Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No4)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Originally posted by pa_nik_ View Post
    Εχω βρει οτι το Assesment θα γινει συμφωνα με το Washington accord το οποιο στοιχιζει λιγοτερο χρειαζετε λιγοτερο χρονο και ειναι ποιο ευκολη διαδικασια, αλλα εχω καποιες αποριες.
    Ουσιασιτκα το Assesment ειναι μια αξιολογηση; Μετα το τελος πέρνω κάποιο εγγραφο; Ειναι αναγκαίο να εγγραφώ σαν μέλος;
    Όχι δεν είναι αναγκαίο να γραφτείς μέλος. Κάνεις το assesment και όταν σου έρθει το χαρτί που γράφεις ότι είσαι successfull και έχεις elibility να γραφτείς μέλος , αυτή την επιστολή την φυλάς σαν κόρη οφθαλμού γιατί στην ουσία αυτή είναι και η αναγνώριση του πτυχίου σου. Αν θέλεις μπορείς να γραφτείς μέλος αργότερα ή μπορείς να γραφτείς και σε άλλο οργανισμό , αλλά πάντα την επιστολή των engineers australia την χρειάζεσαι και για αυτό την βγάζεις φωτοτυπία και την δίνεις όπου σου ζητηθεί. Και θα σου ζητηθεί αρκετές φορές μαζί με το δίπλωμα σου. Εγώ προσωπικά τα είχα σκανάρει και τα είχα στο stick μου και τα έστελνα σαν επισυνάψεις όταν μου τα ζητούσαν.

    Comment


      #92
      Originally posted by demi View Post
      Όχι δεν είναι αναγκαίο να γραφτείς μέλος. Κάνεις το assesment και όταν σου έρθει το χαρτί που γράφεις ότι είσαι successfull και έχεις elibility να γραφτείς μέλος , αυτή την επιστολή την φυλάς σαν κόρη οφθαλμού γιατί στην ουσία αυτή είναι και η αναγνώριση του πτυχίου σου. Αν θέλεις μπορείς να γραφτείς μέλος αργότερα ή μπορείς να γραφτείς και σε άλλο οργανισμό , αλλά πάντα την επιστολή των engineers australia την χρειάζεσαι και για αυτό την βγάζεις φωτοτυπία και την δίνεις όπου σου ζητηθεί. Και θα σου ζητηθεί αρκετές φορές μαζί με το δίπλωμα σου. Εγώ προσωπικά τα είχα σκανάρει και τα είχα στο stick μου και τα έστελνα σαν επισυνάψεις όταν μου τα ζητούσαν.
      Demi γεια σου
      παρακολουθώ τα γραφόμενα σου και ήθελα να σου κάνω μια ερώτηση
      σε προηγούμενο παλαιότερο post αναφέρεις ότι δυστηχώς οι Μηχανικοί που έχουν πάρει το πτυχίο τουσ από Ελλάδα δεν ανήκουν΄ούτε στο Washington record ουτεσ στο Sydeny record, αληθεύει αυτό? δηαλδή η μόνη επιλογή ε'ιναι μέσω του assesment of non recognised qualifications, έτσιο είανι η όχι?Επίσης η δεύτερη ερώτηση έχει να κάνει με το εξής¨:
      Είμαι Μηχανολόγος Μηχανικός Πολυτεχνείου με μια σχετική εμπερία τριών ετών,όταν θα κάνω την αίτησ για την αναγνώριση ποια από τις ακόλουθες φόρμεσ θα κατεβάσω?
      Συγκεκριμένα υπάρχουν τέσσερις τις οποίες τισ αναφέρω:

      1) Professional Engineer
      2) Engineering Technologist
      3) Engineering Associate
      4) Engineering Manager

      Ενας πτυχιούχος λοιπον Ελληνικού Πολυτεχνείου με σχετική εμπειρία τριών ετών σε ποια απότ ισ παραπάνω κατηγορίες εμπίπτει έτσι ώστε να συμπληρώσω και την ανάλογη φόρμα
      Επίσης σε περίπτωση που έχω κάνει μεταπτυχιακό στην Μεγάλη Βρετανία διάρκειασ ενός χρόνου μπορώ να μπώ στην Washington η στην Sydney record η δεν πέζει τέτοιο πράγμα?
      Σε Ευχαριστω

      Comment


        #93
        Originally posted by Angus View Post
        Demi γεια σου παρακολουθώ τα γραφόμενα σου και ήθελα να σου κάνω μια ερώτηση............................Σε Ευχαριστω
        Σου απάντησα στο post μου.

        Comment


          #94
          Originally posted by demi View Post
          Angus Πολυτεχνείο ή Πανεπιστήμιο στην Ελλάδα πάει υποχρεωτικά μέσω του assesmnet με τα not recognized qualifications. Όσο λυπηρό και να ακούγεται αυτό έτσι ακριβώς είναι. Το μεταπτυχιακό στην Μεγάλη Βρετανία σε γλιτώνει από την διαδικασία του IELTS . Δεν χρειάζεται δηλαδή να δώσεις iELTS. Απλά στην θέση του Ielts βάζεις το μεταπτυχιακό. Συμπληρώνεις την φόρμα Professional Engineer αφού είσαι από Πολυτεχνείο και όχι από ΤΕΙ.
          Σε ευχαριστλω πολύ γθια την άμεση απάντηση
          άλλη μια τελευταία ερώτησ και πολυ κρίσιμη
          κοίτα εγώ δεν ήξερα ότι επειδή λόγω μερταπτυχιακού στην Μεγάλη Βρεατανία(συγκεκριμένα Σκωτία) δεν χρειάζετα να δώσω IELTS,νόμιζα ότι δεν χρειάζονατι IELTS όσοι έχουν κάνει undergradute studies στην Μεγάλη Βρετανία και όχι όσοι έχουν΄κάνει master εκεί,έτσι λοπόν με βάσηγ αυτό πήγα και έκαν αίτησ και έδωσα λεφτα για να εξεταστώ στισ 5 Νοεμβρίου για ielts
          σε παρακαλώ πολύ αν όντως ισχύει αυτό για να μην πηγαίνω να δίνω τσάμπα το δίπλωαμα αν και το πλήρωσα μπορείς να κου υποδείξεισ που το λεέει αυτό?σε παρακαλώ είανι σημαντικό για να μην πάω τσάμπα να δώσω IELTS μιασ και έχω μαστερ από αγγλικό πανεπιστήμιο.,όποιοσ/όποια γνωρίζει απαρακαλώ ασ απαντ΄σηει μην πάω και καταναλώσω χρόνο για ένα δίπλωμα που δεν θα χρειαστεί αφού έχω το μαστερ
          Ευχαριστώ

          Comment


            #95
            Originally posted by Angus View Post
            Demi γεια σου
            παρακολουθώ τα γραφόμενα σου και ήθελα να σου κάνω μια ερώτηση
            σε προηγούμενο παλαιότερο post αναφέρεις ότι δυστηχώς οι Μηχανικοί που έχουν πάρει το πτυχίο τουσ από Ελλάδα δεν ανήκουν΄ούτε στο Washington record ουτεσ στο Sydeny record, αληθεύει αυτό? δηαλδή η μόνη επιλογή ε'ιναι μέσω του assesment of non recognised qualifications, έτσιο είανι η όχι?Επίσης η δεύτερη ερώτηση έχει να κάνει με το εξής¨:
            Είμαι Μηχανολόγος Μηχανικός Πολυτεχνείου με μια σχετική εμπερία τριών ετών,όταν θα κάνω την αίτησ για την αναγνώριση ποια από τις ακόλουθες φόρμεσ θα κατεβάσω?
            Συγκεκριμένα υπάρχουν τέσσερις τις οποίες τισ αναφέρω:

            1) Professional Engineer
            2) Engineering Technologist
            3) Engineering Associate
            4) Engineering Manager

            Ενας πτυχιούχος λοιπον Ελληνικού Πολυτεχνείου με σχετική εμπειρία τριών ετών σε ποια απότ ισ παραπάνω κατηγορίες εμπίπτει έτσι ώστε να συμπληρώσω και την ανάλογη φόρμα
            Επίσης σε περίπτωση που έχω κάνει μεταπτυχιακό στην Μεγάλη Βρετανία διάρκειασ ενός χρόνου μπορώ να μπώ στην Washington η στην Sydney record η δεν πέζει τέτοιο πράγμα?
            Σε Ευχαριστω
            Angus η κατηγορία στην οποία ανήκεις είναι "Professional Engineer". Διάβασε στο booklet "Migration Skills Assessment" την διαδικασία που πρεπει να ακολουθήσεις.
            Τώρα όσο αφορά τις φόρμες, δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς. To booklet είναι αυτό που τα λέει μέσα όλα και θα πρέπει να το ξεσκονίσεις.

            Θεωρώ ότι ο βασικός τίτλος σπουδών είναι αυτός που αναγνωρίζεται απο τα παραπάνω accords, και όχι τα μεταπτυχιακά.

            Στείλε ό,τι απορία έχεις στο mail για enquiries, είναι οι καθόλα αρμόδιοι να σε κατατοπίσουν στην διαδικασία. Όσα σου λέμε, είναι καθαρά βάσει της προσωπικής μας εμπειριας.

            Comment


              #96
              Originally posted by Angus View Post
              Σε ευχαριστλω πολύ γθια την άμεση απάντηση.......................................... ... για ένα δίπλωμα που δεν θα χρειαστεί αφού έχω το μαστερ Ευχαριστώ
              Το τωρινό booklet αναφέρει μόνο αυστραλέζικα πανεπιστήμια αλλά το παλιότερο έλεγε αν έχεις τελειώσει πανεπιστήμιο, master ή pHD σε αγγλόφωνο πανεπιστήμιο. Στην θέση θα έστελνα ένα e-mail και θα ρωτούσα γιατί η αλήθεια είναι ότι όσο παιρνάει ο καιρός γίνονται και πιο αυστηροί. Σε παγκόσμιο επίπεδο όμως 12 μήνες πανεπιστημιακού προγράμματος είναι αρκετοί για να πιστοποιήσουν την γνώση μιας ξένης γλώσσας

              Comment


                #97
                Σε ευχαριστώ Demi και όσους απάντησαν
                το booklet το ποίο το έχω διαβάσει αρκετά αναφέρει αυτά¨:
                The following applicants may be exempt from the
                requirement to provide an IELTS assessment result:
                • Applicants who are native English speakers;
                • Applicants who have completed an Australian
                undergraduate engineering qualification;
                • Applicants who have completed a 2 year Masters
                degree or PhD program at an Australian university.

                Οπότε μάλον καλά έκακαν,αλά θα στείλω και εμαιλ να σιγουρευτώ και την απάντησή τους θα την αναρτήσω ε΄δω πέρα

                Ευχαριστώ

                Comment


                  #98
                  Originally posted by Angus View Post
                  Σε ευχαριστώ Demi και όσους απάντησαν
                  το booklet το ποίο το έχω διαβάσει αρκετά αναφέρει αυτά¨:
                  The following applicants may be exempt from the
                  requirement to provide an IELTS assessment result:
                  • Applicants who are native English speakers;
                  • Applicants who have completed an Australian
                  undergraduate engineering qualification;
                  • Applicants who have completed a 2 year Masters
                  degree or PhD program at an Australian university.

                  Οπότε μάλον καλά έκακαν,αλά θα στείλω και εμαιλ να σιγουρευτώ και την απάντησή τους θα την αναρτήσω ε΄δω πέρα

                  Ευχαριστώ
                  Εχω εποκινωνισει με τους Engineers Australia (απανταν πολυ γρηγορα και ειναι κατατοπιστικοι!!) και εχω κρατημενη την απαντηση τους οτι δεν χρειαζετε IELTS εφοσον σπουδασες στην Αγγλια ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ!!!! αν ειναι λιγοτερα χρειαζεσε

                  Comment


                    #99
                    Originally posted by pa_nik_ View Post
                    Εχω εποκινωνισει με τους Engineers Australia (απανταν πολυ γρηγορα και ειναι κατατοπιστικοι!!) και εχω κρατημενη την απαντηση τους οτι δεν χρειαζετε IELTS εφοσον σπουδασες στην Αγγλια ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ!!!! αν ειναι λιγοτερα χρειαζεσε
                    σε ευχαριστώ φίλε μου για την άμεση ανταπόκριησ \έτσι λύθηκε η απορία σε πολλά άτομα

                    Comment


                      Σχετικά με το επάγγελμα που δηλώνουνε

                      Καλημέρα σε όλους.
                      Παρακολουθώ την συζήτηση εδώ και 6-7 μέρες.
                      Όπως και οι περισσότεροι ενδιαφέρομαι και εγώ για Αυστραλία.
                      Ψάχνοντας όμως μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες.

                      1) Έχω δίπλωμα Αγρονόμου και Τοπογράφου Μηχανικού Ε.Μ.Π από το 2001 το οποίο πρέπει και να αναγνωρίσω....
                      Το επάγγελμα το εξασκώ αυτό καθ αυτό περιστασιακά (κάνω 1-2 τοπογραφικά τον χρόνο)΄.
                      Έχω κατασκευαστική εταιρία (δική μου) και η ασχολία μου είναι κυρίως τα Δημόσια έργα (και ιδιωτικά): κατασκευές, οδοποιία, ανακινήσεις, ανακατασκευές κτιρίων.

                      Στην λίστα των SOL τι πρέπει να δηλώσω; Τοπογράφος ή κάτι άλλο και σαν εμπειρία τι θα δηλώσω;

                      2)Αν το όριο για να περάσεις είναι 65 και έχεις 60 πόντους κόβεσαι αυτομάτως;

                      3)Για πόσο καιρό ισχύει η βίζα; Η γυναίκα μου είναι έγκυος και δεν ξέρω πότε μπορώ να φύγω.
                      Μπορώ να πάω κάτω (αν όλα πάνε καλά) π.χ. μετά από ένα χρόνο;

                      Comment


                        Originally posted by savavs31 View Post
                        Καλημέρα σε όλους.
                        Παρακολουθώ την συζήτηση εδώ και 6-7 μέρες.
                        Όπως και οι περισσότεροι ενδιαφέρομαι και εγώ για Αυστραλία.
                        Ψάχνοντας όμως μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες.

                        1) Έχω δίπλωμα Αγρονόμου και Τοπογράφου Μηχανικού Ε.Μ.Π από το 2001 το οποίο πρέπει και να αναγνωρίσω....
                        Το επάγγελμα το εξασκώ αυτό καθ αυτό περιστασιακά (κάνω 1-2 τοπογραφικά τον χρόνο)΄.
                        Έχω κατασκευαστική εταιρία (δική μου) και η ασχολία μου είναι κυρίως τα Δημόσια έργα (και ιδιωτικά): κατασκευές, οδοποιία, ανακινήσεις, ανακατασκευές κτιρίων.

                        Στην λίστα των SOL τι πρέπει να δηλώσω; Τοπογράφος ή κάτι άλλο και σαν εμπειρία τι θα δηλώσω;

                        2)Αν το όριο για να περάσεις είναι 65 και έχεις 60 πόντους κόβεσαι αυτομάτως;

                        3)Για πόσο καιρό ισχύει η βίζα; Η γυναίκα μου είναι έγκυος και δεν ξέρω πότε μπορώ να φύγω.
                        Μπορώ να πάω κάτω (αν όλα πάνε καλά) π.χ. μετά από ένα χρόνο;
                        Σου απάντησα σε άλλο θέμα που είχες ξανακαταχωρίσει την ερώτησή σου. Τώρα που διαπίστωσες ότι υπάρχουν συγκεκριμένα θέματα, ανάλογα με τον τύπο της ερώτησης προσπάθησε να κάνεις λίγο οικονομία χώρου. Καλή αρχή!

                        Comment

                        Working...
                        X