Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (1)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by Agoriani View Post
    Ο Αυστραλός υπήκοος θα πρέπει να έχει ζήσει εδώ και οχι μόνο να γεννήθηκε και μετά να έφυγε.
    Αν εχει ζήσει εδώ ενα διάστημα, νομίζω τουλάχιστον 2 έτη, δεν εχει περιορισμό ή αναμονή στα επιδόματα και με την εγγραφή του στο Centrelink αρχίζει να παίρνει για τον ίδιο και τα παιδιά και τον σύντροφο που δεν εργάζεται πάνω απο 2000 δολάρια Αυστραλίας τον μήνα.
    Εαν δεν αλλάξει κάτι όπως το καθεστώς εργασίας, τα οικονομικά, το ετήσιο εισόδημα κ.τ.λ. δεν σταματάει το επίδομα ποτέ.
    Γενικά δεν σταματάει το επίδομα ποτέ. Αυξομειώνεται ανάλογα τις αλλαγές που σύμβάινουν.
    Μπορεί να μειωθεί μέχρι 0 βέβαια αλλά σε περίπτωση ασθένειας ή ατυχήματος αρχίζει πάλι να τρέχει.
    Στο τέλος της εργασιακής ηλικίας που είναι τα 67 χρόνια εδώ, λέγεται σύνταξη.

    Βέβαια μην παραλείψετε να συμβουλευτείτε λογιστή μόλις θα έρθετε εδώ και να ακολουθήσετε τις συμβουλές του πριν καταθέσετε έγγραφα στο Centrelink.
    σε θερμοευχαριστω για την τοσο γρηγορη ανταποκριση σου !!!!!!!
    βεβαια ηρθα στην ηλικια των 5 ετων στην Ελλαδα .....Αρα διαβάζοντας τα επιδοματα μαλλον θα παίρνω εγω 700$ + 700$ η γυναικα + 1500$ τα 2 παιδια περιπου
    συνολο 3000$ τον μηνα φανταζομαι
    υπάρχει και επιδομα ενοικιου που μπορει να προστεθει ? ή κατι άλλο ?

    Comment


      #17
      Originally posted by angelo View Post
      σε θερμοευχαριστω για την τοσο γρηγορη ανταποκριση σου !!!!!!!
      βεβαια ηρθα στην ηλικια των 5 ετων στην Ελλαδα .....Αρα διαβάζοντας τα επιδοματα μαλλον θα παίρνω εγω 700$ + 700$ η γυναικα + 1500$ τα 2 παιδια περιπου
      συνολο 3000$ τον μηνα φανταζομαι
      υπάρχει και επιδομα ενοικιου που μπορει να προστεθει ? ή κατι άλλο ?
      Κάπως έτσι όπως τα λές με την διαφορά οτι στην αρχή θα παίρνεις μόνο εσύ που έχεις την υπηκοότητα μέχρι να βγάλει η σύζηγος την partner visa και τότε θα μειωθεί λίγο το δικό σου και θα αρχίσει να παιρνει και η σύζηγος.

      Υπάρχουν και άλλα όπως το επίδομα ενοικίου, η προκαταβολή για το σπίτι που δίνεται, εφόσον το ενοικιαστήριο γίνει μόνο στο όνομα του Αυστραλού υπηκόου, ολόκληρη απο την υπηρεσία.
      Ακόμα επίδομα τηλεφώνου και επίδομα ρεύματος. Μικρά ποσά αλλά κάτι είναι και αυτά.
      Ακόμα βγαίνουν κάρτες υγείας πέρα απο το Medicare και κάρτες έκπτωσης γενικές.
      Υπομονή και επιμονή patriotes.

      Comment


        #18
        Originally posted by Agoriani View Post
        Ο Αυστραλός υπήκοος θα πρέπει να έχει ζήσει εδώ και οχι μόνο να γεννήθηκε και μετά να έφυγε.
        Αν εχει ζήσει εδώ ενα διάστημα, νομίζω τουλάχιστον 2 έτη, δεν εχει περιορισμό ή αναμονή στα επιδόματα και με την εγγραφή του στο Centrelink αρχίζει να παίρνει για τον ίδιο και τα παιδιά και τον σύντροφο που δεν εργάζεται πάνω απο 2000 δολάρια Αυστραλίας τον μήνα.
        Εαν δεν αλλάξει κάτι όπως το καθεστώς εργασίας, τα οικονομικά, το ετήσιο εισόδημα κ.τ.λ. δεν σταματάει το επίδομα ποτέ.
        Γενικά δεν σταματάει το επίδομα ποτέ. Αυξομειώνεται ανάλογα τις αλλαγές που σύμβάινουν.
        Μπορεί να μειωθεί μέχρι 0 βέβαια αλλά σε περίπτωση ασθένειας ή ατυχήματος αρχίζει πάλι να τρέχει.
        Στο τέλος της εργασιακής ηλικίας που είναι τα 67 χρόνια εδώ, λέγεται σύνταξη.

        Βέβαια μην παραλείψετε να συμβουλευτείτε λογιστή μόλις θα έρθετε εδώ και να ακολουθήσετε τις συμβουλές του πριν καταθέσετε έγγραφα στο Centrelink.
        Ο Αυστραλός υπήκοος δεν χρειάζεται να έχει ζήσει στο παρελθόν στην αυστραλία για να δικαιούται τα επιδόματα. Απλά τα επιδόματα σταματάνε άμα φύγεις από την αυστραλία για διάστημα μεγαλύτερο των 6 μηνών. Εγώ γεννήθηκα στην Αυστραλία δεν είχα ζήσει ποτέ εδώ αφού έφυγα 7 μηνών και παρόλο αυτά όταν πήγα στο centrelink άρχισα να παίρνω επίδομα αμέσως. Για την ακρίβεια μετά από 1,5 μήνα που έκαναν την επεξεργασία του ατήματος μου αλλά πήρα τα χρήματα αναδρομικά και για το χρόνο επεξεργασίας. Κανείς δεν μου ζήτησε να έχω μείνει στο παρελθόν στην Αυστραλία.

        Comment


          #19
          καλημερα σε ολους πατριοτακια ειμαι καινουριος στο φορουμ ειμαι γενιμενος στην αυστραλια και σκεφτομαι να φυγο με την γυναικα μου για μελβουρνη η γυναικα μου ειναι δημοσιοσ υπαληλοσ νηπιαγωγος μπορει να παρει αποσπαση για μελβουρνη? οποιοσ μπορει και ξερει ας με βοηθησει ευχαριστο πολυ

          Comment


            #20
            Originally posted by demi View Post
            Ο Αυστραλός υπήκοος δεν χρειάζεται να έχει ζήσει στο παρελθόν στην αυστραλία για να δικαιούται τα επιδόματα. Απλά τα επιδόματα σταματάνε άμα φύγεις από την αυστραλία για διάστημα μεγαλύτερο των 6 μηνών. Εγώ γεννήθηκα στην Αυστραλία δεν είχα ζήσει ποτέ εδώ αφού έφυγα 7 μηνών και παρόλο αυτά όταν πήγα στο centrelink άρχισα να παίρνω επίδομα αμέσως. Για την ακρίβεια μετά από 1,5 μήνα που έκαναν την επεξεργασία του ατήματος μου αλλά πήρα τα χρήματα αναδρομικά και για το χρόνο επεξεργασίας. Κανείς δεν μου ζήτησε να έχω μείνει στο παρελθόν στην Αυστραλία.
            Επειδή είχα λάβει ενα προσωπικό μήνυμα που ξεκίναγε έτσι:

            Ονομάζομαι Ιωάννα και η μητέρα μου είναι Ελληνίδα γεννημένη στην Αυστραλία (είχαν μεταναστεύσει οι παππούδες μου εκεί κάποτε) και πριν από μερικά χρόνια εγώ και η αδελφή μου πήραμε την Αυστραλέζικη Υπηκοότητα (Australian Citizenship by Descent),καθώς και διαβατήριο.

            Για τους γνωστούς λόγους όπως και οι περισσότεροι Έλληνες φαντάζομαι,πόσο μάλλον κάποιος που έχει την υπηκοότητα θέλω να έρθω στην Αυστραλία για να φτιάξω την ζωή μου καθότι βρίσκομαι σε ηλικία σπουδών (21 ετών) και έχω απογοητευθεί πλήρως από το Ελληνικό Πανεπιστήμιο.Ωστόσο έχουμε ένα θέμα και δεν ξέρω εάν πρέπει να τολμήσω να κάνω το μεγάλο βήμα,αν και ήταν πάντοτε το όνειρό μου.

            Προσπαθούμε να βγάλουμε μια άκρη,σχετικά με το εάν δικαιούμαι ή όχι (και εάν όχι,έπειτα από πόσο καιρό τα δικαιούμαι τα σχετικά επιδόματα που δίνονται στην Αυστραλία (benefits και allowances για ανέργους ή σπουδαστές) ώστε να μπορέσω με το βοήθημα και κάποια part-time δουλειά να καταφέρω να σπουδάσω εκεί και να κάνω ένα ξεκίνημα διότι οι γονείς μου δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να με στηρίξουν όσο θα θέλαμε από την Ελλάδα και δίχως κάποιο βοήθημα θα είναι σχετικά δύσκολο μέχρι να βρω μια δουλειά.

            Προσπαθούμε να βγάλουμε άκρη λοιπόν για το εάν δικαιούμαι ή όχι κάποια οικονομική βοήθεια και το είδος της αλλά στην έρευνά μας στο θέμα,άλλοι μας λένε ότι δικαιούμαι με το που πάω καθότι Αυστραλός υπήκοοος και άλλοι πως δεν δικαιούμαι καθότι δεν έχω ζήσει καθόλου στην χώρα και πρέπει να περάσουν 2 έτη προτού αποκτήσω πλήρη δικαιώματα.Όπως καταλαβαίνετε,δεν ξέρω τι να κάνω και από την πρεσβεία εδώ στην Αθήνα ούτε συζήτηση για να βγει μια άκρη.Μήπως γνωρίζετε κάτι παραπάνω σε αυτό το θέμα ή που θα πρέπει να απευθυνθώ για να μάθω;
            =================================================

            Έπειτα μου απάντησε μόνη της με αυτό:

            Επικοινώνησαν οι δικοί μου στην Αυστραλία με το Centrelink και μίλησαν και στους δικούς τους financial advisers,και τους είπαν πάλι γι' αυτά τα 2 έτη μέχρι να μπορέσω να πάρω το επίδομα.
            Ακόμα,λόγω του ότι θα σπουδάζω τους είπαν ότι δεν δικαιούμαι το κανονικό επίδομα ανεργίας,αλλά κάτι αρκετά λιγότερο ως βοήθημα σπουδών.
            Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω τώρα με αυτά τα νέα.
            Εμένα δεν με ενοχλεί να έρθω εκεί για δουλειά,τουναντίον θα έλεγα κύριε Agoriani.Διότι από την Ελλάδα οι γονείς μου δεν μπορούν να κάνουν σχεδόν τίποτα.

            Μέχρι να περάσουν αυτά τα 2 χρόνια όμως για να έχω μια κάποια πρόσβαση σε κάποιο επίδομα,έστω και στο ελάχιστο για τις σπουδές,πρέπει να βρω μια δουλειά.Οι δικοί μου εκεί μου εξήγησαν ότι δεν είναι εύκολο χωρίς σπουδές και λόγω του ότι δεν έχω ξαναδουλέψει εξαιτίας του νεαρού της ηλικίας μου.Και ότι οι μόνες δουλειές που θα μπορώ να βρω part time απασχόληση είναι σε κάποια καφετέρια ή κουζίνα,στις υπόλοιπες απαιτεί full time,κι εγώ δεν θα μπορώ με τις σπουδές,δεν θα μου μένει χρόνος.Λογικό μου ακούγεται αυτό πάντως.
            Σκέφτηκα να έρθω εκεί και γι' αυτά τα 2 χρόνια να βρω μια δουλειά πλήρης απασχόλησης και ας σπουδάσω λίγο αργότερα,δεν με πήραν δα και τα χρόνια.Αλλά οι γνωστοί μου μού είπαν πως τα ενοίκια είναι γύρω στα 350-400 δολάρια την εβδομάδα,έστω και για κάτι μικρό για ένα άτομο όπως εγώ και οι μισθοί είναι γύρω στα 400 άντε 450 την εβδομάδα για κάποιον χωρίς προυπηρεσία και ανειδίκευτο όπως εγώ.
            ===========================================

            Δεν το έψαξα το θέμα παραπάνω και νομίζω οτι ισχύει αυτό που είπε η Demi. Το γράφω για να μην μπερδευτεί κάποιος μελοντικός αναγνώστης.
            Υπομονή και επιμονή patriotes.

            Comment


              #21
              Εγω παντως, γεννημενος στην Αυστραλία αλλα στα 3,5 χρονια μου εφυγα για Ελλαδα και ξαναγυρισα τωρα πίσω, τους ειπα στο σεντρελινκ ακριβως ποσο καιρο ειχα κατσει στην Αυστραλία και μου εδωσαν κανονικα τα επιδοματα χωρις να ζητησουν αποδεικτικα στοιχεια για το ποτε εφυγα απο εκεί.

              Comment


                #22
                Originally posted by panos1966 View Post
                Εγω παντως, γεννημενος στην Αυστραλία αλλα στα 3,5 χρονια μου εφυγα για Ελλαδα και ξαναγυρισα τωρα πίσω, τους ειπα στο σεντρελινκ ακριβως ποσο καιρο ειχα κατσει στην Αυστραλία και μου εδωσαν κανονικα τα επιδοματα χωρις να ζητησουν αποδεικτικα στοιχεια για το ποτε εφυγα απο εκεί.
                Επομένος διπλά επιβεβαιωμένο Αυστραλοί υπήκοοι που επέστρεψαν έχουν άμμεση πρόσβαση στα επιδόματα του Centrelink.

                Η σήζυγος μου ήταν εδώ μέχρι τα 11 και μετά ερχόταν συχνά και για αυτό δεν την ανάφερα καθόλου.
                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                Comment


                  #23
                  παιδια μας μπερδεψατε με αυτα και με εκεινα...εσυ πανο εφυγες στα 3,5 οποτε εισαι οκ ετσι και αλλιως ακομα και αν ισχυει αυτο με τα 2 ετη.
                  εσενα demi σε ρωτησαν ποσο χρονων εφυγες απο εκει και παρολα αυτα στο εδωσαν ή δε σε ρωτησαν καθολου?
                  Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by konstantinos1 View Post
                    παιδια μας μπερδεψατε με αυτα και με εκεινα...εσυ πανο εφυγες στα 3,5 οποτε εισαι οκ ετσι και αλλιως ακομα και αν ισχυει αυτο με τα 2 ετη.
                    εσενα demi σε ρωτησαν ποσο χρονων εφυγες απο εκει και παρολα αυτα στο εδωσαν ή δε σε ρωτησαν καθολου?
                    http://www.centrelink.gov.au/internet/internet.nsf/filestores/int035_0911_a/$file/int035_0911en.pdf

                    Επιλέγοντας απο το site του Centrelink, individuals > Publications > Customer publications φτάνουμε σε αυτή τη σελίδα που εαν επιλέξουμε Publications if you recently moved to Australia to settle ανοίγει το πιο πάνω pdf το οποίο μας πληροφορεί για χρόνο αναμονής 104 εβδομάδων.

                    Πότε όμως; Όταν υπάρχει Αυστραλέζικη υπηκοότητα αποδεδειγμένα απο την περίπτωση της συζήγου μου, απο την Demi και απο τον panos1966 αρχίζουν να τρέχουν τα επιδόματα απο την στιγμή που επικοινώνησαν με το Centrelink, έστω και τηλεφωνικά, ερχόμενοι εδώ.

                    Όπως αναφέρει μέσα το έγγραφο, ο χρόνος αναμονής είναι για να δουλέψει το ο σπόνσορας. Σε περίπτωση δηλαδή που υπάρχει σπόνσορας στην Βίζα ενδεχομένως να ενεργοποιήτε το χρονικό διάστημα των 104 εβδομάδων πριν την πρόσβαση στα επιδόματα, ώστε να αποδειχτεί οτι πράγματι ο σπόνσορας σπονσοράρει τον προσκεκλημένο.

                    Υπάρχουν κάποιες βίζες που γίνεται ενα είδος πρόσκλησης με αναδοχή απο αυτόν που καλεί. Για αυτές τις περιπτώσεις και εφόσον γίνει αίτηση και αξιολογηθεί ως τέτοια περίπτωση απο το Centrelink, ενεργοποιήτε η αναμονή των 104 εβδομάδων.
                    Προστατεύονται έτσι και τα κεφάλαια που είναι διαθέσιμα για τις σωστές περιπτώσεις αλλά και δεν αφήνονται περιθώρια για απάτες του στύλ καλώ μερικούς και τους βάζω στην χώρα και παίρνω όλο ή ποσοστό απο το επίδομά τους, αφού θα πρέπει εφόσον τους κάλεσα να τους καλύψω σαν σπόνσορας για 104 εβδομάδες.

                    Οπότε νομίζω γίνεται ξεκάθαρο, για όσους μπερδεύτηκαν οτι εαν και υπάρχει δεν ενεργοποιήτε σε όλες τις περιπτώσεις και σε ποιες ενεργοποιήτε.
                    Υπομονή και επιμονή patriotes.

                    Comment


                      #25
                      Καλησπέρα παιδιά είμαι νέος στο site και δεν έχω και πολύ ιδέα από αυτά.Έχω λοιπόν μια απορία σχετικά με την υπηκοότητα και ελπίζω να μπορέσετε να με βοηθήσετε.Έζησα 5 χρόνια στην Αυστραλία από το 1974-1979 πήγα εκεί σχολείο κανονικά τώρα ζω στην Ελλάδα.Απλά δεν γνωρίζω εαν έχω την υπηκοότητα δηλαδή αν είμαι Αυστραλός πολίτης γιατί σκέφτομαι να πάρω την οικογένεια μου και να εγκατασταθούμε μόνιμα εκεί.Ευχαριστώ εκ των προτέρων!.

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by αντωνης44* View Post
                        Καλησπέρα παιδιά είμαι νέος στο site και δεν έχω και πολύ ιδέα από αυτά.Έχω λοιπόν μια απορία σχετικά με την υπηκοότητα και ελπίζω να μπορέσετε να με βοηθήσετε.Έζησα 5 χρόνια στην Αυστραλία από το 1974-1979 πήγα εκεί σχολείο κανονικά τώρα ζω στην Ελλάδα.Απλά δεν γνωρίζω εαν έχω την υπηκοότητα δηλαδή αν είμαι Αυστραλός πολίτης γιατί σκέφτομαι να πάρω την οικογένεια μου και να εγκατασταθούμε μόνιμα εκεί.Ευχαριστώ εκ των προτέρων!.
                        Αντώνη καλώς ήρθες.
                        Αν δεν έχεις γεννηθεί εκεί,δε νομίζω, εκτός εαν ενας απο τους 2 γονείς είναι Αυστραλός

                        Comment


                          #27
                          Είμαι ή δεν είμαι Αυστραλιανός πολίτης???

                          Γεια σας παιδιά!.Έζησα 5 χρόνια στην Αυστραλία από τα 8-13 πήγα εκεί σχολείο κανονικά και θέλω να μάθω εάν έχω ακόμα την υπηκοότητα μετά από τόσα χρόνια!.Είμαι 44 τώρα!Ενδιαφέρομαι να μεταναστεύσω μόνιμα με την οικογένεια μου.Όποιος γνωρίζει παρακαλώ ας μου απαντήσει.Ευχαριστώ πολύ.

                          Comment


                            #28
                            Ευχαριστώ!!

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by αντωνης44* View Post
                              Γεια σας παιδιά!.Έζησα 5 χρόνια στην Αυστραλία από τα 8-13 πήγα εκεί σχολείο κανονικά και θέλω να μάθω εάν έχω ακόμα την υπηκοότητα μετά από τόσα χρόνια!.Είμαι 44 τώρα!Ενδιαφέρομαι να μεταναστεύσω μόνιμα με την οικογένεια μου.Όποιος γνωρίζει παρακαλώ ας μου απαντήσει.Ευχαριστώ πολύ.
                              Εαν είχες την υπηκοότητα εξακολουθείς να την έχεις άσχετα απο τα χρόνια που περάσανε.
                              Όμως το θέμα είναι αν την είχες. Για να βρείς άκρη σε αυτό πρέπει να βρείς με ποιό καθεστώς ήσουν εδώ όταν ήσουν εδώ απο 8 εως 13. Κυρίως με ποιό καθεστώς ήταν εδώ οι γονείς σου, ή οι κηδεμόνες σου εκείνο το διάστημα σαν ανήλικος.
                              Υπομονή και επιμονή patriotes.

                              Comment


                                #30
                                Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.Δεν πολύ κατάλαβα όμως, τι εννοείς με αυτό το καθεστώς.Με πια σύμβαση πήγαμε εκεί;Αν μπορείς σε παρακαλώ μου το εξηγείς.Και όσο αναφορά την υπηκοότητα δεν είμαι σίγουρος αν την είχα, τώρα όμως που είμαι 44 χρονών έχω το δικαίωμα να κάνω αίτηση και να την πάρω;Ευχαριστώ.

                                Comment

                                Working...
                                X