Close
Login to Your Account
patriotaki.net

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Γιατι τελικα θελεις να φυγεις απο Ελλαδα?

Ψήφισαν
24. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Δεν αντεχω να ειμαι αλλο Ανεργος/η

4 16,67%
  • Δεν μπορω να αντεξω οικονομικα με ολες τις περικοπες

4 16,67%
  • Θελω ποιοτητα στη ζωη μου

9 37,50%
  • Θελω να εχω περισσοτερες επαγγελαματικες επιλογες

4 16,67%
  • Ολα τα παραπανω

15 62,50%
Δημοσκόπιση Πολλαπλής Επιλογής
Σελίδα 2 από 121 ΠρώτηΠρώτη 12341252102 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 1207
    Παιδια εισαστε στοκχολμη ?

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο antogeor Εμφάνιση μηνυμάτων
    spiro Σ Ευχαριστω,το γνωριζω το site οπως και μερικους ελληνες απο το συγκεκριμενο συλλογο,απλα με διακριτικο τροπο ,προσπαθουν να σε αποτρεψουν απο το να πας....anyway....θα δειξει ......
    Εγω στελνω cv αποκλειστικα σε Σουηδους εργοδοτες,θα δουμε τωρα αν υπαρξει καποιο αποτελεσμα.Αλλο ενα μεγαλο προβλημα ειναι η διαμονη....εκει τα σπιτια δεν εχουν καμμια σχεση με ελλαδα,ειναι ολα σε μορφη χρονομισθωσης αναμεσα σε ιδιωτη και ιδιωτη η ιδιωτη και κρατος.....οποτε αστα καλυτερα βρισκεις δουλεια παρα σπιτι....
    Ακριβως ετσι ειναι τα πραγματα. Οσο καιρο ειμαι στην στοκχολμη δεν εχω ακουσει μια καλη κουβεντα απο τους ελληνες. Ολοι προσπαθουν να με αποτρεψουν .Ομως εγω τα καταφερνω μια χαρα.

Γεια σου Ευανθία! Μπράβο σου που τα κατάφερες και το μεταδίδεις και σε μας! Μας δίνεις πολύ δύναμη. Θέλω αν μπορείς να μου πεις αν ισχύει αυτό που λένε στην αρχή της ιστιοσελίδα τους, ότι δηλαδή για να πάρεις προσωπικό αριθμό χρειάζεται να έχεις 20.000 ευρώ στην τράπεζα.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikos81 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σου Ευανθία! Μπράβο σου που τα κατάφερες και το μεταδίδεις και σε μας! Μας δίνεις πολύ δύναμη. Θέλω αν μπορείς να μου πεις αν ισχύει αυτό που λένε στην αρχή της ιστιοσελίδα τους, ότι δηλαδή για να πάρεις προσωπικό αριθμό χρειάζεται να έχεις 20.000 ευρώ στην τράπεζα.
    Nαι ειναι αληθεια αλλα δεν ξερω ακριβως το ποσο. Πρεπει να εχεις λεφτα και να μπορεις να το αποδειξεις.
    Αν καταφεριες να βρεις μια δουλεια εστω και προχειρη σιγουρα θα παρεις τον αριθμο.

Βεβαια καλο ειναι να εχεις λεφτα οσα μπορεις περισσοτερα για να εχεις να περασεις στην αρχη. Θα σου χρειαστουν για να κλεισεις σπιτι γιατι συνηθως ζητανε εγγυησεις.

Μεταναστευση στην Σουηδια

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ευανθια Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βεβαια καλο ειναι να εχεις λεφτα οσα μπορεις περισσοτερα για να εχεις να περασεις στην αρχη. Θα σου χρειαστουν για να κλεισεις σπιτι γιατι συνηθως ζητανε εγγυησεις.
    Οποιος θελει να με ρωτησει σχετικα με την σουηδια , θα βοηθησω οσο μπορω απο αυτα που εχω μαθει !

γεια σου ευανθια!!!!
    εχω πολυ καιρο να δω λιγο αισιοδοξια εδω μεσα!!
    θελω πολυ να ερθω σουηδια αλλα δεν ξερω απο που να αρχισω!!
    βασικα δεν εχω και πολλα λεφτα αλλα δεν ξερω αν χρειαζονται σε περιπτωση που βρω δουλεια απο ελλαδα(δεν ξερω ακομα πως)και παρω βεβαιωση οτι εργαζομαι και ετσι να παρω τον αριθμο απο την εφορια ,και οσο αναφορα το σπιτι δεν θα κλεισω αμεσως και θα βρω για αρχη κατι πολυ φτηνο(καμαρουλα μια σταλια 2 επι 3)που λεει και το τραγουδι...
    ειμαι αισιοδοξος για την δουλεια και το σπιτι κατι που δεν υπαρχει στην ελλαδα!!
    ξερεις απο που πρεπει να αρχισω?και που μπορω να ψαξω για δουλεια?

σε ευχαριστω πολυ να εισαι καλα!!!!

ευανθία καλησπέρα απο θεσσαλονίκη κ συγχαρητήρια που έδειξες υπομονή κ τα καταφερες, γιατι σιγουρα η σουηδια ειναι απο τις καλυτερες επιλογες για μεταναστευση πλεον.επειδη εγω με την οικογενεια κάναμε πριν από δυομιση περιπου χρονια τι ίδιο βημα με σενα αλλα για λογους μη υπομονης επιστρεψαμε μετα από 3 μηνες κ φυσικα χτυπαμε το κεφαλι μας, μπορεις να καταλαβεις γιατι σε θαυμαζω.επειδη ξανασκεφτομαστε αυτη τη φορα πολυ πιο σίγουροι κ έτοιμοι -μιας κ εχουμε κ νεο μελος στην οικογενεια- να ανεβουμε κ να παλουκοθουμε ,θα ηθελα αν μπορουσες να με διαφωτισεις με κανα δυο αποριες μου.θυμαμαι αρκετα καλα οτι τοτε είχαμε προβλημα με εξευρεση σπιτιου,ειχαμε κλεισει απο καποιον έλληνα που ερχοταν για διακοπες το καλοκαιρι κ το νοικιασε για καποιους μηνες-σημειωτεον έχεις απολυτο δίκιο για τους καρακομπλεξικούς έλληνες ότι όχι μονο δεν βοηθουν αλλά σε αποτρεπουν από όλα- μπορεις να βρεις σπιτι απο μονος σου ή οπωσδηποτε πας για αυτα τα σπιτια που ειναι μεσω κρατους (μπαινεις σε σειρα κτλ?) ? τι ακριβως επικρατει με τα ενοικια ? νοικιαζεις κανονικα όπως στην ελλάδα,δινοντας προκαταβολη κ εγγυηση?επίσης όταν είμασταν επάνω (καλοκαιρι 2008) είχαμε κανει την διαδικασια κ είχαμε βγαλει personummer όλη η οικογενεια (εγω, ο συζυγος και ο γιος μου)καθώς ο άντρας μου ειχε δουλεψει κάποιο διαστημα , όπως επίσης ειχαμε κανει κ τα χαρτια για να ξεκινησουμε τα μαθηματα τα οποία όμως κ δεν ξεκινησαν ποτε.θα ξαναχρειαστω να κανω χαρτια κ θα χρειαστουν λεφτα να δειξω ? πως μπορω να βοηθηθω για να προχω ρησω με τις διαδικασιες? ευχαριστω κ σορι για το μεγαλο μου μνμ

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο apelpismeni Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευανθία καλησπέρα απο θεσσαλονίκη κ συγχαρητήρια που έδειξες υπομονή κ τα καταφερες, γιατι σιγουρα η σουηδια ειναι απο τις καλυτερες επιλογες για μεταναστευση πλεον.επειδη εγω με την οικογενεια κάναμε πριν από δυομιση περιπου χρονια τι ίδιο βημα με σενα αλλα για λογους μη υπομονης επιστρεψαμε μετα από 3 μηνες κ φυσικα χτυπαμε το κεφαλι μας, μπορεις να καταλαβεις γιατι σε θαυμαζω.επειδη ξανασκεφτομαστε αυτη τη φορα πολυ πιο σίγουροι κ έτοιμοι -μιας κ εχουμε κ νεο μελος στην οικογενεια- να ανεβουμε κ να παλουκοθουμε ,θα ηθελα αν μπορουσες να με διαφωτισεις με κανα δυο αποριες μου.θυμαμαι αρκετα καλα οτι τοτε είχαμε προβλημα με εξευρεση σπιτιου,ειχαμε κλεισει απο καποιον έλληνα που ερχοταν για διακοπες το καλοκαιρι κ το νοικιασε για καποιους μηνες-σημειωτεον έχεις απολυτο δίκιο για τους καρακομπλεξικούς έλληνες ότι όχι μονο δεν βοηθουν αλλά σε αποτρεπουν από όλα- μπορεις να βρεις σπιτι απο μονος σου ή οπωσδηποτε πας για αυτα τα σπιτια που ειναι μεσω κρατους (μπαινεις σε σειρα κτλ?) ? τι ακριβως επικρατει με τα ενοικια ? νοικιαζεις κανονικα όπως στην ελλάδα,δινοντας προκαταβολη κ εγγυηση?επίσης όταν είμασταν επάνω (καλοκαιρι 2008) είχαμε κανει την διαδικασια κ είχαμε βγαλει personummer όλη η οικογενεια (εγω, ο συζυγος και ο γιος μου)καθώς ο άντρας μου ειχε δουλεψει κάποιο διαστημα , όπως επίσης ειχαμε κανει κ τα χαρτια για να ξεκινησουμε τα μαθηματα τα οποία όμως κ δεν ξεκινησαν ποτε.θα ξαναχρειαστω να κανω χαρτια κ θα χρειαστουν λεφτα να δειξω ? πως μπορω να βοηθηθω για να προχω ρησω με τις διαδικασιες? ευχαριστω κ σορι για το μεγαλο μου μνμ
    Καλημερα!

Καταρχην να πατησεις εδω http://www.skatteverket.se για να δεις αν ισχυουν ακομα τα personnummer.
    Av τυχον δεν ισχυουν τα personnummer να ξερεις οτι εχουν δυσκολεψει πολυ τα πραγματα .Εμεις ηρθαμε τελος Αυγουστου και πηραμε τα νουμερα τον Νοεμβριο. Και αυτο γιατι ζηταγανε λεφτα και οι ελληνες δεν μας ειχαν ενημερωσει οτι τωρα ετσι γινεται και δυστυχως δεν τα ειχαμε,
    και ετσι επρεπε να βρουμε επειγοντως δουλεια για να μας δωσουν τους αριθμους.
    Ασε ποσο ειχα θυμωσει με τους ελληνες που μου δωσανε λαθος πληροφοριες και κινδυνεψαμε να μην τα καταφερουμε. Μου ειχαν πει οτι χρειαζεται μονο μια διευθυνση κατοικιας για να παρεις τους αριθμους.
    Τελος παντων τα καταφεραμε χαρη στην δικια μου επιμονη .Αν λοιπον δεν ισχυουν οι αριθμοι σας που δεν το ευχομαι πρεπει να εχετε λεφτα μαζι σας με καποια αποδειξη η βιβλιαριο ,λενε περιπου 900 ευρω το ατομο για περιπου 6 μηνες. Δεν ξερω ακριβως το ποσο. Παντως το πιο καλο ειναι να ερθετε με τα λεφτα που ετσι κιαλλιως χρειαζονται και να βρειτε μια προχειρη δουλεια εδω και ετσι να παρετε τους αριθμους. Ευχομαι να μην σας τους εχουν ακυρωσει. Εγω επαθα τετοια πλακα που ακομα δεν εχω συνελθει.
    Σπιτι πρωτο χερι δεν μπορεις να νοικιασεις γιατι χρειαζεται συμβολαιο δουλειας και εισοδημα και μπαινεις και σε ουρα οπου πρεπει να περιμενεις καμποσο καιρο.Θα ψαξεις να βρεις δευτερο χερι. Κοιτα στο www.blocket.se Προσεξε μην στειλεις πουθενα λεφτα για να κλεισεις σπιτι γιατι κυκλοφορουν απατεωνες.
    Καλυτερα ειναι να ερθετε να μεινετε σε καποιο ξενοδοχειο φτηνο και να ψαξετε εδω για σπιτι απο κοντα.
    Επισης θελω να σου επισημανω οτι πρεπει να ειστε αποφασισμενοι για να ερθετε και να μεινετε. Αληθεια για ποιο λογο φυγατε πισω? Ειχατε τους αριθμους δουλεια και σπιτι ! Αν θα ξαναερθετε πρεπει να ειστε αποφασισμενοι ! Εμας μας αρεσει εδω πολυ και ο καιρος και το κρυο και το χιονι και η ησυχη οικογενειακη ζωη ! Και μονο που βλεπω τι λαμπρο μελλον θα εχει εδω ο γιος μου ειμαι τοσο χαρουμενη που δεν φανταζεσαι ! Εαν εσεις δεν το βλεπετε ετσι σκεφτειτε το καλα γιατι ειναι μεγαλο και σοβαρο επιχειρημα !
    Αυτα προς το παρον!
    Οτι αλλο θελεις ρωτησε με !

Hälsar !!!!!

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο apelpismeni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα!

Καταρχην να πατησεις εδω http://www.skatteverket.se για να δεις αν ισχυουν ακομα τα personnummer.
    Av τυχον δεν ισχυουν τα personnummer να ξερεις οτι εχουν δυσκολεψει πολυ τα πραγματα .Εμεις ηρθαμε τελος Αυγουστου και πηραμε τα νουμερα τον Νοεμβριο. Και αυτο γιατι ζηταγανε λεφτα και οι ελληνες δεν μας ειχαν ενημερωσει οτι τωρα ετσι γινεται και δυστυχως δεν τα ειχαμε,
    και ετσι επρεπε να βρουμε επειγοντως δουλεια για να μας δωσουν τους αριθμους.
    Ασε ποσο ειχα θυμωσει με τους ελληνες που μου δωσανε λαθος πληροφοριες και κινδυνεψαμε να μην τα καταφερουμε. Μου ειχαν πει οτι χρειαζεται μονο μια διευθυνση κατοικιας για να παρεις τους αριθμους.
    Τελος παντων τα καταφεραμε χαρη στην δικια μου επιμονη .Αν λοιπον δεν ισχυουν οι αριθμοι σας που δεν το ευχομαι πρεπει να εχετε λεφτα μαζι σας με καποια αποδειξη η βιβλιαριο ,λενε περιπου 900 ευρω το ατομο για περιπου 6 μηνες. Δεν ξερω ακριβως το ποσο. Παντως το πιο καλο ειναι να ερθετε με τα λεφτα που ετσι κιαλλιως χρειαζονται και να βρειτε μια προχειρη δουλεια εδω και ετσι να παρετε τους αριθμους. Ευχομαι να μην σας τους εχουν ακυρωσει. Εγω επαθα τετοια πλακα που ακομα δεν εχω συνελθει.
    Σπιτι πρωτο χερι δεν μπορεις να νοικιασεις γιατι χρειαζεται συμβολαιο δουλειας και εισοδημα και μπαινεις και σε ουρα οπου πρεπει να περιμενεις καμποσο καιρο.Θα ψαξεις να βρεις δευτερο χερι. Κοιτα στο www.blocket.se Προσεξε μην στειλεις πουθενα λεφτα για να κλεισεις σπιτι γιατι κυκλοφορουν απατεωνες.
    Καλυτερα ειναι να ερθετε να μεινετε σε καποιο ξενοδοχειο φτηνο και να ψαξετε εδω για σπιτι απο κοντα.
    Επισης θελω να σου επισημανω οτι πρεπει να ειστε αποφασισμενοι για να ερθετε και να μεινετε. Αληθεια για ποιο λογο φυγατε πισω? Ειχατε τους αριθμους δουλεια και σπιτι ! Αν θα ξαναερθετε πρεπει να ειστε αποφασισμενοι ! Εμας μας αρεσει εδω πολυ και ο καιρος και το κρυο και το χιονι και η ησυχη οικογενειακη ζωη ! Και μονο που βλεπω τι λαμπρο μελλον θα εχει εδω ο γιος μου ειμαι τοσο χαρουμενη που δεν φανταζεσαι ! Εαν εσεις δεν το βλεπετε ετσι σκεφτειτε το καλα γιατι ειναι μεγαλο και σοβαρο επιχειρημα !
    Αυτα προς το παρον!
    Οτι αλλο θελεις ρωτησε με !

Hälsar !!!!!

Σελίδα 2 από 121 ΠρώτηΠρώτη 12341252102 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Μετανάστευση στη Σουηδία 7
    Από australian in forum Μετανάστευση στη Σουηδία
    Απαντήσεις: 151
    Τελευταίο Μήνυμα: 25.03.2017, 05:59
  2. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 02.11.2015, 13:00
  3. Μετανάστευση στη Σουηδία 4
    Απαντήσεις: 241
    Τελευταίο Μήνυμα: 09.06.2012, 10:31
  4. Μετανάστευση στη Σουηδία 3
    Απαντήσεις: 229
    Τελευταίο Μήνυμα: 20.04.2012, 00:50
  5. Μετανάστευση στη Σουηδία 2
    Απαντήσεις: 645
    Τελευταίο Μήνυμα: 13.03.2012, 19:57

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like