Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 3 από 18 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 172
    geia sou k pali Agoriani..tha ithela na rwtisw kati akoma..phra thl s enan ellhna dikhgoro ths melvournis k mou eipe oti akoma k me touristiki visa na erthw k vrw ergodoth,den tha mou dwsoun adeia paramonhs..alitheuei???euxaristw!!

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο filitsa Εμφάνιση μηνυμάτων
    geia sou k pali Agoriani..tha ithela na rwtisw kati akoma..phra thl s enan ellhna dikhgoro ths melvournis k mou eipe oti akoma k me touristiki visa na erthw k vrw ergodoth,den tha mou dwsoun adeia paramonhs..alitheuei???euxaristw!!
    Αν στο είπε δικηγόρος ποιός να διαφωνήσει?
    Γιατί δεν έπερνες τηλέφωνο όμως σε εναν immigrant agent που είναι ειδικοί πάνω σε τέτοια θέματα?
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

Australia

Εαν το αποτελεσμα της επομενης Παρασκευης ειναι θετικο(7) τοτε μεχρι τελος Φεβρουαριου θα εχουμε στειλει την αιτηση για Permanent Visa εαν οχι τοτε θα προχωρησουμε στην αιτηση για να βγαλουμε visa με sponsor εναν πολυ καλο μου φιλο ο οποιος μας βοηθαει ως προς την διαδηκασια..εγω εχω βρει δουλεια σε μια εταιρεια διανομης γαλατος κι ελπιζουμε οτι θα βρουμε και για την γυναικα μου...ευχαριστω leyteri77...juliedasiou, εκει η σχολικη χρονια αρχιζει ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ...εχεις την επιλογη να στειλεις τα παιδια και σε Ελληνικο Σχολειο...

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Agoriani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν στο είπε δικηγόρος ποιός να διαφωνήσει?
    Γιατί δεν έπερνες τηλέφωνο όμως σε εναν immigrant agent που είναι ειδικοί πάνω σε τέτοια θέματα?
    sygnwmh pou rwtaw kai pali Agoriani...se exw zalisei...alla mipws tha mporouses na mou peis pou tha mporousa na vrw enan tetoio atzenth kai an einai dynaton na milaei ellhnika????Polla zhtaw eeee????Euxaristw ek twn proterwn!!!!

Help!!!
    Είμαι αυστραλός υπήκοος και θέλω να πάρω το full birth certificate για να βγάλω διαβατήριο.
    έχω μπερδευτεί!
    Αν μπορεί κάποιος που το έκανε, να μου τα πεί αναλυτικά.μη με στέλνετε να διαβάσω τα posts τα εχω διαβάσει.
    ΑΠΟΡΙΕΣ.
    1)Ποιά δικαιολογητικά πρέπει να στείλω?
    2)Πρέπει να είναι μεταφρασμένα στα αγγλικά?

Eυχαριστώ!

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jojos71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα ηθελα να ρωτησω, αν ξερει καποιος να μου πει...εαν ερθω Σεπτεμβριο(που εκει ειναι στο μεσον της σχολικης χρονιας) τα παιδια θα τα δεχτουν στο σχολειο?...επισης αν ερθω με Permanent Visa θα εχουμε ασφαλιση αμεσως?...η θα πρεπει να κανουμε καποια ιδιωτικη ασφαλεια προσωρινα?
    Κατα πάσα πιθανότητα τα παιδιά θα χάσουν μια σχολική χρονιά και θα αρχίσουν τον Φεβρουάριο που αρχίζουν τα σχολεία εδώ.
    Ιδιωτική ασφάλεια οικογενειακή θα χρειαστείτε γιατι π.χ. τον οδοντίατρο δεν τον καλύπτει το Medicare.
    Υπάρχει και σχετική νομοθεσία που για όσους δεν έχουν κάνει ιδιωτική πάνω απο 30 πληρώνουν παραπάνω. Δεν πιάνει εμάς του μετανάστες αλλά μας δίνει ενα χρονικό διάστημα για να κάνουμε.
    Θα τα βρείς αυτά μόλις θα έρθεις εδώ δεν είναι τίποτα δύσκολο.
    Για να δεχτούν τα παιδιά στο σχολείο θα πρέπει να έχουν κάνει τα εμβόλιά τους. Αν έχουν κάνει τα εμβόλια στην Ελλάδα πάρε το βιβλιάριο παιδιού μαζί να το αντιστοιχίσουν εδώ στο Αυστραλέζικο και θα είναι εντάξει.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο filitsa Εμφάνιση μηνυμάτων
    sygnwmh pou rwtaw kai pali Agoriani...se exw zalisei...alla mipws tha mporouses na mou peis pou tha mporousa na vrw enan tetoio atzenth kai an einai dynaton na milaei ellhnika????Polla zhtaw eeee????Euxaristw ek twn proterwn!!!!
    Στην διεύθυνση www.mara.gov.au είναι η αρχή που τους παρακολουθεί και έχει εργαλείο για να αναζητήσεις σε χώρα ή περιοχή ποιοί είναι πράκτορες μετανάστευσης.
    Τώρα για να πετύχεις κάποιον να μιλάει Ελληνικά, δοκίμασε να βγάλεις την λίστα με όλους τους Αυστραλούς και κοίτα για κάνα Ελληνικό επώνυμο? Δεν γνωρίζω άλλο τρόπο να σου πω.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο australian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Help!!!
    Είμαι αυστραλός υπήκοος και θέλω να πάρω το full birth certificate για να βγάλω διαβατήριο.
    έχω μπερδευτεί!
    Αν μπορεί κάποιος που το έκανε, να μου τα πεί αναλυτικά.μη με στέλνετε να διαβάσω τα posts τα εχω διαβάσει.
    ΑΠΟΡΙΕΣ.
    1)Ποιά δικαιολογητικά πρέπει να στείλω?
    2)Πρέπει να είναι μεταφρασμένα στα αγγλικά?

Eυχαριστώ!
    Επικοινώνησα μέσω e-mail με τον Δήμο Μελβούρνης - Victoria στην Αυστραλία στην αρμόδια Υπηρεσία Victorian Registry of Births, Deaths and Marriages και μου ζήτησαν παρακάτω:

Three (3) identifications are required to establish your eligibility and entitlement.
    Current passport and identity card are accepted however evidence of current address is also required, mainly in the form of a Bank statement or Utility bill.

Ακριβές αντίγραφο από Αστυνομικό τμήμα του δοαβατηρίου, της ταυτότητας και έστειλα και ένα λογαριασμό της Εθνικής Τράπεζας που είχε την διεύθυνση μου + ότι πλήρωσα με κάρτα της Εθνικής που φαινόταν τα στοιχεία μου.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο juliedasiou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επικοινώνησα μέσω e-mail με τον Δήμο Μελβούρνης - Victoria στην Αυστραλία στην αρμόδια Υπηρεσία Victorian Registry of Births, Deaths and Marriages και μου ζήτησαν παρακάτω:

Three (3) identifications are required to establish your eligibility and entitlement.
    Current passport and identity card are accepted however evidence of current address is also required, mainly in the form of a Bank statement or Utility bill.

Ακριβές αντίγραφο από Αστυνομικό τμήμα του δοαβατηρίου, της ταυτότητας και έστειλα και ένα λογαριασμό της Εθνικής Τράπεζας που είχε την διεύθυνση μου + ότι πλήρωσα με κάρτα της Εθνικής που φαινόταν τα στοιχεία μου.
    thanks.

tha ithela na rwtisw kati akoma..phra thl s enan ellhna dikhgoro ths melvournis k mou eipe oti akoma k me touristiki visa na erthw k vrw ergodoth,den tha mou dwsoun adeia paramonhs..alitheuei???euxaristw!!
    opws exeis dei sto :
    Κώδικας:
    chttp://www.patriotaki.com/showpost.php?p=25882&postcount=6
    den einai oloi experts^, apla prepei na peseis ston katallhlo 'mirgation agent'

Σελίδα 3 από 18 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XV)
    Από Agoriani in forum Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 184
    Τελευταίο Μήνυμα: 29.01.2012, 23:04
  2. Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (X)
    Από Nikos Mech Eng in forum Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 148
    Τελευταίο Μήνυμα: 25.09.2011, 16:40
  3. Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (IX)
    Από elbag in forum Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 137
    Τελευταίο Μήνυμα: 06.09.2011, 12:16
  4. Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (V)
    Από corinos in forum Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 121
    Τελευταίο Μήνυμα: 23.05.2011, 12:17
  5. Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (ΙΙΙ)
    Από sotos aiva in forum Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 10.02.2011, 01:35

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like