Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (VI)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Αυτό είναι το εκτο κατα σειρά απο τα βασικά σημεία ελεγχου που δίνει το σαι της πρεσβείας για αίτηση απόκτησης υπηκοότητας λόγω καταγωγής.http://www.uk.embassy.gov.au/lhlh/di...ent_greek.html

    Comment


      Originally posted by elenip176 View Post
      "Εάν ο γονέας έχει υπηκοότητα άλλης χώρας ζητούμε αποδεικτικά έγγραφα σχετικά με την ημερομηνία και τη μέθοδο απόκτησης της αλλοδαπής υπηκοότητας από τον Αυστραλό γονέα. Για παράδειγμα, πλήρες πιστοποιητικό γέννησης με τα στοιχεία και των δύο γονέων ή/και πιστοποιητικό αλλοδαπής υπηκοότητας. Παρακαλούμε λάβετε υπόψη ότι τα αλλοδαπά διαβατήρια δεν αποτελούν αποδεκτά αποδεικτικά έγγραφα διότι δεν παρέχουν τις παραπάνω πληροφορίες."

      Oταν λέει άλλης χωρας εννοει μόνο εκτός της αυστραλίας έτσι δεν είναι?όποτε πρέπει να βρω ενα έγγραφο που να λεει πότε ηρθε η μητέρα μου ελλάδα.στο πιστοποιητικο γέννησης δεν αναφέρει κατι και στο δημο που ρώτησα αν και εχουν ολα τα στοιχεία και την ημερομηνία δεν μπορούν λεει να μου βγάλουν καποιο πιστοποιητικό και να δωσω λεεί το διαβατήριο το οποίο παρεπιπτόντως η μητερα μου δεν εχει ανανεωσει.εσυ agoriani που η κόρη ειναι ιδια περίπτωση με εμένα?
      Οπότε θέλεις να βγάλεις υπηκοότητα σε εσένα απο την μητέρα σου αν κατάλαβα καλά.
      Εαν είναι έτσι τότε χρειάζεσαι ληξιαρχική πράξη γέννησης δική σου στην οποία θα αναγράφονται και τα ονοματεπώνυμα των γονιών σου με πλήρη στοιχεία τους μεταξύ αυτών και υπηκοότητες. Στην μητέρας σου που είναι η Αυστραλή υπήκοος να αναγράφει οτι έχει την Αυστραλέζικη υπηκοότητα οπωσδήποτε. Μετά μετάφραση στο υπουργείο εξωτερικών και συμπλήρωση του εντύπου - φόρμα που έχουν ώστε να ζητήσεις να μεταφραστούν τα ονόματα σας όπως αναγράφονται και στα υπόλοιπα έγγραφα ώστε να υπάρχει αντιστοιχία.
      Υπομονή και επιμονή patriotes.

      Comment


        Originally posted by ΜαριαΧ View Post
        καλησπερα..προσπαθω εδω και μια εβδομαδα να τηλεφωνήσω στην Πρεσβεια της Αυστραλίας εμεις μενουμε Θεσσαλονικη ..στα τηλεφωνα βγαινει μονο φαξ..
        απο το σαϊτ για βιζα δεν βγαζω ακρη γιατι εμεις θελουμε να παμε μαζι με τα παιδια μου ( και δεν ειναι κανενας Αυστραλός Υπήκοος αλλα εχω φιλους εκει)... που μπορω στο σαϊτ να βρω απαντησεις που προφανώς καποιος εχει κανει την ιδια ερωτηση με εμενα?...ευχαριστω εκ των προτερων


        παιδια εχω διαβασει πολλα πολλα εδω αλλα εχω χασει λιγο την μπαλα...απο που να ξεκινησω???
        τι να διαβασω πρωτα?
        η δικη μου περιπτωση ειναι αυτη
        ειμαι 32 ο συζηγοε ειναι 37 και εχω 2 παιδακια 8 ετων και 2 ετων...θελουμε να φυγουμε για να βρουμε δουλεια γιατι εδω ειμαι ανεργη 2 χρονια +..εχω μια πολυ καλη φιλη ΑΥστραλια και μπορει να μου κανονισει τα εκει θεματα ..αλλα εχω μπερδευτει..που παιρνω τηλ?? στο βερολινο...
        θελουμε να μεινουμε μονιμα φυσικα αν γινετε....
        απο που να αρχισω να διαβαζω στο σαϊτ λοιπον??


        ευχαριστω για την υπομονη σας..
        Μαρία και να σου απαντήσουν θα σε στείλουν στο www.immi.gov.au που είναι το επίσημο site του υπουργείου μετανάστευσης της Αυστραλίας και τα γράφει όλα. (Σχεδόν ολα γιατι ο μεταναστευτικός νόμος είναι πολύ πολύπλοκος).
        Έτσι λοιπόν μπορείς να ξεκινήσεις το διάβασμα απο το immi.gov.au
        Αν θες μετά μπορείς να βρείς ίσως και απαντήσεις σε ορισμένα ερωτήματα που είχαν κάποιοι πρίν απο σένα εδώ στο patriotaki.
        Για να πάρεις μια σειρά εδώ στο patriotaki κοίτα το post που λέει πως να χρησιμοποιήσετε τα post.
        Υπομονή και επιμονή patriotes.

        Comment


          Σωστά κατάλαβες αλλα έχω ήδη βγάλει ληξιαρχική πράξη γέννησης και εκέι φαίνεται οτι η μητέρα μου εχει την ελληνική υπηκοότητα.πουθενα δεν αναφερεται η αυστραλιανη.αρα θα πρέπει να την αλλάξω.
          αλλα τη σχέση η δικη μου ληξιαρχική πράξη με την ημερομηνια που ζητάνε?εμένα μου φαινονται βουνό?

          Comment


            σε ευχαριστω παρα πολυ Agoriani... να σαι καλα για την τοσο πολυτιμη βοηθεια σου...με το καλο και το νεο μελος ευχομαι ;)

            μου εβαλες ιδεα για σπουδες εκει...θα ηταν παραμυθενιο αν ειχα τα χρηματα βεβαια...θα δουμε ισως τα καταφερουμε

            Comment


              Originally posted by elenip176 View Post
              Σωστά κατάλαβες αλλα έχω ήδη βγάλει ληξιαρχική πράξη γέννησης και εκέι φαίνεται οτι η μητέρα μου εχει την ελληνική υπηκοότητα.πουθενα δεν αναφερεται η αυστραλιανη.αρα θα πρέπει να την αλλάξω.
              αλλα τη σχέση η δικη μου ληξιαρχική πράξη με την ημερομηνια που ζητάνε?εμένα μου φαινονται βουνό?
              Κοίτα στην δική μου περίπτωση τι έκανα και θεώρησε οτι εσύ είσαι η κόρη μου για να μην μπερδευτείς.
              Επίσης διάβασε οπωσδήποτε τα Hints and tips στο ίδιο post.
              Υπομονή και επιμονή patriotes.

              Comment


                καλημερα!!!καλως σας βρηκα...
                ειμαι νεο μελος και εγω και θα ηθελα να κανω μια ερωτηση...
                εχω πτυχιο ΟΑΕΔ ηλεκτροτεχνιτη μπορει να αναγνωριστη στην Αυστραλια?
                δεν εχω ενσημα,αλλα δουλευω 10 χρονια σε αυτοματισμους(αντλιοστασια)κατασκευαζω πινακες τριφασικους.(μαυρη εργασια)
                θα μπορεσω να αποδειξω της γνωσης μου?
                στην Αυσταραλια εχω φιλο που με περιμενη οποτε δεν θα εχω προβλημα με την διαμονη μεχρι να βολευτω.
                ευχαριστω προκαταβοληκα.

                Comment


                  καλησπερα σας και συγχαρητηρια για ολη την βοηθεια που προσφερεται.Ηθελα να ρωτησω και εγω με την σειρα μου αν καποιος εχει εναρξη στην εφορια απο το 1993 ως ηλεκτρολογος-υδραυλικος και εχει κομμενα τιμολογια παροχης υπηρεσιων καθως και συστατικες επιστολες μπορει ολο αυτο το χρονικο διαστημα να το μετατρεψει σε εργασιακη εμπειρια?Σεεπικοινωνια που ειχα με συγγενεις μου στην αυστραλιαμε παροναν να παωμε την γυναικα μου και τα παιδια μου καθως και η ειδικοτητα της γυναικας μου ειναι καλη(λογιστρια τει).Προσφερθηκαν να μας βρουν και σπονσορες και η αληθεια ειναι οτι το θεωρησαν και ευκολο-ισως λογω ειδικοτητων.Μου εκανε εντυπωση οτι μου προτειναν να μεινουμε μαζι τους μεχρι να βολευτουμε μιας και το καινουριο τους σπιτι θα ειναι ετοιμο την περιοδο που σκεφθομαστε να παμε.Επισης -ισως για να παρακινεισει να παμε- μας ανεφερε οτι ενα μετριος μισθος ειναι 80.000 δολλαρια το χρονο ενω μισθοι για τις ειδικοτητες τις δικες μας ειναι αρκετα μεγαλυτεροι.σχυει αυτο?

                  Comment


                    καλησπέρα σε όλους σας κ ιδιαίτερες ευχές σε αυτούς που βρίσκονται ήδη μακριά από το καζανι που αυτη τη στιγμή βράζει και θα βράζει καθώς φαίνεται για τα επόμενα χρόνια κ λέγεται Ελλάδα.
                    καθώς καταλαβαίνετε από το ψευδωνυμό μου είμαι εδώ κ χρόνια αγανακτισμένη κα προσπαθώ να φύγω για να σωθώ εγω κ οικογένειά μου αρχικα στην Β.ευρώπη αλλά μετα αό πολλή σκέψη πλέον στρεφόμαστε με τον άντρα μου προς αυστραλία.Το επάγγελμά μα είναι (κ των 2)επαγγελματίες φωτογράφοι με άρτιο εξοπλισμό κ άπειρη γνώση του αντικειμένου μετα από εργασία πολών ετών στο χώρο. έχω 2 παιδάκια 6 ετών το ένα κ 9 μηνών το άλλο.Δυστυχώς για εμάς δεν υπάρχει κανένας συγγενής εκεί παρα μόνο κάποιοι διάσπαρτοι φίλοι.Επειδη διαβαζω συνεχώς κ προσπαθω να βρω άκρη αλλά ψιλομάταια το βλέπω,θα ήθελα χωρις να κουράσω παραπάνω κάποιες διευκρινίσεις από κάποιον που γνωρίζει ή ίσως είχε παρόμοια εμπειρία.
                    την επιλογη της βίζας που με καλύπτει την κανω εγω χωρις κάποιον έλεγχο?επίσης αν απορριφθεί μπορω να αιτηθω ξανα με άλλο τυπο βίζας? επίσης επειδη τα χρηματα ειναι πολλά που ζητανε για να ασχοληθουν κ μόνο με την περίπτωση σου , τα χάνεις αν η αίτηση σου απορριφθεί?αιτειται κ πληρωνει ο ένας ή κ τα λοιπά μέλη της οικογένειας?αυταπρος το παρον ,καλα να είμαστε κ οι ερωτησεις για το θέμα δεν θα στερεψουν ποτέ....

                    Comment


                      βοηθειαααααααααα................!!!!!!!!!!!!!!!
                      γεια σας παιδιά ειμαι καινούργια στο forum! Έχω που το ψάχνω για να μπορέσω να φύγω για Αυστραλία τρεις μήνες, και πάνω που είπα οτι θα βγάλω μια άκρη χάθηκα...... πάλι....!!!!! Εχω δίπλωμα απο ΙΕΚ ως βοηθός μικροβιολόγου. Η ειδικότητα μου υπάρχει στη λίστα με τα ζητούμενα επαγγέλματα! Το θέμα ειναι οτι δεν μπόρεσα να εργαστώ με αυτη την ειδικότητα στην Ελλάδα, αλλά εργαζόμουν 7 χρόνια ως ιατρικός επισκέπτης....και αυτή πάλι είναι μια ειδικότητα που ζητάνε!!!!1 έτσι δεν είμαι σίγουρη αν μπορώ να κάνω αίτηση για skilled visa!!! Επισης έχω συγγενης εκει τα αδερφια της μητερας μου και τα ξαδέρφια μου!!! Ειχαμε παει στο παρελθόν με πρόσκληση αλλα οι γονείς μου δεν μπόρεσαν να συνηθίσουν και έτσι γυρίσαμε. Πήγα ομως αγγλικό σχολείο εκει!!!!! πως μπορώ τελικά να βγάλω βίζα;;; Αφού δεν εχω την απαιτούμενη εμπειρία στην ειδικότητα μου;;; μήπως είναι καλύτερα να μου κάνουν πρόσκληση οι συγγενείς μου;;;;!!! Και θέλουν να δουλεύεις κιόλας τους τελευταίους 12 μήνες...... εγώ είμαι άνεργη 18 μήνες τι χαρτιά εμπειρίας και εργασίας να τους στείλω!!!!!!

                      σας ευχαριστώ πολύ........

                      Comment


                        Γεια σας και πάλι.Σήμερα λοιπόν πήγα στο πρωτοδικείο για να ζητήσω την αλλαγή της υπηκοότητας
                        της μητέρας μου που λέγαμε.(στη ληξιαρχική πραξη γεννησης μου εχει δηλωθεί ελληνική υπηκοότητα
                        ενω πρέπει να λεει ελληνική-αυστραλιανή,να εχει και τις δυο τελοσπαντων).εδω να πω οτι μενω πάτρα
                        ,στην αθήνα δε ξερω αν ειναι διαφορετικά τα πράγματα.το τι σκάλες ανεβοκατεβηκα δε λέγεται.απο το
                        ενα γραφείο με εστελναν στο άλλο.απτον πρώτο όροφο στο δεύτερο και ξανα παλι πίσω.ώσπου βρεθηκε
                        μια χριστιανή που ήξερε δυο πράγματα παραπάνω .με στέλνει λοιπον στο ισογειο να συμπληρώσω μια αίτηση.παω λοιπόν αιτήσεις δεν υπήρχαν,παίρνει η υπαλληλος μια λευκη κολα φτιάχνει μια πρόχειρη
                        κουτσα στραβά μου κολαέι κι ενα χαρτοσημο παραβολο πως στην ευχη λέγεται και με στελνει στον εισαγγελέα.παω κι εγω με την ελπίδα οτι σε 10 λεπτά επιτελους θα έχει τελειωσει το μαρτύριο και μου
                        λεει οτι δε μπορεί να δωσει αυτος εντολη και οτι πρέπει να γινει δικαστήριο για να γινει τετοια αλλαγή στη ληξιαρχικη πράξη γέννησης.κι οτι μόνο αν εχει γινει κάποιο λαθος στο όνομα μπορει να δώσει αυτος εντολη
                        και για την υπηκοότητα δε μπορει να κάνει κάτι.π΄ρεπει να παρω λεει δικηγόρο και να γινει δικαστηριο για
                        να γινει η αλλαγή.γκρρρρρρρρρρρρρρ
                        Σκέφτομαι σοβαρά να παω αυστραλία και να κανω απο εκει τα χαρτια για την υπηκοότητα.εκέι θα εχουν
                        ολα τα εγγραφα της μητέρας μου καταχωρημένα και θα γινει γρηγορα η δουλειά.
                        Αgoriani εσένα αυτο για την αλλαγη της υπηκοότητας σου ειπαν απο τη πρεσβεια οτι ειναι υποχρεωτικό?

                        Comment


                          Originally posted by elenip176 View Post
                          Γεια σας και πάλι.Σήμερα λοιπόν πήγα στο πρωτοδικείο για να ζητήσω την αλλαγή της υπηκοότητας
                          της μητέρας μου που λέγαμε.(στη ληξιαρχική πραξη γεννησης μου εχει δηλωθεί ελληνική υπηκοότητα
                          ενω πρέπει να λεει ελληνική-αυστραλιανή,να εχει και τις δυο τελοσπαντων).εδω να πω οτι μενω πάτρα
                          ,στην αθήνα δε ξερω αν ειναι διαφορετικά τα πράγματα.το τι σκάλες ανεβοκατεβηκα δε λέγεται.απο το
                          ενα γραφείο με εστελναν στο άλλο.απτον πρώτο όροφο στο δεύτερο και ξανα παλι πίσω.ώσπου βρεθηκε
                          μια χριστιανή που ήξερε δυο πράγματα παραπάνω .με στέλνει λοιπον στο ισογειο να συμπληρώσω μια αίτηση.παω λοιπόν αιτήσεις δεν υπήρχαν,παίρνει η υπαλληλος μια λευκη κολα φτιάχνει μια πρόχειρη
                          κουτσα στραβά μου κολαέι κι ενα χαρτοσημο παραβολο πως στην ευχη λέγεται και με στελνει στον εισαγγελέα.παω κι εγω με την ελπίδα οτι σε 10 λεπτά επιτελους θα έχει τελειωσει το μαρτύριο και μου
                          λεει οτι δε μπορεί να δωσει αυτος εντολη και οτι πρέπει να γινει δικαστήριο για να γινει τετοια αλλαγή στη ληξιαρχικη πράξη γέννησης.κι οτι μόνο αν εχει γινει κάποιο λαθος στο όνομα μπορει να δώσει αυτος εντολη
                          και για την υπηκοότητα δε μπορει να κάνει κάτι.π΄ρεπει να παρω λεει δικηγόρο και να γινει δικαστηριο για
                          να γινει η αλλαγή.γκρρρρρρρρρρρρρρ
                          Σκέφτομαι σοβαρά να παω αυστραλία και να κανω απο εκει τα χαρτια για την υπηκοότητα.εκέι θα εχουν
                          ολα τα εγγραφα της μητέρας μου καταχωρημένα και θα γινει γρηγορα η δουλειά.
                          Αgoriani εσένα αυτο για την αλλαγη της υπηκοότητας σου ειπαν απο τη πρεσβεια οτι ειναι υποχρεωτικό?
                          elenip176 ο εισαγγελέας δεν σου είπε το ακριβώς. Κάπου θα έχει μπερδευτεί και νομίζει οτι χρειάζεται να κάνει δικαστήριο για μια υπόθεση που είναι απλά ζήτημα να δώσει μια εντολή, έγγραφη, στον προιστάμενο του ληξιαρχείου για να γίνει η αλλαγή. Εαν π.χ. απευθυνόσουν σε διαφορετικό εισαγγελέα θα είχες διαφορετικό αποτέλεσμα. Δεν μπορείς όμως να πάς π.χ. στον εισαγγελέα στην Λαμία. Θα πρέπει να κάνεις ενα κόπο και να κάνεις μια έγγραφη αίτηση προς το ληξιαρχείο Αθηνών, που είναι το μοναδικό στην Ελλάδα που ξέρει μέχρι και ο θυρωρός τι ακριβώς γίνεται σε όλες τις υποθέσεις και περιπτώσεις, και να αιτηθείς να σου πούν τι ακριβώς γίνεται και με ποιά διαδικασία ώστε να κάνεις την αλλαγή που λες.
                          Μετά με το χαρτί απο το ληξιαρχείο πήγαινε και στον εισαγγελέα να τον ενημερώσεις και να καταλάβει και εκείνος για να ξέρει για άλλη φορά.
                          Αλλιώς αν μπορείς εξήγησε του οτι αν πάρει εκείνος ενα τηλέφωνο στο ληξιαρχείο Αθηνών θα του εξηγήσουν τι ακριβώς πρέπει να κάνει και πως.
                          Εγώ επειδή πήγα σε εισαγγελέα στην Αθήνα, έτυχε να γνωρίζει ο άνθρωπος και να μην χρειαστεί να του εξηγήσω τίποτα παραπάνω.
                          Υπομονή και επιμονή patriotes.

                          Comment

                          Working...
                          X