Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - panoss1966

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ανταπόκριση - panoss1966

    Καλημερα και από μενα απο Αδελαίδα. επιτελους εφτασα και ξεκιναω σημερα διαδικασίες εγγραφής με τις δημόσιες υπηρεσίες. Εχω έρθει μόνος και μετά απο 4 μηνες θα ερθουν και οι δικοί μου |(γυναίκα και παιδια).
    Οτι νεο εχω θα σας νημερώσω. το ταξίδι καλό όλα καλά προς το παρόν......


    14/2/2011
    Πρωτη μέρα που επικοινωνησα με υπηρεσίες εκανα εγγραφη μέσα τηλεφώνου σε διαφορες υπηρεσίς και με διερμηνέα στα Ελληνικά!!! Αναμονή ηλεφώνου 1 λεπτο και μετά 40 λεπτα -ερωτήσεις απο την υπηρεσία.
    Και το δευτερο τηλεφωνο τα ιδια και η δουλεια θα τελειώσει μόλις παω αυτοπροσόπως τα έγγραφα εκει.
    Ενω στην Ελλάδα τρεχουμε απο γραφειο σε γραφείο για μερικές μέρες!!!! άντε ώρες να μην γίνομαι και κακός......
    Εδω οι Ελληνες ακούνε ειδήσεις από Ελλάδα συνεχώς και βλέπουν Ελληνικά σήριαλ, προσπαθώ να αποτοξινοθώ από απεργιές κτλπ και δεν με αφήνουν.....



    19/02/2011
    ΓραΦΤΗΚΑ ΚΙ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ, μεσα σε 10 λεπτα ημουν ετοιμος ουτε σειρα ουτε τιποτα, μαλλον δεν πηγαινουν στις εφοριες κοσμος εδω!!!!

    Πηγα και στην τραπεζα οπου ειχα στειλει με μειλ οτι ηθελα να ανοιξω λογαριασμο χωρις να τους στειλω αλλο χαρτι και κανονισα ραντεβου και πηγα και ειχαν ετοιμη την καρτα μου τυπωμενη.!!!! εκανα καμμια ωρα βεβαια γιατι η υπαλληλος με εβαλε μονο μου να κανω μπροστα της δοκιμη στο γουεμπμπανκινκ και να δει οτι το καταλαβα! εκει δινουν μονο καρτα οχι βιβλιαριο......

    Εκανα μεταφορα μετρητων μεσω ιντερνετ απο Ελλαδα - Αυστραλια και στα 10000 δολ κρατησαν 10 ΕΥΡΩ, η μεταφορα γινεται σε 2 εργασιμες.

    Μετα πηγα και εβγαλα διπλωμα αυτοκινητπου αυστραλιας το πληρωσα 300 δολ για 10 χρονια. Εδωσα το κανονικο Ελληνικο και αυτο το ιντερνασιοναλ της ΕΛΠΑ.
    Στο υπουργειο για την αδεια που πηγα ενας υπαλληλος περιμενε και του ειπα τι θελω μου εδωσε την αιτηση και μου ειπε ποιο εισιτηριο θα βγαλω για να περιμενω. περιμενα βεβαια 1 ωρα γιατι ειχε κοσμο αλλα μεσα ηταν σαν το Χιλτον χοτελ ειχε μηχανηματα καφε κλπ και κομπιουτερ ελευθερα για ιντερνετ για ψαξιμο σχετικα με την δουλεια που θες. Μετα οταν ηρθε η σειρα μου εκανα το πολυ 10 λεπτα μεχρι και την φωτογραφια μου πηραν για το διπλωμα το οποιο θα ερθει ταχυδρομικα. Την μηχανη την ειχαν επανω στο γκισε και πισω καρεκλα με φοντο , δηλαδη δεν κουνηθηκα να παω σε αλλο δωματιο. Πηραν τα εγγραφα οι ιδιοι φωτοτυπιες και χωρις να τρεχω απο γραφειο σε γραφειο τα επικυρωσαν μαλλον οι ιδιοι και μου εδωσαν ενα χαρτι που ισχυει σαν διπλωμα οδηγησης μεχρι να ερθει το νεο αυστραλεζικο.

    Πηγα και στο μεντικεαρ και ηθελαν ενα χαρτι απο την δουλεια που να γραφει οτι εφυγα απο εκει και παω εξωτερικο, ευτυχως που ο Προισταμενος μου ειχε γραψει οτι φευγω αμπροαντ στην συστατικη επιστολη που πηρα απο την εταιρεια αλλιως δεν ξερω τι θα εκανα και ευτυχως που ειχα το χαρτι απο την τραπεζα στην Ελλαδα που εκλεισα τον λογαριασμο στην Εθνικη γιατι ζητησαν και αυτο...... αυτο το ειδα απο τον αγοριανη οτι χρειαζοταν και το ειχα ετοιμο απο Ελλαδα. Μου εδωσαν προσωρινη καρτα μεντικεαρ και θα ερθει ταχυδρομικως η κανονικη.

    Ολα θα ερθουν ταχυδρομικα και το ταμειο ανεργιας εχει ξεκινησει απο την ημερα που ηρθα αχρειαστο να ειναι και να βρω δουλεια αμεσως. εναι 715 δολ το 15νθημερο.
    Στο σεντρελινκ (ταμειο ανεργιας-παροχες) γραφτηκα τηλεφωνικα και μετα απο 2 μερες μου ηρθαν απο Καμπερα επισιμοι φακελοι με ερωτηματολογια και απαντητικο φακελο μεσα προπληρωμενο να το στειλω πισω σμπληρωμενο. Μου κανονισαν ραντεβου και πηγα σε γραφειο ευρεσης εργασιας και να κανω τσαμπα μαθηματα αγγλικων. Ολα αυτα τηλεφωνικα!!!!
    Οπως Ελλαδα δηλαδη!!!!
    Ολα αυτα σε 3 ημερες χωρις ταλαιπωριες κτλπ και εκνευρισμους........
    Τα λεωφορει απο τις 9 πρωι μεχρι 1500 εχουν 2,8 δολλαρια τις αλλες ωρες 4,6 δολ, αλλα πρεπει να δικαιουμε και μισο μεχρι να πιασω δουλεια (σαν ανεργος δηλαδη) και οι συναξιουχοι το ιδιο.
    Η ζωη χωρις αγχος δεν εχει κινηση στην Αδελαιδα ελαχιστη μονο στις ωρες αιχμης. Σημερα ποαω να κοιταξω για αυτοκινητο προσανατολιζωμε σε στεσιον η το ι30 μεταχειρισμενο μεχρι 4 ετων το πολυ γιατι εδω κανουν πολλα χιλιομετρα.
    Ψαχνω και για δουλεια αλλα εδω ειμαι σαν τυφλος και ψαχνω μεσα απο ιντερνετ, ακουσα οτι υπαρχουν ατζεντηδες που τους πληρωνεις κατι και σου βρισκουν δουλεια, θα το ψαξω βεβαια μην ειναι τιποτα απατεωνες και θα τους πληρωσω οταν μου βρουν, θα δω βεβαια πως ειναι το συστημα τους!!!


    24/2/2011
    σημερα μου εστειλαν την καρτα μεντικεαρ μεσω ταχυδρομειου ουτε να παω να την παρω και να τρεχω ο ιδιος, και την ασφαλεια αυτοκινητου παλι απο ιντερνετ την εκανα και την πηρα με το ταχυδρομειο. Πηρα και αυτοκινητο ενα Χολντεν (οπελ) αστρα στεισον και εκανα και βολτα 70 χιλ στα προαστεια. ειναι 3.5 ετων στα 16000 δολ. Οι τιμες τους ειναι στανταρ απο μαντρες εκτος αν βρεις καποιον ιδιωτη αλλα δεν ειχα χρονο για ψαξιμο χωρις αυτοκινητο και μονο με λεωφορεια δεν λεει. Η οδηγηση συνηθιζεται σιγα σιγα 2 μερες το εχω μονο το πηρα αυτοματο γιατι αντε να αλλαζεις ταχυτητες με το αριστερο, ειναι και αναποδα οι δρομοι, λαθος..... μαλλον σωστοι ειναι εσεις στη Ευρωπη πατε αναποδα τωρα!!!!!
    Σορρυ που δεν απαντησα στους αλλους αλλα δεν τα ξερω ολα να τα απαντησω, χωρια οτι ετρεχα απο εδω και απο εκει, πηγα και σε συνεντευξη για εργασια πανω στο αντικειμενο μου θα μου πουν σε 2 μερες λιγο μακρια απο εκει που μενω αλλα με το αμαξι μεσα στα ορια ταχυτητας παντα, ειναι 40 λεπτα δρομος χωρις κινηση. 30 χιλιομετρα αποσταση ομως.
    Σας εχω και καποιες φωτογραφιες απο την Νοτια Αυστραλια να δειτε τι ωραια που ειναι.

    να ειστε ολοι καλα............

    28/2/2011
    Επισκεψη στο μιγκρεισον οφισ για την παρεντ βιζα, δεν δινουν πληροφοριες σε παραπεμπουν σε ιδιωτη ατζεντη ή κανεις μόνος σου αιτηση μεσω διαδικτυου. Ο χρόνος αναμονής για τους γονεις βεβαιωμενος και απο αυτους στα 20 χρόνια.

    4/3/2011
    Κοιταχτε στο σχετικο ποστ για τους γονεις.
    Γραφτηκα σε μαθηματα αγγλικων, 20 ωρες την εβδομαδα τσαμπα ολα για τους Αυστραλους υπηκοους οπως εγω.
    Στο ιντερβιου σημερα εκει με ξεσκονισαν 3 ωρες να γραφω εκθεσεις στα αγγλικα, μεχρι και αριθμητικη με εβαλαν και εκανα για να δουν το επιπεδο μου στα αγγλικα και τις γνωσεις σε λογαριασμους. με κακεταξαν σε ενα επιπεδο και απο την αλλη εβδομαδα αρχιζω μαθηματα και παιρνω στο τελος μια πιστοποιηση που θελουν οι Αυστραλοι εργοδοτες.
    Οι ΕλληνοΑυστραλοί εδώ η παλαια γενεα που γεννηθηκε Ελλαδα κρατανε τα εθιμα της χωρας μας και μιλανε Ελληνικα μεταξυ τους, τα παιδια που γεννηθηκαν εδω μιλανε Αγγλικα μεταξυ τους μονο με τους γονεις αλλα εχουν Ελληνικα ήθη, τα εγγονια δεν μιλανε Ελληνικα καθολου μονο καταλαβαινουν λιγα. Οι Αυστραλοι στην Αδελαιδα δεν ειναι κατσουφιασμενοι οπως οι Ελληνες της πολης και αν τους κοιταξεις στον δρομο σου λενε και ενα χαλου και χαμογελανε και ας εισαι ξενος, μου έχει τυχει πολλες φορες, ειναι οπως στα Ελληνικα χωρια πριν απο χρονια που ο κοσμος μιλαγε σε καποιον που συναντουσε στον δρομο και ας μην τον ηξερε.
    Η νοοτροπια ισως αμερικανιζει λιγο και η τηλεοραση πολλες επιρροες απο αμερικη, οπως και στην Ελλαδα αλλωστε που σχεδον ολες οι ξενες ταινιες και σειρες ειναι αμερικανικες. Οσον αφορα Ευρωπαικο κινηματογραφο ακομα δεν εχω δει τιποτα και μια μερα που ρωτησα καποιουσ γνωστους 40αρηδες για Φασμπιντερ, Αλμοδοβαρ, Αγγελοπουλο μαυρα μεσανυχτα αλλα ισως να επεσα στην περιπτωση αν και η Αδελαιδα ειναι η πολη των φεστιβαλ μου φανηκε λιγο στην αρχη λιγο πεζη σχετικα με τετοιες τεχνες αλλα θα δουμε ακομα ειναι αρχη δεν εχω δει τιποτα. Εχουν ενα θεατρο στο κεντρο που επαιζε καποιο εργο του σαιξπηρ και τον Αυγουστο ειχαν την Αιντα του Βερντι στην οπερα τους. Δεν ξερω, οχι οτι τρελαινομαι για τα καλλιτεχνικα αλλα καπου με στεναχωρησε που δεν εχω δει ακομα σχετικες και ποιοτικες εκδηλωσεις εδω αλλα οπως ειπα ειναι αρχη ακομα για μενα.
    Και ειδα και καποιον κωμικο σε βιντεο Ελληνοαμερικανο 3ης γεννιας που οι Ελληνες (2ης γεννιαςεδω) γελανε πολλυ και τους αρεσει, εμενα με ξενισε , γελασα κι εγω βεβαια αλλα αν ειναι αυτη η ποιοτητα που τους αρεσει πρεπει να τους μαθουμε πολλα.... μιλαμε για κατω του μετριου, καλα κανουν τελικα οι γονεις τους που βλεπουν Ελληνικα καναλια μεσω δορυφορου.
    Χτες εκανα μια βολτα στο κεντρο της πολης στην πλατεια Βικτωρια και τρελαθηκα μολις ειδα καμμια 100 με αθλητικες φορμες να κανουν αερομπικ και καποιους γυμναστες με μεγαφωνα και μουσικη να τους καθοδηγουν, και φαινοταν τελειως φυσικο στους περαστικους! τελικα αυτο γινεται συχνα και παει οποιος θελει να γυμναστει στην κεντρικη πλατεια η οποια ειναι με καταπρασινο γκαζον και τεραστια εκταση.....
    Το παραξενο ειναι οτι την ημερα μπορει να εχει 25 βαθμους κελσιου και την ιδια νυχτα 12 βαθμους και ειναι αρχες φθινοπορου εδω.
    Αντε τα λεμε παλι να ειστε καλα ολοι σας....

    19/3/2011
    Καλημερα σας,
    εκανα μερες να γραψω γιατι πηγαινω και στα μαθηματα αγγλικων καθημερινα 4 ωρες, οι περισσοτεροι εκει ειναι Αυστραλοι που μιλανε αλλα δεν γνωριζουν να γραφουν. Ντεμι τα επιδοματα μπαινουν καθε 15 μερες εγω παιρνω 490Δολ την φορα, απο δουλεια εχω παει και σε 2ο ιντερβιου και θα περιμενω 2 εβδομαδες για απαντηση. Εχω γραφτει και σε 5 εταιρειες που σου βρισκουν δουλεια και περιμενω και απο εκει αν και γρατηκα πριν απο 5 μερες δεν με ειδοποιησαν να παω για ιντερβιου και θα τους ενοχλησω παλι για τηλεφωνο. Απο οτι μου ειπαν εδω ειναι καλυτερα να πηγαινουμε προσωπικα σε αυτες τις εταιρειες απο οτι να περιμενουμε μονο απο το ιντερνετ. Η διαδικασια ειναι οτι πας την πρωτη φορα τους δινεις βιογραφικα και μετα απο 5 μερες σε καλουν να σε δουν απο κοντα και μετα ψαχνουν αυτοι για δουλεια με τις ετερειες που συνεργαζονται και περνουν την προμηθεια απο αυτους.
    Η ζωη εδω κυλλαει ομαλα και η μεγαλη διαφορα ειναι οτι δεν ακους στις ειδησεις αυτα που ακομε στην Ελλαδα και ο κοσμος δεν πολυ σκοτιζετε για πολιτικες συζητησεις κτλπ.

    24/3/1011-27/3/2011
    Ψαχνω περιπου ενα μηνα για εργασια αλλα στο επαγγελμα μου δυσκολο εδω στο Αντελαιτ (ηλεκτρονικοσ μηχανικος) εχω παει σε 3 ιντερβιου, το ενα αρνητικο, περιμενω τα αλλα 2 να δω τι θα γινει. Η κατασταση στην Ελλαδα δυσκολη και θα χειροτερευει και αλλο, συναδελφοι μου που απολυθηκαν απο την ετερεια που δουλευαμε ψαχνουν στην Ελλαδα για δουλεια και απο οτι μου λενε εκει ειναι ακομα δυσκολοτερα, υπομονη και στους εναπομειναντες στο μετωπο.....

    25η Μαρτιου στην Αδελαιδα Αυστραλιας.
    Εδω εχω φωτογραφιες για την 25η Μαρτιου στο μνημειο αγνωστου στρατιωτου στην Αδελαιδα National War Memorial στις 27 του μηνα ημερα Κυριακη.
    Παρων ατομα της κυβερνησης της Αδελαιδας καθως και απο τα σωματα στρατου οι οποιοοι κατεθεσαν στεφανι στην μνημη του αγωνα των Ελληνων και μουσικη απο την μπαντα στρατου.



    28/4/2011
    Kalimera sas, kala eimai epiasa doulia xtes se mia etereia Ilektronikon stin eidikotita mou, alla den prolaveno na kano is doulies mou tora, psaxno kai gia spiti na nikiaso kai argoun poli edo aftes oi diadikasies, prepei na perimeneis na kaneis inspection to spiti , meta na kaneis application kai an eise tixeros(giati se ena pou piga itan 6 oikogeneies gia na to nikiasoun) tote meta apo 5 meres sou lene oti einai ok i aitisi kai meta apo 5 meres ipografeis kai meta apo merikes meres perimeneis na adeiasei to spiti apo tous proigoumenous......
    Genika to parakanoun edo me afta ta tipika, kai gia na nikiaseis tha prepei na ergazese kapou, na valeis eggiiti kapion filo, na doseis prokatavoli 2400 dolaria kai 2 evdomadiatika mprosta alla 820dol (410pw), na kanoniseis gia logariasmous revmatos- tilefonou ktlp......

    Opote tora pou doulevo exo na kanoniso gia ola afta, gia tin metakomisi apo tin Ellada, gia to pou tha valo ta pragmata edo an den ta xoraei ola to spiti pou nikiazo (an thelo na ta agoraso edo tha doso 40.000 dol kai stin Ellada den ta agorazei kaneis metaxeirismena), giati stin Ellada eixa megalitero spiti alla den prolaveno na vro edo kapio megalo , eite giati einai akrivo eite giati den vriskis kai stin perioxi pou thes gia na pane ta pedia sto New Arrivals school.....kai diafora alla problimata pou sinevisan ekei kato, ktlp ktlp opote katalavenis to treksimo......

    Opote me ola afta ta treksimata den exo xrono oute gia mena poso mallon na mpo kai sto internet, ase pou exo mobile broandband kai stin perioxi mou kati ginete kai den exo kalo sima kai kovete sixna i sindesi!!!!!!


    Oson afora to Pasxa, ta idia opos I Demi, me tin diaforra oti oi Ellines edo den aggizoun to kokoretsi!!!! me to pou skeptonte ti exei mesa girizoun allou to kefali!!
    Telika oi Ellines edo den exoun kammia ma kammia sxesi me tous neoellines stin Ellada, aplos milane Ellinika kai exoun katagogi Elliniki, ennoo den exoun parei xampari ti ginete stin Ellada an den ta zeis apo konta, opos ki ego tora mou fenonte ola makrina....... ta provlimata ekei.
    Oson afora kai to Greek Yiro, , fantasou tora Yiro apo arnisio kreas.....
    Diladi opos se afto opos kai se alla pragmata iparxei i Elliniki leksi alla i ousia diaforetiki.. Allos kosmos edo...to mono pou eida idio einai sta politika metaksi tous stis koinotites, einai mia mikrogrfia tis Elladas,
    kai kati allo .
    Min nomizete oti an erhtete edo tha sas voitisoun oi simpatriotes kai tha aniksoun diaplata oi portes gia ergasia ktlp klp, ektos apo kana filo I siggeneis opos aftoi edo pou me filoksenoun oloi oi alloi den endiaferonte kai na sas po tin alithia to antitheto malista den voithane epitides mpas kai tous ginis tsimpouri stin plati tous, pio poli voithia eixa apo Australous se merika themata para apo siggenis pou eixa na tous do xronia, telika mono stin Ellada voithaei kapios an exeis anagki, edo oloi exoun klisti sto kavouki tous kai exoun ginei san tous Aglosaksones, (isos kalitera etsi? den ksero), giafto sas leo einai diaforetikoi oi Ellines edo, vevea an erthis san episkeptis ola kala, ftanei na min peis oti irthes monima edo se vlepoun me allo mati......to leo giati exo 2 periptoseis teties...

    Oi Ellines pou exoun ligo kero edo opos ego kai zoun tin idia katastasi me emas kai se katalavenoun einai kaliteri parea mexri na afomiothoun kai aftoi sto sistima tis australias, giati oi alloi logo ton parapano einai san na leme ston kosmo tous, mporei na tous les ta provlimata tis Elladas kai pos ta pernages esi ekei kai molis stamatisei i kouventa aftoi to violi tous, trialari trialaro.....makari na ginoume kai emeis san kai aftous se kapia xronia....na ta vlepoume ola apo makria opos eidame stin TV tin katastrofi tis Iaponias alla molis girizoume to kanali ta ksexname.


    Aftes einai oi apopseis mou opos tis eida ego kai vevea den allazoun ta pragmata sxetika me tin zoi stin Australia, safos einai kaliteri apo tin Ellada apo oikonomikokoinonikis apopsis, afto den allazei, kai i poiotita zois safos anoteri....

    mia simbouli se osous erxonte edo... osa ligotera periouiaka stixia exeis stin Ellada toso kalitera, erxese edo xoris agxos gia to ti tha afisis piso soy kai ksekinas apo tin arxi....alla vlepo oi aksizei ton kopo



    Afta ta nea ante na eiste kala......

    13/5/2011
    Καλημερα , καλησπερα κτλπ..
    Σημερα μπηκα και στο σπιτι που νοικιασα στα 410 δολ την εβδομαδα, τα μισα λεφτα πανε για το σπιτι αλλα με τεραστια αυλη με γκαζον αποθηκη κλειστο γκαραζ 3 κρεβατοκαμαρεσ μεγαλη κουζινα και σαλονι με 2 μπανια κτλπ κτλπ, πολυ ωραιο σε καλη περιοχη , περιπου 2,5 κμ απο το ειδικο σχολειο που διαλεξα για τα παιδια σε ενα προγραμμα Νεοφερμενων για να μαθουν τα Αγγλικα.
    Και στην Ελλαδα να νοικιαζα ενα τετοι παλι τα ιδια θα ηθελα, αν και να πουμε την αληθεια η αγορα και ανοικιαση κατοικιας στην Αυστραλια ειναι αρκετα ακριβη αν και τους τελευταιους μηνες εχει γινει παγωμα των τιμων.
    Η δουλεια συνεχιζει καλα, σε μια μικρη αλλα σταθερη ετερεια, καμμια σχεση με αυτη των 4000 ατομων που δουλευα στην Ελλαδα αλλα σιγουρα η Αυστραλεζικη με ποιο σταθερο μελλον και περιθωρια αναπυξης αυτης και αυξησης του μισθου μου στο επομενο εξαμηνο.
    Γενικα οι ωρες εργασιας ειναι 8 με 5 και την Παρασκευη 8 με 3 μεσημερι για να πανε και για τα μπαρμπεκιου τους και αυτοι!!!!
    Πολλοι απο τους Αυστραλους τα Σαββατοκυριακα παιρνουν τα καραβανια τους (τροχοσπιτα!!) και φευγουν.
    Οπως καταλαβενετε δεν μου μενει και πολυς χρονος να γραφω εδω και με το λαπτοπακι της ασους ακομα δυσκολοτερο .....
    Αντε τα λεμε παλι να εισαστε καλα!!!

    23/6/2011
    Simera irthe kai H oikogeneia gia monimh egkatastash. Apo Paraskevi tha pao ta pedia sto sxoleio na doume ton xoro kai tous daskaloys kai apo deftera arxizoyn kanonika sxoleio....

    30/6/2011
    ...H zoh edo kilaei omala, to ena pedi pige sto nipio, to allo sto dimoiko tha paei sto epomeno term (25 July) sto programma New arrivals gia na mathei ta Agglika kai meta otan ta mathei peripou se 6 mines tha sinexisei stin proth taksi tou primary school (Dhmotiko edo). O keros edo tin mia mera exei hlio tin alli vrexei alla me thermokrasies apo 7 tin nyxta me 12 kelsiou eos 15 kai 20 tin imera......

    27/9/2011
    Sas grafo meta apo toso kero. Ergazome 5 mines tora me simvoleo, ta pedia pane kanonika sto sxoleio to opoio den exei kamia sxesi me tis Elladas. Simera akousa mia ekpompi sto Radio Ena tis Adelaidas opou to erotima itan sxetika me tous neous metanastes pou erxonte apo tin Ellada kai an mporoume na tous voithisoume. Tin ligi ora pou parakolouthisa akousa 3 akroates pou piran tilefono kai emesa H amesa na lene na katsoume stin Ellada na min erthoume Australia 'H na pame kapou allou giati edo exei plithorismo ktlp ktlp... Genika iparxei ratsismos stous paleous metanastes gia tous neous metanastes edo pera kai min ipologizete se aftous, exoun ksexasei tin katastasi pou irthane edo pera me mia valitsa kai xoris gnoseis telios anidikeftoi. Osoi erthete edo na ipologizete stis gnoseis sa kai stis dikes sas dinameis.

    27/10/2011
    Γεια σας και πάλι απο εδώ...
    Λόγω φόρτου εργασίας είχα καιρό να γράψω κάτι στο forum αλλά τώρα θα έχω χρόνο γιατί μου τέλειωσε το 6μηνο contract με την ετερεία που δούλευα και έχω αρχίσει πάλι το ψάξιμο. 'Οπως καταλάβατε και εδω τα πράγματα δεν είναι εύκολα στο θέμα εργασίας αλλά σίγουρα οι ευκαιρίες είναι παρα πολλέ αν και έχω έρθει σε πόλη με μικρό ποσοστό τεχνικών επαγγελάμτων σαν το δικό μου σε σχέση με μεγαλύτερες. Τον άλλο μήνα έχω εξετάσεις για το IELTS στοίχισε 400 δολ. η συμετοχή σε αυτό. Θέλω το χαρτί για να γραφτώ στους Engineers Australia αλλά τελικά βρήκα και ένα άλλο παραθυράκι που δεν θα μου χρειαστεί τελικα.
    Αν εργάζεσε ήδη στην Αυστραλία και δεν εχεις αποδεικτικο γλωσσομάθειας IELTS αρκεί μια βεβαίωση από τον εργοδότη ότι μπορείς και μιλάς Αγγλικά στον χώρο εργασίας σου και το στέλνεις αντί του IELTS.
    Εχα πάει σε 2 interviews και περιμένω αποτελέσματα και έχω κάνει αιτήσεις και σε δημόσιες υπηρεσίες οι οποίες σε ξεσκονίζουν για τα καλά. Στο δημόσιο εδώ υπάρχουν μόνιμες και με συμβόλαιο ορισμένου χρόνου εργασίες αλλά ποτέ μονιμότητα όπως ήταν κάποτε στην Ελλάδα. Βέβαια αν δεν κάνεις κάτι άσχημο δεν υπάρχει λόγος να σε διώξουν.
    Τα χρήματα για το δημόσιο παίζουν απο 50.000 δολ το χρόνο έως 70.000 για την ειδικότητά μου (Ηλεκτρονικός ΤΕΙ) αλλά είναι κάτι ποιό σίγουρο. Οι ιδιωτικές μπορεί να δίνουν και παραπάνω αλλά στην δικιά μου περίπτωση το αφεντικό κάνει μετακόμιση της εταιρείας με συνέπειες στους εργαζομένους.
    Τα παιδιά συνεχίζουν στο σχολείο, (δημοτικό και νηπιο) με αργες εξελίξεις στο θέμα της γλώσσας. Η γυναίκα φτάνει από Ελλάδα στις 29/10/11 οπότε θα τα βάλει και σε μια σειρά γιατί εγώ λείπω τις περισότερες ώρες από το σπίτι λόγω εργασίας.
    Η ζωή εδώ κυλάει ομαλά με μόνο άγχος το τι θα γίνει στην Ελλάδα.΄Εχω αφήσει πίσω και το σπίτι το οποίο δεν κατάφερω να πουλήσω και το έχω νοικιάσει τουλάχιστον να παίρνω κάποια χρήματα για να ξεπληρώνω το δάνειο που άφησα. Το κακό είναι ότι αφού δεν πούλησα εκεί δεν μπορώ ακόμα να αγοράσω εδώ και μένω σε ενοίκιο το οποίο εναι μεγάλο (1700 δολ τον μήνα).
    Εχουν περάσει 8 μήνες που είμαι εδώ, μου έχουν λείψει οι φίλοι και οι γνωστοί αν και εκεί που ήμουν δεν κάναμε και πολλύ παρέα λόγω καθημερινότητας και ρουτίνας.
    Ακόμα δεν έχω εξερευνήσει αυτά που θέλω στην νέα μου πατρίδα αλλά ακόμα και μέσα στην πόλη είναι όλα τόσο όμορφα που το μάτι μου ακόμα αρέσκετε στο να κοιτάζει τα όμορφα σπίτια, τα πάρκα με τις λίμνες μέσα στην πόλη, τα καθαρά πεζοδρόμια, τους δρόμους χωρίς μία λακούβα (οδηγώ 7 μήνες δεν έχω συναντήσει λακούβα ή κάτι περίεργο ακόμα...).
    Αρχίζω βέβαια και ξεχνάω σιγά σιγά τα άσχημα της Ελλάδας και μου μένουν μόνο οι καλες εντυπώσεις, στο πίσω μέρος όμως του μυαλού μου κάνω συγκρίσεις όταν έρχετε ευκαιρία.... και λέω καλά που ήρθα εδώ....

    20/11/2011
    Γεια σας και πάλι απο Adelaide,
    Διανυω την 3η εβδομαδα στην νεα μου εργασια, με συμβαση και αυτή 6μηνη σε δημοσιο τομέα σαν τεχνικος-ηλεκτρονικος. Τα χρηματα πολυ παραπανω απο την προηγουμενη δουλεια και καλυτερες συνθηκες εργασιας αλλα με συμβαση ορισμενου χρονου εδν εχεις δικαιωμα για ημερες ασθενειας, αδειες κτλπ. Αν και ειχα κανει 2 αιτησεις για 2 διαφορετικες θεσεις εργασιας με πηρανε στην μια θεση και προχτες με ειδοποιησαν οτι θα περασω και interview για την δευτερη θεση η οποια ειναι και μονιμη. Με επελεξαν μαζι με αλλα 4 ατομα απο οτι μου ειπαν. To interview ειναι στα μεσα Δεκμβριου. Τελικα περναει αρκετος καιρος απο την αιτηση για δουλεια μεχρι το interview και μετα μεχρι την προσληψη για θεσεις δημόσιου τομέα. Συνολικα 1 με 2 μήνες.
    Η γυναικα εχει ερθει εδω και 2 εβδομαδες, επιδοματα δεν παιρνει γιατι ο μισθος μου ειναι υψηλος για τα δεδομενα. Το μονο που θα παρουμε ειναι καποιο βοηθημα για τα παιδια και ακομα δεν ξερουμε ποσο.
    Ρωτησα να παρω δανειο για να αγορασω σπιτι αφου στην Ελλαδα δεν προκειτε να πωλησω αυτην την εποχη το σπιτι μου, και ας το εχω σε χαμηλη τιμή..., αλλα τα δανεια εδω εχουν σχεση με τι μισθο παιρνεις και αν δεν βρει και η γυναικα δουλεια θα ειμαστε στο νοικι συνεχεια. Οι τιμες για σπιτι που θελω ειναι απο 300 εως 500 χιλιαδες AUD..

    20/1/2012


    Καλημερα απο Αδελαιδα, εχω κλεισει 11 μηνες εδω περα χωρις να το καταλαβω.
    Την ερχομενη Δευτερα υπογραφω συμβολαιο για μονιμη θεση εργασιας στον δημόσιο τομεα σχετικα με τις σπουδες μου και μπορω να πω οτι ειμαι σχετικα τυχερος με αυτην την εξελιξη. Τα παιδια εχουν καλοκαιρινες διακοπες, αν και καλοκαιρι φετος δεν εχει κανει με καλες ζεστες. Η γυναικα εχει παει σε καποιο ιντερβιου για εργασια και περιμενουμε τα αποτελεσματα σε 2 εβδομαδες, παραλληλα κανει καποια σεμιναρια της Αυστραλιανης κυβερνησης για να μπορει να διδασκει Ελληνικα σε απογευματινες ωρες σε σχολεια. Να ειστε καλα .....



    30/3/2012

    Paremvalo ena minima pou mou esile kapios filos kai apantao, pistevo oti endiaferei kai allous edo mesa:

    πανω καλησπερα απο ελλαδα απο βορεια ελλαδα........διαβασα ολα αυτα που εχεις γραψει εδω μεσα και πραγματικα σε σηνχερω γιατι με βοιθησες μπωρο να πω σε πολα πραγματα.....να εισαι καλα......σκευτωμαι να ερθω και εγω για δουλεια εκει ειμαι ελευθερος επαγγελματιας με 17 χρονια μαγαζη και 4 προηπηρεσια...........ειμαι κατασκευαστης κουφωματον ατομικη επιχειρηση και θα ηθελα γιατι εδω η οικοδομη πεθανε!!!!!!!!!!!!!!!!τελος!!!!!!!!να δουλεψω εκει ητε σαν τεχνιτης η οτιδηποτε αλλο......δουλεια να εχει και απο κει και περα ολλα πηστευω να εξεληχθουν ομαλα......αυτο που θα ηθελα απο σενα πανω να μου πεις αν εχει δουλεια τεχνικες και μη ......και ποια ειναι η διαδικασια απο ελλαδα προς αυστραλια .....χαρτια..........λευτα τα οποια πρεπει να εχω ..και αν ερθω μπωρο να παιασω δουλεια εστω και και για λιγους μηνες εως οτου γινη κατι μονημο.....σε ευχαριστω πολυ που διαβασεσ το μυνημα μου....και συγνωμη για την ενωχληση....να εισαι παντα καλα..........[/quote]

    Kalimera kai na eisai kala!
    Sou grafo apo tin doulia giafto kai ta Greeklish, sto spiti den exo xrono na grapso.
    Oi erotiseis pou kaneis oles einai apantimenes sta diafora topic tou forum, xartia klp, (gia ta xartia den mporo na sou po kati parapano giati kathe enas einai diaforetiki periptosi kai kathe toso allazoun, to kalitero einai to site to kivernitiko tis Australia s gia metanastefsi.)

    Moro omos na sou kapia pragmata apo prosopiki empiria:

    1. Doulies iparxoun edo pera alla prepei na exeis kai kapion gnosto na se voithisei arxika, monos na erthis an den kseris kala tin glossa einai poli dikolo.

    2. An erthis edo na erhis gia na katseis monima kai oxi gia 5 xronia. An exis elefthero epaggelma vgazeis kala xrimata, den mporo na sou po posa giati den ksero alla eise kalitera apo kapion ipallilo.

    3. Prepei na kseris kala agglika na dosis gia IELTS
    (ola afta einai grammena apo ton agoriani).

    4. H Ellada einai makria ma poli makria kai gia na vgaleis eisitirio an thes kati oikonomiko mporei na exeis anamoni kai 3 mines, den einai Ellada Agglia pou vrikseis amesos. An tora exeis na doseis 3000 euro gia na pas one way ticket se 3 meres apo Australia Ellada tote vriskis alla kammia fora kai afto einai diskolo. Diladi an kapios dikos sou se xreiastei stin Ellada den mporeis na peis tha petaxto kai tha ksanastho ksafnika.

    5. Edo den einai Ellada oson afora tis diaskedaseis ektos isos apo Melbourne pou den exo paei, tis Ellinikes diaskedaseis is ksexnas. emena pantos oi Australezikes maresoun perissotero!!! An eisai anthropos diladi on mpouzoukion isos mono sto Adelaide tha vris kati tetio kai vevea mexri tis 10 to vradi, meta pane gia ipno!!! Edo apo oi exo dei o kosmos vgenei ekso Paraskevi vradi kai Savvato tin Kiriaki vradi einai nekra kiriolektika NEKRA!!!!!

    6. H nootropia edo einai diaforetiki, den mporeis px na kanis kamaki se gineka, mporei na pas kai filaki!!! den mporeis na afinis to aftokinito sou parkarismeno anapoda den mporeis na trekseis pano apo 60Km (ekos highway) oi kameres se pianoun amesos kai aftomata!!!... kai kapia alla apla pragmata alla ta opoia sin Ellada ta kaneis xoris na skefteis, opos to na allakseis lorida otan odigis xoris na vgalis flas. Afta stis organomenes poleis, an pas sto country einai san to far west tis disis kai epitreponte ola..... alla mporei kai na se fane ekei pera oi epitidioi!!!

    7. Edo plironis gia ola akoma kai gia na dis to topiko Elliniko panigiri alla ta lefta den ta trone opos ekei pane gia kapion skopo.

    Emena pantos ola ta parapano maresne giafto kai irtha edo pera.

    Skepsou to kala prin to apofasiseis, atoma pou irthan kai girisan piso Ellada ta exasan ola kai sto telos ksanagirisan Australia kai as emeinan pani me pani giati eixan sinithisei edo pera kai ston sistimatiko tropo zois.

    Sou sinisto na erthis einai poli kalitera edo alla skepsou kai ta parapano.....

    Tha valo tin parapano erotisi/apantisi kai sto topic mou na tin doune kai oi alloi.

    Na eise kala kai kali dinami....

    Kai kati akoma, xtes agorasa spiti me daneio fisika kai simera ksekinao metakomisi......

    8/6/2012
    Καλησπερα από Αδελαιδα, εχω κλεισει περιπου 15 μηνες εδω περα, τους τελευταιους 4 εργαζομαι σαν δημοσιος υπαληλος σε μονιμη εργασια που την βρηκα απο αγγελια χωρις κανενα μεσο και γνωστο και επανω στην ειδικοτητα μου. Ειμαι ευχαριστημενος εκει περα, οι περισσοτεροι συναδελφοι ειναι και αυτοι αλλης υπηκοοτητας και οι ντοπιοι Αυστραλοι μας εχουν δεχτει και δεν εχουμε προβληματα. Εχω περιπου 2 μηνες στο νεο σπιτι στο οποιο κανω αρκετες αλλαγες οποτε δεν μου μενει χρονος για τιποτα. Η ζωη συνεχιζει ομαλα, τα παιδια σχολειο εχουν ξεκινησει και μιλανε και καποια Αγγλικα περιορισμενα , η γυναικα συνεχιζει στο University και τελος του χρονου τελειωνει.....
    Να ειστε ολοι καλα.....

    3/11/2015
    Καλησπερα από Αδελαιδα, δεν γνωριζω αν καποιος διαβαζει ακομα την σελίδα μου.
    Εχω να μπω πολλυ καιρο εδω μεσα, λογω εργασιας κτλπ κτλπ...
    Οσοι θελουν να επικοινωνησουν μαζι μου ας πανε στην ιστοσελίδα του ραδιοφωνικού σταθμού που έχω ανοίξει στην Αδελαΐδα εδώ και ενα χρόνο περίπου.

    Να εισαστε ολοι καλα!!!!!
    Παναγιώτης.

    #2
    Originally posted by panos1966 View Post
    Καλημερα και από μενα απο Αδελαίδα. επιτελους εφτασα και ξεκιναω σημερα διαδικασίες εγγραφής με τις δημόσιες υπηρεσίες. Εχω έρθει μόνος και μετά απο 4 μηνες θα ερθουν και οι δικοί μου |(γυναίκα και παιδια).
    Οτι νεο εχω θα σας νημερώσω. το ταξίδι καλό όλα καλά προς το παρόν......
    γεια σου φιλε πάνο!

    με το καλό, καλή αρχή σου ευχόμαστε και σου στελνουμε τη θετικη μας ενεργεια!

    ελπίζουμε σύντομα, αφου συνέλθεις απο jet lag βεβαια, να εχουμε νεα και εντυπώσεις απο εκει...

    σου ευχομαστε τα καλυτερα
    Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

    Comment


      #3
      Originally posted by panos1966 View Post
      Καλημερα και από μενα απο Αδελαίδα. επιτελους εφτασα και ξεκιναω σημερα διαδικασίες εγγραφής με τις δημόσιες υπηρεσίες. Εχω έρθει μόνος και μετά απο 4 μηνες θα ερθουν και οι δικοί μου |(γυναίκα και παιδια).
      Οτι νεο εχω θα σας νημερώσω. το ταξίδι καλό όλα καλά προς το παρόν......
      Πάνο, καλή επιτυχία και καλή διαμονή. έυχομαι ότι καλύτερο, θέλω να ενημερώνεις συχνά για ότι βλέπεις γίρο σου γιατί και εγώ για αδελαιδα προσανατολίζομαι. θα σου είμου υπόχρεη λοιπόν για ότι εντυπώσεις γράψεις
      i don't do drugs, i am drugs!

      Comment


        #4
        Originally posted by konstantinos1 View Post
        γεια σου φιλε πάνο!

        με το καλό, καλή αρχή σου ευχόμαστε και σου στελνουμε τη θετικη μας ενεργεια!

        ελπίζουμε σύντομα, αφου συνέλθεις απο jet lag βεβαια, να εχουμε νεα και εντυπώσεις απο εκει...

        σου ευχομαστε τα καλυτερα
        Καλή διαμονή Πάνο.
        Καλή επιτυχία στο νέο ξεκίνημα.
        Περιμέμουμε νέα σου!

        Comment


          #5
          Originally posted by panos1966 View Post
          Καλημερα και από μενα απο Αδελαίδα. επιτελους εφτασα και ξεκιναω σημερα διαδικασίες εγγραφής με τις δημόσιες υπηρεσίες. Εχω έρθει μόνος και μετά απο 4 μηνες θα ερθουν και οι δικοί μου |(γυναίκα και παιδια).
          Οτι νεο εχω θα σας νημερώσω. το ταξίδι καλό όλα καλά προς το παρόν......
          Γεια σου panos1966
          Σου εύχομαι καλό ξεκίνημα

          Comment


            #6
            Ανταπόκριση απο αυστραλία - panoss1966

            Καλωσήρθες pano.

            Αν θες ενημέρωνε αυτό το post με τα νέα σου και τις κινήσεις που κάνεις σχετικά με υπηρεσίες κ.τ.λ.
            Υπομονή και επιμονή patriotes.

            Comment


              #7
              Σας ευχαριστώ όλους σας.
              να είστε καλά όλοι σας.......

              Comment


                #8
                Xαιρετε και πάλι λοιπών τα συμερινα μου νέα εινε.Η γυναικα μου εινε Ελληνοαμερικανα και έμαθα ότι εινε καλύτερα να της βγάλο Αμερικανικό διαβατήριο γιατη θεωρείτε στην Αυστραλία πολίτης νούμερο 1.Δηλαδή επειδής εινε Αμερικάνα δεν έχει πρόβλημα εινε πιο ευκολα και πιο γρήγορα να γείνουν τα χαρτιά της.ενώ αν της έβγαζα το Ελληνικό διαβατήριο καθυστέρη παρά πόλη γιατη θεωρούμαστε κράτος υψηλού κινδυνου.Και επίσεις αν ξέρει καποιος να μου πει αν εινε καλύτερα να στείλο τα χαρτιά μας στην Αυστραλία σε ένα mara agent να μας τα ετοιμάσει εκεί μπορούμε να το κάνουμε αυτό ?Ενω θα ειμαστε ακομα στην Ελλαδα.

                Comment


                  #9
                  τελικά.μόνο οι τριακόσιοι και οι παρατρεχάμενοί τους θα μείνουν εδώ.....

                  Comment


                    #10
                    Kαι οι συνταξιούχοι λόγο γήρατος!

                    Comment


                      #11
                      Panoss1966 μιας και έχουμε παρεμφερή ειδικότητα πες μας όταν μπορεις πως βλέπεις τα πράγματα από δουλειές στην Αδελαιδα και γενικα αν εχεις ακουσει τιποτα.
                      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                      Comment


                        #12
                        Γεια σου Panoss1966
                        ποια είναι η ουσιαστική διαφορά στην αγορά εργασίας της Αυστραλίας μεταξύ της αναγνώρισης των professional με των technologist ;;
                        ξέρεις κάτι επί του θέματος;
                        Απάντησε μας στο (Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No2))


                        ευχαριστώ

                        Comment


                          #13
                          Panos καλησπέρα και από μένα. Σου εύχομαι καλή αρχή (έστω και καθυστερημένα) και όλα να πάνε καλά. Ένας -ένας έρχεται η σειρά του. Μάλλον είμαι η επόμενη!

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by lift View Post
                            Γεια σου Panoss1966
                            ποια είναι η ουσιαστική διαφορά στην αγορά εργασίας της Αυστραλίας μεταξύ της αναγνώρισης των professional με των technologist ;;
                            ξέρεις κάτι επί του θέματος;
                            Απάντησε μας στο (Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No2))


                            ευχαριστώ
                            Τωρα το ψαχνω ειμαι μονο μια εβδομαδα εδω θα ενημερωσω!

                            Comment


                              #15
                              μεταφερθηκε στην αρχη....

                              Comment

                              Working...
                              X