Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No2)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Panos1966
    ποια είναι η ουσιαστική διαφορά στην αγορά εργασίας της Αυστραλίας μεταξύ των professional και των technologist;;;



    Ξέρει κανείς κάτι επί του θέματος;;;;

    Comment


      #17
      Originally posted by leyteris77 View Post
      Πιστευεις θα χρειαστεις 20.000 για τρεις μηνες? Πολλα δεν ειναι? Θα μεινεις σε συγγενεις ή θα νοικιασεις αμεσως?
      Τα 20.000 ευρώ τα έχω βάλει σαν πάνω όριο αφού έρθει και ο άντρας μου με το γιό μου , για την πρώτη εγκατάσταση και χωρίς να υπολογίσω μισθους που πιθανόν να έχουν αρχίσει να τρέχουν. Γιατί αν στο 3μηνο δεν βρώ δουλειά θα γυρίσω πίσω και δεν θα έρθουν οι υπόλοιποι. Θα μείνω σε συγγενείς, με σπίτι και με δανεικό προσωπικό αυτοκίνητο στην αρχή. Θα χρειαστεί βέβαια να πάω και στο Perth γιατί εκεί κοιτάω για να βρώ δουλειά. Υπολογίζω κανά 2-3 μεταβάσεις στο Perth με εισητήρια και ξενοδοχείο, (για πιθανά Interview) κανά 2500 ευρώ αυτά τα έξοδα και κανά 2000 ευρώ όλα τα υπόλοιπα (χωρίς το εισητήριο Ελλάδα - Μελβούρνη - Αυστραλία) που το έχω αγοράσει ήδη. Δηλαδή κανά 5000 ευρώ για 2-3 μήνες νομίζω φτάνουν.

      Comment


        #18
        Σήμερα έχω πολύ χαρά γιατί έκλεισα το πρώτο ραντεβού για Interview face to face για όταν πάω Αυστραλία. Ημερομηνία , ώρα, διεύθυνση , όλα κανονισμένα με περιμένουν.

        Comment


          #19
          Originally posted by demi View Post
          Σήμερα έχω πολύ χαρά γιατί έκλεισα το πρώτο ραντεβού για Interview face to face για όταν πάω Αυστραλία. Ημερομηνία , ώρα, διεύθυνση , όλα κανονισμένα με περιμένουν.
          Μπράβο!

          Comment


            #20
            Originally posted by demi View Post
            Σήμερα έχω πολύ χαρά γιατί έκλεισα το πρώτο ραντεβού για Interview face to face για όταν πάω Αυστραλία. Ημερομηνία , ώρα, διεύθυνση , όλα κανονισμένα με περιμένουν.
            Demi, congratulations. i wish you the best. KALI ARXI KAI OTI KALITERO, KAI MIN APOGOITEYESTE AMESOS. skepsou ton eayto sou meta apo 5 xronia stin ellada kai meta apo 5 xronia stin australia. poy tha einai kalitera? gia auto aksizei na to palepsoume. kai epipleon eimai tis apopsis otan pernis mia apofasi na tin akolouthis mexri telous kai na tin stirizeis oso mporeis asxeta ean meta to exeis metanisei, den prepei na koitas piso alla na paleueis gia tin apofasi sou opoia kai na einai auti.
            i don't do drugs, i am drugs!

            Comment


              #21
              Originally posted by demi View Post
              Σήμερα έχω πολύ χαρά γιατί έκλεισα το πρώτο ραντεβού για Interview face to face για όταν πάω Αυστραλία. Ημερομηνία , ώρα, διεύθυνση , όλα κανονισμένα με περιμένουν.





              Comment


                #22
                Originally posted by alkioni View Post
                Demi, congratulations. i wish you the best. KALI ARXI KAI OTI KALITERO, KAI MIN APOGOITEYESTE AMESOS. skepsou ton eayto sou meta apo 5 xronia stin ellada kai meta apo 5 xronia stin australia. poy tha einai kalitera? gia auto aksizei na to palepsoume. kai epipleon eimai tis apopsis otan pernis mia apofasi na tin akolouthis mexri telous kai na tin stirizeis oso mporeis asxeta ean meta to exeis metanisei, den prepei na koitas piso alla na paleueis gia tin apofasi sou opoia kai na einai auti.
                Alkioni και εγώ της ίδιας άποψης είμαι. Άμα αποφασίσω κάτι το πάω μέχρι τέλους. Μόνο που στην συγκεκριμένη περίπτωση κουβαλάω και την οικογένεια μαζί και αυτό λίγο με προσγειώνει, γιατί ουσιαστικά όλο το βάρος της απόφασης είναι δικό μου. Οι υπόλοιποι (σύζυγος και παιδί) απλά με ακολουθούν.

                Comment


                  #23
                  Originally posted by demi View Post
                  Alkioni και εγώ της ίδιας άποψης είμαι. Άμα αποφασίσω κάτι το πάω μέχρι τέλους. Μόνο που στην συγκεκριμένη περίπτωση κουβαλάω και την οικογένεια μαζί και αυτό λίγο με προσγειώνει, γιατί ουσιαστικά όλο το βάρος της απόφασης είναι δικό μου. Οι υπόλοιποι (σύζυγος και παιδί) απλά με ακολουθούν.


                  Ο τολμών νικά !!!

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by demi View Post
                    Σήμερα έχω πολύ χαρά γιατί έκλεισα το πρώτο ραντεβού για Interview face to face για όταν πάω Αυστραλία. Ημερομηνία , ώρα, διεύθυνση , όλα κανονισμένα με περιμένουν.
                    Καλή αρχή και σε 'σενα demi! Ευχομαι οτι καλυτερο.
                    Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by demi View Post
                      Alkioni και εγώ της ίδιας άποψης είμαι. Άμα αποφασίσω κάτι το πάω μέχρι τέλους. Μόνο που στην συγκεκριμένη περίπτωση κουβαλάω και την οικογένεια μαζί και αυτό λίγο με προσγειώνει, γιατί ουσιαστικά όλο το βάρος της απόφασης είναι δικό μου. Οι υπόλοιποι (σύζυγος και παιδί) απλά με ακολουθούν.
                      Demi μια από τα ίδια, κι εγώ σέρνω πίσω άντρα με 2 παιδιά... μπορείς να με διαφωτίσεις;

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by eco_papa View Post
                        Demi μια από τα ίδια, κι εγώ σέρνω πίσω άντρα με 2 παιδιά... μπορείς να με διαφωτίσεις;
                        Ακούω τις ερωτήσεις σου και αν ξέρω σου απαντάω.

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by demi View Post
                          Ακούω τις ερωτήσεις σου και αν ξέρω σου απαντάω.
                          Προσπαθώ να βρώ άκρη για εργασία - είμαι γεωλόγος, 9 χρόνια πρυπηρεσία σε τεχνικά έργα (σήραγγες) και γεωτρήσεις. Ο άντρας μου δουλεύει όλα τα διατρητικά μηχανήματα . Τι πιθανότητες έχουμε να βρούμε δουλειά εκεί, αν όχι και οι 2 έστω ο ένας. Υπάρχουν έλληνες που να εργάζονται σε αυτό τον χώρο για να κάνουμε κάποια επαφή; Αυτό θέλω να ξέρω σε πρώτη φάση για να ψαχτώ για τις υπόλοιπες διαδικασίες που ήδη μου φαίνονται βουνό απ΄οτι διάβασα στα μυνήματά σας. Το κακό είναι πως δεν έχουμε κανέναν εκεί να μας βοηθήσει. Απλά ψάχνουμε δουλειά στο εξωτερικό να φύγουμε.
                          Επίσης με αγχώνει το θέμα των παιδιών - τι θα γίνει με το σχολείο;

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by eco_papa View Post
                            Προσπαθώ να βρώ άκρη για εργασία - είμαι γεωλόγος, 9 χρόνια πρυπηρεσία σε τεχνικά έργα (σήραγγες) και γεωτρήσεις. Ο άντρας μου δουλεύει όλα τα διατρητικά μηχανήματα . Τι πιθανότητες έχουμε να βρούμε δουλειά εκεί, αν όχι και οι 2 έστω ο ένας. Υπάρχουν έλληνες που να εργάζονται σε αυτό τον χώρο για να κάνουμε κάποια επαφή; Αυτό θέλω να ξέρω σε πρώτη φάση για να ψαχτώ για τις υπόλοιπες διαδικασίες που ήδη μου φαίνονται βουνό απ΄οτι διάβασα στα μυνήματά σας. Το κακό είναι πως δεν έχουμε κανέναν εκεί να μας βοηθήσει. Απλά ψάχνουμε δουλειά στο εξωτερικό να φύγουμε.
                            Επίσης με αγχώνει το θέμα των παιδιών - τι θα γίνει με το σχολείο;
                            Δεν γνωρίζω κάποιον έλληνα να δουλεύει εκεί σε τέτοιες δουλειές ακόμα. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν. Δουλειές σε αυτό το αντικείμενο υπάχουν πάρα πολλές και περισσότερες στο Perth. Κοίτα στο site www.seek.com.au. Τις διαδικασίες πρέπει να τις κάνεις όλες και αρχικά την αναγνώριση του πτυχίου και της προυπηρεσίας. Ξεκίνα σιγά-σιγά με υπομονή και επιμονή και να είσαι σίγουρη ότι κάποια στιγμή ολοκληρώνονται. Προγραμμάτισέ τες βήμα -βήμα και ρώτα όπου έχεις πρόβλημα. Η μετανάστευση δεν είναι ένα θέμα που τελειώνει από την μιά μέρα στην άλλη . Και εγώ που είμαι υπήκοος αυστραλίας προετοιμάζω την κατάσταση και τα χαρτιά εδώ και 6 μήνες τώρα και το μόνο σίγουρο είναι ότι όταν θα είμαι κάτω όλο και κάτι θα έχω ξεχάσει η παραλείψει. Όσο για τα παιδιά αν δεχτείς ότι θα χάσουν κανα χρόνο στο σχολείο όλα θα αντιμετωπιστούν. Βάζοντας τα στην αρχή σε μια προπαρασκευαστική τάξη για να μάθουν την γλώσσα μετά όλα θα κυλίσουν ομαλά. Να σκέφτεσαι ότι παιδιά αλβανών που ήρθαν στην Ελλάδα πριν από μερικά χρόνια τώρα σπουδάζουν στα Πανεπιστήμια. Αυτοί πως τα κατάφεραν? Βασική αρχή είναι να έχετε αποφασίσει ότι θέλετε να πάτε Αυστραλία και όλα τα άλλα θα αντιμετωπισθούν αργά και σταθερά.

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by demi View Post
                              Δεν γνωρίζω κάποιον έλληνα να δουλεύει εκεί σε τέτοιες δουλειές ακόμα. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν. Δουλειές σε αυτό το αντικείμενο υπάχουν πάρα πολλές και περισσότερες στο Perth. Κοίτα στο site www.seek.com.au. Τις διαδικασίες πρέπει να τις κάνεις όλες και αρχικά την αναγνώριση του πτυχίου και της προυπηρεσίας. Ξεκίνα σιγά-σιγά με υπομονή και επιμονή και να είσαι σίγουρη ότι κάποια στιγμή ολοκληρώνονται. Προγραμμάτισέ τες βήμα -βήμα και ρώτα όπου έχεις πρόβλημα. Η μετανάστευση δεν είναι ένα θέμα που τελειώνει από την μιά μέρα στην άλλη . Και εγώ που είμαι υπήκοος αυστραλίας προετοιμάζω την κατάσταση και τα χαρτιά εδώ και 6 μήνες τώρα και το μόνο σίγουρο είναι ότι όταν θα είμαι κάτω όλο και κάτι θα έχω ξεχάσει η παραλείψει. Όσο για τα παιδιά αν δεχτείς ότι θα χάσουν κανα χρόνο στο σχολείο όλα θα αντιμετωπιστούν. Βάζοντας τα στην αρχή σε μια προπαρασκευαστική τάξη για να μάθουν την γλώσσα μετά όλα θα κυλίσουν ομαλά. Να σκέφτεσαι ότι παιδιά αλβανών που ήρθαν στην Ελλάδα πριν από μερικά χρόνια τώρα σπουδάζουν στα Πανεπιστήμια. Αυτοί πως τα κατάφεραν? Βασική αρχή είναι να έχετε αποφασίσει ότι θέλετε να πάτε Αυστραλία και όλα τα άλλα θα αντιμετωπισθούν αργά και σταθερά.
                              Σε ευχαρστώ για τις συμβουλές. Ψάχνω να δω τι γίνεται. Πάντως είμαστε και οι δύο στην λίστα SOL, αλλά θα έχουμε πρόβλημα με τις αναγνωρίσεις. Ο άντρας μου δεν έχει βγάλει το Λύκεο και δεν ξέρε γρι αγγλκά. Εγώ δουλεύω με βάσει τους Αυστραλούς ως Geotechnical Engineer αλλά το πτυχίο είναι Γεωλόγος. Geotechnical engineer δεν γίνεσαι στην Ελλάδα με bachelor degree. Δεν ξέρω πως να κάνω αίτηση - 9 χρόνια κάνω αυτή τη δουλειά που στην Αυστραλία δεν θα την έκανα. Θα στείλω ένα mail στον φορέα αναγνώρισης να δω τι θα μου πουν. Απογοητεύτηκα.
                              Όσο για τα παιδιά, θέλω να τα πάω ελληνικό σχολείο. Η μεγάλη με απασχολεί περισσότερο, πάει 1η δημοτικού του χρόνου.

                              Comment


                                #30
                                Καλησπέρα είμαι πτυχιούχος πολιτικός μηχανικός πανεπιστημίου και δεν έχω συγγενή στην Αυστραλία ούτε είμαι παντρεμένος. Έχω τελειώσει εδώ και δυο χρόνια και ψάχνοντας για δουλειά δεν βρίσκω τίποτα στην ειδικότητα μου. Πως μπορώ να πάω στην Αυστραλία να δουλέψω?

                                Comment

                                Working...
                                X