Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τα άσχημα της Αυστραλίας και επί παντός επιστητού

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Τα άσχημα της Αυστραλίας και επί παντός επιστητού

    Γεια σου Agoriani
    Καιρό έχεις να μας γράψεις πως περνάς τελευταία
    Επίσης γράψε και για τα κακά που συναντάς στην Αυστραλία για να έχουμε μια πιο σφαιρική εικόνα

    #2
    Originally posted by lift View Post
    Γεια σου Agoriani
    Καιρό έχεις να μας γράψεις πως περνάς τελευταία
    Επίσης γράψε και για τα κακά που συναντάς στην Αυστραλία για να έχουμε μια πιο σφαιρική εικόνα
    Δεν κάνω νέα post αλλά επεξεργασία στο αρχικό. Κοίτα με τις ημερομηνίες.
    Εκεί λέω οτι προκύπτει. Δεν εχω κάτι άσχημο να πω μέχρι τώρα. Αν συμβεί θα το γράψω και αυτό.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

    Comment


      #3
      Originally posted by Agoriani View Post
      Δεν εχω κάτι άσχημο να πω μέχρι τώρα. Αν συμβεί θα το γράψω και αυτό.
      με καταπλήσεις! μετα απο τόσο καιρό δεν έχει προκύψει τίποτα άσχημο?

      εγω πχ. ειμαι ολλανδία μια βδομάδα τώρα και μπορώ να αναφέρω άνετα καμια 10αριά ασχημα...με πρωτο απο ολα την άποψη που εχουν εδω για την ελλάδα, οτι θεωρούν πως είναι μια χώρα σχεδόν σαν την τουρκία απλά ενα βήμα πιο μπροστά απο την τουρκία και λόγω θρησκείας πιο νορμάλ φυσικα...

      εκει τι γνωμη εχουν για την ελλάδα?τη θεωρούν μια ευρωπαικη ανεπτυγμένη και αξιοπρεπή χώρα ή λιγάκι υποανάπτυκτη και ουρά της ευρώπης?
      Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

      Comment


        #4
        Originally posted by Agoriani View Post
        Δεν κάνω νέα post αλλά επεξεργασία στο αρχικό. Κοίτα με τις ημερομηνίες.
        Εκεί λέω οτι προκύπτει. Δεν εχω κάτι άσχημο να πω μέχρι τώρα. Αν συμβεί θα το γράψω και αυτό.
        Originally posted by bigbiggerbiggest;

        Γεια σας. κατα τύχη βρήκα αυτό το τόπικ στο google και είπα να σας πω την γνώμη μου μιας και έχω εμπειρία απο ζωή στο εξωτερικό(αν και είναι παλιό το τόπικ..)
        η αρραβωνιαστικιά μου μένει αυστραλία κι εγώ ελλαδα(θα παντρευτούμε του χρόνουκαι θα μείνουμε Ελλάδα..έχει έρθει αρκετές φορές εδώ και πραγματικά έχει ξεχάσει ήδη την Αυστραλία).γνωριστήκαμε όταν ήταν διακοπές ελλάδα. στον φίλο που θέλει να πάει εκεί έχω να πω λίγα πράγματα:
        1)σαρέσει να φοβάσαι να περπατήσεις στις 9 το βράδυ στο κέντρο τησ πόλησ γιατί δεν υπαρχει κανείς?
        2)σαρέσει να βλέπεις ειδήσεις με φοβερή εγκληματηκότητα που ο καθένας έχει και ένα πιστόλι?
        3)σαρέσει τα παιδιά σου να τελειώσουν το λύκειο και να τους λένε 1+1 και να λένε 11?
        4)σαρέσει που εκεί τα παιδιά στα σχολεία(ΛΥΚΕΪΟΥ!ακόμα και οι μεγάλοι) δεν ξέρουν ποιον έχουν προθυπουργό?
        5)σαρέσει που οι γιατροί τους όπως και στην αγγλία είναι άσχετοι?
        6)σαρέσει να ξυπνήσεις μια μέρα γέρος και να πεις πω ρε γαμώτο τόσα χρόνια δουλειά δεν κάθησα καθόλου?(ξυπνάν 5:30 το πρωί και γυρίζουν σπίτι στις 7 το βράδυ)
        7)σαρέσει να παίρνεις το μπουκαλάκι με νερό 8 δολλάρια?
        8)σαρέσει να έχεις ιντερνετ 256 και 512 kbps haha
        9)σαρέσει να φοβάσαι να αφήσεις τα παιδιά σου μόνα τους για 1 δευτερόλεπτο?
        10)σαρέσει να σε αντιμετοπίζουν πραγματικά πολύ ρατσιστικά οι αυστραλοί?
        11)σαρέσει να βλέπεις τα παιδιά σου απο τις 7 μέχρι τις 8 που θα κοιμηθείς?
        12)σαρέσει να πληρώσεις 40.000 για να σπουδάσει το κάθε παιδί?

        ε εντάξει μπορώ να πω και άλλα..αλλά αν δεν σαρέσει έστω και ένα απο τα παραπάνω μην το επιχειρήσεις




        Και τι έχεις να πεις για αυτά;

        Comment


          #5
          Στο ίδιο στρατόπεδο 2 φαντάροι κοιμούνται πάνω κάτω στα κρεβάτια.
          Ρωτάς τον ενα πως περνάει και σου λέει μια χαρά και δεν το κουνάει μέχρι να απολυθεί.
          Ρωτάς τον άλλο και σου λέει οτι είναι έτοιμος να χτυπήσει αναβολή ή να αυτοκτονήσει.
          Ίδιο στρατόπεδο με ίδιο λοχαγό, διοικητή, λόχο, υπηρεσίες κ.τ.λ.

          Το ίδιο είναι και σε αυτές τις περιπτώσεις ερωτήσεων. Το οτι εμένα δεν μου έχει συμβεί κάτι άσχημο δεν συνεπάγεται κάποιο κανόνα. Αλλά και να μου είχε δεν συνεπάγεται πάλι κάποιο κανόνα.

          Μέχρι στιγμής μένω σε ενα αγρόκτημα 5,5acres με ζωάκια και τις καθημερινές φροντίδες ενός αγροκτήματος.
          Στην πόλη πάω για δουλειές μόνο και μετά πάλι πίσω. Βράδυ δεν βγαίνω, και ούτε στην Ελλάδα έβγαινα εδώ και πολλά χρόνια παρά μόνο αν είναι κάτι ιδιαίτερο.
          Για το στύλ ζωής το οικογενειακό είναι νομίζω ιδανικά. Εχω παιδική χαρά στα 300 μέτρα. Όμορφη φύση και ησυχία.
          Όσες φορές έχω πάει στην πόλη για δουλειές όλα γίνονται με τυπικές διαδικασίες. Ούτε για πάρκινγκ έχω αγχωθεί, ούτε για το πως θα μιλήσω ή θα μου μιλήσει κάποιος.Κόρνα δεν εχω ακούσει μέχρι τώρα. Ευγενέστατοι όλοι και τα Αγγλικά τους είναι τέτοια που καταλαβαίνω τι θέλουν να πουν, έστω και αν έχω κάποια άγνωστη λέξη.
          Απο την πρώτη στιγμή κατάλαβα οτι δεν πρέπει να ντρέπομαι που είμαι Έλληνας γιατι και οι Έλληνες έχουν βοηθήσει πολύ για να φτιαχτεί αυτό το θαύμα και αποτελούν ενεργότατο κομμάτι της κοινωνίας.
          Πουθενά δεν μου έχουν συμπεριφερθεί με τρόπο που να θέλει να πει κατι διαφορετικό ακόμα και οι Σκοπιανοί που εδώ είναι πολύ δυνατό λόμπι.
          Έπειτα οι γείτονες που είναι κυρίως Βρετανοί Αυστραλοί είναι άψογοι και τυπικοί.

          Αν είχα ενοικιάσει σπίτι σε γειτονιά που όλοι είναι στα επιδόματα και αράζουν και πίνουν όλη μέρα με φίλους και φωνάζουν και μετά ρίχνουν και κάνα καυγά και πλακώνουν και τα λάστιχα απο τα αυτοκίνητα να τα κάψουν θα είχα διαφορετική άποψη.
          Νοίκιασα σε χωριό που είναι όλα τα σπίτια όμορφα περιποιημένα και τακτοποιημένα και καταλαβαίνεις οτι οι ιδιοκτήτες τους είναι ολοι νοικοκυραίοι με δουλειές κ.τ.λ.

          Επίσης είναι ενα εμπορικό κέντρο στην περιοχή με τα επιδόματα και τις εργατικές κατοικίες. Εκεί αν πας απο τις φάτσες μόνο καταλαβαίνεις οτι είναι άνθρωποι του πιοτού και των ουσιών και είναι απο αρκετά εως εντελώς στα τέτοια τους τα πάντα.
          Αν πας σε άλλη περιοχή βλέπεις άλλα. Έτσι είναι εδώ. Διαλέγεις και παίρνεις. Ή σε ρίχνει η ζωή. Αλλά έτσι δεν είναι και παντού λιγότερο ή περισσότερο;

          Τώρα ο φίλος που έγραψε το post με τις ερωτήσεις αναφέρει πράγματα που πιάνουν ενα ευρύ πεδίο. Νομίζω οτι δεν τα έχει ζήσει όλα αυτά που λέει αλλά κάποια απο αυτά και με τις εμπειρίες του απο αυτά κρίνει και για τα άλλα. Έτσι κι αλλιώς δεν έχει ξαναμπεί να γράψει κάτι και μάλον ξεθύμανε εκείνη την μέρα γράφωντας αναθεματισμούς για την κοινωνία της Αυστραλίας.
          Να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου, οι ερωτήσεις αυτές δεν ισχύουν και για την Ελληνική κοινωνία;
          Μήπως αφήσαμε μια καλύτερη κοινωνία πίσω στην Ελλάδα και ήρθαμε σε μια χειρότερη;
          Διαβάζω καθημερινά τις ειδήσεις απο την πατρίδα και δεν είδα να έχει αλλάξει τίποτα. Προς το καλύτερο τουλάχιστον.

          Θα έλεγα τελικά οτι όποιος ψάχνει να βρεί τις ατέλειες τις κοινωνίας της Αυστραλίας, ας κοιτάξει τις ατέλειες τις κοινωνίας της Πατρίδας μας πρώτα, που τον έκαναν να κοιτάξει και παραπέρα και να είναι σίγουρος οτι σχεδόν τίποτα απο όσα έχουμε υποστεί στην Ελλάδα δεν ισχύουν εδώ.
          Υπομονή και επιμονή patriotes.

          Comment


            #6
            Originally posted by Agoriani View Post
            Το οτι εμένα δεν μου έχει συμβεί κάτι άσχημο δεν συνεπάγεται κάποιο κανόνα. Αλλά και να μου είχε δεν συνεπάγεται πάλι κάποιο κανόνα.
            φυσικα και δεν υπαρχει κανόνας, αυτο είναι αυτονόητο, την αποψη σας ζηταμε... οσοι δεν είμαστε εκεί απλά ρωτάμε εσας που ειστε εκει για να σχηματισουμε μια εικόνα, να παρουμε μια ιδέα...
            Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

            Comment


              #7
              φτιάξε ενα ναι, αν και δε ξερω κατα ποσο θα εχει απηχηση....είχα φτιάξει και εγω ενα γενικοτερο που αφορα τους λογους που επιλεγουμε την αυστραλια αλλα απαντησαν 2-3 και επειτα τιποτα, δεν αναπτυχθηκε το θεμα...
              Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

              Comment


                #8
                Originally posted by konstantinos1 View Post
                φτιάξε ενα ναι, αν και δε ξερω κατα ποσο θα εχει απηχηση....είχα φτιάξει και εγω ενα γενικοτερο που αφορα τους λογους που επιλεγουμε την αυστραλια αλλα απαντησαν 2-3 και επειτα τιποτα, δεν αναπτυχθηκε το θεμα...
                Γιατί; Εγώ να είμαι ο κακός δηλαδή. :D

                Agoriani άνοιξε ένα θέμα (τα κακά της Αυστραλίας )και βάλε μέσα και αυτά τα θέματα που του αντιστοιχούν

                Ευχαριστώ

                Comment


                  #9
                  Τα άσχημα της Αυστραλίας

                  Μετά απο μια σχετική συζήτηση που έγινε στο post Ανταπόκριση απο την Αυστραλία, ζητήθηκε να δημιουργηθεί ενα τέτοιο post ώστε να εκθέτονται εδώ τα άσχημα της Αυστραλίας γενικά και ειδικά.
                  Όποιος έχει κάτι να καταθέσει ιδού.
                  Υπομονή και επιμονή patriotes.

                  Comment


                    #10
                    Ας εντοπίσουμε πρώτα τα καλά της Ελλάδος....(υπάρχουν άραγε?) και μετά βρίσκουμε και τα άσχημα της Αυστραλίας.

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by australian View Post
                      Ας εντοπίσουμε πρώτα τα καλά της Ελλάδος....(υπάρχουν άραγε?) και μετά βρίσκουμε και τα άσχημα της Αυστραλίας.

                      Γεια σου australian

                      Ε... σιγά, μην τα ισοπεδώνουμε και όλα ,εκτός από την ανοργανωσιά που υπάρχει γενικά στον δημόσιο τομέα και το οικονομικό που δημιουργήθηκε εξαιτίας της ανοργανωσιάς, για εμένα όλα τα άλλα είναι τέλια.

                      Τώρα θα μου πεις ότι όλα τα προβλήματα ξεκινάν από εκεί ,αλλά… …τέλος πάντων.

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by lift View Post
                        Γεια σου australian

                        Ε... σιγά, μην τα ισοπεδώνουμε και όλα ,εκτός από την ανοργανωσιά που υπάρχει γενικά στον δημόσιο τομέα και το οικονομικό που δημιουργήθηκε εξαιτίας της ανοργανωσιάς, για εμένα όλα τα άλλα είναι τέλια.

                        Τώρα θα μου πεις ότι όλα τα προβλήματα ξεκινάν από εκεί ,αλλά… …τέλος πάντων.
                        Το οτι δεν μπορώ να πάω πουθενα με το παιδι έξω ειδικά το χειμώνα επειδη όλοι καπνιζουν σαν φουγάρα, δεν μπορώ να κυκλοφορήσω με το καρότσι σχεδον πουθενά,δεν έχω που να παρκάρω και δεν έχω πεζοδρομιο να περπατήσω δεν λεγεται ανοργανωσια. Λεγεται υποδομη και ανομια! Αυτο παιδια δεν διορθώνεται, ιδιως το πρωτο. Για το δευτερο ισως σε καμια 20αρια χρόνια!
                        Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by lift View Post
                          Γεια σου australian

                          Ε... σιγά, μην τα ισοπεδώνουμε και όλα ,εκτός από την ανοργανωσιά που υπάρχει γενικά στον δημόσιο τομέα και το οικονομικό που δημιουργήθηκε εξαιτίας της ανοργανωσιάς, για εμένα όλα τα άλλα είναι τέλια.

                          Τώρα θα μου πεις ότι όλα τα προβλήματα ξεκινάν από εκεί ,αλλά… …τέλος πάντων.
                          Δεν τα ισοπεδώνω είναι ήδη ισοπεδωμένα!!!
                          Τα τέλεια που λες δεν μπορώ να τα δω.
                          Η Ελλάδα με έχει απογοητεύσει σε όλα τα επίπεδα!
                          Χαίρομαι που θα την εγκαταλείψω ,αν και θα έπρεπε να το είχα κάνει πιό νωρίς...

                          Comment


                            #14
                            ωραια, αφου κανείς δεν αναφέρει τίποτα αρνητικο που ουσιαστικα ειναι τι θεμα αυτου του thread, τοτε θα πω εγώ 1-2 πράγματα που εχω ακουστα, παροτι δεν εχω ζησει εκει ουσιαστικα...

                            πρωτο θα αναφερω το προφανές, οτι ειναι πολύ απομακρυσμένη γενικα απο τον υπολοιπο κοσμο και ειδικα απο την ελλαδα...θα μου πεις παιρνεις το αεροπλανο και ερχεσαι αλλα...θελεις 1000 ευρώ εαν και εφοσον κλεισεις εγκαιρως εισητηριο

                            κατι αλλο, σε οτι αφορα ελεγχους και ελευθεριες, ειναι λιγο αμερικανακια???? πχ. ολλανδος φοιτητης μου ελεγε προχθες οτι σε ταξιδι που ειχε κανει στον ελεγχο του αεροδρομιου τον ειχαν ξεβρακωσει.... επι πολυ ωρα....εψαξαν μεχρι και το λαπτοπ του αν εχει τσόντες μου ειπε!!!!!!
                            Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by konstantinos1 View Post
                              ωραια, αφου κανείς δεν αναφέρει τίποτα αρνητικο που ουσιαστικα ειναι τι θεμα αυτου του thread, τοτε θα πω εγώ 1-2 πράγματα που εχω ακουστα, παροτι δεν εχω ζησει εκει ουσιαστικα...

                              πρωτο θα αναφερω το προφανές, οτι ειναι πολύ απομακρυσμένη γενικα απο τον υπολοιπο κοσμο και ειδικα απο την ελλαδα...θα μου πεις παιρνεις το αεροπλανο και ερχεσαι αλλα...θελεις 1000 ευρώ εαν και εφοσον κλεισεις εγκαιρως εισητηριο

                              κατι αλλο, σε οτι αφορα ελεγχους και ελευθεριες, ειναι λιγο αμερικανακια???? πχ. ολλανδος φοιτητης μου ελεγε προχθες οτι σε ταξιδι που ειχε κανει στον ελεγχο του αεροδρομιου τον ειχαν ξεβρακωσει.... επι πολυ ωρα....εψαξαν μεχρι και το λαπτοπ του αν εχει τσόντες μου ειπε!!!!!!
                              Όσο πιο μακρυά απο Ελλάδα τόσο το καλύτερο....και πίστεψε με δε φεύγω για να ξανάρθω..
                              τώρα όσο για τους ελέγχους σύντομα το ίδιο θα συμβαίνει κι εδώ,όσο για τις ελευθερίες...ποιές ελευθερίες έχουμε στην Ελλάδα?
                              η χώρα του φραπέ έχει πεθάνει.

                              Comment

                              Working...
                              X