Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No3)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Τυγχάνει κάποιος συνάδελφος μηχανικός ΑΕΙ ή ΤΕΙ, να έχει κάνει αναγνώριση των επαγγελματικών του προσόντων από το VETASSESS?
    Δηλαδή αναρωτιέμαι αν κάποιος έχει μπει στην διαδικασία να "ρίξει" κατά κάποιο τρόπο τα επαγγελματικά και ακαδημαϊκά του προσόντα και να ξεκινήσει από τεχνίτης, και μετά σιγά σιγά να προσπαθήσει να ανελιχθεί.

    Σκεφτείτε άλλωστε σαν παράδειγμα ότι ένας αλλλοδαπός πτυχιούχος από την Αλβανία λόγου χάρη, με πτυχίο/δίπλωμα Ηλεκτρολόγου Μηχανικού, έρχεται στην Ελλάδα για να βρεί δουλειά. Είναι πολύ πιθανότερο να ξεκινήσει (τις καλές εποχές... τώρα που...) από εγκαταστάτης στις οικοδομές, παρά από Μηχανικός σε μία Ελληνική κατασκευαστική εταιρία. Κάτι αντίστοιχο μου έρχεται στο μυαλό και στις δικές μας περιπτώσεις, που σκεφτόμαστε για Αυστραλία.

    Αν γνωρίζετε κάποιον που έχει αναγνωρίσει το τεχνικό του επάγγελμα από το VETASSESS, ας γράψει κάποια πραγματάκια εδώ!

    Comment


      #17
      ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ! ΕΙΜΑΙ38 ΕΤΩΝ, ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ, ΜΕ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ (Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ) ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΩ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ. ΔΕ ΞΕΡΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ. ΤΙ ΕΝΑΙ ΤΟ VETASSESS? ΠΟΥ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΓΙΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΤΟΥ ΠΤΥΧΙΟΥ? ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΗ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ,ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ :confused:

      Comment


        #18
        Originally posted by ΡΑΝΙΑ73 View Post
        ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ! ΕΙΜΑΙ38 ΕΤΩΝ, ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ, ΜΕ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ (Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ) ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΩ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ. ΔΕ ΞΕΡΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ. ΤΙ ΕΝΑΙ ΤΟ VETASSESS? ΠΟΥ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΓΙΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΤΟΥ ΠΤΥΧΙΟΥ? ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΗ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ,ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ :confused:
        γεια σου ΡΑΝΙΑ73
        αρχισε να διαβαζεισ το Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No1) μετα No2 και τελοσ το No3 και θα καταλαβεισ τι γινετε

        Comment


          #19
          Originally posted by lift View Post
          γεια σου ΡΑΝΙΑ73
          αρχισε να διαβαζεισ το Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No1) μετα No2 και τελοσ το No3 και θα καταλαβεισ τι γινετε
          ΦΙΛΕ ΛΕΥΤΕΡΗ, Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!
          ΟΝΤΩΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΝΟ1 ΚΑΙ ΤΟ ΝΟ2 (ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΕΙΧΑ ΔΕΙ) ΚΑΙ ΚΑΠΩΣ ΔΙΑΦΩΤΙΣΤΙΚΑ!!!!
          ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟΒΟΡΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ Skilled – Independent (Migrant) Visa (Subclass 175) KAI ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΟΥ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΟΥΝ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΑΠΟ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ. ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ (ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟ) ΝΑ ΠΑΩ ΕΚΕΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΤΥΠΟ ΒΙΖΑΣ (Π.Χ. ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗΣ) ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ (ΑΣΧΕΤΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ) ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΩ ΣΕ ΜΟΝΙΜΗ ΒΙΖΑ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ? Ή ΝΑ ΜΕ ΚΑΛΕΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ BABYSITTING Ή ΣΕ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ Ή ΟΤΙ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΑΝ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ? (ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΤΙ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ...).
          ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΙΣ?

          Comment


            #20
            Originally posted by ΡΑΝΙΑ73 View Post
            ΦΙΛΕ ΛΕΥΤΕΡΗ, Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!
            ΟΝΤΩΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΝΟ1 ΚΑΙ ΤΟ ΝΟ2 (ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΕΙΧΑ ΔΕΙ) ΚΑΙ ΚΑΠΩΣ ΔΙΑΦΩΤΙΣΤΙΚΑ!!!!
            ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟΒΟΡΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ Skilled – Independent (Migrant) Visa (Subclass 175) KAI ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΟΥ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΟΥΝ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΑΠΟ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ. ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ (ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟ) ΝΑ ΠΑΩ ΕΚΕΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΤΥΠΟ ΒΙΖΑΣ (Π.Χ. ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗΣ) ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ (ΑΣΧΕΤΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ) ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΩ ΣΕ ΜΟΝΙΜΗ ΒΙΖΑ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ? Ή ΝΑ ΜΕ ΚΑΛΕΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ BABYSITTING Ή ΣΕ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ Ή ΟΤΙ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΑΝ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ? (ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΤΙ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ...).
            ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΙΣ?
            δημητρησ οχι λευτερησ

            αυτη ειναι η πιο ευκολη λυση αλλα θα πρεπει να ετοιμαστεις καλα απο εδω πρωτα για την δευτερη φαση που αναφερεισ(πτυχια...κλπ) μετα ειναι δυσκολο καποιοσ εδω στην ελλαδα να τρεχει για εσενα

            Comment


              #21
              Originally posted by ΡΑΝΙΑ73 View Post
              ΦΙΛΕ ΛΕΥΤΕΡΗ, Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!
              ΟΝΤΩΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΝΟ1 ΚΑΙ ΤΟ ΝΟ2 (ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΕΙΧΑ ΔΕΙ) ΚΑΙ ΚΑΠΩΣ ΔΙΑΦΩΤΙΣΤΙΚΑ!!!!
              ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟΒΟΡΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ Skilled – Independent (Migrant) Visa (Subclass 175) KAI ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΟΥ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΟΥΝ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΑΠΟ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ. ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ (ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟ) ΝΑ ΠΑΩ ΕΚΕΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΤΥΠΟ ΒΙΖΑΣ (Π.Χ. ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗΣ) ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ (ΑΣΧΕΤΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ) ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΩ ΣΕ ΜΟΝΙΜΗ ΒΙΖΑ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ? Ή ΝΑ ΜΕ ΚΑΛΕΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ BABYSITTING Ή ΣΕ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ Ή ΟΤΙ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΑΝ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ? (ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΤΙ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ...).
              ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΙΣ?
              Να είσαι προετοιμασμένη για πολύ αγώνα και σκληρή προσπάθεια για να βρεις δουλειά σαν μηχανικός στην Αυστραλία . Τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα και μάλλον όχι με ίσες ευκαιρίες για εμάς που ερχόμαστε από Overseas . Διάβασε το Post μου στην αρχή και θα καταλάβεις

              Comment


                #22
                Originally posted by demi View Post
                Να είσαι προετοιμασμένη για πολύ αγώνα και σκληρή προσπάθεια για να βρεις δουλειά σαν μηχανικός στην Αυστραλία . Τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα και μάλλον όχι με ίσες ευκαιρίες για εμάς που ερχόμαστε από Overseas . Διάβασε το Post μου στην αρχή και θα καταλάβεις
                ΑΓΑΠΗΤΗ DEMI, ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ, ΔΕΝ ΟΝΕΙΡΟΒΑΤΩ, ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΔΕΝ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ.....ΑΛΛΩΣΤΕ ΟΠΩΣ ΛΕΩ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΔΕ ΜΕ ΧΑΛΑΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ!!!
                ΠΑΝΤΩΣ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΕΣ, ΙΣΩΣ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΤΙ.....ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΛΠΙΖΩ!!!

                Comment


                  #23
                  Originally posted by ΡΑΝΙΑ73 View Post
                  ΑΓΑΠΗΤΗ DEMI, ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ, ΔΕΝ ΟΝΕΙΡΟΒΑΤΩ, ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΔΕΝ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ.....ΑΛΛΩΣΤΕ ΟΠΩΣ ΛΕΩ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΔΕ ΜΕ ΧΑΛΑΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ!!!
                  ΠΑΝΤΩΣ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΕΣ, ΙΣΩΣ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΤΙ.....ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΛΠΙΖΩ!!!
                  οπως το ειπες..μηδεν..
                  δεν κινειται τιποτα εδω

                  Comment


                    #24
                    ειμαι αρχιτέκτων εμπ πτυχίο 1986 και μεταπτυχιακό από αμερική θα ήθελα παρακαλώ να μάθω κατ'αρχάς εάν το μεταπτυχιακό βοηθάει στην αναγνώριση και πως υπολογίζονται τα μόρια

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by gregarchitect View Post
                      ειμαι αρχιτέκτων εμπ πτυχίο 1986 και μεταπτυχιακό από αμερική θα ήθελα παρακαλώ να μάθω κατ'αρχάς εάν το μεταπτυχιακό βοηθάει στην αναγνώριση και πως υπολογίζονται τα μόρια
                      Στην αναγνώριση του πτυχίου-προυπηρεσίας δεν ξέρω αν βοηθάει το μεταπτυχιακό, σίγουρα όμως για το point test της visas δεν δίνει επιπλέον πόντους παρα μόνο για το διδακτορικό.

                      Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.
                      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                      Comment


                        #26
                        Καλησπέρα παιδιά. Είμαι Χημικός Μηχανικός ΕΜΠ και δεν έχω υπηκοότητα Αυτραλίας.

                        Έχω μερικές απορίες μετά από τα 3 σχετικά threads που διάβασα.

                        1. Για να μεταναστεύσει κανείς στην Αυστραλία, αιτήται visa 175 subclass. Σύμφωνα με το νέο test (από 1/7/2011) πρέπει κάποιος να έχει τουλάσχιστον 65 πόντους. Αυτός δεν είναι ο μοναδικός τρόπος, πέραν της sponsored visa;

                        2. Μήπως θα μπορούσατε να μου εξηγήσετε τι σημαίνει το "Designated Language" που δίνει 5 πόντους και επίσης το "Professional Year" που επίσης δίνει 5 πόντους, ώστε να ξέρω αν μπορώ να τους πάρω.

                        Ευχαριστώ,
                        Κώστας

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by kostaus View Post
                          Καλησπέρα παιδιά. Είμαι Χημικός Μηχανικός ΕΜΠ και δεν έχω υπηκοότητα Αυτραλίας.

                          Έχω μερικές απορίες μετά από τα 3 σχετικά threads που διάβασα.

                          1. Για να μεταναστεύσει κανείς στην Αυστραλία, αιτήται visa 175 subclass. Σύμφωνα με το νέο test (από 1/7/2011) πρέπει κάποιος να έχει τουλάσχιστον 65 πόντους. Αυτός δεν είναι ο μοναδικός τρόπος, πέραν της sponsored visa;

                          2. Μήπως θα μπορούσατε να μου εξηγήσετε τι σημαίνει το "Designated Language" που δίνει 5 πόντους και επίσης το "Professional Year" που επίσης δίνει 5 πόντους, ώστε να ξέρω αν μπορώ να τους πάρω.

                          Ευχαριστώ,
                          Κώστας
                          Οι περιπτώσεις ειναι οι εξής : η ανεξάρτητη βιζα 175 όπως ειπες,η sponsored 176 (ειται από συγγενή είται από state/teritory) και τέλος η βίζα με σπόνορα εργοδότη (βλεπε Employer Nomination Scheme). "Designated Language" είναι για μας η ελληνικη γλώσσα, μόνο που από 1/7 δεν αρκει να έχεις σπουδάσει στην ελληνική γλώσσα αλλά να πάρεις την διαπίστευση από το ΝΑΑΤΙ-www.naati.com.au σαν μεταφραστής. Επιδοτείσαι δλδ κατά κάποιο τρόπο, επειδή η εθνικότητά σου υπάρχει εγκατεστημένη στην Αυστραλία. Για το professional year δεν ξέρω να σε βοηθήσω.

                          Τα παραπάνω θα τα δεις πιο αναλυτικά σε αυτό το linkhttp://www.immi.gov.au/visawizard/
                          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                          Comment


                            #28
                            Η ΠΟΡΕΙΑ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΓΙΑ ΕΥΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

                            14/5/2011 - 3/6/2011 (σε συνέχεια του post μου Ανταπόκριση από την Αυστραλία - Demi)

                            Περάσανε άλλες 20 ημέρες με αιτήσεις με τηλεφωνικά interview και με 3 face to face interview. Αλλά η κατάσταση παραμένει η ίδια.Τίποτα ακόμα. Όλοι και καλά φαίνεται να κολλάνε στην έλλειψη της Αυστραλέζικης Εμπειρίας. Βέβαια αυτό δεν μου κολλάει και πολύ με την ζήτηση για migrants που δείχνει να έχει η Χώρα. Όταν δηλαδή ζητάς migrants απ'έξω πρέπει να είσαι και προετοισμένο σαν κράτος ότι αυτοί πυ θα έρθουν πιθανότατα να μην έχουν αυστραλέζικη εμπειρία. Δεν ξέρω τι άλλο να πω. Όλοι μου λένε σαν mining engineer που είμαι δεν θα δυσκολευτώ υποτίθεται να βρώ δουλειά αλλά εγώ δεν βλέπω να προκύπτει τίποτα προς το παρόν. Πριν από λίγες μέρες ο Agoriani αναρωτήθηκε πως έκλεισα όλα αυτά τα Interview που έχω κάνει και που έχω πάει και πως είχα κλείσει και κάποια από την Ελλάδα λίγες μέρες πριν έρθω εδώ. Ομολογώ ότι δεν κατάλαβα την απορία του, ούτε το υποννοούμενο ότι κάποιες πηγές μπορεί να έχω και απλά να μην τις αναφέρω. Διευκρινίζω λοιπόν κάποια πράγματα παρακάτω και ανακεφαλαιώνω κάποια άλλα για να γίνουν κατανοητά. Δεν έχω καμμιά απολύτως άκρη . Μακάρι να είχα άλλωσε και να είχα βρεί δουλειά μέχρι τώρα. Όλα τα interview τα έκελισα απλά με ένα κλικ στον υπολογιστή μου. Έκανα συνεχώς αιτήσεις μέσα από το seek και κάποιες από τις αιτήσεις αυτές μεταφράστηκαν σε Interview είτε face to face είτε τηλεφωνικά. Επίσς είχα περάσει και interview για μια παρόμοια αίτηση μέσω του seek και λίγο πριν φύγω από την Ελλάδα μέσω του skype. Το μοναδικό που έκανα ήταν να σορτάρω τις αγγελίες σύμφωνα με το αντικείμενο που έχω την περισσότερη εμπειρία και να κάνω συνεχώς αιτήσεις. Επίσης σε κάποιες συγκκριμένες εταιρείες του κλάδου που με ενδιαφέρει έστειλα και από μόνη μου βιογραφικό χωρίς καν να έχουν αγγελία ή να ξέρω αν ζητάνε προσωπικό. Αναφέρω εδώ ότι με αυτό τον τρόπο είχα βρεί και στο παρελθόν τις καλές εποχές και στην Ελλάδα δουλειά. Είμαι μηχανικός λοιπόν με 15 χρόνια προυπηρεσία στην Ελλάδα , Αυστραλή υπήκοος με αρκετά αλλά certificates και σεμινάρια κατά την δάρκεια της καρριέρας μου και ύστερα από τις αιτήσεις που έκανα θεωρώ φυσικό να προκύψουν κάποια interview.
                            To Θέμα είναι ότι ακόμα δεν έχω εντοπίσει τι δεν πήγε καλά σε αυτά τα Interview και δεν προέκυψε κάποια καλή δουλειά. Πρέπει επίσης να αναφέρω ότι σε κανά 2 interview μου πρότεινα δουλειά αλλά ο μισθός ήταν για απόφοιτο λυκείου να δουλεύει σαν γραμματέας. Οι δικαιολογίες που άκουσα όταν επικοινωνούσαν μαζί μου γα να μου πουν ότι είμαι unsucessfull ήταν διαφορετικές κάθε φορά. Με πιό βασική αυτή που λέει ότι "δεν έχεις αυστραλέζικη επαγγελματική εμπειρία", επίσης "είναι πολύ δύσκολη η αγορά για αυτούς που έρχονται από overseas", κάποιοι μου είπαν και απέξω απέξω ότι είναι δύσκολη η αγορά για μια γυναίκα. Δεν ξέρω αν ισχύουν όλα αυτά ή κάποια από αυτά. Τι να πω. Δοκίμασα πολλούς τρόπους, και διαφορετικούς στις συνετεύξεις. Παράδειγμα όταν με ρωτούσαν για το τι χρήματα θέλω δοκίμασα άλλες φορές να αναφέρω κάποιο ποσό και άλλες φορές να πω το απλό : Make me an offer and I'll be negotiable. Δεν φαίνεται όμως να άλλαξε το αποτέλεσμα ούτε το ένα ούτε το άλλο. Δοκίμσα να πω ότι έχω έρθει πρώτα εγώ εδώ και όταν θα βρώ δουλειά θα έρθει και ο άντρας μου και το παιδί μου ( πράγμα που είναι και η αλήθεια ) και δοκίμσα επίσης να πω ότι έχω εγκατασταθεί στην Μελβούρνη με την οικογένεια μου και ψάχνω για έργασία σαν μηχανικός. Επίσης κανένα δεν φαίνεται να έφερε διαφορετικό αποτέλεσμα. Η αντιμετώπιση όλων στα interview ήταν φιλική και άνετη και όλοι φαίνονταν να ικανοποιούνται από τις απαντήσεις που έδινα στα ερωτήματά τους. Έβγαινα δηλαδή από την συνέντευξη και είχα την αίσθηση ότι είχα πάει πολύ καλά. Όταν όμως μετά από 4-5 ημέρες έπαιρνα την απάντησή τους αυτη ήταν αρνητική. Τους ρωτούσα για πιό λόγο και μου απαντούσαν κάποιες από τις διακαιολογίες που ανέφερα και παραπάνω οι οποίες όμως δεν μου κολλούσαν γιατί για παράδειγμα για την αυστραλέζικη εμπειρία φαίνεται πεντακάθαρα από το βιογραφικό μου ότι δεν έχω, τότε γιατί με καλείς σε Interview και μετά μου λες ότι φταίει το australian experience που δεν έχεις? Επίσης το ότι έχω έρθει από overseas επίσης φαίνεται από το βιογραφικό μου. Να σημειώσω εδω ότι στην Ελλάδα δεν ήμουν ημόσιος Υπάλληλος άρα στα 15 χρόνια προυπηρεσίας είχα την ευκαιρία να περάσω αρκετά interview αλλά τουλάχιστον είχα την αίσθηση σε πιά είχα πάει καλά και σε πιά όχι.
                            Το κράτος της Αυστραλίας φαίνεται και μάλλον είναι σοβαρό. Και σαν σοβαρό έχει αποφασίσει να πάρει μετανάστες αλλά μόνο τους πολύ καλούς για να μην πω τους καλύτερους που υπάρχουν. Απόδειξη ότι ανα κάποιος ρίξει μια ματιά στα καινούρια μόρια του IELTS θα δει ότι από 1 Ιουλίου αλλάζουν τα μόρια για τις βίζες και στο IELTS για να πάρεις 20 μόρια πρέπει να έχεις πάνω από 8 με άριστα το 9. Αυτό εγώ καταλαβαίνω ότι σημαίνει ότι η Αυστραλία ουσιαστικά είναι αvoικτή μόνο σε μετανάστες που έρχονται από αγγλόφωνες χώρες και άρα αυτοί εκ των πραγμάτων και της διαδικασίας δεν χρειάζονται το IELTS. Ουσιαστικά τουλάχιστον οι πόρτες είναι κλειστές για όλους τους άλλους. Συμπέρασμα λοιπόν και προσωπική μου συμβουλή , αυτοί που δεν έχουν άριστη γνώση της αγγλικής γλώσσας να μην επιχειρήσυν καν το βήμα της Αυστραλίας γιατί πιστεύω ότι θα έχουυν μεγάλο πρόβλημα.
                            Μην πιστέψει κανείς ότι οι δουλειές εδώ τρέχουν και υπάρχουν βροχή. Πρέπει να είσαι πολύ καλός μέχρι και άριστος στο αντικείμενό σου, με άριστη γνώση αγγλικών και αν είσαι και τυχερός για να πεις ότι τα καταφέρνεις εδώ. Μετριότητες δεν νομίζω ότι περνάνε. Βέβαια όλα αυτά τα αναφέρω για το επίπεδο του στελέχους μιας εταιρείας σαν μηχανικός και όχι σαν απλός εργάτης γιατί σε αυτό το επίπεδο δεν ξέρω τι γίνεται και πως λειτουργούν
                            Στην όλη μου διαδικασία αυτή γνώρισα και συαντήθηκα με κάποιους ανθρώπους. Κάποιοι από αυτούς ήταν Έλληνες. Συμπέρασμα , τουλάχιστον σε επαγγελατικό επίπεδο. Μηνπεριμένετε κανένα χέρι βοηθείας από κανένα Ελληνα και ιδίως αν είναι Έλληνας της πρώτης γεννιάς. Αν συναντήσετε κάποιον τέτοιο σε επαγγελματικό επίπεδο καλύτερα να αποφύγετε, αν είναι δυνατό φυσικά, να αναφέρετε ότι είστε από την Ελλάδα γιατί αν το αναφέρετε ή το καταλάβει μόνος του το πιό πιθανό είναι ότι θα κοπείται από την διαδικασία. Δεν ξέρω γιατί γίνεται αυτό , ίσως γιατί φοβούνται να μην τους κατηγορήσουν ότι σαν Ελληνες που είναι , παρακάμτουν την διαδικασία και απλά υποστηρίζουν τυς Έλληνες υποψήφιους, ίσως επειδή όλοι αυτη η κατάσταση με την οικονομική κρίση δεν βλάπτει την Ελλάδα μόνο εσωτερικά αλλά και στο εξωτερικό . Τι να πω. Το σίγουρο είναι ότι αν συναντήσετε Έλληνα σε επαγγελματικό τουλάχιστον επίπεδο και μπορείτε να τον αποφύγετε καντε το . Στην πορεία μου αυτή γνώρισα τελευταία έναν κύριο (όχι Έλληνα) που ονομάζετα Tony Dyson και είναι migration agent και αναλαμβάνει υποθέσεις για βίζες. Τα στοιχεία του είναι: Tony Dyson (03 96930920 και www.dysonau.com) . Όποιος έχει θέματα και ερωτήσεις ή θέλει να του αναθέσει την διαδικασία της έκδοσης βίζας του μπορεί να τον επισκεφτεί και θα τον βοηθήσει .Πριν πάτε καλό θα ήταν να έχετε κλείσει ένα ραντεβού πριν. Το καλό είναι ότι είναι συμπαθείς και ευδιάθετος και δείχνει πολύ καλή διάθεση για να βοηθήσει. Εγώ βέβαια δεν έχω πρόβλημα βίζας αλλά τον επισκέφτηκα για άλλον λόγο.
                            Τα παραπάνω τα έγραψα γιατί πιστεύω ότι ίσως βοηθήσουν κάποιους που σκέφτονται να ξεκινήσουν τώρα το ψάξιμο ή το μεγάλο ταξίδι προς την Αυστραλία. Νομίζω ότι αυτά είναι που προβληματίζουν τους περισσότερους και όχι πόσο έχουν για παράδειγμα οι κατσαρόλες στα μαγαζιά της Αυστραλίας και με πιο τρόπο θα πάρουμε έκπτωση 4 cents στα καύσιμα.. Δεν ξέρω αν έχω φτάσει ακόμα στο τέλος της προασπάθειας αν θα φύγω τώρα ή αν θα φύγω αργότερα και ίσως ξαναγυρίσω. Σκεφτητε όμως εσεις που ξεκινάτε τώρα καλά τα παραπάνω. Μην παρασυρθείται από τα επιδόματα που όλοι γράψαμε στα post μας ότι παίρνουμε. Γιατί οκ τα παίρνουμε και λοιπόν είναι καποια μικρά βοηθήματα που όμως δεν λύνουν το πρόβλημα της διαβίωσης . Ίσως να σε βοηθούν κάπως στην αρχή αλλά αν είναι να ζεις με το επίδομα ανεργίας γιατί να ξενιτευείς τόσο μακριά από τον τόπο σου. Να ξενιτευεις για κάτι καλύτερο το καταλαβαίνω αλλά να ξενιτευείς και να είσαι ξένος μέσα στους ξένους για να ζεις με το επίδομα ανεργίας του κράτους δεν το καταλαβαίνω. Οι συνάδελφοι μηχανικοί που θα διαβάσουν αυτό το post να ξέρουν ότι αν αποφασίσουν να έρθουν προς την Αυστραλία πρέπει να οπλιστούν με πολλή επιμονή και υπομονή. Αυτά προς το παρόν . Θα συνεχίσω αύριο πάλι .

                            Comment


                              #29
                              demi, περιεργα ακουγονται αυτα.
                              Μηπως εχει γινει καποια παρανοηση με το τι ζητανε απο ενα μεταλλειολόγο μηχανικο στην Αυστραλια σε σχεση με εδω.
                              Ειναι δηλαδη η εμπειρια που απεκτησες στη Ελλαδα αμεσα σχετικη με τον τιτλο σπουδων σου.
                              Το mining engineer που φαντάζομαι ότι ζητάνε είναι κάτι αρκετα εξειδικευμένο και λιγοι συναδελφοι σου εχουν αποκτησει τετοια εμπειρια στην Ελλαδα.
                              Απο την αλλη γιατι να μην ξεκινησεις σε μια απο τις δουλειες που σου εχουν ηδη προσφερει ετσι ωστε σιγα σιγα να μπεις στο κλιμα και την νοοτροπια των αυστραλων?

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by MariosG View Post
                                demi, περιεργα ακουγονται αυτα.
                                Μηπως εχει γινει καποια παρανοηση με το τι ζητανε απο ενα μεταλλειολόγο μηχανικο στην Αυστραλια σε σχεση με εδω.
                                Ειναι δηλαδη η εμπειρια που απεκτησες στη Ελλαδα αμεσα σχετικη με τον τιτλο σπουδων σου.
                                Το mining engineer που φαντάζομαι ότι ζητάνε είναι κάτι αρκετα εξειδικευμένο και λιγοι συναδελφοι σου εχουν αποκτησει τετοια εμπειρια στην Ελλαδα.
                                Απο την αλλη γιατι να μην ξεκινησεις σε μια απο τις δουλειες που σου εχουν ηδη προσφερει ετσι ωστε σιγα σιγα να μπεις στο κλιμα και την νοοτροπια των αυστραλων?
                                Δεν νομίζω ότι έχει γίνει παρανόηση γιατί εχω κοιτάξει και το πρόγραμμα σπουδών στα πολυτεχνεία της Αυστραλίας για το Mining engineer και έχουν παρόμοιο πρόγραμμα σπουδών. Επίσης στις περισσότερες δουλειές σαν minig engineer που έχω κάνει αίτηση συνήθως ζητάνετο πολύ 2-3 χρόνια προυπηρεσία. Φυσικά οι αιτήσεις μου δεν είναι μόνο στο mining engineer αλλά και στο engineer γενικότερα αλλά παντού τα ίδια συμβαίνουν. Έχω δηλαδή κάνει αίτηση και σαν sales engineer, και σαν project engineer που επίσης έχω εμπειρία αλλά και εκεί τα ίδια. Δεν θέλω να πάρω δουλειά άλλη άσχετη. Αυτό το έχω αποφασίσει. Αμα είναι να μην δουλεέυω σαν μηχανικός γυρίζω και πίσω και κάνω και οποιαδήποτε άλλη δουλειά και είμαι και στο σπίτι μου. Ήθελα να γίνω μηχανικός από 10 χρονών, έγινα, δουλεύω συνέχεια σε αυτό , το αγαπάω και θέλω να συνεχίσω να δουλεύω σε αυτό. Εδώ προσπάθησα να δώσω μια δόση από την πραγματική κατάσταση που βιώνω τους τελευταίους 3 μήνες στην Αυστραλία όπου ασχολούμαι τουλάχιστον 5-7 ώρες την ημέρα με το θέμα της εύρεσης εργασίας. Δεν θέλω να απογοητεύσω κανένα , ούτε να αποτρέψω κάποιον από μια απόφαση που έχει πάρει απλά θέλω να δώσω την πραγματική διάσταση των πραγμάτων και ο καθένας αποφασίζει και κρίνει μόνος του. Εγώ πριν φύγω από την Ελλάδα μου τα είχαν παρουσιάσει τα πράγματα οι συγγενείς και οι γνωστοί που έχω εδώ πολύ πιό εύκολα και ρόδινα. Μου έλεγαν ότι το πολύ σε 4 βδομάδες δεν θα ξέρεις πιά δουλειά να διαλέξεις. Το σίγουρο είναι ότι η κατάσταση δεν είναι καθόλου έτσι. Όλα τα υπόλοιπα τα αποφασίζει και τα ζυγίζει κανείς μόνος του.

                                Comment

                                Working...
                                X