Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (0)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Ευχαριστώ gefskr.

    Comment


      #17
      Καλημέρα δίαβασα το θέμα με σχετικό ενδιαφέρον .
      Έχω γεννηθεί Αυστραλία πήγα σχολείο τα πρώτα χρόνια εκεί αλλά "δυστυχώς"
      ένα πρόβλημα υγείας ( δικό μου ) αλλά και η νοσταλγία του Πατέρα μου για την Ελλάδα μας έφερε πίσω στην πατρίδα.

      Απο τότε έχω πάει αρκετές φορές και σχεδόν το μεγαλύτερο μέρος από το σόι μου ( και απο τους 2 γονείς είναι ακόμα εκεί).

      Πριν από 3 χρόνια και ένας φίλος αρκετά νεώτερος ( 22 ) έφυγε για Μελβούρνη ώπου και παραμένει ακόμα κατενθουσιασμένος.
      Όπως επίσης και άλλος ένας φίλος νιόπαντρος ετών 33 έφυγε πέρισυ τον χειμώνα διότι πλέον η κατάσταση στην Ελλάδα δεν παλευόταν ( χρέη κ.τ.λ).
      Επίσης ευχαριστημένος για την απόφαση του.

      Εγώ αν είχα το " θράσος και το θάρρος" θα έφευγα για μόνιμα , ασυζητητή.
      Δεν υπάρχει εβδομάδα να μην περνάει από το μυάλο μου να το κάνω απλά καμιά φορά η ασφάλεια του σίγουρου με εμποδίζει να πάρω την αποφάση. ( εχω δικό μου μαγαζί). Όμως δυστυχώς τίποτα στην Ελλάδα δεν ειναι διασφαλισμένο και σίγουρο και αυτό μου το θυμίζουν καθημερινά η "επαγγελματιές " πολιτικοί ή οποιοί κράτανε την τύχη μας στα χέρια τους.

      Η ζώη είναι σε άλλο επίπεδο το κράτος εν σχέση με την Ελλάδα είναι δίπλα σου . Τουλάχιστον αυτό διαπιστώνω εγώ σε θέματα κοινωνικά , εκπαιδευτικά αλλά και εργατικά.
      Μιλάμε για ένα κράτος πολυεθνικό το οποίο όμως έχει και την εθνική συνείδηση μέσα σε όλους αυτούς τους κατοίκους από όλο τον κόσμο.
      Σίγουρα η Αυστραλία δεν είναι ελλάδα από θέμα ζωής , όμως πλέον και αυτό το " Παραμύθι" αρχίζει και σβήνει και εδώ στην Πατρίδα μας .

      O gefsgr έχει δώσει πάντως πολύ καλές πληροφορίες.Συγχαρητήρια

      Comment


        #18
        Καλησπέρα
        Ευχαριστούμε για της πληροφορίες thenight εσύ είσαι τυχερός γιατί μάλλον πας Αυστραλία όποτε θες χωρίς πρόβλημα βίζας νομίζω. Διαβάζω forums η ότι άλλο βρω γιατί το ψάχνω σοβαρά να φύγω. Η Αυστραλία είναι πολύ μακριά και αυτό είναι κάτι που με προβληματίζει. Αν είσαι Ευρώπη μπορείς εύκολα να έρθεις Ελλάδα για διακοπές να δεις τους δικούς σου και φίλους. Αλλά Ευρώπη πάνω κάτω τα ίδια με εδώ τα βλέπω με εξαίρεση ίσως της σκανδιναβικές χώρες. Τώρα Αυστραλία είναι κάπως σαν ρίχνεις μαύρη πέτρα πίσω σου με την ένια ότι είναι πολλά χρήματα για μια οικογένεια να έρθει από Αυστραλία Ελλάδα, όχι συχνά τουλάχιστον. Βέβαια νιώθεις μια μικρή έστω σιγουριά ότι κάτι θα κάνουν τα παιδιά σου, ότι αξίζουν θα το κάνουν. Μου έλεγε κάποιος φίλος ότι στην Αυστραλία λόγο της οικονομικής κρίσης δώσανε έκτατο επίδομα 1400$ σε όλα τα χαμηλά εισοδήματα σαν βοήθημα. Εδώ Ελλάδα τόσα χρόνια τσακώνονται στα ” παράθυρα” για ένα επίδομα θέρμανσης έστω για τους χαμηλοσυνταξιούχους αλλά τίποτα (δεν μιλώ πολιτικά). Δεν ξέρω τη μπορεί να περιμένει κανείς ότι θα αλλάξει εδώ…

        Comment


          #19
          Τυχερός εντάξει σχετικό είναι εκεί γεννήθηκα και διατηρώ όλα τα δικαιώματα κανονικά οπώς και η κόρη μου λόγω εμού. Συγκεκριμένα πριν 2 εβδομάδες ανανέωσα το διαβατήριο μέσα σε 7 μέρες για το Ελληνικό τρομάζω μόνο και στην ιδέα να πάω για ανανέωση.
          Σίγουρα η απόσταση είναι Τεράστια όχι απλά μακριά.
          Όπως θα συμφωνήσω μαζί σου αυτό που λές για τις Σκανδυναβικές χώρες , ειδικά ενα φιλαράκι έφυγε πριν μια 7ετία για Νορβηγία και φτιάχτηκε μια χαρά , ούτε καν σκέφτεται για επιστροφή.
          Αυτή την στιγμή μικροπροβλήματα με την γενικότερη κρίση υπάρχει και στην Αυστραλία απ'ότι ξέρω αλλά πιστεύουν ότι σε κάνα 6μηνο θα είναι πολύ πίο καλά τα πράγματα.
          Εγώ δεν περιμένω να άλλαξουν τα πράγματα εδώ στην Ελλάδα , βέβαια ελπίζω και γιαυτό και λέω να περιμένω ακόμα.
          Αλλά αν σφίξουν κι'άλλο οι καταστάσεις .... θα δούμε.

          Comment


            #20
            Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση για Αυστραλία

            Γεια σας, Με λένε Σοφία και βρήκα τυχαία το site σας.
            Θα θελα πολύ να φύγω από ελλάδα μιας και όλοι ξέρετε ότι οι δουλειές
            εδώ είναι χάλια.


            Είμαι γύρω στα 35 και έχω ασχοληθεί με βάσεις δεδομένων.
            Στην αυστραλία είναι εύκολο να βρει κάποιος δουλειά?
            Μπορεί να μου συστήσει κανείς κάποιο site με jobs για Αυστραλία?
            Ενδιαφέρομαι περισσότερο για Μελβούρνη.

            Comment


              #21
              Σοφία καλωσήλθες στην παρέα μας.
              Νομίζω ότι εδώ : http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=1768
              θα βρείς μερικές πληροφορίες γιά το θέμα μεταναστεύσεως στην Αυστραλία από μέλη που έχουν τον ίδιο προβληματισμό..
              Εύχομαι να αποφασήσεις το καλλύτερο γιά το μέλλον σου και να επιτύχεις ώστε να εκπληρωθούν οι προσδοκίες σου.
              Να είσαι καλά.

              Comment


                #22
                Eyxaristo poli evans

                Comment


                  #23
                  Γεια σας. κατα τύχη βρήκα αυτό το τόπικ στο google και είπα να σας πω την γνώμη μου μιας και έχω εμπειρία απο ζωή στο εξωτερικό(αν και είναι παλιό το τόπικ..)
                  η αρραβωνιαστικιά μου μένει αυστραλία κι εγώ ελλαδα(θα παντρευτούμε του χρόνουκαι θα μείνουμε Ελλάδα..έχει έρθει αρκετές φορές εδώ και πραγματικά έχει ξεχάσει ήδη την Αυστραλία).γνωριστήκαμε όταν ήταν διακοπές ελλάδα. στον φίλο που θέλει να πάει εκεί έχω να πω λίγα πράγματα:
                  1)σαρέσει να φοβάσαι να περπατήσεις στις 9 το βράδυ στο κέντρο τησ πόλησ γιατί δεν υπαρχει κανείς?
                  2)σαρέσει να βλέπεις ειδήσεις με φοβερή εγκληματηκότητα που ο καθένας έχει και ένα πιστόλι?
                  3)σαρέσει τα παιδιά σου να τελειώσουν το λύκειο και να τους λένε 1+1 και να λένε 11?
                  4)σαρέσει που εκεί τα παιδιά στα σχολεία(ΛΥΚΕΪΟΥ!ακόμα και οι μεγάλοι) δεν ξέρουν ποιον έχουν προθυπουργό?
                  5)σαρέσει που οι γιατροί τους όπως και στην αγγλία είναι άσχετοι?
                  6)σαρέσει να ξυπνήσεις μια μέρα γέρος και να πεις πω ρε γαμώτο τόσα χρόνια δουλειά δεν κάθησα καθόλου?(ξυπνάν 5:30 το πρωί και γυρίζουν σπίτι στις 7 το βράδυ)
                  7)σαρέσει να παίρνεις το μπουκαλάκι με νερό 8 δολλάρια?
                  8)σαρέσει να έχεις ιντερνετ 256 και 512 kbps haha
                  9)σαρέσει να φοβάσαι να αφήσεις τα παιδιά σου μόνα τους για 1 δευτερόλεπτο?
                  10)σαρέσει να σε αντιμετοπίζουν πραγματικά πολύ ρατσιστικά οι αυστραλοί?
                  11)σαρέσει να βλέπεις τα παιδιά σου απο τις 7 μέχρι τις 8 που θα κοιμηθείς?
                  12)σαρέσει να πληρώσεις 40.000 για να σπουδάσει το κάθε παιδί?

                  ε εντάξει μπορώ να πω και άλλα..αλλά αν δεν σαρέσει έστω και ένα απο τα παραπάνω μην το επιχειρήσεις

                  Comment


                    #24
                    Χαιρετώ όλα τα παιδιά του φόρουμ, βρήκα τυχαία αυτό το φόρουμ και θα ήθελα να παρέμβω γιατί διάβασα κάποια υπερβολικά πράγματα πιο πάνω και πραγματικά τρίβω τα μάτια μου με αυτές τις ανακρίβιες (πχ ότι φοβάσαι να κυκλοφορήσεις μετά τις 9 στο κέντρο της πόλης). Σας διαβεβαιώνω ότι ούτε ένα από τα 12 παραπάνω επιχειρήματα δεν ευσταθεί, ΟΥΤΕ ΕΝΑ!!!!

                    Παρακολούθησα μεταπτυχιακό στο Σύδνεϊ και ομολογώ πως δεν έχω επισκευτεί ούτε έχω ζήσει σε άλλη πιό όμορφη πόλη από αυτή.

                    Η παρούσα κατάσταση σχετικά με την έκδοση βίζας είναι λίγο δύσκολη επειδή υπάρχει η παγκόσμια οικονομική κρίση αλλά για κάποιον που έχει κάποιο πτυχίο στις ειδικότητες που ψάχνουν αλλά πάνω απ'όλα έχει τις μπάλλες να κάνει αυτό που του αρέσει στη ζωή του δεν είναι δύσκολο.

                    Η απόφαση αυτή, όπως άλλωστε και κάθε απόφαση, έχει τα θετικά της και τα αρνητικά της. Ο καθένας που έχει στο μυαλό του να το κάνει τα σκέφτεται όλα αυτά καλά κι αποφασίζει. Το μοναδικό αρνητικό στοιχείο που βρήκα εγώ είναι η μεγάλη απόσταση από την Ευρώπη που για προσωπικούς λόγους αποδείχθεικε και το μοιραίο για την επιστροφή μου στην Ελλάδα. Πλέον όμως αποφάσισα ότι ούτε αυτό μπορεί να με κρατήσει μακρυά από αυτή τη χώρα. Αργά ή γρήγορα θα επιστρέψω εκεί για πολλούς και διάφορους λόγους.

                    Αν μπορώ να βοηθήσω στο οτιδήποτε θα το κάνω με ευχαρίστηση αλλά παρακαλώ μην γράφετε ή αναμασάτε ανακρίβειες που φτάνουν στο όριο της συκοφαντίας!

                    Σωτήρης.
                    Η πιό γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά, που τ'άγια χώματά της πόνος και χαρά.

                    Comment


                      #25
                      γεια σας ειμαι 37 χρονων μονος μου χωρις υποχρεωσεις και το σκεφτομαι πολυ σοβαρα να παω αυστραλια .....για μια καλυτερη ζωη....βαρεθηκα εδω το ελλαντα την ευρωπαικη χωρα με αφρικανικη νοοτροπια...το καλο ειναι οτι εχω γεννηθει εκει ,στη μελβουρνη,αν καποιος θελει εναν σωστο και εμπιστο ατομο για δουλεια ευχαριστως τα παραταω ολα και ερχομαι...ανεργος ειμαι ετσι και αλλιως...
                      εχω βγαλει μια μεση σχολη ηλεκτρονικος και επισης εχω επαγγελματικο διπλωμα σαν οδηγος...

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by bigbiggerbiggest View Post
                        Γεια σας. κατα τύχη βρήκα αυτό το τόπικ στο google και είπα να σας πω την γνώμη μου μιας και έχω εμπειρία απο ζωή στο εξωτερικό(αν και είναι παλιό το τόπικ..)
                        η αρραβωνιαστικιά μου μένει αυστραλία κι εγώ ελλαδα(θα παντρευτούμε του χρόνουκαι θα μείνουμε Ελλάδα..έχει έρθει αρκετές φορές εδώ και πραγματικά έχει ξεχάσει ήδη την Αυστραλία).γνωριστήκαμε όταν ήταν διακοπές ελλάδα. στον φίλο που θέλει να πάει εκεί έχω να πω λίγα πράγματα:
                        1)σαρέσει να φοβάσαι να περπατήσεις στις 9 το βράδυ στο κέντρο τησ πόλησ γιατί δεν υπαρχει κανείς?
                        2)σαρέσει να βλέπεις ειδήσεις με φοβερή εγκληματηκότητα που ο καθένας έχει και ένα πιστόλι?
                        3)σαρέσει τα παιδιά σου να τελειώσουν το λύκειο και να τους λένε 1+1 και να λένε 11?
                        4)σαρέσει που εκεί τα παιδιά στα σχολεία(ΛΥΚΕΪΟΥ!ακόμα και οι μεγάλοι) δεν ξέρουν ποιον έχουν προθυπουργό?
                        5)σαρέσει που οι γιατροί τους όπως και στην αγγλία είναι άσχετοι?
                        6)σαρέσει να ξυπνήσεις μια μέρα γέρος και να πεις πω ρε γαμώτο τόσα χρόνια δουλειά δεν κάθησα καθόλου?(ξυπνάν 5:30 το πρωί και γυρίζουν σπίτι στις 7 το βράδυ)
                        7)σαρέσει να παίρνεις το μπουκαλάκι με νερό 8 δολλάρια?
                        8)σαρέσει να έχεις ιντερνετ 256 και 512 kbps haha
                        9)σαρέσει να φοβάσαι να αφήσεις τα παιδιά σου μόνα τους για 1 δευτερόλεπτο?
                        10)σαρέσει να σε αντιμετοπίζουν πραγματικά πολύ ρατσιστικά οι αυστραλοί?
                        11)σαρέσει να βλέπεις τα παιδιά σου απο τις 7 μέχρι τις 8 που θα κοιμηθείς?
                        12)σαρέσει να πληρώσεις 40.000 για να σπουδάσει το κάθε παιδί?

                        ε εντάξει μπορώ να πω και άλλα..αλλά αν δεν σαρέσει έστω και ένα απο τα παραπάνω μην το επιχειρήσεις
                        Καλησπέρα σε όλους.
                        Τυχαία ανακάλυψα το forum εδώ σε μια προσπάθεια αναζήτησης κάτι καλύτερου απο αυτό το τριτοκοσμικό πράγματι "κράτος" που ζούμε, τώρα όσον αφορά τα λεγόμενα του φίλου μας εδώ πράγματι θα διαφωνήσω, φίλε μου δεν γνωρίζω την ηλικία σου και τον τρόπο ζωής σου εγώ πάντος είμαι 45 χρονών και αγανακτισμένος να φύγω χθές όπως προανέφερα απο αυτό το "ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ " (τώρα θα μου πείτε πως προσβάλω την λέξη και τη ένοια διότι τα μπουρδέλα είναι οργανωμένα καθαρά και προσφέρουν υπηρεσίες) και το λέω αυτό για να επανέλθω στο θέμα διότι πρίν απο 20 χρόνια έκανα ένα μικρό διάστημα στη Γερμανία και νεαρός τότε είχα σχεδόν την ίδια άποψη που έχεις τώρα εσύ και έφυγα τρεχοντας και μάλιστα ορκιζόμουν πως αν ταξίδευα με αεροπλάνο πανω απο εκεί θα έκανα ακόμη και αεροπειρατεία πρόκειμένου να περάσω απο δίπλα χαχα!! και αυτό γιατί είχα μάθει στην ελευθερία στην ασυδοσία στον μη έλεγχο και μου φαινόταν όλα στραβά, τι να σας λέω τώρα ακόμη και το ότι υποχρεονόμουν να περνάω απο την διάβαση των πεζών και όχι απο όπου ήθελα εγώ (νοοτροπία χωριάτη βλέπετε, τι? θα μου πείς εσύ απο που θα περάσω? απ' όπου θέλω θα πάω ΡΕεεε!!! βλαχάρα, η βλαχάρα ήμουν εγώ όμως μόνο που άργησα να το διαπιστώσω) και άλλα πολλά που δεν είναι του παρόντος.
                        Πάντως και εγώ σκέφτομαι σοβαρά την μετοίκισή μου διότι εδώ δεν υπάρχει μέλλον όχι τόσο για εμένα αλλά τουλάχιστον για τα παιδιά μου. Θα παραμείνω στη συζήτηση για να ενημερωθώ και ελπίζω να πάνε καλά τα πράγματα σε όσους αποφασίσουν...
                        Τέλος σκέφτομαι να κάνω ένα ταξιδάκι μόνος τον Φεβρουάριο ή Μάρτιο κοντά στην Αδελαϊδα που έχω καποιον φίλο, προσπαθώ να πάρω πληροφορίες αλλά τα τηλεφωνα που βρίσκω της πρεσβείας δεν ισχύουν (2106450404) άν κάποιος έχει κάτι σχετικό ας με ενημερώσει.

                        Comment


                          #27
                          γεια σας!και εγω με την σειρα μου επεσα πανω σ'αυτο το φορουμ στην προσπαθεια μου να ενημερωθω για μεταναστευση στην αυστραλια.η ιστορια μου εχει ως εξης-γεννηθηκα και μεγαλωσα στην γερμανια,τελειωσα το γερμανικο λυκειο,ημουν ετοιμη να σπουδασω σε γερμανικο πανεπιστημιο οταν ο πατερας μου αποφασησε να επιστρεψει για καλυτερη ζωη στην ελλαδα!εγω δεν ειχα αντιρρηση,ημουν λευκο χαρτι,χωρις ιδιαιτερη γνωμη για την χωρα αυτην.τα τελευταια 14 χρονια απορρω πως μπορεσε να παρει μια τετοια λαθος αποφαση!
                          εγω προσωπικα θεωρω αυτην την χωρα δυσκολη,μια χωρα που τρωει τα παιδια της!εχω βαρεθει να παλευω για τα αυτονοητα,βασικο μησθο ,ενσημα....θυμαμαι χαρακτηριστικα την τρομερη ανασφαλεια που ενιωσα οταν ημουν 7 μηνων εγκυος και πηρα την τελευταια επιταγη ταμειου ανεργιας!!απαισια!!
                          φετος περασα στον ασεπ και ειμαι πλεον καθ.γερμανικων στην κερκυρα!θα πρεπει να ξεριζωθουμε ολοι,4 ατομα,για να ζησουμε εκει με 1000 ευρο το μηνα!τελεια προοπτικη ετσι?
                          τελευταια εχω παθιαστει με το θεμα της αυστραλιας!πιστευω πως στην ζωη αν δεν μας αρεσει το εργο,πρεπει να εχουμε το θαρος να φευγουμε.στο κατω κατω και ολοι οι μεταναστες του κοσμου ετσι δεν κανουν?το παιρνουν αποφαση και κανουν τα παντα για να τους βγει σε καλο!πρεπει τουλαχιστον να προσπαθησεις,να μην ζεις στο μελλον με το "τι,θα ειχε γινει,αν..".εγω προσωπικα το βρισκω βασανιστικο ερωτημα.
                          δεν ξερω ομως πως να το κανω¨,να φυγω απο το δημοσιο και να παω η να παω για πενταετια,και αν μ'αρεσει να μεινω?
                          εχω ψαχτει αρκετα,θα παω και σε σεμιναριο στην στουτγαρδη μ'αυτο το θεμα σ'ενα μηνα,το οργανωνουν συμβουλοι μεταναστευσης.για να δουμε.απο φετος βεβαια θα ειναι ποιο αυστηροι στην επιλογη τους.σκεφτονται να καταργησουν την λιστα με τα επαγγελματα και να δεχθουν μονο υδραυλικους,χτιστες,γιατρους και μεταλεργατες,σ'οτι εχουν ελλειψη δηλαδη.
                          πηγαιναν ινδοι και απο αλλες ασιατικες χωρες,σπουδαζαν κομωτικη για εναν χρονο και μεναν μετα αυστραλια,αυτο προφανως τους ενοχλησε και λενε να σφιξουν τα λουρια.
                          για μεταναστευση παντως ειναι αρμοδιο το προξενειο στο βερολινο.

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by μελυδια View Post
                            γεια σας!και εγω με την σειρα μου επεσα πανω σ'αυτο το φορουμ στην προσπαθεια μου να ενημερωθω για μεταναστευση στην αυστραλια.η ιστορια μου εχει ως εξης-γεννηθηκα και μεγαλωσα στην γερμανια,τελειωσα το γερμανικο λυκειο,ημουν ετοιμη να σπουδασω σε γερμανικο πανεπιστημιο οταν ο πατερας μου αποφασησε να επιστρεψει για καλυτερη ζωη στην ελλαδα!εγω δεν ειχα αντιρρηση,ημουν λευκο χαρτι,χωρις ιδιαιτερη γνωμη για την χωρα αυτην.τα τελευταια 14 χρονια απορρω πως μπορεσε να παρει μια τετοια λαθος αποφαση!
                            εγω προσωπικα θεωρω αυτην την χωρα δυσκολη,μια χωρα που τρωει τα παιδια της!εχω βαρεθει να παλευω για τα αυτονοητα,βασικο μησθο ,ενσημα....θυμαμαι χαρακτηριστικα την τρομερη ανασφαλεια που ενιωσα οταν ημουν 7 μηνων εγκυος και πηρα την τελευταια επιταγη ταμειου ανεργιας!!απαισια!!
                            φετος περασα στον ασεπ και ειμαι πλεον καθ.γερμανικων στην κερκυρα!θα πρεπει να ξεριζωθουμε ολοι,4 ατομα,για να ζησουμε εκει με 1000 ευρο το μηνα!τελεια προοπτικη ετσι?
                            τελευταια εχω παθιαστει με το θεμα της αυστραλιας!πιστευω πως στην ζωη αν δεν μας αρεσει το εργο,πρεπει να εχουμε το θαρος να φευγουμε.στο κατω κατω και ολοι οι μεταναστες του κοσμου ετσι δεν κανουν?το παιρνουν αποφαση και κανουν τα παντα για να τους βγει σε καλο!πρεπει τουλαχιστον να προσπαθησεις,να μην ζεις στο μελλον με το "τι,θα ειχε γινει,αν..".εγω προσωπικα το βρισκω βασανιστικο ερωτημα.
                            δεν ξερω ομως πως να το κανω¨,να φυγω απο το δημοσιο και να παω η να παω για πενταετια,και αν μ'αρεσει να μεινω?
                            εχω ψαχτει αρκετα,θα παω και σε σεμιναριο στην στουτγαρδη μ'αυτο το θεμα σ'ενα μηνα,το οργανωνουν συμβουλοι μεταναστευσης.για να δουμε.απο φετος βεβαια θα ειναι ποιο αυστηροι στην επιλογη τους.σκεφτονται να καταργησουν την λιστα με τα επαγγελματα και να δεχθουν μονο υδραυλικους,χτιστες,γιατρους και μεταλεργατες,σ'οτι εχουν ελλειψη δηλαδη.
                            πηγαιναν ινδοι και απο αλλες ασιατικες χωρες,σπουδαζαν κομωτικη για εναν χρονο και μεναν μετα αυστραλια,αυτο προφανως τους ενοχλησε και λενε να σφιξουν τα λουρια.
                            για μεταναστευση παντως ειναι αρμοδιο το προξενειο στο βερολινο.
                            μελυδια καλησπέρα
                            είδα μόλις τώρα τα γραφόμενά σου και "ράγισε" η καρδιά μου.
                            Δυστυχώς αυτό που είπες "μια χωρα που τρωει τα παιδια της" δεν είναι απλή διαπίστωση είναι υπαρκτή κατάσταση και δεν πρόκειται να αλλάξει τα επόμενα 100 τουλάχιστον χρόνια (και είμαι αισιόδοξος)
                            Εκανα ενα διάστημα στην Γερμανία και το μετάνοιωσα οικτρά που δεν εμεινα μόνιμα εκεί, όχι πως όλα είναι ρόδινα στην Γερμανία Αυστραλία ή οπουδήποτε αλλού στο εξωτερικό, απλά εκεί υπάρχουν άλλες δυνατότητες, υπάρχει κράτος υπάρχει υπάρχει υπάρχει ότι θές που δεν υπάρχει εδω. Ας μην μακρηγορώ θα σου πρότεινα να σκεφτείς τη Γερμανία μιας και σου είναι οικεία και γνωρίζεις την γλώσσα και φαντάζομαι πως δεν χρειάζεται χρόνος για να προσαρμοστείς, αρκεί να μην ζείς στα γκέτο των Ελλήνων, διότι τότε σε λίγα χρόνια θα είσαι πίσω όπως οι γονείς σου (και οι δικοί μου). Να είσαι καλά και καλή τύχη
                            Σημ. και η Κέρκυρα είναι φανταστική, είμαι κοντά και το ξέρω μιας και είμαι συχνά επισκέτης της

                            Comment


                              #29
                              Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση για Αυστραλία

                              Geia sas paidia .. Psaxnodas plhrofories sto diadiktio gia thn australia epesa kai sto sites sas .
                              Skeftome poli sovara na figo gia australia an mporeso kai vro doulia.. Exw teliosei computing sthn aglia , exw doulepsei kai edw stin ellada se kapies etaireies , ala to telefteo xrono ta pragmata den pigenoun poli kala kai vlepo oti den uparxei melon elpidoforo sthn ellada distixos ..
                              Exw enhmerothei apo to net gia kapia pragmata .. mpika kai se kapia sites gia euresi ergasias ..
                              To thema einai oti egw gia na vgalo VISA tha prepei na mou ginei prosklisi apo kapion ergodoti stin australia..
                              Tha mporouse na ginei kapia proslipsi mono me tilefoniko interview exontas stilei to viografiko mou ston ergodoti ... i gia na vro doulia tha prepei na eimai sthn australia ..
                              kai se kapia site lene oti tha prepei na exeis australeziki Visa gia na stiles to viografiko sou se kapies etaireies ..
                              kamia idea to ti na kano i kapios pou na xerei na exei kanei to idio ...
                              plzz help

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by kostaskostas View Post
                                Xtapodaki,συμφωνώ με τον gefskr.
                                Άλλωστε αν η Ελλάδα μας παρείχε αν όχι όλα αυτά τουλάχιστον την παιδεία και την κοινωνική πρόνοια αντάξια των ανεπτυγμένων χωρών εγώ προσωπικά δεν θα σκεφτόμουνα ποτέ την ξενιτιά.
                                Gefskr όταν θα είμαι έτοιμος για το ''άλμα'' θα τα πούμε γιατί πρέπει να δω πρώτα και τις εκκρεμότητες που δεν πρέπει να αφήσω πίσω μου (κλείσιμο της επιχείρησης μου, περιουσιακά κ.λ.π.).
                                Αγαπητέ kostaskostas
                                Σίγουρα το να έχει γεννηθεί και ζήσει κανείς στο εξωτερικό δεν συνεπάγεται ότι μπορεί να δώσει σίγουρες κι αποτελεσματικές συμβουλές σε κάποιον που στα 38 του αποφασίζει τη μετανάστευση.
                                Εγώ γεννήθηκα στο Cape Town και μέχρι τα 19 μου ζούσαμε εκεί. Μετά μετέθεσαν το μπαμπά στο Wellington κι έτσι 14 άνθρωποι αναγκαστήκαμε να μετακομίσουμε στη Νέα Ζηλανδία. Εδώ είμαστε για πάνω από 3 χρόνια.
                                Θέματα έξω από τον άνδρα μου και τα 3 παιδιά μου δεν κλήθηκα ποτέ να αντιμετωπίσω. Όλα τα φρόντιζε ή ο μπαμπάς ή ο Λάμπρος. Έτσι δεν είμαι σε θέση να δώσω συμβουλές.
                                Ένα μόνο μπορώ με βεβαιότητα να πω: ότι αν κάποια οικογένεια που μεταναστεύει έχει Εκκλησιαστική ζωή, στο νέο τόπο σίγουρα θα την περιβάλει η Παροικία που είναι δραστηριοποιημένη στα ενοριακά πλαίσια της Εκκλησίας εκεί. Έτσι δεν θα νοιώθουν ξεκρέμαστοι. Αυτό ίσχυσε στη δική μας περίπτωση.
                                Ακόμη, νομίζω ότι οι συμβουλές του thanasis είναι πολύ ουσιαστικές.

                                Comment

                                Working...
                                X