Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (V)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Vassilis View Post
    Καλησπέρα φίλοι,

    Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος και συγκεκριμένος.

    Από τον Μάρτιο του 2010 πήρα (37 ετών) την απόφαση μαζί με την γυναίκα μου (32 ετών) να κάνουμε το βήμα και να μεταναστεύσουμε στην Αυστραλία με τα δυο μας παιδιά (4,5 & 1,5 ετών).

    Αφού έψαξα αρκετά στο site του immi.gov.au και τηλέφωνα, κατέληξα στα εξής συμπεράσματα. Ο μέσος χρόνος απάντησης σε μια αίτηση GSM είναι από ένα εώς δύο έτη. Ο καλύτερος τρόπος θα ήταν να έβρισκα την δουλειά που ήθελα και ο εκεί εργοδότης να μου κάνει μια sponsored visa.

    Εδώ και ένα χρόνο ψάχνω, κυρίως μέσω seek.com.au. Τα αποτελέσματα είναι τα εξής: 50% δεν απαντούν καν, 25% απαντούν αλλά με απορίπτουν και 25% με δέχονται αλλά θα πρέπει να λύσω το θέμα της Visa μόνος μου διότι δεν έχουν πολιτική sponsorship.

    Δουλεύω σε μια πολυεθνική στην Ελλάδα η οποία υπάρχει και μάλιστα μεγαλουργεί στην Αυστραλία, οπότε ως τελευταία προσπάθεια... έκανα την ερώτηση στην δουλειά μου. Προς μεγάλη έκπληξη ενδιαφέρθηκαν άμεσα και προσπάθησαν να κάνουν την όποια επικοινωνία. Δυστυχώς έχουν περάσει σχεδόν 3 μήνες και ούτε φωνή ούτε ακρόαση, παρά τα ερωτήματά μου. Συνεπώς "τζίφος" και συτή η οδός.

    Έχω καταλήξει λοιπόν σαν μόνη λύση να κάνω μια αίτηση μόνος μου και ας πάρει 1 με 2 χρόνια να πάρω απάντηση. Έχω δύο πτυχία από Βρετανικά πανεπιστήμια (προπτυχιακό και μεταπτυχιακό), 12 χρόνια προϋπηρεσία στην δουλειά μου και στο "τεστ" του immi.gov.au μάζεψα 120 πόντους, δηλαδή στο όριο για να με δεχθούν. Η ειδικότητά μου είναι και στην πρόσφατη λίστα SOL.


    Οι ερωτήσεις πολλές:

    όντως χρειάζετε τόσο πολύς χρόνος (1 με 2 χρόνια);
    Τι πιθανότητες έχω;
    Δίνεις περίπου 2500 AUD και ουσιαστικά τα παίζεις στον τζόγο.
    Δεν έχω εμπιστοσύνη στους διάφορους μεσάζοντες (υπάρχει και θέμα μάλιστα σε άλλο thread).

    Αν μπορεί κάποιος να δώσει απαντήσεις στα παραπάνω από δική του εμπειρία θα του ήμουν ειλικρινά υποχρεωμένος.

    Ευχαριστώ και είστε όλοι καλά.

    Φιλικά

    Βασίλης
    Καλώς τον Vassilis στην παρέα.

    Πράγματι θέλει μεγάλο χρονικό διάστημα η GSM και δυστυχώς σχεδόν όλοι καταλήγουν να κυνηγάνε μια βίζα απο εργοδότη για να καταφέρουν να μεταναστεύσουν.
    Επειδή όπως θα δείς οι περισσότεροι που μπαίνουν και γράφουν είναι με partner βίζα και δεν πέρασαν την διαδικασία της GSM ή της βίζας απο εργοδότη δεν υπάρχουν και απαντήσεις ουσιαστικά σε αυτά τα ερωτήματα.
    Γίνεται μια προσπάθεια να δημιουργηθεί γραφείο που θα φέρνει σε επικοινωνία τους αναζητώντες και τους εργοδότες απο την Ορθόδοξη κοινότητα της Μελβούρνης αλλά πάλι δεν γνωρίζουμε μέχρι στιγμής τι έχει γίνει ακριβώς.
    Μακριά απο γραφεία και άλλα τέτοια γραφικά. Επίσημα απο το κράτος της Αυστραλίας αρμόδιοι για βοήθεια σε θέματα μετανάστευσης και βίζα είναι οι μεταναστευτικοί πράκτορες που υπόκεινται σε έλεγχο και εξετάσεις.
    Τέτοιους μπορείς να βρείς απο το site: www.mara.gov.au

    Προσωπικά να σχολιάσω το οτι επειδή έχεις πτυχίο και μεταπτυχιακό με αυτό αποδεικνύεται οτι έχεις εξειδικευτεί σε κάτι. Είναι πολύ πιθανό αυτή την εξειδίκευση να ζητάει κάποιος εργοδότης εδώ στην Αυστραλία. Το πόσο θα είναι διαθέσιμος να κάνει την διαδικασία για έκδοση βίζας σε εσένα εξαρτάται απο το πόσο πολύτιμη του είναι και η ειδικότητά σου.
    Πρόσφατα ξεκίνησα ενα post με πληροφορίες για ολα τα job boards εδώ στην Αυστραλία και καθώς το ενημερώνω, χρησιμοποίησε το για να προσεγγίσεις καλύτερα την αγορά εργασίας.
    Πολύ διαδεδομένο εδώ είναι και τα recruitment agencies.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

    Comment


      Originally posted by jojos71 View Post
      gia sena ΡΑΝΙΑ 73...se ola......
      JOJOS Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ......

      Comment

      Working...
      X