Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μετανάστευση στη Σουηδία

    Χαιρετισματα σε ολους εδω που αγωνιζονται για κατι καλυτερο!


    Ειμαι ο Αντωνης απο Αθηνα και προσπαθω να φυγω για Σουηδια(Στοκχολμη)Εχω ξεκινησει το "ψαξιμο" εδω και καιρο,και τα συμπερασματα ειναι πολλα.......

    1)Δουλειες Υπαρχουν,και μαλιστα αρκετες,με προυποθεσεις,χρειαζεται εξειδικευση σε κατι,και γλωσσα.
    2)Οποιος ενδιαφερεται ας γνωριζει οτι οι εκει ελληνες,δεν βοηθανε οσο θα επρεπε(απο ευγενεια δεν λεω,καθολου!).
    3)πρεπει να υπαρχει εξοικειωση σε μια εντελως διαφορετικη κουλτουρα και νοοτροπια απο αυτη της Ελλαδας.πχ 11 το πρωι δυσκολο να βρεις καφε ανοιχτο(σε αντιθεση με εδω που δεν βρισκεις να κατσεις),παρα μονο σε ωρες διαλλειματων για φαγητο,μετα τις 1
    4πρεπει να υπαρχει εξοικειωση με καιρο.αρκετο κρυο και χιονι

    Αλλα πανω απ ολα χρειαζεται επιμονη και υπομονη....Αυτα σαν αρχη,εγω 25/6/2011 θα φυγω για στοκχολμη,εχω κανει καποιες επαφες εχω στειλει πολλα cv,και οποιος αλλος ενδιαφερεται ας πει την αποψη του η οτιδηποτε αλλο.
    24
    Δεν αντεχω να ειμαι αλλο Ανεργος/η
    16.67%
    4
    Δεν μπορω να αντεξω οικονομικα με ολες τις περικοπες
    16.67%
    4
    Θελω ποιοτητα στη ζωη μου
    37.50%
    9
    Θελω να εχω περισσοτερες επαγγελαματικες επιλογες
    16.67%
    4
    Ολα τα παραπανω
    62.50%
    15

    #2
    Φιλε Antogeor ,μπορεις να μου πεις δυο πραγματα για Σουηδια?Εχω μεσανυχτα για την χωρα αυτη ,ειμαι 52 χρονων,και σκεφτομαι ολα τα ενδεχομενα.
    Πληροφοριακα(αν βοηθα)ειμαι πτυχιουχος μηχανικος(ηλεκ/γος)χωρις ποτε να εχω ασκησει το επαγγελμα και απο το 1985 ασχολουμαι με bar και με εστιατορια.Πιστευεις οτι μπορω να βρω κατι(οτιδηποτε) εκει?
    Ευχαριστω

    Comment


      #3
      καλημερα ! και εγω το ψαχνω για Σουηδια ! το θεμα ειναι να βρεθει εργασια..δυστυχως δεν γνωριζω σουηδικα..
      μεχρι στιγμης εχω ανεβασει το βιογραφικο μου στο eures. δεν βοηθαει και το οτι δεν εχω καποιο πτυχιο πανεπιστημιου ενω εχω αρκετη εργασιακη εμπειρια...

      Orecha , απο την μικρη μου εμπειρια, θεωρω οτι πιο ευκολα βρισκεις δουλεια σε μπαρ,εστιατορια κλπ
      ειδικα αν δεν ξερεις την γλωσσα..αυτες οι δουλειες ειναι οι πρωτες που ζητανε προσωπικο. Εαν ξερεις καλα αγγλικα ,θα μπορεις να συννενοηθεις ανετα.

      επισης υπαρχει αυτο το site ,απ οτι καταλαβα ειναι ο σουηδικος οαεδ http://www.arbetsformedlingen.se/Glo...ep-in-job.html

      ολα βεβαια σε παραπεμπουν στην σελιδα eures http://ec.europa.eu/eures/home.jsp?lang=el

      Comment


        #4
        Καλησπερα......

        Λοιπον κατ αρχη θα σας δωσω καποια site μεσα απο τα οποια ψαχνεις για δουλεια καθως και γενικες πληροφοριες για συνθηκες διαβιωσης στη Σουηδια.Τα πραγματα δεν ειναι και εκει παραδεισος,σιγουρα ειναι παρα πολυ καλυτερα απο την κολαση εδω.Εγω ανεβαινω 30/6 Στοκχολμη,εχω βρει σπιτι,το οποιο και αυτο πρεπει να ψαξετε πριν γιατι ειναι λιγο δυσκολο.
        Γενικα η ζωη και η οργανωση δεν εχουν καμμια σχεση με εδω
        Ανευρεση δουλειας http://www.jobbsafari.se/
        Söker du jobb? Se alla lediga jobb hos Uniflex. Vi finns i hela landet och inom många brancher. Hitta rätt jobb för dig idag!


        Δειτε απο εκει για δουλεια και χρησιμοποιητε τη μεταφραση του Google .
        Τωρα για σπιτι κοιταξτε λιγο στα




        Οτι αλλη απορια εχετε και μπορω να απαντησω πειτε μου

        Comment


          #5
          Καλησπέρα!!!
          Φιλε antogeor πως βρηκες δουλεια ρε θηρίο? Εμαθες σουηδικά?

          Comment


            #6
            Καλησπέρα!!!
            Φιλε antogeor πως βρηκες δουλεια ρε θηρίο? Εμαθες σουηδικά?

            Comment


              #7
              Originally posted by antogeor View Post
              Καλησπερα......

              Λοιπον κατ αρχη θα σας δωσω καποια site μεσα απο τα οποια ψαχνεις για δουλεια καθως και γενικες πληροφοριες για συνθηκες διαβιωσης στη Σουηδια.Τα πραγματα δεν ειναι και εκει παραδεισος,σιγουρα ειναι παρα πολυ καλυτερα απο την κολαση εδω.Εγω ανεβαινω 30/6 Στοκχολμη,εχω βρει σπιτι,το οποιο και αυτο πρεπει να ψαξετε πριν γιατι ειναι λιγο δυσκολο.
              Γενικα η ζωη και η οργανωση δεν εχουν καμμια σχεση με εδω
              Ανευρεση δουλειας http://www.jobbsafari.se/
              Söker du jobb? Se alla lediga jobb hos Uniflex. Vi finns i hela landet och inom många brancher. Hitta rätt jobb för dig idag!


              Δειτε απο εκει για δουλεια και χρησιμοποιητε τη μεταφραση του Google .
              Τωρα για σπιτι κοιταξτε λιγο στα




              Οτι αλλη απορια εχετε και μπορω να απαντησω πειτε μου





              κατ'αρχας φιλε antogeor καλο ταξιδι και καλες επιτυχιες στην σουηδια!!!
              με λενε τασο και ειμαι 31χρονων,σκεπτομαι κι εγω να φυγω για σουηδια αλλα δεν ξερω τιποτα ακομα!!
              εχω δουλεψει πολλα χρονια σε καφε-εστιατορια και εχω εμπειρια.
              τι να κανω σε πρωτη φαση?τι χρειαζετε απο χαρτια?για δουλεια να ψαξω οταν παω εκει?ειμαι χαμενοσ...το μονο που ξερω ειναι οτι θελω να φυγω απο εδω γιατι δεν την παλευω καθολου(οικονομικα)!!!

              σε ευχαριστω πολυ!!!

              Comment


                #8
                Φιλε airamhag σε ευχαριστω για το μηνυμα σου.Μολις το ειδα.
                Υπαρχει λες ενδιαφερον στον χωρο των εστιατοριων Ελληνικων και μη?

                Comment


                  #9
                  Μεταναστευση στην Σουηδια

                  Καλησπερα παιδια ! Βρισκομαι περιπου ενα χρονο στην Στοκχολμη ! Ολα ειναι τελεια ! Βεβαια εχω προσπαθησει παρα πολυ για ολα. Και αυτο που εχω να πω ειναι οτι οι ελληνες δεν βοηθανε καθολου. Το αντιθετο μαλιστα.
                  Ειναι πραγματικα απογοητευτικο. Αυτο που κανουν ειναι να σε αποθαρυνουν να σε απογοητευσουν και να σε κανουν να τα παρατησεις. Βλεπω τους μεταναστες απο αλλες χωρες ποσο δεμενοι ειναι και ποσο βοηθανε ο ενας τον αλλον και πραγματικα μου εχει κανει μεγαλη εντυπωση Αν εχει καποιος αλλος τετοια εμπειρια ας γραψει .
                  Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                  Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                  Comment


                    #10
                    Παιδια ειμαι η ευανθια . Βρισκομαι στην στοκχολμη περιπου ενα χρονο. ευχομαι οτι καλυτερο σε οσους ετοιμαζονται να ερθουν.
                    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                    Comment


                      #11
                      Παιδια εισαστε στοκχολμη ?
                      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by antogeor
                        spiro Σ Ευχαριστω,το γνωριζω το site οπως και μερικους ελληνες απο το συγκεκριμενο συλλογο,απλα με διακριτικο τροπο ,προσπαθουν να σε αποτρεψουν απο το να πας....anyway....θα δειξει ......
                        Εγω στελνω cv αποκλειστικα σε Σουηδους εργοδοτες,θα δουμε τωρα αν υπαρξει καποιο αποτελεσμα.Αλλο ενα μεγαλο προβλημα ειναι η διαμονη....εκει τα σπιτια δεν εχουν καμμια σχεση με ελλαδα,ειναι ολα σε μορφη χρονομισθωσης αναμεσα σε ιδιωτη και ιδιωτη η ιδιωτη και κρατος.....οποτε αστα καλυτερα βρισκεις δουλεια παρα σπιτι....
                        Ακριβως ετσι ειναι τα πραγματα. Οσο καιρο ειμαι στην στοκχολμη δεν εχω ακουσει μια καλη κουβεντα απο τους ελληνες. Ολοι προσπαθουν να με αποτρεψουν .Ομως εγω τα καταφερνω μια χαρα.
                        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                        Comment


                          #13
                          Γεια σου Ευανθία! Μπράβο σου που τα κατάφερες και το μεταδίδεις και σε μας! Μας δίνεις πολύ δύναμη. Θέλω αν μπορείς να μου πεις αν ισχύει αυτό που λένε στην αρχή της ιστιοσελίδα τους, ότι δηλαδή για να πάρεις προσωπικό αριθμό χρειάζεται να έχεις 20.000 ευρώ στην τράπεζα.

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by nikos81 View Post
                            Γεια σου Ευανθία! Μπράβο σου που τα κατάφερες και το μεταδίδεις και σε μας! Μας δίνεις πολύ δύναμη. Θέλω αν μπορείς να μου πεις αν ισχύει αυτό που λένε στην αρχή της ιστιοσελίδα τους, ότι δηλαδή για να πάρεις προσωπικό αριθμό χρειάζεται να έχεις 20.000 ευρώ στην τράπεζα.
                            Nαι ειναι αληθεια αλλα δεν ξερω ακριβως το ποσο. Πρεπει να εχεις λεφτα και να μπορεις να το αποδειξεις.
                            Αν καταφεριες να βρεις μια δουλεια εστω και προχειρη σιγουρα θα παρεις τον αριθμο.
                            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                            Comment


                              #15
                              Βεβαια καλο ειναι να εχεις λεφτα οσα μπορεις περισσοτερα για να εχεις να περασεις στην αρχη. Θα σου χρειαστουν για να κλεισεις σπιτι γιατι συνηθως ζητανε εγγυησεις.
                              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                              Comment

                              Working...
                              X