Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (V)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Leytery77 σε ευχαριστώ για τη βοήθεια σου. Όταν λες δεν είναι εύκολο να βρεις sponsor εννοείς ότι δεν προσφέρονται δουλειές για 457 visa overseas ή υπάρχουν τέτοιες θέσεις (τεχνικός για φωτοτυπικά & printers) αλλά θα πρέπει να είσαι εκεί για να σε δοκιμάσει ο εργοδότης?

    Comment


      #47
      Originally posted by ROSE View Post
      Leytery77 σε ευχαριστώ για τη βοήθεια σου. Όταν λες δεν είναι εύκολο να βρεις sponsor εννοείς ότι δεν προσφέρονται δουλειές για 457 visa overseas ή υπάρχουν τέτοιες θέσεις (τεχνικός για φωτοτυπικά & printers) αλλά θα πρέπει να είσαι εκεί για να σε δοκιμάσει ο εργοδότης?
      Eνοοώ οτι εδώ και 7-8 μηνες που διαβάζω αυτό το forum δεν έχω δει κανεναν να έχει πάρει sponsorship για δουλεια. Αυτό και τιποτα παραπάνω!
      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

      Comment


        #48
        Originally posted by ROSE View Post
        Leytery77 σε ευχαριστώ για τη βοήθεια σου. Όταν λες δεν είναι εύκολο να βρεις sponsor εννοείς ότι δεν προσφέρονται δουλειές για 457 visa overseas ή υπάρχουν τέτοιες θέσεις (τεχνικός για φωτοτυπικά & printers) αλλά θα πρέπει να είσαι εκεί για να σε δοκιμάσει ο εργοδότης?
        Από την εμπειρία μου σε όσα interview έχω πάει για δουλειά όλοι με ρωτάνε αν έχω work permits δηλαδή αν μου επιτρέπεται να δουλέψω στην Αυστραλία. Είναι εξαιρετικά δύσκολο να σου κάνει κάποιος εργοδότης sponsoring έκτος και αν έχεις πολύ μεγάλη εξειδίκευση σε ένα πραγματικό πολύ δύσκολο επάγγελμα.Οι μόνες περιπτώσεις που έχω ακούσει και αυτές πριν από πολλά χρόνια είναι κάτι μαιμού sponsoring από συγγενείς. Η αυστραλία είναι μια αγγλοσαξωνική χώρα που σημαίνει ότι δεν έχει υποχρεωτικά τις πόρτες της σε όλους ανοικτές. Συμβουλή μου, αν το επάγγελμα σας δεν είναι στην SOL μην το επιχειρήσετε να κατέβαιτε με άλλο τρόπο γιατί θα έχετε πρόβλημα να βρείτε και δουλειά.

        Comment


          #49
          Ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά .
          Το επάγγελμα μου είναι στην SOL απλά έχω την εμπειρία αλλά όχι κάποιο δίπλωμα σχετικό με αυτήν και ξέρω ότι δεν σου αναγνωρίζουν το επάγγελμα μόνο από την εμπειρία αλλά ζητάνε και αντίστοιχο δίπλωμα έτσι ξαναρωτώ μήπως να έρθω με τουριστική και να ψάξω δουλεία εκεί γιατί βλέπω σε όσα βιογραφικά έχω στείλει δεν πήρα απάντηση, προφανώς επειδή είμαι στην Ελλάδα και δεν μπορούν να με δουν και να με περάσουν συνέντευξη ή θα ισχύει και εκεί το ίδιο?

          Comment


            #50
            Geia se olous sas, entos kai ektos Elladas.
            Na euxitho prota ap'ola se olous mas na eimaste kala.
            Eimai nea stin parea, sas diavazo edo kai kapoio kairo alla tora apofasisa na kano kai egrafi.
            Endiaferomai kai ego na figo. Einai sto mialo mou edo kai kapoia xronia, alla gia na eimai
            eilikrinis to theoro diskolo na me paroun.
            Nomizo omos oti einai kairos na arxiso tis prospatheies.
            Opoia voitheia kalodexoumeni kai sas euxaristo ek ton proteron.
            Eimai texnologos geoponos, geoponos apo tei diladi.
            Tha ithela na matho ean anoiko stin sol.
            Koitaksa ego alla den mporo na eimai sigouri gia tin antistoixia
            ellinikon-agglikon.
            Kamia idea???

            Comment


              #51
              ειχα θεσει το ιδιο ερωτημα και σε αλλο thread που ομως δεν ειναι τοσο δημοφιλες αλλα επειδη δεν απαντησε κανεις το βαζω και εδω.

              ξερει κανεις κανενα καλο αυσραλεζικο τηλεοπτικο καναλι που να μπορουμε να το βλεπουμε εκτος αυστραλίας? εκτος απο το a-pac και το χριστιανικο καναλι βεβαια..
              Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

              Comment


                #52
                Προσωρινή διαμονή στο Sydney

                Γεια σας!

                Σε λίγες μέρες αναχωρώ από Αθήνα για Sydney για να ξεκινήσω διδακτορικές σπουδές στο πανεπιστήμιο Macquarie. Ψάχνω να μείνω αρχικά (1-2 εβδομάδες) προσωρινά σε κάποιο δωμάτιο και να κοιτάξω από κοντά τις επιλογές που θα έχω, πριν κάνω ένα πιο μακροχρόνιο συμβόλαιο.

                Ξέρετε πού μπορώ να απευθυνθώ για κάτι προσωρινό αλλά οικονομικό; Έχω κατά νου ένα budget της τάξης των $200AUD περίπου.

                Ευχαριστώ πολύ,
                Χρήστος.

                Comment


                  #53
                  Originally posted by corinos View Post
                  Γεια σας!

                  Σε λίγες μέρες αναχωρώ από Αθήνα για Sydney για να ξεκινήσω διδακτορικές σπουδές στο πανεπιστήμιο Macquarie. Ψάχνω να μείνω αρχικά (1-2 εβδομάδες) προσωρινά σε κάποιο δωμάτιο και να κοιτάξω από κοντά τις επιλογές που θα έχω, πριν κάνω ένα πιο μακροχρόνιο συμβόλαιο.

                  Ξέρετε πού μπορώ να απευθυνθώ για κάτι προσωρινό αλλά οικονομικό; Έχω κατά νου ένα budget της τάξης των $200AUD περίπου.

                  Ευχαριστώ πολύ,
                  Χρήστος.
                  Γειά σου..εγω το μονο που μπορω να σου προτεινω αν και δεν κανει για καποιον στην δικη σου περιπτωση.. αλλα ειναι κατι για 2-3 μερεσ μεχρι να βρεις κατι καλητερο ειναι να δεις παιδια στο couchsurfing..kai γενικα να κοιταξεισ για συγκατοικιση... καλη τυχη...

                  Comment


                    #54
                    Agoriani, μηπως ξερεις τι ισχύει με τα εμβόλια των παιδιών? Κάπου ειχα διαβάσει οτι για να παρουν το παιδι σε childcare θα πρέπει να αποδείξεις οτι εχει κανει όλα τα εμβόλια και στην ώρα τους, καθώς επίσης και για καποιο επίδομα του παιδιου. Με ποιο τρόπο αποδεικνυεται αυτό? Ρωτάω γιατι εμεις κάποια εμβόλια τα καθυστερήσαμε μερικούς μηνες χωρίς όμως αυτό να ειναι προβλημα για την αποτελεσματικότητα του εμβολίου, συμφωνα με το γιατρο φυσικα. Σε λίγες μέρες που θα πάμε για τις ιατρικές εξετάσεις ο γιατρός θα ζητήσει να δει τι εμβόλια έκανε το παιδι? Αν και δεν φαινεται κατι τέτοιο στο form 26.

                    Ευχαριστώ!
                    Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                    Comment


                      #55
                      Originally posted by leyteris77 View Post
                      Agoriani, μηπως ξερεις τι ισχύει με τα εμβόλια των παιδιών? Κάπου ειχα διαβάσει οτι για να παρουν το παιδι σε childcare θα πρέπει να αποδείξεις οτι εχει κανει όλα τα εμβόλια και στην ώρα τους, καθώς επίσης και για καποιο επίδομα του παιδιου. Με ποιο τρόπο αποδεικνυεται αυτό? Ρωτάω γιατι εμεις κάποια εμβόλια τα καθυστερήσαμε μερικούς μηνες χωρίς όμως αυτό να ειναι προβλημα για την αποτελεσματικότητα του εμβολίου, συμφωνα με το γιατρο φυσικα. Σε λίγες μέρες που θα πάμε για τις ιατρικές εξετάσεις ο γιατρός θα ζητήσει να δει τι εμβόλια έκανε το παιδι? Αν και δεν φαινεται κατι τέτοιο στο form 26.

                      Ευχαριστώ!
                      Πρόσθεσα στο post Ενημερωτικά δελτία και FAQ μια πράγραφο για τα εμβόλια και το maternity and child centre.
                      Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα γιατι είναι τα ίδια εμβόλια και στα 2 κράτη και οσα δεν έκανε στην πατρίδα θα συνεχίσει εδώ.
                      Υπομονή και επιμονή patriotes.

                      Comment


                        #56
                        Γειά σε όλους!!!
                        Έχω στείλει ένα μήνυμα στην προηγούμενη σελίδα..
                        Δεν έχω πάρει δυστηχώς κάποια απάντηση.
                        Εάν θέλει κάποιος και ξέρει ας μου απαντήσει σας παρακαλώ!!!
                        Ευχαριστώ...

                        Comment


                          #57
                          Originally posted by 'Olga View Post
                          Geia se olous sas, entos kai ektos Elladas.
                          Na euxitho prota ap'ola se olous mas na eimaste kala.
                          Eimai nea stin parea, sas diavazo edo kai kapoio kairo alla tora apofasisa na kano kai egrafi.
                          Endiaferomai kai ego na figo. Einai sto mialo mou edo kai kapoia xronia, alla gia na eimai
                          eilikrinis to theoro diskolo na me paroun.
                          Nomizo omos oti einai kairos na arxiso tis prospatheies.
                          Opoia voitheia kalodexoumeni kai sas euxaristo ek ton proteron.
                          Eimai texnologos geoponos, geoponos apo tei diladi.
                          Tha ithela na matho ean anoiko stin sol.
                          Koitaksa ego alla den mporo na eimai sigouri gia tin antistoixia
                          ellinikon-agglikon.
                          Kamia idea???
                          γεια σου ολγα, καλωσηρθες!

                          ειμαι συναδελφος, τεχνολογος και εγω!

                          δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθήσω πολυ γιατι ειμαι αυστραλος υπηκοος και δε χρειαζεται να ασχοληθω με το θεμα.

                          απο οτι ξερω και θα εχεις δει στη λιστα υπαρχουν επαγγελματα οπως γεωργικος συμβουλος κτλ. που λογικα ειναι αντιστοιχα με εμας. επειδη απο οτι ξερω δεν υπαρχει αλλος τεχνολογος γεωπονος εδω αρα δε θα ξερουν να σου απαντησουν ακριβως, μπορεις να στειλεις ενα μηνυμα στην αρχη αναγνωρισης του επαγγελματος. καπου εκει το αναφερει αν θυμαμαι καλα ειναι η VETASSESS.

                          καλη τυχη, πες μας αν βγαλεις καποια ακρη!
                          Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                          Comment


                            #58
                            Originally posted by 'Olga View Post
                            ...
                            Eimai texnologos geoponos, geoponos apo tei diladi.
                            Tha ithela na matho ean anoiko stin sol.
                            Koitaksa ego alla den mporo na eimai sigouri gia tin antistoixia
                            ellinikon-agglikon.
                            Kamia idea???
                            Σε αυτή τη σελίδα διαλέγοντας Agricultural Technician - 311111 σε πληροφορεί οτι η αρχή αναγνώρισης είναι η http://www.vetassess.com.au/ και η ένωση για ολη την Αυστραλία είναι http://www.aiast.com.au/ για όλους του γεωπόνους.

                            Στην Vetassess έχει πληροφορίες πως μπορείς να αναγνωρίσεις τις σπουδές σου και την εργασιακή σου εμπειρία.
                            Στην SOL έχει αυτά για τους Agricultural:
                            233912 Agricultural engineer 2129-13 Agricultural Engineer Engineers Australia 60
                            234111 Agricultural consultant 2114-21 Agricultural Adviser VETASSESS 50
                            234112 Agricultural scientist 2114-19 Agricultural Scientist VETASSESS 50

                            Το πρώτο έχει σαν αρχή αναγνώρισης τους μηχανικούς Αυστραλίας και πρέπει να κοιτάξεις μέσω αυτών μήπως υπάρχει αντιστοιχία μεταξύ του Ελληνικού Τεχνολόγου Γεωπόνου και του Αυστραλέζικου Γεωπόνου μηχανικού.
                            Αλλιώς κοιτάς μέσω Vetassess να αναγνωρίσεις κάποιο απο τα άλλα 2 εφόσον υπάρχει αντιστοιχία.
                            Μεγάλο ρόλο παίζουν τα χρόνια σπουδών, 2 ή 4 και η προϋπηρεσία γενικά.
                            Μην διστάζεις να πάρεις τηλέφωνο την αρχή και να ρωτήσεις, και τη μια και την άλλη καθώς και να τους στήλεις email με τα ερωτήματά σου.
                            Αν θες ενημέρωσε και το forum με το τι εγινε τελικά με την περίπτωσή σου.
                            Υπομονή και επιμονή patriotes.

                            Comment


                              #59
                              Τι visa πρεπει να βγαλω?

                              καλημερα παιδια,

                              δυστυχώς ή ευτυχώς αποφασίσαμε με τον φίλο μου να μεταναστεύσουμε προς Αυστραλία.Εχω ξεκίνήσει να ψάχνω εδω και ένα μήνα για τις διαδικασίες και έχω πελαγώσει!!!!!Η πρέσβεια της Αθήνας δεν μπορει να μας βοηθήσει σε τιποτα.Ούτε απλές ερωτήσεις δεν ξέραν να απαντήσουν. Το μόνο που μας είπαν ειναι να προσέξουμε πολύ καλά την visa που θα βγάλουμε ,γιατι αν κανουμε λαθος αιτηση μετα δεν μπορεί να γίνει επανεξέτασει.Ολα θα γινου μέσω βερολίνου.
                              Βασικα ηθελα να με βοηθησει καποιος για το ποια visa πρεπε να βγάλουμε
                              Είμαστε ανύπαντρο ζευγαρι δηλαδη de facto συντροφοι.Θα βγαλουμε μια κοινη visa?
                              Ειμαστε και οι 2 πολιτικοι μηχανικοι,εγω σπουδασα Αγγλια και ο φιλος μου Ελλαδα και θελουμε να κανουμε αιτηση για επαγγελματικη visa
                              Ποια visa πρεπει να βγαλουμε?
                              Τελος αν στελνουμε βιογραφικα σε εταιριεσ χωριε να κανουμε αιτηση για visa και μας δεχτει μαι εταιρια, μηπως θα ειναι πιο ευκολες οι διαδικασιες μεσω του εργοδοτη?

                              Ευχαριστω

                              Comment


                                #60
                                Originally posted by danai View Post
                                καλημερα παιδια,

                                δυστυχώς ή ευτυχώς αποφασίσαμε με τον φίλο μου να μεταναστεύσουμε προς Αυστραλία.Εχω ξεκίνήσει να ψάχνω εδω και ένα μήνα για τις διαδικασίες και έχω πελαγώσει!!!!!Η πρέσβεια της Αθήνας δεν μπορει να μας βοηθήσει σε τιποτα.Ούτε απλές ερωτήσεις δεν ξέραν να απαντήσουν. Το μόνο που μας είπαν ειναι να προσέξουμε πολύ καλά την visa που θα βγάλουμε ,γιατι αν κανουμε λαθος αιτηση μετα δεν μπορεί να γίνει επανεξέτασει.Ολα θα γινου μέσω βερολίνου.
                                Βασικα ηθελα να με βοηθησει καποιος για το ποια visa πρεπε να βγάλουμε
                                Είμαστε ανύπαντρο ζευγαρι δηλαδη de facto συντροφοι.Θα βγαλουμε μια κοινη visa?
                                Ειμαστε και οι 2 πολιτικοι μηχανικοι,εγω σπουδασα Αγγλια και ο φιλος μου Ελλαδα και θελουμε να κανουμε αιτηση για επαγγελματικη visa
                                Ποια visa πρεπει να βγαλουμε?
                                Τελος αν στελνουμε βιογραφικα σε εταιριεσ χωριε να κανουμε αιτηση για visa και μας δεχτει μαι εταιρια, μηπως θα ειναι πιο ευκολες οι διαδικασιες μεσω του εργοδοτη?

                                Ευχαριστω
                                Danai welcome
                                ρίξε μια ματιά στα παρακάτω


                                Comment

                                Working...
                                X