Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 54
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο demi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα έχω πολύ χαρά γιατί έκλεισα το πρώτο ραντεβού για Interview face to face για όταν πάω Αυστραλία. Ημερομηνία , ώρα, διεύθυνση , όλα κανονισμένα με περιμένουν.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alkioni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Demi, congratulations. i wish you the best. KALI ARXI KAI OTI KALITERO, KAI MIN APOGOITEYESTE AMESOS. skepsou ton eayto sou meta apo 5 xronia stin ellada kai meta apo 5 xronia stin australia. poy tha einai kalitera? gia auto aksizei na to palepsoume. kai epipleon eimai tis apopsis otan pernis mia apofasi na tin akolouthis mexri telous kai na tin stirizeis oso mporeis asxeta ean meta to exeis metanisei, den prepei na koitas piso alla na paleueis gia tin apofasi sou opoia kai na einai auti.
    Alkioni και εγώ της ίδιας άποψης είμαι. Άμα αποφασίσω κάτι το πάω μέχρι τέλους. Μόνο που στην συγκεκριμένη περίπτωση κουβαλάω και την οικογένεια μαζί και αυτό λίγο με προσγειώνει, γιατί ουσιαστικά όλο το βάρος της απόφασης είναι δικό μου. Οι υπόλοιποι (σύζυγος και παιδί) απλά με ακολουθούν.

Alkioni και εγώ της ίδιας άποψης είμαι. Άμα αποφασίσω κάτι το πάω μέχρι τέλους. Μόνο που στην συγκεκριμένη περίπτωση κουβαλάω και την οικογένεια μαζί και αυτό λίγο με προσγειώνει, γιατί ουσιαστικά όλο το βάρος της απόφασης είναι δικό μου. Οι υπόλοιποι (σύζυγος και παιδί) απλά με ακολουθούν.

Ο τολμών νικά !!!

Σήμερα έχω πολύ χαρά γιατί έκλεισα το πρώτο ραντεβού για Interview face to face για όταν πάω Αυστραλία. Ημερομηνία , ώρα, διεύθυνση , όλα κανονισμένα με περιμένουν.
    Καλή αρχή και σε 'σενα demi! Ευχομαι οτι καλυτερο.

Question

Demi μια από τα ίδια, κι εγώ σέρνω πίσω άντρα με 2 παιδιά... μπορείς να με διαφωτίσεις;

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο eco_papa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Demi μια από τα ίδια, κι εγώ σέρνω πίσω άντρα με 2 παιδιά... μπορείς να με διαφωτίσεις;
    Ακούω τις ερωτήσεις σου και αν ξέρω σου απαντάω.

Ακούω τις ερωτήσεις σου και αν ξέρω σου απαντάω.
    Προσπαθώ να βρώ άκρη για εργασία - είμαι γεωλόγος, 9 χρόνια πρυπηρεσία σε τεχνικά έργα (σήραγγες) και γεωτρήσεις. Ο άντρας μου δουλεύει όλα τα διατρητικά μηχανήματα . Τι πιθανότητες έχουμε να βρούμε δουλειά εκεί, αν όχι και οι 2 έστω ο ένας. Υπάρχουν έλληνες που να εργάζονται σε αυτό τον χώρο για να κάνουμε κάποια επαφή; Αυτό θέλω να ξέρω σε πρώτη φάση για να ψαχτώ για τις υπόλοιπες διαδικασίες που ήδη μου φαίνονται βουνό απ΄οτι διάβασα στα μυνήματά σας. Το κακό είναι πως δεν έχουμε κανέναν εκεί να μας βοηθήσει. Απλά ψάχνουμε δουλειά στο εξωτερικό να φύγουμε.
    Επίσης με αγχώνει το θέμα των παιδιών - τι θα γίνει με το σχολείο;

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο eco_papa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσπαθώ να βρώ άκρη για εργασία - είμαι γεωλόγος, 9 χρόνια πρυπηρεσία σε τεχνικά έργα (σήραγγες) και γεωτρήσεις. Ο άντρας μου δουλεύει όλα τα διατρητικά μηχανήματα . Τι πιθανότητες έχουμε να βρούμε δουλειά εκεί, αν όχι και οι 2 έστω ο ένας. Υπάρχουν έλληνες που να εργάζονται σε αυτό τον χώρο για να κάνουμε κάποια επαφή; Αυτό θέλω να ξέρω σε πρώτη φάση για να ψαχτώ για τις υπόλοιπες διαδικασίες που ήδη μου φαίνονται βουνό απ΄οτι διάβασα στα μυνήματά σας. Το κακό είναι πως δεν έχουμε κανέναν εκεί να μας βοηθήσει. Απλά ψάχνουμε δουλειά στο εξωτερικό να φύγουμε.
    Επίσης με αγχώνει το θέμα των παιδιών - τι θα γίνει με το σχολείο;
    Δεν γνωρίζω κάποιον έλληνα να δουλεύει εκεί σε τέτοιες δουλειές ακόμα. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν. Δουλειές σε αυτό το αντικείμενο υπάχουν πάρα πολλές και περισσότερες στο Perth. Κοίτα στο site www.seek.com.au. Τις διαδικασίες πρέπει να τις κάνεις όλες και αρχικά την αναγνώριση του πτυχίου και της προυπηρεσίας. Ξεκίνα σιγά-σιγά με υπομονή και επιμονή και να είσαι σίγουρη ότι κάποια στιγμή ολοκληρώνονται. Προγραμμάτισέ τες βήμα -βήμα και ρώτα όπου έχεις πρόβλημα. Η μετανάστευση δεν είναι ένα θέμα που τελειώνει από την μιά μέρα στην άλλη . Και εγώ που είμαι υπήκοος αυστραλίας προετοιμάζω την κατάσταση και τα χαρτιά εδώ και 6 μήνες τώρα και το μόνο σίγουρο είναι ότι όταν θα είμαι κάτω όλο και κάτι θα έχω ξεχάσει η παραλείψει. Όσο για τα παιδιά αν δεχτείς ότι θα χάσουν κανα χρόνο στο σχολείο όλα θα αντιμετωπιστούν. Βάζοντας τα στην αρχή σε μια προπαρασκευαστική τάξη για να μάθουν την γλώσσα μετά όλα θα κυλίσουν ομαλά. Να σκέφτεσαι ότι παιδιά αλβανών που ήρθαν στην Ελλάδα πριν από μερικά χρόνια τώρα σπουδάζουν στα Πανεπιστήμια. Αυτοί πως τα κατάφεραν? Βασική αρχή είναι να έχετε αποφασίσει ότι θέλετε να πάτε Αυστραλία και όλα τα άλλα θα αντιμετωπισθούν αργά και σταθερά.

Δεν γνωρίζω κάποιον έλληνα να δουλεύει εκεί σε τέτοιες δουλειές ακόμα. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν. Δουλειές σε αυτό το αντικείμενο υπάχουν πάρα πολλές και περισσότερες στο Perth. Κοίτα στο site www.seek.com.au. Τις διαδικασίες πρέπει να τις κάνεις όλες και αρχικά την αναγνώριση του πτυχίου και της προυπηρεσίας. Ξεκίνα σιγά-σιγά με υπομονή και επιμονή και να είσαι σίγουρη ότι κάποια στιγμή ολοκληρώνονται. Προγραμμάτισέ τες βήμα -βήμα και ρώτα όπου έχεις πρόβλημα. Η μετανάστευση δεν είναι ένα θέμα που τελειώνει από την μιά μέρα στην άλλη . Και εγώ που είμαι υπήκοος αυστραλίας προετοιμάζω την κατάσταση και τα χαρτιά εδώ και 6 μήνες τώρα και το μόνο σίγουρο είναι ότι όταν θα είμαι κάτω όλο και κάτι θα έχω ξεχάσει η παραλείψει. Όσο για τα παιδιά αν δεχτείς ότι θα χάσουν κανα χρόνο στο σχολείο όλα θα αντιμετωπιστούν. Βάζοντας τα στην αρχή σε μια προπαρασκευαστική τάξη για να μάθουν την γλώσσα μετά όλα θα κυλίσουν ομαλά. Να σκέφτεσαι ότι παιδιά αλβανών που ήρθαν στην Ελλάδα πριν από μερικά χρόνια τώρα σπουδάζουν στα Πανεπιστήμια. Αυτοί πως τα κατάφεραν? Βασική αρχή είναι να έχετε αποφασίσει ότι θέλετε να πάτε Αυστραλία και όλα τα άλλα θα αντιμετωπισθούν αργά και σταθερά.
    Σε ευχαρστώ για τις συμβουλές. Ψάχνω να δω τι γίνεται. Πάντως είμαστε και οι δύο στην λίστα SOL, αλλά θα έχουμε πρόβλημα με τις αναγνωρίσεις. Ο άντρας μου δεν έχει βγάλει το Λύκεο και δεν ξέρε γρι αγγλκά. Εγώ δουλεύω με βάσει τους Αυστραλούς ως Geotechnical Engineer αλλά το πτυχίο είναι Γεωλόγος. Geotechnical engineer δεν γίνεσαι στην Ελλάδα με bachelor degree. Δεν ξέρω πως να κάνω αίτηση - 9 χρόνια κάνω αυτή τη δουλειά που στην Αυστραλία δεν θα την έκανα. Θα στείλω ένα mail στον φορέα αναγνώρισης να δω τι θα μου πουν. Απογοητεύτηκα.
    Όσο για τα παιδιά, θέλω να τα πάω ελληνικό σχολείο. Η μεγάλη με απασχολεί περισσότερο, πάει 1η δημοτικού του χρόνου.

Καλησπέρα είμαι πτυχιούχος πολιτικός μηχανικός πανεπιστημίου και δεν έχω συγγενή στην Αυστραλία ούτε είμαι παντρεμένος. Έχω τελειώσει εδώ και δυο χρόνια και ψάχνοντας για δουλειά δεν βρίσκω τίποτα στην ειδικότητα μου. Πως μπορώ να πάω στην Αυστραλία να δουλέψω?

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No5)
    Από Agoriani in forum Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ
    Απαντήσεις: 568
    Τελευταίο Μήνυμα: 05.02.2019, 23:21
  2. Για όσους είναι πάνω απο 45.
    Από Agoriani in forum Διάφορα Θέματα / Αρχείο παλαιών θεμάτων
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 19.06.2012, 00:34
  3. Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No4)
    Από Agoriani in forum Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ
    Απαντήσεις: 100
    Τελευταίο Μήνυμα: 30.09.2011, 13:46
  4. Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No3)
    Από Μιχάλης in forum Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 03.06.2011, 18:44
  5. Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (Νο1)
    Από panos1966 in forum Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ
    Απαντήσεις: 68
    Τελευταίο Μήνυμα: 15.02.2011, 01:51

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like