Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No2)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Originally posted by Ζωη27 View Post
    Καλησπέρα σε όλη την παρέα που με έχει βοηθήσει τόσο πολύ!
    Τελικά σκέφτομαι να διαλέξω την Skilled-Independent (Migrant) Visa subclass 175.Αν βρω κατά τύχη εργοδότη
    ίσως να κάνω την 457 αλλά αυτό σαν δεύτερη επιλογή χλωμό το κόβω.
    Όμως για να αναγνωρίσω το πτυχίο μου (υπηκοότητα ελληνική) - Μηχανικός Αυτοματισμού θα πρέπει να διαβάσω σίγουρα το 101215TheGuide αυτό το βρήκα εδώ στο forum ελπίζω μόνο να είναι το σωστό για μένα εκεί έχει και τις αιτήσεις και την διεύθυνση όπου θα τα στείλω μαζί με το μεταφρασμένο πτυχίο;
    Τα αγγλικά πρέπει να τα παραθέσω εκεί δεν ξέρω αν πρέπει να ξεκινήσω από τώρα για να τα στείλω μαζί με το πτυχίο;Πιστεύω πως για ένα χρόνο διαρκεί αυτό το IEFLS αλλά μπορεί να κάνω λάθος πάντως έχει χρονική διάρκεια μου φαίνεται.Αν δεν είναι απαραίτητο για την αναγνώριση του πτυχίου θα πάω στο τέλος γράψω το τεστ αγγλικών.Μετά σκέφτομαι να κάνω και την διαδικασία για να γίνω μέλος των Μηχανικών Αυστραλίας.Παράλληλα θα μαζεύω λεφτά για την visa και τα εισιτήρια γιατί είμαστε και δύο άτομα χαχα !
    Anyway...Τι λέτε και εσείς παιδιά μπορεί κάτι να γίνει έτσι; η τα σκέφτομαι όλα πολύ απλά; περιμένω τα σχόλια σας...ευχαριστώ!
    Από ότι ξέρω για την αναγνώριση τα στέλνεις όλα μαζί δηλαδή θέλει και το IELTS
    το IELTS νομίζω ισχύει 2 χρόνια
    διάβασε καλά τα (Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No1 & No2))και θα καταλάβεις

    Comment


      #47
      Παραθέτω την σχετική αλληλογραφία με την πρεσβεία στο Βερολίνο. Ξαναδιαβάζοντάς το υποψιάζομαι ότι ίσως ο συγκεκριμμένος υπάλληλος δεν μπορούσε να μου δώσει σαφή απάντηση, αλλά αν τα στείλω τα χαρτιά μου να πάρω θετική απάντηση... Who knows????

      Το ερώτημά μου:

      Thank you for your quick responses. You have been very helpful so far.

      I have a further inquiry to post here. It concerns the specific work experience that I have and the method to present proof of it. Being a self employed architect for the last 10 years I have not had a single employer for any period of my professional career. I have had plenty of clients, private or companies, that employed me for specific projects rather than duration of times. I can provide a copy of some of the commissions that are signed by each of the clients for each project (that is used for the local building permission authorities), or all of the receipts I have issued for such projects. Also I can provide proof of my registration (including duration) as practicing architect in Greece.
      If you know of any other way to provide evidence of work experience I will be glad to try to fulfill it.

      Thank you (again) in advance


      Και η απάντηση:

      Dear Client,

      Thank you for your interest in Australia.

      We are sorry to inform that we are unable to resolve this matter for you. Please address your enquiry to the assessing authority for architects as the Department of Immigration cannot assist in all matters regarding skills assessment from overseas.


      We hope this information has been of assistance.


      Μιχάλης

      Comment


        #48
        Εσύ Lift, σε τι στάδιο προετοιμασίας είσαι?

        Comment


          #49
          Originally posted by Ζωη27 View Post
          Καλησπέρα σε όλη την παρέα που με έχει βοηθήσει τόσο πολύ!
          Τελικά σκέφτομαι να διαλέξω την Skilled-Independent (Migrant) Visa subclass 175.Αν βρω κατά τύχη εργοδότη
          ίσως να κάνω την 457 αλλά αυτό σαν δεύτερη επιλογή χλωμό το κόβω.
          Όμως για να αναγνωρίσω το πτυχίο μου (υπηκοότητα ελληνική) - Μηχανικός Αυτοματισμού θα πρέπει να διαβάσω σίγουρα το 101215TheGuide αυτό το βρήκα εδώ στο forum ελπίζω μόνο να είναι το σωστό για μένα εκεί έχει και τις αιτήσεις και την διεύθυνση όπου θα τα στείλω μαζί με το μεταφρασμένο πτυχίο;
          Τα αγγλικά πρέπει να τα παραθέσω εκεί δεν ξέρω αν πρέπει να ξεκινήσω από τώρα για να τα στείλω μαζί με το πτυχίο;Πιστεύω πως για ένα χρόνο διαρκεί αυτό το IEFLS αλλά μπορεί να κάνω λάθος πάντως έχει χρονική διάρκεια μου φαίνεται.Αν δεν είναι απαραίτητο για την αναγνώριση του πτυχίου θα πάω στο τέλος γράψω το τεστ αγγλικών.Μετά σκέφτομαι να κάνω και την διαδικασία για να γίνω μέλος των Μηχανικών Αυστραλίας.Παράλληλα θα μαζεύω λεφτά για την visa και τα εισιτήρια γιατί είμαστε και δύο άτομα χαχα !
          Anyway...Τι λέτε και εσείς παιδιά μπορεί κάτι να γίνει έτσι; η τα σκέφτομαι όλα πολύ απλά; περιμένω τα σχόλια σας...ευχαριστώ!
          Για την αναγνώριση του πτυχίου δες τα παρακάτω links. Το πρώτο ειναι πληροφορίες γενικα και το δευτερο το booklet το οποιο θα πρεπει να το διαβασεις πολυ προσεκτικα και να κάνεις ότι λέει. Για το ΙΕΛΤΣ χρειαζεσαι να δώσεις το general training που ειναι και πιο ευκολο και κρατάει 2 χρόνια. Πρεπει οταν καταθετεις τα χαρτια για αναγνωριση πτυχιου να έχεις κλεισει θέση σε μια εξέταση το αμέσως επόμενο διάστημα, ώστε να έχει βγει το αποτελεσμα πριν απο αυτο του assessment. Πρέπει να κανονίσεις οταν δώσεις το ΙΕΛΤΣ να πάει κατευθείαν ενα αντίγραφο την αυστραλία. Δεν έχει σημασία αν δεν έχεις κανει ακόμα αιτηση. Εγώ πρώτα εδωσα τα αγγλικα και μετα απο 2 μηνες εστειλα τα χαρτια.


          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

          Comment


            #50
            Ευχαριστώ πολύ! ..θα δω τι θα κάνω...πακέτο είναι απ ότι κατάλαβα...
            Θέλω πολύ διάβασμα η αλήθεια είναι...τα έχω διαβάσει δεν είναι ότι δεν τα έχω διαβάσει είμαι σε καλό δρόμο πιστέυω και αυτο χάρη των πληροφοριών εδώ..

            Comment


              #51
              Ευχαριστώ μάλλον πρώτα απ όλα θα κάνω Αγγλικά εκεί καταλήγω...

              Comment


                #52
                Originally posted by Μιχάλης View Post
                Εσύ Lift, σε τι στάδιο προετοιμασίας είσαι?
                Κάνω μαθήματα αγγλικών και ετοιμάζω και 3 παρουσιάσεις για την αναγνώριση του πτυχίου

                Comment


                  #53
                  Βάλτε τις δουλειές που απαιτούνται σε μια σειρά και μην το βάζετε κάτω. Μια μέρα όλα τελειώνουν και είσαι down under όπως είμαι εγώ τώρα. Πήγα σήμερα στο centrelink και μου έκλεισαν ραντεβού την Τετάρτη το πρωί για να πάω σε ένα γραφείο που θα με βοηθήσουν να βρω δουλειά είπαν. 'Οταν πάω θα σας πω τα νέα.

                  Comment


                    #54
                    Originally posted by demi View Post
                    Βάλτε τις δουλειές που απαιτούνται σε μια σειρά και μην το βάζετε κάτω. Μια μέρα όλα τελειώνουν και είσαι down under όπως είμαι εγώ τώρα. Πήγα σήμερα στο centrelink και μου έκλεισαν ραντεβού την Τετάρτη το πρωί για να πάω σε ένα γραφείο που θα με βοηθήσουν να βρω δουλειά είπαν. 'Οταν πάω θα σας πω τα νέα.

                    Ρώτα γενικά και για τους μηχανικούς ,τι γίνεται με την αγορά εργασίας ,όπως επίσης και για εμάς που δεν ήμαστε υπήκοοι Αυστραλίας κλπ

                    Και πάλι

                    Comment

                    Working...
                    X