Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (VI)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by juliedasiou View Post
    Μεταφράσεις εγγράφων δωρεάν στην Αυστραλία, πρέπει να είστε όμως στις επιλέξιμες κατηγορίες:

    http://www.immi.gov.au/living-in-aus...ation_help.htm
    από τα πολλά που έχουν μπερδεύεσαι στο τέλος

    Comment


      #17
      Μεταφραστές στην Αυστραλία

      Κάποιος κύριος διάβασε σε μια εφημερίδα ότι ζητούνται μεταφραστές ελληνικών στην Αυστραλία και στο άρθρο αναφερόταν το www.patriotaki.com. Άλλες πληροφορίες δεν έχω (επί του παρόντος)...Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει περί τίνος πρόκειται και πού να κοιτάξω; Είμαι μεταφραστής.


      Παναγιώτης

      Comment


        #18
        Επανέρχομαι απο αλλο topic που κλειδωθηκε. Ελπιζω να ποσταρω στο σωστο thread.

        Τα προσόντα μου δεν ανταποκρίνονται στα επαγγέλματα αυτά που ζητουν στην λιστα εκτος ισως απο radio journalist αλλα και πάλι δεν ξερω κατα ποσο αυτο μετραει διοτι ειχα εκπομπη για πολλα χρονια στο ραδιο με συνεντευξεις με μπολικα μουσικα σχηματα κλπ (μεταξυ αυτών και κανα δυο αυστραλων καλλιτεχνων στα αγγλικα). Δεν ημουν όμως αμιγως δημοσιογραφος αλλά παραγωγός.

        Ωστόσο την γλωσσα την κατεχω καλα λογω πολυχρονης παραμονης στην Αμερικη. More than enough to get about που λεγαμε και στο Αμέρικα.

        Σκεφτομαι να υποβάλλω αίτηση για τουριστική βίζα και μετα να την ψαξω εκει για σπονσορα αν ειμαι τυχερος.

        Παρατήρησα ότι μπορεί να είμαι σε θέση να πάρω την ETA για ένα χρόνο όπως εχω αναφερει αλλά πρεπει να εξερχομαι από την Αυστραλια μεσα σε χρονικό ορίζοντα τριών μηνών. Και δυστυχώς αν προσπαθησω στο περας των τριων μηνων να βγω και να ξαναεισελθω πχ από Νέα Ζηλανδία, θα υποστω πολλες ερωτησεις οταν ξαναμπω και αυτο διοτι η ΕΤΑ δεν έχει σχεδιαστεί ώστε να επιτρέπονται επαναλαμβανόμενα re-entering στην Αυστραλία.

        Ειδάλλως θα πρεπει να υποβάλω αίτηση για την τουριστική βίζα 676 που επιτρέπει να μείνω για ένα χρόνο maximum. Σεβαστο διαστημα που πιστευω πως αρκει για να βρω σπονσορα κλπ. Ισως όμως, σε αυτή την περίπτωση, να κληθω προαιρετικά να προσκομίσω αποδεικτικά στοιχεία ότι έχω επαρκή κεφάλαια (που δεν εχω) για να πληρώσω τυχον επείγουσα ιατρική περίθαλψη (αν χρειαστει) για το διαστημα που θα βρισκομαι στην Αυστραλία. Επίσης ισως κληθω να προσκομίσω ξεχωριστα περιουσιακά στοιχεία τα οποια ειναι ανυπαρκτα κατ' ουσίαν. Αρα απο οτι φαινεται δεν πληρω τις προυποθεσεις για αυτη την βιζα.

        Έτσι, παμε πισω στην ETA που επιτρέπει 3 μήνες στη χώρα. Για να αποφευχθεί η ταλαιπωρία του re-entering στους τρεις μηνες (και ποιος ξερει τι αλλο) θα πρεπει να βρω σπονσορα ωστε να αλλάξω το καθεστώς της ETA αλλα μεσα σε τρεις μήνες και μπολικο paperwork φανταζομαι.

        Δύσκολα τα πραγματα αν σκεφτει κανεις πως ειμαι 44.

        Διορθωστε με αν κανω λαθος σε καποιο υποζήτημα.

        Comment


          #19
          Originally posted by panayiotis View Post
          Επανέρχομαι απο αλλο topic που κλειδωθηκε. Ελπιζω να ποσταρω στο σωστο thread.

          Τα προσόντα μου δεν ανταποκρίνονται στα επαγγέλματα αυτά που ζητουν στην λιστα εκτος ισως απο radio journalist αλλα και πάλι δεν ξερω κατα ποσο αυτο μετραει διοτι ειχα εκπομπη για πολλα χρονια στο ραδιο με συνεντευξεις με μπολικα μουσικα σχηματα κλπ (μεταξυ αυτών και κανα δυο αυστραλων καλλιτεχνων στα αγγλικα). Δεν ημουν όμως αμιγως δημοσιογραφος αλλά παραγωγός.

          Ωστόσο την γλωσσα την κατεχω καλα λογω πολυχρονης παραμονης στην Αμερικη. More than enough to get about που λεγαμε και στο Αμέρικα.

          Σκεφτομαι να υποβάλλω αίτηση για τουριστική βίζα και μετα να την ψαξω εκει για σπονσορα αν ειμαι τυχερος.

          Παρατήρησα ότι μπορεί να είμαι σε θέση να πάρω την ETA για ένα χρόνο όπως εχω αναφερει αλλά πρεπει να εξερχομαι από την Αυστραλια μεσα σε χρονικό ορίζοντα τριών μηνών. Και δυστυχώς αν προσπαθησω στο περας των τριων μηνων να βγω και να ξαναεισελθω πχ από Νέα Ζηλανδία, θα υποστω πολλες ερωτησεις οταν ξαναμπω και αυτο διοτι η ΕΤΑ δεν έχει σχεδιαστεί ώστε να επιτρέπονται επαναλαμβανόμενα re-entering στην Αυστραλία.

          Ειδάλλως θα πρεπει να υποβάλω αίτηση για την τουριστική βίζα 676 που επιτρέπει να μείνω για ένα χρόνο maximum. Σεβαστο διαστημα που πιστευω πως αρκει για να βρω σπονσορα κλπ. Ισως όμως, σε αυτή την περίπτωση, να κληθω προαιρετικά να προσκομίσω αποδεικτικά στοιχεία ότι έχω επαρκή κεφάλαια (που δεν εχω) για να πληρώσω τυχον επείγουσα ιατρική περίθαλψη (αν χρειαστει) για το διαστημα που θα βρισκομαι στην Αυστραλία. Επίσης ισως κληθω να προσκομίσω ξεχωριστα περιουσιακά στοιχεία τα οποια ειναι ανυπαρκτα κατ' ουσίαν. Αρα απο οτι φαινεται δεν πληρω τις προυποθεσεις για αυτη την βιζα.

          Έτσι, παμε πισω στην ETA που επιτρέπει 3 μήνες στη χώρα. Για να αποφευχθεί η ταλαιπωρία του re-entering στους τρεις μηνες (και ποιος ξερει τι αλλο) θα πρεπει να βρω σπονσορα ωστε να αλλάξω το καθεστώς της ETA αλλα μεσα σε τρεις μήνες και μπολικο paperwork φανταζομαι.

          Δύσκολα τα πραγματα αν σκεφτει κανεις πως ειμαι 44.

          Διορθωστε με αν κανω λαθος σε καποιο υποζήτημα.
          Αυτό που είπες είναι ενα ενδεχώμενο και εαν γίνει θα σου λύσει πολλά προβλήματα.
          Με το re-entering κάθε 3 μήνες δεν έχεις προβλήματα εφόσον δεν έχουν στοιχεία οτι δούλευες μαύρα όσο ήσουν μέσα την τελευταία περίοδο.
          Εχει μια εκπμπή στην τηλεόραση εδώ που λέγεται border control και δείχνει τέτοιες περιπτώσεις και απο εκεί βλέπεις οτι πολλοί δούλευαν μαύρα όσο ήταν εδώ με τουριστική αλλά με κάποιο τρόπο τους βρήκανε.
          Θέλω να πω να το αποφύγεις αυτό το ενδεχώμενο μέχρι να βρείς σπόνσορα, είτε στο πρόσωπο εργοδότη είτε στο πρόσωπο μελλοντικής συζήγου.
          Υπομονή και επιμονή patriotes.

          Comment


            #20
            Εφοσον δεν εχω αναγκη να δουλεψω μαυρα λογω του οτι εχω καλλυμενες τις βασικες μου αναγκες στο Συδνευ (accomodation+food), μπορω να παρω την ΕΤΑ και να μπαινοβγαινω απο Νεα Ζηλανδια καθε τρεις μηνες χωρις προβλημα? Ειναι διαπιστωμενο 100% αυτο?
            Αν ισχυει, ειναι θετικο διοτι απο μια κουβεντα που ειχα στην πρεσβεια, μου ειπαν πως αν μπω και βγω αυθημερον απο Νεα Ζηλανδια θα υποστω πολλες ερωτησεις στο re-entry.

            Επισης οσον αφορα την ειδικοτητα την οποια περιεγραψα, ποσο καιρο κανει να βγει μια τετοια βιζα? Υπαρχει ειδικη χρεωση?

            Comment


              #21
              Originally posted by panayiotis View Post
              Εφοσον δεν εχω αναγκη να δουλεψω μαυρα λογω του οτι εχω καλλυμενες τις βασικες μου αναγκες στο Συδνευ (accomodation+food), μπορω να παρω την ΕΤΑ και να μπαινοβγαινω απο Νεα Ζηλανδια καθε τρεις μηνες χωρις προβλημα? Ειναι διαπιστωμενο 100% αυτο?
              Αν ισχυει, ειναι θετικο διοτι απο μια κουβεντα που ειχα στην πρεσβεια, μου ειπαν πως αν μπω και βγω αυθημερον απο Νεα Ζηλανδια θα υποστω πολλες ερωτησεις στο re-entry.

              Επισης οσον αφορα την ειδικοτητα την οποια περιεγραψα, ποσο καιρο κανει να βγει μια τετοια βιζα? Υπαρχει ειδικη χρεωση?
              Η διαδικασία δεν είναι επιβεβαιωμένη γιατι κανένας δεν το έκανε και μετά να ήρθε και να μας είπε τι έγινε ακριβώς.
              Δεν είναι άγνωστη στις αρχές όμως και είναι μια διαδικασία που κάνουν σε πολλές χώρες, συμπεριλαμβανωμένης και της Αυστραλίας. Αν γνωρίζεις κάποιον παλιό φοιτητή του εξωτερικού μπορεί να σου πει σίγουρα πολλές τέτοιες ιστορίες με μπαινοβγές για να ανανεωθεί η τουριστική κ.τ.λ.
              Το οτι σου το είπε η πρεσβεία εχει ιδιαίτερη βαρύτητα όμως και όντως για να εξασφαλιστούν σαν αρχές μπορεί να σου θέσουν ερωτήσεις.
              Η αλήθεια όμως νικάει, και εφόσον δεν έχεις εργαστεί παράνομα ώστε να έχουν στοιχεία που να μην τους επιτρέπουν να σε αφήσουν να μπείς στην χώρα δεν θα έχουν λόγο να σου το αρνηθούν γιατι στην ουσία και στα τυπικά θα είσαι οκ σε όλα.
              Ναι δεν είναι ευχάριστο να σου πούνε ελάτε δίπλα κύριε λίγο να σας ρωτήσουμε κάτι, αλλά απο την άλλη δες το σαν μέρος της διαδικασίας και εφόσον δεν εχεις τίποτα να κρύψεις ή φοβηθείς καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται.

              Η τουριστική evisa είναι στο immi.gov.au και δεν θα σε δυσκολέψει καθόλου να την βγάλεις.
              Υπομονή και επιμονή patriotes.

              Comment


                #22
                Καλημέρα σε όλους από Ελλάδα :-)
                Είμαι σχετικά καινούργια στο site και δεν γνωρίζω κάποια πράγματα όσον αφορά για τη μετανάστευση στην Αυστραλία. Θέλουμε να φύγουμε μαζί με τον άντρα μου. Εγώ έχω πτυχίο βοηθού γραφικού τεχνών απο τεχνικό λύκειο και δουλευω 17 χρονια στην Ιδιωτική τηλεόραση σαν Χειρίστρια Η/Υ και ο σύζυγός μου αυτή τη στιγμή εχει φορρτηγό ΔΧ, αλλά έχει δουλέψει επι 7 χρόνια σε τοποθετήσεις αλουμινίων και ειδικά σε πόρτες ασφαλείας. Επίσης είμαι 2 μηνων έγκυος και φυσικα δεν θα με πείραζε να γεννηθεί ο διαδοχός μας :-) εκεί. Δυστυχώς ο αντρας μου ειναι άνεργος και από την τελευταια του δουλεια, ήδη μας χρωστανε 7.000 ευρω! ¨Αγνωστο αν θα πληρωθουμε μιας κ η εταιρια παει για κλεισιμο.
                Θα μπορούσατε να μας πείτε 2 πραγματάκια? Επίσης δεν μας πειράζει να μείνουμε στην επαρχία.

                Εχω κοιτάξει την SOL list και ο συζυγος είναι μεσα αλλά δεν ξέρει την γλώσσα κ δεν εχει αδεια ασκήσεως επαγγέλματος σαν αλλουμινάς.

                Ευχαριστώ πολύ.

                Comment


                  #23
                  Originally posted by Sinis_smooth View Post
                  Κάποιος κύριος διάβασε σε μια εφημερίδα ότι ζητούνται μεταφραστές ελληνικών στην Αυστραλία και στο άρθρο αναφερόταν το www.patriotaki.com. Άλλες πληροφορίες δεν έχω (επί του παρόντος)...Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει περί τίνος πρόκειται και πού να κοιτάξω; Είμαι μεταφραστής.


                  Παναγιώτης
                  Την κυριακή που μας πέρασε η Καθημερινή είχε άρθρο σχετικά με το μεταναστευτικό ρεύμα προς Αυστραλία και ανέφερε και το patriotaki.
                  Ούτε στο άρθρο ούτε στο patriotaki γίνεται αναφορά για μεταφραστές.
                  Η υπεύθυνη αρχή μεταφραστών Αυστραλίας είναι εδώ: http://www.naati.com.au
                  Εκεί κατα καιρούς ζητάνε μεταφραστές, αλλά κυρίως για γλώσσες της Πολυνησίας ή της Ασίας.
                  Υπομονή και επιμονή patriotes.

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by liniga View Post
                    Καλημέρα σε όλους από Ελλάδα :-)
                    Είμαι σχετικά καινούργια στο site και δεν γνωρίζω κάποια πράγματα όσον αφορά για τη μετανάστευση στην Αυστραλία. Θέλουμε να φύγουμε μαζί με τον άντρα μου. Εγώ έχω πτυχίο βοηθού γραφικού τεχνών απο τεχνικό λύκειο και δουλευω 17 χρονια στην Ιδιωτική τηλεόραση σαν Χειρίστρια Η/Υ και ο σύζυγός μου αυτή τη στιγμή εχει φορρτηγό ΔΧ, αλλά έχει δουλέψει επι 7 χρόνια σε τοποθετήσεις αλουμινίων και ειδικά σε πόρτες ασφαλείας. Επίσης είμαι 2 μηνων έγκυος και φυσικα δεν θα με πείραζε να γεννηθεί ο διαδοχός μας :-) εκεί. Δυστυχώς ο αντρας μου ειναι άνεργος και από την τελευταια του δουλεια, ήδη μας χρωστανε 7.000 ευρω! ¨Αγνωστο αν θα πληρωθουμε μιας κ η εταιρια παει για κλεισιμο.
                    Θα μπορούσατε να μας πείτε 2 πραγματάκια? Επίσης δεν μας πειράζει να μείνουμε στην επαρχία.

                    Εχω κοιτάξει την SOL list και ο συζυγος είναι μεσα αλλά δεν ξέρει την γλώσσα κ δεν εχει αδεια ασκήσεως επαγγέλματος σαν αλλουμινάς.

                    Ευχαριστώ πολύ.
                    Το site για πληροφορίες σχετικά με θέματα βίζας και μετανάστευσης είναι το site του υπουργείου μετανάστευσης, το www.immi.gov.au
                    Εκεί είναι όλες οι πληροφορίες σχετικά με τις βίζες και τις διαδικασίες. Μερικές πληροφορίες θα βρείς και εδώ αλλά η πηγή είναι το immi.gov.au.
                    Εαν χρειάζεστε την βοήθεια μεταναστευτικού πράκτορα, βρείτε εναν μέσω της αρχής τους : mara.gov.au

                    Δεν χρειάζεται άδεια ασκήσεως κανενός επαγγέλματος για να κάνει εδώ κάτι. Οτι χρειαστεί βγαίνει άμμεσα και με λίγα χρήματα. π.χ. White card για να μπορεί να εργαστεί στις κατασκευές. Βγαίνει σε 24 ώρες με 60 δολάρια περίπου.
                    Εφόσον έχει εμπειρία σαν οδηγός και σαν εγκαταστάτης κουφωμάτων είναι και τα 2 επαγγέλματα που έχουν ζήτηση εδώ γενικά.
                    Θα πρέπει να βρείτε τον τρόπο, μέσω ποιάς βίζας θα έρθετε εδώ, ώστε να μπορεί να εργαστεί.

                    Εύχομαι με ενα πόνο. Εμείς είμαστε στον τέταρτο.
                    Υπομονή και επιμονή patriotes.

                    Comment


                      #25
                      Γεια σας!Μπορεις agorianni να μου πεις σχετικα με τις ηλ. συσκευες?Αν αυτες απο Ελλαδα λειτουργουν κανονικα ή θα πρεπει να αγορασω απο εκει αλλο εξοπλισμο?

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by athina001 View Post
                        Γεια σας!Μπορεις agorianni να μου πεις σχετικα με τις ηλ. συσκευες?Αν αυτες απο Ελλαδα λειτουργουν κανονικα ή θα πρεπει να αγορασω απο εκει αλλο εξοπλισμο?
                        Καλημέρα Αθηνά εαν δεν κάνω λάθος απ'οσο γνωρίζω λειτουργουν κανονικα απλά θα πρεπει να πάρεις ενα φις απο εκει γιατι δεν ειναι το ιδιο με εδώ οι μπρίζες....

                        Comment


                          #27
                          Καλημερα υπαρχει κανεις που να ζει και να εργαζεται στην αυστραλια?

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by athina001 View Post
                            Γεια σας!Μπορεις agorianni να μου πεις σχετικα με τις ηλ. συσκευες?Αν αυτες απο Ελλαδα λειτουργουν κανονικα ή θα πρεπει να αγορασω απο εκει αλλο εξοπλισμο?
                            Το βίσμα είναι διαφορετικό πράγματι και χρειάζεται αντάπτορας που κάνει γύρω στα 10 δολάρια.
                            Δεν υπάρχει δηλαδή σούκο που λέμε στην πατρίδα.
                            Επίσης το ρεύμα είναι στα 240volt και οχι στα 220volt που είναι στην πατρίδα.
                            Υπομονή και επιμονή patriotes.

                            Comment


                              #29
                              Θα κανω αιτηση για ΕΤΑ visa. Ειμαι σχεδον σιγουρος πως στους τρεις πρωτους μηνες δεν προκειται να βρω σπονσορα στο Sydney και απο οτι δειχνουν τα πραγματα θα μπαινοβγω αυθημερον απο Νεα Ζηλανδια πανω στο τριμηνο.
                              Μου ευχομαι καλη τυχη γιατι θα την χρειαστω αν τελικα φυγω.

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by panayiotis View Post
                                Θα κανω αιτηση για ΕΤΑ visa. Ειμαι σχεδον σιγουρος πως στους τρεις πρωτους μηνες δεν προκειται να βρω σπονσορα στο Sydney και απο οτι δειχνουν τα πραγματα θα μπαινοβγω αυθημερον απο Νεα Ζηλανδια πανω στο τριμηνο.
                                Μου ευχομαι καλη τυχη γιατι θα την χρειαστω αν τελικα φυγω.
                                Καλή τύχη και απο εμένα. Μπαίνε αν θες να μας λες τι γίνεται.
                                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                                Comment

                                Working...
                                X