Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (ΙV)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    γεια σου demi!

    αντε καλη αρχη στο οστραλια!

    μας επιβεβαιωνεις και εσυ ολα τα καλα που εχουμε ακουσει για εκει λοιπον! κοιτα αυτα που λεω ειναι πραγματα που εχω ακουσει, γιατι ημουν πολυ μικρος οταν φυγαμε και δεν εχω ιδεα, γιαυτο αλλωστε και ρωταω να παρω μια εικονα!

    να σου πω βρε demi, εχεις ζησει σε αλλη χωρα της Ε.Ε για να κανεις συγκριση με αυστραλια?
    εγω τωρα ειμαι ολλανδια, δεν μπορω να πω οτι ειμαι και τοσο ευχαριστημενος, εκτος απο το κακο κλιμα δυσκολα βρισκεις δουλεια και εδω και θεωρεισαι ξενος.

    ΥΓ. ουτε εδω υπαρχουν διοδια, απο οτι ξερω μονο η ιταλια εχει.και η αυστρια εχει 10 για να διασχισεις ολη τη χωρα, κατι τετοιο....
    αλλα βεβαια δε συγκρινουμε με ελλαδα γιατι αυτες οι χωρες εχουν και αλλες δυνατοτητες
    Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

    Comment


      πως να πάω Αυστραλία;

      Originally posted by Agoriani View Post
      Εδώ γράψτε τις ερωτήσεις σας και οτι σχετικό με την μετανάστευσή σας.
      Εγώ και ο σύζυγος θέλουμε να πάμε Αυστραλία απλά δεν ξέρουμε ποιος τρόπος είναι ο καλύτερος. Γιατι το λέω αυτό; ο αντρας μου μπορεί να πάρει την αυστραλιανη υπηκοότητα απο την πεθερά μου που έζησε στην αυστραλία απο τα 6 της ως τα 15 της αλλά δεν τον κάνει αυστραλό για να μην φύγουμε.Στο επάγγελμα είναι αλουμινάς συγγένεις και φίλοι υπάρχουν στην Μελβούρνη και μάλιστα οι φίλοι είναι με αρκετα μεγάλη οικονομικη επιφάνεια. Να βγάλει visa εργασίας και να φτιάξει εκεί τα χαρτιά υπηκοότητας; έχουμε 2 παιδιά μικρά και κυοφορό το 3ο σε 2,5 μήνες γεννάω με συμφαίρει να γεννήσω εδώ ή εκεί; τι μπορούμε να κάνουμε για να φύγουμε από το χάος της Ελλάδας;

      Comment


        [QUOTE]Κάνεις δηλα%u

        Comment


          Originally posted by konstantinos1 View Post
          γεια σου demi!

          αντε καλη αρχη στο οστραλια!

          μας επιβεβαιωνεις και εσυ ολα τα καλα που εχουμε ακουσει για εκει λοιπον! κοιτα αυτα που λεω ειναι πραγματα που εχω ακουσει, γιατι ημουν πολυ μικρος οταν φυγαμε και δεν εχω ιδεα, γιαυτο αλλωστε και ρωταω να παρω μια εικονα!

          να σου πω βρε demi, εχεις ζησει σε αλλη χωρα της Ε.Ε για να κανεις συγκριση με αυστραλια?
          εγω τωρα ειμαι ολλανδια, δεν μπορω να πω οτι ειμαι και τοσο ευχαριστημενος, εκτος απο το κακο κλιμα δυσκολα βρισκεις δουλεια και εδω και θεωρεισαι ξενος.

          ΥΓ. ουτε εδω υπαρχουν διοδια, απο οτι ξερω μονο η ιταλια εχει.και η αυστρια εχει 10 για να διασχισεις ολη τη χωρα, κατι τετοιο....
          αλλα βεβαια δε συγκρινουμε με ελλαδα γιατι αυτες οι χωρες εχουν και αλλες δυνατοτητες
          Λοιπόν Κωνσταντίνε δεν έχω μείνει μόνιμα σε καμμιά άλλη χώρα της ΕΕ εκτός από την Ελλάδα. Αυτός ήταν και ο βασικός λόγος βέβαια που έφυγα από Ελλάδα. Ήθελα να ζήσω λίγα χρόνια στο εξωτερικό. Έχω ταξιδέψει πάρα πολύ όμως σε όλη την ευρώπη γιατί κάθε χρόνο τ ελευταία χρόνια έκανα τουλάχιστον 4 επαγγελματικά ταξίδια στην Ευρώπη. Αυτό που έχω να πω σε σχέση με την διαφορά της με την Αυστραλία είναι ότι η Ευρώπη είναι full of history και αυτό είναι που κάνει και τον τρόπο ζωής εκεί πιό σοβαρό , πιό΄βαρύ κ.τ.λ. ενώ εδώ υπάρχει ένα αίσθημα cool διάχυτο , μιά απλότητα και φιλικότητα άλλο πράγμα . Ένα πράγμα είμαστε όλοι φίλοι δηλαδή και μια παρέα και βοηθάμε ο ένας ον άλλο, σεβόμαστε ο ένας τον άλλο και όλα είναι μια χαρά. Στην Ευρώπη μας έχει φάει η ιστορία και η τυπικούρα, και ο σερ τάδε και η lady τάδε και ο λόρδος και άντε παράτα μας στο τέλος ιστορία, εδώ μιλάμε με τα μικρά ονόματα, ντυνόμαστε απλά και χαμογελάμε στον άλλο. Τι να σου πω τώρα , εξαρτάται τι ψάχνει και ο καθένας. Εγώ πάντως αν συνεχίσει η ζωή να είναι σε τέτοιο στυλ, μέχρι και το τσιγάρο σκέφτομαι να κόψω, άμα όλα δουλεύουν ρολόι γιατι να αγχώνεσαι?

          Comment


            ναι θυμαμαι οτι ταξιδευεις συχνα, οποτε κατα μια εννοια ξερεις πως ειναι η ζωη και σε αλλες χωρες της ε.ε.

            αυτα που μου λες μου φαινονται πραγματικα εξαιρετικα! και το εννοω!
            ειμαι μεν υπερ της κουλτουρας και οι ανθρωποι να εχουν αποψη και κριση κτλ. αλλα απο αυτο να φτανουμε στο σημειο που σωστα λες στην ευρωπη υπαρχει μια υπερβολικη τυπικοτητα και η αξια και σεβασμος απο τους αλλους δεν ειναι δεδομενη και δεν εξαρταται μονο απο το ατομο που εχουν απεναντι τους αλλα και απο αλλους απαραδεκτους λογους οπως χωρα καταγωγης κτλ.

            προσωπικα αυτο ψαχνω demi, απλα ρωταω γιατι η αληθεια ειναι πως αυτο δε θα μου αρεσε να συνοδευεται με μια ελλειψη κουλτουρας και συντηρητισμου. φανταζομαι καταλαβαινεις πως το εννοω.
            εγω το τσιγαρο το εκοψα τον γεναρη, λιγο πριν φυγω για ολλανδια που υποτιθεται ηταν και περιοδος αγχους λογω αλλαγης χωρας αλλα μια χαρα ημουν, μια ιδεα ειναι! κοψτο το συντομοτερο!

            με αυτα που μου λες παντως ερχομαι ολο και πιο κοντα στην αποφαση να ερθω αυστραλια τελικα...
            Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

            Comment


              Originally posted by Ζωη27 View Post
              Καλησπέρα Νικ..θα ήθελα να σε ρωτήσω τι παίζει με το επάγγελμα του πλακά εκεί..ξέρω πως είναι στην λίστα
              όμως έχει δουλεία για έναν που θα έρθει απο εδώ ;Αν μπορείς να μου πεις την ιστορία σου αν τα κατάφερες ;ευχαριστώ!
              Καλησπερα και απο μενα Ζωη.
              Κατ'αρχας να σου πω οτι ειμαι στην Αθηνα..Νομιζω πως στο κειμενο σου αφηνεις να εννοηθει οτι ειμαι κατω και την ψαχνω για δουλεια...αν δεν καταλαβα καλα I am sorry.
              Διαβασε λοιπον πως εχουν τα πραγματα about me..Τον Σεπτεμβρη σε καποια δουλεια ετυχε και γνωρισα καποιον γυρω στα 60 που δουλευε στο Συδνευ ως ελαιοχρωματιστης γυρω στα 15 χρονια. Συζητωντας μαζι του
              με επεισε οτι πρεπει να ξεπερασω τις οποιες αναστολες μου και να την ψαξω σοβαρα για κατω. Αυτο που εμαθα απο την ιστοσελιδα του υπουργειου μεταναστευσης της AU ειναι οτι στην δικη μου περιπτωση visa subclass 457 πρεπει να εχεις 3 πραγματα. Εργοδοτη απο κατω που θα στηριξει την αιτηση σου, αρκετα λεφτα στην ακρη και τεραστια υπομονη. Μιλαμε για πολλες χιλιαδες αιτησεις που εχουν μαζευτει στα κεντρικα στο Βερολινο απο ολη την Ευρωπη. Μιλαμε για 3 χρονια υπομονη. Απο τα 3 πραγματα που ανεφερα πιο πανω δεν εχω τιποτα..
              Η μαλλον σχεδον τιποτα..Υπομονη δεν εχω καθολου. Ειμαι ανεργος για περισσοτερο απο 1 μηνα. Απο τις αρχες
              του ετους τα εσοδα μου ειναι 650 ευρο. Αυτο σημαινει οτι αρχιζω και τρωω απο τα ετοιμα που δεν ειναι και πολλα πιστεψε με. Στα υπερ μου ειναι οτι εχω ελαχιστα εξοδα. Με μηδεν χρεη σε καρτες και δανεια. Και χωρις οικογενεια η να πληρωνω νοικι. Ακομα και το καπνισμα το εγκατελειψα πριν 4 χρονια περιπου. Η οικοδομη εδω στην Ελλαδα ειναι απλα μια τελειωμενη υποθεση. Με ρωτας εαν εχει δουλεια κατω..Ξερεις τι μου λεει αυτος ο γνωστος μου; Οτι γινεται της π@@@@νας απο δουλεια στο Συδνευ. Μου λεει για μεροκαματα τεχνιτη που φτανουν τα 250 dol. την ημερα. Και εαν δουλευεις Σαββατο ειναι double μερ/το.
              Ερχεται και ο Zakari απο την Μελβουρνη και μου βαζει φωτιες. Αναφερει 4 επαγγελματα που στα 2 ειμαι μεσα.
              Πλακας που ειναι η δουλεια μου..και μπογιατζης που ειναι ο γνωστος μου που ανεφερα πιο πανω. Ο οποιος εχει παρα πολλες γνωριμιες στο Συδνευ γυρω απο το επαγγελμα του ομως. Εκανε αρκετα τηλεφωνα κατω στην προσπαθεια του να βρουμε employer να μου κανει την 457 αλλα τρωει πορτα. Απ'οτι μου λεει θελουν να βοηθησουν, αλλα εχουν ενδοιασμους σχετικα με τις υποχρεωσεις που πιθανον να εχουν απεναντι μου.
              Ο ανθρωπος αυτος (αν και εντελως αγνωστος σε μενα μεχρι πριν λιγους μηνες) δειχνει οτι θελει να με βοηθησει. Αλλα απο εδω δεν μπορει να κανει και πολλα πραγματα. Εχει δικο του σπιτι στο Συδνευ (130 τμ)
              το οποιο το νοικιαζει. Πριν λιγες μερες που μιλησαμε μου ειπε οτι πηρε (επιτελους) την αποφαση να παει κατω μονιμα πλεον γιατι εδω η κατασταση γινεται ανυποφορη. Αργησε λιγο αλλα το καταλαβε..Ενω ειχα απογοητευτει εντελως και ειχα αρχισει να εγκαταλειπω την ιδεα για AU, ηρθε αυτο το τηλ/μα και πραγματικα με συγκλονισε. Μου ειπε λοιπον οτι οταν παει κατω (τον Ιουνιο) θα κανει τα αδυνατα δυνατα να με βοηθησει να μεταναστευσω. Επαναλμβανω οτι προκειται για καποιον ουσιαστικα αγνωστο σε μενα. Και μου λεει οτι θα σου παραχωρησω δωματιο, τροφη, και θα παμε μαζι στο migration για να εγγυηθει για μενα. Εαν εχω λοιπον τα βασικα (στεγη και τροφη)..μπορω με την βοηθεια του να ψαξω ανετα για εργοδοτη πλακα. Ακομα και μπογιατζης μπορω να το παιξω..Θα εχω φροντισει να εχω συστατικες επιστολες και σαν μπογιατζης.
              Εχω και εγω εδω στην Ελλαδα μετα απο 20 χρονια στην οικοδομη παρα πολλες γνωριμιες απο τεχνικα γραφεια και κατασκευαστες.Δεν θα αρνηθουν να μου δωσουν 2 ειδων συστατικες..μια για πλακας και μια για μπογιατζης. Αν και ειμαι σχεδον βεβαιος οτι θα βρω εργοδοτη πλακα στο Συδνευ, θα λαβω τα μετρα μου να το παιξω και μπογιατζης. Περιμενω λοιπον το τελικο O.k απο τον δικο μου για να κανω αυτο που μου εγραψε
              ο Zakari. Να γραφτω σε φροντιστηριο για IELTS. Μονο αυτο το χαρτι μου λειπει. Αλλα φαινεται πως για τους Αγγλο-Σαξωνες ειναι very important. Αυτα απο μενα και την περιπτωση μου. Θα ηθελα παρα πολυ να παω κατω ακομα και να μου πει ο γνωστος μου οτι "αλλαξα γνωμη και δεν παω κατω". Θα εκανα οτι ακριβως και ο Zakari. Δεν εχω τα λεφτα ομως να πληρωνω νοικι και διατροφη. Οταν εχω νεωτερα θα ανανεωσω.

              Comment


                paidia na sa kano mia eroteisi exei steilei kaneis ta xartia tou sto Berolino akoma?????

                Comment

                Working...
                X