Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by sisilia View Post
    Se eyxaristw gia tin apantisi me kathisixases giati itan o monos mou fovos i metanasteysi mas ekei
    Σισιλια χωρες σαν την σουηδια ειναι κυριολεκτικα παραδεισος για τα παιδια . Εσυ οχι μονο δεν πρεπει να ανησυχεις αλλα να εισαι σιγουρη οτι θα εξασφαλισεις λαμπρο μελλον για τα παιδια σου . Γιαυτο δεν παλευουμε ολοι ? Εγω προσωπικα ειμαι τοσο χαρουμενη και ευτυχισμενη που βλεπω τον γιο μου να μεγαλωνει σε τετοιο περιβαλλον τετοια σχολεια που δεν με νοιαζει τιποτε αλλο . Εχω ξεχασει τι θα πει να πληρωνω ενα σωρο λεφτα για γραφικη υλη για αθλητικες δραστηριοτητες για φροντιστηρια αγγλικων. Ολα στο σχολειο και πολλα παραα πολλα αλλα. Τι να σου πρωτοπω. Κυριολεκτικα τελεια ! Σου ευχομαι να τα καταφερεις για το καλο των παιδιων σου !
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

    Comment


      Originally posted by ευανθια View Post
      Και ετσι και δουν οτι τα καταφερνεις σκανε απο το κακο τους . Με παιρνουν τηλεφωνο απο τον συλλογο δηθεν για να δουν τι κανουμε. Και οταν τους λεω οτι ολα καλα βρηκα σπιτι μου λενε Α ! Ναι ? Μα πως βρε παιδι μου βρηκατε σπιτι ? Εξαιτιας των καλων ελληνων παραλιγο να μην παρουμε τους αριθμους ...και πολλα αλλα. Το πρωτο βραδυ στην στοκχολμη κοιμηθηκαμε στο αυτοκινητο με το παιδι γιατι μας ειχαν βρει λεει ξενοδοχειο.... και τελευταια στιγμη δεν μπορουσα να βρω τιποτα ..........
      Μολις απομακρυνθηκα απο τους ελληνες αμεσως ολα πηραν τον δρομο τους. Μονη μου παλεψα με τα αγγλικα μου και με προσωπικη μου επιμονη με την διοικηση του skatteverket τους επρηξα κυριολεκτικα . Μονη μου βρηκα δουλεια και για μενα και για τον αντρα μου ολα μονη μου . Στο SFI το σχολειο για την γλωσσα στην ταξη ημουν εγω και αλλη μια ελληνιδα η οποια εχει 3 χρονια εδω . Ε λοιπον αντι να καθομαστε μαζι πηγαινε και καθοταν σε αλλο θρανιο . Στην αρχη με πειραξε αλλα μετα το προσπερασα . Αυτοι ειναι οι ελληνες .... Τωρα πια μιλαω σουηδικα και τους ελληνες ουτε τους ξερω ουτε τους θελω......
      AAA kai egw pou ithela na kanoume parea an anevena panw

      Comment


        Originally posted by ευανθια View Post
        Σισιλια χωρες σαν την σουηδια ειναι κυριολεκτικα παραδεισος για τα παιδια . Εσυ οχι μονο δεν πρεπει να ανησυχεις αλλα να εισαι σιγουρη οτι θα εξασφαλισεις λαμπρο μελλον για τα παιδια σου . Γιαυτο δεν παλευουμε ολοι ? Εγω προσωπικα ειμαι τοσο χαρουμενη και ευτυχισμενη που βλεπω τον γιο μου να μεγαλωνει σε τετοιο περιβαλλον τετοια σχολεια που δεν με νοιαζει τιποτε αλλο . Εχω ξεχασει τι θα πει να πληρωνω ενα σωρο λεφτα για γραφικη υλη για αθλητικες δραστηριοτητες για φροντιστηρια αγγλικων. Ολα στο σχολειο και πολλα παραα πολλα αλλα. Τι να σου πρωτοπω. Κυριολεκτικα τελεια ! Σου ευχομαι να τα καταφερεις για το καλο των παιδιων σου !
        To elpizw

        Comment


          Originally posted by sisilia View Post
          AAA kai egw pou ithela na kanoume parea an anevena panw
          Δυστυχως ετσι και χειροτερα ειναι τα πραγματα εκτος βεβαια απο πολυ λιγες εξαιρεσεις, που οπως λεει και ο antogeor πρεπει να ψαξεις να τις βρεις . Τελος παντων ο καθενας κανει τον προσωπικο του αγωνα ! Εμενα δεν με νοιαζει και πολυ κανω παρεα με σουηδους γιατι θελω να ειμαι μεσα στην σουηδικη κοινωνια και οχι εκτος.
          Ξερεις υπαρχουν ελληνες που ζουν χρονια εδω και δεν ξερουν να μιλανε σουηδικα , αντιπαθουν τους σουηδους και ζουνε στον δικο τους κοσμο. Εμενα αυτο δεν μου αρεσει . Ηρθα σε μια καινουρια κοινωνια και θελω να ειμαι μεσα σε αυτην . Παντως οι σουηδοι ειναι πολυ καλοι ανθρωποι.
          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

          Comment


            Originally posted by ευανθια View Post
            Δυστυχως ετσι και χειροτερα ειναι τα πραγματα εκτος βεβαια απο πολυ λιγες εξαιρεσεις, που οπως λεει και ο antogeor πρεπει να ψαξεις να τις βρεις . Τελος παντων ο καθενας κανει τον προσωπικο του αγωνα ! Εμενα δεν με νοιαζει και πολυ κανω παρεα με σουηδους γιατι θελω να ειμαι μεσα στην σουηδικη κοινωνια και οχι εκτος.
            Ξερεις υπαρχουν ελληνες που ζουν χρονια εδω και δεν ξερουν να μιλανε σουηδικα , αντιπαθουν τους σουηδους και ζουνε στον δικο τους κοσμο. Εμενα αυτο δεν μου αρεσει . Ηρθα σε μια καινουρια κοινωνια και θελω να ειμαι μεσα σε αυτην . Παντως οι σουηδοι ειναι πολυ καλοι ανθρωποι.
            Oi goneis sou ,oi sygenneis sou den sou leipoun katholou?

            Comment


              Originally posted by sisilia View Post
              Oi goneis sou ,oi sygenneis sou den sou leipoun katholou?
              Σουηδια Ελλαδα ειναι 3,5 ωρες με το αεροπλανο !
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                Καλημέρα και από εμένα. Είμαι 44 χρονών, οδοντίατρος στο επάγγελμα, παντρεμένος με μία κόρη 7 χρονών. Η κατάσταση στην Ελλάδα, δυστυχώς, δεν παλεύεται και σκέφτομαι για μετανάστευση στην Σουηδία ή στην Φινλανδία. Ειδικά για την Φινλανδία έχω διαβάσει καλές πληροφορίες για την εκεί οδοντιατρική, αλλά δε γνωρίζω αρκετά. Δεν γνωρίζω καμία από τις δύο γλώσσες αλλά είμαι αποφασισμένος να μάθω μία από αυτές. Μήπως θα μπορούσατε να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες, ειδικές ή γενικές, για να με βοηθήσουν τουλάχιστον να καταλήξω σε μία από αυτές τισ χώρες. Ευχαριστώ.

                Comment


                  Originally posted by flynow View Post
                  Καλημέρα και από εμένα. Είμαι 44 χρονών, οδοντίατρος στο επάγγελμα, παντρεμένος με μία κόρη 7 χρονών. Η κατάσταση στην Ελλάδα, δυστυχώς, δεν παλεύεται και σκέφτομαι για μετανάστευση στην Σουηδία ή στην Φινλανδία. Ειδικά για την Φινλανδία έχω διαβάσει καλές πληροφορίες για την εκεί οδοντιατρική, αλλά δε γνωρίζω αρκετά. Δεν γνωρίζω καμία από τις δύο γλώσσες αλλά είμαι αποφασισμένος να μάθω μία από αυτές. Μήπως θα μπορούσατε να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες, ειδικές ή γενικές, για να με βοηθήσουν τουλάχιστον να καταλήξω σε μία από αυτές τισ χώρες. Ευχαριστώ.
                  Καλημερα ! Αυτο που μπορω να σου πω ειναι οτι οποια απο τις σκανδιναβικες χωρες και να διαλεξεις ειναι πολυ καλη επιλογη . Επισης εχω μαθει οτι τα φιλανδικα ειναι πολυ μα παρα πολυ δυσκολη γλωσσα. Και νομιζω οτι με την δουλεια σου σαν οδοντιατρος θα εχεις γρηγορη επαγγελματικη αποκατασταση.
                  Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                  Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                  Comment


                    Ευανθια...να ρωτησω...μετα απο ποσο καιρο εμαθες την γλωσσα?δηλαδη χρειαζεται παραπανω απο χρονο να μπορεις να συννενοηθεις στα σουηδικα?ειναι ευκολη γλωσσα?μαθενετε ευκολα?

                    Comment


                      Originally posted by guren View Post
                      Ευανθια...να ρωτησω...μετα απο ποσο καιρο εμαθες την γλωσσα?δηλαδη χρειαζεται παραπανω απο χρονο να μπορεις να συννενοηθεις στα σουηδικα?ειναι ευκολη γλωσσα?μαθενετε ευκολα?
                      Η εκμαθηση της γλωσσας ειναι κατι τελειως μα τελειως υποκειμενικο. Εγω τελειωσα το σχολειο για τα βασικα σουηδικα σε 5 μηνες και μιλαω καλα . Τωρα συνεχιζω σε επιπεδο γυμνασιου . Εμενα μου φαινονται ευκολα και βεβαια με βοηθαει παρα πολυ το οτι ξερω αγγλικα και ιταλικα. Αλλοι παλι την θεωρουν δυσκολη γλωσσα. Και φυσικα θελει και διαβασμα. Αν δεν διαβαζεις δεν κανεις τιποτα, Επισης κανω παρεα με σουηδους και ετσι κανω πρακτικη στην γλωσσα , και βλεπω πολυ σουηδικα προγραμματα. Αν ασχοληθεις πραγματικα νομιζω οτι δεν θελει πολυ καιρο για να τα μαθεις. Και οι σουηδοι εχουν πολυ ωραιο συστημα διδασκαλιας ταχυρυθμο που αν διαβαζεις δεν υπαρχει περιπτωση να μην μαθεις. Τωρα αν μαθεις την γλωσσα μερικους μηνες νωριτερα η αργοτερα δεν εχει και πολυ σημασια. Αρκει να θελεις και να προσπαθεις.Κι εγω απο τον Ιανουαριο που ξεκινησα συνεχιζω . Δουλευω , πηγαινω σχολειο και διαβαζω. Ειναι παντως πολυ ενδιαφερουσα γλωσσα.
                      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                      Comment


                        Originally posted by ευανθια View Post
                        Η εκμαθηση της γλωσσας ειναι κατι τελειως μα τελειως υποκειμενικο. Εγω τελειωσα το σχολειο για τα βασικα σουηδικα σε 5 μηνες και μιλαω καλα . Τωρα συνεχιζω σε επιπεδο γυμνασιου . Εμενα μου φαινονται ευκολα και βεβαια με βοηθαει παρα πολυ το οτι ξερω αγγλικα και ιταλικα. Αλλοι παλι την θεωρουν δυσκολη γλωσσα. Και φυσικα θελει και διαβασμα. Αν δεν διαβαζεις δεν κανεις τιποτα, Επισης κανω παρεα με σουηδους και ετσι κανω πρακτικη στην γλωσσα , και βλεπω πολυ σουηδικα προγραμματα. Αν ασχοληθεις πραγματικα νομιζω οτι δεν θελει πολυ καιρο για να τα μαθεις. Και οι σουηδοι εχουν πολυ ωραιο συστημα διδασκαλιας ταχυρυθμο που αν διαβαζεις δεν υπαρχει περιπτωση να μην μαθεις. Τωρα αν μαθεις την γλωσσα μερικους μηνες νωριτερα η αργοτερα δεν εχει και πολυ σημασια. Αρκει να θελεις και να προσπαθεις.Κι εγω απο τον Ιανουαριο που ξεκινησα συνεχιζω . Δουλευω , πηγαινω σχολειο και διαβαζω. Ειναι παντως πολυ ενδιαφερουσα γλωσσα.
                        Ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση
                        Εγω εχω μονο το lower στα αγγλικα.Δεν ξερω αν υπαρχουν εταιρειες εκει που να δεχονται μονο με αγγλικα. Υστερα στανταρ θα ειμαι προθυμος να παω και σε σχολειο εκει γιατι ετσι κι αλιως ειναι απαραιτητα.Τα τμηματα στο σχολειο ειναι ενηλικων?
                        Λεω να αρχιζω να στελνω βιογραφικα σιγα σιγα γιατι ετσι οπως εχει γινει η κατασταση εδω περα δεν παλευεται αλλο.

                        Comment


                          Originally posted by guren View Post
                          Ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση
                          Εγω εχω μονο το lower στα αγγλικα.Δεν ξερω αν υπαρχουν εταιρειες εκει που να δεχονται μονο με αγγλικα. Υστερα στανταρ θα ειμαι προθυμος να παω και σε σχολειο εκει γιατι ετσι κι αλιως ειναι απαραιτητα.Τα τμηματα στο σχολειο ειναι ενηλικων?
                          Λεω να αρχιζω να στελνω βιογραφικα σιγα σιγα γιατι ετσι οπως εχει γινει η κατασταση εδω περα δεν παλευεται αλλο.
                          Ναι τα τμηματα ειναι για ενηλικες. Και δεν υπαρχουν μονο σχολεια για την γλωσσα . Υπαρχουν σχολες για να μαθεις οτι αλλο θελεις. Η εκπαιδευση στην σουηδια δεν σταματαει . Μπορει καποιος να σπουδασει οτιδηποτε θελει σε οποιαδηποτε ηλικια στην ζωη του. Οσο για τα αγγλικα κιεγω οταν ηρθα σουηδια με τα αγγλικα ξεκινησα.
                          Ολοι οι σουηδοι μιλανε αγγλικα. Και φυσικα αν το ψαξεις πολυ και δουλεια μπορεις να βρεις . Μπορει να μην ειναι η δουλεια που θελεις στην αρχη αλλα ολοι απο καπου πρεπει να ξεκινησουμε. Παραλληλα αρχιζεις και τα μαθηματα σουηδικων, και ολα παιρνουν τον δρομο τους.
                          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                          Comment


                            Originally posted by ευανθια View Post
                            Ναι τα τμηματα ειναι για ενηλικες. Και δεν υπαρχουν μονο σχολεια για την γλωσσα . Υπαρχουν σχολες για να μαθεις οτι αλλο θελεις. Η εκπαιδευση στην σουηδια δεν σταματαει . Μπορει καποιος να σπουδασει οτιδηποτε θελει σε οποιαδηποτε ηλικια στην ζωη του. Οσο για τα αγγλικα κιεγω οταν ηρθα σουηδια με τα αγγλικα ξεκινησα.
                            Ολοι οι σουηδοι μιλανε αγγλικα. Και φυσικα αν το ψαξεις πολυ και δουλεια μπορεις να βρεις . Μπορει να μην ειναι η δουλεια που θελεις στην αρχη αλλα ολοι απο καπου πρεπει να ξεκινησουμε. Παραλληλα αρχιζεις και τα μαθηματα σουηδικων, και ολα παιρνουν τον δρομο τους.
                            Εχω πτυχιο τει πληροφορικης και αγγλικα και ειμαι 28 χρ.
                            Τωρα που θα στελνω βιογραφικα απο ελλαδισταν προς σουηδια.Πες οτι με δεχονται για συνεντευξη....τι κανω μετα?Πρεπει να ερθω εκει για συνεντευξη?Κι αν δεν με δεχτουν στη δουλεια?Τσαμπα τα λεφτα που θα σκασω στα αεροπορικα και ξενοδοχεια?Κατι εχω ακουσει οτι γινονται συνεντευξεις και μεσω skype.Ισχυει αυτο?Το πτυχιο που το μεταφραζω?Στο υπουργειο εξωτερικων εδω ή το φερνω εκει και μου το μεταφραζουν?
                            Πες πως εγκατασταθω εκει και βρω δουλεια(μακαρι θεε μου) σκεφτομαι να παω και να κανω και μεταπτυχιακο.Εχω ακουσει οτι εκει τα μεταπτυχιακα ειναι free, δεν πληρωνεις τιποτα αλλα ειναι πολυ δυσκολο να το βγαλεις. Ισχυει?
                            Σορρυ σε επρηξα λιγο

                            Comment


                              Originally posted by ευανθια View Post
                              Καλημερα ! Αυτο που μπορω να σου πω ειναι οτι οποια απο τις σκανδιναβικες χωρες και να διαλεξεις ειναι πολυ καλη επιλογη . Επισης εχω μαθει οτι τα φιλανδικα ειναι πολυ μα παρα πολυ δυσκολη γλωσσα. Και νομιζω οτι με την δουλεια σου σαν οδοντιατρος θα εχεις γρηγορη επαγγελματικη αποκατασταση.
                              Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Με προβληματίζει το γεγονός της δυσκολίας των φινλανδικών, θα κοιτάξω και από την πλευρά της Σουηδίας για δουλειές.

                              Comment


                                Καλημερα σε ολους!
                                Σας διαβαζω πλεον καθημερινα γιατι προσπαθω να βρω μια ακρη πως θα φυγω απο την Ελλαδα και οφειλω να πω οτι η Σουηδια μου φανεται καλη επιλογη.
                                Εχω διαβασει ολες τις σελιδες και εχω κρατησει καποια σαιτ που προτεινεται ωστε να τα ψαξω και εγω.
                                Εχω ομως δυσκολια γενικα με το θεμα μεταναστευση. Για να εξηγησω τι εννοω θα ηθελα απο καποιον αν μπορει να με κατατοπισει απο που πρεπει να ξεκινησω. Δηλαδη πρωτα να βρω δουλεια ή σπιτι? Μπορω να κανω κατι απο εδω πριν φυγω για Σουηδια? Επισης τι χαρτια χρειαζομαι? (διαβατηρια, πτυχια κτ εν ολιγης) Τα παιρνω απο Ελλαδα ή μολις παω Σουηδια?
                                Ειμαστε δυο ατομα, εγω εχω βγαλει ιεκ πληροφορικης και αντιστοιχα ο αλλος ιεκ βοηθου λογιστη. Μπορουμε να βρουμε δουλεια με αυτα τα προσοντα?
                                Συγνωμη εκ των προτερων για τις τοσες πολλες ερωτησεις μου απλα δε βρηκα μια ακρη πως να ξεκινησω και τι να κανω στη συνεχεια.
                                και απο οτι διαβασα δε μπορω να απευθυνθω στους ελληνες στη σουηδια.
                                Αν μπορειται να με βοηθησετε θα το εκτιμουσα.
                                Ευχαριστω!

                                Comment

                                Working...
                                X