Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 54

Post Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No2)

Συνεχίζουμε την συζήτηση σε αυτό το post για να μην γίνονται πολλές σελίδες.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

Lift τα ΤΕΙ θεωρούνται και ειναι 4ετους φοίτησης. Έχω πάρει και τη σχετικη βεβαιωση που λέει οτι ειναι 8 εξάμηνα εκ των οποίων το τελευταιο για πρακτικη. Tωρα για το professional, κάνε μια ψιλομετάφραση των elements (άλλωστε τα πιο πολλα ιδια ειναι) και δες αν αυτό που κανεις στη δουλειά σου ειναι πιο κοντά με το professional ή το technologist.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο leyteris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Lift τα ΤΕΙ θεωρούνται και ειναι 4ετους φοίτησης. Έχω πάρει και τη σχετικη βεβαιωση που λέει οτι ειναι 8 εξάμηνα εκ των οποίων το τελευταιο για πρακτικη. Tωρα για το professional, κάνε μια ψιλομετάφραση των elements (άλλωστε τα πιο πολλα ιδια ειναι) και δες αν αυτό που κανεις στη δουλειά σου ειναι πιο κοντά με το professional ή το technologist.
    Το 1988 που τελείωσα εγώ ήταν 6 εξάμηνα.

Το θέμα είναι τι θεωρούν αυτοί για τη συγκεκριμένη περίπτωση και όχι τι θεωρείτε εδώ στην Ελλάδα
    Δεν ξέρω, μπορεί να τους δείξω τα δικά μου περιγράμματα σπουδών με τα τωρινά για να τους πείσω ότι είναι η ίδια σχολή ή απλός μια βεβαίωση από την σχολή.

Επίσης το θέμα είναι πια αναγνώριση είναι πιο καλύτερη το professional ή το technologist και γιατί ;;;;;
    Τι προσφέρει το ένα και τι το άλλο εκτός του να σου δώσει ένα εισιτήριο για την βίζα;;;;

Μια διευκρίνιση από κάποιων που είναι εκεί και εργάζεται θα μας διαφωτίσει πιστεύω

Το ποια ειναι η ουσιαστικη διαφορά στην αγορά εργασίας της αυστραλίας και εγώ δεν ξερω. Γι΄αυτό ζήτησα να φτιάξουμε ενα νεο θεμα που θα γραφουμε οτι σχετικο με εργασια. Πιθανολογώ όμως οτι ειναι ενα επιπεδο μηχανικου παραπάνω όπως έχουμε και εμεις μηχανικους ΤΕ και μηχανικους πολυτεχνειου. Πιο πολυ όμως πιστευω θα παιζουν ρόλο τα ουσιαστικά προσόντα και το βιογραφικο πάρα αυτή η διάκριση. Δεν έχω δει σε καμια αγγελία να ζητάνε συγκεκικρμενα το ενα ή το άλλο.

Panos1966
    ποια είναι η ουσιαστική διαφορά στην αγορά εργασίας της Αυστραλίας μεταξύ της αναγνώρισης των professional με των technologist και γιατί;;;
    ξέρεις κάτι επί του θέματος;

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lift Εμφάνιση μηνυμάτων
    Panos1966
    ποια είναι η ουσιαστική διαφορά στην αγορά εργασίας της Αυστραλίας μεταξύ της αναγνώρισης των professional με των technologist και γιατί;;;
    Επειδή τα πράγματα είναι μπερδεμένα και μπάχαλο στην ελλάδα δεν σημαίνει ότι είναι και έξω έτσι. Professional λοιπόν είναι ο μηχανικός του Πολυτεχνείου και Technologist είναι ο μηχανικός των ΤΕΙ (το λέει και η λέξη τεχνολογικό εκπαιδευτικό ίδρυμα). Παλιά λοιπόν υπήρχαν και στην Ελλάδα οι μηχανικοί των Πολυτεχνείων και οι Εργοδηγοί των ΤΕΙ (ή του Μικρού Πολυτεχνείου, ΚΑΤΕΕ ) όπως τα έλεγαν παλιά.Τώρα είμαστε όλοι στο ίδιο καζάνι και δεν μας έχουν εξηγήσει και το γιατί.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lift Εμφάνιση μηνυμάτων
    Panos1966
    Επίσης αν κάποιος έχει καταφέρει από ΤΕΙ Ελλάδας να γραφτεί στους engineers australia σαν professional (που δεν το νομίζω) ας το αναφέρει για να έχουμε μια άποψη. Όσον αφορά για την δουλει΄επειδή στέλνω συνεχώς βιογραφικά μέσω του skype και έχω περάσει και κάποια interview μέσω skype έχω να πω ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεί κάποιος δουλειά (χωρίς γνωστό και μέσο) από την Ελλάδα. Όλοι με ρωτάνε πότε θα είμαι αυστραλία και στην συνέχεια μου λένε όταν θα πάω εκεί να τους τηλεφωνήσω για να δούμε τότε αν υπάρχει κάτι. Δουλειές βέβαια υπάρχουν αρκετές αλλά δεν τις δίνουν μέσω internet.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο demi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης αν κάποιος έχει καταφέρει από ΤΕΙ Ελλάδας να γραφτεί στους engineers australia σαν professional (που δεν το νομίζω) ας το αναφέρει για να έχουμε μια άποψη. Όσον αφορά για την δουλει΄επειδή στέλνω συνεχώς βιογραφικά μέσω του skype και έχω περάσει και κάποια interview μέσω skype έχω να πω ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεί κάποιος δουλειά (χωρίς γνωστό και μέσο) από την Ελλάδα. Όλοι με ρωτάνε πότε θα είμαι αυστραλία και στην συνέχεια μου λένε όταν θα πάω εκεί να τους τηλεφωνήσω για να δούμε τότε αν υπάρχει κάτι. Δουλειές βέβαια υπάρχουν αρκετές αλλά δεν τις δίνουν μέσω internet.
    Αχ βρε demi... αναρρωτιέμαι... αν δεν μπορείς εσύ να βρεις δουλειά, αυστραλίδα υπήκοος, με καλό βιογραφικό, που πάμε οι υπόλοιποι???
    Δηλαδή αν καταλαβαίνω καλά, θα πρέπει κανεις να έχει ένα κομπόδεμα στην άκρη γύρω στις 60000€, να εγκατασταθεί στην Αυστραλια και αν καταφέρει αν βρει κάποια δουλειά-έχει καλώς. Αν δεν καταφέρει θα πρέπει να έχει εισόδημα από αλλού για να μπορεί να ζει!

Μου φαίνεται ότι η οργάνωση της χώρας σχετικά με το μεταναστευτικό, περιορίζεται καθαρά στην ύπαρξη και συντήρηση ενός πολυδαίδαλου συστήματος άδειων παραμονής. Δεν υπάρχει πουθενά κάποιος ουσιαστικός οργανισμός που να διαχειρίζεται αιτήματα ειδικευμένων (skilled) αλλοδαπών-υποψήφιων μεταναστών, αλλά και ανθρώπων που θέλουν να εργαστούν-σχετικά με την εργασική τους αποκατάσταση. Μόνο αν έχεις γνωστό να σε προσλάβει, ίσως να βρεις εργασία...
    Αν επίσης καταφέρει κανείς μετα από 2-3 χρόνια και πάρει την skilled migration visa, τότε θα πρέπει να έχει ένα σωρό λεφτά στην άκρη προκειμένου να συντηρηθεί τον πρώτο καιρο... (μήνες, χρόνια, ποιος ξέρει για πόσο).

Η ελληνική ομογενειακή κοινότητα... απούσα... καμία υποστήριξη, καμία άποψη επί του θέματος.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο demi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ' οτι μας λες δλδ demi χλωμο να βρεθει δουλεια από Ελλάδα? Εσυ τι σκεφτεσαι να κάνεις? Να πας εκει και να αρχισεις να ψάχνεις? Και οταν ερθει εκεινη η ώρα τι θα κανουμε ρε γμτ...θα παρατησουμε τις δουλειες μας εδω και θα πάμε εκει άνεργοι? Και εγώ βλεπω οτι έχει δουλειες αλλα απο το έχει μέχρι να πέσει ο πρωτος μισθος ειναι πολυ μακρια!

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο leyteris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ' οτι μας λες δλδ demi χλωμο να βρεθει δουλεια από Ελλάδα? Εσυ τι σκεφτεσαι να κάνεις? Να πας εκει και να αρχισεις να ψάχνεις? Και οταν ερθει εκεινη η ώρα τι θα κανουμε ρε γμτ...θα παρατησουμε τις δουλειες μας εδω και θα πάμε εκει άνεργοι? Και εγώ βλεπω οτι έχει δουλειες αλλα απο το έχει μέχρι να πέσει ο πρωτος μισθος ειναι πολυ μακρια!
    Προσωπικά εγώ έχω βγάλει εισητήριο και φεύγω 5 Μαρτίου. Έχω κάνει και μια συμφωνία( άτυπη φυσικά) με την παρούσα δουλειά που έχω εδώ ότι αν γυρίσω εντός 3 μηνών να μην χάσω την θέση μου και να με ξαναπροσλάβουν πάλι πίσω στην Ελλάδα. Πράγματι αυτό που κατάφερα με την εδώ δουλειά είναι αρκετά εξυπηρετικό και ανακουφιστικό. Πάντως δεν περιμένω να βρώ κάτι από εδώ απλά κάνω τα interview από το skype και από το τηλέφωνο απλά για να έχω μια εμπειρία για το τί σε ρωτάνε , τι ζητάνε πως πρέπει να απαντάς κ.τ.λ. Μια εξάσκηση δηλαδή λίγο πριν βρεθώ κάτω. Όταν φτάσω θα τηλεφωνήσω πάλι σε αυτούς που μου έχουν πει όταν έρθεις εδώ τηλεφώνησέ μας και βλέπουμε. Πάντως επειδή στο παρελθόν είχα δική μου Τεχνική Εταιρεία και έχω κάνει και αφεντικό κάπου έχουν και δίκιο. Και εγώ δηλαδή ας υποθέσουμε ότι με έπαιρνε τηλέφωνο ένας ελληνοαυστραλός μηχανικός και ζητούσε δουλειά, με πτυχίο , προυπηρεσία κ.τ.λ. , δεν υπήρχε περίπτωση να τον προσλάβω από το τηλέφωνο. Το μόνο που θα του έλεγα για να έχω και μια πόρτα ανοικτή΄θα ήταν έλα Ελλάδα και βλέπουμε

Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No5)
    Από Agoriani in forum Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ
    Απαντήσεις: 568
    Τελευταίο Μήνυμα: 05.02.2019, 23:21
  2. Για όσους είναι πάνω απο 45.
    Από Agoriani in forum Διάφορα Θέματα / Αρχείο παλαιών θεμάτων
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 19.06.2012, 00:34
  3. Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No4)
    Από Agoriani in forum Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ
    Απαντήσεις: 100
    Τελευταίο Μήνυμα: 30.09.2011, 13:46
  4. Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No3)
    Από Μιχάλης in forum Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 03.06.2011, 18:44
  5. Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (Νο1)
    Από panos1966 in forum Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ
    Απαντήσεις: 68
    Τελευταίο Μήνυμα: 15.02.2011, 01:51

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like