Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Demi

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by konstantinos1 View Post
    Demi στα ειπα σε πμ αλλα θελω να τα πω και δημοσια γιατι διαβαζουν και αλλοι και καλο ειναι να δινουμε πληροφοριες.

    εισαι απογοητευμενη και εχεις δικιο, ειναι και λογω της συζητησης που ειχες και εισαι φορτισμενη...απο την αλλη ενταξει λογικο ειναι να προτιμουν του δικους τους, ενας απο ελλαδα μπορει να θελει να φυγει συντομα, δε ξερει απταιστα αγγλικα, δε ξερει το χωρο εκει κτλ. αφου εγκατασταθει μονιμα και εγκλιματιστει φανταζομαι ειναι οκ επειτα και δεν νομιζω να τον αποκλειουν.

    αθτο που ηθελα να πω ειναι οτι αυτα τα ξεραμε, δεν υπαρχει ο παραδεισος, και αν υπηρχε επειδη θα ηταν παραδεισος θα πηγαιναμε ολοι εκει οποτε θα τον καναμε κολαση!
    συγκρινωντας με αλλες χωρες ευρωπης δεν μου ακουγονται καθολου παραλογα οσα κανουν οι αθστραλοι...στην ολλανδια μου ειπαν θα σε παρουμε ενοικιαζομενο εργαζομενο με διμηνη συμβαση και αν μας κανεις δευτερη διμηνη και αν μας κανεις επειτα βλεπουμε να σε προσλαβουμε εμεις κανονικα!
    Συμφωνώ Konstantine
    Demi μην το βαζεις κάτω!!!

    Comment


      #62
      Και στην Αυστρια,βλεπω οτι οταν ζητας δουλεια,εχει μεγαλη σημασια να εχεις δουλεψει καπου πριν στην Αυστρια.Οχι να εισαι Αυστριακος,ας εισαι απο οπουδηποτε,αλλα προηγουντε αυτοι που εχουν κανει καποια δουλεια στην Αυστρια.

      Θα μου πει καποιος....''μα αν δεν μας δωσουν δουλεια για πρωτη φορα,πως θα εχουμε προυπηρεσια?''
      Δυστυχως ετσι ειναι η κατασταση,απο οτι φαινεται σε πολλες χωρες του εξωτερικου.

      Γνωμη μου.
      Καλο ειναι οταν παει καποιος εξω και ψαχνει για δουλεια,καλο ειναι να παρει οποια δουλεια βρει μπροστα του!
      Ειτε για ενα μηνα,ειτε για δυο,ειτε κατωτερη των προσοντων που εχει ο καθενας,μονο και μονο για να εχει μια προυπηρεσια και οταν σε κανα δυο μηνες βρει μια δουλεια καλυτερη,να παει και να τους πει...''εχω δουλεψει εκει'' παρα να λες εχω ερθει απο Ελλαδα και ''Ελλαδα εχω κανει αυτο κι αυτο''

      Επισης αρχιζω και λαμβανω σοβαρα υποψιν,αυτο που εγραψε ο agoriani καπου,οτι καλο ειναι αν εχεις πλουσιο βιογραφικο να μην το δειχνεις αν αναζητας κατωτερη δουλεια.

      Η γυναικα μου δεν μπορει να βρει δουλεια.Δεν ξερει γερμανικα και μαθαινει τωρα.Εχει αρχισει σιγα σιγα και συνεννοηται.
      Εχει δουλεψει πολλα χρονια σε εταιριες μεταφορων και τα τελευταια χρονια ηταν μανατζερ σε διεθνης εταιριες.Επειδη δεν προκειτε να βρει τετοια δουλεια στην Αυστρια αν δεν μαθει καλα γερμανικα και δεν τελειωσει τα μαθηματα που κανει,οπου ευτυχως προχωραει καλα,προσπαθει να βρει μια οποιαδηποτε δουλεια.

      Σιγουρα δεν υπαρχει λογος να ζηταει δουλεια απο πχ Μακντολαντς και να δειχνει το βιογραφικο της.Τοσο καιρο καναμε αυτη τη λαλακια!

      Comment


        #63
        Δεν αμφιβάλλω σε αυτά που λέτε. Μπορεί να έχετε και δίκιο. Τέλοσπάντων θα προσπαθήσω λίγο ακόμα και βλέπουμε. Από την άλλη άμα πιάσεις μια οποιαδήποτε δουλειά απλά πιστεύω ότι για κάπποιο διάστημα το ψάξιμο πάει πίσω. Δεν μπορείς να δουλεύεις και να ψάχνεις. Εγώ παράδειγμα έχω περίπου 1-2 interview την βδομάδα και για κάποια μάλιστα έπρεπε και να ταξιδέψω. Πως θα μπορούσα να ψάχνω έτσι αν για παράδειγμα είχα δεχτεί την πρώτη δουλειά με τον χαμηλό μισθό που βρήκα μετά από 15 ημέρες στην Αυστραλία? Και είχα και άλλη πρόταση πάλι με λίγα χρήματα αλλά ήθελαν να ξεκινήσω άμεσα και την ίδια στιγμή με περίμεναν στο nsw για interview το οποίο όπως είπα πήγα καλά αλλά στο τέλος κάτι στράβωσε. Έχασα έτσι περίπου 20 ημέρες και μιά πρόατση για δουλειά. Anyway θα δούμε από δω και πέρα. Αμφιβάλλω βέβαια αν την διαφορά την κάνει η προυπήρεσια για 2-3 μήνες στην Αυστραλία νομίζω ότι χρειάζονται τουλάχιστον 1-2 χρόνια από τις συζητήσεις και τα interview που έχω κάνει.

        Comment


          #64
          Originally posted by demi View Post
          Δεν αμφιβάλλω σε αυτά που λέτε. Μπορεί να έχετε και δίκιο. Τέλοσπάντων θα προσπαθήσω λίγο ακόμα και βλέπουμε. Από την άλλη άμα πιάσεις μια οποιαδήποτε δουλειά απλά πιστεύω ότι για κάπποιο διάστημα το ψάξιμο πάει πίσω. Δεν μπορείς να δουλεύεις και να ψάχνεις. Εγώ παράδειγμα έχω περίπου 1-2 interview την βδομάδα και για κάποια μάλιστα έπρεπε και να ταξιδέψω. Πως θα μπορούσα να ψάχνω έτσι αν για παράδειγμα είχα δεχτεί την πρώτη δουλειά με τον χαμηλό μισθό που βρήκα μετά από 15 ημέρες στην Αυστραλία? Και είχα και άλλη πρόταση πάλι με λίγα χρήματα αλλά ήθελαν να ξεκινήσω άμεσα και την ίδια στιγμή με περίμεναν στο nsw για interview το οποίο όπως είπα πήγα καλά αλλά στο τέλος κάτι στράβωσε. Έχασα έτσι περίπου 20 ημέρες και μιά πρόατση για δουλειά. Anyway θα δούμε από δω και πέρα. Αμφιβάλλω βέβαια αν την διαφορά την κάνει η προυπήρεσια για 2-3 μήνες στην Αυστραλία νομίζω ότι χρειάζονται τουλάχιστον 1-2 χρόνια από τις συζητήσεις και τα interview που έχω κάνει.
          Demi είδες δεν σε ρώτησα πως βρήκες αυτές τις δουλειές και πήγες, σχεδόν μέσα σε ενα μήνα που είσαι περίπου εδώ, απο την μια άκρη της Αυστραλίας στην άλλη.
          Θεώρησα απο την μία οτι έχεις κάποια πληροφόρηση που δεν θέλεις να μοιραστείς με πολύ κόσμο για να μην έχεις ανταγωνισμό μέχρι να βρείς εργασία και απο την άλλη επειδή κάτι είχες πει για recruiters, απο την Ελλάδα ακόμα, οτι το έχεις ψάξει το θέμα με αυτά τα γραφεία.

          Σήμερα ρώτησα στο σεμινάριο τον εισηγητή τι γίνεται σχετικά με τα γραφεία recruitment και αν είναι γεγονός οτι υπάρχουν γραφεία που πληρώνονται απο τον εργοδότη του εργαζόμενου που βρίσκουν κ.τ.λ.
          Μου είπε οτι η πρακτική είναι να σε προσλαμβάνουν τα γραφεία αυτά και να σε πληρώνουν τα ίδια, κανονικό μισθό σύμφωνα με την θέση, την εργασία κ.τ.λ. όπως ισχύει και εξω στην αγορά αλλά στο μεταξύ τα γραφεία σε ενοικιάζουν στον εργοδότη ο οποίος επειδή δεν πληρώνει τίποτα άλλο για εσένα, όπως το Super κ.λ.π. του έρχετε φθηνότερα να ενοικιάσει εργαζόμενους απο τέτοια γραφεία παρά μόνος του να διαφημίσει, δεχτεί βιογραφικά, κάνει συνεντέυξεις και ολη την διαδικασία και στο τέλος προσλάβει απευθείας των εργαζόμενο.
          Τουλάχιστον εδώ στο Geelong που είναι βιομηχανική περιοχή με διυλιστήρια της Shell, εργοστάσιο Αλουμινίου, εργοστάσιο της Ford και ενα σωρό άλλα, υπάρχουν εταιρίες recruitments ειδικά για μηχανικούς που δουλεύουν για αυτές τις εταιρίες ουσιαστικά.
          Φαντάζομαι τα ξέρεις αυτά γενικά. Πάντως περισσότερες πληροφορίες θα βρώ σιγά σιγά και θα τις βάζω στο καινούργιο post Σχετικά με την εύρεση εργασίας στην Αυστραλία.

          Όμως θα ήθελα να σου πω οτι αναρωτιέμαι αν έκανες σωστή επιλογή διαλέγοντας να κυνηγήσεις σε ολη την ήπειρο θέσεις που να σου είναι αρεστές.
          Τουλάχιστον τώρα που δεν ευδοκίμησε τίποτα μήπως θα ήταν καλύτερα να αλλάξεις στρατηγική και να θέσεις σαν στόχο μερικές εταιρίες, ονόματα στο χώρο τους που να έχει νόημα να φαντάζεσαι οτι δουλεύεις για αυτές μετά απο μερικά χρόνια, και να τους χτυπήσεις την πόρτα, χωρίς να έχουν δημοσιεύσει αγγελία για εργασία ή να έχουν βάλει κάποιον να ψάχνει εργαζόμενους.
          Απλά να κάνεις την αυτοσύστασή σου και να βάλουν το βιογραφικό σου στο συρτάρι στο οποίο θα ανατρέξουν οταν θα έρθει η ώρα που θα ζητάνε εργαζόμενο.
          Η στατιστική λέει οτι ενα 20% των εργασιών δημοσιεύονται γιατι το άλλο 80% παραμένει μυστικό γιατι τραβάνε απο το συρτάρι τα διαθέσιμα βιογραφικά και βρίσκουν κάποιον που έκανε τον κόπο να τους χτυπήσει την πόρτα και να τους συστηθεί δείχνοντας με αυτό τον τρόπο οτι θέλει να αλλάξει την κατάστασή του απο μη εργαζόμενο σε εργαζόμενο και κάνει κάτι για αυτό.
          Υπομονή και επιμονή patriotes.

          Comment


            #65
            demi, για να εχεις αξιολογη προυπηρεσια εκει θα πρεπει να εχεις καποια χρονια οπως λες σωστα. εμεις αυτο ποθ λεμε δεν ειναι αυτο, λεμε να εχεις να δειξεις οτι εχεις εγκατασταθει μονιμα εκει και αυτο γινετε οταν εχεις να αποδειξεις οτι ηδη δουλευες καποθ εστω για καποιους μηνες. αλλιως να πεις μολις ηρθα ψαχνω για δοθλεια αλλιως να πεις εχω 6 μηνες και δουλευα εκει, δειχνει οτι το παλευεις και ειναι πιο πιθανο να μη φυγεις απο αυστραλια τελικα.

            επειδη εχεις δικιο δε μπορεις να κανεις οτι να ναι, μια καλη λυση ειναι να παρεις αποφαση να δεχτεις μια δοθλεια σαν αυτη που ειχες αρνηθει προσφατα γιατι τα λεφτα ηταν λιγα. καθεσαι 6 μηνες ακριβως και επειτα παραιτεισαι στην τελικη αν δεν μπορεις αλλιως και ψαχνεις αλλη.

            σε καθε περιπτωση σου ευχομαστε καλη επιτυχια και εσυ ξερεις το καλυτερο για σενα, ελπίζω πως καταλαβαινεις οτι οσα λεμε ειναι απο ενδιαφερον για σενα.
            Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

            Comment


              #66
              Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας και για τις συμβουλές σας. Στο σεμινάριο των engineers australia που είχα πάει μας είπαν να κάνουμε αιτήσεις για δουλειές μέσα από το internet. Επίσης μας είπαν ότι μόνο το 20% των δουλειών δημοσιεύονται και το υπόλοιπο 80% το βρίσκεις από networking. Έχω ήδη στείλει e-mail και βιογραφικό σε εταιρείες που είναι στον κλάδο μου χωρίς να έχουν αγγελία και περιμένω. Έχω επίσης προσπαθήσει μέσω γνωστών και συγγενών και φίλων που έχουν κάποια σχέση με τον κλάδο μου και απλά περιμένω. Τέλοσπάντων θα δούμε. Για μια ακόμη φορά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας

              Comment


                #67
                Αυτό με τους recruiter που είπες agoriani τουλάχιστον στον δικό μου κλάδο δεν είναι ακριβώς έτσι. Ο recruiter βρίσκει τον εργαζόμενο και πληρώνεται με ποσοστό επί της ετήσιας αμοιβής του υπαλλήλου. Για τον εργαζόμενο δηλαδή δεν έχει σημασία αν θα βρεί δουλειά μέσω recruiter ή απευθείας μέσω εταιρείας. Όσο για την έρευνα της εργασίας και για τα βήματα που έχω ακολουθήσει νομίζω ότι με αδικείς γιατί είμαι η μόνη που γράφω για επαγγελματικά θέματα και για το τι γίνεται στα interview Δεν έχω δει κανέναν άλλο να γράφει κάτι άλλο σχετικό. Και ο panos ανακοίνωσε ξαφνικά ότι έπιασε δουλειά στο αντικείμενο του δεν μας είπε πως , με τι προυποθέσεις και με τι είδους συμφωνία και αν υπέγραψε συμβόλαιο κ.τ.λ. Δεν θέλω να κατηγορήσω κανένα απλά θέλω να αμυνθώ γιατί νομίζω ότι είναι άδικο αυτό που μου είπες.

                Comment


                  #68
                  Originally posted by demi View Post
                  Αυτό με τους recruiter που είπες agoriani τουλάχιστον στον δικό μου κλάδο δεν είναι ακριβώς έτσι. Ο recruiter βρίσκει τον εργαζόμενο και πληρώνεται με ποσοστό επί της ετήσιας αμοιβής του υπαλλήλου. Για τον εργαζόμενο δηλαδή δεν έχει σημασία αν θα βρεί δουλειά μέσω recruiter ή απευθείας μέσω εταιρείας. Όσο για την έρευνα της εργασίας και για τα βήματα που έχω ακολουθήσει νομίζω ότι με αδικείς γιατί είμαι η μόνη που γράφω για επαγγελματικά θέματα και για το τι γίνεται στα interview Δεν έχω δει κανέναν άλλο να γράφει κάτι άλλο σχετικό. Και ο panos ανακοίνωσε ξαφνικά ότι έπιασε δουλειά στο αντικείμενο του δεν μας είπε πως , με τι προυποθέσεις και με τι είδους συμφωνία και αν υπέγραψε συμβόλαιο κ.τ.λ. Δεν θέλω να κατηγορήσω κανένα απλά θέλω να αμυνθώ γιατί νομίζω ότι είναι άδικο αυτό που μου είπες.
                  Δεν εννοούσα τίποτα κακό Demi και με συγχωρείς αν πέρασε κάποιο τέτοιο μήνυμα.
                  Αν ήμουν στην θέση σου, θα θεωρούσα έξυπνο και σοφό πρώτα να βρώ δουλειά και μετά να μοιραστώ τις πηγές μου μαζί με ενα σωρό κόσμο που μπορεί κάποιοι να γίνουν ανταγωνιστές.
                  Με αυτό το σκεπτικό το είπα και δεν εννοούσα τίποτα περισσότερο.

                  Όταν θα τελειώσει με το καλό η διαδικασία σου και βρείς επιτέλους την πολυπόθητη εργασία αν θές πές μας και πως έβρισκες τις πληροφορίες για τις εργασίες. Αυτό νομίζω θα βοηθήσει κάποιον μελλοντικά που θα είναι στην ίδια φάση με εσένα.
                  Τα γραφεία εύρεσης εργαζομένων μπορεί να δουλεύουν μόνο ετσι όπως είπες στο κλάδο σας πράγματι και ισως δουλεύουν και με διαφορετικό τρόπο σε άλλους κλάδους. Δεν το γνωρίζω. Μακάρι να μπεί κάποιος και να μας πει απο πρώτο χέρι την εμπειρία του μεθαύριο και για αυτό σου λέω αν θές και μπορείς να μας πεις δυο λόγια μετά.
                  Μελλοντικά στο σχετικό post για την εργασία στην Αυστραλία θα ήθελα να κάνω μια τέτοια έρευνα.
                  Εχω και μια λίστα έτοιμη μεμερικά απο αυτά και θα την βάλω εκεί.
                  Υπομονή και επιμονή patriotes.

                  Comment


                    #69
                    Agoriani ok ίσως παρεξήγησα αυτά που είπες. Ζητώ συγγνώμη. Φυσικά και θα συνεχίσω να δίνω πληροφορίες και φυσικά αν η κατάσταση καρποφορήσει τελικά θα πω τι έκανα και με ποιό τρόπο γιατί η αλήθεια είναι ότι δοκιμάζω πολλά πράγματα συγχρόνως και δεν ξέρω πιό τελικά θα φέρει το πολυπόθητο αποτέλεσμα.

                    Comment


                      #70
                      Originally posted by demi View Post
                      Agoriani ok ίσως παρεξήγησα αυτά που είπες. Ζητώ συγγνώμη. Φυσικά και θα συνεχίσω να δίνω πληροφορίες και φυσικά αν η κατάσταση καρποφορήσει τελικά θα πω τι έκανα και με ποιό τρόπο γιατί η αλήθεια είναι ότι δοκιμάζω πολλά πράγματα συγχρόνως και δεν ξέρω πιό τελικά θα φέρει το πολυπόθητο αποτέλεσμα.
                      Για όσους είδαν οτι υπάρχει νέο μήνυμα και ήρθαν κατευθείαν εδώ, να διαβάζουν και την πρώτη σελίδα γιατι τα μηνύματα προστίθενται με επεξεργασία, και η Demi εχει αναρτήσει καινούργιο μήνυμα.

                      Demi πράγματι έτσι είναι τα πράγματα όπως τα περιγράφεις, και για εμένα στην αγορά εργασίας, αν και είμαι σε διαφορετικό αντικείμενο αλλά με 10 χρόνια προϋπηρεσία. Η δική μου προσέγγιση διαφέρει βέβαια γιατί δεν πηγαίνω για δουλειές σε επίπεδο στελέχους όπως είναι τις περισσότερες φορές ένας μηχανικός.
                      Πράγματι σαν δικαιολογίες ακούγονται το οτι δεν έχεις εμπειρία στην Αυστραλέζικη αγορά εργασίας και μάλιστα φτηνές δικαιολογίες. Νομίζω οτι μια παράμετρος είναι οτι έχουν τεράστιες επιλογές απο την αγορά εργασίας απο ασιάτες και ινδούς, που στην δική μου περίπτωση εχουν κατακλύσει την αγορά εργασίας, κυρίως όσοι σπουδάζουν εδώ.
                      Όπως και να έχει όμως θα βρείς την άκρη, γιατι τα προσόντα τα έχεις, την προυπηρεσία την έχεις και την όρεξη την έχεις τολμώ να πω γιατι εχεις οργώσει την Αυστραλία όσο είσαι εδώ.
                      Υπομονή και επιμονή στο δύσκολο έργο σου.
                      Υπομονή και επιμονή patriotes.

                      Comment


                        #71
                        γεια σας από Ελλάδα και πολλά ευχαριστούμε στον Agoriani που με τις πληροφορίες του μας έχει βοηθήσει όλους όσους ενδιαφερόμαστε, τόσο πολύ. Με την σειρά μου κι εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι το οποίο το έχω δει άλλες δύο φορές να το ρωτάει κάποιος αλλά δεν έχω δει απάντηση. Αν σας επιτρέπετε να μου πείτε αν μπορεί η θεία μου ή τα ξαδέρφια μου οι οποίοι είναι Αυστραλοί να παίξουν κάποιο ρόλο στο να βγάλω μια πιο εύκολη και γρήγορη visa και να πάω εκεί και να ψάξω για δουλειά μετά. Επίσης θα ήθελα να μάθω για μια οικογένεια πόσα χρήματα περίπου πρέπει να έχει μαζέψει για να μην πεινάσει μέχρι να βρει μια δουλειά εκεί; Και ακόμα αν δεν έχεις κάποια συγκεκριμένη ειδικότητα πάνω σε δουλειά, και πτυχία και τέτοια, σαν απλός εργάτης μπορεί κάποιος να βρει δουλειά εφόσον βέβαια γνωρίζει την γλώσσα ( ρωτάω για τον άντρα μου ). Σας ευχαριστώ που με διαβάσατε και εύχομαι τα καλύτερα για όλους μας γιατί τα πράγματα είναι πολύ μαύρα στην Ελλάδα και είσαστε πολύ τυχεροί όσοι έχετε καταφέρει ήδη να είσαστε στην Αυστραλία. Σας ζηλεύουμε εμείς από δω και ελπίζω να καταφέρω κι εγώ να βρω ένα καλύτερο μέλλον εκεί για τα 3 παιδιά μου. Σας ευχαριστώ

                        Comment


                          #72
                          Originally posted by effie View Post
                          γεια σας από Ελλάδα και πολλά ευχαριστούμε στον Agoriani που με τις πληροφορίες του μας έχει βοηθήσει όλους όσους ενδιαφερόμαστε, τόσο πολύ. Με την σειρά μου κι εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι το οποίο το έχω δει άλλες δύο φορές να το ρωτάει κάποιος αλλά δεν έχω δει απάντηση. Αν σας επιτρέπετε να μου πείτε αν μπορεί η θεία μου ή τα ξαδέρφια μου οι οποίοι είναι Αυστραλοί να παίξουν κάποιο ρόλο στο να βγάλω μια πιο εύκολη και γρήγορη visa και να πάω εκεί και να ψάξω για δουλειά μετά. Επίσης θα ήθελα να μάθω για μια οικογένεια πόσα χρήματα περίπου πρέπει να έχει μαζέψει για να μην πεινάσει μέχρι να βρει μια δουλειά εκεί; Και ακόμα αν δεν έχεις κάποια συγκεκριμένη ειδικότητα πάνω σε δουλειά, και πτυχία και τέτοια, σαν απλός εργάτης μπορεί κάποιος να βρει δουλειά εφόσον βέβαια γνωρίζει την γλώσσα ( ρωτάω για τον άντρα μου ). Σας ευχαριστώ που με διαβάσατε και εύχομαι τα καλύτερα για όλους μας γιατί τα πράγματα είναι πολύ μαύρα στην Ελλάδα και είσαστε πολύ τυχεροί όσοι έχετε καταφέρει ήδη να είσαστε στην Αυστραλία. Σας ζηλεύουμε εμείς από δω και ελπίζω να καταφέρω κι εγώ να βρω ένα καλύτερο μέλλον εκεί για τα 3 παιδιά μου. Σας ευχαριστώ
                          Καλημερα....
                          αν οι συγγενεις γνωριζουν καποιον να σου βρει δουλεια τοτε ειναι χρησιμοι.... και για το θεμα των πρωτων εβδομαδων αν εχεις συγγενεις να μεινεις ακομα καλυτερα.
                          Για το ποσα χρηματα χρειαζεσαι:
                          εδω τα ανοικια στηνβ Αδελαιδα πανε για σπιτια των 3 κρεβατοκαμαρων περιπου στα 400 δολ την εβδομαδα,
                          (φιλος Ελληνας νοικιαζει γκαρσονιερα 200 δολ την εβδομαδα αλλα ρευμα-νερο πληρωμενα) βαλε και τηλεφωνα 100 δολ τον μηνα με ιντερνετ και χρεωνεσε και τις μοναδες, ηλεκτρικο, γκαζι, αυτα ειναι περιπου στο 3μηνο 4τραμηνο αλλα ειναι ακριβοτερα απο Ελλαδα.
                          Αντε να ψαξεις και για δουλεια, εγω βρηκα μετα απο 2 μηνες...
                          αντε να ψωνισεις να φας τα πραγματα εδω ειναι περιπου Χ1,5 παραπανω απο Ελλαδα.
                          Αντε να βρεις δουλεια σαν εργατης θα παιρνεις περιπου 30.000 δολ καθαρα το χρονο δεν φτανουν για νοικι και λογαριασμους και φαι πρεπει να δουλευει και ο αλλος αλλιως δεν τα βγαζεις περα.........
                          Θα βρει ομως καποιος δουλεια φουλ ταιμ? γιατι εδω παιζει πολυ το παρτ ταιμ και ιδιως για ανειδικευτους... μπρος γκρεμος και πισω ρεμα...... και εισαι και μακρια απο Ελλαδα και απο γνωστους και ολα αγνωστα εδω περα και δεν ειναι η αυστραλια στην Ευρωπη να πας σε 4 ωρες πισω......χωρια που τωρα το καλοκαιρι το Ελληνικο δεν βρισκεις εισιτηρια να πας πισω την αλλη εβδομαδα παρα μετα απο 3 μηνες........
                          Θελει πολυ προσεκτικα βήματα αυτη η απόφαση.......

                          να εισαστε ολοι καλα.....

                          Comment


                            #73
                            φιλε πανο κατα τη γνωμη σου τη εισοδηματα πρεπει να εχει μια τετραμελη οικογενεια για να ζει αξιοπρεπος?
                            Μητσος

                            Comment


                              #74
                              Originally posted by μητσοσ View Post
                              φιλε πανο κατα τη γνωμη σου τη εισοδηματα πρεπει να εχει μια τετραμελη οικογενεια για να ζει αξιοπρεπος?
                              gia to diko mou to status 100.000 dolaria to xrono (an nikiazeis spiti), den ksero gia allous.........

                              Comment


                                #75
                                καλημερα σε ολους..τους εδω και τους εκει...μια ερωτηση ακομα για οσους ξερουν....ο μισθος που δινει ο σπονσορας ειναι 48.000 δολαρια...λογικα δεν πρεπει να πεινασεις με αυτα ετσι δεν ειναι;...δεν ξερω βεβαια και ποσες ειναι οι κρατησεις ....αλλα επειδη σκεφτομουν οτι μεχρι να στησω το νεο μου σπιτικο εκει και να τακτοποιησω τα παιδια στο σχολειο να μην εψαχνα για δουλεια...1-2 μηνες φανταζομαι το χρονο που θα χρειαστω..ακρη για δουλιτσα εχω και εγω, σαν πωλητρια βεβαια, δεν συζητω για να ασκησω το επαγγελμα μου εκει...τι λετε φτανουν για να ζουμε εστω και στριμωγμενα;

                                Comment

                                Working...
                                X