Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Φιλε συνπολίτη teosaris. Δεν ειμαι Σουηδια αν και προετοιμάζομαι για εκει αλλά καποια πράγματα μπορώ να γνωρίζω και άλλα να υποθέσω. Αυτό που θα σε συμβούλευα καταρχήν είναι να προσπαθείς όσο μπορείς να βρίσκεις απο μόνος σου πράγματα που έχεις απορίες και σε ενδιαφέρουν. Και εγώ όπως και πολλοί άλλοι είμαστε διαρκώς στο ψάξιμο. Ξέρω οτι είναι ένα πέλαγος όλη η διαδικασία και εύκολα μπορείς να χαθείς. Και εγώ ψάχνοντας κατέληξα στην Ευρώπη-Σουηδία απο εκεί που ενδιαφερόμουν για Αυστραλία-Καναδά. Ειναι πολλά που χρειάζεται να μάθουμε αλλά ευτυχώς υπάρχει το ιντερνετ (σιγουρα δε θα το τολμούσα αν δεν υπήρχε). Εχω μάθει αρκετά απο εδώ και άλλα απο διάφορα site στο εξωτερικό. Πχ το λιτρο στη Σουηδία απο οτι διαβασα εχει 1.35-1.60 , τα αυτοκίνητα απο οτι είδα στο google earth τα παρκάρουν εξω απο το σπιτι αλλά κυρίως στα υπαιθρια παρκινγ που εχουν εξω απο τις πολυκατοικιες (για προαστια μιλαμε). Σε μεσητικα site ειδα οτι ενοικιαζονται και επιπλωμενα οποτε στην αρχη βολευεσαι και με αυτα και οταν με το καλο μπορεσεις και βρεις σπιτι με μακροχρονια μισθωση αγοραζεις η μεταφερεις τα δικα σου (ειναι μια σκεψη). Παντως υπάρχει και το ΙΚΕΑ οπου μπορεις να βρεις τα βασικα σε αρκετες καλες τιμες. Το κοστος μετακομισης για Σουηδια δεν το γνωριζω αλλα ενα τηλ. σε μεταφορικη θα σου λυσει ακριβώς και εγκυρα την απορια σου.Τωρα οσον αφορα τους φορους διαβασα οτι καποιος που εργαζεται στη Σουηδια πληρώνει 25% φορο στο κρατος. Και για τα σπίτια απο οτι κατάλαβα τα νοικιάζουν μικρό χρονικό διάστημα γιατι ειναι υπερνοικιασμένα (2ο χερι) Αυτοι τα νοικιαζουν απο το κρατος-δημο και μετα τα νοικιαζουν σε σενα. Ισως να μην επιτρεπεται περισσοτερος χρονος , ισως ... δεν ξερω. Το θεμα ειναι να βολευτεις/ουμε για 2-3 χρονια οπως μπορουμε και μετα να μπορεσουμε να νοικιασουμε σπιτι απο πρωτο χερι. Το δυσκολοτερο ειναι να μπορεσουμε να διατηρησουμε εμεις με παιδι/α το ιδιο σχολειο. Αυτο ειναι ενα θεμα οταν αναγκαζεσαι να μετακομιζεις συχνα σε ενα μερος οπου δεν ειναι ευκολο να βρεις σπιτι , ποσο μαλλον εκει που το θελεις.
    Υπενθυμιζω οτι δεν ειμαι Σουηδια και αυτα τα εμαθα ρωτώντας αλλά κυρίως ψάχνοντας.
    Καλη τύχη

    Comment


      Καλησπέρα παιδιά,

      Είμαι τελειόφοιτος Τει Τουριστικών Επιχειρήσεων και σε 1 μήνα μπάινω στρατό για να ξεμπερδεύω.. Γενικά ψάχνομαι να φύγω μετά την απίστευτη εμπειρία που είχα με το erasmus όπου έκανα την πρακτική μου στην Ισπανία και συγκεκριμένα στην Βαλένθια σε μεγάλο ξενοδοχείο. Σκέφτομαι εδώ και κάτι μέρες το ενδεχόμενο να πάω για μια μόνιμη βόλτα σε άλλη χώρα για ένα καλύτερο μέλλον. Με την βοήθεα του site είδα πολλά πράγματα και θέλω να μάθω πιο πολλά. Στην Αυστραλία οκ, πιστεύω θα είχα δουλειές να κάνω καθώς η σχολή μου είναι τέτοια όπου μου δίνει την δυνατότητα να γνωρίζω από δουλειές σε θέματα τουρισμού. Στην Σουηδία τα Τουριστικά επαγγέλματα έχουνε ζήτηση??? Δηλαδή υπαρχουν ξενοδοχειακές μονάδες σε βαθμό που ο τομέας του Τουρισμού να απασχολεί μεγάλο αριθμό εργαζομένων? Όπως στην χώρα μας π.χ.... Όποιος ξέρει παρακαλώ ας δώσει κάποιες απαντήσεις.. Ευχαριστώ παιδια!

      Comment


        Ευχαριστώ πολύ φίλε orpheus!! και εγώ είμαι πολύ στο ψάξιμο..και επιπλέον γράφτηκα και σε ένα φροντιστήριο για Σουηδικά..
        Ελπίζουμε σε κάτι καλύτερο..

        Comment


          Originally posted by El Bandido View Post
          Καλησπέρα παιδιά,

          Είμαι τελειόφοιτος Τει Τουριστικών Επιχειρήσεων και σε 1 μήνα μπάινω στρατό για να ξεμπερδεύω.. Γενικά ψάχνομαι να φύγω μετά την απίστευτη εμπειρία που είχα με το erasmus όπου έκανα την πρακτική μου στην Ισπανία και συγκεκριμένα στην Βαλένθια σε μεγάλο ξενοδοχείο. Σκέφτομαι εδώ και κάτι μέρες το ενδεχόμενο να πάω για μια μόνιμη βόλτα σε άλλη χώρα για ένα καλύτερο μέλλον. Με την βοήθεα του site είδα πολλά πράγματα και θέλω να μάθω πιο πολλά. Στην Αυστραλία οκ, πιστεύω θα είχα δουλειές να κάνω καθώς η σχολή μου είναι τέτοια όπου μου δίνει την δυνατότητα να γνωρίζω από δουλειές σε θέματα τουρισμού. Στην Σουηδία τα Τουριστικά επαγγέλματα έχουνε ζήτηση??? Δηλαδή υπαρχουν ξενοδοχειακές μονάδες σε βαθμό που ο τομέας του Τουρισμού να απασχολεί μεγάλο αριθμό εργαζομένων? Όπως στην χώρα μας π.χ.... Όποιος ξέρει παρακαλώ ας δώσει κάποιες απαντήσεις.. Ευχαριστώ παιδια!
          Καλησπερα !
          Στην Στοκχολμη υπαρχουν πολλα ξενοδοχεια και ο τουρισμος ειναι ανεπτυγμενος . Φανταζομαι και στις αλλες πολεις της σουηδιας.
          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

          Comment


            Originally posted by teosaris View Post
            Γιατί δεν μου απαντάει κανένας ρε ΠΑΙΔΙΑ!!!Γεια σας παιδιά και από μένα …με λένε θοδωρή και σκέφτομαι ..............................!!
            Καλησπερα Θοδωρη !
            Καταρχην να σου πω οτι τα σπιτια στην σουηδια εχουν ηλεκτρικες συσκευες δηλαδη κουζινα ψυγειο καταψυκτη και πλυντηριο ρουχων στεγνωτηρια στα υπογεια των πολυκατοικιων . Επομενως δεν χρειαζεσαι ηλεκτρικες συσκευες. Νομιζω δεν σε συμφερει να φερεις επιπλα απο ελλαδα γιατι και νομιζω στοιχιζει πολυ αλλα και δεν ξερεις τι σπιτι θα βρεις. Πολλες φορες νοικιαζουν τα σπιτια επιπλωμενα επομενως τι θα κανεις τα επιπλα που θα εχεις φερει . Αν παλι βρεις σπιτι αδειο μπορεις να αγορασεις τα βασικα απο το ικεα και δεν στοιχιζουν πολυ. Οσο για το αυτοκινητο αν θελεις μπορεις να το παρεις μαζι σου . Η βενζινη στοιχιζει αυτη την στιγμη 1,40 περιπου και ανεβαινει και κατεβαινει.Το αυτοκινητο δεν το παρκαρεις οπου θελεις. Υπαρχουν παρκιγκ στα οποια πληρωνεις η συγκεκριμενα σημεια που ειναι ελευθερα για συγκεκριμενες 2 η 3 ωρες για να ψωνισεις. Αυτα της ελλαδα το αφηνουμε οπου ναναι ακομα και στα πεζοδρομια ξεχασε το. Στο σπιτι που θα βρεις μπορει να εχει παρκιγκ εσωτερικο η εξωτερικο που πρεπει να πληρωνεις με τον μηνα 30 με 40 ευρω αναλογως , η μπορει να το αφησεις στο πεζοδρομιο και παλι πληρωνεις με την ωρα .Για τα αυτοκινητα που ειναι παρκαρισμενα στα πεζοδρομια περνανε και ελεγχουν αν εχεις πληρωσει. Αν δεν εχεις πληρωσει σου κοβουν προστιμο .Τα σπιτια που νοικιαζονται για λιγο χρονο ειναι γιατι τα υπενοικιαζουν αυτοι που τα εχουν με κανονικο νομιμο συμβολαιο απο τους διαφορους δημους. Φευγει ας πουμε καποιος διακοπες η για δουλεια σε αλλη πολη για καποιους μηνες και υπενοικιαζει το διαμερισμα του για οσο καιρο θα λειπει. Αυτα .
            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

            Comment


              Σε ευχαριστώ πάρα πολυυυυυ...Ευανθία!!!!..Με λίγα λόγια τα πουλάμε όλα!!
              Πάντως παρατηρώ οτι εδω μέσα υπάρχει αρκετός κόσμος απο την Β.Ελλάδα και ειδικότερα απο Θεσσαλονίκη...!!

              Comment


                Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
                Kαλημερα
                Δεν κανει τιποτα! Επειδη εδω στην Θεσσαλονικη οι αποστασεις ειναι κατα πολυ μικροτερες απο Αθηνα πεταχτηκα στο ταχυδρομιο (που τυγχανει να ειναι στο διπλα στενο) και επιβεβαιωσα οτι με 0,60 λεπτα θα ερχοταν Αθηνα σε 2-3 μερες,τοσο απλα!!
                Τελος παντων, αφου σου εστειλα το μηνυμα για την περιοχη που θα παμε (SKANEκαι οχι skone με διαλυτικα...) ειδα την ανορθογφραφια μου και ειπα να με διορθωσω.. Καλο διαβασμα

                ευχαριστώ,πήρα και το βιβλίο με τους ελληνοσουιδικους διαλόγους.έχεις πολλές εκφράσεις και συνοπτικά την γραμματική.
                α μάλιστα ωραία,η περιοχή αυτή είναι κοντά στο Μάλμε?εκεί έχετε κάποιους φίλους? τουλάχιστον εκεί μπορεί να υπάρχει κάποιο σπίτι..δεν πιστεύω να είναι όπως στην Στοκχόλμη..

                Comment


                  Να ρωτησω 2 πραγματακια π δεν καταλαβαινω???δεν γινεται να αγορασεις σπιτι,μονο να νοικιασεις απο πρωτο χερι??κ απο την στιγμη π θα δειξεις το βιβλιαριο με τις καταθεσεις για να παρεις το νουμερο,γτ να μην μπορεις να τα μεταφερεις σε καποια τραπεζα εκει??αλλωστε πως θα κινησε κ θα κανεις αγορες,απο που θα σηκωνεις λεφτα??

                  Comment


                    Καλημέρα Eleni22.

                    Για την πρώτη σου ερώτηση τη σχετική με τα σπίτια. Νομίζω πως μπορείς να αγοράσεις σπίτι. Το θέμα είναι να βρείς κάτι να πουλιέται. Π.χ. εδώ http://www.booli.se/bostad/helsingbo...tan+136/972363 έχει μια προσφορά στο Helsingborg. Με μία τιμή στα 925.000 kr ( δηλαδή στα 101,079.50 Euro ) παίρνεις 100τμ. με 4 δωμάτια Κάνε κλίκ πάνω στη φωτό για περισσότερες λεπτομέρειες .Το θέμα είναι τι γίνεται με τους φόρους. Κάτι που δεν έχω καταλάβει πως δουλεύει εκεί. Το 9.129 kr το μήνα, αναφέρεται στην περίπτωση που το αγοράσεις με δάνειο, και έχει και Internet με 249 kr. Το 7.180 kr αναφέρεται στην μεσιτική αμοιβή. Τώρα αν και δεν το έχω τσεκάρει, έχω την υποψία ότι τα πάντα που αφορούν ιδιοκτησία ανήκουν στο κράτος και αν πρόκειται να φύγεις απο την χώρα πρέπει να το επιστρέψεις σε αυτήν. Αυτό με πάσα επιφύλαξη. Ίσως κάποιοι εδώ στο φόρουμ έχουν πιο τεκμηριωμένες απαντήσεις.

                    'Επειτα αυτό που δεν ξέρω καθόλου είναι τι γίνεται στην περίπτωση που θελήσεις να κτίσεις εσύ ένα δικό σου με τις δικές σου προδιαγραφές.

                    Για την δεύτερη ερώτηση τη σχετική με τα χρήματα. Λοιπόν για το διάστημα που δεν θα έχεις πάρει τον προσωπικό σου αριθμό θεωρείσαι τουρίστρια ( ακόμα και αν δουλεύεις ). Έτσι δυστυχώς για αυτό το διάστημα ( αρχή ημερομηνίας εργασίας + 3 μήνες ή επίδειξη αποδεικτικού τράπεζας + 3 μήνες - μακάρι να ήταν λιγότερο αυτό το διάστημα ) πρέπει 1ον είτε να κουβαλάς τα χρήματά σου επάνω σου, κάτι που είναι πολύ επικίνδυνο ή 2ον) να έχεις τα χρήματα σου στην Ελλάδα και να στα στέλνουν οι δικοί σου με δόσεις μέσω κάποιας μεταφορικής εταιρίας χρημάτων σε σένα συστημένα.

                    Σε χαιρετώ
                    Σπύρος

                    Comment


                      Σπύρο που είσαι και συ από Βόλο

                      Δεν ισχύει το Maestro από την Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος, στην Σουηδία? Εγώ στην Ισπανία που έκανα την πρακτική μου για 6 μήνες, μέσω Maestro έκανα αναλήψεις. Κάνεις τις αναλήψεις αμέσως από την Εθνική απλά η τράπεζα της χώρας που βρίσκεσαι σου κρατάει ένα πολύ χαμηλό ποσό. Θυμάμαι εμένα μου κρατούσε 1 ευρώ και κάτι...

                      Παιδιά μπορείτε να μου στείλετε κάποια site που να περιέχουν και τουριστικές δουλειές??? Αν είναι εύκολο.

                      Comment


                        Skonto ήθελα να πω... και όχι Σπύρο.

                        Comment


                          Originally posted by El Bandido View Post
                          Σπύρο που είσαι και συ από Βόλο

                          Δεν ισχύει το Maestro από την Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος, στην Σουηδία? Εγώ στην Ισπανία που έκανα την πρακτική μου για 6 μήνες, μέσω Maestro έκανα αναλήψεις. Κάνεις τις αναλήψεις αμέσως από την Εθνική απλά η τράπεζα της χώρας που βρίσκεσαι σου κρατάει ένα πολύ χαμηλό ποσό. Θυμάμαι εμένα μου κρατούσε 1 ευρώ και κάτι.......................
                          Καλησπερα

                          Οταν κανεις αναληψη απο οποιαδηποτε ελληνικη καρτα (χρεωστικη),και ο λογαριασμος ειναι σε ευρω,σου χρεωνει ητραπεζα προμηθεια για την μετατροπη σε κορωνες,περιπου 17 ευρω(170 κορωνες) ,σε καθε αναληψη.οσο για τουριστικα κοιταξε λιγο εδω για αρχη, http://www.jobbsafari.se/jobb/detaljhandel/hotell/
                          οπως και στο http://www.arbetsformedlingen.se/For...7b612d78000171 ,

                          Comment


                            Originally posted by antogeor View Post
                            [B]Καλησπερα

                            Οταν κανεις αναληψη απο οποιαδηποτε ελληνικη καρτα (χρεωστικη),και ο λογαριασμος ειναι σε ευρω,σου χρεωνει ητραπεζα προμηθεια για την μετατροπη σε κορωνες,περιπου 17 ευρω(170 κορωνες) ,σε καθε αναληψη.
                            17E???είναι πολλά αν σκεφτείς ότι πάνω από 200Ε το πολύ δεν μπορείς να κουβαλάς συνέχεια μαζί σου..
                            τουλάχιστον εγώ θα φοβάμε ή θα τα ξοδέψω..χαχαχαχα
                            δεν καταλαβαίνω για πιο λόγο από την στιγμή που θα έχεις πάρει τον αριθμό και θα έχεις αποδείξει ότι τα λεφτά τα φέρνεις από ελλάδα και είναι δικά σου(ίσως με κάποια φορολογική δήλωση) να μην μπορείς να τα καταθέσεις..

                            Comment


                              Καλημέρα σε όλους.

                              Γεια σου και σένα συμπολίτη El Bandido.

                              Υπάρχει και η λύση της Western Union να μεταφέρονται χρήματα αλλά δεν ξέρω κοστολόγια προμηθειών, σύν της άλλης ότι χρειάζεσαι και κάποιον δικό σου να σου τα στέλνει. Εγώ αυτή τη λύση την προορίζω στο να στέλνω χρήματα στην οικογένεια που θα αφήσω στο Βόλο και όχι για να λαμβάνω.

                              Υποτίθεται πως για τους πρώτους 3 μήνες είσαι είτε τουρίστας είτε υπο δοκιμή εργαζόμενος.

                              Τι να πώ ρε παιδιά .. όπως λέγανε και οι παπούδες μας " Τα φράγκα στην τσέπη του εσώρουχου "

                              Comment


                                Σήμερα είδα μια θερμοκρασία - 0 - στο Μάλμε και μία - 3 - στην Στοκχόλμη. Άντε εκεί μπήκε ο Χειμώνας. Εμείς να δούμε πότε θα "μπούμε".

                                Comment

                                Working...
                                X