Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No3)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No3)

    Γεια σας,

    Είναι η δεύτερη φορά που γράφω σε αυτή τη σελίδα. Είμαι μηχανικός (αρχιτέκτονας). Πιστεύω ότι το έχω ψάξει αρκετά καλά το θέμα της μετανάστευσης στην Αυστραλία. Θα αντιμετοπίσω θέμα στην αναγνώριση του πτυχίου μου και θα μου κοστίσει αρκετά (περισσότερο από ότι τους άλλους μηχανικούς). Αλλά νομίζω ότι θα τα καταφέρω.

    Το πρόβλημα που αντιμετοπίζω όμως, και δεν νομίζω ότι το έχει αναφέρει κανένας άλλος εδώ, είναι αυτό της αναγνώρισης της επαγγελματικής εμπειρίας. Για μένα είναι απαραίτητο να αναγνωρίσω την επαγγελματική μου εμπειρία γιατί αλλιώς δεν μαζεύω αρκετούς πόντους.

    Όπως οι περισσότεροι μηχανικοί στην Ελλάδα, είμαι κι εγώ ελεύθερος επαγγελματίας. Δεν έχω δηλαδή κάποιο αποδεικτικό είσπραξης μισθών. Ρωτόντας στο Βερολίνο μου είπαν ότι δεν γνωρίζουν κάποιον τρόπο να αποδείξω την επαγγελματική μου εμπειρία, και με παρέπεμψαν στην αρχή αναγνώρισης των σπουδών μου. Εκείνοι με τη σειρά τους μου είπαν το αυτοννόητο, ότι δηλαδή αναγνωρίζουν μόνο τίτλους σπουδών και όχι επαγγελματική εμπειρία.

    Άν το έχει αντιμετοπίσει κάποιος άλλος αυτό το πρόβλημα ας μου πει και μένα τι έκανε και πως το αντιπαρήλθε... Θα με βοηθήσει πολύ. Μπορεί και να πνήγομαι σε μια κουταλιά νερό...

    Παραθέτω εδώ τους πόντους μου, μήπως και μου ξέφυγε τίποτα...

    Age 20
    English language ability 25
    Nominated skilled occupation 60
    Specific work experience 10
    Community Language 5

    Σύνολο 120

    Ευχαριστώ

    Μιχάλης

    #2
    Originally posted by Μιχάλης View Post
    Γεια σας,

    Είναι η δεύτερη φορά που γράφω σε αυτή τη σελίδα. Είμαι μηχανικός (αρχιτέκτονας). Πιστεύω ότι το έχω ψάξει αρκετά καλά το θέμα της μετανάστευσης στην Αυστραλία. Θα αντιμετοπίσω θέμα στην αναγνώριση του πτυχίου μου και θα μου κοστίσει αρκετά (περισσότερο από ότι τους άλλους μηχανικούς). Αλλά νομίζω ότι θα τα καταφέρω.

    Το πρόβλημα που αντιμετοπίζω όμως, και δεν νομίζω ότι το έχει αναφέρει κανένας άλλος εδώ, είναι αυτό της αναγνώρισης της επαγγελματικής εμπειρίας. Για μένα είναι απαραίτητο να αναγνωρίσω την επαγγελματική μου εμπειρία γιατί αλλιώς δεν μαζεύω αρκετούς πόντους.

    Όπως οι περισσότεροι μηχανικοί στην Ελλάδα, είμαι κι εγώ ελεύθερος επαγγελματίας. Δεν έχω δηλαδή κάποιο αποδεικτικό είσπραξης μισθών. Ρωτόντας στο Βερολίνο μου είπαν ότι δεν γνωρίζουν κάποιον τρόπο να αποδείξω την επαγγελματική μου εμπειρία, και με παρέπεμψαν στην αρχή αναγνώρισης των σπουδών μου. Εκείνοι με τη σειρά τους μου είπαν το αυτοννόητο, ότι δηλαδή αναγνωρίζουν μόνο τίτλους σπουδών και όχι επαγγελματική εμπειρία.

    Άν το έχει αντιμετοπίσει κάποιος άλλος αυτό το πρόβλημα ας μου πει και μένα τι έκανε και πως το αντιπαρήλθε... Θα με βοηθήσει πολύ. Μπορεί και να πνήγομαι σε μια κουταλιά νερό...

    Παραθέτω εδώ τους πόντους μου, μήπως και μου ξέφυγε τίποτα...

    Age 20
    English language ability 25
    Nominated skilled occupation 60
    Specific work experience 10
    Community Language 5

    Σύνολο 120

    Ευχαριστώ

    Μιχάλης

    Γεια σου Μιχάλης

    απάντηση =(Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No2))

    Comment


      #3
      Originally posted by lift View Post
      Γεια σου Μιχάλης

      απάντηση =(Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No2))
      Γειά σου Μιχάλη,
      εφόσων έχεις 120 ποντους ήδη μέχρι πόσους χρειάζεσαι ακόμα;

      Comment


        #4
        Originally posted by Ζωη27 View Post
        Γειά σου Μιχάλη,
        εφόσων έχεις 120 ποντους ήδη μέχρι πόσους χρειάζεσαι ακόμα;
        Δεν θέλει και άλλους πόντους, τους κάλυψε τους 120 που χρειάζεται σαν μηχανικός σύμφωνα με την λίστα

        Comment


          #5
          Θέλω να δω με ποιον τρόπο θα κατωχυρώσω αυτά τα άτιμα 10 points του "specific work experience"...

          Comment


            #6
            Mιχάλη, έτσι και αλλιώς πρέπει να αποδέιξεις εμπειρία για ενα χρονο, στα τελευταια δυο (recent work experience). Να ξέρεις όπως οτι οι 120 πόντοι ισχύουν μεχρι 31/6. Μετα αλλάζει το point system και εκει ενδεχομενως να σου χρειάζεται και παραπάνω εμπειρια για εξτρα ποντους.

            Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.
            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

            Comment


              #7
              χα χα πάλι άκυρη ερώτηση έκανα..μέχρι να εγκληματιστώ με τα θέματα εδώ μη με παρεξηγείτε..
              Πάντως αν το σκεφτείς λογικά ...οι συστατικές επιστολές ,το συμβόλαιο πρόσληψης,τα ένσυμα βαραία ανθυγυεινά ,αν κρατάς βιβλία στην εφορία αντίγραφο απο αυτά -τιμολόγια...δεν υπάρχει κάτι άλλο εγώ θα τα έστελνα όπως και θα κάνω στην περίπτωση του άντρα μου που είναι πλακάς 20 χρόνια ελεύθερος επαγγελματίας.Α! και επίσης αντίστιχα στο επάγγελμα του, αντίστοιχο με τους Μηχανικούς που είμαι εγώ υπάρχει το Trades -Εμπόριο εκεί κάτι θα λέει...

              Comment


                #8
                Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No3)

                Μια καλή ιδέα είναι να πάρετε μια βεβαίωση από το ΤΕΕ που δείχνει από πότε είστε γραμμένοι να την μεταφράσετε και that's it. Έτσι και αλλιώς ένα πλεονέκτημα έχουμε και εμείς οι μηχανικοί ότοι δεν θεωρούμαστε ποτέ άνεργοι βάσει Ο.Α.Ε.Δ οπότε γιατί να μην χρησιμοποιήσουμε την βεβαίωση του ΤΣΜΕΔΕ?

                Comment


                  #9
                  Originally posted by demi View Post
                  Μια καλή ιδέα είναι να πάρετε μια βεβαίωση από το ΤΕΕ που δείχνει από πότε είστε γραμμένοι να την μεταφράσετε και that's it. Έτσι και αλλιώς ένα πλεονέκτημα έχουμε και εμείς οι μηχανικοί ότοι δεν θεωρούμαστε ποτέ άνεργοι βάσει Ο.Α.Ε.Δ οπότε γιατί να μην χρησιμοποιήσουμε την βεβαίωση του ΤΣΜΕΔΕ?
                  Βέβαια, με την ίδια λογική, θα έπρεπε να θεωρείται εμπειρία ο χρόνος εγγραφής στο ΤΕΕ, αλλά ακόμη και μέσα στην ίδια την Ελλάδα δεν είναι έτσι. Π.χ. για να τεκμηριώσεις την εμπειρία σου ως μηχανικός για να μπορέσεις να νίνεις ενεργειακός επιθεωρητής, δεν φτάνει να είσαι εγγεγραμμένος στο ΤΕΕ για 10 χρόνια, αλλά ο χρόνος μετράει από τότε που έκοψες το πρώτο τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών σαν μηχανικός... Γιατί, λοιπόν, να το θεωρήσουν οι ξένοι σαν εμπειρία? Μόνο επειδή έχουν άγνοια για το σύστημά μας... Άλλο λόγο δεν μπορώ να φανταστώ...

                  Μιχάλης

                  Comment


                    #10
                    Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No3)

                    Συνεχίζουμε την συζήτηση σε αυτό το post για να μην γίνονται πολλές σελίδες.
                    Υπομονή και επιμονή patriotes.

                    Comment


                      #11
                      Μια ιστοσελίδα για βοήθεια στο να φτιάξετε τα 3 επεισόδια που πρέπει, με λεφτά φυσικά http://www.cdrsample.com/


                      να και μια χωρίς λεφτά http://www.gettingdownunder.com/immi...templates.html

                      Comment


                        #12
                        ποια είναι η ουσιαστική διαφορά στην αγορά εργασίας της Αυστραλίας και ποια τα δικαιώματα μεταξύ των professional και των technologist;;;

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by leyteris77 View Post
                          Mιχάλη, έτσι και αλλιώς πρέπει να αποδέιξεις εμπειρία για ενα χρονο, στα τελευταια δυο (recent work experience). Να ξέρεις όπως οτι οι 120 πόντοι ισχύουν μεχρι 31/6. Μετα αλλάζει το point system και εκει ενδεχομενως να σου χρειάζεται και παραπάνω εμπειρια για εξτρα ποντους.

                          http://www.immi.gov.au/skilled/gener...hats-new.htm#h
                          ΩΩΩΩΩΩΩΩ!!! Μου είχε ξεφύγει αυτή η απάντηση!!! Αυτή είναι συνταρρακτική αλλαγή
                          Ευχαριστώ πολύ Λευτέρη!!!

                          Βάσει του νέου συστήματος αξιολόγησης πόντων έχουμε τα εξής:

                          Age 25
                          English 20 (IELTS 8+)
                          Work Experience 15 (over 8 yrs)
                          Degree 15
                          Greek 5 (1200$ )

                          ΣΥΝΟΛΟ 80

                          Που σημαίνει ότι και να μην μου αναγνωρίσουν την εμπεριία μου πάλι μαζεύω τους πόντους γιατί χρειάζονται συνολικά 65!!!

                          Μιχάλης

                          Comment


                            #14
                            Η βεβαίωση εγγραφής στο ΤΕΕ είναι επίσημη μετράει για την προυπηρεσία και την έχω χρησιμοποιήσει στους engineers. Tώρα γιατί το ίδιο το ΤΕΕ δεν δέχεται την δική του βεβαίωση ας μην το σχολιάσω καλύτερα. Επίσης τι πάει να πει το πρώτο τιμολόγιο αφού βάσει ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ δεν θεωρούμαστε ποτέ άνεργοι αλλά μονίμως αυτοαπασχολούμενοι αλλά επειδή ξεφεύγω από το θέμα του forum επίσης να το κλείσω εδώ . Με τον κάθε ανεγκέφαλο και κομπλεξικο πρόεδρο ΤΕΕ , ΤΣΜΕΔΕ ΚΑΙ ΕΤΑΑ μαζί που έχουμε μπλέξει

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by Μιχάλης View Post
                              ΩΩΩΩΩΩΩΩ!!! Μου είχε ξεφύγει αυτή η απάντηση!!! Αυτή είναι συνταρρακτική αλλαγή
                              Ευχαριστώ πολύ Λευτέρη!!!

                              Βάσει του νέου συστήματος αξιολόγησης πόντων έχουμε τα εξής:

                              Age 25
                              English 20 (IELTS 8+)
                              Work Experience 15 (over 8 yrs)
                              Degree 15
                              Greek 5 (1200$ )

                              ΣΥΝΟΛΟ 80

                              Που σημαίνει ότι και να μην μου αναγνωρίσουν την εμπεριία μου πάλι μαζεύω τους πόντους γιατί χρειάζονται συνολικά 65!!!

                              Μιχάλης
                              Οι 5 ποντοι για τα ελληνικά, αλλάζουν και αυτοι. Δεν αρκει να φοιτησες σε ένα ελληνόφωνο πανεπιστημιο αλλα πρέπει να διαπιστευτείς ώς μεταφραστης από το http://www.naati.com.au/. Γι' αυτό αναφέρεις τα 1200$? Επίσης οι 65 πόντοι που λενε οτι θα οριστεί το pass mark, δεν εχουν οριστικοποιηθει ακομα.
                              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                              Comment

                              Working...
                              X