Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - panoss1966

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Μπραβο Πανο σου ευχομε να πανε ολα καλα .καπια στηγμη αν μπορεις να μας γραψεις αναλιτικα στα Ελληνικα τη χαρτια χρειαζομαστε να φερουμε κατο μαζι μας..Για να γλιτοσουμε την ταλεπορια

    Comment


      #17
      Originally posted by panos1966 View Post
      Πηγα και στο μεντικεαρ και ηθελαν ενα χαρτι απο την δουλεια που να γραφει οτι εφυγα απο εκει και παω εξωτερικο, ευτυχως που ο Προισταμενος μου ειχε γραψει οτι φευγω αμπροαντ στην συστατικη επιστολη που πηρα απο την εταιρεια αλλιως δεν ξερω τι θα εκανα και ευτυχως που ειχα το χαρτι απο την τραπεζα στην Ελλαδα που εκλεισα τον λογαριασμο στην Εθνικη γιατι ζητησαν και αυτο...... αυτο το ειδα απο τον αγοριανη οτι χρειαζοταν και το ειχα ετοιμο απο Ελλαδα. Μου εδωσαν προσωρινη καρτα μεντικεαρ και θα ερθει ταχυδρομικως η κανονικη.


      Τι είναι το μεντικεαρ;
      και τι χαρτιά ακριβός θέλει από τον εργοδότη;
      και εάν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας τι γίνεται;
      Θέλει πάλι τέτοιο χαρτί;

      Επίσης γιατί χρειάζεται χαρτί ότι έκλεισα λογαριασμό σε κάποια τράπεζα;
      δηλαδή εάν έχεις πολλές τράπεζες χρειάζεται να κλείσεις όλους τους λογαριασμούς ;


      Δεν κατάλαβα μια ανάλυση σας παρακαλώ

      Comment


        #18
        Originally posted by panos1966 View Post

        Ολα θα ερθουν ταχυδρομικα και το ταμειο ανεργιας εχει ξεκινησει απο την ημερα που ηρθα αχρειαστο να ειναι και να βρω δουλεια αμεσως. εναι 715 δολ το 15νθημερο.

        Μου κανονισαν ραντεβου και πηγα σε γραφειο ευρεσης εργασιας και να κανω τσαμπα μαθηματα αγγλικων. Ολα αυτα τηλεφωνικα!!!!
        Οπως Ελλαδα δηλαδη!!!!

        Τα λεωφορει απο τις 9 πρωι μεχρι 1500 εχουν 2,8 δολλαρια τις αλλες ωρες 4,6 δολ, αλλα πρεπει να δικαιουμε και μισο μεχρι να πιασω δουλεια (σαν ανεργος δηλαδη) και οι συναξιουχοι το ιδιο.

        Σημερα ποαω να κοιταξω για αυτοκινητο προσανατολιζωμε σε στεσιον η το ι30 μεταχειρισμενο μεχρι 4 ετων το πολυ γιατι εδω κανουν πολλα χιλιομετρα.
        πανο, ερωτησουλες!!!

        ξερεις ποσο ειναι το ταμειο για ανω των 23 ετων, χωρις παιδια, χωρις ενοικιο?

        ποσο καιρο δικαιουσε μαθηματα αγγλικων τσαμπα?

        το one way ή με επιστροφη ή ημερισιο πχ.? αν ειναι το one way λιγο ακριβο δεν ειναι? μαλλον συμφερει το αυτοκινητο!

        ποιες οι τιμες για μεταχειρισμενα? οσο περιπου και στην ελλαδα? μιλαμε παντα για οχι ακριβα αυτοκινητα!
        Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

        Comment


          #19
          Panos καλησπέρα,

          Για το medicare, έχω χαρτί παραίτησης από την δουλειά μου, 2 συστατικές επιστολές από την δουλειά που γράφουν ότι φεύγω για αυστραλία και μιά αίτηση που έκανα στην Πειραιώς για να κλείσω ένα λογαριασμό στην οποία σαν αιτιολογία αναφέρεται μετοίκιση. Λες φτάνουν αυτά για το medicare ή πιστεύεις ότι θα χρειαστώ και κάτι άλλο?

          Comment


            #20
            Originally posted by demi View Post
            Panos καλησπέρα,

            Για το medicare, έχω χαρτί παραίτησης από την δουλειά μου, 2 συστατικές επιστολές από την δουλειά που γράφουν ότι φεύγω για αυστραλία και μιά αίτηση που έκανα στην Πειραιώς για να κλείσω ένα λογαριασμό στην οποία σαν αιτιολογία αναφέρεται μετοίκιση. Λες φτάνουν αυτά για το medicare ή πιστεύεις ότι θα χρειαστώ και κάτι άλλο?
            Τι είναι το μεντικεαρ;
            και τι χαρτιά ακριβός θέλει από τον εργοδότη;
            και εάν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας τι γίνεται;
            Θέλει πάλι τέτοιο χαρτί;

            Επίσης γιατί χρειάζεται χαρτί ότι έκλεισα λογαριασμό σε κάποια τράπεζα;
            δηλαδή εάν έχεις πολλές τράπεζες χρειάζεται να κλείσεις όλους τους λογαριασμούς ;


            Δεν κατάλαβα μια ανάλυση σε παρακαλώ

            Comment


              #21
              Originally posted by lift View Post
              Τι είναι το μεντικεαρ;
              και τι χαρτιά ακριβός θέλει από τον εργοδότη;
              και εάν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας τι γίνεται;
              Θέλει πάλι τέτοιο χαρτί;

              Επίσης γιατί χρειάζεται χαρτί ότι έκλεισα λογαριασμό σε κάποια τράπεζα;
              δηλαδή εάν έχεις πολλές τράπεζες χρειάζεται να κλείσεις όλους τους λογαριασμούς ;


              Δεν κατάλαβα μια ανάλυση σε παρακαλώ
              Το medicare είναι το σύστημα ιατροφαρμακευτικής περίλθαλψης του Αυστραλέζικου Κράτους. Το έχουν όλοι όσοι είναι με citizen και νομίζω και αυτοί που έχουν viza. Επειδή εγώ είμαι citizen όταν θα πάω εκεί θα πάω να ζητήσω medicare και επιδόματα από το centrelink. Θα πρέπει να τους πείσω όμως ότι εγώ πήγα εκεί για να μείνω μόνιμα και όχι μόνο για διακοπές και πάλι πίσω Ελλάδα. Χρειάζονται λοιπόν κάποια χαρτιά (2 σε αριθμό) από μια λίστα χαρτιών που να αποδεικνείουν ότι πράγματι πήγες εκεί για να εγκατασταθείς. Για τη λίστα χαρτιών κοίτα στο Post του Agoriani "Ανταπόκριση από την Αυστραλία"

              Πήγαμε και απο την Medicare και μας έδωσαν μια αίτηση να συμπληρώσει η Αυστραλίδα σύζηγος σαν επιστρέφον κάτοικος για να έχουν κάλυψη με την μικρή.
              Λέει η αίτηση οτι πρέπει να καταθέσεις οποιοδήποτε 2 απο τα κάτωθι δικαιολογητικά. Τα χωρίζει σε 2 κατηγορίες. Αυτά απο Ελλάδα και αυτά απο Αυστραλία.
              Φροντίστε να πάρετε μαζί σας απο Ελλάδα:
              sales agreement - sale of property
              cessation of lease agreement for rental property
              termination of employment - acceptance of resignation by employer
              transit document for household goods, and/or furniture
              closure of bank accounts, cancellation of health or property/conteiners insurance
              Μετά απο Αυστραλία:
              purchase of property (purchase agreement), gas/electricity account/s in same name
              lease agreement for rental of property, gas/electricity accounts in same name
              evidence of employment
              evidence of children at school/university
              private health insurance in Australia, opening of bank accounts, property/containers insurance.
              Σημαντικό: Documents must be originals or certified copies. Photocopying facilities are not available in Madeicare officies.

              Comment


                #22
                termination of employment ειναι το βιογραφικο απο τον εργοδοτι οτι φευγεις για το εξοτερικο για μονιμα??αυτο απο μονο του τους κανει απο την ελλαδα?..σπιτι εχω στο ονομα μου αλλα δεν το πουλαο θα το κρατισο μονο και μονο ναρχομε διακοπες..

                Comment


                  #23
                  Originally posted by Dionysis68 View Post
                  termination of employment ειναι το βιογραφικο απο τον εργοδοτι οτι φευγεις για το εξοτερικο για μονιμα??αυτο απο μονο του τους κανει απο την ελλαδα?..σπιτι εχω στο ονομα μου αλλα δεν το πουλαο θα το κρατισο μονο και μονο ναρχομε διακοπες..
                  termination of employment είναι η παραίτηση ή η απόλυση, αν σε αυτό έχει κουτάκι αιτιολογίας τότε γράψε μετοίκιση. Διαφορετικά ζήτα από το αφεντικό σου μια επιστολή που να λέει ότι φεύγεις για εξωτερικό μπορεί συγχρόνως να είναι και συστατική επιστολή

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by demi View Post
                    Panos καλησπέρα,

                    Για το medicare, έχω χαρτί παραίτησης από την δουλειά μου, 2 συστατικές επιστολές από την δουλειά που γράφουν ότι φεύγω για αυστραλία και μιά αίτηση που έκανα στην Πειραιώς για να κλείσω ένα λογαριασμό στην οποία σαν αιτιολογία αναφέρεται μετοίκιση. Λες φτάνουν αυτά για το medicare ή πιστεύεις ότι θα χρειαστώ και κάτι άλλο?
                    Φτανουν αυτα απο Ελλαδα, μολις πατε εκει να βγαλετε αμεσως λογαριασμο τραπεζης και διπλωμα οδηγησης χρειαζεται παντου ολα αυτα.

                    Comment


                      #25
                      Πάνο γειά σου από το Σχηματάρι.
                      Καλή αρχή και καλή τσικνοπέμπτη σήμερα.
                      Εδώ τα ξέρεις φαντάζομαι τα νέα τα βλέπεις από το κακό στο χειρότερο.
                      Οπως καταλαβαίνεις πάμε για άλλη μια φορά για πτώχευση.Καλά που έφυγες....

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by geast1967 View Post
                        Πάνο γειά σου από το Σχηματάρι.
                        Καλή αρχή και καλή τσικνοπέμπτη σήμερα.
                        Εδώ τα ξέρεις φαντάζομαι τα νέα τα βλέπεις από το κακό στο χειρότερο.
                        Οπως καταλαβαίνεις πάμε για άλλη μια φορά για πτώχευση.Καλά που έφυγες....
                        γεια σου πρωην συναδελφε, εδω δυστηχως την τσικνοπεμπτη την εχουν ξεχασει μερικοι απο τους παλαιους Ελληνες μεταναστες και τα παιδια τους δεν γνωριζουν.... σε καποιους συλλογους μονο τα κρατανε εδω.

                        Comment


                          #27
                          Πανο ευχαριστουμε πολυ για τις φωτο!

                          λοιπον, εκτος του οτι ειναι πολυ ομορφα, αυτο που μου εκανε μεγαλη εντυπωση ειναι οτι η φυση μοιαζει με αυτη της ελλαδας παρα πολυ!!! εκτασεις με φυσικη βλαστηση, γαλαζιος ουρανος, εναλλαγες τοπιων κτλ. και σε μια φωτογραφια υπηρχαν αγριελιες ή μου φανηκε??? το χωριο μου μου θυμισε! χαχαχα

                          μηπως εκανα μ*****α που πηγα ολλανδια μεσα στο κρυο και τη ομιχλη και παιδευομαι να βρω δουλεια και εδω , και επρεπε να ειχα ερθει σουμπιτος αυστραλια????? χχχμμμμμ.....προβληματιζομαι!!!

                          για πειτε καμια γνωμη ρε παιδια?
                          υπαρχει κανεις που εχει εμπειρια και απο βορεια ευρωπη για να κανει συγκριση?
                          Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by konstantinos1 View Post
                            Πανο ευχαριστουμε πολυ για τις φωτο!
                            ποιες φωτο;;;;

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by lift View Post
                              ποιες φωτο;;;;
                              αυτο εδωτο thread εχει φτιαχτει για να γραφει ο πανος απο αθστραλια και να το ενημερωνει. ενημερωνει καθε φορα το πρωτο ποστ, στην πρωτη σελιδα. εκει ειναι ο συνδεσμος για τις φωτο.

                              http://panos.myphotoalbum.com
                              Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by konstantinos1 View Post
                                Πανο ευχαριστουμε πολυ για τις φωτο!

                                λοιπον, εκτος του οτι ειναι πολυ ομορφα, αυτο που μου εκανε μεγαλη εντυπωση ειναι οτι η φυση μοιαζει με αυτη της ελλαδας παρα πολυ!!! εκτασεις με φυσικη βλαστηση, γαλαζιος ουρανος, εναλλαγες τοπιων κτλ. και σε μια φωτογραφια υπηρχαν αγριελιες ή μου φανηκε??? το χωριο μου μου θυμισε! χαχαχα

                                μηπως εκανα μ*****α που πηγα ολλανδια μεσα στο κρυο και τη ομιχλη και παιδευομαι να βρω δουλεια και εδω , και επρεπε να ειχα ερθει σουμπιτος αυστραλια????? χχχμμμμμ.....προβληματιζομαναιι!!!

                                για πειτε καμια γνωμη ρε παιδια?
                                υπαρχει κανεις που εχει εμπειρια και απο βορεια ευρωπη για να κανει συγκριση?
                                Πολλοι Ελληνες εδω εχουν κανει ελαιώνες και εχουν φερει μηχανηματα απο Ελλαδα και Ιταλια και γαζουν λάδι, το πουλανε περιπου τα 500μλ 7 δολ αλλα αν παρεις κατευθειαν ντενεκε παει το λιτρο 7 δολ και ειναι και αγνο χωρις να το ραφιναρουν. Οσο αφορα από αμπέλια στο Αντελαιτ εχει παρα πολλα, ειναι η πόλη του κρασιού!!!!

                                Comment

                                Working...
                                X