Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (ΙV)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Australia

    Εσυ leyteris77 σε τι φαση βρισκεσαι?...εγω και η γυναικα μου ειμαστε Δ.Υ. κι εχουμε 3 παιδια αλλα οπως εχει γινει η κατασταση στην Ελλαδα και οπως θα εξελιχθει..πηραμε την αποφαση να παμε Μελβουρνη...

    Comment


      #17
      Originally posted by jojos71 View Post
      Εσυ leyteris77 σε τι φαση βρισκεσαι?...εγω και η γυναικα μου ειμαστε Δ.Υ. κι εχουμε 3 παιδια αλλα οπως εχει γινει η κατασταση στην Ελλαδα και οπως θα εξελιχθει..πηραμε την αποφαση να παμε Μελβουρνη...
      jojos απο οτι καταλαβα με την γυναικα σου δωσαμε ιδια μερα για το ielts γιατι και εγω γυρω στις 25 περιμενω αποτελεσματα. θα σε παρακαλουσα να μου πεισ τι πτυχιο εχει η γυναικα σου και τι band score χρειαζεται. εγω παντως απο οτι βλεπω μαλλον πρεπει να το ξαναδωσω γιατι δεν καταφερα το 7 σε καθε μια ενοτητα και ειδικα στην συνεντευξη. ουφφφφφφφφφφ
      i don't do drugs, i am drugs!

      Comment


        #18
        Η γυναικα μου εχει πτυχιο Οικονομικων και χρειαζεται 7 σε ολες τις ενοτητες, αν εννοεις αυτο......

        Comment


          #19
          Originally posted by jojos71 View Post
          Εσυ leyteris77 σε τι φαση βρισκεσαι?...εγω και η γυναικα μου ειμαστε Δ.Υ. κι εχουμε 3 παιδια αλλα οπως εχει γινει η κατασταση στην Ελλαδα και οπως θα εξελιχθει..πηραμε την αποφαση να παμε Μελβουρνη...
          Εμεις ειμαστε λίγο πιο μπροστά. Τέλη γενάρη μας ηρθαν τα αποτελεσμετα απο το assessment και αρχες φεβρουαριου αιτηθηκαμε την 176 βιζα. Η γυναικα μου εχει θειους στη μελβουρνη. Εμεις ειμαστε ιδ. υπάλληλοι με ενα παιδι. Από δουλειες λιγο-πολυ ειμαστε οκ αλλα μας τη δίνει η όλη κατασταση γενικοτερα.

          Καλα αποτελεσματα!
          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

          Comment


            #20
            Originally posted by jojos71 View Post
            Εσυ leyteris77 σε τι φαση βρισκεσαι?...εγω και η γυναικα μου ειμαστε Δ.Υ. κι εχουμε 3 παιδια αλλα οπως εχει γινει η κατασταση στην Ελλαδα και οπως θα εξελιχθει..πηραμε την αποφαση να παμε Μελβουρνη...
            Δημόσιοι υπάλληλοι? Θα βρείτε κάτι αντίστοιχο μέσω δημοσιού?? και τα 3 παιδιά ..με το σχολείο τι θα γίνει??
            είμαι και εγώ Δημόσιος υπάλληλος και έχω τρία παιδιά και σκέφτομαι και εγώ για Αυστραλία.

            Comment


              #21
              geia sou k pali Agoriani..tha ithela na rwtisw kati akoma..phra thl s enan ellhna dikhgoro ths melvournis k mou eipe oti akoma k me touristiki visa na erthw k vrw ergodoth,den tha mou dwsoun adeia paramonhs..alitheuei???euxaristw!!

              Comment


                #22
                Originally posted by filitsa View Post
                geia sou k pali Agoriani..tha ithela na rwtisw kati akoma..phra thl s enan ellhna dikhgoro ths melvournis k mou eipe oti akoma k me touristiki visa na erthw k vrw ergodoth,den tha mou dwsoun adeia paramonhs..alitheuei???euxaristw!!
                Αν στο είπε δικηγόρος ποιός να διαφωνήσει?
                Γιατί δεν έπερνες τηλέφωνο όμως σε εναν immigrant agent που είναι ειδικοί πάνω σε τέτοια θέματα?
                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                Comment


                  #23
                  Australia

                  Εαν το αποτελεσμα της επομενης Παρασκευης ειναι θετικο(7) τοτε μεχρι τελος Φεβρουαριου θα εχουμε στειλει την αιτηση για Permanent Visa εαν οχι τοτε θα προχωρησουμε στην αιτηση για να βγαλουμε visa με sponsor εναν πολυ καλο μου φιλο ο οποιος μας βοηθαει ως προς την διαδηκασια..εγω εχω βρει δουλεια σε μια εταιρεια διανομης γαλατος κι ελπιζουμε οτι θα βρουμε και για την γυναικα μου...ευχαριστω leyteri77...juliedasiou, εκει η σχολικη χρονια αρχιζει ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ...εχεις την επιλογη να στειλεις τα παιδια και σε Ελληνικο Σχολειο...

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by Agoriani View Post
                    Αν στο είπε δικηγόρος ποιός να διαφωνήσει?
                    Γιατί δεν έπερνες τηλέφωνο όμως σε εναν immigrant agent που είναι ειδικοί πάνω σε τέτοια θέματα?
                    sygnwmh pou rwtaw kai pali Agoriani...se exw zalisei...alla mipws tha mporouses na mou peis pou tha mporousa na vrw enan tetoio atzenth kai an einai dynaton na milaei ellhnika????Polla zhtaw eeee????Euxaristw ek twn proterwn!!!!

                    Comment


                      #25
                      Help!!!
                      Είμαι αυστραλός υπήκοος και θέλω να πάρω το full birth certificate για να βγάλω διαβατήριο.
                      έχω μπερδευτεί!
                      Αν μπορεί κάποιος που το έκανε, να μου τα πεί αναλυτικά.μη με στέλνετε να διαβάσω τα posts τα εχω διαβάσει.
                      ΑΠΟΡΙΕΣ.
                      1)Ποιά δικαιολογητικά πρέπει να στείλω?
                      2)Πρέπει να είναι μεταφρασμένα στα αγγλικά?

                      Eυχαριστώ!

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by jojos71 View Post
                        θα ηθελα να ρωτησω, αν ξερει καποιος να μου πει...εαν ερθω Σεπτεμβριο(που εκει ειναι στο μεσον της σχολικης χρονιας) τα παιδια θα τα δεχτουν στο σχολειο?...επισης αν ερθω με Permanent Visa θα εχουμε ασφαλιση αμεσως?...η θα πρεπει να κανουμε καποια ιδιωτικη ασφαλεια προσωρινα?
                        Κατα πάσα πιθανότητα τα παιδιά θα χάσουν μια σχολική χρονιά και θα αρχίσουν τον Φεβρουάριο που αρχίζουν τα σχολεία εδώ.
                        Ιδιωτική ασφάλεια οικογενειακή θα χρειαστείτε γιατι π.χ. τον οδοντίατρο δεν τον καλύπτει το Medicare.
                        Υπάρχει και σχετική νομοθεσία που για όσους δεν έχουν κάνει ιδιωτική πάνω απο 30 πληρώνουν παραπάνω. Δεν πιάνει εμάς του μετανάστες αλλά μας δίνει ενα χρονικό διάστημα για να κάνουμε.
                        Θα τα βρείς αυτά μόλις θα έρθεις εδώ δεν είναι τίποτα δύσκολο.
                        Για να δεχτούν τα παιδιά στο σχολείο θα πρέπει να έχουν κάνει τα εμβόλιά τους. Αν έχουν κάνει τα εμβόλια στην Ελλάδα πάρε το βιβλιάριο παιδιού μαζί να το αντιστοιχίσουν εδώ στο Αυστραλέζικο και θα είναι εντάξει.
                        Υπομονή και επιμονή patriotes.

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by filitsa View Post
                          sygnwmh pou rwtaw kai pali Agoriani...se exw zalisei...alla mipws tha mporouses na mou peis pou tha mporousa na vrw enan tetoio atzenth kai an einai dynaton na milaei ellhnika????Polla zhtaw eeee????Euxaristw ek twn proterwn!!!!
                          Στην διεύθυνση www.mara.gov.au είναι η αρχή που τους παρακολουθεί και έχει εργαλείο για να αναζητήσεις σε χώρα ή περιοχή ποιοί είναι πράκτορες μετανάστευσης.
                          Τώρα για να πετύχεις κάποιον να μιλάει Ελληνικά, δοκίμασε να βγάλεις την λίστα με όλους τους Αυστραλούς και κοίτα για κάνα Ελληνικό επώνυμο? Δεν γνωρίζω άλλο τρόπο να σου πω.
                          Υπομονή και επιμονή patriotes.

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by australian View Post
                            Help!!!
                            Είμαι αυστραλός υπήκοος και θέλω να πάρω το full birth certificate για να βγάλω διαβατήριο.
                            έχω μπερδευτεί!
                            Αν μπορεί κάποιος που το έκανε, να μου τα πεί αναλυτικά.μη με στέλνετε να διαβάσω τα posts τα εχω διαβάσει.
                            ΑΠΟΡΙΕΣ.
                            1)Ποιά δικαιολογητικά πρέπει να στείλω?
                            2)Πρέπει να είναι μεταφρασμένα στα αγγλικά?

                            Eυχαριστώ!
                            Επικοινώνησα μέσω e-mail με τον Δήμο Μελβούρνης - Victoria στην Αυστραλία στην αρμόδια Υπηρεσία Victorian Registry of Births, Deaths and Marriages και μου ζήτησαν παρακάτω:

                            Three (3) identifications are required to establish your eligibility and entitlement.
                            Current passport and identity card are accepted however evidence of current address is also required, mainly in the form of a Bank statement or Utility bill.

                            Ακριβές αντίγραφο από Αστυνομικό τμήμα του δοαβατηρίου, της ταυτότητας και έστειλα και ένα λογαριασμό της Εθνικής Τράπεζας που είχε την διεύθυνση μου + ότι πλήρωσα με κάρτα της Εθνικής που φαινόταν τα στοιχεία μου.

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by juliedasiou View Post
                              Επικοινώνησα μέσω e-mail με τον Δήμο Μελβούρνης - Victoria στην Αυστραλία στην αρμόδια Υπηρεσία Victorian Registry of Births, Deaths and Marriages και μου ζήτησαν παρακάτω:

                              Three (3) identifications are required to establish your eligibility and entitlement.
                              Current passport and identity card are accepted however evidence of current address is also required, mainly in the form of a Bank statement or Utility bill.

                              Ακριβές αντίγραφο από Αστυνομικό τμήμα του δοαβατηρίου, της ταυτότητας και έστειλα και ένα λογαριασμό της Εθνικής Τράπεζας που είχε την διεύθυνση μου + ότι πλήρωσα με κάρτα της Εθνικής που φαινόταν τα στοιχεία μου.
                              thanks.

                              Comment


                                #30
                                tha ithela na rwtisw kati akoma..phra thl s enan ellhna dikhgoro ths melvournis k mou eipe oti akoma k me touristiki visa na erthw k vrw ergodoth,den tha mou dwsoun adeia paramonhs..alitheuei???euxaristw!!
                                opws exeis dei sto :
                                Code:
                                chttp://www.patriotaki.com/showpost.php?p=25882&postcount=6
                                den einai oloi experts^, apla prepei na peseis ston katallhlo 'mirgation agent'

                                Comment

                                Working...
                                X