Announcement

Collapse
No announcement yet.

Sites που είναι απάτη.

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Sites που είναι απάτη.

    μηπως γνωριζει κανεις αν ειναι ασφαλης αυτη η διευθυνση
    με το χαιρετε ζηταει πιστωτικη καρτα για να χρεωσει καποια χρηματα .
    γνωριζει κανεις αν οντως μπορει να με βοηθησει η συγκεκριμενη σελιδα;

    #2
    Originally posted by panoss View Post
    μηπως γνωριζει κανεις αν ειναι ασφαλης αυτη η διευθυνση
    με το χαιρετε ζηταει πιστωτικη καρτα για να χρεωσει καποια χρηματα .
    γνωριζει κανεις αν οντως μπορει να με βοηθησει η συγκεκριμενη σελιδα;
    http://www.ausfis.org/Home.aspx
    Panoss έχεις 2 εργαλεία για να καταλάβεις αν είναι κάτι άξιο προσοχής ή οχι.

    Ενα είναι οτι αν έχει .gov.au τότε είναι επίσημο απο το κράτος της Αυστραλίας άρα αξιόπιστο.
    Όλα τα υπόλοιπα που τελειώνουν σε com, net, org κάνουν 12$ και τα αγοράζει όποιος θέλει και λέει οτι θέλει.

    Δεύτερο είναι οτι αν κάποιος προσφέρει συμβουλές ή υπηρεσίες μετανάστευσης εδώ στην Αυστραλία τότε πρέπει να είναι εγγεγραμένος και πιστοποιημένος με το σύστημά τους στην σχετική ένωση που λέγετε MARA.
    Αν δεν είναι είναι παράνομος και σίγουρα οι υπηρεσίες που προσφέρει είναι χαμηλού επιπέδου.

    Έτσι αν ενα site προσφέρει μεταναστευτικές υπηρεσίες πρέπει να αναγράφει και τον immigration agent που είναι εγγεργαμένο μέλος της MARA που ουσιαστικά προσφέρει τις υπηρεσίες.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

    Comment


      #3
      Originally posted by panoss View Post
      μηπως γνωριζει κανεις αν ειναι ασφαλης αυτη η διευθυνση
      με το χαιρετε ζηταει πιστωτικη καρτα για να χρεωσει καποια χρηματα .
      γνωριζει κανεις αν οντως μπορει να με βοηθησει η συγκεκριμενη σελιδα;
      http://www.ausfis.org/Home.aspx
      προσεχε πολύ, και εγω στην αρχη που ειχα ψαξει επεσα επανω τους. ενω δεν ειχα συμπληρωσει όλη την φόρμα αίτησης είχα κάνει το λάθος να βάλω τηλ. μου τηλεφωνήσανε την επομενη ημέρα και μου είπανε πως θελουνε 700 ευρω και ζητούσανε επιμονα αριθμο πιστωτικης.
      1) μου εκανε εντυπωση η ωρα τηλεφωνου. σε εμενα πηρανε πρωι που σημαινει οτι εκει στην Αυστραλία όπως είπανε ΄΄οτι είναι, ήτανε 4 η ώρα το πρωί.
      2) ζητουσανε επιμονα αριθμο καρτας και μου εκανε εντυπωση οτι δεν εδιναν ιδιαιτερη εμφαση στα κριτηρια
      3) μετα απο μια μικρη ερευνα που εκανα στο ιντερνετ, βρηκα σχολια απο πολλούς που λέγανε ότι είναι απάτη
      4) όταν με ξαναπήρανε πάλι γιατι είχα τρεναρει το γεγονος να δώσω αριθμό, και τους είπα ότι δεν ενδιαφέρομαι ήτανε πολύ αγενείς.

      για αυτό πρέσεχε πολύ. πάνω στην ανυπομονησία πολλών και στην άγνοια μας, υπάρχουν πολλοί που εκμεταλευονται και κερδίζουν, αυτά από την προσωπική μου εμπειρία.
      i don't do drugs, i am drugs!

      Comment


        #4
        Site που είναι απάτη.

        Originally posted by panoss View Post
        μηπως γνωριζει κανεις αν ειναι ασφαλης αυτη η διευθυνση
        με το χαιρετε ζηταει πιστωτικη καρτα για να χρεωσει καποια χρηματα .
        γνωριζει κανεις αν οντως μπορει να με βοηθησει η συγκεκριμενη σελιδα;
        http://www.ausfis.org/Home.aspx
        Οι συγκεκριμένοι είναι απατεώνες και μάλιστα πολύ καλοί . Το ζήτημα είναι ότι άμα δώσει κάποια στοιχεία e-mail, τηλέφωνο και τα λοιπά σε πρίζουν συνέχεια . Εγώ είχα δώσει e-mail και αναγκάστικά να τους βάλω στα spam για να ηρεμήσω λίγο από το πρήξιμό τους.

        Comment


          #5
          [QUOTE=demi;25750]Οι συγκεκριμένοι είναι απατεώνες και μάλιστα πολύ καλοί . Το ζήτημα είναι ότι άμα δώσει κάποια στοιχεία e-mail, τηλέφωνο και τα λοιπά σε πρίζουν συνέχεια . Εγώ είχα δώσει e-mail και αναγκάστικά να τους βάλω στα spam για να ηρεμήσω λίγο από το πρήξιμό τους.[/Q

          ευχαριστω πολυ ηδη αρχισαν να μου στελνουν μηνυματα γιαυτο και ψιλιαστηκα οτι κατι δεν παει καλα. καλο ειναι να τα αναφερουμε αυτα για να μην την παταει κανενας.

          Comment


            #6
            [QUOTE=panoss;25770]
            Originally posted by demi View Post
            Οι συγκεκριμένοι είναι απατεώνες και μάλιστα πολύ καλοί . Το ζήτημα είναι ότι άμα δώσει κάποια στοιχεία e-mail, τηλέφωνο και τα λοιπά σε πρίζουν συνέχεια . Εγώ είχα δώσει e-mail και αναγκάστικά να τους βάλω στα spam για να ηρεμήσω λίγο από το πρήξιμό τους.[/Q

            ευχαριστω πολυ ηδη αρχισαν να μου στελνουν μηνυματα γιαυτο και ψιλιαστηκα οτι κατι δεν παει καλα. καλο ειναι να τα αναφερουμε αυτα για να μην την παταει κανενας.
            panoss έχεις δίκιο ίσως να έπρεπε να το είχα αναφέρει πιό πριν αλλά νόμιζα ότι μόνο εγώ ήμουν η αφελής που την πάτησα.

            Comment


              #7
              [QUOTE=demi;25773]
              Originally posted by panoss View Post
              panoss έχεις δίκιο ίσως να έπρεπε να το είχα αναφέρει πιό πριν αλλά νόμιζα ότι μόνο εγώ ήμουν η αφελής που την πάτησα.
              μπα, οπως καταλαβες ειμαστε πολλοι αλλά ειμαστε σκόρπιοι
              i don't do drugs, i am drugs!

              Comment


                #8
                Site που είναι απάτη.

                Το συγκεκριμένο post είναι για όσα site αποτελούν απάτη και είναι σχετικά με το θέμα της μετανάστευσης ή της εύρεσης εργασίας.

                Όπως μπορείτε να διαπιστώσετε και απο το site του υπουργείου μετανάστευσης της Αυστραλίας, αλλά και σχεδόν σε όλα τα επίσημα site της κυβέρνησης της Αυστραλίας, υπάρχουν συνέχεια προειδοποιήσεις για απάτες που γίνονται απο διάφορα site που είτε υπόσχονται βίζες σε όλο τον κόσμο έναντι αδράς αμοιβής, είτε mail ή τηλεφωνημάτων που υποτίθεται οτι είναι κάποια γνωστή υπηρεσία και προσπαθούν να μάθουν με αυτόν τον τρόπο πληροφορίες που θα τους επιτρέψουν να βάλουν χέρι στο πορτοφόλι του θύματος συνήθως.

                Στη αγωνία και την προσπάθεια για ενα καλύτερο μέλλον των συνανθρώπων μας, πολλοί είναι εκείνοι που βλέπουν ευκαιρίες για γρήγορα λεφτά. Εκμεταλλευόμενοι συχνά την ανάγκη του άλλου του αρμέγουν το πορτοφόλι με πανέξυπνους τρόπους. Ας γράφουμε εδώ για ότι πέφτει στην αντίληψή μας μήπως γλυτώσει κανένας πατριώτης.
                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                Comment


                  #9
                  www.migrationexpert.com

                  Το καλοκαιρι πληρωσα 150US$ για ενα μηνα για να τους ρωτάω και να μου απαντάνε μεσω email. Ουσιαστικα δεν απαντούσαν στις ερωτησεις μου ή εδιναν αυτονόητες απαντήσεις που θα μπορουσα να τις βρω και μονος μου. Επίσης πολλες φορες ενω ρωτουσα 2-3 πραγματα ταυτόχρονα αυτοι απαντουσαν μονο στο ενα για να περασουν οι μερες και να φανε και αλλα 150αρια!
                  Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by leyteris77 View Post
                    www.migrationexpert.com

                    Σαφώς κα δεν μπορω να πω οτι οι παραπανω ειναι απατη, αλλα το καλοκαιρι πληρωσα 150US$ για ενα μηνα για να τους ρωτάω και να μου απαντάνε μεσω email. Ουσιαστικα δεν απαντούσαν στις ερωτησεις μου ή εδιναν αυτονόητες απαντήσεις που θα μπορουσα να τις βρω και μονος μου. Επίσης πολλες φορες ενω ρωτουσα 2-3 πραγματα ταυτόχρονα αυτοι απαντουσαν μονο στο ενα για να περασουν οι μερες και να φανε και αλλα 150αρια!
                    Εγώ απατεώνες θα τους έλεγα κανονικούς.
                    Η πλάκα είναι οτι ο server τους είναι στην Αυστραλία. Μάλον δεν το χοντρένουν το θέμα και δεν τους έχουν κυνηγήσει ακόμα.
                    Υπομονή και επιμονή patriotes.

                    Comment


                      #11
                      ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΑΤΗ

                      Originally posted by panoss View Post
                      μηπως γνωριζει κανεις αν ειναι ασφαλης αυτη η διευθυνση
                      με το χαιρετε ζηταει πιστωτικη καρτα για να χρεωσει καποια χρηματα .
                      γνωριζει κανεις αν οντως μπορει να με βοηθησει η συγκεκριμενη σελιδα;
                      http://www.ausfis.org/Home.aspx
                      ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΗ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΤΑΓΓΕΛΛΙΕΣ ΣΤΟ INTERNET. ΠΡΟΣΟΧΗ ΧΩΡΙΣ ΣΥΜΒΟΛΑΟΙ ΚΑΙ ΔΕΙΓΜΑ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΜΕ ΛΕΦΤΑ.

                      Comment


                        #12
                        ausfis.com

                        Σήμερα είχα μια συνομιλία με ένα εκπρόσωπο απο την ausfis.org . Με τα λίγα αγγλικά μου κατάλαβα ότι είναι ένα γραφείο που διεκπεραιώνει εργασίες για την έκδοση visa και ενδεχομένως σε βοηθάει να βρεις δουλειά.
                        κάποια στιγμή άρχισε να με ρωτάει για αριθμούς πιστωτικής ή debit κάρτας και έχει σταμάτησα την επικοινωνία μαζί τους αφού τους είπα εάν θέλουν επικοινωνία μαζί μου να γίνεται μέσω internet. Εκ των υστέρων μετά από προτροπή του agoriani είδα και άλλοι είχαν παρόμοια εμπειρία με εμένα και ήταν μάλλον κακή.
                        Μια μικρή παρατήρηση. Η συνομιλία έγινε από σταθερό τηλέφωνο. Oταν άρχισαν να μου ζητάνε αριθμούς πιστωτικής ή debit κάρτας του ζήτησα να πάω στο αυτοκίνητο και μου είπε ότι θα με περιμένει στο σταθερό. Εγώ επειδή ήθελα να τον αποφύγω του είπα ότι το αυτοκίνητό μου είναι σε Parking και ότι θα αργήσω. Μου είπε ότι θα με πάρει στο κινητό.Με πήρε κατευθείαν προτού προλάβω καν να κλείσω το σταθερό και να βάλω στο off το κινητό!!!!!!!!Μιλάμε για δευτερόλεπτα!!!!!! Ταχύτατος. Για να με έχει συνέχεια σε επαφή!!!! Μετά που άνοιξα το κινητό βρήκα τα εξής εντυπωσιακά. Μια κλήση με αριθμό +61291917406 μετά από ένα λεπτό μια που άρχιζε με +30 χωρίς άλλα στοιχεία και μετά μία άλλη με αριθμό +972091000000 και μετά απο ένα πεντάλεπτο μου στείλανε μήνυμα ότι μπορούμε να έχουμε επικοινωνία μέσω internet. Το μήνυμα είχε ως εξής: Ausfis Organization invites you to tαke pαrt in the GSM Visa. Our website is WWW.AUSFIS.ORG. your user is (ένας εννεαψήφιος αριθμός).
                        Σημεία για παρατήρηση τα εξής:
                        Πως μέσα σε τρία λεπτά με πήραν από τρία διαφορετικά μέρη του κόσμου +61, +97 και +30 με το +30 να είναι ο διεθνής κωδικός κλήσης της Ελλάδας. Οι άλλοι κωδικοί από που είναι; Αυτά τα άτομα είναι στην Ελλάδα ή που αλλού; Έχει καμιά ιδέα κανείς; Σίγουρα πάντως δεν είναι από Αυστραλία. Είναι δυνατό να με πάρουν τοπική ώρα Σίδνεϊ 4:00 τα χαράματα;;;
                        Για να μην πω και το τελευταίο ότι μπορεί και να παρακολουθούν site όπως το συγκεκριμένο για άγρα θυμάτων.
                        Ευχαριστώ για τον χώρο που μου διαθέσατε

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by thanasispatra View Post
                          Σήμερα είχα μια συνομιλία με ένα εκπρόσωπο απο την ausfis.org . Με τα λίγα αγγλικά μου κατάλαβα ότι είναι ένα γραφείο που διεκπεραιώνει εργασίες για την έκδοση visa και ενδεχομένως σε βοηθάει να βρεις δουλειά.
                          κάποια στιγμή άρχισε να με ρωτάει για αριθμούς πιστωτικής ή debit κάρτας και έχει σταμάτησα την επικοινωνία μαζί τους αφού τους είπα εάν θέλουν επικοινωνία μαζί μου να γίνεται μέσω internet. Εκ των υστέρων μετά από προτροπή του agoriani είδα και άλλοι είχαν παρόμοια εμπειρία με εμένα και ήταν μάλλον κακή.
                          Μια μικρή παρατήρηση. Η συνομιλία έγινε από σταθερό τηλέφωνο. Oταν άρχισαν να μου ζητάνε αριθμούς πιστωτικής ή debit κάρτας του ζήτησα να πάω στο αυτοκίνητο και μου είπε ότι θα με περιμένει στο σταθερό. Εγώ επειδή ήθελα να τον αποφύγω του είπα ότι το αυτοκίνητό μου είναι σε Parking και ότι θα αργήσω. Μου είπε ότι θα με πάρει στο κινητό.Με πήρε κατευθείαν προτού προλάβω καν να κλείσω το σταθερό και να βάλω στο off το κινητό!!!!!!!!Μιλάμε για δευτερόλεπτα!!!!!! Ταχύτατος. Για να με έχει συνέχεια σε επαφή!!!! Μετά που άνοιξα το κινητό βρήκα τα εξής εντυπωσιακά. Μια κλήση με αριθμό +61291917406 μετά από ένα λεπτό μια που άρχιζε με +30 χωρίς άλλα στοιχεία και μετά μία άλλη με αριθμό +972091000000 και μετά απο ένα πεντάλεπτο μου στείλανε μήνυμα ότι μπορούμε να έχουμε επικοινωνία μέσω internet. Το μήνυμα είχε ως εξής: Ausfis Organization invites you to tαke pαrt in the GSM Visa. Our website is WWW.AUSFIS.ORG. your user is (ένας εννεαψήφιος αριθμός).
                          Σημεία για παρατήρηση τα εξής:
                          Πως μέσα σε τρία λεπτά με πήραν από τρία διαφορετικά μέρη του κόσμου +61, +97 και +30 με το +30 να είναι ο διεθνής κωδικός κλήσης της Ελλάδας. Οι άλλοι κωδικοί από που είναι; Αυτά τα άτομα είναι στην Ελλάδα ή που αλλού; Έχει καμιά ιδέα κανείς; Σίγουρα πάντως δεν είναι από Αυστραλία. Είναι δυνατό να με πάρουν τοπική ώρα Σίδνεϊ 4:00 τα χαράματα;;;
                          Για να μην πω και το τελευταίο ότι μπορεί και να παρακολουθούν site όπως το συγκεκριμένο για άγρα θυμάτων.
                          Ευχαριστώ για τον χώρο που μου διαθέσατε


                          telika tous anakalypsan http://neoskosmos.com/news/el/node/15792

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by ιωαννις View Post
                            Δεν χρειάζεται να φτάσει να κάνει έρευνα μια εφημερίδα για ενα γραφείο μετανάστευσης για να μας πεισθούμε οτι είναι απάτη.
                            ΌΛΑ είναι απάτη απο την στιγμή που δεν έχουν μεταναστευτικό πράκτορα της MARA.
                            Μπορεί όμως και ενα που χρησιμοποιεί κάποιον μεταναστευτικό πράκτορα της MARA να είναι απάτη εφόσον αρχίζει με το καλημέρα να ζητάει στοιχεία πιστωτικής κάρτας, ή άλλα παρεμφερή οικονομικά μας στοιχεία.
                            Αν διαβάσετε στην MARA θα δείτε οτι έχουν κώδικα δεοντολογίας και ηθικής που είναι υποχρεωμένοι όλοι να τηρούν αν θέλουν να παραμείνουν πιστοποιημένοι πράκτορες. Σύμφωνα με αυτόν τον κώδικα τηρούν μια συγκεκριμένη διαδικασία για όλους τους πελάτες που συμπεριλαμβάνει εφόσον ακούσουν την υπόθεση του πελάτη αν θα την αναλάβουν ή οχι και αν την αναλάβουν ακολουθεί ενα είδος συμβολαίου που τους δεσμεύει πλέον απέναντι στον πελάτη αλλά και τους δίνει και δικαιώματα. Ο κώδικας εδώ (pdf αρχείο).
                            Ενα απο τα κυριότερα δικαιώματα είναι οτι μπορούν να εκπροσωπούν τον πελάτη τους πλέον με δικαίωμα υπογραφής και πλέον μπορούν να καταθέσουν την αίτηση για την χορήγηση βίζας εκ μέρους του πελάτη τους οι ίδιοι απο το εσωτερικό της Αυστραλίας ενώ ο πελάτης είναι στην χώρα του.
                            Ετσι εκμεταλλεύονται τα ευεργετήματα του μεταναστευτικού νόμου, που θέλει όλες τις διαδικασίες που γίνονται απο το εσωτερικό να έχουν λιγότερο χρόνο αναμονής, συνήθως λιγότερα χρήματα (ίσως γιατί συνυπολογίζουν και τα πιθανά χρήματα του πράκτορα), και διάφορα άλλα.
                            Τι κοστίζει ενας μεταναστευτικός πράκτορας; Ο τιμοκατάλογος της ένωσης είναι εδώ.

                            Όμως μπορεί και κάποιος μεταναστευτικός πράκτορας που πλέον δεν είναι εν ενεργεία, δηλαδή εγγεγραμμένο μέλος της ένωσης MARA να συνεργάζεται με κάποιο site απάτη. Για αυτό όταν δείτε το όνομα του πράκτορα η πρώτη δουλειά είναι να τσεκάρετε οτι είναι εγγεγραμμένο μέλος της MARA. Πως; Στο site της MARA έχει εργαλείο αναζήτησης με το ονοματεπώνυμο των εγγεγραμμένων μελών.

                            To site της ένωσης MARA είναι κυβερνητικό site της ομοσπονδιακής κυβέρνησης της Αυστραλίας κάτω απο την διεύθυνση www.mara.gov.au

                            Τώρα και ενα site που εχω εντοπίσει οτι είναι απάτη: metanastefsi.com
                            Δυστηχώς αυτό το site έχει αντιγράψει ενα απο τα πρώτα post που είχα κάνει στο patriotaki και αφορά την διαδικασία μετανάστευσης που έκανα και υπάρχει φυσικά στο patriotaki με τίτλο Σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία απο Ελλάδα.
                            Αν και πρόσφατα η google ανακοίνωσε οτι έκανε αλλαγές στον αλγόριθμο κατάταξης των ιστοσελίδων ώστε να καταπολεμήσει το πρόβλημα με τα farm sites όπως το metanastefsi.com παρόλα αυτά παραμένει πρώτο στα αποτελέσματα αναζήτησης με τις λέξεις: Μετανάστευση Αυστραλία.
                            Πρίν έβγαινε πρώτο το patriotaki και τώρα δεν εμφανίζεται ούτε στην πρώτη σελίδα παρά πρώτο στην δεύτερη δεκάδα, στην δεύτερη σελίδα δηλαδή.
                            Αν κάποιος δεί το metanastefsi.com και δεν το γράφω για να παει κάποιος να το δεί γιατί τους δίνει hit και παραμένουν πρώτοι στα αποτελέσματα της αναζήτησης, θα διαπιστώσει οτι έχουν κάνει copy/paste το δικό μου post, ενα άλλο γνωστό απο παλιά απο γνωστό site και μερικά διάσπαρτα απο άρθρα εφημερίδων και με τσάμπα υλικό φτιάξανε και καλά κάτι να έχουν να λένε ώστε να τσιμπήσουν κανένα αφελή πελάτη να του πουλήσουν υπηρεσίες βίζας.
                            ΜΑΚΡΙΑ και απο αυτούς και απο το site τους.
                            ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ μην πάτε καν να το δείτε και τους δίνετε hit.


                            Υ.Σ.
                            Εκανα πάλι μια επαλήθευση και τελικά είδα οτι απο την τελευταία φορά που το patriotaki έβγαινε πρώτο στην δεύτερη δεκάδα τώρα είναι 3 στην πρώτη σελίδα.
                            Επίσης είδα οτι το απάτη site metanastefsi.com έπεσε απο την πρώτη θέση στην δεύτερη. Επαναλαμβάνω μην τους δίνεται hit ούτε απο περιέργεια να δείτε τι λένε. Θα ξαναβγούν πρώτοι και πολύς κόσμος θα νομίζει οτι επειδή είναι το πρώτο αποτέλεσμα είναι και σωστό.

                            Επίσης αν θέλετε πατήστε το +1 δίπλα απο το patriotaki μήπως καταφέρουμε να το ανεβάσουμε προς την πρώτη θέση και σώσουμε τον κόσμο απο τις απάτες, όσο είναι δυνατόν.
                            Υπομονή και επιμονή patriotes.

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by panoss View Post
                              μηπως γνωριζει κανεις αν ειναι ασφαλης αυτη η διευθυνση
                              με το χαιρετε ζηταει πιστωτικη καρτα για να χρεωσει καποια χρηματα .
                              γνωριζει κανεις αν οντως μπορει να με βοηθησει η συγκεκριμενη σελιδα;
                              http://www.ausfis.org/Home.aspx
                              Καλημέρα,

                              ένας καλος και εύκολος τρόπος για να ξέρουμε εάν ένα side είναι απάτη δίνεται στους χρήστες του Firefox εδώ: https://addons.mozilla.org/en-US/fir...browsing-tool/

                              Comment

                              Working...
                              X