Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 33
    Μια ιστοσελίδα για βοήθεια στο να φτιάξετε τα 3 επεισόδια που πρέπει, με λεφτά φυσικά http://www.cdrsample.com/

να και μια χωρίς λεφτά http://www.gettingdownunder.com/immi...templates.html

ποια είναι η ουσιαστική διαφορά στην αγορά εργασίας της Αυστραλίας και ποια τα δικαιώματα μεταξύ των professional και των technologist;;;

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο leyteris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mιχάλη, έτσι και αλλιώς πρέπει να αποδέιξεις εμπειρία για ενα χρονο, στα τελευταια δυο (recent work experience). Να ξέρεις όπως οτι οι 120 πόντοι ισχύουν μεχρι 31/6. Μετα αλλάζει το point system και εκει ενδεχομενως να σου χρειάζεται και παραπάνω εμπειρια για εξτρα ποντους.

http://www.immi.gov.au/skilled/gener...hats-new.htm#h
    ΩΩΩΩΩΩΩΩ!!! Μου είχε ξεφύγει αυτή η απάντηση!!! Αυτή είναι συνταρρακτική αλλαγή
    Ευχαριστώ πολύ Λευτέρη!!!

Βάσει του νέου συστήματος αξιολόγησης πόντων έχουμε τα εξής:

Age 25
    English 20 (IELTS 8+)
    Work Experience 15 (over 8 yrs)
    Degree 15
    Greek 5 (1200$ )

ΣΥΝΟΛΟ 80

Που σημαίνει ότι και να μην μου αναγνωρίσουν την εμπεριία μου πάλι μαζεύω τους πόντους γιατί χρειάζονται συνολικά 65!!!

Μιχάλης

Η βεβαίωση εγγραφής στο ΤΕΕ είναι επίσημη μετράει για την προυπηρεσία και την έχω χρησιμοποιήσει στους engineers. Tώρα γιατί το ίδιο το ΤΕΕ δεν δέχεται την δική του βεβαίωση ας μην το σχολιάσω καλύτερα. Επίσης τι πάει να πει το πρώτο τιμολόγιο αφού βάσει ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ δεν θεωρούμαστε ποτέ άνεργοι αλλά μονίμως αυτοαπασχολούμενοι αλλά επειδή ξεφεύγω από το θέμα του forum επίσης να το κλείσω εδώ . Με τον κάθε ανεγκέφαλο και κομπλεξικο πρόεδρο ΤΕΕ , ΤΣΜΕΔΕ ΚΑΙ ΕΤΑΑ μαζί που έχουμε μπλέξει

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Μιχάλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΩΩΩΩΩΩΩΩ!!! Μου είχε ξεφύγει αυτή η απάντηση!!! Αυτή είναι συνταρρακτική αλλαγή
    Ευχαριστώ πολύ Λευτέρη!!!

Βάσει του νέου συστήματος αξιολόγησης πόντων έχουμε τα εξής:

Age 25
    English 20 (IELTS 8+)
    Work Experience 15 (over 8 yrs)
    Degree 15
    Greek 5 (1200$ )

ΣΥΝΟΛΟ 80

Που σημαίνει ότι και να μην μου αναγνωρίσουν την εμπεριία μου πάλι μαζεύω τους πόντους γιατί χρειάζονται συνολικά 65!!!

Μιχάλης
    Οι 5 ποντοι για τα ελληνικά, αλλάζουν και αυτοι. Δεν αρκει να φοιτησες σε ένα ελληνόφωνο πανεπιστημιο αλλα πρέπει να διαπιστευτείς ώς μεταφραστης από το http://www.naati.com.au/. Γι' αυτό αναφέρεις τα 1200$? Επίσης οι 65 πόντοι που λενε οτι θα οριστεί το pass mark, δεν εχουν οριστικοποιηθει ακομα.

Τυγχάνει κάποιος συνάδελφος μηχανικός ΑΕΙ ή ΤΕΙ, να έχει κάνει αναγνώριση των επαγγελματικών του προσόντων από το VETASSESS?
    Δηλαδή αναρωτιέμαι αν κάποιος έχει μπει στην διαδικασία να "ρίξει" κατά κάποιο τρόπο τα επαγγελματικά και ακαδημαϊκά του προσόντα και να ξεκινήσει από τεχνίτης, και μετά σιγά σιγά να προσπαθήσει να ανελιχθεί.

Σκεφτείτε άλλωστε σαν παράδειγμα ότι ένας αλλλοδαπός πτυχιούχος από την Αλβανία λόγου χάρη, με πτυχίο/δίπλωμα Ηλεκτρολόγου Μηχανικού, έρχεται στην Ελλάδα για να βρεί δουλειά. Είναι πολύ πιθανότερο να ξεκινήσει (τις καλές εποχές... τώρα που...) από εγκαταστάτης στις οικοδομές, παρά από Μηχανικός σε μία Ελληνική κατασκευαστική εταιρία. Κάτι αντίστοιχο μου έρχεται στο μυαλό και στις δικές μας περιπτώσεις, που σκεφτόμαστε για Αυστραλία.

Αν γνωρίζετε κάποιον που έχει αναγνωρίσει το τεχνικό του επάγγελμα από το VETASSESS, ας γράψει κάποια πραγματάκια εδώ!

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ! ΕΙΜΑΙ38 ΕΤΩΝ, ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ, ΜΕ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ (Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ) ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΩ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ. ΔΕ ΞΕΡΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ. ΤΙ ΕΝΑΙ ΤΟ VETASSESS? ΠΟΥ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΓΙΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΤΟΥ ΠΤΥΧΙΟΥ? ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΗ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ,ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ :confused:

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΡΑΝΙΑ73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ! ΕΙΜΑΙ38 ΕΤΩΝ, ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ, ΜΕ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ (Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ) ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΩ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ. ΔΕ ΞΕΡΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ. ΤΙ ΕΝΑΙ ΤΟ VETASSESS? ΠΟΥ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΓΙΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΤΟΥ ΠΤΥΧΙΟΥ? ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΗ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ,ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ :confused:
    γεια σου ΡΑΝΙΑ73
    αρχισε να διαβαζεισ το Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No1) μετα No2 και τελοσ το No3 και θα καταλαβεισ τι γινετε

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lift Εμφάνιση μηνυμάτων
    γεια σου ΡΑΝΙΑ73
    αρχισε να διαβαζεισ το Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No1) μετα No2 και τελοσ το No3 και θα καταλαβεισ τι γινετε
    ΦΙΛΕ ΛΕΥΤΕΡΗ, Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!
    ΟΝΤΩΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΝΟ1 ΚΑΙ ΤΟ ΝΟ2 (ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΕΙΧΑ ΔΕΙ) ΚΑΙ ΚΑΠΩΣ ΔΙΑΦΩΤΙΣΤΙΚΑ!!!!
    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟΒΟΡΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ Skilled – Independent (Migrant) Visa (Subclass 175) KAI ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΟΥ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΟΥΝ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΑΠΟ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ. ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ (ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟ) ΝΑ ΠΑΩ ΕΚΕΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΤΥΠΟ ΒΙΖΑΣ (Π.Χ. ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗΣ) ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ (ΑΣΧΕΤΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ) ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΩ ΣΕ ΜΟΝΙΜΗ ΒΙΖΑ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ? Ή ΝΑ ΜΕ ΚΑΛΕΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ BABYSITTING Ή ΣΕ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ Ή ΟΤΙ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΑΝ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ? (ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΤΙ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ...).
    ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΙΣ?

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΡΑΝΙΑ73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΦΙΛΕ ΛΕΥΤΕΡΗ, Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!
    ΟΝΤΩΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΝΟ1 ΚΑΙ ΤΟ ΝΟ2 (ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΕΙΧΑ ΔΕΙ) ΚΑΙ ΚΑΠΩΣ ΔΙΑΦΩΤΙΣΤΙΚΑ!!!!
    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟΒΟΡΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ Skilled – Independent (Migrant) Visa (Subclass 175) KAI ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΟΥ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΟΥΝ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΑΠΟ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ. ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ (ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟ) ΝΑ ΠΑΩ ΕΚΕΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΤΥΠΟ ΒΙΖΑΣ (Π.Χ. ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗΣ) ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ (ΑΣΧΕΤΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ) ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΩ ΣΕ ΜΟΝΙΜΗ ΒΙΖΑ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ? Ή ΝΑ ΜΕ ΚΑΛΕΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ BABYSITTING Ή ΣΕ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ Ή ΟΤΙ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΑΝ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ? (ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΤΙ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ...).
    ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΙΣ?
    δημητρησ οχι λευτερησ

αυτη ειναι η πιο ευκολη λυση αλλα θα πρεπει να ετοιμαστεις καλα απο εδω πρωτα για την δευτερη φαση που αναφερεισ(πτυχια...κλπ) μετα ειναι δυσκολο καποιοσ εδω στην ελλαδα να τρεχει για εσενα

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No5)
    Από Agoriani in forum Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ
    Απαντήσεις: 568
    Τελευταίο Μήνυμα: 05.02.2019, 22:21
  2. Για όσους είναι πάνω απο 45.
    Από Agoriani in forum Διάφορα Θέματα / Αρχείο παλαιών θεμάτων
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 18.06.2012, 23:34
  3. Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No4)
    Απαντήσεις: 100
    Τελευταίο Μήνυμα: 30.09.2011, 12:46
  4. Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No2)
    Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο Μήνυμα: 07.03.2011, 15:38
  5. Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (Νο1)
    Από panos1966 in forum Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ
    Απαντήσεις: 68
    Τελευταίο Μήνυμα: 15.02.2011, 00:51

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like