρα και αυτό γίνεται μόνο μέσω engineers australia διαφορετικά με το άλλο απλά σου αναγνωρίζουν ότι έχεις τελειώσει ένα πανεπιστήμιο και τίποτα παραπάνω. Όπως και σε μας εδώ μπορεί να έχεις αναγνωρισμένο πτυχίο ή δίπλωμα μηχανικού αλλά την τελική απόφαση που σου δίνει την άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος σου την δίνει το ΤΕΕ. Τέλος πάντων θα δείξει. Πάντως και κάποια ξαδέλφη που έχω στην Αυστραλία και είναι Χημικός Μηχανικός έχει γραφτεί και αυτή στους Engineers Australia.

                      Comment


                        #12
                        Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ

                        Originally posted by demi View Post
                        Για το επάγγελμα του μηχανικού (engineer) για να μπορείς να υπογράψεις δεν αρκεί η αναγνώριση άλλο αναγνωρισμένο και άλλο ισότιμο. Για να μπορείς να υπογράψεις σαν μηχανικός πρέπει να είσαι registered όπως άλλωστε ζητάνε και όλες οι αγγελίες που έχω δεί μέχρι τώρα και αυτό γίνεται μόνο μέσω engineers australia διαφορετικά με το άλλο απλά σου αναγνωρίζουν ότι έχεις τελειώσει ένα πανεπιστήμιο και τίποτα παραπάνω. Όπως και σε μας εδώ μπορεί να έχεις αναγνωρισμένο πτυχίο ή δίπλωμα μηχανικού αλλά την τελική απόφαση που σου δίνει την άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος σου την δίνει το ΤΕΕ. Τέλος πάντων θα δείξει. Πάντως και κάποια ξαδέλφη που έχω στην Αυστραλία και είναι Χημικός Μηχανικός έχει γραφτεί και αυτή στους Engineers Australia.
                        Δηλ. δεν χρειάζεται καθόλου να αναγνωρίσεις τις σπουδές στην ΑΕΙ?
                        Επαναλαμβάνω για όσους παρακολουθούν οτι ο Panos1966 και η demi είναι Αυστραλοί υπήκοοι και μπορούν να χρησιμοποιήσουν τις υπηρεσίες της ΑΕΙ.
                        Υπομονή και επιμονή patriotes.

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by Agoriani View Post
                          Δηλ. δεν χρειάζεται καθόλου να αναγνωρίσεις τις σπουδές στην ΑΕΙ?
                          Επαναλαμβάνω για όσους παρακολουθούν οτι ο Panos1966 και η demi είναι Αυστραλοί υπήκοοι και μπορούν να χρησιμοποιήσουν τις υπηρεσίες της ΑΕΙ.
                          Αγοριανή δεν ξέρω αν ισχύει για όλους τους μηχανικούς. Εγώ πάντως στην λίστα με τα επαγγέλματα στο επάγγελμα Mining and Mettalurgical Engineer έχει σαν αρχή αναγνώρισης και πιστοποίησης τους engineers australia και τους ausim που είναι η ένωση των μεταλλειολόγων - μεταλλουργών αλλά για να γραφτείς εκεί πρέπει να έχεις τελειώσει με το assesment από τους engineers australia. Επίσης και άλλες ειδικότητες μηχανικών που είδα όπως Chemical Engineer, Mechanical Engineer παντού αναφέρει το Engineers Australia. Τώρα αν ίσως κάποιος έχει περάσει τα πτυχία του από το ΑΕΙ στους Engineers Australia να κάνει την αίτηση που απαευθύνεται στα αναγνωρισμένα πτυχία από Αυστραλία , πράγμα που σημαίνει ότι δεν χρειάζεται να γράψει narratives για την εργασία του και τα έξοδα του Assesment είναι λιγότερα. Αν όμως τα αθροίσεις με τα έξοδα του ΑΕΙ έρχονται στον ίδιο παρανομαστή απλά ίσως γλιτώνεις μόνο τα narratives που απαιτεί το STAGE 1 ASSESMENT των engineers australia. Το σίγουρο είναι ότι μόνο το ΑΕΙ δεν φτάνει χρειάζεσαι και τους Engineers Australia οι οποίοι στην περίπτωση των μηχανικών υπερκαλύτουν το ΑΕΙ. Πάντως εγώ έχω στείλει τα χαρτιά και την αίτηση μόνο στους Engineers Australia. Ακόμα δεν έχω κάποια ειδοποίηση και μάλιστα τσεκάρωντας χτες και το λογριασμό μου δεν έχουν ακόμα τραβήξει ούτε τα fees του assesment. Οποιαδήποτε εξέλιξη υπάρξει θα ενημερώσω.

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by panos1966 View Post
                            Οσον αφορα την αναγνώριση απο αυτούς το έχουν κατατάξει σαν Bachelor Degree αλλά τι Bachelor των ΤΑFE ή των UNIVERCITY?
                            Δεν το διευκρινίζουν αυτό στο έντυπο που μου έστειλαν, ας μου πει κάποιος αν γνωρίζει σχετικά.
                            απο οτι έχω δεί, σαν πτυχία ανώτατης εκπαίδευσης υπάρχουν των πανεπιστήμια και διάφόρων άλλα ιδρύματων.
                            Higher education or post-secondary education refers to a level of education that is provided at academies, universities, colleges, seminaries, institutes of technology, and certain other collegiate-level institutions, such as vocational schools, trade schools, and career colleges, that award academic degrees or professional certifications.
                            το ζήτημα είναι αν όλα τους δίνουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα σε κάθε ειδικότητα ή αν υπάρχει περιορισμός όπως αυτός μεταξύ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ-ΤΕΙ στην ελλάδα.

                            απο οτι είδα τα TAFE είναι κατώτερα, δεν νομίζω να στο έχουν αναγνωρίσει σαν TAFE, αν και είναι λίγο μπερδεμένα τα πράγματα. http://en.wikipedia.org/wiki/TAFE
                            Qualifications awarded by TAFE colleges

                            TAFE colleges generally award qualifications up to the level of advanced diploma, which is below that of Bachelor degree within the Australian Qualifications Framework.
                            In many instances TAFE study can be used as partial credit towards Bachelor degree-level university programs.

                            From 2002 the TAFE education sector has been able to offer Bachelor degrees and post-graduate diploma courses to fill niche areas, particularly vocationally focused areas of study based on industry needs. As at June 2009 10 TAFE colleges (mainly in Victoria, but also Western Australia, ACT, and Queensland) now confer their own degree-level awards and post graduate diplomas, though not beyond the level of Bachelor degree; this practice is somewhat controversial due to the blurring of once clearly defined boundaries between sectors.[1][2]

                            Students who enroll in these undergraduate degree courses at TAFE are required to pay full fees and are not entitled to Commonwealth Government supported student fee loans. While Universities have the ability and power to design and offer their own degree courses, each TAFE degree course must be assessed and approved by the Higher Education Accreditation Committee (HEAC).[1]

                            TAFEs in some states can also teach senior high school qualifications, like the VCE and the Higher School Certificate. Some universities, e.g. Charles Darwin University and Royal Melbourne Institute of Technology, offer TAFE courses; these are funded by the local state and territory governments. Some High Schools also deliver courses developed and accredited by TAFEs.

                            Some private institutions also offer courses from TAFEs, however they more commonly offer other vocational education and training courses.

                            Note that many Australians refer to all sub-degree courses as 'TAFE' courses, no matter what institution creates or delivers the course. Before the 1990s, the TAFEs had a near monopoly in the sector. TAFE courses provide students an opportunity for certificate, diploma, and advanced diploma qualifications in a wide range of areas
                            Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                            Comment


                              #15
                              Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ

                              Είμαι Διπλωματούχος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός, μέλος ΤΕΕ και προσπαθώ να μαζέψω τα απαραίτητα χαρτιά για την αναγνώριση του πτυχίου μου από τους Engineers Australia. Κινούμαι με βάση τον οδηγό: http://www.engineersaustralia.org.au...iteName=ieaust

                              Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος συνάδερφος γνωρίζει το εξής:
                              Η χώρα μας δεν περιλαμβάνεται στο Washington Accord που αφορά τους Engineers Professionals (βλέπε σελίδα 10 του οδηγού στο Link).
                              Συνεπώς η αναγνώριση του πτυχίου μας γίνεται δια μέσου της οδού "Assesment of Non-Recognized Qualifications" (σελ 14 από τον οδηγό στο Link).

                              Αν ισχύουν τα παραπάνω, απ' ότι διαβάζω θα πάρει 16 εβδομάδες η διεκπεραίωση του αιτήματος και θα κοστίσει $500!

                              Μπορεί κάποιος συνάδερφος μηχανικός να μου επιβεβαιώσει τα παραπάνω?
                              Πολλοί Μηχανικοί απ'όσο ξέρω θέλουν να προβούν στην συγκεκριμένη διαδικασία, οπότε το post αυτό μπορεί να μας βοηθήσει όλους και να λύσει τυχόν απορίες.

                              Ευχαριστώ και καλή τύχη και υπομονή σε όλους μας...

                              Comment

                              Working...
                              X