Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (V)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Καλησπερα σε ολους.Συγχαρητηρια για τις ανεκτιμητες πληροφοριες.Θα ηθελα τη βοηθεια σας γιατι ειλικρινα οσο ψαχνω τοσο απογοητευομαι.Ο αντρας μου εινα 40(θα γινει τον σεπτεμβρη)και ειναι γυψοσανιδας-fibrous plasterer αγγλιστι.Εγω ειμαι καθηγητρια αγγλικων επαρκειουχος και πρωτοετης στην ιταλικη φιλολογια.Σε λιγους μηνες φευγει καλη μου φιλη αυστραλογεννημενη για down under και θα μπορεσει να μας βοηθησει τουλαχιστον οσο αφορα τη στεγη.Πως μπορει να αναγνωριστει ενα επαγγελμα που εδω στην ελλαδα δεν υπαρχει καποια σχολη και πως μπορουμε να αποδειξουμε οτι εργαζεται αφου ειναι αυτοαπασχολουμενος?Ρωτησαμε ελληνοαυστραλεζα για το τι χρειαζεται για να γινει καποιοσ εργοδοτης σπονσορας και μας ειπε ουτε λιγο ουτε πολυ οτι θα πρεπει να υποθηκευσει το σπιτι του για να εγγυηθει για τον υπαλληλο του.Αληθευει?Ποσο δυσκολο ειναι τελικα να ερθουμε?Εχουμε τοση ορεξη για δουλεια μιας και εδω μας εκοψαν καθε επιθυμια.Ευχαριστω ειλικρινα για ολα.(δε μπορειτε να φαναστειτε ποσο μας εχετε βοηθησει)

    Comment


      #32
      read more @
      Code:
      http://pipiscrew.com
      sto FAQ..
      prepei to epaggelma na einai mesa sthn SOList list

      οτι θα πρεπει να υποθηκευσει το σπιτι του για να εγγυηθει για τον υπαλληλο του.Αληθευει?
      plaka kaneis ?

      gia arxh to ayto poy xreiazesai einai
      -systatikes epistoles
      -diploma/ata


      ama milas gia thn 457visa, h anagnwrish toy epaggelmatos ginetai meta apo 4xronia.. ews otoy, to minimum salary poy 8a perneis einai 48.000$ (einai plafon apo to kratos, gia na soy kanei kapoios to 457sponsor visa prepei parallhla na se plhrwnei 48.000 / annually , idallws to application ginetai reject apo to kratos)

      Comment


        #33
        Originally posted by ZAKARI View Post
        read more @
        Code:
        http://pipiscrew.com
        sto FAQ..
        prepei to epaggelma na einai mesa sthn SOList list


        plaka kaneis ?

        gia arxh to ayto poy xreiazesai einai
        -systatikes epistoles
        -diploma/ata


        ama milas gia thn 457visa, h anagnwrish toy epaggelmatos ginetai meta apo 4xronia.. ews otoy, to minimum salary poy 8a perneis einai 48.000$ (einai plafon apo to kratos, gia na soy kanei kapoios to 457sponsor visa prepei parallhla na se plhrwnei 48.000 / annually , idallws to application ginetai reject apo to kratos)
        Και εμενα νμου φανηκε παραξενο αλλα προφανως φοβηθηκε μη της ζητησουμε να γινει sponsor.Οσο για το διπλωμα δυσκολο μιας και δεν υπαρχει σχολη για plasterers εδω..Συστατικες οκ θα βρουμε απο αρχιτεκτονες που συνεργαζοταν(υποθετω οτι ισχυουν).Εγω εχω καποια ελπιδα να αναγνωριστει η προυπηρεσια μου (5 χρονια) και να μην μου ζητησουν πτυχιο? Αν γνωριζει καποιος θα εκτιμουσα την βοηθεια του.Ευχαριστω Zakari για την αμεση απαντηση

        Comment


          #34
          Originally posted by maria12 View Post
          Γνωρίζει κανείς πού συμφέρει να κάνεις συνάλλαγμα-australian dollars, εννοώντας που θα μπορούσαμε να γλιτώσουμε την προμήθεια?
          Σε ταξίδια που έχω κάνει στο εξωτερικό, έχω παρατηρήσει ότι αλλού χρεώνουν προμήθεια, ενώ αλλού όχι!
          Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία?
          Μαρία γειά,

          Η πιο συμφέρουσα περίπτωση για την μετατροπή συναλλάγματος είναι η τράπεζα της ελλάδος στην Ελλάδα. Δεν ξέρω αν χρεώνουν προμήθεια πάντως θυμάμαι ότι πάιρνεις την καλύτερη τιμή και στο τέλος είναι το καλύτερο αποτέλεσμα που παίρνεις.

          Comment


            #35
            Originally posted by αντρικος View Post
            Καλημέρα σε όλους!! Ξέρει κανείς τι είναι ΟH & S white card????
            Καλησπέρα στην ουσία είναι QH & S και είναι τα αρχικά από τις λέξεις Quality Health and Security κάτι σαν υπεύθυνος ασφαλείας , τεχνικός ασφαλείας που λέμε στην ελλάδα. To with card που γράφει μάλλον θα θέλουν να είσαι registered δηλαδή πιστοποιημένος από κάποιον assosiation

            Comment


              #36
              Originally posted by neaionia View Post
              Καλησπερα σε ολους.Συγχαρητηρια για τις ανεκτιμητες πληροφοριες.Θα ηθελα τη βοηθεια σας γιατι ειλικρινα οσο ψαχνω τοσο απογοητευομαι.Ο αντρας μου εινα 40(θα γινει τον σεπτεμβρη)και ειναι γυψοσανιδας-fibrous plasterer αγγλιστι.Εγω ειμαι καθηγητρια αγγλικων επαρκειουχος και πρωτοετης στην ιταλικη φιλολογια.Σε λιγους μηνες φευγει καλη μου φιλη αυστραλογεννημενη για down under και θα μπορεσει να μας βοηθησει τουλαχιστον οσο αφορα τη στεγη.Πως μπορει να αναγνωριστει ενα επαγγελμα που εδω στην ελλαδα δεν υπαρχει καποια σχολη και πως μπορουμε να αποδειξουμε οτι εργαζεται αφου ειναι αυτοαπασχολουμενος?Ρωτησαμε ελληνοαυστραλεζα για το τι χρειαζεται για να γινει καποιοσ εργοδοτης σπονσορας και μας ειπε ουτε λιγο ουτε πολυ οτι θα πρεπει να υποθηκευσει το σπιτι του για να εγγυηθει για τον υπαλληλο του.Αληθευει?Ποσο δυσκολο ειναι τελικα να ερθουμε?Εχουμε τοση ορεξη για δουλεια μιας και εδω μας εκοψαν καθε επιθυμια.Ευχαριστω ειλικρινα για ολα.(δε μπορειτε να φαναστειτε ποσο μας εχετε βοηθησει)
              Γεια σου και από μένα και καλή αρχή,
              Επειδή και εγώ ασχολούμαι εδώ και αρκετό καιρό με το θέμα-ο άντρας μου είναι πλακάς(wall and floor tiler)
              είχα την ίδια απορία σχετικά με την αναγνώριση του επαγγέλματος .Από ότι έχω καταλάβει η αναγνώριση είναι απαραίτητο στάδιο όταν δεν υπάρχει χορηγός,γνωστός ή συγγενείς κλπ όπως επίσης και τα αγγλικά και το επάγγελμα πρέπει να είναι στην λίστα SOL.
              Αυτό που έχω βρει και δεν είναι ολοκληρωμένο ακόμα μπορεί να βοηθήσει:
              Αρχικά λοιπόν βρίσκουμε την ειδικότητα όπου για σας είναι 4412-11 Fibrous Plasterer Points 60 .The entry requirement for this occupation is an AQF Certificate III or higher qualification. Registration or licensing may be required.
              ( μετά υπάρχει για κάθε ομάδα επαγγελμάτων η αντίστοιχη αρχή που με διάφορες διαδικασίες κάνει την αναγνώριση)

              Για παράδειγμα για έναν πλακά έχω βρει :

              Provide information of your skills and experience

              When Master Builders advise you that you are eligible to continue with the RPL assessment
              process you will be required to complete Competency Profile forms and provide as much
              information of your previous experience in the trade you are applying for as you can. This is your
              first opportunity (and not the last) to provide proof of your variety of experience in the industry.
              Here you can supply examples of your work history which could include:

               any licences (e.g. BSA)
               General Safety Induction Card (Construction Industry)
               brief CV or work history
               certificates/results of assessment
               indentures/trade papers
               certificates/results of assessment – interstate/overseas
               certificates/results of assessment – universities
               results/statement of attendance/certificates – vendor training courses
               results/statement of attendance/ certificates – in house courses, workshops, seminars,
              symposiums
               results/statements of attendance/ certificates – club courses e.g. first aid, officials, surf
              life saving, etc
               tickets held e.g. forklift, crane, operating elevated work platforms, scaffolding etc
               photographs/DVDs/video evidence of work undertaken
               work diaries/task sheets/job sheets/log books
               site training records
               site competencies held record
               membership of relevant professional associations
               hobbies/interests/special skills outside work
               references/letters from previous employers/supervisors
               industry awards
               any other documentation that may demonstrate industry experience (including but not
              limited to; contracts, job plans and specifications work method statements (WMS), job
              safety analysis (JSA) etc)

              Αυτά...

              Comment


                #37
                Originally posted by Ζωη27 View Post
                Γεια σου και από μένα και καλή αρχή,
                Επειδή και εγώ ασχολούμαι εδώ και αρκετό καιρό με το θέμα-ο άντρας μου είναι πλακάς(wall and floor tiler)
                είχα την ίδια απορία σχετικά με την αναγνώριση του επαγγέλματος .Από ότι έχω καταλάβει η αναγνώριση είναι απαραίτητο στάδιο όταν δεν υπάρχει χορηγός,γνωστός ή συγγενείς κλπ όπως επίσης και τα αγγλικά και το επάγγελμα πρέπει να είναι στην λίστα SOL.
                Αυτό που έχω βρει και δεν είναι ολοκληρωμένο ακόμα μπορεί να βοηθήσει:
                Αρχικά λοιπόν βρίσκουμε την ειδικότητα όπου για σας είναι 4412-11 Fibrous Plasterer Points 60 .The entry requirement for this occupation is an AQF Certificate III or higher qualification. Registration or licensing may be required.
                ( μετά υπάρχει για κάθε ομάδα επαγγελμάτων η αντίστοιχη αρχή που με διάφορες διαδικασίες κάνει την αναγνώριση)

                Για παράδειγμα για έναν πλακά έχω βρει :

                Provide information of your skills and experience

                When Master Builders advise you that you are eligible to continue with the RPL assessment
                process you will be required to complete Competency Profile forms and provide as much
                information of your previous experience in the trade you are applying for as you can. This is your
                first opportunity (and not the last) to provide proof of your variety of experience in the industry.
                Here you can supply examples of your work history which could include:

                 any licences (e.g. BSA)
                 General Safety Induction Card (Construction Industry)
                 brief CV or work history
                 certificates/results of assessment
                 indentures/trade papers
                 certificates/results of assessment – interstate/overseas
                 certificates/results of assessment – universities
                 results/statement of attendance/certificates – vendor training courses
                 results/statement of attendance/ certificates – in house courses, workshops, seminars,
                symposiums
                 results/statements of attendance/ certificates – club courses e.g. first aid, officials, surf
                life saving, etc
                 tickets held e.g. forklift, crane, operating elevated work platforms, scaffolding etc
                 photographs/DVDs/video evidence of work undertaken
                 work diaries/task sheets/job sheets/log books
                 site training records
                 site competencies held record
                 membership of relevant professional associations
                 hobbies/interests/special skills outside work
                 references/letters from previous employers/supervisors
                 industry awards
                 any other documentation that may demonstrate industry experience (including but not
                limited to; contracts, job plans and specifications work method statements (WMS), job
                safety analysis (JSA) etc)

                Αυτά...
                Ευχαριστω για την βοηθεια.Πραγματικα ξεκαθαρισε καποια πραγματα.Καλη επιτυχια και σε εσας.

                Comment


                  #38
                  Καλημέρα.. θα ήθελα να με βοηθήσετε λιγάκι.
                  Είμαι 30 χρόνο παντρεμένος με 2 παιδιά ο ενας είναι 4 και ο δεύτερος είναι 2.
                  Θέλουμε να μεταναστεύσουμε Αυστραλία να δουλέψουμε.
                  Την γλώσσα την γνωρίζουμε επίσης μιλάμε και γαλλικά.
                  Εγώ μέχρι και τώρα έχω επιχείρηση βελτίωσης αυτοκινήτων και η γυναίκα μου είναι
                  Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχουμε και οι 2 εμπειρίες δουλειάς σε διάφορους τομής.
                  Τη γίνετε με τους πόντους? Και πώς μπορώ να τους δω? Δεν βρίσκω άκρη στο immi.gov. τη μπορώ να κάνω σε περίπτωση που δεν καλύψω τους πόντους η αν μόνο ο ένας μόνο τους καλιπτη? ευχαριστώ

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by roger View Post
                    Καλημέρα.. θα ήθελα να με βοηθήσετε λιγάκι.
                    Είμαι 30 χρόνο παντρεμένος με 2 παιδιά ο ενας είναι 4 και ο δεύτερος είναι 2.
                    Θέλουμε να μεταναστεύσουμε Αυστραλία να δουλέψουμε.
                    Την γλώσσα την γνωρίζουμε επίσης μιλάμε και γαλλικά.
                    Εγώ μέχρι και τώρα έχω επιχείρηση βελτίωσης αυτοκινήτων και η γυναίκα μου είναι
                    Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχουμε και οι 2 εμπειρίες δουλειάς σε διάφορους τομής.
                    Τη γίνετε με τους πόντους? Και πώς μπορώ να τους δω? Δεν βρίσκω άκρη στο immi.gov. τη μπορώ να κάνω σε περίπτωση που δεν καλύψω τους πόντους η αν μόνο ο ένας μόνο τους καλιπτη? ευχαριστώ
                    Μελέτησε καλά τα σχετικά threads που υπάρχουν στο forum και ιδιαιτερα τα post του agoriani και θα σου λυθούν πολλές απορίες. Κοίταξε το παρακάτω link για να βρεις ποια βιζα σου ταιριάζει αναλογα με την περιπτωση σου. (http://www.immi.gov.au/visawizard/#) Κατέβασε και το booklet 6 από εδώ (http://www.immi.gov.au/allforms/booklets/books6.htm) και μελέτησε το και αυτό. Η αίτηση που θα χρειαστεί να κάνετε ειναι μια και αφορά όλη την οικογενεια. Το κοστος ειναι 2525$. Τους απαραιτητους πόντους πρεπει να τους συγκεντρώνει μόνο ο main aplicant που μπορει να εισια εσυ ή η γυναίκα σου ανάλογα πως σας συμφέρει. Αν είναι και ο secondary aplicant skilled τοτε ακομα καλυτερα. Προηγουμένως όμως θα πρέπει να δώσεις το IELTS για να πιστοποιήσεις οτι ξέρεις αγγλικά και να αναγνωρίσεις στον αντίστοιχο φορέα τα όποια πτυχία και την προυπηρεσία σας. Μετά την 1/7 θα ισχύει ενα καινουργιο point test πληροφορίες για το οποίο θα βρεις εδώ http://www.immi.gov.au/skilled/gener...oints-fact.pdf και εδώ http://www.immi.gov.au/skilled/gener...ts-testfaq.pdf. Αν δεν καλύπτεις τους πόντους νομίζω πως μονόδρομος είναι να σου κάνει sponsorship εργοδότης κάτι που όμως δεν ειναι και πολυ εύκολο. Ελπίζω για αρχή να βοήθησα έστω και λίγο.
                    Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                    Comment


                      #40
                      kalispera,

                      euxomai to kalitero se osous exoun katevei katw. tha ithela na rwtisw to exeis an kapoios se kanei sponsored gia douleia kai autos einai parallila kai syggenhs sou tote se poso kairo pairnei kapoios visa??
                      exeis perissoteres pithanotites gia visa??? an o ergodotis sou se thelei ligo amessa gia douleia katw tote poso grigora vgainei h visa???


                      sas euxaristw olous kai euxomai to kalitero pragmatika stin nea sas zwi....

                      Comment


                        #41
                        ΝΕΑ ΑΡΧΗ

                        Καλησπέρα σας,

                        Ειμαστε νέα μέλη και θέλουμε τις πληροφοριες σας.Ειμαστε μια τριμελης οικογενεια, ο αντρας μου ειναι 37 χρονων ηλεκτρολογος οικοδομων, εγω 30 χρονων ιδιωτικη υπαλληλος και ο 15 μηνων γιος μας.σκεφτομαστε πολυ σοβαρα να μεταναστεύσουμε στην αυστραλια διοτι δεν υπαρχει μελλον στην ελλαδα δυστυχως.Δεν ξέρουμε ομως απο που να ξεκινησουμε να ψάχνουμε.Θα βρουμε δουλεια,θα μας δώσουν βιζα.παρακαλω την βοηθεια σας.ολες οι πηροφοριες δεκτες

                        Comment


                          #42
                          Καλησπέρα σας,
                          Θα ήθελα να μάθω εάν το απολυτήριο λυκείου είναι αναγνωρίσιμο σαν AQF III
                          Επίσης αν κατάλαβα καλά το νέο points test δίνει πόντους στην εμπειρία (work experience) και δεν κολλάει σε κάποιο δίπλωμα σωστά? Τελικά το νέο points test θα μας έδινε ποιο εύκολα μια visa?

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by ROSE View Post
                            Καλησπέρα σας,
                            Θα ήθελα να μάθω εάν το απολυτήριο λυκείου είναι αναγνωρίσιμο σαν AQF III
                            Επίσης αν κατάλαβα καλά το νέο points test δίνει πόντους στην εμπειρία (work experience) και δεν κολλάει σε κάποιο δίπλωμα σωστά? Τελικά το νέο points test θα μας έδινε ποιο εύκολα μια visa?
                            Εννοείται πως πρεπει να "είσαι" μέσα στην SOL λίστα για να αιτηθείς βίζα. Για το AQF III δεν ξέρω να σου απαντήσω.
                            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by leyteris77 View Post
                              Μελέτησε καλά τα σχετικά threads που υπάρχουν στο forum και ιδιαιτερα τα post του agoriani και θα σου λυθούν πολλές απορίες. Κοίταξε το παρακάτω link για να βρεις ποια βιζα σου ταιριάζει αναλογα με την περιπτωση σου. (http://www.immi.gov.au/visawizard/#) Κατέβασε και το booklet 6 από εδώ (http://www.immi.gov.au/allforms/booklets/books6.htm) και μελέτησε το και αυτό. Η αίτηση που θα χρειαστεί να κάνετε ειναι μια και αφορά όλη την οικογενεια. Το κοστος ειναι 2525$. Τους απαραιτητους πόντους πρεπει να τους συγκεντρώνει μόνο ο main aplicant που μπορει να εισια εσυ ή η γυναίκα σου ανάλογα πως σας συμφέρει. Αν είναι και ο secondary aplicant skilled τοτε ακομα καλυτερα. Προηγουμένως όμως θα πρέπει να δώσεις το IELTS για να πιστοποιήσεις οτι ξέρεις αγγλικά και να αναγνωρίσεις στον αντίστοιχο φορέα τα όποια πτυχία και την προυπηρεσία σας. Μετά την 1/7 θα ισχύει ενα καινουργιο point test πληροφορίες για το οποίο θα βρεις εδώ http://www.immi.gov.au/skilled/gener...oints-fact.pdf και εδώ http://www.immi.gov.au/skilled/gener...ts-testfaq.pdf. Αν δεν καλύπτεις τους πόντους νομίζω πως μονόδρομος είναι να σου κάνει sponsorship εργοδότης κάτι που όμως δεν ειναι και πολυ εύκολο. Ελπίζω για αρχή να βοήθησα έστω και λίγο.
                              ευχαριστω πολυ!!

                              Comment


                                #45
                                kalispera,

                                euxomai to kalitero se osous exoun katevei katw. tha ithela na rwtisw to exeis an kapoios se kanei sponsored gia douleia kai autos einai parallila kai syggenhs sou tote se poso kairo pairnei kapoios visa??
                                exeis perissoteres pithanotites gia visa??? an o ergodotis sou se thelei ligo amessa gia douleia katw tote poso grigora vgainei h visa???


                                sas euxaristw olous kai euxomai to kalitero pragmatika stin nea sas zwi....

                                Comment

                                Working...
                                X