Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Demi

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by demi View Post
    Όχι Κωνσταντίνε δεν νομίζω ότι είναι αυτό απλά οι άνθρωποι δεν ζητούσαν μηχανικό και έδωσαν το απλό μισθό του υπαλλήλου γραφείου. Νομίζω ότι παίζουν με καθαρά χαρτιά από ότι έχω καταλάβει και αν συνέβαινε κάτι τέτοιο θα το είχαν αναφέρει τουλάχιστον σε 1 από τα 2 interview. Το μόνο που μου είπαν εμένα και στα 2 interview είναι ότι είμαι overqualified. Άρα για αυτό και προσφέρανε τα χρήματα που αντιστοιχούν στην συγκεκριμένη θέση και όχι στα προσόντα μου. Μπορεί να πάρει κάποιος στην αρχή λιγότερα χρήματα σαν test period επειδή έρχεται από oversea αλλά αυτά δεν θα είναι πιό κάτω από 5-7% διαφορά την οποία θα την κερδίσει πίσω στο πρώτο εξάμηνο. Η διαφορά που είχα εγώ ήταν περίπου 50% όποτε ήταν ο λόγος που αναφέρω πιό πάνω . Και από ότι είπα και στον recruiter στο τηλεφωνικό interview για τις οικονομικές μου απαιτήσεις , μου απάντησε ότι είναι λογικές.
    σημαντικο να μην συμβαινει αυτο, αν και να ειμαι ειλικρινης δε θα μου φαινοταν τοσο παραλογο αν το εκαναν δεδομενο οτι δεν ξερει τις γνωσεις που μπορει να εχει ενας ελληνας αποφοιτος και οτι δεν γνωριζει αριστα τα αγγλικα, οποτε λογικο να μας θεωρει δευτερη επιλογη...

    αντε καλη επιτυχια demi!
    Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

    Comment


      #32
      Originally posted by demi View Post
      Είναι η 5η συνέντευξη που πάω και η πρώτη που η recruiter ήταν γυναίκα. Λοιπόν παρόλο που είμαι γυναίκα οφείλω να πω ότι ήταν αγενέστατη , προκλητική και γεμάτη ειρωνεία. Κάθε 2η κουβέντα με ρώταγε αν καταλάβαινα τι μου έλεγε με ένα ειρωνικό ύφος. Στο τέλος τα πήρα στο κρανίο και της είπα ότι έχω έρθει εδώ σαν professional engineer και καλό θα ήταν να μην είστε τόσο επικριτική μαζί μου, άλλωστε εσείς με καλέσατε και από ότι βλέπετε από το cv μου και αγγλικά ξέρω και να μιλάω και να γράφω και να ακούω. Μπορώ να πω ότι τόσο πολύ τα είχα πάρει στο κρανίο που έκανα μάλλον και κίνηση να σηκωθώ να φύγω και αυτή αμέσως μου ζήτησε συγγνώμη και μετά η κουβέντα συνεχίστηκε ομαλά. Μου είπε ότι θα μιλήσει με τον ιδιοκτήτη της Εταιρείας και θα με καλέσει αύριο πάλι αλλά ειλικρινά δεν μετάνιωσα καθόλου για την στάση μου. Πρώτη φορά μετά από 20 ημέρες που είμαι εδώ βρίσκω κάποιον άνθρωπο τόσο αγενή και ειρωνικό.

      αν δεν ειχες τα προσοντα δεν θα σε ειχαν καλεσει καν και αν ειχες προβλημα επικοινωνιας με τα αγγλικα θα σε ξεπεταγε και θα σε εδιωχνε αμεσως με τροπο, αρα demi μην πτοεισαι! αυτη η συμπεριφορα δεν εχει να κανει με τα προσοντα και ικανοτητες σου!

      βλακεια και γυναικειο ανταγωνισμο το λενε και φανταζομαι πως τον εχεις ζησει και στην ελλαδα!

      λυπηρο παντως να εχουν τετοια συμπεριφορα καποιοι ανθρωποι...ακομα και οι ελληνες συνηθως κρατανε τα προσχηματα σε τετοιες περιπτωσεις και δεν ειρωνευονται ασχημα...
      οχι τιποτα αλλο αλλα σου χαλαει την ψυχολογια, σε καταλαβαινω απολυτα demi...
      Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

      Comment


        #33
        demi kalispera,

        sou euxomai to kalitero kai na vreis tin douleia pou sou axizei oso poio amesa mporeis.
        epeidi edw kai kamposes meres exw grapsei gia ena erwtima pou den exw parei kapoia apantisi alla oute exw vgalei akri apo ta ypoloipa post tha ithela na se rwtisw mipws esy mporeis na mou apantiseis.

        Kapoios pou den exei australianh ypikootita alla exei vrei idi douleia stin etaireia enws sigkenh tou o opois tha ginei kai business sponsored tou (me amesh xrhsh logo anagkhs tis etaireias stin en logo thesh) ean kateveis me touristic visa ekei kai pas sto immigration kai kaneis ekei tin aitisi yparxei provlima?? Telos gia poio logo kapoia business sponsored visa mporei na aporifthei enw enas ergodotis se thelei kai exei kai tin dinatotia apo to australiano kratos na parei oversea ypallilious (simeiwsh katharo poiniko mitrwo, me noeis ypothetw)??

        exw vrei douleia kai me xreiazontai ammesa ekei alla den xerw tous xronous tis business visa kai den mou exei apantisei kapois se ena palaiotero post mou.

        tha ektimousa kathe sou voitheia .

        se euxaristw poly

        Comment


          #34
          Γειά σου Ντεμι... βρηκεσ δουλιτσα?πωσ τα πας? να εισαι γερη κα δυνατη!!! και φυσικα αισιοδοξη..

          Comment


            #35
            Originally posted by gepan21 View Post
            demi kalispera,

            sou euxomai to kalitero kai na vreis tin douleia pou sou axizei oso poio amesa mporeis.
            epeidi edw kai kamposes meres exw grapsei gia ena erwtima pou den exw parei kapoia apantisi alla oute exw vgalei akri apo ta ypoloipa post tha ithela na se rwtisw mipws esy mporeis na mou apantiseis.

            Kapoios pou den exei australianh ypikootita alla exei vrei idi douleia stin etaireia enws sigkenh tou o opois tha ginei kai business sponsored tou (me amesh xrhsh logo anagkhs tis etaireias stin en logo thesh) ean kateveis me touristic visa ekei kai pas sto immigration kai kaneis ekei tin aitisi yparxei provlima?? Telos gia poio logo kapoia business sponsored visa mporei na aporifthei enw enas ergodotis se thelei kai exei kai tin dinatotia apo to australiano kratos na parei oversea ypallilious (simeiwsh katharo poiniko mitrwo, me noeis ypothetw)??

            exw vrei douleia kai me xreiazontai ammesa ekei alla den xerw tous xronous tis business visa kai den mou exei apantisei kapois se ena palaiotero post mou.

            tha ektimousa kathe sou voitheia .

            se euxaristw poly
            Το πιό σίγουρο και υπεύθυνο είναι να στείλεις ένα e-mail ή να πάρεις ένα τηλέφωνο στην αυστραλέζικη πρεσβεία στο βερολίνο. Πάντως καθαρό ποινικό μητρώο χρειάζεται οπωσδήποτε και για οποιοδήποτε λόγω εδώ στην αυστραλία. Ακόμα και εγώ που είμαι citizen χρειάζομαι καθαρό ποινικό μητρώο για να το δώσω στην εταιρεία που θα πιάσω δουλειά, όταν πιάσω. Τώρα ο συγγενής σου που σε θέλει για δουλειά νομίζει ότι στην αίτηση για την visa πρέπει να διακαιολογήσει στο αυστραλέζικο κράτος , να κάνει δηλαδή μια συμφωνία γιατί θέλει εσένα και όχι κάποιον από την ντόπια αγορά. Πρέπει δηλαδή να έχει σοβαρούς , αντικειμενικούς λόγους και όχι απλά είναι συγγενείς μου. Βλέπω από τις Εταιρείες που λένε ότι μπορούν να εξασφαλίσουν sponsoring visa σε κάποιες εξειδικευμένες ειδικότητες ότι αναφέρουν κάτι σαν ότι έχουν πάρει permision ( άδεια δηλαδή ) από το αυστραλέζικο κράτος. Αυτά από όσα έχω αντιληφθεί , δεν μπορώ να πω ότι είμαι και η ειδική γιατί εγώ δεν ασχολήθηκα με visa καθόλου. Γιατί δεν λες στο συγγενή σου να ρωτήσει στην επιθεώρηση εργασίας που ανήκει? Αυτοί σίγουρα θα μπορούν να του απαντήσουν και μάλιστα πιό υπεύθυνα. Όσον αφορά την άρνηση της visa και φυσικά μπορεί να γίνει σε οποιαδήποτε περίπτωση και για οποιοδήποτε λόγω. Δεν είναι δικαίωμα μας να μπαίνουμε σε οποιαδήποτε χώρα, κράτος. Είναι υποχρέωση μας να ζητάμε άδεια (visa δηλαδή) και είναι δικαίωμα του κράτους να μας δεχτεί η όχι. Μην κοιτάς στην Ελλάδα που υπάρχει ένα μπάχαλο.

            Comment


              #36
              Originally posted by Dudu View Post
              Γειά σου Ντεμι... βρηκεσ δουλιτσα?πωσ τα πας? να εισαι γερη κα δυνατη!!! και φυσικα αισιοδοξη..
              Γεια , από δουλειά τίποτα ακόμα. Θέλει λίγο ψάξιμο το πράγμα. Βρήκα κάτι στην αρχή αλλά τα χρήματα δεν άξιζαν. Οι τελευταίες 2 βδομάδες είναι πιό δραστήριες , έχω περίπου 3 interview την βδομάδα. Αύριο έχω ακόμα ένα το πρωί . Έχω πάρει και κάποιες αρνητικές απαντήσεις , αλλά περιμένω και άλλες απαντήσεις. Θα δούμε. Θέλω να σκέφτομαι θετικά και να μην απογοητεύομαι, αν και τελευταία δεν το πετυχαίνω πάντα γιατί έχουν αρχίσει και μου λείπουν και ο άντρας μου με τον γιό μου.

              Comment


                #37
                demi λογικο ειναι να σου λειπουν...ειναι ομως για καλο και αξιζει, σκεψου τις καλυτερες στιγμες που θα εχετε αν τα καταφερεις εκει και παρε κουραγιο!
                Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                Comment


                  #38
                  Originally posted by demi View Post
                  Γεια , από δουλειά τίποτα ακόμα. Θέλει λίγο ψάξιμο το πράγμα. Βρήκα κάτι στην αρχή αλλά τα χρήματα δεν άξιζαν. Οι τελευταίες 2 βδομάδες είναι πιό δραστήριες , έχω περίπου 3 interview την βδομάδα. Αύριο έχω ακόμα ένα το πρωί . Έχω πάρει και κάποιες αρνητικές απαντήσεις , αλλά περιμένω και άλλες απαντήσεις. Θα δούμε. Θέλω να σκέφτομαι θετικά και να μην απογοητεύομαι, αν και τελευταία δεν το πετυχαίνω πάντα γιατί έχουν αρχίσει και μου λείπουν και ο άντρας μου με τον γιό μου.
                  Καλημερα σου.. μην ανυσηχεις...σκεψου ποσο καιρο θα επερνε να βρεισ εδω δουλεια...προπερυσι εστελνα 5 βιογραφικα ..οι 4 με καλουσαν και οι 2 με επαιρναν στις δουλειες,,χρειαζοταν να επιλεξω..

                  τωρα την προηγουμενη εβδομαδα εστειλα 45 βιογραφικα... και εχω μολισ 2 απαντησεις πωσ θα με παρουν για συνεντευξη...

                  να εισαι δυνατη..!!!εισαι πολυ θαραλαια αυτο να σκευτεσαι και σε λιγο που θα βρεις την δουλιτσα που θα σου κανει.. θα ξεχασεισ αυτη την περιοδο αμεσωσ

                  την πρωιγουμενη εβδομαδα απολυσανε μια κοπελα που εργαζοταν 11 χρονια στην εταιρια του αντρα μου.. κι εμεισ πισω στο μυαλο μασ εχουμε πωσ στην περιπτωση που ο αντρασ μου μηνει χωρισ δουλεια.. θα προχωρισουμε στο να ερθει πρωτα εκεινοσ στην αυστραλια... εχουμε βλεπεισ χρεη..και ειναι πολλα τα λευτα καθε μηνα..

                  Comment


                    #39
                    Πραγματικά σας ευχαριστώ όλους για το κουράγιο που μου δίνεται. Τα υπόλοιπα νέα στην αρχή του post.

                    Comment


                      #40
                      γεια σου demi.
                      σε βλεπω με ηθικο ακμαιο, οποτε μην στεναχιωριεσαι θα τον βρης τον τροπο.
                      ετσι κι αλλιως ο ελληνας παντα μαχητης ηταν και θα ειναι!!!
                      και οσο για την οικογενεια να σκεφτεσαι τι μελλον θελεις να δωσεις στο παιδι σου και να πεισμωνεις και να μην τα παρατας!!!!!!!!!!
                      σκεψου μονο οτι εζησες και δουλεψες σε ενα κρατος που τρωει τα παιδια του και τα καταφερες για αρκετο καιρο, [μεχρι που βαλθηκαν οι ειδημονες να μας καταστρεψουν ολους].
                      εκει που υπαρχει κρατος δικαιου και ο καλος αμοιβεται, ειμασται σιγουροι ολοι οτι θα διαπρεψεις!!!!!!!!!!
                      ο τολμων νικα!!

                      Comment


                        #41
                        Demi, για το σεμινάριο που λες πλήρωσες ή ειναι δωρεάν. Πολύ καλό αυτό με τις θέσεις εργασίας αλλά μου φαινεται λίγο περίεργο. Θέλω να πω δλδ, τότε θα έπρεπε να ειχες βρει δουλεια από την πρώτη εβδομάδα. Το λέω φυσικά με μια δόση υπερβολής. Μακάρι να είναι έτσι τα πράγματα!
                        Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by leyteris77 View Post
                          Demi, για το σεμινάριο που λες πλήρωσες ή ειναι δωρεάν. Πολύ καλό αυτό με τις θέσεις εργασίας αλλά μου φαινεται λίγο περίεργο. Θέλω να πω δλδ, τότε θα έπρεπε να ειχες βρει δουλεια από την πρώτη εβδομάδα. Το λέω φυσικά με μια δόση υπερβολής. Μακάρι να είναι έτσι τα πράγματα!
                          Το σεμινάριο ήταν δωρεάν , δεν χρειάζεσαι να είσαι μέλος των engineers australia για να το παρακολουθήσεις αρκεί να δηλώσεις θέση. Πληροφορίες και ημερομηνίες καθώς εκδήλωση ενδιαφέροντος στο site www.liveinvictoria.vic.gov.au ψάξε εκεί στο jobs και θα το βρεις λέγεται seminar for migrants engineers. Ήταν πολλύ οργανωμένο, βέβαια αυτά που είπαν κάπου τα βρήκα υπερβολικά και πήρα το λόγο και είπα στον καθηγητή που μας μιλούσε ότι εφόσον εδώ τώρα είμαστε περίπου 30 άτομα και χρειαζόσαστε 3500 το χρόνο γιατί δεν παίρνετε το βιογραφικό του καθενός και να τον στείλετε και σε μια δουλειά τουλάχιστον τον καθένα και φυσικά αυτός απλώς γέλασε. Θέλω να πω ότι έτσι όπως το είπε ακούστηκε σαν εγώ και όλοι οι υπόλοιποι που είμασταν εκεί, να είμασταν ανάξιοι, αν σκεφτείς δε ότι κάποιοι είναι περίπου 5 μήνες και έχουν αναγκαστεί να βρούνε κάποια άσχετη άλλη δουλειά πρώτα.

                          Comment


                            #43
                            απο οσο βλεπω αρχιζουμε να μαζευομαστε πολυ για το μεγαλο ταξιδι.προτεινω λοιπον να κλεισουμε ενα τσαρτερ ολοι μας και να κατεβουμε για μια καλυτερη ζωη...με αξιοπρεπεια....

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by alefas View Post
                              απο οσο βλεπω αρχιζουμε να μαζευομαστε πολυ για το μεγαλο ταξιδι.προτεινω λοιπον να κλεισουμε ενα τσαρτερ ολοι μας και να κατεβουμε για μια καλυτερη ζωη...με αξιοπρεπεια....
                              welcome alefas!!!

                              Comment


                                #45
                                Originally posted by demi View Post
                                Δευτέρα 7/3/2011


                                20/4/2011

                                Σήμερα μπήκανε επιτέλους τα πρώτα χρήματα από centrelink. Η πρώτη μου επαφή μαζί τους ήταν 7 Μαρτίου και σήμερα βάλανε στον λογαριασμό μου 1008 δολλάρια. Επιτέλους λύθηκε και αυτό. Έχω και κάποιες καλές επαφές και συζητήσεις για δουλειά. Για να δούμε άμα θα πάνε όλα καλά αυτή την φορά γιατί έχει αρχίσει και μου λείπει και ο γιός μου παρόλο που μιλάμε 2 φορές την ημέρα από το skype.
                                Φαντάζομαι ότι τα 1008 $ είναι για το 15ήμερο...?

                                Comment

                                Working...
                                X