Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (0)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Καλησπέρα σε όλους σας!
    Όπως πολλοί ανησυχοι φίλοι, έτσι και εγώ άρχισα πλέον εδώ και μερικές ημέρες να βλέπω την μετανάστευση στην Αυστραλία ως την μοναδική λύση! Ψάχνοντας λοιπόν να δω τι παίζει,βρήκα αυτό το site!
    Είμαι στα 33 και πριν περίπου 2 μήνες απολύθηκα από 1 πολυεθνική όπου εργαζόμουν. Ψάχνω για δουλεία, όμως με την τροπή που έχει πάρει η όλη κατάσταση στην χώρα μας, δεν είμαι πλέον σίγουρη ότι θέλω να βρώ εδώ δουλειά. Ποιος ο λόγος άλλωστε? Φως δεν βλέπω στο μέλλον! Και τα πράγματα όσο πάνε και χειροτερεύουν.
    Όσοι από εσάς το ψάχνατε, τι κάνατε?Φύγατε τελικά ή είστε ακόμη εδώ?
    Οι σελίδες που αναφέρονται πιο πάνω για άντληση στοιχείων είναι πλήρως κατατοπιστικές! Ευχαριστώ φίλε! Εμένα προσωπικά με βοήθησαν αρκετά για να πάρω μια ιδέα!
    Θερμή παράκληση, οποιοσδήποτε μαθαίνει κάτι καινούργιο ας το καταθέτει εδώ για να βοηθηθούμε αλλά και για να βοηθήσουμε τους επόμενους, γιατί σίγουρα θα υπάρχουν και επόμενοι!

    Καλή μας τύχη και ο Θεός βοηθός!

    Comment


      #32
      Σας χαιρετώ όλους και εγω. Τυχαία βρέθηκα εδω ψάχνοντας πληροφορίες για δουλειά στην Αυστραλία.Είμαι 34 παντρεμένος με μια κόρη 9 μηνών. Πριν απο 2 εβδομάδες αναγκάστηκα να κλείσω την καφετέρια μου λόγω χρεών. Είμαι απελπισμένος. Δουλεύω σκληρά απο 16 ετών και με φρίκη διαπιστώνω πως δεν είμαι σε θέση να ζήσω την οικογένεια μου. Πλεον ζούμε με τον μισθό της γυναίκας μου(1600ε) ,δεν έχουμε δικό μας σπίτι, και οπως καταλαβαίνετε χρωστάμε σε τράπεζες λόγω της επιχείρησης που κλείσαμε. Μπορώ να δουλεύω 15 ώρες την ημέρα 6 μέρες την βδομάδα για αρκετά χρόνια , αρκεί να πληρώνεται ο κόπος μου. Με λύπη μου διαπιστώνω πως αυτό στην Ελλάδα είναι αδύνατο. Ουσιαστικά είμαι ανειδίκευτος και το μόνο χαρτί που έχω είναι ενα επαγγελματικό δίπλωμα οδήγησης κατηγορίας Έ(όλα τα οχήματα δλδ εως νταλίκα). Θα παρακολουθώ το φόρουμ για νέα στοιχεία και πληροφορίες και θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους όσους ασχολούνται με αυτό.

      Comment


        #33
        θα ηθελα πληροφοριες

        Originally posted by μελυδια View Post
        γεια σας!και εγω με την σειρα μου επεσα πανω σ'αυτο το φορουμ στην προσπαθεια μου να ενημερωθω για μεταναστευση στην αυστραλια.η ιστορια μου εχει ως εξης-γεννηθηκα και μεγαλωσα στην γερμανια,τελειωσα το γερμανικο λυκειο,ημουν ετοιμη να σπουδασω σε γερμανικο πανεπιστημιο οταν ο πατερας μου αποφασησε να επιστρεψει για καλυτερη ζωη στην ελλαδα!εγω δεν ειχα αντιρρηση,ημουν λευκο χαρτι,χωρις ιδιαιτερη γνωμη για την χωρα αυτην.τα τελευταια 14 χρονια απορρω πως μπορεσε να παρει μια τετοια λαθος αποφαση!
        εγω προσωπικα θεωρω αυτην την χωρα δυσκολη,μια χωρα που τρωει τα παιδια της!εχω βαρεθει να παλευω για τα αυτονοητα,βασικο μησθο ,ενσημα....θυμαμαι χαρακτηριστικα την τρομερη ανασφαλεια που ενιωσα οταν ημουν 7 μηνων εγκυος και πηρα την τελευταια επιταγη ταμειου ανεργιας!!απαισια!!
        φετος περασα στον ασεπ και ειμαι πλεον καθ.γερμανικων στην κερκυρα!θα πρεπει να ξεριζωθουμε ολοι,4 ατομα,για να ζησουμε εκει με 1000 ευρο το μηνα!τελεια προοπτικη ετσι?
        τελευταια εχω παθιαστει με το θεμα της αυστραλιας!πιστευω πως στην ζωη αν δεν μας αρεσει το εργο,πρεπει να εχουμε το θαρος να φευγουμε.στο κατω κατω και ολοι οι μεταναστες του κοσμου ετσι δεν κανουν?το παιρνουν αποφαση και κανουν τα παντα για να τους βγει σε καλο!πρεπει τουλαχιστον να προσπαθησεις,να μην ζεις στο μελλον με το "τι,θα ειχε γινει,αν..".εγω προσωπικα το βρισκω βασανιστικο ερωτημα.
        δεν ξερω ομως πως να το κανω¨,να φυγω απο το δημοσιο και να παω η να παω για πενταετια,και αν μ'αρεσει να μεινω?
        εχω ψαχτει αρκετα,θα παω και σε σεμιναριο στην στουτγαρδη μ'αυτο το θεμα σ'ενα μηνα,το οργανωνουν συμβουλοι μεταναστευσης.για να δουμε.απο φετος βεβαια θα ειναι ποιο αυστηροι στην επιλογη τους.σκεφτονται να καταργησουν την λιστα με τα επαγγελματα και να δεχθουν μονο υδραυλικους,χτιστες,γιατρους και μεταλεργατες,σ'οτι εχουν ελλειψη δηλαδη.
        πηγαιναν ινδοι και απο αλλες ασιατικες χωρες,σπουδαζαν κομωτικη για εναν χρονο και μεναν μετα αυστραλια,αυτο προφανως τους ενοχλησε και λενε να σφιξουν τα λουρια.
        για μεταναστευση παντως ειναι αρμοδιο το προξενειο στο βερολινο.
        γεια σου Μελυδια !! θα ηθελα πληροφοριες αν γινεται για τις ειδικοτητες που αναφερεις...υδραυλικους , χτιστες κτλ...θα περιμενω με αγωνια γιατι ψαχνω εδω και καιρο χωρις αποτελεσμα!! ευχαριστω...

        Comment


          #34
          Καλησπερα σε ολους σας!
          Απ'οτι βλεπω πολλοι ειναι αυτοι που ψαχνουν να βρουν μια καλυτερη τυχη στην Αυστραλια και νομιζα οτι ημουν η μοναδικη...
          Ας συστηθω,ειμαι 26 χρονων,αποφοιτος ΑΕΙ και ανεργη!Τι πρωτοτυπο!
          Η ιδεα του να φυγω για την Αυστραλια ηρθε πριν απο 2 χρονια περιπου...Βλεπεις ο αρραβωνιστικος μου ειναι Ελληνοαυστραλος και ειχα την τυχη να παω για διακοπες το 2008 στην Αυστραλια(Μελουρνη,Σιδνευ και Κουινσλαντ)με το περισσοτερο καιρο στην Μελβουρνη..Ολα εκει ειναι υπεροχα και τεραστια!Ιδιαιτερη εντυπωση μου εκανε η ευγενεια των ανθρωπων..ακομα και στα σουπερ-μαρκετ οι ανθρωποι ηταν αρκετα ευγενικοι σε σημειο να αναρωτιεσαι αν σε κοροιδευουν..παντα ομως ακουγες παραδιπλα σου και καποιο ζευγαρι να τσακωνεται στα...ελληνικα!!Παντως η ευγενεια ειναι χαρακτηριστικο τους!Παντου εβλεπες ανθρωπους με το χαμογελο,να γυμναζονται και γενικα πριν και μετα την δουλεια τους ηταν εξω για πρωινο και μετα για κρασι...Εντυπωση μου προκαλεσε το γεγονος οτι απο τις 6 το πρωι η γειτονια μου ηταν γεματη απο κοσμο αλλα μεχρι τις 9 το βραδυ..Το μονο ενοχλητικο ειναι το παρκαρισμα!Ειχαμε νοικιασει ενα αμαξι κ επειδη δεν ημασταν κατοικοι της γειτονιας επρεπε να μετακινουμε το αμαξι καθε 1 ωρα!Αλλα τα προστιματα δεν τα γλιτωσαμε...Οσο για τις δουλειες απο οσο γνωριζω ιδιως στις οικοδομες που ενδιαφερεται ο φιλος τα λεφτα ειναι παρα πολυ καλα!Ο αρραβωνιστικος μου δουλευε στο Σιδνευ πριν απο 5 χρονια σε ενα εμπορικο που φτιαχνοταν κ επαιρνε 200 δολλαρια την ημερα..με συνθηκες που δεν εχουν καμια σχεση με οτι ισχυει εδω..ακομα και στις τραπεζες οι περισσοτεροι ηταν κινεζοι οι οποιοι δεν μιλαγαν και τοσο καλα αγγλικα...Οτι αλλο θες ευχαριστως να σε ενημερωσω..

          Comment


            #35
            Originally posted by reaki View Post
            Καλησπερα σε ολους σας!
            Απ'οτι βλεπω πολλοι ειναι αυτοι που ψαχνουν να βρουν μια καλυτερη τυχη στην Αυστραλια και νομιζα οτι ημουν η μοναδικη...
            Ας συστηθω,ειμαι 26 χρονων,αποφοιτος ΑΕΙ και ανεργη!Τι πρωτοτυπο!
            Η ιδεα του να φυγω για την Αυστραλια ηρθε πριν απο 2 χρονια περιπου...Βλεπεις ο αρραβωνιστικος μου ειναι Ελληνοαυστραλος και ειχα την τυχη να παω για διακοπες το 2008 στην Αυστραλια(Μελουρνη,Σιδνευ και Κουινσλαντ)με το περισσοτερο καιρο στην Μελβουρνη..Ολα εκει ειναι υπεροχα και τεραστια!Ιδιαιτερη εντυπωση μου εκανε η ευγενεια των ανθρωπων..ακομα και στα σουπερ-μαρκετ οι ανθρωποι ηταν αρκετα ευγενικοι σε σημειο να αναρωτιεσαι αν σε κοροιδευουν..παντα ομως ακουγες παραδιπλα σου και καποιο ζευγαρι να τσακωνεται στα...ελληνικα!!Παντως η ευγενεια ειναι χαρακτηριστικο τους!Παντου εβλεπες ανθρωπους με το χαμογελο,να γυμναζονται και γενικα πριν και μετα την δουλεια τους ηταν εξω για πρωινο και μετα για κρασι...Εντυπωση μου προκαλεσε το γεγονος οτι απο τις 6 το πρωι η γειτονια μου ηταν γεματη απο κοσμο αλλα μεχρι τις 9 το βραδυ..Το μονο ενοχλητικο ειναι το παρκαρισμα!Ειχαμε νοικιασει ενα αμαξι κ επειδη δεν ημασταν κατοικοι της γειτονιας επρεπε να μετακινουμε το αμαξι καθε 1 ωρα!Αλλα τα προστιματα δεν τα γλιτωσαμε...Οσο για τις δουλειες απο οσο γνωριζω ιδιως στις οικοδομες που ενδιαφερεται ο φιλος τα λεφτα ειναι παρα πολυ καλα!Ο αρραβωνιστικος μου δουλευε στο Σιδνευ πριν απο 5 χρονια σε ενα εμπορικο που φτιαχνοταν κ επαιρνε 200 δολλαρια την ημερα..με συνθηκες που δεν εχουν καμια σχεση με οτι ισχυει εδω..ακομα και στις τραπεζες οι περισσοτεροι ηταν κινεζοι οι οποιοι δεν μιλαγαν και τοσο καλα αγγλικα...Οτι αλλο θες ευχαριστως να σε ενημερωσω..

            σε ευχαριστω φιλη [ reaki ]... για την πληροφορια με τις οικοδομες!!
            αυτο λιγο πολυ το ξερω, αυτο που ψαχνω να μαθω ειναι αν εχει καποιο προγραμα ειδικα για καποιες δουλειες η Αυστραλιανη κυβερνηση,ελπιζωντας να παρω ποντους για την εγκριση της βιζας!
            το ειχε αναφερει μια φιλη η [μελυδια] αλλα ακομα δεν εχω μαθει τιποτα !!
            ψαχνω διαφορα site που εχουν προτεινη διαφοροι φιλοι και δεν μπορω να βγαλω ακρη!
            μονη ελπιδα η πληροφορια........
            σου ευχομαι τα καλυτερα!!

            Comment


              #36
              Originally posted by μελυδια View Post
              γεια σας!και εγω με την σειρα μου επεσα πανω σ'αυτο το φορουμ στην προσπαθεια μου να ενημερωθω για μεταναστευση στην αυστραλια.η ιστορια μου εχει ως εξης-γεννηθηκα και μεγαλωσα στην γερμανια,τελειωσα το γερμανικο λυκειο,ημουν ετοιμη να σπουδασω σε γερμανικο πανεπιστημιο οταν ο πατερας μου αποφασησε να επιστρεψει για καλυτερη ζωη στην ελλαδα!εγω δεν ειχα αντιρρηση,ημουν λευκο χαρτι,χωρις ιδιαιτερη γνωμη για την χωρα αυτην.τα τελευταια 14 χρονια απορρω πως μπορεσε να παρει μια τετοια λαθος αποφαση!
              εγω προσωπικα θεωρω αυτην την χωρα δυσκολη,μια χωρα που τρωει τα παιδια της!εχω βαρεθει να παλευω για τα αυτονοητα,βασικο μησθο ,ενσημα....θυμαμαι χαρακτηριστικα την τρομερη ανασφαλεια που ενιωσα οταν ημουν 7 μηνων εγκυος και πηρα την τελευταια επιταγη ταμειου ανεργιας!!απαισια!!
              φετος περασα στον ασεπ και ειμαι πλεον καθ.γερμανικων στην κερκυρα!θα πρεπει να ξεριζωθουμε ολοι,4 ατομα,για να ζησουμε εκει με 1000 ευρο το μηνα!τελεια προοπτικη ετσι?
              τελευταια εχω παθιαστει με το θεμα της αυστραλιας!πιστευω πως στην ζωη αν δεν μας αρεσει το εργο,πρεπει να εχουμε το θαρος να φευγουμε.στο κατω κατω και ολοι οι μεταναστες του κοσμου ετσι δεν κανουν?το παιρνουν αποφαση και κανουν τα παντα για να τους βγει σε καλο!πρεπει τουλαχιστον να προσπαθησεις,να μην ζεις στο μελλον με το "τι,θα ειχε γινει,αν..".εγω προσωπικα το βρισκω βασανιστικο ερωτημα.
              δεν ξερω ομως πως να το κανω¨,να φυγω απο το δημοσιο και να παω η να παω για πενταετια,και αν μ'αρεσει να μεινω?
              εχω ψαχτει αρκετα,θα παω και σε σεμιναριο στην στουτγαρδη μ'αυτο το θεμα σ'ενα μηνα,το οργανωνουν συμβουλοι μεταναστευσης.για να δουμε.απο φετος βεβαια θα ειναι ποιο αυστηροι στην επιλογη τους.σκεφτονται να καταργησουν την λιστα με τα επαγγελματα και να δεχθουν μονο υδραυλικους,χτιστες,γιατρους και μεταλεργατες,σ'οτι εχουν ελλειψη δηλαδη.
              πηγαιναν ινδοι και απο αλλες ασιατικες χωρες,σπουδαζαν κομωτικη για εναν χρονο και μεναν μετα αυστραλια,αυτο προφανως τους ενοχλησε και λενε να σφιξουν τα λουρια.
              για μεταναστευση παντως ειναι αρμοδιο το προξενειο στο βερολινο.
              γεια σου φιλη μελυδια!
              με ενδιαφερει πολυ η πληροφορια που δινεις για τα επαγγελματα που δεχονται σχετικα με οικοδομες.
              θα μπορουσες αν ξερεις καμμια πληροφορια να την μεταφερεις;
              ειναι η μονη ελπιδα να μαζεψω ποντους για τη βιζα!!
              σιγουρα ενδιαφερει πολυ κοσμο αν κρινω απο εμενα!
              σε ευχαριστω φιλικα Αβρααμ....

              Comment


                #37
                Χαίρετε παίδες!

                Θα ήθελα απλά να σας πληροφορήσω ότι πλέον δημιουργήθηκε ένα νέο forum www.xenitemenos.net .

                Η ιδέα ξεκίνησε θέλοντας να βρεθεί πλέον ένας κοινός e-χώρος, όπου όσοι ζουν, σπουδάζουν ή εργάζονται εκτός Ελλάδας, να μπορούν να επικοινωνήσουν μεταξύ τους, να γνωριστούν, να ανταλλάξουν απόψεις, να μοιραστούν εμπειρίες και γνώσεις.

                Δεν είναι αντίστοιχο αυτού του forum που έχει γενικότερο περιεχόμενο, αλλά εξειδικευμένο στις επαγγελματικές ευκαιρίες που μπορούν να υπάρξουν στο εξωτερικό. Είναι αλήθεια ότι πλέον μετά τις τελευταίες εξελίξεις όλο και περισσότεροι σκέφτονται την αναζήτηση καλύτερων ευκαιριών σε κάθε γωνιά του πλανήτη.

                Μακάρι να μπορέσουμε να αλληλοβοηθηθούμε άπαντες και ο καθένας μας να πάρει σωστές και ώριμες αποφάσεις! Καλή τύχη!

                Comment


                  #38
                  Originally posted by μελυδια View Post
                  γεια σας!και εγω με την σειρα μου επεσα πανω σ'αυτο το φορουμ στην προσπαθεια μου να ενημερωθω για μεταναστευση στην αυστραλια.η ιστορια μου εχει ως εξης-γεννηθηκα και μεγαλωσα στην γερμανια,τελειωσα το γερμανικο λυκειο,ημουν ετοιμη να σπουδασω σε γερμανικο πανεπιστημιο οταν ο πατερας μου αποφασησε να επιστρεψει για καλυτερη ζωη στην ελλαδα!εγω δεν ειχα αντιρρηση,ημουν λευκο χαρτι,χωρις ιδιαιτερη γνωμη για την χωρα αυτην.τα τελευταια 14 χρονια απορρω πως μπορεσε να παρει μια τετοια λαθος αποφαση!
                  εγω προσωπικα θεωρω αυτην την χωρα δυσκολη,μια χωρα που τρωει τα παιδια της!εχω βαρεθει να παλευω για τα αυτονοητα,βασικο μησθο ,ενσημα....θυμαμαι χαρακτηριστικα την τρομερη ανασφαλεια που ενιωσα οταν ημουν 7 μηνων εγκυος και πηρα την τελευταια επιταγη ταμειου ανεργιας!!απαισια!!
                  φετος περασα στον ασεπ και ειμαι πλεον καθ.γερμανικων στην κερκυρα!θα πρεπει να ξεριζωθουμε ολοι,4 ατομα,για να ζησουμε εκει με 1000 ευρο το μηνα!τελεια προοπτικη ετσι?
                  τελευταια εχω παθιαστει με το θεμα της αυστραλιας!πιστευω πως στην ζωη αν δεν μας αρεσει το εργο,πρεπει να εχουμε το θαρος να φευγουμε.στο κατω κατω και ολοι οι μεταναστες του κοσμου ετσι δεν κανουν?το παιρνουν αποφαση και κανουν τα παντα για να τους βγει σε καλο!πρεπει τουλαχιστον να προσπαθησεις,να μην ζεις στο μελλον με το "τι,θα ειχε γινει,αν..".εγω προσωπικα το βρισκω βασανιστικο ερωτημα.
                  δεν ξερω ομως πως να το κανω¨,να φυγω απο το δημοσιο και να παω η να παω για πενταετια,και αν μ'αρεσει να μεινω?
                  εχω ψαχτει αρκετα,θα παω και σε σεμιναριο στην στουτγαρδη μ'αυτο το θεμα σ'ενα μηνα,το οργανωνουν συμβουλοι μεταναστευσης.για να δουμε.απο φετος βεβαια θα ειναι ποιο αυστηροι στην επιλογη τους.σκεφτονται να καταργησουν την λιστα με τα επαγγελματα και να δεχθουν μονο υδραυλικους,χτιστες,γιατρους και μεταλεργατες,σ'οτι εχουν ελλειψη δηλαδη.
                  πηγαιναν ινδοι και απο αλλες ασιατικες χωρες,σπουδαζαν κομωτικη για εναν χρονο και μεναν μετα αυστραλια,αυτο προφανως τους ενοχλησε και λενε να σφιξουν τα λουρια.
                  για μεταναστευση παντως ειναι αρμοδιο το προξενειο στο βερολινο.
                  γεια σου φιλη μελυδια!
                  με ενδιαφερει πολυ η πληροφορια που δινεις για τα επαγγελματα που δεχονται σχετικα με οικοδομες.
                  θα μπορουσες αν ξερεις καμμια πληροφορια να την μεταφερεις;
                  ειναι η μονη ελπιδα να μαζεψω ποντους για τη βιζα!!
                  σιγουρα ενδιαφερει πολυ κοσμο αν κρινω απο εμενα!
                  σε ευχαριστω φιλικα Αβρααμ....

                  Comment


                    #39
                    Χαιρετω το φορουμ, καθως ειναι η πρωτη φορα που γραφω εδω.
                    Λεγομαι Νικος και ειμαι 35 χρονων, σύζυγος και πατερας 2 παιδιων , 8 και 3.
                    Αυτο το εκτρωμα που μεγαλωσαμε και επιμενουν να το ονομαζουν κρατος, αυτο το εκτρωμα καταφερε να σκοτωσει καθε ελπιδα που ειχα για το μελλον. Οχι τοσο το δικο μου, καθως εγω πια ειμαι συνηθισμενος να ζω μεσα στη μιζερια που μου παρεχει η Ελλαδα ... Το μελλον των παιδιων μου.
                    Αποφασισα και εγω στα 35 μου να κυνηγησω ενα μελλον για τις 2 κορες μου. Η βασικη μου σκεψη ειναι να παω μονος μου για εναν χρονο στην ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ (εκει εχω εναν ξαδερφο του ξαδερφου της συνηφαδας του γαμπρου μου) που υποχρεωθηκε ο ανθρωπος να με συμβουλευσει στα πρωτα μου βηματα (αμφιβαλλω ... ) . Ουσιαστικα πηγαινω μονος μου στο αγνωστο. Αποφοιτος Λυκειου, 2 χρονια φανταρος και δουλεια απο τα 19 μου (16 συναπτα ετη και 4500 ενσημα) δεν φοβαμαι για τον εαυτο μου. Θα βγαλω ακρη εκει περα. Ελληνας ειμαι. Αυτο που με προβληματιζει ειναι η αρχικη βιζα και η αδεια εργασιας, καθως δεν ειμαι αποφοιτος πανεπιστημιου με πτυχια, αλλα ουτε και εχω προσκληση για εργασια εκει.
                    Αν καποιος γνωριζει πραγματικα απο Νεα Ζηλανδια , θα παρακαλουσα να επικοινωνησει μαζι μου (examply@pathfinder.gr)

                    * Μεινετε στην Ελλαδα. Μην μεταναστευετε. Αν φυγουμε ολοι, ποιοι θα μεινουν να πολεμησουν στον εμφυλιο που θα ξεσπασει;
                    ** Οπου Γης , Πατρις .

                    Comment


                      #40
                      γεια σας, ειμαι καινουργιο μελος και κατα τυχη βρηκα το φορουμ και θα ηθελα και γω να θεσω τον προβληματισμο μου.ειμαι 27 χρονων παντρεμενη μ'ενα παιδακι 2 χρονων. εδω και πολλα χρονια με εξιταρει η ιδεα να φυγω απο δω γιατι οπως και παρα πολυ αλλοι συνανθρωποι μας αγανακτουμε για το κρατος και τη λειτουργια του, αλλα παντα ελεγα ισως φτιαξουνε τα πραγματα αλλα με ολα αυτα που γινονται τωρα ενω στην αρχη στεναχωριομουνα και ειχα ψιλοαπελπιστει τωρα πια νιωθω εξοργισμενη, εχω τοσο θυμο για ολους αυτου τους ψευτες που παιζουνε με τις ζωες μας. ζουμε σε χωριο και δεν δουλευω εγω γιατι δεν εχω να αφησω καπου τον μικρο μου αλλα σπουδαζω διοιηκηση τουριστικων επιχειρησεων και τελειωνω σε ενα χρονο, ο αντρας μου δουλευει σε μια εταιρεια μεταλειων(ηλεκτροσυγκολητης και οξυγονοκολητης) και ζουμε με 2000€ που παιρνει ο αντρας μου,λεφτα που καποτε ηταν παρα πολυ καλα αλλα τωρα ειναι δυσκολα εχοντας δανεια και ενοικιο. ο αντρας εχει ενα θειο στην αυστραλια που δεν τον εχουμε γνωρισει βεβαια ποτε αλλα σκεφτομαστε να παμε εκει. δεν ξερω ομως αν θα ειναι ευκολο να βρουμε δουλεια εκει εγω με το μελλοντικο μου πτυχιο και ο αντρας μου με τη δουλεια που ξερει να κανει. εγω ξερω αγγλικα ενω αντρας μου καθολου, ποσο ευκολο η δυσκολο ειναι να προσαρμοστεις εκει?


                      συγνωμη αν σας κουρασα.

                      Comment


                        #41
                        Τελικά από ότι βλέπω δεν είναι τόσο πρωτότυπη η ιδέα μου !!!

                        Είμαι 40 χρονών, ανύπανδρη μητέρα με ένα αγοράκι 3 ετών, έχω σπίτι δικό μου, εργάζομαι αλλά δεν ξέρω για πόσο..

                        Εχω συγγενείς στην Μελβούρνη και μάλιστα αγαπημένους και αρχίζω και το σκέφτομαι πολύ πολύ σοβαρά.

                        Πτυχίο δεν έχω γιατί εμπειρικά μπήκα στην δουλειά που βρίσκομαι τώρα αλλά δεν με νοιάζει μπορώ να δουλέψω οπουδήποτε αρκεί να αξίζουν τον κόπο τα χρήματα.

                        Διάβασα όλα όσα γράψατε εδώ και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που δεν το θίξατε καθόλου, βέβαια ίσως επειδή είναι χαζό.. αν είναι συγχωρήστε με !!!!!!!! ::o

                        Τόσα χρόνια που δουλεύουμε εδώ τα ένσημα μας δεν υπολογίζονται πουθενά? Σύνταξη θα πάρουμε ποτέ από εκεί? Απο εδώ ? από κάπου ?????

                        Επίσης πολύ χρήσιμες όλες οι πληροφορίες που έχετε γράψει αλλά μάλλον για πιο οργανωμένα ίσως κάποιος που ενδιαφέρεται πραγματικά θα πρέπει να απευθυνθεί στην πρεσβεία Αυστραλίας.

                        Comment


                          #42
                          Απ'οτι ξερω αν δουλεψεις 10 χρονια εκει στα 65 σου δικαιουσαι συνταξη και απο την Αυστραλια

                          Comment


                            #43
                            δουλεια

                            παιδια γεια σας!!!επεσα ψαχνοντας στο site σας.
                            ειμαι ο κωστας 26 ετων παντρεμενος και σκευτομαι σοβαρα να φυγω για αυστραλια.
                            εχω τελιωσει ΤΕΕ πληροφορικης και εχω δουλεψει σε οικοδομη,χωραφια,υπαλληλος γραφειου,σε εργοστασιο τυποποιησεις και αλλα.
                            θα εχω ελπιδες να βρω δουλει εκει στην αυστραλια?

                            Comment


                              #44
                              μεταναστης στην Αυστραλια?

                              παιδια γεια σας!!!επεσα ψαχνοντας στο site σας.
                              ειμαι ο κωστας 26 ετων παντρεμενος και σκευτομαι σοβαρα να φυγω για αυστραλια.
                              εχω τελιωσει ΤΕΕ πληροφορικης και εχω δουλεψει σε οικοδομη,χωραφια,υπαλληλος γραφειου,σε εργοστασιο τυποποιησεις ως πρακτικος μηχανικος και αλλα.
                              θα εχω ελπιδες να βρω δουλει εκει στην αυστραλια?

                              Comment


                                #45
                                Γεια σας επίδοξοι μετανάστες. Κι εγώ το σκέφτομαι από την αρχή του χρόνου, όταν ξέμεινα από δουλειά. Μου πήρε έξι μήνες να πείσω την γυναίκα μου (οι γυναίκες είναι συνήθως πιο συναισθηματικές από τους άντρες, με αποτέλεσμα η ιδέα της μετανάστευσης να τους φαίνεται πολύ βαρυά).

                                Όσοι θέλετε πληροφορίες για Αυστραλία και συγκεκριμμένα για μετανάστευση ξεκινήστε από το http://www.immi.gov.au/. Θέλει ψάξιμο, αλλά είναι μια καλή βάση για να ξεκινήσει κανείς τις αναζητήσεις του. Θα βρείτε ό,τι χρειάζεστε για τις απαραίτητες προϋποθέσεις για να μεταναστεύσει κανείς στην Αυστραλία. Δυστυχώς, οι εποχές που θέλανε απλά κόσμο, περάσανε. Σήμερα θέλουν λίγους και καλούς.

                                Το γεγονός ότι οι Έλληνες της Αυστραλίας κατέχουν τα μέσα οικονομικά στρώματα, δεν με ξαφνιάζει καθόλου. Σκεφτείτε μόνο ότι όταν φύγαν αυτοί οι άνθρωποι από την Ελλαδίτσα, δεν είχαν μοίρα στον ήλιο, κι εκεί κατάφεραν να αποκατασταθούν. Φύγαν ξυπόλυτοι και τώρα ζούν αξιοπρεπείς ζωές. Κι επειδή ζουν σε ένα κράτος που το έχουν στήσει Αγγλοσάξονες (αυτοί ξέρουν να στήνουν κράτη που λειτουργούν), κι επειδή προσαρμόστηκαν με τους νόμους και τις συνήθειες των συμπατριωτών τους, κατάφεραν σήμερα να τους ζηλεύουμε.

                                Σίγουρα θα υπάρξει κύμα μετανάστευσης. Όμως αυτή τη φορά δεν θα είναι από ανειδίκευτους εργάτες. Θα είναι από διαβασμένους και εκπαιδευμένους ανθρώπους, που θέλουν να αμοίβονται για τη δουλειά που κάνουν και να βρίσκουν δουλειά (το σημαντικότερο).

                                Είχα την ευκαιρία να συναντηθώ με ένα ζευγάρι Αυστραλών ομογενών, και να συζητήσω διεξοδικά τα δεδομένα για έναν σχετικά νέο μετανάστη με γυναίκα και δύο παιδιά (έναν σαν κι εμένα δηλαδή). Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες. Δεν έχει νόημα. Θα μεταφέρω όμως το γενικό νόημα της συζήτησης που έχει σημασία, σε μία φράση: "Να πάτε όσο πιο γρήγορα μπορείτε"

                                Γι αυτό κι εγώ ξεκίνησα τις διαδικασίες για να αναγνωρίσω το πτυχίο μου, να δώσω για IELTS, να βρω δουλειά, και τελικά να πάρω "permanent resident visa". Η διαδικάσία, αν όλα πάνε κατ' ευχήν θα μου πάρει περίπου ένα χρόνο... Εν τω μεταξύ, δεν αποκλείω να πάρω ένα "working visa" να φύγω μια ώρα αρχύτερα... Αν δεν ήταν και η δεύτερη εγκυμοσύνη της γυναίκας μου μάλλον θα είχαμε ήδη φύγει.

                                Comment

                                Working...
                                X