Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 54
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο maria12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αχ βρε demi... αναρρωτιέμαι... αν δεν μπορείς εσύ να βρεις δουλειά, αυστραλίδα υπήκοος, με καλό βιογραφικό, που πάμε οι υπόλοιποι???
    Δηλαδή αν καταλαβαίνω καλά, θα πρέπει κανεις να έχει ένα κομπόδεμα στην άκρη γύρω στις 60000€, να εγκατασταθεί στην Αυστραλια και αν καταφέρει αν βρει κάποια δουλειά-έχει καλώς. Αν δεν καταφέρει θα πρέπει να έχει εισόδημα από αλλού για να μπορεί να ζει!

Μου φαίνεται ότι η οργάνωση της χώρας σχετικά με το μεταναστευτικό, περιορίζεται καθαρά στην ύπαρξη και συντήρηση ενός πολυδαίδαλου συστήματος άδειων παραμονής. Δεν υπάρχει πουθενά κάποιος ουσιαστικός οργανισμός που να διαχειρίζεται αιτήματα ειδικευμένων (skilled) αλλοδαπών-υποψήφιων μεταναστών, αλλά και ανθρώπων που θέλουν να εργαστούν-σχετικά με την εργασική τους αποκατάσταση. Μόνο αν έχεις γνωστό να σε προσλάβει, ίσως να βρεις εργασία...
    Αν επίσης καταφέρει κανείς μετα από 2-3 χρόνια και πάρει την skilled migration visa, τότε θα πρέπει να έχει ένα σωρό λεφτά στην άκρη προκειμένου να συντηρηθεί τον πρώτο καιρο... (μήνες, χρόνια, ποιος ξέρει για πόσο).

Η ελληνική ομογενειακή κοινότητα... απούσα... καμία υποστήριξη, καμία άποψη επί του θέματος.
    Μαρία καλησπέρα,
    Πως πάει η προετοιμασία με τους engineers australia? Τα 60000 δολλάρια δεν ξέρω πως τα υπολόγισες και για πόσο χρόνο. Θέλω να πιστεύω ότι σε ένα διάστημα 2-3 μηνών κάτι θα βρεθεί από δουλειά. Εγώ πάντως έχω ΄βάλει όριο τους 3 μήνες για να μπορώ να ξαναγυρίσω πίσω και στην δουλειά της Ελλάδας και τα 20.000 ευρώ σαν έξοδα όποιο από τα δύο τελειώσει πρώτο και δεν έχω βρεί κάτι θα γυρίσω πίσω. Φυσικά μετά από αυτό αν γυρίσει κανείς πίσω η απογοήτευση είναι πολύ μεγάλη αλλά έχει ο θεός θα δούμε . Θέλω να σκέφτομαι θετικά και γενικά είμαι πολύ ενθουσιασμένη με την ιδέα της Αυστραλίας γιατί είναι μια καινούρια ελπίδα προσωπικά για μένα.

Τώρα για την ομογενειακή κοινότητα δεν θέλω να πω κάτι γιατί δεν ξέρω τι κάνει και αν κάνει κάτι. Μπορεί να κάνει αλλά να μην ξέρουμε τι και πού. Μπορεί να ψάχνουμε σε λάθος σημείο. Μπορεί όταν τελικά κάποιος πάει εκεί και τους ζητήσει βοήθεια να βοηθάνε. Θα δούμε.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο demi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή τα πράγματα είναι μπερδεμένα και μπάχαλο στην ελλάδα δεν σημαίνει ότι είναι και έξω έτσι. Professional λοιπόν είναι ο μηχανικός του Πολυτεχνείου και Technologist είναι ο μηχανικός των ΤΕΙ (το λέει και η λέξη τεχνολογικό εκπαιδευτικό ίδρυμα). Παλιά λοιπόν υπήρχαν και στην Ελλάδα οι μηχανικοί των Πολυτεχνείων και οι Εργοδηγοί των ΤΕΙ (ή του Μικρού Πολυτεχνείου, ΚΑΤΕΕ ) όπως τα έλεγαν παλιά.Τώρα είμαστε όλοι στο ίδιο καζάνι και δεν μας έχουν εξηγήσει και το γιατί.
    Γεια σου demi

Συμφωνώ μαζί σου, ότι δεν είναι μπάχαλο έξω όπως εδώ, επίσης έξω λένε σπουδές από 3 χρόνια και πάνω ονομάζονται μηχανικοί και όλοι οι μηχανικοί είναι με ίσα δικαιώματα, αυτό γίνεται και εδώ περίπου, αλλά μόνο στα λόγια.

Εδώ μας ονόμασαν μηχανικούς υποχρεωτικά, γιατί δεν μπορούσαν να κάνουν διαφορετικά λόγω ΕΟΚ αλλά με τα μισά δικαιώματα, και σε πολλά ΤΕΙ(πχ αυτοματισμού), δεν έχουν δώσει εδώ και 24 χρόνια ακόμα, ούτε καν τα μισά, δηλαδή καθόλου (σκέψου τον εαυτό σου demi, να έχεις τελειώσει μια σχολή να σε ονομάζουν μηχανικό, και να μην έχεις επαγγελματικά δικαιώματα να δουλέψεις! δεν είναι ντροπή! )

Και για την ιστορία, τα παλιά τα χρόνια, επειδή στην επαρχία υπήρχε μεγάλη ζήτηση για μηχανικούς, αλλά δεν υπήρχε σχεδόν κανένας (μηχανικοί τότε γίνονταν μόνο όσοι είχαν πολλά λεφτά δηλαδή οι προύχοντες, και αυτοί δραστηριοποιούνταν μόνο στα μεγάλα αστικά κέντρα δηλαδή Αθήνα φυσικό ήταν, γιατί εκεί υπήρχε πολύ χρήμα) και για να ξεπεραστεί αυτή αδυναμία δώσανε κάποια δικαιώματα στους εργοδηγούς αλλά σιγά – σιγά η κοινωνία μας εξελισσόταν, τους κάνανε υπομηχανικούς μετά ΚΑΤΕΕ και φτάνουμε την στιγμή που μπαίνουμε στην ΕΟΚ, βλέποντας ότι έχουμε από 3 χρόνια και πάνω σπουδές διορθώνουν την αδικία και μας δίνουν τα ίδια δικαιώματα με τους μηχανικούς (στην Ελλάδα βάζουν πρόστιμο κάθε μέρα από ΕΟΚ γιατί δεν δίνουν τα επαγγελματικά δικαιώματα που πρέπει στους μηχανικούς των ΤΕΙ)

Σίγουρα στο ίδιο καζάνι βράζουμε, αλλά τους μηχανικούς των ΤΕΙ τους κρατάνε στον πάτο του καζανιού, με κάτι βασιλικά διατάγματα του 1934!!! ( σε πληροφορώ ότι στην πράξη λίγες φορές συνάντησα πρόβλημα να μην μπορώ να υπογράψω, και όταν παρουσιαζόταν έβρισκα κάποιον φίλο μηχανικό και έβαζε την υπογραφή του δίπλα στην δικιά μου τζάμπα)

Έτσι και αλλιώς το λένε ξεκάθαρα οι αυστραλοί 4χρονια για Professional και 3 χρόνια για Technologist και δεν κολλάν στις λέξεις εάν μας λένε εδώ ΤΕΙ ή ΑΕΙ

Σε παρακαλώ το θέμα αυτό να τελειώσει εδώ, εγώ προσωπικά δεν θα το συνεχίσω άλλο, δεν θα μαλώνουμε(μεταφορικά το λέω )για αυτό το θέμα και στο πατριωτάκι, έτσι και αλλιώς, άλλο είναι το θέμα μας εδώ μέσα

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lift Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σου demi

Συμφωνώ μαζί σου, ότι δεν είναι μπάχαλο έξω όπως εδώ, επίσης έξω λένε σπουδές από 3 χρόνια και πάνω ονομάζονται μηχανικοί και όλοι οι μηχανικοί είναι με ίσα δικαιώματα, αυτό γίνεται και εδώ περίπου, αλλά μόνο στα λόγια.

Εδώ μας ονόμασαν μηχανικούς υποχρεωτικά, γιατί δεν μπορούσαν να κάνουν διαφορετικά λόγω ΕΟΚ αλλά με τα μισά δικαιώματα, και σε πολλά ΤΕΙ(πχ αυτοματισμού), δεν έχουν δώσει εδώ και 24 χρόνια ακόμα, ούτε καν τα μισά, δηλαδή καθόλου (σκέψου τον εαυτό σου demi, να έχεις τελειώσει μια σχολή να σε ονομάζουν μηχανικό, και να μην έχεις επαγγελματικά δικαιώματα να δουλέψεις! δεν είναι ντροπή! )

Και για την ιστορία, τα παλιά τα χρόνια, επειδή στην επαρχία υπήρχε μεγάλη ζήτηση για μηχανικούς, αλλά δεν υπήρχε σχεδόν κανένας (μηχανικοί τότε γίνονταν μόνο όσοι είχαν πολλά λεφτά δηλαδή οι προύχοντες, και αυτοί δραστηριοποιούνταν μόνο στα μεγάλα αστικά κέντρα δηλαδή Αθήνα φυσικό ήταν, γιατί εκεί υπήρχε πολύ χρήμα) και για να ξεπεραστεί αυτή αδυναμία δώσανε κάποια δικαιώματα στους εργοδηγούς αλλά σιγά – σιγά η κοινωνία μας εξελισσόταν, τους κάνανε υπομηχανικούς μετά ΚΑΤΕΕ και φτάνουμε την στιγμή που μπαίνουμε στην ΕΟΚ, βλέποντας ότι έχουμε από 3 χρόνια και πάνω σπουδές διορθώνουν την αδικία και μας δίνουν τα ίδια δικαιώματα με τους μηχανικούς (στην Ελλάδα βάζουν πρόστιμο κάθε μέρα από ΕΟΚ γιατί δεν δίνουν τα επαγγελματικά δικαιώματα που πρέπει στους μηχανικούς των ΤΕΙ)

Σίγουρα στο ίδιο καζάνι βράζουμε, αλλά τους μηχανικούς των ΤΕΙ τους κρατάνε στον πάτο του καζανιού, με κάτι βασιλικά διατάγματα του 1934!!! ( σε πληροφορώ ότι στην πράξη λίγες φορές συνάντησα πρόβλημα να μην μπορώ να υπογράψω, και όταν παρουσιαζόταν έβρισκα κάποιον φίλο μηχανικό και έβαζε την υπογραφή του δίπλα στην δικιά μου τζάμπα)

Έτσι και αλλιώς το λένε ξεκάθαρα οι αυστραλοί 4χρονια για Professional και 3 χρόνια για Technologist και δεν κολλάν στις λέξεις εάν μας λένε εδώ ΤΕΙ ή ΑΕΙ

Σε παρακαλώ το θέμα αυτό να τελειώσει εδώ, εγώ προσωπικά δεν θα το συνεχίσω άλλο, δεν θα μαλώνουμε(μεταφορικά το λέω )για αυτό το θέμα και στο πατριωτάκι, έτσι και αλλιώς, άλλο είναι το θέμα μας εδώ μέσα
    Παρόλο που δεν συμφωνώ μαζί σου , συμφωνώ να το αφήσουμε εδώ το παραπάνω θέμα γιατί η κάθε πλευρά έχει τα δικά της θέματα.

Μαρία καλησπέρα,
    Πως πάει η προετοιμασία με τους engineers australia? Τα 60000 δολλάρια δεν ξέρω πως τα υπολόγισες και για πόσο χρόνο. Θέλω να πιστεύω ότι σε ένα διάστημα 2-3 μηνών κάτι θα βρεθεί από δουλειά. Εγώ πάντως έχω ΄βάλει όριο τους 3 μήνες για να μπορώ να ξαναγυρίσω πίσω και στην δουλειά της Ελλάδας και τα 20.000 ευρώ σαν έξοδα όποιο από τα δύο τελειώσει πρώτο και δεν έχω βρεί κάτι θα γυρίσω πίσω. Φυσικά μετά από αυτό αν γυρίσει κανείς πίσω η απογοήτευση είναι πολύ μεγάλη αλλά έχει ο θεός θα δούμε . Θέλω να σκέφτομαι θετικά και γενικά είμαι πολύ ενθουσιασμένη με την ιδέα της Αυστραλίας γιατί είναι μια καινούρια ελπίδα προσωπικά για μένα.
    Πιστευεις θα χρειαστεις 20.000 για τρεις μηνες? Πολλα δεν ειναι? Θα μεινεις σε συγγενεις ή θα νοικιασεις αμεσως?

Panos1966
    ποια είναι η ουσιαστική διαφορά στην αγορά εργασίας της Αυστραλίας μεταξύ των professional και των technologist;;;

Ξέρει κανείς κάτι επί του θέματος;;;;

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο leyteris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστευεις θα χρειαστεις 20.000 για τρεις μηνες? Πολλα δεν ειναι? Θα μεινεις σε συγγενεις ή θα νοικιασεις αμεσως?
    Τα 20.000 ευρώ τα έχω βάλει σαν πάνω όριο αφού έρθει και ο άντρας μου με το γιό μου , για την πρώτη εγκατάσταση και χωρίς να υπολογίσω μισθους που πιθανόν να έχουν αρχίσει να τρέχουν. Γιατί αν στο 3μηνο δεν βρώ δουλειά θα γυρίσω πίσω και δεν θα έρθουν οι υπόλοιποι. Θα μείνω σε συγγενείς, με σπίτι και με δανεικό προσωπικό αυτοκίνητο στην αρχή. Θα χρειαστεί βέβαια να πάω και στο Perth γιατί εκεί κοιτάω για να βρώ δουλειά. Υπολογίζω κανά 2-3 μεταβάσεις στο Perth με εισητήρια και ξενοδοχείο, (για πιθανά Interview) κανά 2500 ευρώ αυτά τα έξοδα και κανά 2000 ευρώ όλα τα υπόλοιπα (χωρίς το εισητήριο Ελλάδα - Μελβούρνη - Αυστραλία) που το έχω αγοράσει ήδη. Δηλαδή κανά 5000 ευρώ για 2-3 μήνες νομίζω φτάνουν.

Σήμερα έχω πολύ χαρά γιατί έκλεισα το πρώτο ραντεβού για Interview face to face για όταν πάω Αυστραλία. Ημερομηνία , ώρα, διεύθυνση , όλα κανονισμένα με περιμένουν.

Σήμερα έχω πολύ χαρά γιατί έκλεισα το πρώτο ραντεβού για Interview face to face για όταν πάω Αυστραλία. Ημερομηνία , ώρα, διεύθυνση , όλα κανονισμένα με περιμένουν.
    Μπράβο!

Demi, congratulations. i wish you the best. KALI ARXI KAI OTI KALITERO, KAI MIN APOGOITEYESTE AMESOS. skepsou ton eayto sou meta apo 5 xronia stin ellada kai meta apo 5 xronia stin australia. poy tha einai kalitera? gia auto aksizei na to palepsoume. kai epipleon eimai tis apopsis otan pernis mia apofasi na tin akolouthis mexri telous kai na tin stirizeis oso mporeis asxeta ean meta to exeis metanisei, den prepei na koitas piso alla na paleueis gia tin apofasi sou opoia kai na einai auti.

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No5)
    Από Agoriani in forum Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ
    Απαντήσεις: 568
    Τελευταίο Μήνυμα: 05.02.2019, 23:21
  2. Για όσους είναι πάνω απο 45.
    Από Agoriani in forum Διάφορα Θέματα / Αρχείο παλαιών θεμάτων
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 19.06.2012, 00:34
  3. Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No4)
    Από Agoriani in forum Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ
    Απαντήσεις: 100
    Τελευταίο Μήνυμα: 30.09.2011, 13:46
  4. Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No3)
    Από Μιχάλης in forum Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 03.06.2011, 18:44
  5. Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (Νο1)
    Από panos1966 in forum Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ
    Απαντήσεις: 68
    Τελευταίο Μήνυμα: 15.02.2011, 01:51

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like