Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - panoss1966

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by panos1966 View Post
    Πολλοι Ελληνες εδω εχουν κανει ελαιώνες και εχουν φερει μηχανηματα απο Ελλαδα και Ιταλια και γαζουν λάδι, το πουλανε περιπου τα 500μλ 7 δολ αλλα αν παρεις κατευθειαν ντενεκε παει το λιτρο 7 δολ και ειναι και αγνο χωρις να το ραφιναρουν. Οσο αφορα από αμπέλια στο Αντελαιτ εχει παρα πολλα, ειναι η πόλη του κρασιού!!!!
    ναι , μου το εχει πει και μανα μου αυτο για την Αδελαιδα!

    για πες μας βρε πανο, πως ειναι η νοοτροπια και αντιληψεις των αυστραλων, ειναι προχωρημενοι, συντηρητικοι, μοιαζουν με τη νοοτροποια των ευρωπαιων, των αμερικανων? πως ειναι ?
    Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

    Comment


      #32
      Panos, για πες μου όταν μπορείς για αυτά τα μαθήματα αγγλικών που λες πως τα βρήκες , που ρώτησες? Στο interview που γράφεις ήταν για δουλειά και σε κρατήσανε 3 ώρεςή ήταν interview στα μαθήματα αγγλικών για να σε κατατάξουν στα μαθήματα? Επίσης για θύμησέ μου IELTS είχες δώσει από ελλάδα ή όχι?

      Comment


        #33
        Βοηθειααααααααααααααααααα

        καλησπερα και καλη αρχη στην καινουργια σου ζωη.Θα ήθελα σε παρααλω αν μποπρεις να δωσεις ενα χερι βοηθειας.Ο αντρας μου ειναι γεννημενος στο Σιδνευ της Αυστραλια εγω και τα παιδια μας Ελλαδα.Ειμαστε 15 χρονια παντρεμενοι και θελουμε να ερθουμε Αυστραλια για μονιμα.Ξερω οτι πρεπει να πολιτογραφισω τα παιδια για να παρουν τη υπηκοοτητα απο τον πατερα κι εγω να βγαλω τη συυγικη βιζα,αλλα δεν ξερω τι χαρτια χρειαζεται να βγαλω και που να τα καταθεσω.Πηγα στην αυστραλεζικη πρεσβεια της Αθηνας και μου ειπαν πως δεν μπορουν να μας βοηθησουν γιατι το τμημα πληροφοριων μεταφερθηκε στο βερολινο.Μπορω να συνενοηθω στα αγγλικα αλλα δεν ξερω πως να συνενοηθω με την πρεσβεια γιατι χρησημοποιουν ορους που δεν καταλαβαινω ι ο αντρας μου το ιδιο γιατι εφυγε μικρος απο Ελλαδα.Ξεχασα να σου πω πως δεν εχουμε κανεναν αλλο στην αυστραλια για να μας βοηθησει.Πρεπει να ερθει πρωτα ο αντρας μου για να βρει σπιτι και δουλεια και μετα να ερθουμε εγω και τα παιδια?Βοηθαι το κρατος για δουλεια και σπιτι?Σε παρακαλω αν μπορεις κατατοπισε μας γιατι εδω η κατασταση ειναι απελπιστικη.

        Σε ευχαριστω εκ των πρωτερων καλη νυχτα απο Ελλαδα.

        Υ.Γο αντρας μου Γιωργος ειναι στα 38 χρονια εγω(Μαριαμ)σε λιγες μερες37 και οι κορες μου 14,6(Ειρηνη-Μαρια)
        και σε 1 μηνακλεινει τα 3η μικρη (Ραφαηλια-Κωνσταντινα).δεν ξερω αν παιζουν ρολο οι ηλικιες απλα σε ενημερωνω γιατι για την Ελλαδα στο χωρο εργασιας θεωρουμε ξοφλημενη.Οαντρας μου ειναι στραντζαδωρος λαμαρινας εχει δουλεια αλλα εχουν να τον πληρωσουν απο το Δεκεμβριο που πηρε εναντι για τα χρεωστουμενα του Νοεμβριου,οποτε καταλαβαινεις.......

        Comment


          #34
          Διαβασε αυτο το αρθρο της Εσπρεσο...κατι αναφερει για σπιτι αυτος ο παλληκαρος:


          Ελπιζω να μην ειναι κανας απατεωνας ο τυπος !!!

          Comment


            #35
            Originally posted by demi View Post
            Panos, για πες μου όταν μπορείς για αυτά τα μαθήματα αγγλικών που λες πως τα βρήκες , που ρώτησες? Στο interview που γράφεις ήταν για δουλειά και σε κρατήσανε 3 ώρεςή ήταν interview στα μαθήματα αγγλικών για να σε κατατάξουν στα μαθήματα? Επίσης για θύμησέ μου IELTS είχες δώσει από ελλάδα ή όχι?
            1. Αφου εισαι υπηκοος θα γραφτεις στο σεντρελινκ και εκει σε πανε στο σχολειο αν θες.
            2. στο ιντερβιου πηγα για τα Αγγλικα για να με καταταξουν στο επιπεδο που πρεπει.
            3. Δεν εχω δωσει ΙΕΛΤΣ

            Comment


              #36
              Originally posted by Μαριαμ View Post
              καλησπερα και καλη αρχη στην καινουργια σου ζωη.Θα ήθελα σε παρααλω αν μποπρεις να δωσεις ενα χερι βοηθειας.Ο αντρας μου ειναι γεννημενος στο Σιδνευ της Αυστραλια εγω και τα παιδια μας Ελλαδα.Ειμαστε 15 χρονια παντρεμενοι και θελουμε να ερθουμε Αυστραλια για μονιμα.Ξερω οτι πρεπει να πολιτογραφισω τα παιδια για να παρουν τη υπηκοοτητα απο τον πατερα κι εγω να βγαλω τη συυγικη βιζα,αλλα δεν ξερω τι χαρτια χρειαζεται να βγαλω και που να τα καταθεσω.Πηγα στην αυστραλεζικη πρεσβεια της Αθηνας και μου ειπαν πως δεν μπορουν να μας βοηθησουν γιατι το τμημα πληροφοριων μεταφερθηκε στο βερολινο.Μπορω να συνενοηθω στα αγγλικα αλλα δεν ξερω πως να συνενοηθω με την πρεσβεια γιατι χρησημοποιουν ορους που δεν καταλαβαινω ι ο αντρας μου το ιδιο γιατι εφυγε μικρος απο Ελλαδα.Ξεχασα να σου πω πως δεν εχουμε κανεναν αλλο στην αυστραλια για να μας βοηθησει.Πρεπει να ερθει πρωτα ο αντρας μου για να βρει σπιτι και δουλεια και μετα να ερθουμε εγω και τα παιδια?Βοηθαι το κρατος για δουλεια και σπιτι?Σε παρακαλω αν μπορεις κατατοπισε μας γιατι εδω η κατασταση ειναι απελπιστικη.

              Σε ευχαριστω εκ των πρωτερων καλη νυχτα απο Ελλαδα.

              Υ.Γο αντρας μου Γιωργος ειναι στα 38 χρονια εγω(Μαριαμ)σε λιγες μερες37 και οι κορες μου 14,6(Ειρηνη-Μαρια)
              και σε 1 μηνακλεινει τα 3η μικρη (Ραφαηλια-Κωνσταντινα).δεν ξερω αν παιζουν ρολο οι ηλικιες απλα σε ενημερωνω γιατι για την Ελλαδα στο χωρο εργασιας θεωρουμε ξοφλημενη.Οαντρας μου ειναι στραντζαδωρος λαμαρινας εχει δουλεια αλλα εχουν να τον πληρωσουν απο το Δεκεμβριο που πηρε εναντι για τα χρεωστουμενα του Νοεμβριου,οποτε καταλαβαινεις.......
              1. Αφου ειναι υπηκοος θα κοιταξεις το ποστ του αγοριανη τι θα κανεις τα λεει παρα μα παρα πολυ αναλυτικα.
              2. Κανε και τα παιδια υπηκοους γινονται ευκολα απο Ελλαδα, σιτιζενσηιπ μπαι ντισεντ λεγεται κοιτα στο δικτυο. και μετα βγαλτους και διαβατηρια.
              3. Εσενα σε συμφερει να κανεις την βιζα μολις πατησεις το ποδι σου Αυστραλια γιατι γινεται σε μερικες εβδομαδες και οχι μηνες αν εισαι Ελλαδα.

              να ειστε ολοι καλα.....

              Comment


                #37
                Originally posted by George_Nik View Post
                Διαβασε αυτο το αρθρο της Εσπρεσο...κατι αναφερει για σπιτι αυτος ο παλληκαρος:


                Ελπιζω να μην ειναι κανας απατεωνας ο τυπος !!!

                Οποιος θελει να ειναι σιγουροσ θα κοιταξει στο www.mara.com.au
                Πρεπει να διαβαζετε τα προηγουμενα ποστ.
                Παντως ο αγοριανη που χαθηκε μακαρι να ειναι καλα αλλα εγω εδω τωρα που εχω ερθει εχω τοσες πολλες δουλειες να κανω που δεν προλαβαινω να απαντω σε ολους ακομα δεν προλαβαινω να μπαινω και μεσα να βλεπω. Οποτε τις πολλες ερωτησεις δεν θα τις απαντησω ετσι και αλλιως το ποστ του αγοριανη γραφει παρα παρα πολλα πραγματα που θα σας δωσει το εναυσμα να ξεκινησετε κατι πολυ ευκολοτερα απο οτι εμεις ψαχναμε μονοι μας. Αλλα οταν εχεις συγγενεις εδω περα ειναι πολυ ευκολα για τον πρωτο μηνα. Πρεπει να εχεις χηματα για να ερθεις εδω μονος ας εισαι και υπηκοος ισως δυσκολοτερα για αυτους στην αρχη γιατι θα ψαξουν εδω για δουλεια ενω με ατζεντη εχεις βρει κατι......

                να ειστε καλα εν ξερω κι εγω αν εχω αλλο χρονο να απανταω γιατι απο βδομαδα θα πιασω τα αγγλικα που ειναι 4 ωρες την μερα και ισως και δουλεια.....οποτε θα μπω στην ρουτινα, και εχω και κανα 2 φιλους που θελουν και αυτοι να ερθουν και τους παρεπεμψα σε ατζεντη το μονο σιγουρο για να ερθειες εδω.....

                Comment


                  #38
                  πρωτα απο ολα σε ευχαριστω που μπηκες στον κοπο να μου απαντησεις.Δηλαδη μπορω να φυγω απο εδω με τουριστικη βιζα και να κανω την partner visa εκει?

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by panos1966 View Post
                    1. Αφου εισαι υπηκοος θα γραφτεις στο σεντρελινκ και εκει σε πανε στο σχολειο αν θες.
                    2. στο ιντερβιου πηγα για τα Αγγλικα για να με καταταξουν στο επιπεδο που πρεπει.
                    3. Δεν εχω δωσει ΙΕΛΤΣ
                    Ok thanks a lot I am in the airport...

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by demi View Post
                      Ok thanks a lot I am in the airport...
                      have a nice flight demi!
                      Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by Μαριαμ View Post
                        πρωτα απο ολα σε ευχαριστω που μπηκες στον κοπο να μου απαντησεις.Δηλαδη μπορω να φυγω απο εδω με τουριστικη βιζα και να κανω την partner visa εκει?
                        An enas apo tous 2 einai Australian citizen tote molis ftasoun kai oi 2 Australia ( o allos me tourist) kanoun amesos apply for partner visa kai se merikes week einai etoimi i Visa.....

                        Comment


                          #42
                          pano έχω μια ερώτηση για σένα. Σχετικά με τη partner visa έχω διαβάσει ότι κοστίζει χίλια επτακόσια περίπου δολάρια όταν τη φτιάξεις στο εξωτερικό και όταν τη φτιάξεις από Αυστραλία κοστίζει δύο χιλιάδες ++
                          Δεν ξέρω αν γνωρίζεις κάτι άλλο
                          ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by panos1966 View Post
                            An enas apo tous 2 einai Australian citizen tote molis ftasoun kai oi 2 Australia ( o allos me tourist) kanoun amesos apply for partner visa kai se merikes week einai etoimi i Visa.....
                            Panos ok to katalaba na thn mbaso ti geineka mou me tourist visa alla konta na ftaseis sthn australia sou dinoun ena xarti na simbleiroseis me eroteisis ti grafeis na peraseis apo to chek tou aerodromiou ??

                            Comment


                              #44
                              Panos καλησπέρα από Μελβούρνη,

                              Πως τα πάς ? Έκανες τίποτα με δουλειά? Το επίδομα από centrelink άρχισαν να στο πληρώνουν ή όχι ακόμα? Ρωτάω για να ξέρω πόσο θα πάρει και η δική μου περίπτωση. Εύχομαι να είσαι καλά και όλα να βαίνουν καλώς.

                              Comment


                                #45
                                Panos καλή επιτυχία και στην συνέχεια. Από ότι βλέπω το επίδομα δεν είναι 715 δολλάρια , αλλά 490 δολλάρια το 15νθήμερο έτσι?

                                Comment

                                Working...
                                X