Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (VI)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Originally posted by ZAKARI View Post
    paides ola gia to how to...escape @:
    Code:
    http://pipiscrew.com
    warning the page appears only to GREEK visitors.

    καλο.....

    Comment


      #47
      Originally posted by Agoriani View Post
      Επίσης athina την evisa την βγάζεις και μόνη σου απο το immi.gov.au και εγκρίνεται μέσα σε 24 ώρες, χωρίς δικαιολογητικά και χωρίς χρήματα και χωρίς σφραγίδα στο διαβατήριο.
      Η ολη διαδικασία γίνεται μέσα απο το immi.gov.au και σου απαντάνε στο email που θα τους δώσεις με τον αριθμό της βίζας σου.
      Δεν χρειάζεται όμως να κάνεις τίποτα περισσότερο μετά απο να εκτυπώσεις την σελίδα και να την πάρεις μαζί σου γιατι όπου δώσεις το διαβατήριο θα δούνε οτι έχει αντιστοιχιστεί η evisa που σου έβγαλαν.
      Ευχαριστω!Η βοηθεια σου ειναι πολυτιμη,γιατι οι περισσοτερες υπηρεσιες εδω δεν σου τα λενε ολα!Οποτε καταντας κουραστικος και σε συμπεριφεροντε ασχημα......

      Comment


        #48
        Εχω γεννηθεί στην Αυστραλία και ζω απο 3 χρονων στην ελλαδα ειμαι εκπιδευτικος αλλα απογοητεύτηκα απο τα πραγματα . σκεφτομαι ενα ταξίδι για να δω και μετα βλέπουμε.Υπάρχουν δουλειές?

        Comment


          #49
          Yparxoyn doyleies, san ekpaideytikos 8a mporeseis na breis pio eykola doyleia, gia perissotera kane ena thl sto
          Code:
          http://greekcommunity.com.au

          Comment


            #50
            Originally posted by ΚΩΣΤΑΣ ΧΑΤΖΗΣ View Post
            Εχω γεννηθεί στην Αυστραλία και ζω απο 3 χρονων στην ελλαδα ειμαι εκπιδευτικος αλλα απογοητεύτηκα απο τα πραγματα . σκεφτομαι ενα ταξίδι για να δω και μετα βλέπουμε.Υπάρχουν δουλειές?
            Επίσης θα βρείς πληροφορίες στην Εθνική Στατιστική Υπηρεσία της Αυστραλίας σχετικά με το επάγγελμα του εκπαιδευτικού ή άλλα επαγγέλματα. Το site είναι www.www.abs.gov.au
            Υπομονή και επιμονή patriotes.

            Comment


              #51
              Originally posted by panayiotis View Post
              Νεωτερη ενημερωση.

              Λοιπον, μετα απο ενα ακομη σχετικο ψαξιμο ρωτωντας και παρατηρωντας τι γραφεται και σε αλλα φορουμ του εξωτερικου, η πιο ευκολη βιζα για να εισελθει καποιος Ελληνας στην χωρα, ειναι η eVisitor η οποια δινεται δωρεαν. Να τονισω ξανα πως αυτη η βιζα εχει ισχυ ενος ετους αλλα με μεγιστη διαρκεια παραμονης 90 ημερων καθε φορα. Αυτο σημαινει μια πτηση μεχρι Νεα Ζηλανδια καθε τρεις μηνες. Απαγορευετα ρητως η εργασια με την βιζα αυτη οπως μας λεει και ο αγαπητος administrator.
              Για αυτη την περιπτωση πρεπει να βρουμε σπονσορα (εργοδοτη) και να αλλαξουμε την βιζα σε καθεστως Long Stay με την sub class 457, που σας επιτρέπει να εργαστείτε μέχρι και τέσσερα χρόνια αλλα αν τύχει να απολυθειτε, θα εχετε μόλις 28 ημέρες για να βρειτε έναν άλλο εργοδότη.
              Ολα αυτα βεβαια κολλανε στην δικη μου περιπτωση στην οποια εχω αναφερθει εκτενως. Για αλλες περιπτωσεις ισως να ενδυκνειται καποιος αλλος τροπος.
              Και θα πρεπει να πληρουνται ολες οι προυποθεσεις που αναφερονται σχετικά.



              ερωτηση ; ο συζυγος προσπαθει - περιμενει την εγκριση του σπονσορα για να κανει τα χαρτια του για sponsored viza μηπως θα ηταν πιο ευκολο να παει εκει με τουριστικη και μολις παει να του κανει προσληψη ο εργοδοτης ; ειναι ευκολοτερο ετσι; ή να περιμενουμε ποτε και εαν θα εγκριθει και απο εδω;ρωταω για το ποιος τροπος ειναι ευκολοτερος πιο σιγουρος και γρηγοροτερος...ευχαριστω

              Comment


                #52
                Καλησπερα σας το μονο που εχω καταλαβει με 5 δουλειες που μιλησα δεν μου διναν βιζα παρολο που ειναι ευκολο σχετικα να βρω δουλεια.
                Δεν ξερω θα κανω οτι μπορω για να παω Αυστραλια

                Comment


                  #53
                  Παιδιά γεια σας, παρόλο που έχω διαβάσει αρκετά από του αγόριανη τα μηνύματα μπορεί κάποιος να με βοηθήσει κι εμένα;; Τι είδους visa μπορεί να βγάλει κάποιος που θέλει να μεταναστεύσει και να μην έχει σπουδές και ειδικότητα απλά να θέλει να πάει σαν εργάτης, σαν αποθηκάριος ή κάτι τέτοιο. Και αν βρεις κάποιον εργοδότη σπόνσορα θα περιμένει μετά αυτός τόσους μήνες που κάνει να βγει η visa για να σε πάρει στην δουλειά; Σας παρακαλώ ας μου πει κάποιος μια πληροφορία. Ευχαριστώ πολύ

                  Comment


                    #54
                    diabse to FAQ sto http://pipiscrew.com

                    Comment


                      #55
                      Αν και το διάβασα γενικότερα το pipiscrew.com, θα το ξαναδιαβάσω με πιο πολύ προσοχή γιατί μάλλον δεν το έχω καταλάβει. Πάντως ευχαριστώ πολύ έτσι κι αλλιώς για την απάντηση

                      Comment


                        #56
                        Αναζήτηση εργασίας για ειδικότητες Πληροφορικής

                        Καλησπέρα σας είμαι νέος στο site και εγγράφηκα καθώς έκανα αναζήτηση στο ιντερνετ για εργασία στην Αυστραλία. Θα ήθελα να μάθω μερικά πράγματα σχετικα με την εργασια εκεί.

                        1ο: Υπάρχει ζήτηση στην Πληροφορική (Πτυχιούχος ΤΕΙ)?
                        2ο: Είμαι Ελληνας υπήκοος χωρις γνωστούς ή συγγενεις εκει για εγγυητες πως θα μπορέσω να εγκατασταθω?
                        3ο: Έχω Lower αλλα οι γνώσεις μου στα Αγγλικά είναι στοιχειώδεις θα υπάρξει κάποια βοήθεια?

                        Σας Ευχαριστώ εκ των προτέρων Σωτήρης.

                        Comment


                          #57
                          Γεια σας και παλι!Ολα τα προβληματα εμφανιζονται ενα ενα.....Μηπως ξερει καποιος να μου πει πως στο καλο θα συμπληρωσω αυτη τη ρημαδα την 118 αιτηση?Εχει πολλα σημεια που δεν καταλαβαινω!Πρεπει να συμπληρωσω ολες τις σελιδες?Ουφ μπερδευτηκα τοσο πολυ που δεν ξερω τι να κανω!Η μεταφραση που κατεβασα δεν ειναι και τοσο καλη και δεν βγαζω ακρη,φτανω στο τελος και ολο και κατι μου παρουσιαζεται.Εγω ομως δεν θα τα παρατησω ειπα θα παω στην Αυστραλια και θα παω!!!!!!!!!!!!!!!!Βοηθεια κανεις???????????????????Ποιες ειναι τελικα οι σελιδες που πρεπει να συμπληρωσω?

                          Comment


                            #58
                            sam_1984 kai sy http://pipiscrew.com des to FAQ

                            Comment


                              #59
                              Γειά σας και πάλι. Κάποια ερωτήματα ακόμα αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει. Πρώτον που μπορώ να βρω την skilled list για να δω ποια επαγγέλματα είναι εκεί, δεύτερον αν θέλεις να κάνεις δικιά σου δουλειά εκεί σαν ελεύθερος επαγγελματίας πως γίνεται, που μπορώ να βρω πληροφορίες και τρίτον υπάρχει κάποιο ποσό που μπορεί κάποιος να δεσμεύσει στις τράπεζες εκεί για να κάνει sponsoring μόνος του στον εαυτό του? Ευχαριστώ πολύ και πάλι

                              Comment


                                #60
                                Originally posted by athina001 View Post
                                Γεια σας και παλι!Ολα τα προβληματα εμφανιζονται ενα ενα.....Μηπως ξερει καποιος να μου πει πως στο καλο θα συμπληρωσω αυτη τη ρημαδα την 118 αιτηση?Εχει πολλα σημεια που δεν καταλαβαινω!Πρεπει να συμπληρωσω ολες τις σελιδες?Ουφ μπερδευτηκα τοσο πολυ που δεν ξερω τι να κανω!Η μεταφραση που κατεβασα δεν ειναι και τοσο καλη και δεν βγαζω ακρη,φτανω στο τελος και ολο και κατι μου παρουσιαζεται.Εγω ομως δεν θα τα παρατησω ειπα θα παω στην Αυστραλια και θα παω!!!!!!!!!!!!!!!!Βοηθεια κανεις???????????????????Ποιες ειναι τελικα οι σελιδες που πρεπει να συμπληρωσω?

                                Καλημέρα σε όλους. Είμαι Έλληνοαυστραλεζα απο την Μελβουρνη και μπαινω στο σιτ για πρωτη φορα.

                                Αθηνά, είδα το μηνυμα σασ και μπορω να σας βοηθησω να συμπληρωστε την αίτηση εαν θελετε.

                                Που έχετε δυσκολίες;

                                Και συγνώμη για τα ορθογραφικά λάθη!!

                                Comment

                                Working...
                                X