Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (VI)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Δάσκαλος για Αυστραλία

    Καλώς σας βρήκα και συγχαρητήρια για το κατατοπιστικότατο Forum.
    Νομίζω ότι εδώ σαν αρχή θα βρω τις απαντήσεις που ψάχνω....
    Είμαι δάσκαλος (δημοτικό) και εργάζομαι σαν αναπληρωτής full time 3 χρόνια. Είμαι 42 ετών και έχω ένα γιο 8 χρονών. Φέτος διορίζομαι σαν μόνιμος, αλλά η Ελλάδα δυστυχώς με έχει απογοητεύσει. Σκέφτομαι να φύγω και η Αυστραλία νομίζω ότι είναι το μόνο ιδανικό μέρος. Πιο πολύ για την μεγάλη ομογένεια και για την πρόκληση να διδάξω την ελληνική γλώσσα και τον ελληνικό πολιτισμό στην απέναντι πλευρά του κόσμου.
    Η ερώτησή μου είναι αν μπορώ να απορροφηθώ από την ομογένεια σε δημοτικά σχολεία, γιατί από το ελληνικό υπουργείο έχουν κόψει τις αποσπάσεις για το εξωτερικό. Επίσης δεν με ενδιαφέρει για 5 χρόνια μόνο, αλλά για μέχρι την σύνταξη. Το μόνο γνωστό μου μειονέκτημα (αν υπάρχει λύση να την ακούσω) είναι ότι τα αγγλικά μου είναι λίγα.
    Με χαρά θα ακούσω τις απόψεις σας και τις συμβουλές σας αν μπορεί να υλοποιηθεί η σκέψη μου

    Comment


      #32
      Καλησπέρα και από μένα
      ‘Έχοντας διαβάσει αρκετά ποστ και κάνοντας search δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο για αυτό θέλω να σας κάνω και εγώ με την σειρά μου μια ερώτηση.
      Σε περίπτωση που θέλω να πάω στην Αυστραλία να επενδύσω τι γίνετε ? Δλδ δεν ψάχνω κάποιον εργοδότη αλλά θέλω να ανοίξω μαγαζί. Σε αυτή την περίπτωση γνωρίζει κανείς τι γίνετε ?

      Comment


        #33
        Originally posted by spygr View Post
        Καλησπέρα και από μένα
        ‘Έχοντας διαβάσει αρκετά ποστ και κάνοντας search δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο για αυτό θέλω να σας κάνω και εγώ με την σειρά μου μια ερώτηση.
        Σε περίπτωση που θέλω να πάω στην Αυστραλία να επενδύσω τι γίνετε ? Δλδ δεν ψάχνω κάποιον εργοδότη αλλά θέλω να ανοίξω μαγαζί. Σε αυτή την περίπτωση γνωρίζει κανείς τι γίνετε ?
        Πάλι στο immi.gov.au θα βρεις σχετικά με βίζα για επενδυτή.

        Όμως επένδυση αλλιώς ορίζει τι είναι ο νόμος και αλλιώς πολλές φορές εμείς.
        Για κοίτα όμως μήπως σε καλύπτει.

        Κοίτα εδώ και μετά εδώ.
        Υπομονή και επιμονή patriotes.

        Comment


          #34
          Originally posted by panayiotis View Post
          Θα κανω αιτηση για ΕΤΑ visa. Ειμαι σχεδον σιγουρος πως στους τρεις πρωτους μηνες δεν προκειται να βρω σπονσορα στο Sydney και απο οτι δειχνουν τα πραγματα θα μπαινοβγω αυθημερον απο Νεα Ζηλανδια πανω στο τριμηνο.
          Μου ευχομαι καλη τυχη γιατι θα την χρειαστω αν τελικα φυγω.
          Νεωτερη ενημερωση.

          Λοιπον, μετα απο ενα ακομη σχετικο ψαξιμο ρωτωντας και παρατηρωντας τι γραφεται και σε αλλα φορουμ του εξωτερικου, η πιο ευκολη βιζα για να εισελθει καποιος Ελληνας στην χωρα, ειναι η eVisitor η οποια δινεται δωρεαν. Να τονισω ξανα πως αυτη η βιζα εχει ισχυ ενος ετους αλλα με μεγιστη διαρκεια παραμονης 90 ημερων καθε φορα. Αυτο σημαινει μια πτηση μεχρι Νεα Ζηλανδια καθε τρεις μηνες. Απαγορευετα ρητως η εργασια με την βιζα αυτη οπως μας λεει και ο αγαπητος administrator.
          Για αυτη την περιπτωση πρεπει να βρουμε σπονσορα (εργοδοτη) και να αλλαξουμε την βιζα σε καθεστως Long Stay με την sub class 457, που σας επιτρέπει να εργαστείτε μέχρι και τέσσερα χρόνια αλλα αν τύχει να απολυθειτε, θα εχετε μόλις 28 ημέρες για να βρειτε έναν άλλο εργοδότη.
          Ολα αυτα βεβαια κολλανε στην δικη μου περιπτωση στην οποια εχω αναφερθει εκτενως. Για αλλες περιπτωσεις ισως να ενδυκνειται καποιος αλλος τροπος.
          Και θα πρεπει να πληρουνται ολες οι προυποθεσεις που αναφερονται σχετικά.

          Comment


            #35
            Δίλημμα

            Καλησπέρα σε όλους.
            Καταρχήν συγχαρητήρια για το εκπληκτικό forum.
            Θα ήθελα με την σειρά μου να με βοηθήσει κάποιος αν μπορεί.

            Είμαι Αυστραλή υπήκοος καταγεγραμμένη στα μητρώα μια και επέστρεψα το ‘86 αφού τελείωσα το σχολείο εκεί. Ο άντρας μου ελληνική και σουηδική υπηκοότητα . Λόγω των συνθηκών εδώ αποφασίσαμε πως ένας από εμάς πρέπει να φύγει (μακάρι να μπορούσαμε και οι δύο μαζί με τα παιδιά μας αλλά κάποιος πρέπει να μείνει πίσω λόγω γονιών που αντιμετωπίζουν προβλήματα υγείας). Επειδή η αναχώρηση πρέπει να γίνει άμεσα (σαν να λέμε χθες δηλαδή) και δεν υπάρχει η χρονική πολυτέλεια στο να καταθέσω για spouse visa και να περιμένουμε για να βγει υπάρχει το εξής δίλημμα.
            Ο αδερφός μου είναι κάτω από πέρυσι (για πρώτη φορά στη ζωή του) και έχει ήδη τακτοποιηθεί επαγγελματικά αλλά δεν μετράει για να μπορέσει να του κάνει πρόσκληση.

            1. Στην Μελβούρνη υπάρχει ένας θείος του συντααξιούχος δάσκαλος που θα μπορούσε να του κάνει πρόσκληση. Το θέμα είναι αν του κάνει πρόσκληση ποια είναι η διαδικασία της visas του, πόσο καιρό κάνει για να βγει και αν θα μπορεί να δουλέψει νόμιμα. Το επάγγελμα του δεν είναι στην SOL list σαν οικονομολόγος και τα Αγγλικά του είναι σε επίπεδο native speaker όπως επίσης είναι 43 χρονών οπότε δεν υπάγετε για holiday working visa. Το σκεπτικό είναι να κατέβω μετά από λίγους μήνες μετά από αυτόν για ένα μικρό διάστημα και από εκεί να κάνω αίτηση για spouse visa.

            ή

            2. Να κάνουμε αίτηση για spouse visa από Ελλάδα, να φύγω εγώ που είναι πολύ πιο απλό διαδικαστικά ( ανανέωση διαβατηρίου, το καπελάκι μου και φεύγω) και μόλις πάρει την visa του να κάνουμε τράμπα. Είναι πιο εύκολο για μένα να βρω άμεσα δουλειά με το μειονέκτημα πως τα χρήματα θα είναι πολύ λιγότερα από ότι θα μπορούσε να πάρει ο άντρας μου και βέβαια δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα να αφήνεις τα παιδιά σου.

            Μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει;
            Συγνώμη αν σας κούρασα.
            Ευχαριστώ

            Comment


              #36
              Originally posted by Zac.D View Post
              Καλησπέρα σε όλους.
              Καταρχήν συγχαρητήρια για το εκπληκτικό forum.
              Θα ήθελα με την σειρά μου να με βοηθήσει κάποιος αν μπορεί.

              Είμαι Αυστραλή υπήκοος καταγεγραμμένη στα μητρώα μια και επέστρεψα το ‘86 αφού τελείωσα το σχολείο εκεί. Ο άντρας μου ελληνική και σουηδική υπηκοότητα . Λόγω των συνθηκών εδώ αποφασίσαμε πως ένας από εμάς πρέπει να φύγει (μακάρι να μπορούσαμε και οι δύο μαζί με τα παιδιά μας αλλά κάποιος πρέπει να μείνει πίσω λόγω γονιών που αντιμετωπίζουν προβλήματα υγείας). Επειδή η αναχώρηση πρέπει να γίνει άμεσα (σαν να λέμε χθες δηλαδή) και δεν υπάρχει η χρονική πολυτέλεια στο να καταθέσω για spouse visa και να περιμένουμε για να βγει υπάρχει το εξής δίλημμα.
              Ο αδερφός μου είναι κάτω από πέρυσι (για πρώτη φορά στη ζωή του) και έχει ήδη τακτοποιηθεί επαγγελματικά αλλά δεν μετράει για να μπορέσει να του κάνει πρόσκληση.

              1. Στην Μελβούρνη υπάρχει ένας θείος του συντααξιούχος δάσκαλος που θα μπορούσε να του κάνει πρόσκληση. Το θέμα είναι αν του κάνει πρόσκληση ποια είναι η διαδικασία της visas του, πόσο καιρό κάνει για να βγει και αν θα μπορεί να δουλέψει νόμιμα. Το επάγγελμα του δεν είναι στην SOL list σαν οικονομολόγος και τα Αγγλικά του είναι σε επίπεδο native speaker όπως επίσης είναι 43 χρονών οπότε δεν υπάγετε για holiday working visa. Το σκεπτικό είναι να κατέβω μετά από λίγους μήνες μετά από αυτόν για ένα μικρό διάστημα και από εκεί να κάνω αίτηση για spouse visa.

              ή

              2. Να κάνουμε αίτηση για spouse visa από Ελλάδα, να φύγω εγώ που είναι πολύ πιο απλό διαδικαστικά ( ανανέωση διαβατηρίου, το καπελάκι μου και φεύγω) και μόλις πάρει την visa του να κάνουμε τράμπα. Είναι πιο εύκολο για μένα να βρω άμεσα δουλειά με το μειονέκτημα πως τα χρήματα θα είναι πολύ λιγότερα από ότι θα μπορούσε να πάρει ο άντρας μου και βέβαια δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα να αφήνεις τα παιδιά σου.

              Μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει;
              Συγνώμη αν σας κούρασα.
              Ευχαριστώ
              Νομίζω οτι είναι πολύ απλό. Εσύ θα κατέβεις μαζί με τα παιδιά. Πρώτα θα κάνετε αίτηση για τον σύζυγο απο Ελλάδα, στην πρεσβεία του Βερολίνου ως γνωστόν κτλ και έπειτα έρχεσαι εσύ με τα παιδιά εδω και αρχίζεις να έχεις ολα τα προνόμια που έχει ο Αυστραλός υπήκοος όπως πρόσβαση στα επιδόματα του Centrelink και Medicare. Φροντίζεις να βρείς σπίτι, να κάνεις ολη την απαραίτητη προετοιμασία ώστε να είναι ολα έτοιμα για τον σύζυγο όταν θα του βγει σε 4 περίπου μήνες η βίζα του να έρθει εκείνος εδώ να σε αντικαταστήσει και τότε να επιστρέψεις στην πατρίδα να φροντίσεις τους γονείς.
              Επειδή όμως δεν είναι και εφικτό να πηγαινοέρχεσαι ούτε εσύ ούτε ο σύζυγος κάτι θα πρέπει να κάνετε για τους γονείς. Κοίτα τις σχετικές βίζες αλλά έχουν τεράστιο χρόνο αναμονής. Δεν γνωρίζω να σου δώσω άλλη λύση και δεν θέλω να φτάσω να ξεστομίσω λέξη σχετικά με γηροκομείο κ.τ.λ.
              Ίσως για το θέμα με τους γονείς να πρέπει να κάνεις ενα ραντεβού με εναν immigrant agent όταν θα είσαι εδώ και να δείς τι άλλες πιθανότητες έχεις για να λύσεις το θέμα.
              Αλλιώς σας βλέπω να πηγαινοέρχεστε κάθε τόσο μια ο ενας μια ο άλλος.
              Επίσης ενα θέμα που πρέπει να δείς είναι οτι κάνοντας την partner ο σύζυγος, εσύ μπαίνεις σαν σπόνσορας του και πως θα δικαιολογείτε η απουσία σου απο την χώρα για μεγάλο διάστημα. Αυτό πρέπει να το δείς με τις αρχές εδώ, όπως το Centrelink αλλά και την υπηρεσία μετανάστευσης ώστε να μην συμβεί κανένα τραγικό θέμα και σας αφαιρέσουν καμιά βίζα του συζύγου ή μπλέξετε με τα επιδόματα κ.τ.λ.

              Άλλο σημαντικό είναι να βγάλεις και διαβατήριο στα παιδιά σου αφού τους βγάλεις την Αυστραλέζικη υπηκοότητα. Για τις διαδικασίες κοίτα και το post Σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία απο Ελλάδα.
              Υπομονή και επιμονή patriotes.

              Comment


                #37
                Re: Δίλημμα

                Originally posted by Agoriani View Post
                Νομίζω οτι είναι πολύ απλό. Εσύ θα κατέβεις μαζί με τα παιδιά. Πρώτα θα κάνετε αίτηση για τον σύζυγο απο Ελλάδα, στην πρεσβεία του Βερολίνου ως γνωστόν κτλ και έπειτα έρχεσαι εσύ με τα παιδιά εδω και αρχίζεις να έχεις ολα τα προνόμια που έχει ο Αυστραλός υπήκοος όπως πρόσβαση στα επιδόματα του Centrelink και Medicare. Φροντίζεις να βρείς σπίτι, να κάνεις ολη την απαραίτητη προετοιμασία ώστε να είναι ολα έτοιμα για τον σύζυγο όταν θα του βγει σε 4 περίπου μήνες η βίζα του να έρθει εκείνος εδώ να σε αντικαταστήσει και τότε να επιστρέψεις στην πατρίδα να φροντίσεις τους γονείς.
                Επειδή όμως δεν είναι και εφικτό να πηγαινοέρχεσαι ούτε εσύ ούτε ο σύζυγος κάτι θα πρέπει να κάνετε για τους γονείς. Κοίτα τις σχετικές βίζες αλλά έχουν τεράστιο χρόνο αναμονής. Δεν γνωρίζω να σου δώσω άλλη λύση και δεν θέλω να φτάσω να ξεστομίσω λέξη σχετικά με γηροκομείο κ.τ.λ.
                Ίσως για το θέμα με τους γονείς να πρέπει να κάνεις ενα ραντεβού με εναν immigrant agent όταν θα είσαι εδώ και να δείς τι άλλες πιθανότητες έχεις για να λύσεις το θέμα.
                Αλλιώς σας βλέπω να πηγαινοέρχεστε κάθε τόσο μια ο ενας μια ο άλλος.
                Επίσης ενα θέμα που πρέπει να δείς είναι οτι κάνοντας την partner ο σύζυγος, εσύ μπαίνεις σαν σπόνσορας του και πως θα δικαιολογείτε η απουσία σου απο την χώρα για μεγάλο διάστημα. Αυτό πρέπει να το δείς με τις αρχές εδώ, όπως το Centrelink αλλά και την υπηρεσία μετανάστευσης ώστε να μην συμβεί κανένα τραγικό θέμα και σας αφαιρέσουν καμιά βίζα του συζύγου ή μπλέξετε με τα επιδόματα κ.τ.λ.

                Άλλο σημαντικό είναι να βγάλεις και διαβατήριο στα παιδιά σου αφού τους βγάλεις την Αυστραλέζικη υπηκοότητα. Για τις διαδικασίες κοίτα και το post Σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία απο Ελλάδα.
                Καταρχήν χίλια ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

                Το πρόβλημα είναι πως για τουλάχιστον την επόμενη τριετία (τόσο το υπολογίζω) δεν υπάρχει περίπτωση να κατέβουμε όλοι μόνιμα οπότε δεν παίζει το να κατέβω με τα παιδιά. Σίγουρα καταλαβαίνω την δυσκολία το να δικαιολογήσεις το πέρα δώθε. Γι' αυτό σκεφτόμουν πως αν κατέβαινα εγώ πρώτη αφού είχα σπονσάρει τον άντρα μου θα έβρισκα έναν agent.
                Σκεφτόμουν πως ίσως ήταν πιο γρήγορο αν τον σπονσάριζε ο θείος του λόγω του ότι με αυτόν τον τρόπο θα γλύτωνα το οποιοδήποτε πρόβλημα του πέρα δώθε και του immigration (τουλάχιστον για ένα εύλογο χρονικό διάστημα). Το ζήτημα είναι να έχει δικαίωμα εργασίας εφόσον τον σπονσάρει ο θείος του και βέβαια πόσο χρονικό διάστημα παίρνει για να ολοκληρωθεί ή όλη διαδικασία.
                Κοίταξα τις ανάλογες φόρμες αλλά δεν πήρε το μάτι μου απάντηση.

                Comment


                  #38
                  καλημερα!οσο καλες μπορουν να ειναι απο εδω και περα στην Ελλαδα....Τελος παντων,εγω θελω να ρωτησω με ποιο τροπο μπορεις να βγαλεις την τουριστικη βιζα?

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by athina001 View Post
                    καλημερα!οσο καλες μπορουν να ειναι απο εδω και περα στην Ελλαδα....Τελος παντων,εγω θελω να ρωτησω με ποιο τροπο μπορεις να βγαλεις την τουριστικη βιζα?
                    Από ότι γνωρίζω σου την βγάζει το ταξιδιωτικό γραφείο σε χρόνο ντε τε με το που κλείσεις εισητήριο.

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by Zac.D View Post
                      Από ότι γνωρίζω σου την βγάζει το ταξιδιωτικό γραφείο σε χρόνο ντε τε με το που κλείσεις εισητήριο.
                      Ευχαριστω πολυ για την αμμεση απαντηση!

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by athina001 View Post
                        καλημερα!οσο καλες μπορουν να ειναι απο εδω και περα στην Ελλαδα....Τελος παντων,εγω θελω να ρωτησω με ποιο τροπο μπορεις να βγαλεις την τουριστικη βιζα?
                        Επίσης athina την evisa την βγάζεις και μόνη σου απο το immi.gov.au και εγκρίνεται μέσα σε 24 ώρες, χωρίς δικαιολογητικά και χωρίς χρήματα και χωρίς σφραγίδα στο διαβατήριο.
                        Η ολη διαδικασία γίνεται μέσα απο το immi.gov.au και σου απαντάνε στο email που θα τους δώσεις με τον αριθμό της βίζας σου.
                        Δεν χρειάζεται όμως να κάνεις τίποτα περισσότερο μετά απο να εκτυπώσεις την σελίδα και να την πάρεις μαζί σου γιατι όπου δώσεις το διαβατήριο θα δούνε οτι έχει αντιστοιχιστεί η evisa που σου έβγαλαν.
                        Υπομονή και επιμονή patriotes.

                        Comment


                          #42
                          μεταναστευση στην αυστραλια

                          καλησπερα θα ηθελα συγκεκριμενες απαντησεις γιατι εχω μπερδευτει με το θεμα. ο αντρας μου ειναι χειριστης σκαπτικων μηχανηματων με προυπηρεσια 25 χρονια. εκανε αιτηση για δουλεια στην αυστραλια και τον δεχτηκαν με την προυποθεση να μην ανακατευτουν με το θεμα της vizas παρολο που μας προσφερουν σπιτι με πληρωμενα εξοδα.o Πατερας μου εχει ξαδελφια εκει.1) μπορουν να γινουν οι συγγεκριμενοι συγγενεις σπονσορες2) αν ναι τι χαρτα χρειαζονται να προσκομισουν αυτοι και που 3)τι χαρτια χρειαζονται απο εμενα και τον αντρα μου για να κανουμε αιτηση για βιζα.4) αν κανουν αιτηση οι συγγενεις ποσο καιρο κανει να εγκριθει η βιζα?5) μπορει ο εργοδοτης απο την αυστραλια να επιβεβαιωσει οτι θα δουλεψει εκει ο αντρας μου και να επιταχυνουν τις διαδικασιες η ειναι στανταρ ο χρονος αναμονης εκδοσης βιζας?6)εχουμε και ενα παιδακι 5 χρονων. χρειαζεται και αυτο viza? σας ευχαριστω πολυ

                          Comment


                            #43
                            paides ola gia to how to...escape @:
                            Code:
                            http://pipiscrew.com
                            warning the page appears only to GREEK visitors.

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by ZAKARI View Post
                              paides ola gia to how to...escape @:
                              Code:
                              http://pipiscrew.com
                              Οπότε δεν βλέπω το σωστό Link γιατι μπαίνω απο Αυστραλία.
                              Υπομονή και επιμονή patriotes.

                              Comment


                                #45
                                Originally posted by ZAKARI View Post
                                paides ola gia to how to...escape @:
                                Code:
                                http://pipiscrew.com
                                warning the page appears only to GREEK visitors.
                                ZAKARI εσυ το έχεις φτιάξει αυτό? Καταπληκτικό!!!!!
                                Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                                Comment

                                Working...
                                X