Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (V)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by danai View Post
    καλημερα παιδια,

    δυστυχώς ή ευτυχώς αποφασίσαμε με τον φίλο μου να μεταναστεύσουμε προς Αυστραλία.Εχω ξεκίνήσει να ψάχνω εδω και ένα μήνα για τις διαδικασίες και έχω πελαγώσει!!!!!Η πρέσβεια της Αθήνας δεν μπορει να μας βοηθήσει σε τιποτα.Ούτε απλές ερωτήσεις δεν ξέραν να απαντήσουν. Το μόνο που μας είπαν ειναι να προσέξουμε πολύ καλά την visa που θα βγάλουμε ,γιατι αν κανουμε λαθος αιτηση μετα δεν μπορεί να γίνει επανεξέτασει.Ολα θα γινου μέσω βερολίνου.
    Βασικα ηθελα να με βοηθησει καποιος για το ποια visa πρεπε να βγάλουμε
    Είμαστε ανύπαντρο ζευγαρι δηλαδη de facto συντροφοι.Θα βγαλουμε μια κοινη visa?
    Ειμαστε και οι 2 πολιτικοι μηχανικοι,εγω σπουδασα Αγγλια και ο φιλος μου Ελλαδα και θελουμε να κανουμε αιτηση για επαγγελματικη visa
    Ποια visa πρεπει να βγαλουμε?
    Τελος αν στελνουμε βιογραφικα σε εταιριεσ χωριε να κανουμε αιτηση για visa και μας δεχτει μαι εταιρια, μηπως θα ειναι πιο ευκολες οι διαδικασιες μεσω του εργοδοτη?

    Ευχαριστω
    Είναι εξαιρετικά δύσκολο μέχρι αδύνατο να σε δεχτεί εργοδότης χωρίς visa για την δουλειά του μηχανικού. Είμαι αυστραλή υπήκοος , με 15 χρόνια προυπηρεσία στην Ελλάδα σαν μηχανικός και ψάχνω 1 μήνα για δουλειά, έχω ήδη αναγνωρίσει το πτυχίο μέσω των engineers australia και ακόμα δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω στο τέλος. Αν δεν λύσετε το θέμα της visa , στο οποίο δεν είμαι ειδική να απαντήσω μην το κουνήσετε καν . Θα το μετοιανοίωσετε πικρά.

    Comment


      #62
      Ερώτηση προς demi ...

      Γεια σου demi !

      Μία πληροφορία θέλω.

      Τι αμοιβές δείνουν για πολιτικούς μηχανικούς με εμπειρία και αναγνωρισμένο ευρωπαικό δίπλωμα ?

      Αν μπορείς να γράψεις κάποια χρηματικά ποσά που έχεις ακούσει από του εργοδότες εκεί?
      Μικτά-καθαρά ? Σε ποιά πόλη περιοχή? Ενοίκια για μια γκαρσονιέρα?

      Ευχαριστώ προκαταβολικά!

      Φιλικά Αντώνης
      "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

      Comment


        #63
        PPOS NA ERTHO AUSTRALIA

        GEIA SAS PAIDIA PETROS APO THESSALONIKI DEN KSERO AN KANO KALA POU GRAFO EDO THELO KAPOIES PLIROFORIES SXETIKA ME TH METANASTEYSH.EXO TELIOSEI ILEKTROLOGOS KAI THELO NA FIGO APO ELLADA EXO GINEKA KAI PEDI . DEN KSERO POU NA APEYTHINTHO AN MPORITE BOITHISTE . EYXARISTO

        Comment


          #64
          Originally posted by MILONAS View Post
          GEIA SAS PAIDIA PETROS APO THESSALONIKI DEN KSERO AN KANO KALA POU GRAFO EDO THELO KAPOIES PLIROFORIES SXETIKA ME TH METANASTEYSH.EXO TELIOSEI ILEKTROLOGOS KAI THELO NA FIGO APO ELLADA EXO GINEKA KAI PEDI . DEN KSERO POU NA APEYTHINTHO AN MPORITE BOITHISTE . EYXARISTO
          Welcome
          Ξεκίνα να διαβάζεις απο δώ http://patriotaki.com/showthread.php?t=2005 εδώ http://patriotaki.com/showthread.php?t=2168
          κατέβασε να διαβάσεις κι αυτό http://www.immi.gov.au/living-in-aus...e/_pdf/gre.pdf
          Mε λίγα λόγια,αν έχεις γεννηθεί εκεί,είναι απλά και εύκολα τα πράγματα
          αν όχι τότε διάβασε προσεκτικά όλα τα threads σχετικά με τη μετανάστευση στην Αυστραλία,και ετοιμάσου
          για μια χρονοβόρα και περίπλοκη διαδικασία.

          Comment


            #65
            Γεια σας και απο εμενα παιδια.

            Originally posted by danai View Post
            καλημερα παιδια,

            δυστυχώς ή ευτυχώς αποφασίσαμε με τον φίλο μου να μεταναστεύσουμε προς Αυστραλία.Εχω ξεκίνήσει να ψάχνω εδω και ένα μήνα για τις διαδικασίες και έχω πελαγώσει!!!!!Η πρέσβεια της Αθήνας δεν μπορει να μας βοηθήσει σε τιποτα.Ούτε απλές ερωτήσεις δεν ξέραν να απαντήσουν. Το μόνο που μας είπαν ειναι να προσέξουμε πολύ καλά την visa που θα βγάλουμε ,γιατι αν κανουμε λαθος αιτηση μετα δεν μπορεί να γίνει επανεξέτασει.Ολα θα γινου μέσω βερολίνου.
            Βασικα ηθελα να με βοηθησει καποιος για το ποια visa πρεπε να βγάλουμε
            Είμαστε ανύπαντρο ζευγαρι δηλαδη de facto συντροφοι.Θα βγαλουμε μια κοινη visa?
            Ειμαστε και οι 2 πολιτικοι μηχανικοι,εγω σπουδασα Αγγλια και ο φιλος μου Ελλαδα και θελουμε να κανουμε αιτηση για επαγγελματικη visa
            Ποια visa πρεπει να βγαλουμε?
            Τελος αν στελνουμε βιογραφικα σε εταιριεσ χωριε να κανουμε αιτηση για visa και μας δεχτει μαι εταιρια, μηπως θα ειναι πιο ευκολες οι διαδικασιες μεσω του εργοδοτη?

            Ευχαριστω
            Σε σχεση και με την ερωτηση της danai και μιας και ειμαι και εγω πολιτικος μηχανικος μηπως η Skilled – Sponsored (Migrant) Visa (Subclass 176) http://www.immi.gov.au/skilled/gener...migration/176/
            βολευει καλυτερα καθως πολλες περιοχες σπονσοραρουν (Nomination by State/Territory Government) την ειδικοτητατα μας? Απο οτι καταλαβα ειναι κατι αντιστοιχο με το να σε εχει καλεσει καποιος εργοδοτης.
            Γνωριζει κανεις περισοοτερες λεπτομερειες για αυτην την visa?

            Comment


              #66
              Σας υπέρ ευχαριστώ!!!
              Όταν έχω νέα θα σας στείλω...
              Και πάλι ευχαριστώ!!!

              Comment


                #67
                mario και εγω νομιζω πως αυτη πρεπει να βγαλουμε αλλα πρεπει να σιγουρευτουμε.

                Comment


                  #68
                  Originally posted by AntonisThess View Post
                  Γεια σου demi !

                  Μία πληροφορία θέλω.

                  Τι αμοιβές δείνουν για πολιτικούς μηχανικούς με εμπειρία και αναγνωρισμένο ευρωπαικό δίπλωμα ?

                  Αν μπορείς να γράψεις κάποια χρηματικά ποσά που έχεις ακούσει από του εργοδότες εκεί?
                  Μικτά-καθαρά ? Σε ποιά πόλη περιοχή? Ενοίκια για μια γκαρσονιέρα?

                  Ευχαριστώ προκαταβολικά!

                  Φιλικά Αντώνης
                  Αντώνη γειά σου,

                  Μπορείς να διαβάσεις και στο post μου κάποια πράγματα. Το θέμα είναι λίγο περίπλοκο . Εξαρτάται ο πολιτικός μηχανικός τι δουλειά θα κάνει και σε ποια περιοχή θα είναι και τι είδους προυπηρεσία έχει και πόσο μακριά μπορεί να είναι από το σπίτι του κάθε μέρα. Άκου μερικά παραδείγματα. Ο βασικός μισθός του μηχανικού στην Βικτώρια ας πούμε είναι περίπου 1500 δολλάρια την βδομάδα. Στο πέρθ είναι περίπου 10% μεγαλύτερος , και νομίζω ότι το κόστος ζωής στο περθ είναι μικρότερο από το αυτό της Μελβούρνης. Οι μισθοί τώρα των μηχανικών μπορούν να φθάσουν μέχρι και 250.000 δολλάρια το χρόνο. Μην ξεσικώνεσαι όμως να κρατάς μικρό καλάθι για την αρχή. Καταρχήν αναγνωρισμένο πτυχίο από την Ευρώπη για αυτούς εδώ δεν τους λέει τίποτα απολύτως. Την Ευρώπη την έχουν μόνο για διακοπές. Πρέπει να αναγνωρίσεις το πτυχίο σου από τους engineers australia. Πήγαινε στο site τους και ψάξτο. Τουλάχιστον εγώ έτσι έκανα και δεν το έχω μετανοιώσει. Μετά εξαρτάται πόσα χρόνια προυπηρεσία έχεις στην Ελλάδα , πόσα στην Αυστραλία κ.τ.λ. Για να σου δώσω μια τάξη μεγέθους: Έχω τελειώσει Μετσόβιο Πολυτεχνείο στην Αθήνα, έχω 15 χρόνια προυπηρεσία στην Ελλάδα , σε διάφορα επίπεδα από παραγωγή, διαχείρηση ποιότητας, σχεδιασμό, δική μου επιχείρηση κ.τ.λ. και έχω αναγνωρίσει το πτυχίο μου από τους engineers australia που σου είπα και είμαι και αυστραλή υπήκοος. Τα χρήματα που ζητάω , και μου λένε μέχρι τώρα ότι είναι λογικά είναι 75000-80000 το χρόνο μικτά. Όλοι recruiters, manager, διάφοροι που έχω μαζί τους Interview μου λένε ότι το ποσό είναι πολύ λογικό αλλά κανεις δεν μου το έχει δώσει ακόμα. Εννοώ να μου δώσει μια δουλειά με αυτά τα χρήματα. Μιλάω και με recruiter που λένε ότι το βιογραφικό μου κάνει για δουλειές με αποδοχές από 120000 δολλάρια και πάνω. Αυτά έχω να σου πώ προς το παρόν. Μελέτησέ τα, ψάξε και στο Internet κοίτα και το post μου στην αρχή και τα λέμε.

                  Comment


                    #69
                    παιδια ποσο ειναι το κοστος ζωης για ενα ζευγαρι περιπου τον μηνα?ξερει κανεις ενδεικτικα να μου πει τιμες σε καποια βασικα προιοντα?οι δουλειες που κοιταω δινουν μισθο για τον καθενα μας περιπου 40000 μεικτα τον χρονο δηλαδη περιπου 6500 δολλαριο μεικτα τον μηνα και οι δυο.Φτανουν για να ζησουμε σχετικα ανετα και να στελνουμε και στις οικογενειες μας?

                    Comment


                      #70
                      Originally posted by danai View Post
                      παιδια ποσο ειναι το κοστος ζωης για ενα ζευγαρι περιπου τον μηνα?ξερει κανεις ενδεικτικα να μου πει τιμες σε καποια βασικα προιοντα?οι δουλειες που κοιταω δινουν μισθο για τον καθενα μας περιπου 40000 μεικτα τον χρονο δηλαδη περιπου 6500 δολλαριο μεικτα τον μηνα και οι δυο.Φτανουν για να ζησουμε σχετικα ανετα και να στελνουμε και στις οικογενειες μας?
                      Για να υπολογίσεις το κόστος ζωής περίπου κοίτα διάφορες πηγές όπως:
                      Η εθνική τους στατιστική υπηρεσία: http://www.abs.gov.au/
                      Τα site των μεγαλύτερων super market: http://www.coles.com.au/ , http://www.woolworths.com.au/wps/wcm...te/Woolworths/
                      Το μεγαλύτερο ίσως site για πωλήσεις και ενοικιάσεις ακινήτων εδώ: www.realestate.com.au
                      Η βενζίνα περίπου κάνει απο 1,30 μέχρι 1,45. Ανεβαίνει απο Δευτέρα μέχρι Τετάρτη και πέφτει προς Σάββατο βράδυ.
                      Το νερό το χρόνο είναι περίπου 160-180AUD το χρόνο.
                      Οι λογαριασμοί ρεύματος είναι ανα τρίμηνο και έχεις πολλούς παρόχους να διαλέξεις.
                      Το ίδιο και για το γκάζι.
                      Τα αυτοκίνητα επιτρέπεται να είναι με πετρέλαιο ή γκάζι με τις αντίστοιχες μικρότερες τιμές καυσίμου.
                      Το γκάζι έχει το μισό απο την βενζίνα σχεδόν πάντα.

                      Στην τελική τα 6500AUD που λές κάντα 6000AUD και μετέτρεψε τα σε € και είναι με την σημερινή ισοτιμία περίπου 4,381.07 EUR.
                      Εγώ άνετα ζούσα με αυτά ακόμα και στην πατρίδα.
                      Δεν ξέρω το lifestyle σου αλλά εμένα θα μου έφταναν ακόμα και εδώ στην Αυστραλία και θα αποταμίευα κιόλας.
                      Υπομονή και επιμονή patriotes.

                      Comment


                        #71
                        Originally posted by danai View Post
                        παιδια ποσο ειναι το κοστος ζωης για ενα ζευγαρι περιπου τον μηνα?ξερει κανεις ενδεικτικα να μου πει τιμες σε καποια βασικα προιοντα?οι δουλειες που κοιταω δινουν μισθο για τον καθενα μας περιπου 40000 μεικτα τον χρονο δηλαδη περιπου 6500 δολλαριο μεικτα τον μηνα και οι δυο.Φτανουν για να ζησουμε σχετικα ανετα και να στελνουμε και στις οικογενειες μας?
                        Κοίταξε αυτό το link, αφορά μια τετραμελή οικογένεια στη Μελβούρνη. Το childcare αν σας αφορά ειναι για 5*10 ωρες την εβδομαδα(ειναι τα out of pocket expenses) και αν μενεις σε ενοικιο δεν πληρώνεις τα council rates. Το κόστος αυτοκινήτου αφορά ασφάλεια και τέλη κυκλοφορίας για ένα αυτοκίνητο. Φυσικά κάποια από τα έξοδα εννοειται πως ειναι ενδεικτικα, εχει να κανει με τις ανάγκες του καθενός.

                        Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                        Comment


                          #72
                          ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ VISA ΓΙΑ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΣΕ ΑΛΒΑΝΙΔΑ ΥΠΗΚΟΟΣ??

                          ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗΣ ΒΙΖΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ Η ΑΡΡΑΒΩΝΙΑΣΤΙΚΙΑ ΜΟΥ, ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ. ΕΙΝΑΙ ΑΛΒΑΝΙΔΑ ΕΠΗΚΟΟΣ ΜΕΝΕΙ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΕΙ ΑΔΕΙΑ ΔΙΑΜΟΝΗΣ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ ΑΛΒΑΝΙΚΟ (ΡΩΤΗΣΕ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΕΖΙΚΗ ΠΡΕΣΒΕΙΑ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΩΣΑΝΕ ΜΙΑ ΑΙΤΗΣΗ ΜΕ ΧΑΡΤΙΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ) ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ??? ΕΧΕΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΒΙΖΑ? ΕΙΝΑΙ Η ΑΙΤΗΣΗ 48R. ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!!!

                          Comment


                            #73
                            Originally posted by kaka84 View Post
                            ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗΣ ΒΙΖΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ Η ΑΡΡΑΒΩΝΙΑΣΤΙΚΙΑ ΜΟΥ, ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ. ΕΙΝΑΙ ΑΛΒΑΝΙΔΑ ΕΠΗΚΟΟΣ ΜΕΝΕΙ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΕΙ ΑΔΕΙΑ ΔΙΑΜΟΝΗΣ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ ΑΛΒΑΝΙΚΟ (ΡΩΤΗΣΕ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΕΖΙΚΗ ΠΡΕΣΒΕΙΑ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΩΣΑΝΕ ΜΙΑ ΑΙΤΗΣΗ ΜΕ ΧΑΡΤΙΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ) ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ??? ΕΧΕΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΒΙΖΑ? ΕΙΝΑΙ Η ΑΙΤΗΣΗ 48R. ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!!!
                            Σύμφωνα με το site του υπουργείου μετανάστευσης της Αυστραλίας, και σε αυτή τη σελίδα που αφορά τις τουριστικές βίζες, επειδή η Αλβανία δεν συμπεριλαμβάνεται στις χώρες που οι κάτοχοι διαβατηρίων της μπορούν να βγάλουν ETA (subclass976) ή evisa (subclass 651) της μένει μόνο ο τρόπος της Tourist Visa subclass 676.
                            Ενδεχομένως να μπορεί να κάνει την αίτηση ηλεκτρονικά.
                            Υπομονή και επιμονή patriotes.

                            Comment


                              #74
                              Originally posted by danai View Post
                              παιδια ποσο ειναι το κοστος ζωης για ενα ζευγαρι περιπου τον μηνα?ξερει κανεις ενδεικτικα να μου πει τιμες σε καποια βασικα προιοντα?οι δουλειες που κοιταω δινουν μισθο για τον καθενα μας περιπου 40000 μεικτα τον χρονο δηλαδη περιπου 6500 δολλαριο μεικτα τον μηνα και οι δυο.Φτανουν για να ζησουμε σχετικα ανετα και να στελνουμε και στις οικογενειες μας?
                              Για να έχεις μια ακόμα πιό πραγματική εικόνα από τα 6500 δολλάρια το μήνα μικτά δηλαδή 78000 δολλάρια το χρόνο θα αφαιρέσεις τα 20-25% που είναι οι κρατήσεις εφορίας, medicare και τα λοιπά για να μην ξεχνιόμαστε και βρεθείς προ εκπλήξεων

                              Comment


                                #75
                                Υπάρχει αυτό το φανταστικό εργαλείο για να ξέρεις πόσα περίπου θα παίρνεις καθαρά. Εγώ όλους τους υπολογισμούς μου με αυτό τους έχω κάνει. Αν μπορεί κάποιος να μας επιβεβαιώσει οτι αυτα που βγάζει ειναι πραγματικά.

                                Simple calculator for Australian income tax
                                Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                                Comment

                                Working...
                                X